Moderne Aardappelcultuur. D. Sluis, D. Covers Jz., H. van Dlrunm. Allen herkozen. 12o. drie leden der cominissie van bij stand voor het sportpark. G. Veen, G. van Veen. Herkozen en gekozen de heer de Boer. 13o. drie leden der commissie van bijstand voor het graidbedrijtf. J. Westerhof, F. Bak, D. Go vers J'z. Allen herkozen. 14o. een lid van de commissie van toezicht over het stedelijk muziekkorps. De aanbeveling luidt: Th. L. M. Ypma en N. Masee. Gekozen de heer Th. L. M Ypma met 18 at. 15o. een lid van het college van curatoren v?n het Gymnasium, en wel tot u'timo De cember 1927, wegens periodieke aftreding alia zoodanig van Mr. D. van Houwenimge. Het college van curatoren heeft bij schrii- ven van 2 December 11. No. 416, de navol- :nde aanbeveling ingezonden: Mr. Tan ouweninge en Mr. A. M. Ledeboer, Gekozen Mr. van Houweninge met 17 St. 17o. een lid van het burgerlijk armbeatuur tot ultimo December 1927, wegerns periodieke aftreding van den heer G. Qoedc Bedoeld bestuur heeft bij: brief van 9 De cember 11. de volgende aanbeveling ingezson- dien: G. Cloeck en L. C. Koster. Gekozen de heer G. Cloeck. 18o. een lid van het beatuur van het Stads- ziekenhuis tot ultimo December 1927, wegens periodieke aftreding van' IMlr. D. Skis. Bedoeld beatuur heeft bij brief van 9 De cember 11. No. 504 de volgende aanbeveling ingezondea: Mr. D, Sluis en Mr. Q. A. die Groot. Gekozen Mr. D. Sluis. 19o. twee leden der commissie van toezicht op het middelbaar oncterwijs, waarvan ten tot ultimo December 1929, wegens periodieke aftreding van den heer P. M. Bosscher en den tot ultimo December 1925 wegens het aan deni heer A. F. Thomseni op zijn verzoek verleend' eervol onMag. De commissie heeft bij brieveni van 4 De- eember 11. de volgende aanbeyelingec tng*v aonden: a. vacautre Bosscher: P. M. Bo»- acheir W. F. Stoel; b. Tacature Thomsau: M. J. Th. Vaa Dias on A. M. van Devenber. Gekozen de heet Bosscher. Op verzoek der S. D. A. P. aangehouden. 20o. twee leden der commissie van toezicht op 'het gemeentelijk Nijverheidsonderwijs, waarvan een tot ultimo December 1929, we- fens periodieike aftreding van den heer P. M. osecher en ten tot ultimo December 1925, wegens bet niet aannemenl zijner bmoeming door den heer A. F. Thomsen. a. vacaturs Bosscher: P. M. Bowcher ea W. F. Stoel. b. vacature Thomson!: M. J. Th. Vas Dias en A. M. van Deventer. Gekozen de heer P M. Bosscher. 'De tweede voordracht is op verzoek der S. D A. P. aangehouden. 21o. twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs tot ultimo December 1927, wegens periodieke aftreding als zoo danig van mtfvr. A. J or r item aSjoerta en van den heer A. G. Bos. De Commissie heeft bij schrijvetT van 25 October 1922 No. 181 de volgende aanbeve- lingen ingezonden: a. vacature mevr. A. JorrltsmaSjoerts: mevr. A. Jorrit&ma—Sjoexts en mejuffr. N. Carols. b. vacature A. O. Bos: A, G. Bos «a J. F. Lubbe. Gekozen mevr. A. Jorritsma-Sjoers. Gekozen de heer A. G. Bos. 22o. een cotmmissaria van toezicht te het Bestuur der Bad- en zweminrichting, ter voorziening in de vacature ontstaau door het rertrek vau mevr. AukesTimrruera. Gekozen Mevr. Westerhof. De le sectie werd als volgt samenigesfeld De heer C. W. Kcijsper, mevr Westerhof en nr-vr Torritsma-Sjoers. Tn de 2e zitting hebben zitting: De heercn J Westerhof G. van Veen en Mr. D. Sluis. In de 2e sectie hebben zitting De heeren D Plevier, H. E. Bosman en D. Hovers Tn de 4o sectie hebben zitting: De hoeren C. de Boer H van Drunen en F. Bak Provinciaal Kienws (Vervolg). Het eenlge wat men dus tegen de degene- reerende ziekten kan doen, is de selectie, die reeds doelmatig woirdt toegepast. 'In spr. be- drijf zoekt men voor uitgaand materiaal po ters van gewassen, die zoo gezond mogelijk zijn en alleen van planten, die staan in de omgeving van gezonde planten. De in de buurt staande vetkeerde worded er uit gesto- iken. Van een goede plant gaat geen krieltje verloren. En de groote knollen worden wel in 8 a 10i deelen gesneden. De opbremgst van het tweede jaar wordt op regels uitgepoot. Wanneer men 50 stoelen heeft, dan neemt men deni afstand van 30 a 40 c.M., den twee- den regel zet men 3 M. verder en de tusstihenr ruimte wordt bestelmid voor andere gewassen1. Oiti te voorkomien, dat de luis overwaait, zou men het best, graan tunnem nemien, maar graan is niet gescbikt om tussdhen aardap- len gekweekt te worden, waardoor men in praktijk genoodzaakt ;i®, bieten te nemen, die nog al ontradem worden door Dr. Oort- wijn Botjes. Spr behaalde echter met bieten gunstige resultaten. Een ander gewas zoti- den de boonen kunnen zijn, docb dezie moet mien vroeg zaaien1 en in de praktijk is men dan ook aan banden en voaten gebonden. Zoo vroeg mogelijk wordlt stami voor stam nagegaan. Blijkt er 6k verkeerd, dan wordt het nuntmer inhetboek aangeteetkend als mis. De verkeerde wordt uitgelicbt en de gezonde staan. Alles waaraan maar dets ont- breekt, al is het maar 'bijl 6en van de 20 plan- ten, wordt het eer&te jaar verwdjderdl Het tweede jaar krijgem wij van 40 stoelen dui- zend stoelen, die wiji op veldjes plaatsen1, die naast elkanaer liggen. Van een veld, dat niet goed is, wordt voor de omliggende velden een strook weggenomen om- de infectie van de overigeni tegeni te gaan. Wanneer een veld 2 h 3 pet. verkeerde op- levert, dan moet men er niet mee doorgaan, omdat men zijn eischen zoo hoog mogelijk moet stell«v In het vierde jaar wordt in het groot geteeid voor de grootcultuur. Biji Red' Star stelde spr. als eisdh, dat er boogstens 2 pet. verkeerde in mogen zitten. Hij had 7 veldjes met 100 pet. goede, andere met 99 pet. goede, maar er waren er ook, waar 3 tot 4 pet. verkeerde in zaten en die zijn opgenuimd. Het eerste jaar moet men echter als eisch stellen 100 pet. goede plan- ten. Ingeval men niets over zou houden, doet oxen de poters niet meer bij elkander, maar se'lecteert men opnieuw. Het kon mee- en tegenloopen. Men heeft niet alles in handen, omdat men afhankdijk is van de natuur en krachten, die men' niet kent, waardoor hot een soort lotenij blijft. Bij de behandeling van den aardappel is men uitgegaan van de stel- ling, dat die individuen van een clon gelijk zijn en dit is verondersteld, juist te wezen, wanneer de selectie a'lleen op ziekte mag plaate hebben. Het zou mogelijk wezen, dat in een clon individuen optraden, die een hoogere en lagere opbrengst geven, zonder dat ze aan'getast zijn door een ziekte. Het is ook mogelijk, dat nu en dan veranderingen in een soort optredien en dan komt men er niet alleeni, als men selecteert op ziekte, maar moat men ook letten op de opbrengst van de gezonde. Spr. is echter van meaning, dat over het gebeel de deganeratie door ziekte zoo groot is, dat men aan de bestriding daarvan wel 99 pet. van zijn aandacht mag bestedien, want over het algemeen schijnt het wal juist, dat een gezondie plant een even- groote opbrengst geeft als een andere, wille- keurige gezonde plant. 'In de tentoonstelling te Alkmaar werd gedemonstreerd op grond van genomen proeven, dat het verschil in opbrengst van gezonde planten aan toeval- ligheden moet worden toegesdhreven. Dat er wel afwijjkingen in de individuen van een ezonde clon bestaan, demonstreerde spr. aan ippelent meegebracht en wel van ae Redi Star soort, hand van enkele aardappelen, die hij had waaronder er waren, die een witte band ver- toonden. Snijdt men zoo'n aard'appel aan stukken, dan geven de stukfcen met eeni oog in het roode gedeelte, roode nakomelingen, ih het witte gedeelte, bonte nakomelingen en in de grensgevallen roode en bonte nakome lingen. 'Het komt dus werkelijk voor, dat er onder ed' individuen van een clon verschillen optredeni, maar niet zoo dikwdjls, dat men die kan zien. Kan men ze zien, dan komt het in de kleur voor. Dit jaar kreeg spr. 400 knol len waar de knopvariaffe op voorkwam. ,D moderne pootgoedcultuur onderscheidt zich van de oude inde beteokenis, die ze voor de aardappeltelers heeft. Paravieinli zei: „dat 'het probleem voor de Elantenteelt eeni groote beteekenis heeft, want et is duidelijk, dat de kweeker, als hij weet, dat de vegetatief voortgepiante soorten wer kelijk verouderen en dat de opbrengsten on- danfcs de beste zorgen na een bepaalden tijd adhteruitgaan, gefaeel ander® te werk zal gaan dan wanneer hiji in de meening verkeert, dat de soorteni slechbs veranderen onder den invloed der zich' telkens veranderende uft- wendige omstandigheden. In ihet eerste gdval zal de kweeker zulke oudle soorteni niet meer gebruikeni, maar ze daarentegen wegens de geringe en onzekere opbrengsten wegdoen en door nieuwe soorten vervangen. In het tweede geval zou hij aan de waar- devolle soorteni de beste zorg besteden1, opdat ze nooit zouden degenereeren." Gmze wetenschap ten opzic'hte van die aard- appelziekte staat tegenwoordig op 'het stand- punt, dat wij niet kunnem zeggen, of1 de aard appel op den duur zal verouderen. Toch zit er eeni groote sdhat in1 de ervaring van het gdbruik van aardapelsoorten. De schat Van ervaringen is, ook al verouderi op den duur de aardappel, wel degelijk van groote beteekenis, al kunnen wij" daardoor slechts het leven van een bepaalde soort een tiental jaren veriengen. Elk jaar, dat het le ven van een goede soort gerekt wordt, d.w.z., dat de opbrengst voldoende blijft, is een jaar gewonnen. Ook al heeft Paravicini gelijk, dat dfe aardapel degenereert, dan1 geloof i!k todh, dat wiji door moeteni gaan met de selec tie, om daardoor de bestaande soorten, die goed zijn, op peil te houden. Torst schreef verleden jaar: „Dat het, wanneer wij die Eigenheimers gingen verlie- zenv eeni groote schade voor het gdieele land zou zijn. Wiji anoeten pompen of verzuipen, dus aan het werk blijven en a lie mogelijke zorg beste den om zoolang mogelijk, de goede soorten in het leven te houden. (Aplaus.) De heer Wayboer vroeg, hoe een gezonde Red Star er moet uit zien. De beer Dlijit kon dit zoo niet zeggen. Men- sdhen, die daarin belang stellen, doen goed, a.s. zomer hern op zijn velden te bezoeken, dan kan bij dit .aangeven. Hiji geloof de echter niet, dat strakke, groene bladeren zijn af te keuren. De heer Wayboer vroeg, of het niet nuttig eni aan te radan is, om ode de aardapelstam- mien1 van veldijes, die 100 pet. goede stamimen opleverdeni, toch eerst te selecteereni en uit te poten, om bij; mogelijkheid van besimettieg, toch gezond materiaal te hebbeni De 'heer Dijit oordeelde dit wel erg aan te raden omdat men todh op den duur altijd weer de stamselectie zal toepassen. Wanneer men eenmaal miet die stamselectie is begonr nen, dan doet mem dit toch ook nog, ook al faomen de poters uit veldjes, die het tweede jaar 100 pet. goede oplleverden. De heer SChoorl vroeg, wat in, de weten- sdhap de uiterste grens is voor het wasschten van potersi met sublimaatoplossing 'De heer Dijt zeide, dat die grens niet te hepalen was, aangezien deze het eene jaar anders zal zijn dan het andere. In het alge- neen kan men zeggen, dat't gewenscht is, het zoo vroeg mogelijk te doen, het lidfsit in October of November. Spr. heeft het ook wel gedaan goed in het voorjaar en dan ook to- taal geen, last gehad. Mem zegt, dat de tem- peratuiur van het water bij de behandeling ook van invloed is. In Ihoeverre dit juist is, weet spr. niet. De slechte resutlatem van de sublimaatbehandeling schrijft hij1, toe aan het slechte voorjaar. De 'heer Scboorl vroeg, hoeveel maai er moet worden met Bordeauxe pap. eene kweeker zegt tweemaal, maar de an der weer driemaal. De heer Dijt zeide, dat de wetenschap leert, dat zooveel, malen gesproeid moet wor den als noodzakdijk is. Dit hangt van de Red S streek af. Spr.-besproeit zijn star nooit, maar als die ziekte gaat optreden,, dan gaat hij toch ook zijn Red) Star spuiten, al heeft hij dat nog nooit gedaan. Het kan echter voor- komen, dat hij de omstandigheden om het wel te doen,, aanwezig acht. Hoeveel m»al mien moet sproeien, is in geen enkel geval, te zeg gen. Men, moet altijd naar omstandigheden handelen, maar steeds de ziekte vCCr wezen, dat is de kunst. De heer C. Nobel had reeds 20 jaar gele- den proeven genomen met Eigeni' eimers, Bravo's en Zeeuwsche Blauwe eni was tot de conClusie gekomen, dat de ZeeuwsChe Blauwe het goed' kunnen uithouden en dat de veroude- ring daarvan zeer problematischi was. Spr. Vroeg of het bekendi was, hoe het er niu mee staat. De heer, Dijt deeldie mede, dat de ervaring is, dat ze thans buitengewoon aangetast zijn door de miozaiekZiekte. De menschen, die zidh op de selectie van de Zeeuwsche Blauwe heb ben toegelegd, hebben echter meer succes, dan zij, die zich hebben toegelegd op de se lectie van de Eigenheimers. Spr. heeft ook Zeeuwsche Blauwe geselecteerd) eni zijn erva ring is, dat ze dan weer geheel op peil fcolnen. heer C. Nobel had nog de ervaring op. gedaan, dat bij: de Zeeuwsche Blauwe de Hei ne poters een grootere opbrengst geven dan de groote en ook grootere aardappelen leve- ren. ziekte. Htijl teelde ze nooit en weet dot dus niet uit ervaring. De heer De Boer deelde mede, dat in de ptraktijk vaak beweerd wordt, dat de Bravo niet vatbaar is voor de gewone aardappel- De heer Dijt had ook, op het gebied van de gewone aardappelzkkte weinig ervaring, om dat men daarvan op Texel heel weinig last heeft. Ook Mj had echter wel gehoord, dat de Bravo weinig vatbaar js voor de gewone aardappeilziekte. De herr Raat deelde mede, dat in de Scha- gerwaard de- gewone aardappelziekte ook inrhaaldelijk onder de Bravo's is voor geko men. De heer Smeding oordeelde op grond van de opmerking van den heer Wayboer, die de stammen, ide in productiviteit uibnuntten, graag een zoo groot mogelijke fcans wil geven en dus de selectie dieper wil doorvocx.en, om in de goede soorten te blijiven, er op wijst dat men in de praktijk toch waarde hecht aan de venschillende productiviteit, die zich bdjl dC in dividuen van een clon kunnen voordoen. Spr. wees er op, dat in de brochure van de phyto- pathologisChen diemst bier,aan ook aandacht wordt gescbonken. Meh stelt ziich daar dUs blijkbaar ook op bet standpunt van de mo gelijkheid van het verschil in productiviteit van de individuen van eeni goede clon. Spr. kan zich dat echter niet voomstellen, afge- scheideni echter van de fcnopvariatie. Hij meent, dat de individuen van1 eeni stam met dezelfde eigenschappem geen verschil, in pro ductiviteit kunnen opleveren. De heer Dijt wilde de mogelijlkheid1 niiet ontkennen, doch 'hij: meende, dat de strijd te gen de ziekten zoo n groote plaats mioest in- nemen, dat die rest eigenilijik vanzelf mee komt. Een paar prooent meer of minider opbrengst is bovendieni moei'lijlk te constateeren. Daar- voor is gel'-jktoatige gronid noodig. Men zou met de noodigie parallelveldljes moeten, werr kenl en zooveel, selecties moeten toepassen, dat het hoofd ervan omloopt. Men moet zich weben te beperken en kiest men, dan kieze men de selectie op ziekte. De heer Wayboer deelde mede, aanvanko- lijk geselecteerd te hebben op grond van de meardere opbrengst. Tenslotte kreeg hiji daar- mee toch geeni resultaat. Hiji zou er evenwel toch, aandacht aan willed blijven schenken1, omdat de mogelijlkheid niet is uitgeslotem, dat men door de selectie krijgf een meerdere op brengst. De heer Dijlt: 'DC mogelijkheid is niet uit geslotem, maar hoe maakt men dat uit? De heere Wayboer: Door vergelijlkitngs- proevenl met de rest van de gezonde soort. De heer Dijit: Wanneer er een der gelijk verschil bestaat, dan moet dat vraj: belangrijk zijn, maar Spr. kani zich niet voorstellen, dat men idt zonder wiskundige proefenemin- gem kan ontddkken. Er zou al iet® zeer bizon- dens moeteni gebeuren. De kans daarop is al zeer gering en spr. blajft dan ook, van mee ning, dat men; z'n moeite en tijld aan andere din gen moet bested-en. De heer Wayboer: Het eeni bdboeft het an dere niet uit te sluiten. De heer Dijt: Dit is misschien juist, als men over heel mooie gelijkmabige grond be- schikt, maar dit is biji mijl niet bet geval. De heer Smeding vroeg nog iniichtingen over de poederschiurft. De heer, Dijt had dit verschijnsell alleen op sterk water waargenomem, omdat deze ziekte alleen bij de aardappelen1 in Amierika voor- komt. De Voorzitter zegde den heer Dijt namens de vereeniiging dank voor zijn rede. Spr. was overtuigd, dat de aanwezigem zich die ver- schillende ziekten onder de aardappelen thans veel duidelijker kunnen voorstellen dan tot nog toe. Spr,. verklaarde nog, dat bet helm genoegen had gedaan, dat zoovelem aanwezig waren geweest en nocxli'gde de aanwezigen uit, om1 zoo mogelijk voor de vollgenide lezim gen belangstellemden mede te nemen. Ook namens de bezoekers braCht spr. den heer Dijt hartelijk dank. (Appiaus.) Hierop werd de vergadering gesloten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond voltallig. De voorzitter wijdde bij de opening eeni- ge woorden aan het nieuwe jaar, wenschte -den leden en hunnen gezinnen het beste en dat het in het algemeen 'de ingezetenen goed mag gaan. Spreker had gehoopt deze woorden op- gewekter te kunnen spreken, dit vooral met het oog op het tuinbouwbedrijf. Laten we hopen dat er van den zwaren toestand nog iets terecht komt. Laat ons hopen dat we er een volgende vergadering nog even bij stil kunnen staan en dan de toestand be- ter is. De heeren Groen en Berkhout maken een enkele opmerking naar aanleiding van de notulen die ter visie hebben gelegen. De heer Zeeman informeerde naar de punten Ammoniak-fabriek en cokes halen door de burgers, waarover in de vorige vergadering gesproken is. De voorzitter deelde mede, dat de gas- commissie besloten heeft, de Ammoniak-fa briek op te heffen in verband met de min der gunstig finantieele uitkomsten. De opbrengst van de ammoniak is bij elke fabriek niet meer loonende. Wat de cokes betreft, meende het be stuur niet bij de commissie met een voor- stel te moeten komen, omdat deze zaak extra maatregelen als administratis en controle zou vorderen. Bovendien hebben de handelaren een soort monopolie. Hun beroep brengt mee, dat zij de cokes eenigszins minder krijgen als de andere ingezetenen. De heer Zeeman: In het begin scheen de directeur ncg al optimistisch te zijn inzake de ammoniak-fabricatie, Het gaswater is op zichzeli een moeilijk te verhandelen product. Wat moet daar- mee nu gebeuren. De voorzitter deelde mee dat dit nu ver- kocht wordt aan een fabriek te Weesper- carspel, waaraan ook andere fabrieken dit afgeven. Iiet gaswater wordt zonder kosten afge- haald en de opbrengst er van wordt op het einde van het jaar vastgesteld. Enkele dankbetuigingen waren ingeko- men voor subsidies en gratificaties, waarna de voorzitter mededeelde, dat bij de laat- ste kasopname bij den gemeente-ontvanger de ontvangsten waren 126.107.51 de uitgaven 123.914.68^, zoodat in kas was een bedrag van f 2192.83. Ged. Staten deelden mede dat het on- derzoek naar de begrooting nog niet is af- geloopen. Al deze stukken werden voor kennisge- ving aangenomen. Van de afd. Alkmaar van het genoot- schap tot zedelijke verbetering van gevan- genen was het verzoek ingekomen om een subsidie van 10.voor 1923. B. en W. adviseerden voor dit jaar geen subsidie toe te kennen, omdat de begroo ting reeds is vastgesteld. Het college staat echter niet onsympa- thiek t,egenover het goede werk van dit genootschap. De heer Zeeman had gaarne het advies gunstig gezien. Het is een mooie organisa- tie die optreedt voor de ongelukkigsten der samenleving. 't Behoeft geen bezwaar te zijn, dat de begrooting is vastgesteld. Het is een klein bedrag. De overige heeren spraken zich ongeveer in denzelfden geest uit, waarna besloten werd voor 1923 een subsidie van 10. beschikbaar te stellen. De voorzitter kwam hiema terug op een besluit in een der vorige vergaderingen genomen om niet langer garant te zijn voor de schoolgelden welke door de leerlingen van hier aan Alkmaar betaald moeten wor den. Omdat gebleken Is dat met dit besluit de kinderen die thans de school bezoeken met Februari onverbiddelijk geweerd zullen worden, hebben B. en W. er een langduri- ge bespreking over gehad en kwamen we met het voorstel om op het besluit terug te komen voor zoover het betreft de kinderen die thans de school bezoeken en daarbij een verordening te maken dat het voile bedrag van de ouders teruggevorderd wordt. Een langdurige discussie werd over dit punt gevoerd, waarbij de houding van het gemeentebestuur van Alkmaar ten zeerste werd afgekeurd, vooral waar het betreft betaling over vorige jaren. De heer Kramer wilde het voorstel aan- houden om eerst met de betrokken Ouders voeling te houden, waarbij de voorzitter opmerkte dat daarvan een besluit niet af- hankelijk mag worden gesteld. De heer Berkhout wilde eens de cijfers van Alkmaar hooren, wat de onderwijskos- ten zullen zijn. Ten slotte werd besloten het voorstel van B. en W. voorloopig voor 1 jaar te aanvaarden. Van de tuinbouwvereeniging „Dc Toe- komst" gesteund door de afd. L. T. B. was een verzoek ingekomen om een subsidie voor het openhouden van de vaart bij vrie- zend weer. B. en W. stelden voor om in de kosten daarvan 50 pet. bij te dragen tot een maxi mum van 100 gulden. De heer Zeeman juichte dit voorstel ten zeerste toe, doch zou er aan wiHen verbin- den: als ook het bannebestuur iets doet. Het is een prachtig ding ook voor de banne. De voorzitter was hier niet voor. Zoo zou het verleenen van subsidie geheel afhanke- lijk zijn van een besluit van het banne-be- stuur. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Het voorstel van de gascommissie tot ta- riefswijziging kwam hierna ter tafel. De heer Berkhout weer er op dat het stelsel reeds doorgevoerd is, zoodat het vrijwel nutteloos is er een besluit over te nemen. De heer Zeeman deelde mede dat deze tariefwijziging hem niet sympathiek is. Het is niet rechtvaardig tegenover de trouwe verbruikers. Spreker had liever gezien, dat op goed rfeluk af een algeheele prijsverla- ging had plaats gehad. Hij voelde niet voor dit goochel-systeem. De voorzitter was van oordeel dat de heer Zeeman zich te sterk uitdrukte. Het had elders een goed resultaat. Ook de heeren Berkhout en Groen kon- den zich er niet mee vereenigen. Het voorstel werd met 43 stemmen verworpen. Tegen do heeren Berkhout, Zeeman, Groen en de Jong. Een voorstel van de gascommissie om de gasprijs met 1 cent per kub. M. te ver- lagen werd aangenomen. De voorzitter deelde mede dat deze ver- laging in hoofdzaak veroorzaakt wordt dooraat de cokesprijzen ver boven de ra nting zijn. De prijs Is hierdoor bepaald voor gas over den meter op 14 cts., muntgas 15 cts., industriegas 11 cts. Als lid van de plaatselijke schoolcommis- sie werd herkozen de heer P. Berkhouwer. Voor het gasbedrijf werd een leening aangegaan van f 4000.en een kasgeld- leening van 2000. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat B. en W. de volgende vergade ring met een concept-verordening zullen komen betreffende het gewicht van vracht- auto's. Het is wel noodig daarvoor beperkende bepalingen te maken. Ook zal in de volgende vergadering het voorstel worsen gedaan om de kermisda- gen zwaarder te belasten. Er is gebleken dat tiitzondering in deze mogelijk is. De heer Berkhout informeerde naar de klok. Officieus heeft spreker vernomen dat ook deze klok uit het museum gescheurd is. De voorzitter deelde mede, dat deze klok inderdaad kleine scheurtjes vertoont. De klok- en orgelraad he'eft meegedeeld dat deze er voor een jaar terug nog niet inzaten. Getracht zal nu worden voor de oude klok de metaalwaarde terug te krijgen. De klok- en orgelraad heeft gezegd dat voor deze waarde wel een nieuwe klok te krij gen zal zijn. De voorzitter deelde mede dat B. en W. dankbaar zijn den klok- en orgelraad in den arm te hebben genomen, Ze verschuilen zich daarachter ten voile. De heer Zeeman heeft gelezen dat door de Burgemeesters een vergadering gehou- den zal worden in verband met een weg naar Koedijk en vroeg of daaromtrent soms iets medegedeeld kon worden. De voorzitter deelde mede, dat bedoelde conferentie nog niet heeft plaats gehad, doch binnenkort verwacht kan worden. Het is echter een zeer officieuze bijeen- komst en er is nog niets over te zeggen. De heer Zeeman hoopte dat dit plan in alle ernst onder oogen zal worden gezien. i Het is een groot provinciaal belang, een zeer productieve werkverschaffing en het verkeer, ook voor zware vrachtauto's, zeer ten goede komen. Het land kan dan ook meer productief bebouwd worden. Een sympathiebetuiging van den raad zou hier zeker niet misplaatst zijn. De heer Groen vroeg of geen verorde ning te maken is voor het varen van mo tors door een opengehakt vaarwater. Deze veroorzaken vooral dan door de zuiging veel last. - De voorzitter (ftelde mee dat dit niet op den weg van de gemeente ligt, doch voor de banne is. De heer Bekker merkte op dat de last kan worden voorkomen, als de bouwers hun producten naar Broek brengen. Hierna sluiting der vergadering. UIT LANGENDIJK. Door de nieuwe afdeeling van Volkson- derwijs zijn nu reeds 151 leden ingeschre- ven: 27 te Broek, 45 te Zuidscharwoude, 72 te Noordscharwoudcfen 7 te Oudkarspel. De laatste gemeente moet nog bewerkt worden. De nieuwe oprlchting heeft dus wel sue- urr heiloo. Woensd'agmiddlag voor kinderen en des avonds voor volwasseneni gaf de Keonemer Bi- oscoop onder directie van de 'heeren Nieuw- land' en Schoen te Bergen een voorstelling in „De Rusitenda Jager. Vertoond1 werd: ,,Lief(fe en Hartstocht", geyolgd door Charley Chaplin. De mooie duidelijfce beeldem hadden wel de "belangstelling en werden met groote aandacht gevolgdl. Het bezoek had' grooter kunnen zijn. Het aangekondigde bal kwam te vervallen De oude heer A. Kaandorp, die groente aan de xnlarkt aanvoerde, zakte op de veiling pktiseling in elikaar. Toem hiji Ibaj den heer G. Hoetjes was binnen gedragen, was hij needs overiecfen. Naar men ons miededeelt, werden het votrig jaar rutin 100 huizen gehouwd', waar van ruiimi 80 met rijkssteun. Men schijnt zich hier gaanne te vestigen. De lage bdastingeil zullen hienaan niet vrecmd zijn. UIT OUDE NIEDORP. Onze plaatsgenooot, de heer T. van der Vliet, slaagde voor het te Amsterdam gehou- deni examen1 rekening-courant boekbouden, door de vereeniging „Mercurius". UIT VEENHUIZEN'. Donderdagavond werd ten overstaan van notaris Van der Veen, van Alkmaar, ten lo- kale van den heer J. de Beurs, verkocht het bedrijfje van den heer Ypma, groot 51 A^ 15 c.A Kooper werd de heer P. Bruin te Hoogwoud voor 2111. UIT HEERHUGOWAARD. De nieuwe katholieke kerk aan den Jan Glijnisweg zal den 19en dezer worden inge- wijd en daaraa in gebruik worden genomen. Nladat die heer B. alhier zip rijwiel een oogenblik onbeheerd had laten staan, kwam hij tot de onaangename oatdekking, dat dit gestolen was. Van den dief geen spoor. UIT WARMENHUIZEN,. Zomclag en Woensdag j.l. werd in de kolf- baan van den heer H. Slitter, alhier, door een 14-tial leerlingen, een 25 slagen kolfwed- strijd gehouden. Leider en voorgever, de heer K. Quant, al hier. Winners: le prijs Jacob Heman 228 p. 2e prijs P. Vergiaij 222 p. 3e prijs Jb. Dalenberg 222 p. 4e prijs K. Wit 214 p. Seneprijs: H. Sitter 57 p. De heer Quant hoopt, dlait zijta leerlingen waaronder er zijn die goed en zeffe best leeren kolveni, zullen volhouden, gedachtig aan het spreekwoordJong geleeixi, oud gekand; ter- wiji het mooie Kolfspel huin op lateren leef- tijd eon nuttige ontspanining kan verschaf- fen. UIT SINT PANCRAiS. Het diploma boekhouden vanwege die ver eeniging van Leeraren in Handlelsweteni- sch appai is heden behaald door onze plaats- genoote mej. N. Zeegers, leeriinge van den heer J. Prims te Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Jan. "13. Bloemikool le soort (p. 100 St.) Reuze 10—/ 15.25; Roode kodl le soort f 1.50- 2.70; Roode kiool 2e soort 0.70—/ 1.40; Gele kool le soort 0.60J 1.10; Deemsche witte kool le soort 1—/ 1.40; Bravo 2.30'; Wit lof 20.40; Bieten 1.80; Drielingen 1.20; Uien le soort 1.40—/ 2; Losse wortelen 1.40—/ 1.50, alles p. 100 KG. Aamvoer: 2186 st. Bloemkool, 60900 K.O. Gele kool, 12350 tien 360 KG. Aardappe len, 78 KG. K.G. Roode kool, 1550 KG. KG Witte kool, CCS

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7