DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor bet drakken van BESTEKKEN enz. is uw adres: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON. Voordam G 9. ALKMAAR. No. 14. Honderd vgf en twtntigste Jaargang. 1923 mm Dit Hummer besiaat uit 2 bladen. Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactte No. 33. WOENSDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. 17 JANUARI Buitenland 21 52 69! 92 DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Gister heeft te Dusseld-orf opnieuw een vergadering plaats gehad van twee Fransche generaals en 14 Duitsche mijneigcnaren (er waren 40 uitgenoodigd.) ,De iramachen deel- den mede, dat de regeering te Parijs bevolen had, de kolenleveringen te hervatten. De Duit- scliers echter volhardden bij hun standpunt, dat zij alleen verplicht waren de bevelen van de Duitsche regeering op te volgen, waarop de Fransche generaal Simon den mijneigena- ren formeel bevel gaf de leveringen der z.g. reparatie-ikoilan' te hervait'ten. Indien aan dit bevel niet voldaan werd, zouden de mijneige- naren worden gearresteerd en voor een Fransch-Belgischen krijgsraad gebracht, ter- wijl de Franschen in dat geval bovendicn on- middellij-k tot confiscatie van hun bezittingen zouden overgaan. De Duitschers bkven ook na deze mededee- ling bij hun weigering. Zij stonden vervolgens op en verlieten de vergadering. In een hierop gehouder bijeenkomst met vert egen woordigers van mijnwerkers (ook de communlsteni waren! uitgenoodigd) zette de Fransche generaal Desvignes uiteen, dat de bezetting van het Ruhrgebied de schuld is van het Duitsche militairisme, dat de Fran sche mijnen heeft verwoest en van de Duit sche regeering, die aanhoudend in gebreke is gebleven haar schulden te betalcn en haar verplichtingen na te komen. De militaire be zetting, aldus de generaal, zal in geen enkcl opzicht verwarring stichten in- den economi- schen toestand aan de Ruhr. Generaal Simon overhandigde hiema aan de ver tegen woordigers der arbeiders een sdiriftelijk-e verklaring, die in het Duitsch was opgesteld en waarin het Fransche standpunt ten opzichte van de bezetting werd uibeeuge- zet. De Duitsche regeeringspresident Griitzner, die deze vergadering bijwoonde, verliet de zilting, voooat de coniferemtie geeindigd was, als protest tegen deze verklaring. Tijdens de conference met de mijneigena- ren had Griitzner reeds het woord gevraagd om een verklaring af te leggen, hetgeen hem geweigerd werd. Griitzner vroeg niettemin, waarom hem bevolen was inlichtingen te ver- strekken betreffende de fabrieken en de direc- ties van eenige firma's in de niet-bezette gte- den Elberfeld en Barmen. Generaal Simon verklaarde, dat hij hierop niets te antwoor- den had. De heer Kellermann, directeur van de Gute Hoffnungshiitte, vroeg daarop eveneens ver- lof om een verklaring af te leggen, hetgeen ook hem geweigerd werd. Toen de schriftelijke verklaring aan de ar beiders was voorgelezen, verklaarde generaal Simon de zitting gesloten. De arbeiderslei- ders gaven na afloop aan de jounalisten te kennen, dat zij er prijs op zouden hebben ge- steld te antwoorden. Een eigenaardige manier van vergaderen van de Franschen, om alleen hun eigen inzich- ten naar voren te brengen en aan anderen het spreken te weigeren. Inmiddels zijn de requisities van kolcn reeds begonnen Aan een met kolen geladcn trein werd niet toegestaan zijn weg naar Beieren te vervolgen. De tegenstrevende houding der Duitsche regeerinig heeft tot dusver die Franschen niet kunnen bewegen hunne plannen te herzien, in- tegendeel, zij heeft slechts de uitbreiding der bezetting bewerkt Vandaag verwacht men de Fransche soldaten in Munster te zullen zicn binnenrukken en dan zal waarschijnlijk Hamim volgen en het WupperdaL Te Bochum hebben bij de bezetting anti- Fransche betoogingen plaats gehad. De Franschen grepen in en daarbij werden een burger gedood en twee gewond. Thans is het er rustig. Burgers en' arbeiders venichten hun igewone wcrkzaamheden. De politiepre- sident en de burgemeester hebben tot de be- volking dringende uitnoodigingen gericht om de kalmte en de bezinning niet te verliezen. De Fransiche bevelhebbcr heeft een verorde- ning uitgevaardigd, waarbij samenscholingen en provocaties door het zingen van liederen zijn verboden. Ieder moet, indien hij wordt arngeroepen, onverwifld blijven staan. Wordt hieraae biji het roepen van1 „ha!t!" niet onmiddellijk gevolg gegeven, dan wordt vuur gegeven. Dc Boehumer bladen zijn oner eensuur ge- steld en naar van Fransche zijde wordt mede- gedeeld, kan nog heden de afkondiging van jden staat van beleg worden verwacht. Met het oog op te verwachten lijdelijk ver- zet bij de spoorwegen is Fransch personeel te Bochum en omgevirg ingekwartierd. Met de regeling van het spoorwegverkeer zullen de Franschen nog heel wat to doen hebben, daar de Duitsche regeering aan het Ruhrge bied) veel nollend materiaal onttroMeen heeft 1 im rte bezetting tegen te wcrken In verband met den toestand in het Ruhrge bied en de bedreiging der stecnkoolvoorzie- ring zijn te Berlin alle kolenvoorraden, die zich in het bezit der groot- en kleinhande- !-i"S bevinden. in beslag genomen rii'ksraad voor economische aangelegen- ^ode n heeft met algemeene st-mmen een ver- klar.ng aangenomen, waarin wordt geprotes- '"eni teeen de bezetting van het Ruhrgebied. Naar verluidt denkt de Duitsche regeering er niet aan), in onderhandelingen te treden. zoolang een Fransche of Belgisch soldaat l het Ruhrgebied staat. Ook de requisitie der kolenmijmien zall haar niet van1 stand punt doen veranderen. De toestand wordt in verband hiermede emstig geacht. Hugo Stinnes heeft den zetel zijner maat- schappij, van Miihlheim verplaats naar Ham burg. AEMERIKA EN DE BEZETTING. In officieele kringen te Washington is men van ooreel, dat de Fransche bezetting van de Ruhr waarschijnlijk veeleer een ongunstig dan guns tig effect op de schadevergoedmgsbe- talingen zal hebben. Het huidige optreden van de Franschen wordt vergelekeu met dat van de Duitschers gedurende den oorlog, toen de Duitschers poogden na hun bezetting van Belgie de Belgische indusrieen te benut- ten, doch niet slaagden er de verwachte win- sten uit te trekken wegens de weigering der Belgische arbeiders om, behalve onder dwang, te werken. Volgens deze meening is het thans de vraag of de Duitecheirs er in zullen toestem- men levensmiddelen naar de Ruhr te zenden of dat zij dit gebied van zijn gewoon verkeer met het overige Duitschland zullen buiten- sluiten. Regeeringspersonen voorzien, dat het laatste tot emstige complicaties zou leiden, welke het Fransche bezettingsleger veeleer een passiva dan een activa voor Frankrijk zouden doen worden. DE INVAL DER LITAUERS IN HET MEMELGEBIED. De stad Memel is thans geheel in handen der Litauens, die er den sitaat van beleg af- kondigden. Het is wel duidelijk, dat hiex niet gesproken kan worden van „benden", want de Litausche regeering heeft verklaard, dat zij Memel wenscht te annexeeren De verove- raars hebben een voorloopige regeering inge- steldi in Miemel en den opperburgemeester ge- vangen genomen. De rust is bewaard gebie ven. Er komen thans berichten over een wapen- 9tilstand tusschen de Litauers en- de Fran schen die in Memel waren gelegerd 'Zou de annexatie het gevolg zijn van het avontuur, of zouden de geallieerde oorlogs- schepen, die onderweg zijn, de indringers nioodizaken terug te trekken 'Het Volken- bondsidee schijnt bij den nieuwen staat Li- taucn nog niet diep te gaan (men weet dat hij onlangs als lid van dien bond is toegelaten). AMERIKA EN HET HERSTEL. De „New York Herald" weet mede te dee- len, dat de Amerikaansche toehoorder in de Commissie vaD Herstel Vrijdag a.s. in die commissie een uiteenzetting zal geven van zijn persoonlijke opvatting met betrekking tot de lierstelkwestie. Hiij heeft die opvatting ook in een nota neergelegd, welke nota reeds in handen van Bar thou moet zijn. Twee weken geleden heeft de Amerikaansche toehoorder de regeering te Washington reeds van zijn voomemen in kennis gesteld. Naar bovenge- noemd blad verder verklaart, werd Boyden na den terugkeer van de Commissie van Her stel uit Berlijn door Barthou en de andere gedelegeerden der commissie aangezocht, zijn meening omtrent de onderhavinge kwestie te willen uiteenzetten. DE ONRUST IN IERLAND. De Iersche ongeregelde troepen hebben een nieuwen vorm vani terrorisme toegepast, n 1. het plegen van aansiagen op miedici. Gedu rende de week-end zijn overvallen ged'aan in de woninigeni van vijif doktoreni in Dublin. Een geneesiheer werd gevangen genomen', doch antvluchtte, tarwijil de .andere vier niet ffliuis waren, waarop de >gewapenide indringers hun meubelen vemidden. Zijl verklaarden terug te zuillen keeren totdait zij; huni sladrtoffers thuis zouden Itrefflen. Op de spoorwegem zijn mieuwe vergrijpen gepleegd. De diienist DublinXjOhk is tijddijk geschorst. De wanordelijkheden in Dublin en omge- ving diuren voort, en' er zijn 'geen teekenen, die wijzen op het staken van de activiteit der on geregelde troepen. In de laatste paar dagen hebben tal van aanvallen op gebouwen plaats gehadi, o.a. het hoofdkwartier van het Vrij staaische leger en de redactiebureaux van het Freeman's Journal, de particuliere woning van den gouvemeur-generaal van den Vrij- staat, enz. In de omgeving der regeerings- gebouwen had hevig geweervuur plaats. In het centrum van de stad werd met bomrnen geworpen. Dit veroorzaakte een algemeene paniek. De nationale troepen, door artillerie ge- steund, voeren thans een insluitende bewe- uit ten einde de rebellen op de Wicklow ills gevangen te nemen. Gisterochtcnd had een schermutseling plaats, waarbij aan beide zijden verscheiden dooden en gewonden vie- len. DE LEIVElNISM I'DDEJLE NVOORiZ IENTNG VAN HET RUHRIGEBIE'D. 'Naar de Tel. vemeemt, heeft het djlksTninie- terie, waaronder de spoorwegen ressortee- ren, stopzetting van de wagonzendingen le vensmiddelen naar het Ruhrgebied gelast. Te Essen zijn1 gister in plaats van het ge- middelde aantaf van 20.000 sleeht® 4000 wagons aangekomen. De stopzetting van de levensimiddelenvoorziening kan reeds binnen 4 dagen een volledige desorganisatie van het geheele gebied^ en de daarmede gepaard gaan- de stagnatie in de productie ten gevolge heb ben. Door het stopzetten van de wagonzendinr ;en wordt de Fransche regeering gedWongen producten van het Ruhrgebied, waarop zij wenscht beslag te leggen, met eigen materi aal te transporteeren. DE VEiRVOLGING DER FRAN19CHE OO'MSMIU'NIESTEN. De commissie, bestemd) om rapport uit te brengen over het verzoek van den Franschen minister van justitie 'betreffende de opheffing van de pariemenitiaire onschendbaaiheiid van den communistische lafgevaardigde Cachin heeft hedenmididlag na twee bijteenkomsten het verzoek met 'algemeene stemrnen goedgekeurd. LENIN VAN REVOLUTIONNA1R TOT EVOLUTIONIST. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Le nin, die verhinderd was in net tiende Sovjet- eongres het woord te voeren, zijn dienkbeel- den over den' algemeen-pol itieken toestand van Rlusland in de „Prawda" publiceert. IHij keert in zijn beschouwingen tot het standpoint der evolutie terug en' veroordeeiit daarmede zijn tot dusver gethuldigde revolutionnaire metho- den. Hij, steQt een algemeen verval der volks- onlllwiklkeling vast en zegt dat men heden noch van een: proletarische noch van een burgerlij- toe cultuur mi Ruslandi kan spreken. IDE DiUITSOHE BEZITTINGEN IN BElLGIe. De gemeenteraad van Antwerpen hiad, zooals gemeld, aan de regeering gevraagd, of de Duitsche schepen, die in de haven van Antwerpen kiomen, geen gevaar liepen in1 be slag te worden genomen. De minister van Buitenlandsche Zaken: heeft hierop geantwoord: dat de Belgische regeering niet bet voomemen heeft terug te komen op de nota op 5 Februari Ii921 naar Berlijn gezonden en waarvan afschrift werd oegd aan mija schrijven van 26 Mei 1922. ntengevolge is de regeering niet voome- mens, de rechten uit te oefenen, welke het verdrag van Versailles haar geeft om Duit sche beztttingen in beslag te nemen, ondanks het vrijwiliig in gebreke blijven door de Com missie van 'Herstel geconstateerd biji de leve ringen door Duitschland van kolen en hout. Dit is van toepassing op alle Duitsche bezit tingen, welke zich in Belgie bevinden, daar- onder begrepen rekeningen bij bankern sche pen en koopwaren. Get. Henri Jasper^. DE WANDADEN DER KU KLUX KLAN. De burgemeester van Mer Rouge, Robert L. Dade, heeft naar de „Daiiy Telegraph" meldt, bij het proces te Bastrop in Louisiana in verband met de opzienbarende ontvoering en vermoording van Watt Daniels en Tom Richards door vooraanstaande leden der Ku Klux Kan, bekend dat hij heeft deelgenomen aan den raid. Hij noemde voorts nog de na- men van vier andere leden op, die eveneens van de partij zijn geweest, n.l. de „Imperial Cyclops" J K. Shipwitch, dr. B. M. MkKoin, voormalig burgemeester van Mer Rouge, Kel ly Harp en Ed. Iven. EEN DOODENSCHIP. Uit Samsoen is via Konstantinopel een waar doodenschip in Piraeus aangekomen. Zestienhonderd van de tweeduizend passa- giers lijden aan typhus, pokken en cholera Vijif-en-dertif vluchtelinen zijh onderweg ge- storven en in zee begraven, 25 anderen zijn sedert de aankomst van het schip in Piraeus overleden. De Grieksche sanitaire autoritei- ten hebben verordend, dat de lijken in de ovens van het schip moeten worden verbrand. De regeering heeft de toelating van vluch- teMingen verboden totd'at de epidemien over- wonnen zijn. DRAADLOOZE TElLEFONIE OVER DE'N OCEAAN. Eene belangwekkende proe'f op het gebied der draadlooze telefonie werd gisterenoch- tend vroeg genomien tusschen Londen en New York. Tot nu toe waren slechts enkele woorden en getallen over den Atlantischen Oceaan gesproken, maar bij1 deze gelegenheid werd een tamelijk lang aaneengeschakeld bericht medegedeeld over den afstand van 3200 mij- len, die de beide hoofdsteden van elkaar scheidt. Spreker was de beer Carty, vice-pre sident der Amerikaansche Telefoon en Tele- graaf Mij.. en zijn bericht werd door onge- veer 60 person-en duidelijk gehoord in de voorstad NewJSouithgate van Londen1 even duidelijk als een gewoon telefoonbericht over draden. Vervolgens werden telegrafi- sche berichten naar New York gezonden en de antwoorden hierop werden eveneens draadloos getelefoneerd. Senator Marconi, die zich onder de luisteraars bevond, noemde het resultaat der proef zeer veelbelovend en van groote waardie. Hij verwachtte, dat de telefonie over den Atlantischen Oceaan zich binnen korten tijd zoodanig zou ontwikkelen, dat zij; van groote waarde was voor de prak- tijk. DE BEZHTINGEN VAN LANDRU. De beziittingen van Landru, waiarbij vele dingen, die als stukken van overtuiging ge- dliend hebben bij zijn proces, zulilen de vol- fend'e week te Versailles publiek worden ver- ocht. Tot de stukken behoort de griezelige kaehel. HUMOR PSTISCHE DUIZENDM ARK- IBILJETTEN. De jongste nieuwigheid op het gebied van bankbiljetten mag wel genoetad worden het biljet van 1000' mark, dat de stad Bielefeld hedft laten. drukken. Als opschrift draagt dit bi l jet het devies: „Ueb' imimer Treui imd Red- lichikeit bis an deb letzien Tag". Voorts bevat het biljet een volledigem kalen'der. Ook stads- fezichten van Bielefeld onthreken niet op het iljet. De vlasbouw van Bielefeld wordt door 3 vlas pluizende vrouwenl voorgesteld. Verder worden op het biljet tal van mede- deelingen van velerlei aard gedaan. Vermel- ding verdient in dit verband de kennisgeving, dat alle cafe's voortaan om elf uur moeten zijn gesloten. KORTE BERICHTEN. Naar het Journal de Geneve meldt, zal Zweden op de a.s. bijeenkomst van den Vol- kenbond een voorstel doen om de kwestie der schadeloosstelling te behandelen. De Italiaansche koning heeft het decreet geteekend, waarbij de nationale militie wordt iugesteld. Dr. Frederick Cook, wiens naam een jaar of tien geleden genoemd werd in ver band met zijn beweerde „ontdekking" van de Noordpool, is volgens een bericht van de „ChLcago Tribun^' gearresteerd wegens valschheden die hij gepleegd heeft als leider van een petroleum-ondememing in Texas. De „Vossische Zeitung" bericht, dat dc Rockefeller-stichting 50.(KX) dollar heeft ge- schonken voor de Duitsche geleerden, welke voomamelijk het onderzoek in de exacte na- tuurwetenschap ten goede moeten komen. Ter bestijding van de epidemieen hebben alle dienstplichtigen in Polen bevel ontvangen zich te laten onderzoeken. Een nieuw Daimler vliegtuig met 11 ze- tels, waarvan er 5 door passagiers werden ingenomen, heeft alle records geslagen bij een tocht van Manchester naar Londen. Het legde den afstand af in 75 minuten, hetgeen eene gemiddelde snelheid beduidt van 148 mijlen (266 K.M.) per uur. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken publiceert eene memorie, vol gens welke door de vreemde bezettingstroe- pen 65 personen opzettelijk gedood werden, terwijl door hen verder 75 mishandelingen en overvallingen en 170 vergrijpen tegen de ze- delijkheid gepleegd werdien, vooral door ge- kleurde troepen. Een uit Athene te Parijis ontvangen diraadiloos bericht mdd't, dat de Grieksche re geering heeft geweigerd de bijizetting van het stoffelijk overschot van ex4coning Konstantijn in Griekenliand te doen plaats viinden. Volgens het „Berl. Tageblaltt" heeft Duitschl'andl op het oogenbllik nog voor twee maanden kolen genoeg. Hlet Enjgelscfhe Laigerhudslid Roden Bux ton zal den 18en Jlanuari naar Diuifeehland vertrekken- om dten Duitschen social'isten de sympathde der Britsche Onafhamkelijke Ar- bddersparitliji te betuigen in verband met de Fransche adie aan die Ruhr. iVolgens de intergeallieerde controle- commissie zijn de incidentenl aan de H'on- ga a rsch - Roemeernsche grens van ombeteeke- nenden aard geweest. In Beieren openbaant zich een- toen-e- m-ende opwinding onder de nation aal-socia- Jisten. Het beet, dat hu-n leider, Hitler, de 'leiding rneer en meer fcwijlt raakt, zood'at een spoedig uitbreken van een nationaal-socialis- tischen Putsch te verwachten is. -- De commissie van onderzoek uit de Na tionale Vergadering te 'Angora heeft het in- gediende wetsontwerp verworpen, dat ten doel had de vervolging van hen, die verant- woordelijk worden beschouwd voor Turkije's toetreding tot den oorl-og in 1914. Te Belgrado heeft de politie verschil- lende oommunisten gearresteerd, onder wie een advocaat. Een vergadering, die was ba- legd om te beraadslagen over de herleving' van de communistische partij in Joegoslavie en over te gaan tot de oprichting van eeni zg. proletarische partij, werd verboden. Oemengd Nieiiws. -GEEN BURGERIGENEESKUND1 GEN BI J DE KEUR INGS'R ADEN 'De militaire keuringsraden zullen in den vervolge geen gebnuik meer maken1 van bur- gergeneeskiundigen. Het Keuringswerk zal uitsluitend door offirieren van gezondheid en gepensionneerde offideren van gezondheid worden verricbt. HET TWiEEDE VERMI'STiE MEISJE TE MEPP'EL.. Het vermoeden dat de dienstbode Marie Rozendaal te Meppel in den vijver in het stadspark verdronken zou zijn, is niet be- waarheid. Het afdreggen van den vijver door de politie heeft althans geen resultaat opge- leverd. HET WEES'PER TAPVERBOD. Naar aanleiding van het onlangs vermelde standpunt, dat Ged. Staten van NoordHHol- land innemen ten aanzien van het door den Weesper. gemeenteraad! genomen besluit in zake een- tapverbod van Zaterdagmiddag tot Maandagodi-tend, hebben B. en W. dezer gemeen-te zich thans tot den raad gewend met een nota, waarin zij de bezwaren van Ged. Staten nadier uiteenzetten. Aan't slot hunner nota zeggen B. en W. te zullen overwegen om de verordiening niet vast te stellen, daar zijl anders toch weer zal moeten worden ingetrokken en biji weigering van den raad om daartoe over te gaan, in navo-lging der verbrdeningen va; de gemeen- ten Sneek en Hoogkerk door't koni-nklijk ver- nietigingsrecht zal worden getroffen. DE ONVEIL1GHEID AAN DE OOST- GRENS. Aan het postkantoor te Glanerbrug wor- Onze prfjzen zlja nUt hooger dan die van andere drokkerUen. den na half vier's namiddags geen postwis- sels, girostortingen en aangeteekende stuk ken aangenomen, in verband -met de toene- mende onveiligheidi aan de Oostgrens. BESMETTELIJKE GEELZUCHT. In verechillende deelen van ons land zijn ziektegevallen waargenomen, waarbij hooge koorts en andere ziekteverschijnselen onder andere gepaard gingen met geelzucht. Vol gens deskundigen heeft men hier mogelijk te doen met de „besmettelijke geelzucht" of ziekte van Weil. Deze wordt verwekt door een bepaald soort ziektekiem (lep to spina ic- tero-haemorrhagica), die niet lang geleden ontdekt werd en vemnoedelijk door ratten wordt overgebracht. De ziekte vertoont veel overeenkomst met gele koorts, maar is minder gevaar lijk. EEN GROOTE VISCH. Een stoomtreiler heet aan den rijksvisch- afslag ite I Jmuident aanjgevoerd een visch, al- daar bekend onder den naam van appicou, die ruim AY* meter lang was en een omtrek van ruim 2 meter had. Het dier woog onge- veer 900 pond; het is door den kooper naar Belgie gezonden. Het vleesch van deze visch, die een huid heeft als een ruwe plank, i9 ha- gelwit. HET VERMISTE MEISJE Het lijk van Sophia Louisa Kouffeld, wier opsporing op 4 Januari door de politie ver- zocht werd, is uit den Amstel opgehaald. HET STRANDHOTEL OP SCHIER- MONNIKOOO OPNIEUW BEDREIGD. Uit Schierm-onnikoog wordt geseind: De harde Noordwester, met hooge getijen, heeft weer eenige meters duin voor het strandhotel weggeslagen. Met de cntruiming der op het Noordwesiteq gelcgen zalen is inen begonnen. ZWAAR GESTRAFT. De directeur van een Nederlandsche naam- looze venootschap voor piano- en harmoni- umbouw, welke te Weener (Oost-Friesland) een filiaal heeft is door de Strafkamer te Au- rioh, wegens een vergrijp tegen de voorschrif- ten der Duitsche Uitvoercontrole, veroordodd tot negen maanden gevangenisstraf en tien millioen mark boete. De vennootschap betrok uit Duitschland speciale deelen voor de fabricatie van haar in- strumenten zonder de voorwaarden van be- doelde controle in acht te nemen. DE BELLADONNA-VERGIFTIGING TE 's-GRAVENHAGE. Naar het N. v. d. D. vemeemt heeft juf- frouw P. C. Tompoh huisvrouw van P. Brak- kee, ber-ust in het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij zij, in verband met het be- kende geval van belladonna-vergiftiging was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Ook het I. M., dat 10 jaar gevangenisstraf tegen haar had geeischt, is niet in beroep gegaan INVOERRECHTEN OF IN'VOER- VERBODEN? De Telg. schrijft: Zooals het Kamerlid Fleskens in de te Til- burg gehouden vergadering van Brabantsche industrieelen meedeelde, heeft d-e regeering gistcrmiddag haar standpunt 'en opzichte der besclierming der door belanghebbenden bepleite bcscherming vastgestcld. Naar ons ter oore komt is de waarschijn- lijkheid groot, dat de beraamde maatregelen niet de Brabantsche nijverheid in haar gehce- len omvang zullen treffen, maar zich zouden beperken tot regeling uitsluitend ten dienste der schioenen-iindustrie. Af te wadrten is of de bescherming iets verder zal gaan dan tot maatregelen, soortgelijk aan die, welke ten dienste der sigaren-fabricage getroffen wer den (hooge invoerrechten). Men acht echter de mogelijkheid niet litgesloten, dat de regee ring voor de pressic der R. K. wcrkgevers is gezwicht en tot het ontwerpen van invoer- verboden is overgegaan. In werking treden van zulke maatregelen, die de sanctie van het parlement behoeven, is uiteraard niet te wachten voor zij den Raad van State en de Kamcrs hebben gepasseerd. hetgeen ook .indien zij met den meesten spoed worden behandeld. moeilijk voor einde Fe bruari het geval kan zijn. Aangenomen al, dat beschermingsmaatregelen een meerder- heid in de Tweede Kamer zouden verwerven TWE'EDE JAARIBEURS OP HDIlSHDUD'EiDIJlK GEBIED. Bovenstaande Jaarbeurs zal te Amster dam gehouden worden van 2—13 IMaart a.s. in de zalen van het Paleis voor Volksvlijit te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van het Be-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1