DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Burger Usclub. - Specialiteiten. FEESTAVOND Woensdag 24 Januail. No. 11. Honderd 1923 ZATERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 13 JAKTJABI Dit numtner bestaat uit 3 blafien. Abonnementsprijs bij yoorultbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. S3. Wii will en nimmer on tkennen, dat het doen an benoemingeni in allerlei gemtenteliike fiuhcties tot do gewiichtige raadsbesluiten be- hoort. Maar tea slotte is dit toch niet anders dan het trteffeft van maatregekn om hiet gemeen- tedijilc mechanistae in onafgibrokeni behveging te houden. Men kiest Ibij el3ce benoeming de in het oog van de meerderheid van den Raa'd! meest be- (kwame en meest geschikte candidateo en dit zoo vanzelf sprtikend, dat een benoeiming n een raadsoverzieht eijgenlijfk alechts een aparte (beschouwing behoeft wan near op eenigerleii wijze van den gebrtuikelijk en gang ■van zaken is afgewiekeni of wel wanneer de persoon van de benoemde in verb and met de door hem of haar te vervuklen vacature meer dan gewone belangstelling van de zijde der ingezetenen is ten deei gevallen. Van de in de jongste raadszitting gedane benoemiingeni is zeker die; v an den heer A. Koelma als gemeentesecretaria de bel'ang- djikste. Wij zullen ons niet aan voonspellingen wagen in hoeverre hiji de jniste man op de recnte plaats z»l> blijiken, ncch: in hoeverre hij den Alkmaarders of de Alkmaarders hem izullen bevallen. Eenvoudig omdat daarover op dit oogen- bdfe nog heelenfaali niets te voorspellen is. Wij - unnen slechts constateeren, dat de Raad odk nu weer den in de oogien der tmeer- deiheid meest bdkrwameni en meest geschikt lijkenden sollicitant heeft gekozeni en in ver band met het hiervoreni reeds opgeinerkte zou dus e;genilij:k deze behoeming geem afzonder- iijke fcespreking behoeven, ware het niet dat de spciaai-denjocraten een van het overige deel van den R'aad afwijkend standpoint had'- den ingenomen. Ziji wa.ren tot de ontdiekking gekomen, dat er een soci a al'-demo cr a a t order die sollicitan- ten schuilde en deze omstandi gheid' werleid'de hen tot twee onverstiandige daden. 'De eerste was, dat zij als an zel'f sprelkenri aannamen dat nun partijgeinoot gepasseerd zou zijn omdat hiji aociaal-ddmocraat is. En de tweede was, dat zij, in ongemotiveer- de protestsfemming, mu juist hun stemmen op d'ezen candidaat uilbnachten hoewel als vaststaande mag worden aangenomen, dat hij, hoewel een ernstig scllicrtanit, niet tot de. meest voor dezie functie geschiktsten ton ge- rekend worden. Zoodoende kreeg deze stemming een poli tick bijstmaakje met het eenige practised re- sultaat, dat er opnknw uit gecon'ciudoerd kan worden, dat politieke invioeden niet steeds tot het nernen der in het algelmeen be- laag meest doeltreffende besluiten leitien. Et zijn diitoaal twee andiere voor, onze ge- meenite belangrijke vraagstulkikien aan die orde gekomen. Het eerste betroif de samenstdling yan com'missien en besturen van mini of meer of- ficieele vereenigingen of instelliogen, die grootendcels door dte gemeente betaalcl en welter bestiuiurderen door den §aad) benoemd worden. Wijt zijn gelukkig reeds in het stadium, dat men algemeenalthans in. deni Raad in- ziet, dat de samenstelling dezer1 besturen zoo- danig moet zijn, dat daarin 'zooveel' mogelijt de ievensbescnoiuwingien, Vian diverse groote bevolkingstgroepen tot uiting kunnen liiomen. Tusschen dergelijlke colleges en den Raad is het verschil, dait de laatste bestaat uit af- gevaardigdien van zuiVer politieke organisa- ties, tenvijll de regenten-coileges of de oom- missies van toezicnt niet zoozeer politiieke- ■dan wel zaken-coi'leges zij®. Het zijn beheersncolleges en lal moeteni de diverse daarin tot uiting komehde leven&be- schottwingen gezamenlijt de richting van den bij het beheer te volgen weg bepalen, daarnaast wordt vande bestuinr-dleren nog een zeker destundig inzicht in de bij'zondere vraagstukten cler aan hun leiding toever- trouwde insteliingen vereischt. Wij behoeven hier t'hans niet meer uiteen te zef ten waar.am oolk wiji van meening zijn, da t in versch ill aide colleges meer dan tot dusvurre met de inzichten van tot nu toe daarin niet vertegenWoondigde bevollkings- groepei: tokening gdhoud'en dient te worden. De tijd dat een regentenbaantje een eere- baantje was, waartoe op grond van geboorte of beziit slechts enlkele uitverkorenen in aan- morking konden komen, Jigt gelukkig achter ons en zal met een! erlkele uitzondering wet'licht nieimand terug- Verl/angen. Het is thans slechts de vraag de regenten- eolileges zoo sameni te stellen, dait zij' met inachtnemiiig van de voor die bestmunscolle- ge versdiillende geschiiktheidseischen een eoo getroutw mogelijlke afspiegeling geven van d«' biji de bevdlking duidelijfk waarneem- bare lovensbeschouwittgen. Die levensbescbouwingen staarn in nauw verband met de politieke ldleur harer belijders em het is juist oaardoor dat men zoo heel gauw geneigd is de vemdling van vacatures allereerst uit den politieken gezichtshoek te bekijtken. Waar een goed! regent niet allereerst een zuivere pblitieke kleur moet hdbben maar bo- vanal een zdcere mate van ontwiMceling, is heit te begrijlpen, dat mien in de volkstklasse minder gescnikte candidaten aantreft dan bij andere groepen het geval kan zijn. Dit beteekent geenszins eeni kleineerin® van de werkhi/anscandidaten, het is slechts het constateeren van het onweerlegbare feit, dat die candidaten over het aLgemeen niet in de gelegenheid geweest zijn van onderwijs te profiteer en, dat anderen wel hdbben genoten. ■Wenscht men nu in diverge colleges een arbeidersvertegenwoordiger wat een zeer redelij'ke eiscb is dan is het de grodte moeilijikheid daarvoor geschikte personen te vinden die bereid zijn eeni dergelijke benoe- ming te aanvaarden. Dan moet uitgemaakt warden tot wdke partiji de werkmanscandidaat zal behooren en dan ils het niet vanzelfsprekend dat de S. 'D. A. P. dien zetel opeischt omdat er ook nog vele andere politieke partijen zijn die ar- beiders tot haar volgelingen mogen rekenen. Eveniwel willeni wiji biUijkheidslialve gaarne erfkennen, dat de S. D. A. P. over het alge meen de meest aangewczen iarbeiderspartiji is wanneer men werkmanscandida/ten van niet- rechtsdie beginselen- wenscht. Eaten wiji nu aannemen, dat uitgemaakt is, dat biji de een of andere vacature een sociaal- democratisch arbeider de gewenschte candi daat geoordeelid wordt. Dan moet een keuze worden gedaan onder hen die bereid en geschikt zijn em dan zal! die voordrabht voor vele regentencolleges door het niet bekemdl zijin met in aanmePkihg ko mende candidaten heel moeilijk zijn. Die tregentencolleges zullen dus vooHich- ting moeten vragen eni het is vanzeifslprdkemd dat zij zieh daai toe tot het afdeelingsbestuur weniden. Het hangt dan van het gehalta van het college af of het die voorlichting in den geest van een soort lijdeldjlk verzet zal zoeken. Vraagt men niet minder dan een volfledige ledenllijst der partij: op (benoemit men mia of meer van de zittenoe regenten afhankelij- ke arbeiders of zelfs arbeider® die door het ipartijbestiuur niet als leden dier partiji er- kend worden, dlan ontbreekt de geest tot vru'dhilbare samenwerking waarvan de be- trokken instelling niet anders dan nadeel ondervindeni kan,. Anderzijds heeft ook het afdeelingsbestuur in dezen verplichtingen. Oeeft een dergelijk besfuur een of twee ge schikte candida ten op, dan is zooWd de voor- dracht van regenten als de bemoaning door den Raad een marionettenlvertooning.en is het duidelijk dat de benoeming ten Slotte biji het partijbestuiur berust. Er moet ruimte van keuze, er moet gelegen heid tot het tegem ellkaar, opWegen' van ver- schillende eenzelfde levensopvatting toegeda- ne candidaten zijn en eersi dan bereikt men dat eenerzijds een bevolkingsgroep de door haar gewenschte vertegemwoordigere in aan- m'CTking ziet komen en. anderzijds dat regenr ten en raadsledem gelegenheid hebben) den in hun oogem meest geschiicten candidaat op den voorgrondi te plaatsen. De geheele moeilijkheid zit tot dusver slechts in een zeer te betreuren onwil tot sa menwerking, een onwil die zich menigtnaal in een lijdelijk verzet tegen 'sRaads beslssingea demonstreert. Het lukraak voordragen van arbeiderscan- didaten die men niet kent, die men zelfs niet over hun benoeming gepolst of met hun can- didaatstelling in kennis gesteld heeft, komt de gemeentelijke instelling niet ten goede. Wie nagaat dat in de jongste raadszitting diverse-benoemingen moesten uitgesteld wor den door protesten van voorgedragenen te gen de wijze waarop zij gecandideerd zijn, kan het gebrek aan samenwerking van verte- genwoordigers van volksgroepen van verschil- lende levensopvattingen slechts betreuren. De Raad heeft thans met algemeene stem- men een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat voor vacatures in verschil- lende colleges door de besturen overleg moet worden gepleegd met de organisaties uit wier midden men vertegenwoordigers wil. De motie heeft dit nadeel, dat ze als van zelfsprekend alle ingezetenen uit de colleges houdf die al zou hun benoeming door bij- zondere bekwaamheden zeer wenschelijk zijn' niet tot de een of andere organisatie be hooren. Zij brengt de samenstelling der colleges min of meer op politiek terrein, maar zij om- vat de op den voorgrond driggende gedachte en daardoor heeft zij ongetwijfeld aller stemmen verkregen dat voortaan overleg in den geest van door alien begeerde en de in steliingen ten goede komende samenwerking moet gepleegd worden. Het tweede belangrijke vraagstuk dat in de jongste raadszitting ter sprake kwam, is dat over de loonen bij werkverschaffing geweest De Raad is als een koe de in de voorlaat- ste zitting gehouden debatten over de loo nen der werkloozen gaan herkauwen Nieuwe gezichtspunten waren er niet. Het was volkomen juist wat de wethouder Cloeck opmerkte, dat er smds de vorige raadszitting niets veranderd is. daar noch het Rijk noch de Provincie van inzicht veranderd ziin en de burgemeester in Den Haag ook de overtuiging heeft gekregen dat het Rijk niet van plan is ziin standpunt te wijzigen. Er is niets in den toestand veranderd en er zou dus geen reden geweest zijn op het in de vorige raadszitting gemomen besluit terug te komen, als het inmiddels aan twee politieke groepen niet duidelijk geworden was, dat zij zich beide ten koste hunner werklooze kiezers vergist hadden. Dat waren de Katholieke vextiezingsgroep 1923 en de sociaal-democraten. De eerste, zich cot dusverre nog aan 's Rijks beslissing vastklampende, liet nu elke subsidie-gedachte varen en de tweede groep was tot ae overtuiging gekomen, dat zij in de vorige raadszitting Her halve ei boven de ledige dop had mbeten prefereeren, Zij kwamen thans tot de tot dusverre out broken samenwerking en wisten langs den gebruikelijken weg, via het verst gaande voorstel der sociaal-democraten, bij het ge- matigder voorstel der Katholieke combinatie een- meerderheid in den Raad te vormen. Zij deden den Raad besluiten, met negee- ring van Rijks- en Provinciale subsidie, een uurloon van 40 cent, in accoord-werk tot 48 cent stijgende, vast te stellen, waardoor de loonen weer op het ten vorigen jare uitge- keerd bedrag vastgesteld werden. Het getuigt van verstandig beleid, dat de Raad niet inging op het voorstel vm eenige Katholieke organisaties, om de gielden voor werkverschaffing op de buitengewone uitga- ven te brengen, waarvoor een leeaing moet gesloten worden. Het leeningssysteem voor werkverschaffing heeft gelukkig afgedaan sedert mien begrepen heeft, diat werkverschiaffing niet ietsbuitenge- woons, maar iets gewoons is geworden, waarmede men helaas telken jare weer op- nieuw rekening heeft te houden. De gelden voor werkverschaffing moeten nit de gewone middelen gevonden worden en het is nu maar de vraag of het college van Burg, en Wettp, den stand der werkloosheid en den duur daarvan overziende, van mee ning is dat Alkmaar zonder de belasting- schroef te sterk aan te moeten halen, zich de luxe kan permitteeren op eigen kosten de be- noodigde gelden bij elkaar te brengen en het Rijk en de Provincie te berichten, dat men op 9teun van die zijde op de aangegeven condi- ties niet meer gesteld is. Het is een uiterst w eilijk vraagstuk en wij' kunnen ons voorstetlen dat Burg, en Weth. door's Raad® 'beslissing in een moei lijk parket gebracht zijn. Eenerzijds zit ook bij ben het verlangen voor, den werkloozen het leven zoo dragelijk mogelijk te maken en anderzijds hebben zij ook rekening te houden met de draagkracht van volksgroepen, welker belangen door het afwijzen van Rijks- en Provinciate subsidies niet gebaat worden. Het komt ons voor wij schreven dit vroeger reeds dat de regeering, die zich het recht heeft vc^rbehoudcn om voor elke gemeente een loongrens aan te geven, het le ven in Alkmaar voor goedkooper heeft aange- zicn dan in werkelijkheid het geval is. Hiertegen mag zeer zeker geprotesteerd worden en het is bekend, dat de burgemeester dit persoonlijk in Den Haag reeds gedaan heeft. Hij zon het thans na de liaatst gevallen raadsbeslissing nogmaals kunnen doen en er nadnikkeliik op kunnen wijzen, dat de meerderheid van den Raad van een zoover van 's Rijks inzicht afwijkende opinie heeft blijk ceereven. dat er alle reden is nogmaals od herziening van de voor Alkmaar vastge- stelde loongrenzen aan te dringen Het is mogelijk, dat de burgemeester er van overtuigd is, dat ook dit verzoek te ver- geefs zou zijn en het is de vraag wat hem in dat geval te doen staat. Natuurliik is de Raad verantwoordelijk voor zijn besliuiteni, maar evenzeer rust op den burgemeester de verplichting van artikel 70 der Gemeentewet, niet mede te werken tot uit- voering van raadsbesluiten, die hij in strijd met het algemeen belang acht. De mogelijkheid dat de burgemeester, gelet op het belarig van alle bevollringsgroepen, niet ziin goedkeuring hecht aan een werldoo- zenuitkeering die boven de door het Rijk aan gegeven grenzen uitgaat en daardoor niet voor Rijks- of Provincialen steun in aanmer- king kan komen, is inmiddels zekerheid ge worden. Zooals nog in een deel onzer vorige oplage gepubliceerd werd, hebben Burg, en Weth. in een gistermiddag gehouden yergadering ge- concludeerd, dat een loon boven de Rijksrege- ling uitgaande, met het oog op betgeen thans in de omgeving van Alkmaar voor gewoon werk betaa'd wordt en ook door het verlies van de Rijlks- eni Provinciale subsidiie, niet wenschelijk is, waarom om schorsing en ver- nietiging van het Raadsbesluit gevraagd is. Het is ons niet erg duidelijik hoe men hef eerste argument naar voren heeft kunnen brengen. Bedenikt men dat in Bergen 45 ct. per uuf voor werkverschaffing Ibetaald wordt, dan lijkt het argument ons niet bij'zonder geluk kig. Trouwens, de burgemeester heeft in den Raad ook slechts op de mogelijikheid van schorsing met het oog op de voor Alkmaar ondragefijke kosten gewezen. Dat leidt tot de conclusie dat het thans al lereerst gepu'bliceerde argument wd1 van de wethouders afkomstig zal zijn. Wij betreuren het, dat blijkbaar de wet houders gemeend hebben, de in onze omge ving verdiende loonen als argument voor de schorsing van het raadsbesluit naar voren te moeten brengen. Dit toch zou inhouden, dat men van mee ning was, dat Alkmaar door het Rijk niet stiefmoederlijk bedeeld was, wat strijdig is met de reeds vroeger gebleken opvattingen van vrijwel den geheelcn Raad en evenzeer van den burgemeester, die tevergeefs getracht heeft het Rijk tot het vaststellen van een hoo- gere loongrens te bewegen. Slechts net feit der over boord werping van elfcen subsidie-steun eni het daardoor voor Alkmaar ondragdijk wordten van de kosten der werkverschaffing, kan thans als eeni mo del voor de vemietigingsaanvrage naar vo ren gebracht worden. Nu blijft ons nog slechts de stille maar kleine hoop, dat het Rijk door het besluit van Alkmaar's vroedschap tot nieuiwe overweging zijner houding en daardoor tot grootere concessies gebracht zal worden. Van de overige agenda-pun ten, voor zoover zij althans in behandeling kwamen, valt wei- nig op te merken. Meer nog verdient het feit van niet-behan- deling van het verzoek van den heer R. van Doornik de aandacht. Betoogde de soc.-dem. raadsfractie in den beginne met klem, dat de heer Van Doomik geen dag en geen uur op de vergoeding der door hem geleden schade kon wachten, thans is een bespreking der kwestie-Van Doomik reeds herhaaldelijk tot volgende raadszittin- gen verschoven, zonder dat de soc.-democra- ten de urgentie van deze bespreking opnieuw naar voren gebracht hebben. Het kan ons slechts verheugen, omdat daaruit te concludeeren valt, dat de neer Van Doomik niet in zulke kommervolle omstan- digheden verkeert als men eerst wel heeft willen doen voorkomen, 6f, dat de directeur der gemeentewerken niet zulke bokken ge- schoten heeft als men hem oorspronkelijk wel meende te kunnen verwijten. Eindigen wij met het begin, dan moet ons nog van het hart, dat de burgemeester een Nieuwjaarsspeech gehouden heeft, waarin hij het wel en wee van 1922 in welgekozen woor- den in herinnering gebracht heeft. Voomamelijk heeft ons daarin de vreug- de getroffen over het feit, dat de bevol- king van Alkmaar er in het afgeloopen jaar niet alleen in geslaagd is het aantal geboor- 'ten tot een ongekend percentage op te voeren, maar vooral omdat daartegenover een hier nog nimmer bereikt klein percentage aan sterfgevallen geconstateerd1 werd. Hiemit blijkt, dat Alkmaar tot een der ge- zondste. steden van ons land gerekendi kan -worden. E>e heer Van den Bosch, als oudste raads- lid, wist ook nu weer als gewoonlijk een toe- passelijk wederwoord te vinden, waarin hij in 't bijzonder de oprichting van de bouw- vereeniring't Ooievaarsnest een gebeurtenis van beteekenis voor onze gemeente genoemd heeft. In hoeverre er verband bestaat tusschen een ooievaars-kolonie en den vooruitgang der cemeente, is ons niet recht duidelijk ge worden. Waarschiinliik heeft hij hiermede een kie- sche verklarinn- van den buitengewonen aan- was der bevolking willen geven. EERSTE KLAS PROGRAMMA. GROOTE ZAAL „HARMONIE". Buitenland DE HOUDINO VAN DHJ'ITSCHLAND. De 'Duitsche protestnota tegeni de bezet- ting van het Riuhrigebied is gistereni aan den Italiaanschen premier Miussolini overhan- digd. Daarin wordt geconstateerd, dat die achterstallige kolenieVeriingen van Duitsch- lamd slechts 4 pc.t van het totaal beidrageni, en dat het biji de houtleveranties slechts een tdkort van 20.000 MI3 en 5000 telegraafpalen betreft, waaruit (bldjfct, dat de Fransdhen geen zuiver economische bedoelingen hebben. Naar verluidt bevat de nota geen enkeie toespeling op Italie's houding ten opziich'te van de (b^etting. 4 Ook -te Biruissel en ite Parijs heeft Duitsch- land een protest doen hooren. Het beviat een scherp protest tegen wat genoemd wordt de nechtsbreuk van Essen. De Duitsche regee- ring verklaart, dat ziji niet bereid is zich bij het verbrekeni van den vrede neer te feggen, laat staan aan de uitvoering der plannen mede te werken. De nota eindigt met de mededeeling, dat Diuitschliamd, zoolang de bezjetting van het Rluhrgebiedi diuurt, aan Franfkirij(k en Belgie geen herstelkolen zal leveren. De minister-presidenten der Duitsche sta- ten hebben gisterem te Berlijn geconfereerd, waarbij', nadat de rijkskanselier verslag had nitigebracht over de herstelkwestie en de be- zetting van het Ruhrgebied, de houding der rijksregeering werd goedgekeurd. 'De Beiersche minister-president verkliaarde, dat hiji met bevrediging kennis nam van de onbuitglzame houding aer Rijksregeering te- genover het onrecht, Duitschland aange- daan. Ook in Beieren, aldius spr., zal deze houding van het Rijfkekabinet met vreugde women gezien en ondersteund. Het Beiersche volk is bereid tot het oiiterste met de Rijksre geering vol te houden' en verwacht, dat deze ook aan den scherpen druk van buiten niet zal toegeven. Thans moet de eenheid des Rijks boven alles worden gesteld. De Berldjnsche poMepresident had de be- tooging tegen de bezettmg van het Ruhrge-. biea, die de burgerlijke paxtijien Zondlag in de Lustgarten te Berlijn zoudJen- houden, aan- vankelijk verbodeni, doch1 door de inmenging der RSiksregeerinf zal zij! toch doorgaan. Op net oogeablik dat de Pranschen Bochum zullen' bezetteni, zal de dcportafdeeling van het Cementsymdiioaat haar zetel naar Bre men verplaatsen. iNlaar uit Keulen bericht wordlt, roepen de hoofdra van de organisaties der vakvereeni- igingen dte leden in West-Duitschland op, als protest tegen dte Fransche geweldpolitiek a.s. Mlaandiag des morgans van 11 uur tot halt twaalf in, alle fabrieken, werkplaatsen, win- kels eni bureauien zoo mede op straat het werk neer te leggen. DE BELGISCHE SDCrALISTEN TEGEN DE BEZETFIiNG VAN HET RUHRGE- B'l'ED. De algemeene raad van de soctaal-demo- cratische partij! hieeft met op drie na alge meene stemmen eeni dagorder aangenomen, waarin de raad, onder volleddge erkenmmg van de noodizakelijkheid Van echadevergoe- dingeni, het zegt te betreuren, dat het vraag stuk niet is voorgelegd aan deni Volkenbond. De dagorder protesteert tegen de dwangpoli- tidkj die in de bezetting van het Ruhrgebied tot uiting komt, en verklaart, dat deze ooll- tiek geen vruchtdragande resultateni kan op- leveren. EEN ITALIAANiSGH PERSOORDEEL OVER DE ACT IE VAN FRANKRIJK. Dte „Tribuna" schrijft over de bezetting, dat de maatregel der Fransche regeering wel een ernstig karakter draagt, doch niet alarmeerend is. Frankrijfc aidus heit blad heeft het recht op te rukJoen nadat Duitsch- lands is gehreke blijven algemeen is gecon stateerd. Als Italie hierbij: echter niet aan de zijde van Framkrijk staat, dan fcomit dit niet omdat het niet solidair wil zijn met zijn bondgenoot, dbch omdat het ervain overtuigd1 is, dat deze gewapemde actie niet tot de ge- woischte resultaten kan voeren... Italie stelt zich op het standpunt van de dioor Mussolini aangegeven poliiek in zake de produdieve panden. Het „Giomale d'Italia" schrijft o.a.: Wiji houden vast aan dte volgende drie pun- ten: Ten eerste, dat allies moetl worden ge daan om Duitsdhlandi tot nakoming zijner verplichtingen te dwingen, ten1 tweede dat Italie niet van zijn deel der schadevergoeding kan afzien en in1 de derde plaatsi, dat Franfc- rijk en Belgie in deze kwestie nauw voelirg moeiten blijven houden met Italite. AM'ERIKA EN DE BEZETTING VAN HET RDHRGiEBIED. 'Het bevel van president Harding tot tenig- treklring der Amerikaansche troepen van' den RSjn en dte mogdijke uitwebking daarvan in Flrankdjki, Groot-Brttamnie en> 'Duitschland vormen' in Amerika algemeen't onderwerp der besprekingen. Over algemeen wordt't be sluit goedgekeurd De oppositie maakt er 'ech ter een partijkwesfie van en verwijt de hui- dige crisis voor een groot deel aan de nega- tieve en> lauwe polititek van de Amerikaansche regeering. Een offideel woordvoerder heeft deze ge legenheid te baat ganomen voor een beschou wing-der gebeuntenissen van de laatste ke- ken en wees er op, diat, hoewel aan Frankrijk niet offideel werd medegedeeld, dat de bezet ting van het Ruhrgebied zou Iteideu tot het terugtrekken der Amerikaansche troepen uit Duitschland, men dit te Parijs toch wel kon begrijpen. iDe .Amerikaansche regeering wenscht even- wel niet, dat men het terugtrekken der troe pen zal beschouwen als een berisping van JFrankrijk, doch allteen als een blijk van haar bezorgdheid, dat Amerikaansche troepen, ge- wikkeld zoudten kunnen' worden in onlusfen. LITAUSCHE BENDEN IN HET MEMELGEBIED. Litausche benden zijn Woensdag het Me- melgebied binnengetrokken. Laugszargen en Bajoren werden bezet. Nabij Eukliselke hebben greegelde Litau sche troepen de grens overschreden Volgens te Memel ontvangen berichten zou er in het Memelgebied een opstand zijn uitge- broken. Het comite van Klein Litauen zou zich tot landsregeering in het Memelgebied hebben uitgeroepen. Geeiscbt wordt de ver- eeniging van het Memelgebied met Litauen. De Fransche oppercommandant voor het Memelgebied heeft een proclamatie uitgevaar- digd, waarin hij e bdevolking tot kalmte aan- maant. Hij geeft te kennen, met alle middelen die hem door de geallieerde mogendheden zijn verstrekt, er toe te zullen bijdragen om de orde te handhaven. De Fransche troepen te Memel hebben loopgraven om de stad aangelegd. De sterkte dier troepen bedraagt 200 man. De treinverbindingen van Konigsberg met het Memelgebied zijn Donderdag vroeg ver- broken. Naar uit Konigsberg bericht wordt, is de inval der Litfhauers op touw gezet door eene fascistische ondememing, die uti zeer goed georsraniseerde vrijwillige troepen1 bestaat en de „IJzeren Wolf genoemd wordt. De stad Memel is in staat van beleg vcr-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1