DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPRUIMING SIGAREN. No. 15. Honderd yjjf en twintigste Jaargang. 1923 J. H. Ooijevaaf, Ritsevoort, hoek Oudegracht. mam Dit mummer bestaai uit 1 bladen. Albonnementsprijs tolj Yooruittoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. S. Redaetie No. 33. DONDERDAG DirecteurO. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 18 «TANUAEI Buitenland DE BEZETTING VAN WET RUHRGEBIED.' Van oficieele Fransche zijde wordt mede- gedeeld, dat de militaire opmarsch thans is geeindigd en dus met verder zal worden uit- gebreid. De berichten in de Duitsche pers om- trefit een te verwachten opmarsch naar Elber- feld, Barmen en naar Monster zijn blijkens deze mededeeling oniuist, Na de jongste uitbreiding der bezetting wordt de stand der troepen ongeveer aange- geven door een lijn Datteln-Heinrichburg, oostelijk van Dortmund, verder bezuideu Blankenstein en Hattingen langs de grens van het Ruhrgebied even buiten Elberfeld- Barmen om. naar den Rijn. Gistermiddag rukte een Fransche cavalerie- atrouille van tieo man Barmen binnen. Zij leef eenige minuten in het centrum van de stad en vertrok vervolgens in de richting van Hatzfield. Nader blijkt, dat de patrouil-le ver- dwaald was. Het Besatzungsamt der Had Essen deelt mede, dat de bezettingautoriteiten de restaura- tie- en vergaderzalen van het hotel Kaiserhof weer hebben vrijgegeven. Incidental hebben zich gister en Dinsdag in het nieuw bezette gebied niet voorgedaan, tenzij men hieronder zou willen verstaan, dat de bevolking van Kettwig de ruiten ingooide bij een kapper, die landkaarten van het bezet te gebied had tentoongesteld, of dat een volks- menigte het haar afsneed van een mcisje, dat te Steele met twee Franschen een bioscoop- voorstelling had bezocht. Ondanks het a an de mijneigenaars gezon- den ultimatum zijn de leveringcn- van repara- tiekolen nog niet hervat. De directeuren der mijnen hebben besloten de Fransche controle- commissie een brief te sturen, waarin zij hun weigerachtig standpunt blijven innemen. Zij wijzen er op, da het verdrag van Versailles de souvereiniteit van Duitschland erkent en dat zij daarom het bevel van den rijkskolen- commissaris om geen kolen te leveren, stellen boven dat van de Franschen om dit wfil te doen Als gevolg van de hooding der Duitsche regeering zouden de Franschen hedennacht als nlieuwe sanetie alile Iedige koJenwagons, alsmcde dc sleepbooten op den Rijn en het Rijn-Herne-kanaal in beslag nemien. Verder verluidt, dat hedenochtendi de inbeslagne- ming van en het instellen fiener controle over allc mijnen zal worden afgekondigd. Een Fransch communique deelt mede, dat ladingen, die op het oogenblik op den Rijn en op het Rijn-Herne-kanaal onderweg zijn met bestemming naar het niet-bezette deel van Duitschland, in beslag zullen worden ge- nomen. Eveneens zijn de noodige maatregelen genomen tegen de pogingen van de Duitsche regeering om te verhinderen, dat de benoo- digde ho-eveelheden Iedige scheepsruimte naar het bezette gebied wordt gebracht. Daar uit deze mededeeling niet blijkt, of de steenkool wellicht via o^bezet Duitsch gebied naar Nederland bestema was, heeft de Tel. hieromtrent inlichtingen ingewonnen bij den heer Coste, inspecteur-generaal van de mij nen. Deze verzekerde, dat ladingen met bestem ming naar Nederland niet zullen1 worden aan- gehouden Van andere bevoegde Fransche zijde werd nog medegedeeld. dat omtrent persoonlijke vervolging van de mijneigenaars nog geen be- slissing was genomen. In het bevel van generaal Degoutte, dat te Dusseldorp aan de vertegenwoordigers van de mijnen werd overfyandigd, wordt, behalve de onmiddellijke hervatting van de kolenleve- ringen aan Frankrijk cn Bel-gie, volgens de ,,Rheinisch-Westphalische Zeitung" nog ge- eischt, dat de steenkoolproductie met 20 pet. zal worden opgevoerd, opdat de achterstallige hoevelheden worden ingehaald. De Times verneemt oit Du9seldorf, dat de arbeiders in het Ruhrgebied volgens hunne eigen verklaring in nauw contact staan met de Engelsche arbeiders-organisaties en zullen weigeren, overwork voor Frankrijk te ver- richten, vooral wijl in Engeland talrijke mijn- werkers werkloos zijn. De mijnwerkers willen het er eventueel op laten aankomen, dat zij door de Franschen gearresteerd en voor een krijgsraad worden gebracht. In een groot aantal mijnen hebben de arbeiders reeds verklaard, ingeval de be- zettingsautoriteiten maatregelen tegen de mijneigenaars nemen, door lijdelijk verzet de kolenproductie onmogelijk te maken. Naar uit Essen bench! wordt, vertrok de voorzitter der oude mijnwerkersvereeniging te Bochum gisteren naar Amsterdam, om deel te nemen aan de vergadering der intemationale vakvereenigingscommissie over prates tmaat- regelen tegen de bezetting van het Ruhrge bied, waarbij ook de proclamatie eeneri Inter nationale algemeene staking zal worden over- wogen. De 2e voorzitter der mijnwerkers vereeniging is voor belangrijke besprekingen naar Berlijn vertrokken. Te Essen is de staat van beleg opnieuw verscherpt Ook op andere wijzen maakt zich de druk der bezetting met den dag meer voel- baar. In strijd met de gewoonte van bepaalde za ken om van geringe voorraden slechts klei- ne hoeveelheden tegelijk te verkoopen, wor den zij door de Franschen gedwongen, elke wrlanirde hoeveelheid te leveren, zoodat en- kele winkels reeds bijna leeggekocht zijn Het mwolf? daarvan is een sprongsgewiize stijging der prijzen. De stemning in het Ruhrgebied wordt daardoor steeds meer verbitterd en leidt er toe, dat het verzet tegen de Fran schen steeds sterker wordt. De troepenverplaatsingen in het Ruhrge bied worden onverminderd voortgezet. Vol gens medededingen van den Franschen divi sie-comandant te Essen-Bredeney zal een Fransch corpscommando naar Essen komen Hiervoor worden weder 200 kamers in parti- 1 culiere woningen opgevorderd. Voor otficie- ren zijn tot dusver 4(X) hotelkamers in beslag genomen. Een hotel met 100 kamers is alleen voor de huisvesting der jounialisten in ge- bruik V.an de scholen zijn bezet: 10 volks- scholen, twee middelbare scholen en twee gymnastieklokalen. Het schoolonderwijs is nagenoeg overal stopgezet. E>e geweldige daling der mark sedert de bezetting van het Ruhrgebied houdt op het oogenblik de vakvereenigingen van alle rich- tingen bezig, zegt het Hbld. Vermoeddijk zal reeds dezer dagen een actie tegen de duur- te op touw worden gezet. Verder houdt men zich bezig met de vraag over het aanknoopen van onderhandelingen met de werkgevers- orgnnisaties omtrent een verhooging der ar- 1 beidersloonen in de particuliere bedrijven. Na besprekingen tusschen vertegenwoordi- gers der politie-autoriteiten en vakvereeni- gingsleiders van alle richtingen, waarbij men algemeen van opinie was, dat de achteruit- gang in den economischen toestand tengevol- ge van de bezetting van het Ruhrgebied door zekere elementen werd gebruikt om woeker- winsten te behalen, zijn in Duitschland nieu- we verordeningen en maatregelen tegen den l woeker afgekondigd. De vakvereenigingen I zullen daarbij rechtstreeks medewerken. Haar afdeelingen zullen berichten omtrent strafba- re bevoordeeling, sluikhandel, het hamsteren van goedieren enz. aan de politic overbreneen Men overweegt het aanstellen van plaatselijke vertrouwensmanntn der vakvereenigingen, die in onafgebroken verbinding met de politie zullen staan. De president van den Rijksdag dankte in de zitting van gister den landdag te Salzburg namens den Rijksdag voor zijne solidariteits verklaring naar aanleiding van den inval der Franschen in het Ruhrgebied en vermeldde in aansluiting hiervan, dat in het Ruhrgebied het eerste Duitsche menschenleven aan het Fransche militairisme ten offer was gevallen. Het blocd van den onschuldige kwam op het hoofd der Parijsche machthebbers Frankrijk zou, wanneer het zich niet spoedig matigae, de zaken tot een vreeselijk einde drijveni. Eene uitbreiding der bezetting maakte de schadeloosstellingen niet grooter, maar deed den haat en de verbittering in de allerhoog- ste mate toenemen. De Pruisische landdag werd1 gister ge- ooend met een zeer scherp protest tegen de infemationale misdadigerspolitiek en een op- r^en tot het geweten der wereld. om te ver hinderen. dat het Duitsche cultuurleven de buit van wraak- en hebzuchtige imperialisten zou \yorden. P^incare. die aanbiedingen heeft gekregen van Enerelsche ingenieurs om samen te wer- ken met de controle-missie der geallieerden "an (Jp Ruhr, heeft Le Troiuer uitgenoodigd, h'V'-van on groote schaal gebruik te maken. Te Pari is is geen pmkel aanbod ontvangen ter zake van een Italiaansch bemiddelings- /no-^s te Pome werd aangekondigd. DfE ONIRfUST UNI IEHL'AIND. Ban vliegtuig, dat boven het geb;ed van Kerry vloog, is gister door onigeregelde troe pen beschoten. Hell vliegtuig lantwoord'de met een hevig ifflacljinegeweervuur, hetwelk de re- publikeinen verapreidde. Daarop verschen^en itroepeni uiit Dublin, die den strijd met de ongeregelden aanbon'den, welike ten slotte aftrolkken. Naar verluidt zijn zes ongerdgelden igedoodl of gewond. DE LITAUERiS IiN MEM ELI.AND. De nieuwe regeering van Memel heeft deni staat van beleg over de stad afgekondigd. 'Het sluitingsuur is op 9 uur vastgestield. De inlevering van alle wapen® is gelast. Alle ambtenaren moeten hun d'ienst blijven) waar- nemen. 'De zakeni moeten open blijveni eni in de fabriekeni moet worden gewerkt Aan de verordeningen van het oude landd>estuur mag niemand gehoor geven. Overtredingen worden door den <krijigsraad gestraft. De Raad van Gezanten heeft besloten on- vcrwijld een buitengewone commissie naar Memel te zenden, welke is belast met het vor- mien eener voorloopige regeering onder gezag der geallieerden. Kolonel Trousson, die door den Raad van Gezanten is gezonden, is daar aangekomen. In Kofno zullen stappen worden gedaan om de Lituasehe regeering de emstige ver- antwoordelijkheid in herinnering te brengen, welke zij- op zich laadt, en, haar te verzoeken van de Litausche elementen gedaan te krij- gen dat zij/ het geza'g der commissie aan- vaarden. DE E'NGELSGFSE' 90HULDEN AAN AMERIKA. Reuter verneemt dat Baldwin, die Biitsche gedelegeerde inzake de kwestie der schulden, waanschijnlijlk birnnen eeniige dagen Washing ton verlaat leneinde zijn regeering te raad- plegen over die besprekingen inzake de schul den aam Ameriika. Nadtrulkkelijk wordt ver klaard dat er geen sprake is van een afbre- ken der onderhanddingen, welke slech'ts zijn opgeschort. Br wordt op' gewezen dlat reedls een te waar- deeren toenad'ering is berdkt. Beide zijden de- den concessies, zoodat nog slechis een kleio gre kw verschil met betrdddng tot den rentevoet en betalingstijd moet geregddl wordlen. Baldwin meant dat hij niet gerechtvaardigdi zou zijn de onderhanddingenv oort te zetten, zonder de madhtiging en goedlkeuring van het Biit sche ikabinet tqu opzi'dite van hetlgeen reeds is gedlaan. De iBritten zullen Zaterdag ver- tr^kk^n •DE ANTI-HDNGAAR'SCHE ACTIE DER 'KLE1NE ENTENTE. Dit Boekarest wordt aan het Hbl. gemeld: De ministerraad heeft thans het standrecht over het gansche gebied aan de Hongaarsche ens afgekondigd. Dt bevolking moet een artier na het luidem d,er ikerkklokkenl de opembare lokialen en de straten verlaten, waarna al het verkeer moet rusten, terwijl winkels en openbare lokalen moeten worden gesloten. Overtreding of verzet tegen de bur- gerlijlke of militaire ambtenaren wordt on- middellijik met den' dood gestraft. BADEN WEIGERT BEVOORREGHr TING. Bij de rouwdemonstratie te Freiburg deelde de Badische minister van Arbeid, Engler, me de, dat Frankrijk aan verscheidene Zuid- Duitsche gebiedsdeelen eene betere kolenleve- ring beloofd had, doch dat Baden deze een- zijdige bevoorrechting afgeslagen had. KORTE BERICHTEN. Lloyd George is gisteren 60 jaax ge- worden. Het strenge winterweder in Spanje drijft de wolven uit de bosschen om elders yocdael te zoeken. Door een aantal inwoncrs van de door deze roofd'ieren onverlig geinaakte dor- pcu is een jacht op touw gezet. Naar verluidt, zal de voormalige Beier- sehe minister-president graaf Lercheufeld op 1 Februari as. naar Noord-Amerika gaan, om daar in verschilleude steden lezingcn te houden over den toestand in Duitschland. De Italiaansche regeering heeft als re- presaille tegen de uitbuiting der vrcemdelin- gen in Beieren bij het viseeren van paspoor- ten, aan het Itahaansch consulaat te Mun- chen, bevel gegeven geen pas-visa meer te ver- leenen aan de Beieien, die naar Italie willen gaan. iHet sluitingsuur der Berlijnsche cafe's is met een uur vervroegd en op 11 uur ge- steld. Een dansverbod is 'uitgevaardigd. Zou de kolennood al dreigend wordenl? Mftfhsfiienws EEN VERRASSING. Toen wij hedenmorgen ons bureau binnen- kwamen, lag er een geheimzinnig doosje op onze schrijftafel. Dat doosje was voor de Redaetie gekomen en wij moeten eerlijk zeggen, dat wij deze at- tentie van een onbekenden afzender in het eerst een beetje wantrouwig bekeken hebben Onwillekeurig dachten wij aan de talrijke pogingen om' poilitie-autoriitieiteni em andere liastige metnschen door het zenden van vergif- tige bonbons onschadelijk te maken en hoewel met uitzondering van de bella-donna-be- dwelming dergelijke pogingen in ons land nog vrijl zelden1 voorkomen, hebben' we toch het doosje van een wellicht verontwaardigden abonne min of meer wantrouwig aangekeken. Dat wantrouwen verdween grootendeels toen het' bewuste dbosje een oud apothekers- doosje bleek te zijn, voorzien' van' het gebruikelijke opschrift, dat de vroegere eige- naar een bepaald aantal malen per dag een poeder moet gebruiken. Al verdwijnen dan de vennoedens van ge- vaarlijke bonbons, daarvoor in de plaats komt toch de niet minder onaangename zeker- heid, dat er weer het en en ander beest als curiositeit naar het Redactie-bureau gezonden is. En terwijl je dan het doosje openmaakt, houd je het een heel eind van je af, .omdat je niet weet of er iets vlugs of iets langzaams, iets kruipends of iets vliegends uit te voor- schijn zal komen. Flet viel ditmaal nog al mee, want uit het boven het doosje in poedervorm opgeborgen briefje bleek, ddt er in het d'aaronder verschij- nend koolbladl niet meer of minder dan een koolrups verscholen was. Dit schijnt wel iets heel bijzonders in dezen tijd van het jaar althans Want de afzender een abonne uit Schoorl schrijft „Als curiositeit zend ik u hierbij een koolrups op blad. Nooit is het mij ge- beurd, dat ik half Januari er een heb aan- getroffen. Het is geen' overgeblevene maar deze is pas uitgekomen." Het was werkelijk een heel aardige kool rups Zij kronkelde zich van pleizier en stak haar kopie over den rand van het poeder- doosie om ons Redactie-bureau te bekijken. Toen hebben wij haar heel voorzichtig op •haar koolblaadie in den tuin gezet, niet alleen omdat zij op het bureau overbodig was, maar ook omdat zii toch eigenlijk in de vrije natuur het moest tot haar recht kan komen. Voor eventueel belanostellcnde natuurvor- sdhers is de rups dus niet meer op ons bureau to bezirhtigen EEN DLTrM'ATTUM. Eieinigen tijd geleden ontving het Gemeen- tebes'tuur een verzoekschrift waaraan de eisch was toegevoegd, dat binnen 14 dagen geant- woord moest worden. Blijikbaar leden de af zender® nog eenigszins aan oorlogspsyc^ose en meenden zij de gewoonte van den tijd het best te volgen door hun verzoek maar dade- lijk in te kleeden in den verm van een ulti matum. Het gemeentebestuur antwoordde dat het slechts bereid was dit verzoek in behan- deling te nemen, wanneer de verzoekers den voor het antwoord gestelden termijh itterugna- men. De verzoekers verklaarden zich daartoe niet bereidi, waarop B. en W., naar wiji thans ver- nemen, besloten hebben het verzoekschrift buiten verdere behandeling te laten. GEMEE NTELIJ K DRUJ'WERK. Men meldt uit Alkmaar aan het Hbld.: Naar ons uit goede broh wordt medege deeld heeft zich bij de jongste ten stadhuize gehouden openbare aanbesteding voor het gemeentelijk drukwerk een eigenaardig feit voorgedaan, dat in de drukkerswereld stcrk wordt besproken. Ten eerste is, nadat de biljetten ingeleverd waren, ten stadhuize geen mededeeling, ge daan wie er ingeschreven hadden en tot wel ke bedragen, hetgeen onder de gegadigden verwondering wekte, daar deze handelwijze afweek van het tot nog toe gevolgde systeem en ten tweede is later gebleken, dat een der in de federatie van werkgevers op boekdrukkers- gebied georganiseerde drukker 10 pet. bene- den het minimum-tarief had ingeschreven. Het gevolg is geweest, dat B. en W van Alkmaar aan dezen drukker het drukwerk (hebben opgedragen, omdat hij de laagste in- schrijver was. Zijn wij wel ingelicht, dan zal die ongeoor- loofdc daad van dezen drukker nog in de praktijk op groote moeilijkheden stuiten, want hem is namens het federatiebestuur reeds telegrafisch „een uitvoerverbod" betee- kend, tei-wijl hij door zijn vakgenooten-druk- kers bedreigd is bij de uitvoering der leve ring hetgeen voor hem groote onaange- naamheden in zijn bedrijf tengevolge kan heb ben. Althans d'e laagste Alkmaarsche in- schrijver. Red. Alkm. Crt.) - NANSEN-COMITe. Bij den penningmeester, Mr. M. Moens, kamtoor Noordhollandsch Landbouwcrddiet, Postgiro 4014, Alkmaar, is ingekomen van J. v. M. 10. CINEMA AMIE'RICAIN. Morgenavond' zal in dit) theater voor de eerste maal vertoond worden een bijzondere film en wel1: „Hlet roemruchite avontuur" of „de Groote Brand! van Louden". 'De Engelsche regisseur J. Stuart Bladcton heeft het durven ondememeni een film te ver- vaardigen, gehed opgenomen in naiOuurlijke kleuren, volgens het systeemi dler Prizma- fflms. In deze historisdhe film uit den tijd van' Ka- rel II in 'Engeland, wordt de hoofdrol ver- vulidl door Lady Diana Manners, een gevierde schoonheid, uit die hooge Engelsche aristocrar tie. Dit is de eerste maal, dat em' vrouw van zoo hooge geboorte, zich beschikbaar heeft gesteld voor de film. iHlaar rustig en voomaam spel wordt door de buitenlandsche pers ten zeerste geroemd. De opname van de Londen- sche ramp in Prizmakleureni, moet inderdaad wondermooi zijn. Naast Diana Manners treedit om. in de film op de bekende Engel sche bokser Victor Mc. Laglen in de rol van den veroordeelden misd'adiger, Btilfinch, William Luff speelt die rol van Kanell II. 'Hlei suooes dezer film was in' de groote theaters van New-York en Lond'en geweldig. Wij' twijfelen' niet of na de enthousiaste ont- vangst dezer film in den Haag biji Alberts Freres en te Amsterdam, zal ook Alkmaar dit weilk, naar den naman van Samuel Pepy, we- ten te waandleeren. JIUBILEUM-VOORSTELLING RIKA HOPPER. Omze befcenidle Nederlandsche actrice Riika Hopper, herdemkt haar 25-jarig tooneeljubi- leurn en in verscbillende plaatsen hebben foest- voorstdlingen plaats. Dat de jubilaresse ook Allkmaar heeft uitgekozeo voor zoo'm voor- stelling is een verheugemd feit As. Zondagavondi zal zij optreden in „Op- standinlg". De rol van Katuch a- Maslowa heeft altajid1 hare grootste sympathie gehad Met stuk „Opstan'ding", dlat hier in de ker- misweck werd gegeven is niet hettzelfde. Dit was een bewerkling van Hlenri 'Bataille en in dat stuk heeft Rika Hopper ook steeds bij 't „N!ed. Toooeel" zoo'n groot sucoes gehad. Zij kon echter voor haar jubileum dit stuk van het Sch'ouwtfoomeel: niet fcrij'gen. Maar geluk- kig, in den, oorlog maakte Antoine Curry in dfe loopgraven een nieuwe bewefikiing van Tol stoi's boek. En dat stuk van A. Curry heeft Rika Hopper vertaald en voor haar jubileum gelkozen. t Manuscript was bijna in d'e loopgraven vertoran gegaan). Met haar zul len in het stuik optredeu Willem v.d. Veer, Jacques van Hoven, Charlotte KoMer, Louis Poolman e.a. Rika Hopper was langen tijd1 een der eer ste kraditeni van' het Nled. Tooneel. De succes- seni door haar daar in den goeden tijd) be- haald, waren talrijlkl. Toen er echter nieuwe stroomingen kwa- mern, kon R;,ka Hopper zich daarmede niet vereenigen eni verliat „de Koninklijike". Een van hare beste prestaties na dien tijd was de rol van ,,Magdla" in „Haar Thuis en de voorstelliing van dit stuk in Alkmaar gege ven', zal bij; velen nog in de aangenaamste herinnering zijn gebleven. Toen Louis Bouwmeester hier kwam jube- len, was de zaal uitverkocht. En dlat verheug- de ons buittengewoon. Laat thans echftr het tooneel'li'evende Alkmaar niet achterblijvem om eeni onzer beste actrices hartelajke blijken Nog enkele kistjes ongebanderolleerde Sigaren (4 100 Btuks) worden opgeruimd in prijzen van f 3.60, 4.00, 4.60, 6.00 enz. Kistjes van 60 ctuks in prjjzen van f 2.00, 2.50, 3.00 enz. i Voorts zoolang de voorraad strekt een partjjtje diverse Sigaren, prima kwaliteit, 10 stuks voor 50 cent. GEEN DUITSCH FABRIKAAT. Aanbevelend, van sympathie te geven-. Bij de feestvoorstel- ling van deze echte vrouw onder de tooneel- speelsiers, mag geeni plaats onbezet zijn. En dat zal ook Zondagavond niet gebeuren. Alkmaar zail niet de mindbre willen zijn van andere provincieplliaatsen. WONING-COURANT VOOR NOORD-HOLLAN'D. No. 1 is verschenen van het maandblad „de Woning-Courant voor Noord-Holland", een advertentieblad der Makelaars-Verceni- ging Alkmaar en Omstreken. Redacteur-uitgever is de heer C Nannes Gorter, alhier, die in een kort voorwoord uiteenzet wat de Makelaars-Vereeniging I waarvan een portret is opgenomen nmt dit blad beoogt. EENi R ADIO-AVOND. De eetzaal van het hotel- „De Nachtegaal leek gisterax'ond wel een eleetro-technisch bureau; op een drietal tafeltjes midden in de j zaal waren een aantal instrumenlen bijeenge- j -bracht, noodig voor de demonstrate over de dra/adlooze -telegrafie, die gegeven werd door een heer, die eenige jaren dienst had gedaan als radio-telegrafist aan boord van een schip. Vol verwachting hadden een vijftigtal' men- schen, onder wie eenige dames, zich naar De Nachtegaal begeven, maar of zij bevredigd zijn, wagen wij te betwijfelen. Niet dat de sproker zijn geh-oor vermoeide met geleerde beschouwin'gen, maar hetgeen door de aan- kondiging als radio-avond verwacht werd, is stellig geweest boven hetgeen te hooren te zien werd gegeven-. De spreker begon met zijn dank te betui- gen voor de enorm-e belangstelling aan de aanwezigen, danik aan het electrisch-hureau Paleari, voor de medewerking en dank aan- de onderwijizers voor het vestigen van de -aandacht hunner leerlingen op dezen' avond en zette dan uiteen hoe de fantasieen van Ju les Verne in vervull'ing waren gegaan bijl de 1 uitvinding van de duikbooten en die van Paul d'ljvoy in de verwezenlijiking van die draadlooze telefonie en telegrafie. Daama begon -de demonstratie met ver- sdiillende toestellen. Eerst werd inductie- stroom opgewekt, waarbij de spreker opmerk- te dat koper, ijzer, nikkel, enz. goede gelei- ders zijn en liet zien hoe ijzervijlsel het ver- mogen mist om den' elecbrischen stroom te Sleiden. 'Door er een el-ectrische vonk op te cn val-len, toonde hij' dat daardoor ijzer- vij'lsel dat vermogen wel krijlgt. - Dan kwam spr. op de draadlooze, die ech ter alleen zuiv-er draiadloos is als het een vliegtuig betreft. Een „draadlooze" op. een schip staat met een draad in verbinding met de zee, die de electrische golven moet over- brengen naar een ontvangstatdon, dat een draad als geleider naar de aardie heeft. Door middel van een tobbe vol water en eenige draden als zee- en landverbinding werd toen een voorstelling gdgeven van de draadlooze telegrafie in haar eerste stadium. In een causerie vertelde de spreker hoe op zee het eene schip draadloos verbinding krijgt met hn andere en hoe het dan moge- lijfc is met egn betrekkelijlk zwakke inrichting telegrammen naar het vaste land te zenden.. Door lueh'tstoornissen is het mogeJijk, dat de verbinding tijdelijfc kan worden verstoord. Hij verhaalde dan van- een passagiersschip, dat, midden op zee in- brancf geraakt zij'nde, een oproep om hulp verzond, die door het schip waarop spr. zidi- bevond, was opgevangen. Dit schip was natuurlijik direct in de aan ge geven richting gestoomd en men had het ge- noegen gehad ae meeste opvarendm te red den. Na herinnerd te hebben- aan bet held- haftilgi optreden van den marconist aan boord van de Titanic, die zijn reddingsgordel afstond- aan een wanhopige dame, bracht spr. een enthousiaste hulde aan dezen held en aan Marconi, den man die de draadlooze tele grafie zoover bracht, dat ziji in dienst der menschheid reeds zooveel- levens redde. Na een pauze deelde de spreker mede, dat de moderne inrichtingem voor draadlooze telegrafie heel zanders zijn Idan hij had- ge- demonstreerd. Van de inrichting van. een on- dierdeel van een ontvangstation ga'f hij/ daar op op een bord met een stuk krijt naderen uit- leg. Nadat nog medegedeeld was, dat aan het radio-instituut van den heer Jansen in de Langestraat allerlei' inlichtingen zijn- te Jcrij- gen en dat men daar ook de concerten te Londen en andere steden kan hooren, toonde de spreker hoe met weinige goedkoope mia- terialen door amateurs all-cszins voldoende resultaten zijn te bereiken op het gebied van radio-telegrafie. Ten slotte werd en- zeer interessante stra- lenproeven genomen, waarbij mooie lichtef- fecten werden gezien, groen en paars. Met den wensch aat zijne uiteenzettingen den lust tot het amateurisme zouden hebben aangetyakkerd en met de mededeeling dat hij ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1