DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BILDERDIJK speelt 30 en 31 Jannari a.s. No. 12. Howlerd rgf en twtntagste Jasapgang. 1923 MAANDAG 15 JANTTARI E&t rammer bestaai ait 2 biaden Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Bultenland DE ACTIE VAN FRANKRIJK. De „Petit Parisian" schrijft, dat de tactiek van de rijksregeering zeer waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat binnenkort ook Bo- chum en orasitireken bezet zud'leui worden. Dit zou reeds hedem gebeuren. Vandaag zullen de Fransch-Belgische troepen waarschijnlijk ook Recklinghausen en Ratingen bezetten, waar- bij zij tot de nabijheid van Dortmund en' Bar men zullen oprukken. Te Essen hebben zich gister geen bijzon- dere gebeurtenissen voorgedaan. In de stad Essen is het aantal ingekwartierde Fransche soldaten toegenomen. Men scbat de totale troepenmacht in deze stad thans op 15.000 man. De berichten uit het Ruhrgebied wijzen er op, dat het openbare leven normaal verloopt. De Duitschers verzetten zich tegen de actie der geallieerden door lijdelijJc verzet. Degoutte heeft een proclamteie gericht tot Degoutte heeft een proclamatie gericht tot eurs ter controle naar het Ruhrgebied waren gezonden, om Duitschland te dwingen tot het respecteeren van aangegane verplichtingen. Bij een staking of lijdelijk verzet zouden de noodzakelijke dwangmaatregelen worden ge- nomen. Op bevel van Degoutte is het personeel der openbare diensten onder de bevelen gesteid van den commandeerenden generaal. De arbeidsgemeenschap der vereenigde po- litieke partijen in het bezette gebied puibli- ceerde een verklaring, waarin wordt gezegd, dat IMIaandag 15 dtezer van elf uur tot half twaalf in de bedrijven het werk zal worden neergelegd als protest tegen de maatregelen van Frankrijk in het bezette gebied. In alle bedrijven, kantoren enz., zal gedurendte dien tijd het werk worden gestaakt, alJe winkels zullen de blinden voor hun ramen doen.. De electrische tram en ook de andere verkeers- middelen zullen worden stilgfelegd. De kerk- klokken zullen het begin van deze demonstra- tie inluiden en aan het einde weer uitluiden. Iedereen die zich om elf uur op straat zal be- vinden, zal twee minuten staan blijven en denken aan den smaad en het geweld, dat Duitschland is aangedaan. In de plaats Steele, welke door de Fran- schen is bezet, heeft een incident plaats ge- had. Een Fransche vlag, die door de bezet tingstroepen was geheschen, werd reeds na een uur neergehaald en veraield. De burge- meester heeft aan den commandant der Fransche troepen ziin verontschiuldigingten1 aangeboden en een proclamteie aan de bevol- king doen aanplakken, waarin hij; waarschiuwt voor excessen. In officieele kringen te Washington hoopt men. dat zoowel in Frankrijk als in Duitsch land de kritieke toestand, welke is ontstaan. door de bezettinig van het Ruhrgebied, kalm onder de oogern zali worden gezien. Men is van meening, dat ten slotte beide landen het den besten weg zullen vinden, om het principe van Hughes' voorstel, de bijieen- roeoing vaan een commissie van internationa- le financiers, voor het ontwerpen van eene oolossing der schadeloosstellingskwestie, aan te nemen Het bestuur der Zwit9ersche socialistische nartii heeft tot den Bondsraad een boodschap rrencht, waarin de aandacht van dit lichaam n-ewtti?d wordt op den teruggslag van de sanctiepolitiek in het Ruhrbekfcen op den toestand in de neutrale staten. Het bestuur vraagt om vervulling van de beloften, gedaan bii de discussie over de toetreding van Zwit- seriand tot den Volkenbond, ter handhaviiig van den wereldvrede, overeenkomstig art. 11 van het Bondsstatuut. De „Basler Nachrichten" verwacht, dat de Bondsraad den toestand zal bespreken, speci- aal de kansen van eventueele stappen der Zwitsersche regeering bij het secretariaat van den Volkenbond ten behoeve van inter- ventie van den Bond. De „Giornale d1 Italia" meldt dlat Italie tien ingenieurs naar het Ruhrgebied heeft gezon den Men overweegt de kwestie van het zen- den van douane-beambten. Volgens de ..Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft de Sovjet-regeering een scherpe pro- testnota tot de geallieerden gericht tegen de militaire bezetting van het Ruhrgebied. 'Naar uit Londen wordt gemeld is er van de ziide der Britsche regeering geen optreden te wachten naar aanleiding van het door den Duitschen gezant overhandigde protest. De Rritsche regeering is voornemens den verde- ren loop der gebeuntenissen af te wachten. DE ROUWDAG IN DUITSOHlLAND. Door geheel 'Duitschland was gister, zoo- alls men weet, een „treurdiag" georganiseerd. Het was niet de eerste „treurdag", die Duitschland sediert zijn nederlaag heeft ge houden en toch vertoonde Berlijn eeni geheel ander beeld dan bijvoorbeld, toeni de Vollken- bond tot de verdeeling van GpperJSilezie had besloten, zegt De Crt. Weder was op de re- geeringsgebouwenl de rijfcsvlag halfstok ge heschen, maar de stemming van de bevol- king Sproot geenszins voort uit herustingszin en: gevoel van roachteloosheid. Er is gedu- rende de laatste dagen iets veranderd in de Duitsche psyche. Aangevoerd door de hou- ding der Duitsche regeering, begmuen de volksmassa's agressiever op te treden. Dat men ook in leidfende krinigen1 zich van dezen omikeer bewust is, blijkt wel uit het feit, dat gisterochtend alle hotels, waarin intergealli- eerde comroissies zijn ondiergebracht, met gjroot miiilitair vertoon werden afgezet. Het rneest opvallend waren de regeeringsmaatre- gelen ter besdierming van de Fransche am- bassade. Alle toegangen1 waren door bereden politic afgesloten. Zoo lag de Fransche dele- gatie als het ware op een eenzaam eiiland, te midden van de omvangrijike menschenmenig- te, die zich door alle aangrenzende straten voortbewoog naar het rij'ksdagebouiw, het centrum der protestmanifestatie. Van alle kanten kwamen nog steeds groepen) (betoogera aanzetten onder het zinger. van de gemoede- ren verhittende liederen a!® „Die Wacht om Rhein1" en „Deutschland, Deutschland uber alles." Hoe geladen: de atmosfeer in deze men- schenmenigte was, blijlkt uit de tairijke inci- denten met buiteniandexs, die werden ge- d'wongen het terrein der betooging te verla' ten. Overal ging uit de volksmenigte kreteni op als: „Weg met Frapkrijk!", ook wel andere, minder parlementaire uitroepen. Voor het rijiksdaggebouw hadden zich verschillende studenten-corporaties opgesteld, terwijl de volksmassa's zich rondom het ©ismarck- standbeeld schaarde. Op vdle punten spraken rijksdag- en landdag-afgevaardigden der burgerfijfce partijen, die center slechts door de naaste omgeving konden worden gehoord. Zooals men weet, ging de betooging uitslui- tend van de burgerlijke groepen in het parle- menit uit, daar de sodaal-democraten weiger- deni gemeene zaak te maken inet politici, die de volfcsverbittering voor anti-socialistische en1 anti-p acif istische doeleinden wilden uit- buiten.. 'De afwezigheid der sodaal-democraten viel on'middellijlki op door het gemis van or- ganisatie onder de massa. Ook was het leger der betoogers niet zoo groot als wanneer de arbeiderspartijen hun groepen in beweging zetten. Voor het rijksdaggebouW spraken 18 rede- naars de vollksimenigte toe. Er werd een re- solutie aangenomen, waarin protest wordt aangeteekend tegen de Fransdie bezetting van het Ruhrgebied en waarin voorts ge- DeutscMand iiber alles". 'Dit lied werd door de menigte gezongeh; vervolgens nogmaals „Die Wacht am Rhein" en „Ein fester Burg ist unser Gott". Daarna werd de demonstratie ontbonden. Het opgehitste voliki dacht er echter anders over en stormachtige 'kreten weerfclonfcen, waaruit men ten: slotte kor' onderscheiden dien wensch van het volk, dat de rijfcskanse- lier Dr. Cuno, voor het rijksdaggebouw een redevoering zou houden. Men kreeg echter het an.twooid dat hiji juist een oonferentie had1 en onmiogeliifc kon komen. Nog uitdagentler traden de volksmassa's op, die na 'het eindigen der betooging door alle deelen van de stad trokken onder het zingen van „Die Wacht am Rhein" en on der het aanneffen van hoofdzakelijfc tegen Frankrijk gerichte kreten. Er heerschte groote bezorgdheid, dat het volk zichi aan excessen zou schuldig maken. In den namiddag werd de politiemacht nog versterkt en ikon men in alle drukke veikeers- centra afdeelingen bereden politic waarne- men. Ook waren overal troepen afdeelingen gecoosigneerd om^bijl het eerste alarm te kun- nen ingrijipen. Den geheelen namiddag en avond trokken' groepen demonstranten door de stad. Venscheidene malen werd door de betoogers getracht tot het gebouw van de Fransche delegatie door te dringen, doch steeds werden zij! venspreid door in de omge ving daarvan geposteerde bereden^ agenten. Tegen den avond verzamelden tal van be toogers zich voor ondenscheidene hoteils, waarin ledenl van de Entente-comlmissie hun kwartier hebben en hielven uitroepen aan, als ,JHolt die Hunde dochi heraus! enz. Toch was de organisatie van de troepenmachlt zoo voorfcreffelijk, dat ernstige incidienten konden worden voonkomen.. De sociaal-democraten hadden gisteravond gesloten protest-vergadcringen belegd. Ook die communisten hielden een vergadering, waarin de menigte werd te wapen geroepen tegen die Fransche en, Duitsche kapitalisten, die de werkelijke vijanden van het Dluitsche proletariaat werden genoemd. Op den Andreas-Platz, in het Oosten van Berlijn, werden onder het zingen van de „Internationale" zwart-wit-roode vlaggetjes verbrand, die men van particulierehuizen naar beneden had gehaald. DE DUFTSGHE RIJKSDAG. Biji de vergadlering van iheden van den Rlijksdag waren de tribunes en de diploma- iten-loges dicht bezet. Dadelijk bij' 't begin der zitting heeft de voorzitter Lobe een rede ge- houden, waarin hij allereerst aan de landslie- den, die gebukt gingen onder de stuitende mi litaire daad, van geweld door FranJkirijk, ver- maande vastbenaden en trouw, itrotsch en w.aardig zich te gedragen. Voor de geheele wereld verklaarde hdj, dat deze aanval, ge- pleegdi tegen den vrede van een land, tegen de vrijheid en het recht zijner bewoners, een an gel zou blijiken niet allleen tegen dezen, maar tegen alien, die een rustige ontwikkeling wil- len en dat hij' de noodlottigste gevoligen zou hebben voor die wereld in't geheel. Tot het Fransche volk richtte hij die verma- ning: houd op en trek het omnedit terug, dat gijl tegen ons hebt begaan, andens zult gij zelf en zullen uwe nakomelingen de gevolgen dragen. Met Uii'tzondering der communisten gingen al de afgevaardigden staan en juichten storm- achtig- de rede toe. Drama heeft de rijksfcanselier Guno een regeeringsverklaring afgelegd over de bezet ting van het Ruhrgebied. HSji schetste, onder het geroep van „foei! foeider meerderheid den' opmarsch van het Fransch-Belgische be- zettiqgsleger. Deze gewapende inval, zeide hij, is ondernomen tegen een land en een volk, dat zijn ontwapening heeft uitgevoerd en zijn vreedzame arbeidi verricht; het kon er niet aan denken en heeft er ook niet aan gedacht, tegenover het tot den strijdi uitgeruste Fransch-Belgische leger ook maar een' man of een geweer te plaatsm. Het Duitsche volk heeft eerlijk zijn best 'ge daan om tot de grens van wait het kan aan de voorwaarden van het verdirag te voldoen. Heeft ooit een volk grooter prestatie gedlaan en meer kunnen presteeren, dian vier jaren lang door afsMting van het werefldverkeer en door de ellende van den oorilog ontzenuwd en verzwakt is? iHloe kon dan Poincare verkla- ren, dat hiji niet meer kon luisteren naar de valsche beloften van Duitschland? Duitschland heeft economisch alles willen doen om de sdhadeloosstellingen uit te voe- ren. De Fransche regeering heeft zich echter bdj| haar maatregelen alleen laten leiden door oogmerken van machtspolitiek. Voor een beweerd ingebneke blijven1 in de leveringen van zaaghout en telegraafpalen, onderneemt Poincare een militaiire actie, die kosten veroorzaakt, welke niet te overzien zijin en op de noodliottigste wijze de middelen, die nooaig zijln voor de schadeloosstdilingen, voor omproduetieve doeleinden gebruikt. De woor- den van Poincare hebben echter de realiteit der Fransche wapens en der Fransche solda ten niet weten te vennommen, zei dir. Cuno. Na een' critiek van de redenen, die Poincare aangeeft voor zijn optredien, verklaarde de rijkskanselier, dat recht en verdrag geschon- den zijn door den' opmarsch in het Ruhrge bied. De Duitsche regeering protesteert op de plechtigste wijize tegen het geweld, dat hier- mede een weerloos vojk wordt aangiedaan, voor de oogen der geheele wereld. 'De regee ring kan zich' tegen dit geweld niet verwerea, maar zij is niet van inns zich te schdkken in deze schending van den vrede, of zelfs nog, zooals haar werd' aangeboden, bij de uitvoe- ring der Fransche plannen mee te werkenf De verantwoordelijkheid voor de gevolgen, die zullen ontstaan, vallen alleen op de ringen, die den inval! hebben bevolen. Zoo- laog de toestand, die in strijd is met het ver drag blijlft bestaan, zoolang zal geen' hand van het Duitsche volk zich noeren, om deze maatregelen te onderateunen. iHlet is bitter weinig, wait wiji uiterlijk kun nen stellen tegenover net geweld; wat wij ech ter innerlijk daartegen kunnen en moeten zet ten, is meer. Het moet de wil en het besluit zijn in deze moeilijke ttjden onwrikbaar vast te houden aan de eenheid des rijks. De ande re volken zullen erkennen, dat vrede en ver- zoening niet kunnen gedijen, als hier het ge weld over het recht zegeviert. De rijkskanseler deed geen beroep op de andere volken, want hiji wist, dat meer dan ooit de harde kwesties der belangen de lot- gevallen der volken' en landen bepalen. Het jongste optireden der Fransche regeering geldt niet de scha-deloosstellingen, maar de reedls door Lodewijk XIV begonnen en door zijn republikeinsche opvolgier voortgezette Fransche expansiepolitiok, welke het Rijnland duurzaam wil tosrukken van Duitschland. Rijkskanselier Cuno richtte ten slotte tot alle Duitschers de dringende vermaning om vol te houden, om zich wijs en bezonnen te gedragen, en hiji eimdigde met de woorden „WHj voelen ons als dlragers van een' recht, dat niet zal vallen, onrecht, nood en ontbe- rimg zijn th ans ons lot. Rechit, vrijheid en vre de zijn ons doel, eenheid is onze kracht." De rede werd meermalen zeer toegejuicht. Een motie van wantrouwen tegen de regee ring, door de cammunisten gesteid, werd ver- worpen en de volgende motie-Marx werd in hoofdelijlke stemming aangenomen met 283 tegen 12 stemmen, met 16 onthoudingen: „De Rijksdag teefkent plech'tig protest aan tegen de schending van recht en verdrag door de ge- welddiadige bezetting van het Ruhrgebied. De Rijksdag zal de regeering steun verleenen bij de aanwending van alle maatregelen, die kun nen dienen tot dC vastberaden verdediging te gen deze actie van geweld." LITAUSCHE BENDEN IN HET MEMELGEBIED. De geallieerde vertegenwoordigers hebben stappen gedaan bij de regeering van Lithauen, om haar te verzoeken handelend op te treden tegenover de opstandelingen, die naar Memel zijn opgerukt. De Lithausche regeering be- sloot een regiment naar de grens te zenden ter versterking van het bewakingscordon, dat aan de grenzen van het Lithausche grondgebied is gelegen. Verder besloot de regeering, den bevelvoerenden kolonel der opstandelingen verantwoordelijk te stellen voor nieuwe inci- denten. die zich mochten voordoen. De kolo nel heeft een proclamatie doen aanplakken, waarin de jonge mannen worden aange- spoord bij zijn troepen dienst te nemen'. In den nacht van 11 op 12 dezer arriveer- den bij den commandant der Fransche troepen eenige Litausche parlementairen. Zij gaven te kennen, geen conflict met de ententemogend- heden in het leven te willen roepen. Hun doel LIDMAATSCHAP f 6.50 RECHTEN INBEGREPEN. Opgave kunstlievende leden bij den Penningmeester L. G. ROSTER, Zaadmarkt 76. was alleen de haven van Memel bij het gebied van Litauen te voegen. De commandant der Fransche troepen en de Fransche hooge commissaris verklaarden daarop, dat zij slechts instructie hadden, de orde in het gebied van Memel te bandhaven, hetgeen zij ook zouden doen. Volgens te Parijs ontvangen berichten hebben de Fransche troepen de Litauers, die het Memelgebied waren binnengedrongen, te- ruggeslagen. Twee Fransche torpedojagers zijn Zaterdag naar Memel vertrokken. Polen heeft geprotesteerd tegen het optre den der Litauers en de verwachting uitge- sproken, dat de groote mogendheden, die in den Raad van Ambassadeurs zijn vertegen- woordigd, spoedig den wettigen toestand in het Memel-gebied zullen herstellen en het gezag en de onaantastbaarheid der verdra- gen zullen verdedigen. D E VETVOORZ1ENINIG VANl De commissie voor landbouw- en voeding©- aangelegenheden van den rqkslandbouw- raadi heef t zich in haar zittiing van Dondor- dag met de kwestie van de vetvoorziening van Duitschland uit eigen productie bezig gehouden. Men wees er op, dat de inVoer van oliezaden en' olievruchten schipbrcluk Heed doondat het onmogelijk bleek daarvoor de noodige middalen biji elkaar te krijigen. Om deze reden werd er op aangedrongen, dat de regeering te dien einde badragem uit het Nederlandsche leveosmiddeLenknedict ter besctoikkimg zou stellen. De vertegenlwoordi- ger van het ministerie voor de levenlsmidde- lenvoorziening deelde naar aanleiding daar van mede, dat de regeering dit crediet voor noodgevallen wenscht te reserveeren 'en niet voornemens is dit tot andere doeleinden te geforuiken. Desniettemki nam de commissie het voorstel aan, waarbiji de regeering ver- zocht wordt te onderzoeken of het niet moge- Hijtk is, dat Duitschland door bevordering van zijn eigeni productie in- de vetbehoeften van' het rijk ban voorzien. Dit doel zou dOor bevordering van den invoer van grondstoffen (olievruchten), kunnen worden bereikt. IDe bevordering van de binnenlandische productie eischit de beschi'kbaarstel'ling van uitgebreide credieten: voor de Duitsche olie- en vebinduskriee, waarvoor het Nederland sche leven smiddelencrediet zou kunnen wor den gebruikt. Om deze reden heeft de commissie de re geering verzocht, 10 milllioen gulden uit het Nederlandsche levensmiddel encredi et ter be- scbikking te Stellen, teni einde dit bedrag aan te wenden tot voorziening in de behoeften aan vet en krachtvoedar door verleening van crediet voor den; invoer van olie-zaden en -vruchten. EEN INTERNATIONALE L EENI NO. Sir George Padsh, de bekende Engelsche economist en schrijver, heeft in Den 1 Lag en Inter te Amsterdam door het Genootsdiap NederhindEngeland belegde bijeenkomsten een lezing gehouden over een intemationale leening. DE KOLENLEVERINGEN AAN FRANKRIJK. Fransche ingenieurs en Duitsche mijneige- naars hebben een bijeenkomst gehad, waarin de kolenlevering aan Frankrijk werd bespro- ken. Na verschillende besprekingen werd een voorloopige overeenkomst getroffen, waarbij bepaald is dat Duitsche kolen aan Frankrijk zullen worden geleverd en in baar betaald, terwijl tien dagen voor elke levering tachtig percent van het bedrag uitbetaald wordt om de mijnwerkersloonen te kunnen uitbetalen. De Duitschers maaktep het voorbehoud dat de rijkskolencommissaris de overeenkomst moetgoedkeuren. Zij verheelden echter nief, zeer ingenomen te zijn met de regeling en zeiden, dat zij niet hadden durven hopen, dat de Franschen het Duitsche voorstel zouden aannemen. Heden vangen de onderhandelingen tus- schen de Franschen en de vertegenwoordigers der afzonderlijke mijnen aan. EEN KRANTT AAN BOORD. Van 10 Fehruarii a.s. iaf zal <fe B Daily Mail" iederen ochtand geredigeerd en gedrukt worden aan boord van 9 schepen van' de Cu- nardl-lijn (Liverpoolen Southampton via Cherbourg—JNlew-York). Tot dusver ver- sdheen er wel' een1 soort cfagelijksch bulliitin van draadloos opgevangen berichten, doch dit zal een werkelijke courant worden, door erva- ren journaliston geredigeerd. HET VERZOEK OM! EEN MORATO RIUM. De Commissie van Herstel heeft Zaterdiag- morgen besloten, een schrijyen te richten aan de Duitsche Kriegslastenkommissioin, waarin aan. deze wordt medegedeeld, dat de commissie haar binnen enkele dagen haar beslissing in- zake het verzoek dter Duitsche regeering om een moratorium zal doen weten. De 'Herstel Commissie besloot voorts bij wijze van voorloopige beslissing dat de ver- valtermijn der Duitsche schadeloosstellings- betaling van 15 Januari a^. zal worden ver- lengd tot 31 Januari. HETZE TEGEN VREEMDELINGEN. Vrijdagnachit zijn in verschillende gedeel- ten van dfe stad samenscholiogen ontstaan met het doel in de hotels te zoeken of zich daar ook vreemdelingan ophielden. Dank zij de genomen voorzorgsmaatrege- leni werden incidental vooikomen. Een tairijke merischemenigte wilde een va- derlandslievede betooging houden voor het hotel ,,Vier Jahreszeiten", waar de Entente- commissie verblijf houdt, door vaderlandsche liederen (tie zingen voor de ramen dier com missie. Door de politic werdl de menigte uit- eengedreven en de demonstratie voor het hotel verhinderd. EEN V/ATERVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Het groote watervliegtuig „Columbusi", op weg van Key West naar Hlavana met zeven passagiers aan boord benevens den bestuur- der ai een mechanicien, is op twintig mijl af- stand van Havana verongelukt. Het vlieg- tuig vlbog op tweehondterd voet boven de on- stuimige zee, toen eensklaps de motor bleef stilstaian, zoodat het toested in zee stortte en neerplofte op een hoogen golf, die het in een anderen golf wierp. Vier passagiers kwamen om het leven, namelijk Edwin Atkins Jr., zoon van den vroegeren president van de American Sugar Refining Company op Cu ba, zijn beide fcinderen, die in hun slaap wer den gedood, en him gouvernante. De drie an dere passagiers, n.l. mevrouw Atkm-s, haar kindenneid en een New Yorksch bankier, Otto Abrahams, werden gered, evenals de bestuurdier van het vliegtuig en de mechani cien, die zich, toen zij over boord werden' ge- worpent, aan het ffcoesrbel wisten vast te Hem- mem EEN KAS-TEKORT BIJ DE 3de INTERNATIONALE. Uit Moskou wordt vernomen, dat bij het opmaken der Communistische Intemationale geconstateerd zou zijn, dat er 6.750.000 goud- roebels ontbreken, zonder dat men weet, voor welk doel zij zijn uitgegeven. Verscheidene personen zouden voor dit slechte beheer ver antwoordelijk worden gesteid', o. a. verschil lende leiders der Fransche communisten. KORTE BERICHTEN. In een hotelkamer te Berlijn is een Amerikaan vergiftigd en daarna van alles beroofd. Vermoedelijke daders zijn een Griek en een Emgelschinan. Naar uit Praag bericht wordt, hebben de gezanten der Groote en Kleine Entente te Budapest geprotesteerd tegen het Rumeen- sche grensconflict en de agitatie tegen' de vredesverdragen. De Hongaarsche minister van Buitenl. Zakesn betuigde zijne vreedzame bedoeH'ingen. Te Parijs is het Zaterdag tot een bot- sing gekomen tusschen een aantal communis tische manifestanten en de politic. Verschei dene communisten werden gewond. Ook 'had- den er verschillende arrestaties plaats. De oud-premier Ribot is gisteravond overl-eden. Te Dundialfc zijn drie Iersche rebellen, die in het bezit van wapenen werden gevan- gen genomen, ter dood gebracht. Gemeg^d Nieuws DE MOORDAANSLAG TE VALKENSWAARD. Omtrent den moordaanslag te Valkens- waard is, naar de Crt. meldt, thans gebleken, ken, dat vroeger een poging tot vergiftiging heeft plaats gehad, welke door beide ver- dachten erkend is. Hieromrrent verneemt het „Eindh. Dag- blad" de volgende bijzonderhedenOngeveer een jaar geleden, 't was in de Carnavalsda- gen, zijn de heer Desmet met zijn vrouw en de heer Kerssemaekers nog gezamenlijk uit geweest naar den Bosch. De heer Desmet kreeg bij deze gelegenheid ongenoegen met zijn vrouw, voor welke laatste de heer K. toen partij trok. Sindisdien is de verhouding tusschen K. en mevr. D. inniger geworden. Zij schijnen toen met elkaar overeengekomen te zijn, dat het't beste was, dat de heer D. uit den weg geruimd werd en beraamden daartoe een vergiftigingspoging. De heer K kocht cyanlcali en gaf dat vergif aan mevr. D., die het haar man zou toedie- ,nen. Inderdaad heeft zij voor dezen een boter- ham gesmeerd met boter, waardoor dat goed- je giemengd' was, en er een stukje kalfsvleesch overheen gelegd. Zoo heeft zij haar man den boterham opgediend. De hew D. hapte er in, maar vond de smaak zoo vies, dat hij den hap etcn weer uit den mond legde en den bo terham niet verder nuttigde, meenende, dat de spijs op de en of andere manier bedorven was. Deze vergiftigingspoging was dus mis- lukt en werd niet weer herhaald. Men zon nu op andere middelen en men kwam overeen om den heer D. overhoop te schieten. K. le-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1