Alkmaarsclie Courant Zevengesternte. Nieuwe hegrlppen in tie voedingsleer. Binsdag 16 Januari. Fenilleton. So. 13. 1923. Hondsrd Vier en Twintlgste Jaargang. Stadsnieuws M IDDENSTANDSB EiL A NGE N E'N M IDDENlST A N DiSCR E DIIETIW EiZE N Op iuitiatief van de iMlddenstandsb ank hier ter stede was Maandagavond in het botel.de Nachtegaali een vergadering belegdi, waartoe alle belangstellenden, vrijeni toegang hadden. 'Een veartigtal beer en en een aame waren opgekomen. De beer P. A. de Lange nam het presidium waar. Hijl zette in zijtn openimgswoard het doel der bijeenkomst uiteen: hoofdzakelijk het stellen van vragen en het voereni van gedach- temwisselimg over hetgeen de sprekers in hun- ne inleidingen zouden zeggen. iHierna kreeg de heer M. Kropveld, uit deni Haag, het woord. 'Het was hem een ge- noegen hier te mogen optreden. Hlij1 stelde op den voorgrond dat het hier gold de basipre- kijng van de middenstandsbelangen. Er zijn bange tijden, maar, laten wiji daar niet te veel aan denken, veeleer middeleni be- ramen om daaraan het hoofd te bieden. Spr. leerde den middenstand ads organisatie kennen sinds 1902, toen het earste middenstands- congres wer4 gehouden, waar, o.a. aan'wezig waren de hr. Friedeldy Dop, prof. Noorditizii e. a. Reeds eerdier echter, in 1889, was er al iets van samenwerking merkbaar in Dord recht, toen de consumptieorganisatie in op- ikamst was. De middenstand was bevreesd daarbij: te verdrimken. Men wilde zich daar- tegen wapenen, omdat de regeering en de Kamers van Koophandel niet genocg de be- langen van den middenstand behartigden. In 1902 warem er echter reeds vele vooraan- etaanden, die zich die belangen) aantrokken, als dr. Bos, dr. Kuyper en vele andere per- sonen uit atlerlei partiijien. Van de regeering kwami ook flinke sympathie en steun., en1 dat is nog zoo. Spr. stelde de vraag of zonder dien steun de middenstand tbans niet krach- tigar zou zijn. Hij wees daarbiji op de S. D. A. P., die toch altijd werd begengewerkt en desondamks zoo sterk werd, dat de midden stand daar afgunstig op is. De slapte onder den middenstand bleek ook nit het geringe bezoek ter vergadering van hedenavond, zei spr. De middenstand voelt zich niet eensgezind en daardoor zit hij tusschen hangen en wor- gen, gelijk een Alkmaarsche barbier het nog Maandagmiddag tegenover spr. had uitge- drukt. Kenmerlkend! voor den- middenstand is, dat liij gaarne andere organdsaties de kastan- jes voor zich uilt 'het vuur laat halen. Veel is a- gestreden tegeni den concurren- tiegeest, door de pioniers der middenstands- beweging. Men was bang, dat bij oprichting van een middenstandsorganisarie critiek werd geleverd op alle mogelijfce daden der winike- liers. Spr. legde er den nadruk op, dat de mid denstand belang heeft bdjt den bloei der ge- meente en dat daarnaar moet. worden ge- streefd en dat de overbad goed zal doen haar oor te luisteren te leggen naar wat de middenstand behoeft. Maar om te baeiken dat het zd6 ver zal komen, moeten de middenstanders zelf hun belang goed inzien em zich organiseeren. Tot op heden is men daarvan nog niet overtuigd, anders zoudeni op het bureau van deni groo- ten Middenstandabond wel meer dan 'twee menschen moeten zitten om de belangen der aangeslotenen te behartigen. Alleen door organisatie zal de middenr stand kracht kunnen ontwiktkelem om zich te verzetten tegen voor hem nadeelige wetten. Had men dat ingezien, dan zou men, mis- schien met succes, hebben kunnen optreden tegeni de zoogenaamde sociale 'wetten, die kwamen niet omdat ze er zijn moesten, maar omdat de arbeidersklasse die wilde. Toeni begonnem werd met den uitbouw van de Middlenstandsorganisatie, werd allereers-t een daad gevraagd, en zoo kwarn men tot de oprichting van de middenstandscrediettoank. Het credietvraagstuk was dringend, omdat door het verkeerde credietsysteem veel geld daar was, waar het niet behoorde. 'Spr. wees hiema op de Bureaux van Ad- vies en hum itaak, die eigenlijk niets anders is dan die der opvoeding van de winkeliers. Een boekhouding behoorde elke winkelier er op na te houdeni, en wel een overzichtelijke boekhou ding. Het gemis daarvan brengt vele midden standers te gronde. Wie wel overzicht heeft van zijn zaak, zal veel last ondervindeni van de knoeieris, die dat niet hebben. 'Daarom is hiet dus(noodig, dat ieder er naar streeft, dat ook zijn concurrent een boekhouding voert. Nuttig is bet werik der Bureaux van; Advies Roman door Margairetha Bohmi. Naar het Ehiitsoh door G. M. die W. (Geautordsearde vertaHng^. gCweest, nji hebben een goed'en naam ook bij den fiscus, die genoegen neemt met hare rap- porten. Duizenden guldens hebben de Bu reaux van Advies bespaard voor de middent- standers, in zakenleven eni speciaal op belas- iSpr. betreurde bet, dat de minister in 1922 zonder meer de subsidies voor de Bureaux van Advies introk. Later wees de minister er op, dat de Kamers van Koophandel in dezen een goede taak zouden hebbeni door dert steun aan de Bureaux van Advies over te ncmen Tot het pogeni om dien steun 'te verkrijgen spoorde spr. aan, opdat de v. -A. kunnen blijven bestaan. Een andere voor den middenstand hoogst helamgrijlke instelling is de Borgmaat- schappij, opgericht voor het geven van steun aan middenstanders. Jammer evenwel, dat die maatschappiji door den weinigen. steun der belanghebbenaen zich niet voldoende kan ontplooien. Zoo iets is met meerdere nuttige zaken voor den middenstand het geval ge- weest. Hoeveel taandeelen: in de Borgmaat- schapipiji zouden in Alikmaar zijn geno- menr Er heette toen geen geld voor te zijn. Maar met hoeveel geld zou mengespecu'eert hebben in vreemde valuta, waar mem eigen- lijlk niets' mee te makeni had? De belangstelling van den middenstanc voor zijne organisaties is zeer gering. Hoeve tea zouden ooit eeni verslag hebben gelezen van) de bcsprakingen in den Middenstamds- raad!? Uit het geheele land werdem in totaal IIS ex. van het verslag aangevraagd. De Middenstand wil verschillende zakeni, en als hiji die heeft, neemt hiji er geen notitie deer van. De vliegende winkels, in den Midden- standsraad, op-congressen en op meerdere vergaderingen van middenstandfeorganisa- ties besproken, konden imdertdjd' niet door den minister warden bestreden, omdat hij niet de zaak maar de pensonen moest belasiten. Thans echter, rnu het gemeentelifk belasting- gebied is verruilmd, meende spr., dat hat ar gument van den minister niet meer zal op- gaan eni er bestaat danciok alle reden te ge- looven, dait de middenstand, als hijl vol doen' de actief is, thans meer succe® zal hebben dan destijds biji zijn sitrijd tegen de vliegende Winkels. Spr. kwam hierna nog even' terug op het belang van de Kamers van Koophandel, spe ciaal die voor het klein-bedrijif, en bepleitte daarbiji groote activiteit dier Kamers, die z.i. niet moeteni wachten op elkaar, maar zdif het initi'atief modtien nemen tot het doen van al- lerlei zaken in het belang van den midden stand. Als dat gebeurt, weet men WHarvoor Imen: zijn belasting betaalt voor het Handels- register, wat een zeer nuttige instelling is. Spr. was v66r aaneensluitiing van de Kamers van Koophandel, opdat.er naast de Tweede Kamer een economische Kamer kome. I Ten slotte wees spr. er op, dat niets bereikt wordt met pessimisme en geroep over bezui- niging, ook door hen die dit nu juist niet be- hoeven. Laiat ieder doen wat zijn plicht is, dat is moedl hodden en niet verza'ken. IN a een korte pauze was het woord aan den heer Corns. Loef'f, directeur der Alg. Centr. Bankvereenigimg voor den Middenstand te Amsterdam, die als ondaTwerp behandielde: Middenstaadscredietwezen. De zaak waiarvoor hiji zou spreken, was; een zaak voor alle aanwezigenj zei spr., de mid- denstandsbajik moest zijn de bank van en voor alien. Pas van 1918 af was spr. in de middenr standsbeweging, van den tiijid af, dat de midl- dcnstandsbanken gereorganiseerd Warden, omdat de regeering hare subsidie introk. De middenstand moest toen dus zelve ingrijpen. Om hare bank als tot-dusver te laten werken was reorganisatie der statuten noodig. Er werd tot dien in dat elke credietne- mer voor 1/5 deel van zijn gevraagd crediet een aandeel in de bank moet hebben en bo- vehdien dat elke credietnemer tot een zeker bedrag aansprakelijk was voor eventueel ver- lies. Als deze bepalingeni zouden vervallen, moest op eisch van de Ned'erl. Bank 500000 aandeelen worden genomen in den loop van J919. De Ned. Bank had destijds spa-, gead- viseerd om maar niet met de reorganisatie te beginnen, omdat de middenstand toch niet zooveel geld1 voor zijn eigen belangen zou beschiik'baar willen stellen. Dit oordeel (het bleek foutief te zijn) was kenschetsend voor den middenstand, omdat er uit bleek hoe door de hoogste Nederland'sche financiers gedacht werd over den middenstand, en als zij; er zoo over dachten, is het dan; wonder, dat^r door andere colleges zoo Weinig relkening werd en wordt gehouden met den/middenstand? In tal van plaatsen zijn sinds 1918 mid- denstandsbankeni opgericht. Op het oogenblik is het maatschappelijik kapitaal van de Middenstandsbanlk gestegen tot 4 millioen, 36 millioen crediet is aan den midd'enstand verleend. Op 1 Aug. '22 was er 52) De paar uren slaap dien morgen en het dagelijksch werk hadden Lodewijk's opgewon- denheid Wat gekailmeerd. Toch voelde hij zich niet in staat ma sluiting van het bureau naar zijn pension terug tie keeren Hij was tot om- vailens itoe vermoeid, toch ion hij niet den ken aan slapen. Evenmin kon hij eten. Ook het stilzitten in een cafe, waar hij in het lezen van een courant afleiding hoopte te vinden, was een Jewelling voor hem. De rampspoedi- ge gebeurtenis vain de vernietiging van zijn liefdesdroom hield zijn gedachfe zoo zeer be- zig, dialt er geen plaats was voor andere be langen. IHCt doffe bezwarende van zijn toe- stand bestond weldra daarin, dat zijn woede zich niet zoozeer keerde tegen' de onmiddel- ■lijk schuldigen als tegen een onbelangrijke, blinde macht. Te midden zijner oproerige ge- voelens, bijna hier boven verheven stond een duistere gewaarwording die pleitte ten gun- ate van Ulla en White, en die hem deed be- grijpen, dat hij zich in den gromd van de zaak reeds zelf de weinige vooruitziehiten on der het oog had gebiacht van zijn verhou- ding tot Ulla en dat het een kolossale on- verstandigheid was, zijn gevoelens alleen tie volgen, die hem aandreven met een revolver in den zaik naar Braslau te reizien em kort en goed zich recht te verschaffen en den 'inbre- ker in den tempel van zijn liefdesgeluk te straffen. De heer White was niet eens laf of arglistig te werk gegaam. Bij eenig naden- ken herinnerde hij zich talrijke iii'tlatingen en aanwijzingen, waaruit duidelijk was op ifce maken, dat de Australier er niet aan gedacht had hem beimelijk bij Ulla te verdringen. Mr. White had zelfs als een onverbiddelijk zakenman slechts van de gelegenheid ge- bruik gemaakt om een koopwaar, die toch vroeg of laat in handen viel te nemen. Ulla was ook in den grand der zaak niet schul- dig. Niemand kon haar kwalijk nemen, dat zij: haar jeugd niet in eindeloos wachten wou laten voorbij gaan. De ongeluikkige omstan- digheden alleen waren schuld, die hem dwon- gen nog jaren lang te werken tot hiji eindie- lijk een noemenswaardige positie had ver- kregen. Maar het erkennen en toegeven van zij® verstand kon hem niet redden van het pijnigende been en weer geworpen worden door itoom, haat en zelfverwijt. Er was slechts een uitweg om zidi daarvan te be- vrijdem: lichamelijke en geestelijke verdoo- ving. Bij de blauwe Dora of bij Mieze uit de bar van de Jagersitraat, of bij een andere Dora of Mieze zou hij wel de noodige dosis morfine vinden om zidi een tijdlang tot- dat de vermoeienis kwam en hem ontnuchte- ring; en rust gaf onder narcose te houden. Eemge flesschen champagne waren ook geen verwerpelijk hulpmiddel in zulk een geval. Belofte aan geheelonthouding? De Voorzie- nigheid was het eerst aan het contract on- trouw geworden. Wanmeer het huis dat de mensch zich bouwi van hoop en plannen voor 24 mill, aan aepositio's eni spaargelden. De Nederlandsche Bank gaf nog 8 millioen als disconto, maiar eens zal de tijd moeteni ko men,, zei spr., dat de middenstand in zijn eigen belang ook die 8 millioen levert. Of zal de middenstand zijln deposition m spaargel- den nog altijid brengenl biji de andere banken, die daarmee steunen ook de instellingen die strijden met de belangen; van den midden stand'? In dit verband wees spr. op de waren- hujzen te Rotterdam ein van de Sclieepvaart- vereeiliging-Zuid te Amsterdam, welke laat- ste b.v. met 2 millioen gefinancieerd \verd door de groote banken. 'Spr. wilde niet ontkennen dat die banken van groot belang zijn voor ona land, maar z. i. figt het niet op den weg van den middenL stand omz ijlne gelden daar te beleggen, waar deze bedragen niet uitsluitend gebruikt wor den voor den middenstand. Spr. gaf voorbeel- deni van opzage van, crediet aan middenstan ders door groote baniken, omdat groote on- deraemimgen in moeilijkheden verkeerden. Dan wees spr. op de groote bedragen. die berustem biji den postcheque- en girodienst, die, onttrokkeni aan den handel, gebruikt wen- den ten behoeve van noodliidcnde gemeenten en die de minister niet wilde leenen aan de middenstandsbanken v66rdat de commissie voor belegging der gelden van de Rij'kapost- spaarbank was gehoord. 'Hoewel het reslul- taat van deze bespreking met die com®' gunstig was, ikreeg de Middenstandsb?®!; er niets van, omdat de intusschen nieuw i treden minister van' financien die gelden - ou gebruiken voor departementale uitgaven, waarvoor direct geen: fondsen voorhanden zouden zijn. Spr. maakte zich sterk, dat een dergelijke afwiizing niet zou zij® voorgelkomen, als de middenstand' goed! geonganliseerd was. Thans heeft de middenstandsbanlk, ge- steund door de Hanze en de Boazbanken, zelf een girodienst ingesteld, waarbij voor elk bedrag 3 pet. rente wordt vergoed (het Rijlki geeft 2 pet.) De verschillende voordee- len1, die de miadenstandsgiro-dienst geeft, zijn aanleiding geweest dat de minister er den oorlog aan heeft verklaand. ■in de laatste 1 Yj jaar is ook opgericht de middenstandsspuaarbank, waarvan reeds een goed gebruik wordt gemaakt, hetgeen spr. met cij/fers nader aangaf. Het ia echter npg slechts een begin. Men moet komeni tot een geheele centrali- satie van het middenstandscredietwezen, op dat de nriddenstandsbaniken het werk van de vroegere bankiers geheel zullen (kunnen over- nemen. Met eeni lange rij cijifers maakte spr. dui delijk, dat het-in Alkmaar moeiljjk was ge weest om ook maar gedeeltelijiki goed te sla- f en in die taak. In plaatsen van niet graoter elang dani Alkmaar (Ernmen, Enschedie, Harderwijlk) had de middenstandscrediet- bank meer suoces dan hier ter stede. Dit wijst er op dat hier zekere factoren werkzaam zijn, die de ontwikkeling van genoemde bank te- genwerken. Spr. wilde hiertnede zijne i. ieiding eindi- gen, om gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, om zoodoende meer, bekendheid te 'kunnen bijbrengenj omtrent doel en wenking van de middenstandsbanken. Van de gelegenheid tot het doen van vra gen werd allereerst gebruik gemaakt door den heer J. Cloeck, die vroeg naar de werking van den middenstandsgirodienst, welke vraag door den heer Kropveld uitvoerig werd be- antwoord. De heer Bruins vroeg naar de wa-arborgen voor de bij; de middenstandsibanken geplaat- ste deposito's, waarop de heer Loeff via ant- woord: dienrie, daarbij' speciaal wijzende op de absolute afwezigheid van elke specula tie. De heer Cloeck ontkende de juistheid van de soms gehoord'e meening, dat in de midden- standscredietbank alhier niet voldoende ver- trauwen zou worden gesteld en pleitte er voor, dat in sommige bepaalde gevallen een ilanco crediet kon worden verleend. De heer Bulthuis vroeg of b.v. een fabri. kant, die aan pariioulieren verkoopt, ook ge- steund kan worden door de middenstandscre- dietbank. En een cooperatie en alle andere ondememingen, die ook de belangen van den middenstand zouden kunnen bedreigen, kun nen ziji geld krijgen van een middenstandsore- aietbank? De heer Kropveld meende dat geen cre diet kan worden verleend aan een verbruiks- cooperatie, wel daaren,tegen: aan een inkoop- cooperatie van middenstanders. Een fabri- tant als bedloeld zou geen crediet kunnen krijgen,Overigems -kan de middenstand zelve zorgen, dat de gelden van zijn eigen banic niet worden gebezigd voor zaken, die den middenstand schade kunnen berrkkenen. ,In antwoord op den heer Cloeck zei de leer Kropveld o.a., dat de bank tr den Haag geen creo.et geeft aan hen, die geen boekhou ding voeren. de toekomst boven zijn hoofd ineenstort, val- le® tevens vele idealen en ideale waarden i® puin, zoodat het ook op het verbreken van een kleine belofte niet aankomt. Doelloos liep lij de straten door. Het was nog te vroeg om ergens binnen te gaaini. Eerst om twaalf uur's nachts begint het nachtleven in Bf r- lijn te pruttelen, te koke® en over te koi Op zijn doellooze wandeling was Lode- wljk Onder de Lindie® tot aan het Slot ge- komen. Ongeveer tien pas voor hem uit liep een jong meisje, alsof zij vluchtte het plein over, achtervolgd door ee® man, die drm- gend tot haar sprak. Lodewijk lette niet op het tweetai, een lichte kreet wekte hem echter pit zijn halve bewusteloosheid. De vervol- ger van het meisje had haar bij de® arm gepakit en fluistende haar iets ia het oor. Zij trachtte van hem af te komen, zij kwam ech ter niet van hem af en uitte een kreet van angst om hulp te vragen Lodewijk deed; groote stappen en was in ee seconden bij hen. ,,'Nu zed hij drei- gend en hief zijn stok op. De aanvaller uitte een paar gemeene schddwoorden, liet de jon- ge dame echter los en week achteruit „Dank u weld, zei het jonge meisje. „Het is ongeloofelijk dat men midden in het groote Berlijn in een drukke buurt meer dan op een eenzamen landweg aan onbeschaamde aan- vallen blootstaat." Lodewijk nam zwijgend! zijn hoed af. Bij het 1'icht dfer eledrische booglantaarn zag hij dat zijn bieschermelmge eem klein wit ge- zichtje had en nog jong was. Eem zeker je ne sals quoi kemmerkte haar als iemand die tot een beteren stand behoorde. Op een amder Een bianco crediet zou kunnen warden' ver leend, als de middenstanders alien beseften met bunne bank eem sociale taak te vervullen, ,Spr. zette dit nader uiteen, met voorbeelden duidelijk gemaakt, en hield daarbij een krach tig pleidooi voor een bloeienden em krachtigen middenstand als oorzaak van den vooruit gang van stad eni land De heer L. C. Oudt spi a van het weiDige vertrou'wen, dat het Bureau van Advies hier ter stede heeft als gevolg van het politick tintje dat het draagt, em sprak voorts over een zaak van crediet-verleeming, welk feit des tijids was becritiseerd. De heer A. Burger was overtuigd, dat de miiddenstandsorganisatie alhier leelfde nic ntet maar nabst de middenstandsbank en be pleitte meerdere samenwerking tusschem die twee. De heer P. A. de Lange, voorzitter van conunissarissen van de middenstandsbank, zou de meerdere samenwerking met den mid denstand toejuicben. Hiji noemde het een echoom geliuid, dat de heer 'Burger had doen nooren. De heer Loeff gal nog een weg aan, waar- langs z. i. meer samenwerking kon worden bereikt. 'Dan zouden verwijten als de heer Oudt had gezegd, niet meer gehoord behoe- ven te worden. Moeilijkheden zijn er en moe ten nog worden d'oorgetoaakt, maar: toch is ide middenstand niet zoo diep in den put nls ^en honderd jaar geleden, hoewel toen de economische eltende over het geheel niet zoo groot was al® nu. De hegj- L. C. Oudt hracht naar voren he bezwaar, dat de middenstanders hebben om hunne boeken te laten zien, reden waarom spr. het verwij't van den heer Burger afwees De beer Burger zei, geen verwijten te hebben gedaan, -maar alfeen te hebben be- toogd, dat de Middenstandsbank niet was ge- groeid uit de middenstandsvereenigng en daardoor niet' zoo krachtig is als ziji wel zou kunnen zijn. *De heer Kropveld, er aan herinnerende, dat gee® der middenistandsinstellingen uit de organisaties is voortgekomen, maar dat zij werdem opgericht op imitiatief van enkele per- soueni, bepleitte samenweiking en het ver- mijlden van harde woorden. Tot het bereiken van samenwerking ook hier ter stede wilde spr. ten alien tijde gaarne medewerken. De heer.de iLange brach't aan het einde der vergadering de sprekers dank voor hunne goede woorden en zei, dat alles wat gedaan zal kunnen tot het bereiken van meer samen werking tusschen middenstand en mididen- standscredietbanfc zeer gaarne zou worden gezieni door comuiissarissem der bank. JUBILEUM-AVOND AFD. ALK- ALKMAAR A. N. G. O. B. De bijeenkomstj waarover wii gister reeds iets medcdeelden," werd geopecd door den heer N. de Waard, die die aanwezigen wel- knm heette, en herinnerde aan de oprichting van deze afdeeling, nu 12 jaar geleden. Deze avond, zeide sprekcr, is voor ons een dubbele feestavond, omdat de A. Nl G. O. B in zijn geheel in 1922 haar 25-jarig bestaan gevierd heeft. Onze afdeeling werd opgericht door den heer Sauer, die, later naar Amerika vertrok- ken, steeds voeling met Alkmaar bleef hour den,' over de draakbestrijding. Spr. bracht hem woorden van dank en hulde.' Twee leden der afdeeling zijn er vanaf de oprichting bij geweest, t. w. mej. Sporre en de heer.Groen. Spr. vcrzocht beiden op het tooneel te ko men, alwaar hij hun een foto van de afdeeling overhandigde, onder applaus der aanwezigen, Mej. Sporre cn de heer Groen sprakea woorden van dank en erkentelijkheid De heer de Waard deed hierna mededecling van de te houden tombola, waarvan de hoofdprijs een prachtige fruitmand was. Nog decide spr. nu de, dat de heer Marti- nus, hoofdbestuurslid, een feestrede zou uit- spreken. De heer Kommer overhandigde den heer de Waard een bloemstuk, waarvoor deze zich zeer dankbaar toonde. Dc heer de Waard, als leider van de Mondharmonica-Club „De Kleine Tavenu", liet zijn jongens daama eenige nummertjes ten gehoore brengen, die met applaus wer- den beloond. De leider on-tving van een der leden een bloemstuk, waarvoor de heer de Waard dankte, den wensch uitsprekende, dat de jongens ware drankbestrij.dera zouden. worden. /De heer Martinus kwam hiema aan het woord. Deze herinnerde aan het jubileum van den A. N. G. O. B. in 1922. Spr. wilde zich onthouden van felicitaties met het jubile van de afdeeling Alkmaar. Wij komen niet bij elkaar om mooie woorden te spreken, of om de loftrompet te steken over hetgeen wij gedaan hebben, maar wel om d- oogemblik zou hij zich voorgesteld hebben. Vandlaag had hij geen zin in dergelijke avon- turen. Hij liep een eindjie met haar mee om haar buiten bereik te brengeni van haar ver- volger. Bij dc eerste tramhalte bleef de onbekende staan. '„Daar komt mijn tram aan. Ik dank u nog eens zeer." Weder nam hij zwijgend zijn hoed af en liep langzaam voort. De ontmoeting had aan; zijn verwarde, smartelijke gedach- ten een andere wendiiag gegeven: hij dadrt aan Inge. Zijn lief zusje stond plo'tseling dui- .delijk voor zijn geest en zag hem verwijtend aan. Inge was door dat onwijze testament ook bedragen in haar levensgeluk en was toch dapper geweest, had de tanden op elkaar ge- zet en had! zich geschikt. Zijn lieve Heine Inge. Eigenlijk had hij zich veel te weinig om haar bekommerd. Zijn belangstelling was geheel geconcentreerd op Ulla. Als hij nu heenging stond het arme ding mocderziel al leen op haar jonge voeten, die veel te klein en te teer waren voor de harde wegen van den st'rijd om het bestaan. Ach, het was geen wonder als zulk een afgewerkt jong men schen kind het reddingstouw greep van een wrstandig huwelijk om uit den maalstroooi van handel en verkeer in de haven van een goed omheind eigen te huis aan te landen. Als men toch aan de spaken kon grijpen van het rad van den tijd' en den fcringloop be- spoedigen in plaats van bond te draaiien langzaam, langzaam. Het werk van zeven jaar, geconcentreerd in een' tijdsverloop van even zooveel maanden. Zoo spoedig mogelijk zou hij Inge een eigen te huis verschaffen. kaar eens aan den tand te voelen. Ik zou lie- ver de vraag willen stellenWat heeft de af deeling gedaan in die 12V"2 jaar? Waaraan ontlcent zij het recht om een feestavond te be leggen? Is de stemming van dezen tijd van dien aard, dat wij kunnen feestvicren? De .Ocstand is inderdaad niet van dien aard, meende spreker. Wij kunnen geen stap doen, of wij stuiten op de een of andere ellende. Doch laten wij nu deze zaak eens van ge- heelonthoudersstandpunt bezien. Wij consta- teercn dan, dat wij bij elkaar komen om dit jubileum te gebruiken, om eens een blik te slaan op den afgelegden weg, om bij den aan- vang van een nieuwe periode den verderen weg vast te stellen en om de menschen, die de belofte van onthouding hebben afgelegd, deze belofte te doen hernieuwen. Spr. stond hier- bij uitvoerig stil, om daama de vraag te stel len: Heeft onze arbeid eenig resultaat gehad en bestaat er hoop, dat wij verder komen? Zeer zeker, al zijn wij lang nog niet waar wij moeten zijn, doch er is vooruitgang. De drankbestrijding heeft vasten voet gekregen. Onze idceen, aanvankelijk bespot en be- schimpt, zijn langzamerhand doorgedrongen bij een1 groot deel van ons volk. Wij moeten, meende spreker verder, onze tegensitanders niet onderschattende menschen uit onze ge- lederen zijn" lie vaak naff aangelegd. Spr. zette dit nader uiteen, zeggende: „wij hebben te doen met een groot, diep ingevreten, maat- schappelijk kwaad". De heer Martinus besprak hiema hetgeen de heer de Waard tegen zijn jongens had ge zegd, toen deze het er over had, dat de kna- pen ware drankbestrijders moesten worden. Wij, zeide spreker, moeten weten welken plicht wij hebben tegenover de kinderen. Zelf moeten wij het goeae voorbeeld geven. Hiema wijdde spr. aan de drankbestrij ding zelf eenige woorden, er op wijzende, dat niemand den zegen daarvan durrt ontken nen. Ini verband met het drama in Den' Haaig1, dat zich enkele weken geleden afspeelde, wees spr. op de gevolgen van drankmisbruik Met een krachtige opwekking tot de niet- aangeslotenen om lid te worden, besloot hij zijif rede. De Mondharmonicaverceniging deed zich nog enkele malen hooren, waama een aan-- vang werd gemaakt met de opvoering van Kain cn Abel'', een tooneelspel uit het West-Friesche boercnleven in drie bedrijven, een propagandastuk voor onthouding. Dit werd vlot gespeeld en verschillende scenes kwamen heel goed tot hun recht. De hoofd- personen, Jacob Ruiter en Pieter Klein, wer- den afdoende uitgebeeld. Het stuk zelf is bij- wijlen wat taai. doch dat kunnen de spelerg niet helpen. Zij deden alien uitstekend hun best. Applaus bleef dan ook niet uit. In de pauze werd de tombola gehouden, hetgeen de gezellige stemming verhoogde. Het gebruikelijke bal besloot dezen jubile- um-avond, dien de afdeeling waardlig gevierd heeft. v ProrinGiaal Nieuws Voor oe Ver. van O'udleerlingen der Rijks- landibouwwimterschool te Schagen, hielid Prof. Dr. G. Grijns iMIaandag in Hotel Vredelust een lezinig over dc nieuwe begrippen in de voe dingsleer. De Voorzitter, de heer H. K. Koster, richtte tot dc in flin'ken getale opgekomen aanwezi gen een woord van welkorn en heette in het bijizondier Prof. 'Grijns welkom, wien hij dank bracht voor de moeite, die hij, zich had ge- itraost om vauuit Watgeninigen naar Schagen to komra om dd lezing te houden- Prof. Grijns ving aan, met te vericlaren, dat hiji de uiitnood'iging had aangenomen, hoewel hij wist, daarmee een moeilijke taak op zich te hebben genomen. Wanmeer men een nieuw schadelijk iinseat ontdekt heeft voor den land- bouw, dian kan men dat insect mebrengen en de larveni daarvan; men kan er platen' van la ten malkem, om die de vergadering te laten zien en dit is met een nieuw voedergewas evenzoo het geval. Men kan daardoor een' scherp beeld geven van de zaak zelf. Voor een nieuw voedergewas kunnen wij' de ge- dlroogde en verscne planten meebrengen, liet preparaat laten bcreiden, enz.wa'ardoor men de dingen met ziji® zintinigen kan waamemen, waardoor men direct een po&itieven indruk ka® achterl'aten. Spr. moest editor vandaag mededeelingen doe® over stoffen, die nog niet scbeikumdig geanialyseerd1 zijn, die hij dus niet kon laten zien en van .andere, waarvan dit wel het ge val is, deze bestaan uit een aantal chemische verbindingen, doch, wanneer men die in fleschjes bekijkt, dan maken zij denzelfden in druk, terwijl1 ze alle een flauwe smaak heb- De koortsentemperatuur in zijn bloed was de laatste tie® minute® gedaald. Hij; voelde op zijn oogen den zwaren druk van een on- weerstaanbare slaperigheid. Hij zou zich zelf geweld moeten aandoen om te blijven rondloopen itotdait' de nachtlokalen geopend werden. En aan den anderen kant zou hij in een warm lokaal dadelijk zijn ingeslapen. Hij had ook geen lust meer am zidi ergens een roes te drinken om zich zelf te verdoo- ven. Den geheelen dag broeide er reeds een on- weer aan de lucht. Het was of de horizon met een *zwart gordijn was bedekt. Lodewijk was nauwelijlks biji zijn pension aangekomem of de rege® stortte als een wolkbreuk neer, ver- gezeld van donder en bliksem, storm en (ha- gel. Niettegenstaande het rurnoer van het on- weer sliep hij evenals's morgens dadelijk in en werd tegen zeven uur wakleer, opgefrischt en zeldzaam opgewekt, als herboren. De prettig afgekoelde morgenluchit stroom- de de wijd openstaande veosters binnen. Met een gevoel 'van welbehagen nekte Lodewijk zich in zijn bed uit. Hij had een gevoel also! hij uit een zware ijlende koorts weder aan de oppervlakte van ee®' 'heldere, gezonde werke- lijkheid voor den dag kwam. Ongelooflijk dwaas vond hij plotseling het madhteloos ra- zen tegen feiten, die bij rustiger nadenken natunrlijke gevolgen waren der omstandig- hede®1. Een flinke man gaat niet te grond ter wille van een- meisje. Tegenover de negatieve lactoren: slaap en alcohol, staan goddank de factoren voor een vroolijkc gezonde levensop- vatting: werken en een vaste wil waarvan men zich bewust is. (Wordt vetrvolgd.) .V rn 1 t—TT:

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5