Roode hood, huidsdiilvering, aczeem en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoe- dig zwicbten voor de uitstetoend verzachten- de, heelende en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Verkrijgbaar in apotheken enl drogietzaken- k f 1.75 per doos. geven van den emstigen toestnd voor den ar- Seidter op land- en titinbouwgebied, den 'toe- stand van thans en in de naaste toekomst. Aan het eind van des sprefcers rede, werd ge legemheidl gegeven vragen te stellen of critiek uit ne oefenen. Op de vraag van een der aan- wezigen of het op den ijver en de beginsel- vastheid! van die vooraanetaanden in een par tiji, geen nadeeligen invloed heeft noch op diens onafhankelijkiheid', zoa deze een zetel in- neemt in een bestunr of commissie waarin an- dere partijen' ihern kunnen beinvloeden, deelde de heer van Dok mede, dat dilt bij mannen, die zich met hart pi ziel geven voor eene organi- satie en hijl spreekt van een 40-jarige on- dlervindimg in de voltksbeweging dat bij zullke mannen zelden ernstige voor de partij- zaak nadeelige afwijkimgen voorkomen. Spreker vePklaart zelf geheel- in de S. D. A P. thuis te zijn en ite ihooren, is vanaf zijn jon- gelingsjaren propagandist voor de volkszaak, wordit daarvoor niet gehonoreerd, heeft zich van polderjongen tot landbouwer opgewerkt, is 12 jaar raadlslid, sedert 8 jaren (dus al v66r de evenredlge vertegenwoordiging), Statenlid en heeft, zonder zich te laten voor- staan op zijn onvermoeiden zwaren arbeid, groot respect voor de mannen die voor bun propaganda finantieel beloond worden, en hij zou het aanvechtenswaard achten om met dengene, die de eerldjikheid van hen, die in be- sturen van Gem. en Prov. hun invloed hebben aangewendi om in Drente b.v. den treurigen toestand van den veenarbeider iets te verbe- teren, in't krijt te treden, want wie zoo bene- pen en kleinzielig is om andferen naar de oogen te zien, hoort in een partiji niet thuis. Aldus eindigde spreker. UIT HEERHUGOWAARD. Bij beschikking van den Minister van Oor- log is aan den dienstplichtige N. Stoop, uit deze gemeente, met ingang van 3 Februai i a.s., voorgoed vrijstelling van den dienst- plicht verleend, wegens kostwinnerschap. UIT BERGEN. De afd. Bergen der 1. A. M. V. beiegde Zaterdagavond m „de Kusiende Jager' een goeu oezocnten propagantia-avond. De aaugekondigue spieker, de ueer A. de Jong, propagandist der 1. A. M. Vbleek vernmderd aanwezig te zijn, waarop de heer Kiomp, op verzoek van den voorzitter, dea beer Krom, zicb bereid verklaarde de nood- zakeiijkheid van bet anti-mihtairisme uitoen te zeuen. Spr. stelde in bet licht boe ook de arbeiders in de geadieerde landen, omaat zij iioopieu, dat bet de laaiste zou zijn, diep teieurgestelu waren, te ervaren, dat er van ontwaponng geen sprake is en dat integendeel men zicn klaar maakt voor nieuwe oorlogen. Spr. stond uitvoerig stil biji de bezetuug van het Roergebied, die een kiem van een nieuwen oorlog in zicb heeft en meende, dat het huidig wereldgebeuren demonstreerde, dat de macbthebbers, die de weieidooriog hadden oatketend, het bewijs leverden geen raad te weten op te bouwen wat verwoesi. wa6. Z. i bad bet kapitalisme zijn boogtepuint bereikt en was een samenleving zonder militairisme slechts mogelijk in een sociahstische maat- schappij, waar werd voortgebracht om alien bet noodige te verschaffen en bet geluk van alien te vergrooten. Aan de hand van het te 's-Gravenhage ge- liouden Vredescongres stelde spr. vast, dat de idee van de stichters der I. A. M. V., dat de oorlog onmogelijk gemaakt moet worden door de internationale algemeene wcrkstaking, steeds meer veld won en ook bij, was over- tuigd, dat de verwezcnlijking van dit vroeger voor utopistisch gehouden denkbeeld den oor log onmogelijk zal maken. De heer B. C. Loevens, uit Alkmaar, gaf aan den avond een gezellig karakter door het geven van ernstige en komische voordrachten, waarvan er enkele welwillend door den heer v. d. Veen werden begeleid. De heer Loevens gaf gedichten van Adama van Scheltema en Hermans, levensliedjes van Louis Davids en komische schetsen van A. M. Reins. Hij toonde zicb een konuitputtelij declamator en oogstte veel bijval. Aan het slot dankte de voorzitter alien, die tot het slagen van den avond hadden mede- gewerkt. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Mej. J. Janssen, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier, is benoemd tot on derwijzeres aan de U.LO.-school te Alkmaar, terwijl tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier benoemd werd de heer K. Bergsma te Alkmaar, beiden met ingang van 15 januari. (Semeiigd Meims. HET CONG RES DER S. D. A. P. In het Jaarbeurs-gebouw te Utrecht is Za- terdag het 27e congres geopend vain de So daal-Democraiische Arbeiderspartij. Ten- eiinde het congres dienstbaar te maken aan de voorbereiding van de verldezingen voor de Provinciale Staten en de Gemean teraden, is het vroeger dan andere jaren gehouden. De partij-voorzitter, de heer W. H. Vlie- gen hield die openingsrede. Hij wees er op, dat dit congres tijdiens som- bere amstandigheden bijeenkomt. Al is het onjuist om te sprekan van oor- logshervatting, een feat is het dat wij, in plaats van den knoop der oorlogsverhoudin- gen zich te zien ontwamen. hem steeds inge- wikkelder zien worden zelae spreker. De mi- litaire bezeltiing van; het Ruhrgebied 'betee- kent geen oorlog, maar het is een deurwaar- dersopmarsch, het is een avontuur waarvan men wel weet waar het begint, maar niet waar het eindigen zal. En als de Duitsche politick, wat te vreezen valt, er tegenover stelt een eenzijdige verbreking van het door Duitschland geteelcende vredesverdrag, en in Frankrijk kan en zal gesproken worden van een nieuw vodje papier, dan zal de vrede waarnaar de wereld snakt, steeds meer aan den onoverzienbaren gezichtseinder verdwij- nen. Het vredescongres van het I.V.V. heeft -zich op scherpe wijze over deze zaak, die al lang in de lucht hing; uitgesproken. De door de rransche em Belgische delegaties voorge- sfelde resolutie verklaart dlat voorop moet staan dat het herstel van de in Belgie en Frankrijk verwoeste streken een onmisbare voorwaarde vormt voor den moreden en ma- terieelen vrede onder de vol ken en maakt de plannen van de socialistische conferenties van Amsterdam (April 1921) en van Frank fort (Febr. 1922) tot de zijne. Die plannen kwamen, hierop meer, d'at een internationale leenine\ waaraan alle staten zouden deelnemen, zou worden gesloiten, dat uit die leening de verwoeste streken zouden worden hersteld en dat Duitschland in de ge- legenheid zou worden gesteld om door het betalen vain' rente en aflosing van die leeniing, op korten termijn als het kan, op langen a'ls het moet, zijn sChutd te kwijtten. De internationale actie, uitloopend op een internationale leening, moet en kan ui'tgaan van dten Vdlkenbonid, en; het was dit wat ik op het oog had', zeide spiiker, toen ik bij, de behandeling van de begrooting van Buiten- landsche Zaken omze Regeering verweet dat er van haar en de andere neutralen te weinig stuwkracht in de goede ridnting uitging. Thans is het meer dan ooit jammer, ging spr. voort, dat de Frainsche socialist'ische be- weging door het Bolsjewisme zoo goed als vernietigd is, terwijl de vakbeweging in on- geveer twee gelijke helften is gespleten. Het is wel een levende lies voor heel het proletariaat, de tegenstelling tusschen den toestand der bewegmg in Frankrijk en in de beide andere groote landen: Engeland en Duitschland. Het aantal zctels van de Labour Partij in Engelaind steeg van 77 op 144. Een gewel- dige sprong. Het aantal stemmen was 3,940.000 tegenover de 5,250.000 der con- servatieven, die de volstrekte meerddrheid kregen. In Duitschland werd de eenheid hersteld tusschen de beide uiteengevallen deelen der sodaaldtemocratie. 'Deze feiten vormen' de groote steunpunten van de internationale socialistische politick, voor het herstel eener daadkrachtige sociaal- democratische en vakvereen igings-intemati- onale, waaraan het congres van' het 1. V. V. ongetwijfeld veel goed heeft gedaan. Dit congres was zeker op het gebied der internationale aotlie het belangrijkste felt van het afgeloopen jaar. De hereeniging der Londensche en der Weener Internationale, die op een paar conferenties was voorbereid, kan sinds I)en Haag als een feit worden be- schouwd. De oproep voor het Internationaal congres in Hamburg, Donderdagavoindi in „Het Volk" verschenen, was onderteekend door de beide besturen. Spr. beliandeldehierna If aanbod' door Wijn- koop gedaan, om itot samenwerking met de S.D.A.P. te komen. Om op een aanbod van samenwerking in te gaan, verondersteld een oogenbl'ik dat over het doel er van te praten viel, stel ik d'rie voorwaarden, zeide de heer V'liegen. le. dat het aanbod inderdaad samenwer king beddelc, dus eerlijk gemeend is 2e dat de samemiwerkkig de algemeene maditspositie der socialisiische bewegmg ver- groot; 3e. dat degene met wie de samenwerking wordt aangegaan, vrij man is, vrij om zijn argumienten te wegen ea naar eigen overtui- ging te handelen. Het eerste punt beteekent dlat afstand ge daan moet worden van de taktiek van kem- vorming en dat men ophoudtt met zijn syste- matische breektaktiek in de vakbeweging en in de politieke organisaties van het proleta riaat. Met 'n Radek die overdag in ;Den Haag met de menscheo van het I.V.V. en Soc. In- temationalen over een eenheidisfronii gaat praten en ze 's avonds in Amsterdam met vlegelarij overlaadt, willen we nikc oiemen- dal te makea hebben. Iemand wiens hoofdi- doel is zijn bondgenoot te besluipen en af te maken, hebben wij maar liever als vijand dan als bou'dgenoot. En waar onze Gommu- nisten vrij wel al ien van dezelfde mentaliteit zijn als Radek, is aan de eerste voorwaarde al niet voldaan. Het tweede punt: zou samenwerking met de Commuinisten de maditspositie van het proletariaat vergrooten? Het tegendeel is mijn diepe overtuiging. Wij konden de reac- tle geen beteren denst bewijzen. De Interna tionale ervaring is in dit opzicht verbijsterenid leerzaam. M'aar ook ons eigen land! Het eenige stuk arbeidsbeweging waar het Communisme vat op heeft gekregen hier, is het N. A. S. Ik behoef niet te schetsen, welke zijn toestand! is. In 1920 telde het 48.764 le- den, kort geleden was hfet 27.000! En het gaat niet vooruii De hoofdbestuurder Spanjer schreef dat die onafh. vakbeweging een ruine is. Ieder van deze feiten roept ons toe: pas op! Hbu ze tot de buurt, het eenige wat ze produoeeren zijn mines Het derde punt: Wij wenschen, wanneer wij in 'Nederland politiek moeten voeren, zulks' te dioen, rekening houdend met Nedler- landsche vexhoudingen, die men nu eenmaal is Moskou niet kent. En nu 'is het een feit dat die Derde Internationale de pretentie heeft iediere aangesloten partij', niet alleen de in ternationale en theoretische, maar ook de na- tionale politiek voor te schrijven. Spr. kan niet anders dan concludeeren „Daviid, hengel niet langer. Wij hebben geen lust in je. Voor een mariage d amour ben je niet aardig genoeg en voor een mariage ale raison breng je niet genoeg mee. Onze ervaring zander jullie is niet zoo, dat we zitten uit te kijken naar uw weder- keer. Toen de S.D.A.P. werd opgeridit in Febr. 1909, telde de S.D.A.P. 8463 leden. Thans, nadat men 13 jaar lang ijverig be- zig is met ons te ontmaskeren, hebben we er 43.000. De S. D. P., omgezet in de C. P., is een armzalig klein troepje geb'leven, zonder eenige toekomst in ons land; en wij zien geen enkel proletarisch of socialistisch belang ge- diend, dooidien wij dit element een terrein voot zijn sloopersarbeid verschaffen'. Het eenheidsfront zou te veel gaan lijlkea op de andere frontenpuinhoopen". Spreker behandelide vervolgens de vehkie- zingen en' herdacht ten; slotte hen, die de be- weging in het afgeloopen jaar door den dood omitvielen. In ons land is geen van de vooraanstaande mannen der beweging ontvallen. Spreker meent evenwel in dit verband' professor Pe- 'kelharing en dr. Van Leeuwen, hoeweli geen lid1 der partij1, te moeten oemen. Verder her- denkt hij Jules Guede Semtoat, Hu' Volltaar, Louise zlietz en Roubanovich. De congres- sisten verheffen zich van hun zetels om de nagedachtenis dezer dooden te huldiigen. Spreker verklaarde hiema het congres voor geopend. Na zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat de beer Troelstra bericht heeft dit congres niet te kunnen bijiwonen, wegens zijn verblijif in het buitenland tot herstel van ge- zondheid. Ook zijn wegens ongesteldheid verhinderd de heeren Loopuit en Sannes en bovendien de heer Hugenholtz. Tevens werd medegedeeld, dat voor het eenst op het con gres aanwezig was het bestuur van het N. V. V. Aan de orde kwam de bespreking van de jaarverslagen der Partij, van de Eerste en Tweede 'Kamerfracties, en in verband daari mee, van het beleid van de partiji elding van de kamerfracties, en van de hoofdredactie van „Het Voik". Hiebbijt werden tevens behandeld de vo.1- gende voorstellen: Van de afdeeling Doetiochem: ,)Het congres spreke zich uit, dat de Par tij haar oude standpunt van Vrijhandel blijlft handhaven". (Vian de afdeeling Rotterdam II: JHet Partdjbestuur benoeme een commissie, welke tot taak heeft te adviseeren in zake de houding van de S.D.A.P. wat betreft de toekenning in de naaste toekomst van meer- deren politieken invloed aan de Inlandsche bervolking van Ned.-Indie. Amsterdam IiV bracht dank aan de Kamer fracties voor wat zij, in het afgeloopen jaar hebben bedaan. Amsterdam III zegt, dat aan de Jeiding van het partiiibestuux, en voorali aan de re- dactie vanjHet Volk een ding ontSbroken heeft, namelijk leiding. De afdeeling achtte het fnuikend, dat de Tweede Kamerfractie zoo verdeeld was over het ontwerp invoerrecbt op sigaren. Met de Erste Kamer-fractie is het at geen haar beter. Liden besprak de toestand van de Partiji, en haar invloed op het proletariaat. Spreker opperde o.a. de mogelijkheid, dat het hoofdorgaan der Partij, „Het Volk", wel- liicht zal kunnen worden benaderd door de propaganda voor het Rotterdamsche blad „Voorwaarts". Utrecht juichte bet zeer toe, dat de ver- kiezingspropaganda1 uit een punt is gevoerd. Utrecht heeft er mooie resultaten van ge- zien. Rotterdam bracht hulde aan de redactie en directie van „De Voorwaarts", en betoog- de, dat er meer gedaan moet worden voor de opvoeding van de arbeidersklasse tot het so cial isme. Veenhuizem bepleitte de belangen van do arbeidersbevoliking op het platteland. Koog-Zaandijik critiseerde de platen, die door de Partiji zijn uitgegeven voor de var- kiezin gs-prop agan da. 'Nieuw-Amsterdam wees eenige oorzaken aan van het feit, dat de verkiezingen in het Noorden zijn tegengevallen. De spreker maakte het Partdjbestuur er een verwijt van, dat het de actie in het Noorden niet voidoen- de heeft gesteund. Beantwoording van het partijbestuur. In de middagzitting slprak eerst de heer Schaper, biji ontstentenis van mr. Troelstra, over het beleid van de Tweede Kamer-fractie. 'De heer Ankensmit beanfcwoordde de op- merkingen over de redactie van „Het Volk Hij, is dankbaar voor de woorden van in- stemming,, gegeven en ook voor de wenken. Er is echter tegenstrijdigheid, men vraagt om het blad meer uit te bouwen als nieutws- blad, en anderzijds om meer hoofdartikelen. De redactie stelt zich op het standpunt, dat de krant zoowel nieuwsblad alls familieblad moet zijn. In die richting wordt steeds ge- werkt. 'De voorzitter verdedigde het beleid van de partijileiding. Spreker omschreef het stamdlpunt der Par tij' inzake het regeeringsjubileum. Wiji mo- gen zeide hijl ons politiek afzonderlijk noudem van de burgexlijke partijen maar het gaat niet aan, om ons op een dergelijke wij ze afzijdi'g te houden van de gemeenschap, waarvan wiji deel uitaiaken. Aan den land en tuinbouw wordt voldoende aandacht be- steed, getuige het uitgeven van een apart blad voor den land- en tuinbouw. Gvereenkomstig het voorstel van hat Par tijbestuur werden de heeren Troelstra en An- kersmit biji acclamatie herbenoemd als hoofd- redacteuren van „Het Volk", evenals de heer v. d. Veen als hoofdredacteur van' de Voor waarts". De heer mr. 'G. v. d. Bergh hield vervol gens een inleiding over de gewijizigde candi- diaatstelliimgv volgens het huishoudelijik regle- ment. De voorzitter deelde in verband hienmee mede, dat het Partijbestuur een voonstel-IHel1- der overneemt om aan artikel 13 van' het reg ion ent toe te voegen: wDaartoe kunnen de afdeelingen in de maand Octboer, voorafgaande aan een ver- kiezingsjaar, aanbevdingen inzenden' biji het P.B. van partijgenooten, waarvan geacht wordt, dat ziji voor een candidatuur in aan- merking komeni". Hiermee is dus uitgesproken, dat de candi- daatstelling aanvangt met het zenden door d>e aifdeelingen van aanbevdingen'. De heer v. d. Berghi betoogde, dat volgens het bestaande regldment een kleine minder- heid een groote meerdierheid in haar richting kan diwingen. Dat is een der hoofdbezwarem Een tweede bezwaar is de alfabetische vol'g- orde. De z.g.n. alfabetische staart wordt zonder meer door die afdeelingen overgeno- ftien. Het nieuwe voorstel van het Partijbe stuur beoogt nu, om aian deze beide bezwaren itegemoet te komen. In den vervolge behoeven de partijleiders niet meer het geheele stem'bil- jet in te vullen, maar alleeni voor zoover hun voorkeur gaat. Ziji behoeven dus niet meer voorkeur te geven aan candidaten, die hun voorkeur niet hebben. Het alfabetische be zwaar is hiermee vervallen. Ook zulleni de nieuwe bepalingen in het regiment, op wel ke zuiver technische zaak spreker breedvoerig ingaat, het onmogelijk makeni, dat een min- derheid de meerderheid overstmt. De inleider, de heer V. d. Bergh, beanit- woordde de debatteni over de voorgestelde wijzigfngen' van het huishoudelijk reglement betreffende het maken van een groslijst Voor de verkiezingen. De congreswoorzitter verde digde de voorstellen nog nader, waama de ze voorstellen in stemming werden gebracht, en- aangenomen met algemeene stemmen. Hiermee waren alle andere voorstellen, op deze zaak betrekking hebbende, vervallen. De vergadering werd daama geschorst tot des avonds ha'llf 9. De avondzitting van het congres werd ten half 9 geopend. Medegedeeld werd dat als leden van het bestuur der partiji, bij, enkele candidaatstel- ling gekozen waren Vierklaard, de heeren' W. H. Vliegen, C. Werkhoven, W. Drop, F. M. Wibaut en A. B. Kleerdkoper. Herkozen wa ren, met groote meerderheid, de heeren1 Berg- meijer, V. d. Goes, mevrouw Groeneweg, Kuii- per, Loopuyt, Sannes, Schaper en Troelstra. Als voorzitter der partiji werdi Vliegen, zon der tegencandidaat, herkozen verMaard. De heer Vliegen hield een inleiding over de algemeene politiek, verkiezing voor, de Provinciale Staten en Eerste Kamer. De inleiding van den voorzitter gaf aan- leiding tot een gedachtenwisseling waaraan velen deelnamen. Een ui'tvoerige discussie werd' gevoerd over de exploitatie van „lHef Volk". HUllegom stelde voor, het congres te doen besliuiiten voortaan geen annonces op te ne- men strekkende om propaganda te maken voor het militarisme. Men- wees er op dat er in het blad advertenties hebben gestaan voor teetreding tot den' vrijwilligen landstorm. In „Het Volk" waarin geschreven wordt: „Geen man en; geen cent voor het leger", mogen1 der gelijke advertenties niet voorkomen. Het mi litarisme moet in alle opzichtem worden ge- saboteerd. Wordit rechts gecommandeerd dan moeten onze jongens links gaan. Wordt vu- ren gecommandeerd dan moeten ze Water geven. De directie van ,,Het Volk" verklaarde dat men goed deed deze advertenties op te nemen want de v66r opleiding bij den landstorm bezorgt den jongens een verkorten diensttijd, wat ook voor de arbeidemde klasse eeni groot voordeel is, hetgeen niet met daverende woor den is weg te redeneeren. Het congres ontving gisteren telegraphi- sche uitnoodigingen tot eene nader te bepalen bijeenkomst met de bestureni der communis- ten, het N. A. S., der anarchdsten, het A. N. V. en het N. V. V., ten eimde de houding der arbeiders te besprekem tegenover den emsti- 'geni imtemationalem toestand. Dienaangaan- de werd geen besluit genomen. IHet dagelij'ksc'hi 'bestuur werd zonder te- gencandidaten herkozen evenals de overige bestuursledeni Bergmeijer, van der Goes, Loopuit, Groeneweg, Kuiper, Schaper, San nes en Troelstra. Tot plaatsverv. leden wer den gekozen van Edo en van der Siluis. De heer F. M. Wibaut hield eeni inleiding over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen en het bezetten van wethioudenszetels in verband met de 'betreffende voorstel lc^}. Naar aanleiding van de discussies worden enlkele wijzigingeni gebracht in de resolutie van h,et P. B., welke dan werd aapgenomen in dezen vorm: Het congres, het beginsel hand'havende van de in net congres van 1919 a'angenomen resolutie, stelt vast, dat wethouderszetels al leen daar moeten worden aanvaard, waar voldoende zekerheid bestaat, dat mede daar- door de verwezenlijiking van'ibelangrijke pun- ten van ons gemeenteprogTam wordt verze- kerd of een reactionnalre gemeentepolitiek wordt tegengegaan is evenwel van meenimg, dat de ervaring met burgerlijke partijen gesloteni overeen- ikomsten op grondslag van een gemeensdiap- pelijfc program, niet aanspoort om allleen langs dezeni weg die verwezenlijiking te trach- ten te bereiken; is van oordeel, dat de vraag of in een be- paalde gemeente wethouderszetels zullen worden aanvaard, in eerste imstamtie door de plaatselijke afdeelingen of federaties wordt beslist. Een besluit van een' afdeeling of federatie, siferetokend out in een gemeente-een of meer wethoudrszetels te aanvaarden1, beh'oeft de goedkeuring van het Partijbestuur. Bij, eene bespreking van den algemeenen toestand zeide de heer Vliegen, dat de arbei dersklasse niet overwint, maar teruggedron- gem wordt door eene arbeidersgroep, die de beteekenis van den strijd niet voelde. De re- actie werd vooral door de Eerste Kamer ge- toond. 'De heer Vliegen wefcte op tot een 'krachtigen verkiezingsstrijd, zonder advies van het bestuur af te wachten. Een voorstel werd aangenomeni, om geene militairistische advertenties meer in het Volk op te nemen. Eveneens eeni voorstell van het partijbestuur om aangaande de aanvaarding van wethouderszetels het begmsell der resolu tie van 1919 te handhaven, met dien ver- stande, dat over de aanvaarding in- eerste in'- stantie door de afdeelingen: en1 federaties moet worden beslist en deze beslissing de goedkeuring van het partijbestuur behoeft. 'In zijne slotrede zeide de heer Vliegen, op eene vraag aangaande het al of nigt aanne- men eener resolutie inzake de intern ation ale gebeurtenissen, dat er eene actie op touw wordt gezet, om invloed op de gebeurtenissen uit te oefenen. 'KORTE BERICHTEN. Biji het Permanent iHof van Internatio nale Justitie is het slot behandtelt van de open- bare behandeling van het FranschjEngelsdie geschil over de natiomaliteitsdecreten in Tu nis en MaroJeko. BOEKAANKONDIGING. C. A. J. M. de Oier: De teeti der landbouw- gewassen. Leerboek voor studie en praktijfc4d<e her- ziende diruk. C. A. J. M de Oier: Plantkunde voor land en tuinbouwwinleirscholen, alsmede item dien- ste van wintercursussen. 4dle herziende druk. Dat van dleze twee boeken een 4-dle druk noodiig Meek, is o.i. voldoende bewijs van hun groote bruikbaarheid. A. Schuttevalr. Groenieteelt. Isle deeltje. E. f. Lankwarden. Plantkunde voor land- bouweursussen. Deze twee boekjes zijin nieuwe nummers in een serie, door de schrijvens bedioeldl als hand- ieiding biji het onderwijs aan land- en tuin- bouwwintercursussenOp vele dezer cursus- sen wordt het behandelde den leerlingen d'ik- wijls gegeven in den vorm van een dicfe of van een gehectograferd diotaat. Deze handi- ge boekjes kunnen' dit tdjdroovende werk over- bodig maken. De onderwijzer heeft dan alleen toe te lichten en te verklaren. Losse bladen en schriftem gaan bovendien gemakkelijk verio- ren en begininen bij! eenigszins veelvuldlig ge- bruik er slordig uit te zien. Uitgever der bovengenoemdle werkjes is: W. E J. Tjeenk Wililiink te Zwolle. Rechtszaken KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 12 Januari. A. v. K. te Alkmaar, overtreding Trekhon- denwet, 5 boete of 3 dagen hecht. W. K. en L. K te Haarlem, overtreding art. 461 Wetboek van Strafrecht. ieder 10 boete of 5 dagen hecht. F. B. te Alkmaar, overtreding Boterwet, 6 boete of 3 dagen hecht. G. J. K. te Castricum, baldadigheid, voor- waardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. A. de G. te Akersloat, overtreding Kivier- politiewet, 3 boete of 2 dagen hecht. J. W. V. te Noordscharwoude, overtreding Arbeidswet, 6 boete of 3 dagen hecht. C B. te Alkmaar, overtrading Spoorwegre- glement, 4 boete of 2 dagen hecht. J. S. te Zuidscharwoude, overtreding Vleeschkeuringswet, 15 boete of 7 dagen hecht. J. v. D. te de Rijp, overtreding Bouwveror- dening, 8 boete of 4 dagen hecht. N. J. v. V. te Alkmaar, overtreding Onge- vallcnwet, 10 boete of 5 dagen hecht. C M. te Aartswoud, overtreding art. 455 Wetboek van Strafrecht, onbevoegdverklaring met verwijzing naar den bevoegden rechter. L. G te Egmond aan Zee, A. B. en A. C. K. te Alkmaar, overtreding Leerplichtwet, de le 4 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder 2 boete of 1 dag hecht. C. J. en P. K. te Alkmaar, nachtrumoer ver- wekken, ieder 4 boete of 4 dagen hecht. S. B. en G. J. te Heerhugowaard, overtre ding Invaliditeitswet, de le 3 boete of 3 da gen hecht., de 2e 1 boete of 1 dag hecht. S. P., J. H. KL. K. en J. B. te Alkmaar, IJ. K. te Broek op Langendijk, C. G. te Eg mond aan Zee, dronkenschap, de le 4 dagen hecht., de 2e en 6e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder 7 boete of 4 dagen hecht.. de 5e 6 boete of 6 dagen hecht. J. K. te Bergen, J. K. Az., J. V Jz^ J. V. Jz., L. A. D. en J. G. Lz., te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, de le 2 X f 15 boete of 2 X 10 dagen hecht., de 2e f 25 boete of 15 dagerf hecht., de 3e, 4e en 6e ieder 7 dagen hecht., de 5e 20' boete of 10 dagen hecht. G. H. B., A. P. V., P. B., G. N., J. P. B J. K., J. G. B. en C. H S. te Alkmaar, H. S. te Amsterdam, J. R. en T. v. d. V. te Koedijlc, A. R„ J. A. W„ N. V. d. S., P. G. en N. C. A. te Heiloo, N. P. te Loosduinen, overtreding Politieverordening, de le 2 X 4 boete of 1 week en 2 weken tuchtschool, de 2e cn 8e ieder 3 boete of 1 week tuchtschool, de 3e 6 boete of 3 dagen hecht., de 4e, 7e, lOe, lie, 12e, 13e, 14e, 15e en 16e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e 3 boete of 3 dagen hecht., de 6e 1 boete of 1 dag hecht., de 9e cn 17e ieder f 8 boete of 4 dagen hecht. W. D. te Uitgeest, T. H. te Akersloot, K. H. te Schoorl, J. O. te Oostzaan, D. H. te Noordscharwoude, K. S. en M. S. te Koedijk, S. S T. S. v. W., H. C., D. M., P A. V. en Th. R. te Bergen, W. H. te Castricum, G. M. te Zijpe, P G., H. P., S. M., C. J P. P. H. en J. B. te Alkmaar, L. M. te Schermerhom, P. J. M. te Egmond aan den Hoef, J. de B. te Amsterdam, J. B. te Ursem, J. S te Oudorp, H. S. te Wijk aan Zee en Duin, J. M. K. te Heemskerk, W. G. te Utrecht, overtreding Motorwet, de le, 2e, 5e, 6e, 7e, 8e, lOe, lie, 12e, 13e, 14e; 15e, 16e. 21e, 22e, 23e, 24e, 25e, 26e en 28e ieder 4 boete of' 4 dagen- hecht., de 3e en 4e vrijspraak, de 8e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 9e teruggave aan de ouders, zonder toepassing van straf, de 17e geen straf wegens te gering feit, de 18e, 19e en 20e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 27e 6 boete of 3 dagen hecht., de 29e j 25 boete of 10 dagen hecht. Marktberichten ALKMAAR, 15 Januari 1923. 'Op de he- den gehouden wedkmarkt waren aangevoerd: 9 koeien en ossen 200—425, 12 vette kalveren 70—/ 130, p. ned. pondi 1.5(H- 1.80, 21 nuditere kallveren f 14f 30, 3 vette schapem 40^-/ 51; 470 vette varfcens p. ned. pond 0.90—il 02. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Jan. '23. In de heden gehouden veilingen werd be- taald voor: Bloemlkool le soort (p. 100 st.) Reuzen 12.9017Roode kool le soort 1.60 2.70Roode kool 2e soort 1.10—/ 1.50: 'Gele kool le soort 1.10—/ 1.60; Gele kool 2e soort /0.7O—1—.; Deensche wiitte kool le soort 120.—0.90; Deen sche witte kool 2e soort 0.60—/ 1.10; Dr-ie- lingen 0.80—1.20: Uien le soort 1.20 2.20; Spruitkool 4.10; Losse wortelen 1.60—/ 1.70. Aan voer 230 st. Bloemkool, 51700 KG. gele kool, 19200 K.G. Uien, 43000 K.G. Roode kool, 33200 K.G. w. kool, 2650 KG. Losse worte len, 85 K.G. Spruitkool. BOVENKAR'SPEL „De TuinlbouW", 13 Jan. 1923. Hedeni besteedde men voor: Bloemkool I 8.50r-/ 15, II 2.25— 4.75; I'll 1.75'2, Rooaekooll 1.40 2.10, Gele kool 0.60—/ 1, Witte kool 0.40-0.75; Uien 0.7'5|1, Blauwe aardappeleni 0.815—1/ 1.10. NOORDISCHARIWOUDE, 13 Jan. Eiigenheimens /1.60, Grove uien- /1.30— 2.30, Drielingen 1.40—/ 1.70, Peeni 1.30J 1.40, Roode kool 1.402 30' doorschot 1—/ 1.90; Gele kool 0.50— 1.30, doorschot 0.30—1.20, Spruitkool 3.20, Deensche witte 1.20—/ 2.10, dow- schot 0.801.60 allies per 100 KeG. (Bloemkool 15.20, 2e soort 1.30 per 100 stukS. Aanvoer 12 Jan.: 1125 K.G. aardappdem, 19745 K.G. 'ijieni, 11975 K.G. peen; 1007'00 K.G. roode kool, 4i6375 K.G. gele kool; 56475 K.G. Denen; 350 K.G. rapen, 11402 stuk® bloemkool; 120 K1G. Spruiten.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6