DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spiegel- en Vensterglas. KERREBIJN's GLASHANDEL Db gemeentebegrooting voor 1923. 17. Honderd yfif en twintigste Jaargang. 1923 20 JANUAR1 ZATERDAG v< si mi Glazen Dakpannen. Dit Hummer besfcaat tdt 3 bladen. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. IV. Op de begrooting 'trekt uaast een batig saldo van den gewotien dienst der laatst door Ged. Staten gesloten rekening tot een bedrag van f 69.250.99, een post van 58.500 ais gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1922 de aandacht. Vergeeliikt men dit laatste bedrag met de som van 372573.19Va die voor denzelfden post op de begrooting van het vorige jaar prijkte, dan is er weinig reden tot groote vol- doening, hoewel geconstateerd moet worden, dat die voldoening ook verleden jaar diet tot uiting kwam, daar toen het saldo van den dienst 1921 bijna geheel verloren ging door het nadeelig saldo op den gewonen dienst van 1920. Het restanten-postje dat het vorige jaar ruim f 88000 bedroeg en toen een lichtzijde der begrooting genoemd werd, is thans tot een bedrag van 35717.62 geslonken. Er is dus alle reden hier van een belang- rijke verduistering van de lichtzijde der be grooting te spreken. De huur of pacht van landerijen wordt dit jaar op slechts 425 geraamd, waartegen- over in 1922 een som van 20.930 toegestaan werd. Gelukkig behoeft men zich niet over een plotselinge sterke waardedaling van de lande rijen te verontrusten, daar de voorlieen in de- zen post vermelde inkomsten hoofdzakelijk ten goede van het grondbedrijf zijn gekomen, met het gevolg dat onder den post vergoe ding van rente en aflossing door het grondbe drijf" een bedrag van 33505.23 geraamd is als rente en aflossing van de op de overge- dragen gronden rustende schulden. Het inigingsbedrijfMiMMtt^lV bezig met de aflossing van een auto-faecalien houdt zich nog steeds wagen en een motor-tonnenvlet, waarvoor dit jaar een bedrag van 3793.75 op de begroo ting gebracht is. De post van 48 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantieme-belasting is, we- gens het voortduren van de in de tweeae helft van 1921 aangevangen economische crisis op- nieuw' op een bedrag van slechts 5000 ge raamd. De raming der opbrengst van den post van 100 opcenten op de hoofdsom der vermogens- belasting is daarentcgen van 3000 tot 5000 verhoogd geworden. De belasting naar het inkomen toont een tot blijdschap stemmende verl aging. Tegenover het in 1922 op de begrooting gebrachte bedrag van 699000 prijkt thans slechts een som van 587000. Door de streng doorgevoerde bezuiniging en door te beschikken over gen deel van de in 1921 door de gasfabriek gemaakte winst kan thans met een vermenigvuldigingscijfer van 0 86 volstaan worden. De belasting op de tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkbeden is thans op 37000 geraamd tegen 35000 voor 1922. Het is slechts te betreuren, dat deze ver- meerdering niet als maatstaf voor de vermin- dering van den malaise-druk kan aangemerkt worden. De leges ter secretarie geheven, schijnen rrrnder op te brengen dan in het algemeen verwacht werd Prijkte daarvoor ten vorigen jare nog een bedrag van 10000 op de be- grooting, thans bedraagt de raming nog slechts een som van 7000- De schoolgelden voor het Lager Onderwijs staan thans slechts geboekt voor 44000 te gen 50000 op de begrooting voor 1922. De opbrengst der schoolgelden voor het Middelh-'ar Onderwijs wordt thans slechts on 7000 (vorig iaar 12000) geraamd. De Memorie van Toelichting deelt made, dat voor het handelsonderwiis bij de raming re- ken mg is gehouden met een in voorbereiding ziinde nieuwe hefting. welke een lagere op brengst doet verwachten. Bij het hoofdstuk „ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten" trekt een post van 5 de aandacht. Deze inkomsten, zegt de Memorie van Toe lichting, spruiten hofdzakelijk voort uit de opbrengst van oud-papier. Waarschijnlijk zal hiermede de jaarlijksche cpruiming van oude en overtollige bijlagen bedoeld zijn, hoewei het ons dan, eerlijk gezegd, tegenvalt dat de opbrengst niet grooter is. De vergoeding van het Rijk volgens artikel 56 der wet op het L. O. vergoeding van de jaarwedden der verplichte onderwijzers en van de wedden van hen, belast met tijdelijke waarneming is dit jaar op 187000 ge raamd (vorig jaar 179000). Volgens de Memorie van Toelichting be- staat het voornemen het aantal onderwijzers niet grooter te doen zijn dan dat waarvoor het Rijk de jaarwedden vergoedt. Eerlijk gezegd heeft deze zelfs cursief in de Memorie gedrukte toezegging ons wel eenigs- zins verwonderd. Het is nog maar zoo kort geleden, dat de strijd tegen de verslechtering van het onder wijs uitgevochten is en het Nederlandsche volk zich in hoofdzaak zoo krachtig tegen de voorgestelde bepaling dat de gemeenten niet meer het recht zouden hebben op eigen kosten meer onderwijzers dan waarvan het Rijk de jaarwedden vergoedt, aan te stellen verzet heeft, dat de Minister de inbrimping van het aantal onderwijzers tot het wettelijk minimum weer heeft laten varen. Dat na deze voor het volksonderwijs be- vochten zege de wethouder van onderwijs, die daaraan hier ter stede een werkzaam aandeel heeft genomcn, thans ongevraagd en vrijwillig bekend maakt, dat hij desondanks de door den Minister voorgestelde verslechtering zal nash-even, moet wel eenige bevreemding wekken. Het moge van wijs financieel beleid getui- gen, maar wij hebben juist bij den thans uit- evochten strijd alom hooren verkondigen, at ons volksonderwijs op dat punt geen be zuiniging gedoogde. Inmiddels blijit het natuurlijk mogelijk, dat te Alkmaar met-het door de wet toegestane minimum-aantal onderwijzers volstaan1 kan worden, zonder dat het onderwijs daardoor geschaad wordt. Wij kunnen ons in dat geval slechts over de leergierigheid en het goede bevattingsver- mogen der Alkmaarsche schooljeugd verheu- gen. In den post „subsidie van't Rijk en bijdra- gen van buitengemeenten in de kosten van het gymnasium" 29750), is rekening gehou den met de wijziging der Hooger Onderwijs- wet, tengevolge waarvan thans aan elke bui- tengemeente per uit ide gemeente het gymna sium bczoekende leerling 175 in rekening gebracht wordt. De opbrengst van vervolgingskosten ter- zake der invordering van plaatselijke belas- tingen is ondanks de verhooging van het tarief der vervolgingskosten door den overgang der heffing van de plaatselijke in- komstenbelasting op de Rijksadministratie, op slechts 500 (vorig jaar 1400) geraamd. De Rijks bijdrage in het tekort op de ex- ploitatie van woningbou'w in het algemeen belang van volkshuisvesting is dit jaar op 46310 geraamd (vorig jaar op 88136) en de vergoeding van rente en aflossing op voorschotten voor volkshuisvesting op 169000 (vorig jaar 192074). Ingevolge reeds vroeger genomen raadsbe- sluiten zal dit jaar van de uitgekeerde oor- logswinstbelasting een bedrag .van 53000 op de begrooting gebracht worden. Waarschijnlijk zullen de baten uit de nala- tenschap van wijleni dieni heer C. W. Bruievis omstreeks f 40000 bedragen, waarvan de in komsten jaarlijks ten goede moeten komen aan het museum, zoodat thans daarvan een bedrag van 2000 op de begrooting ge bracht is. De uitkeering uit de winst der lichtbedrij- ven is, zooals reeds gemeld, op een bedrag van f 50000 vastgesteld. Een geldleening ter bestrijding van buiten- gewone uitgaven tot een bedrag van 287000 (vorig jaar 661321.11) is mede noodig tot dekking van een bedrag van 70872.33 als nadeelig saldo op den buitengewoncn dienst, dat ten laste van dit dienstjaar komt. De Memorie van Toelichting deelt mede, dat eventueele batige saldi op den buitenge woncn dienst te zijner tijd in mindering van aan te gane leeningen zullen strekken. Nu het Rijk met toekenning van premien in de kosten van particulieren woningbouw doorgaat, zijn de Rijkspremies en voorschot ten voor 1923 op 100000 geraamd. Bezien wij de uitgaven, dan blijkt dat de nieuwe gemeente-secretaxis reeds dadelijk het maximum-salaris van 5500 zal ontvangen Dit schijnt eenigszins vreemd, maar het is natuurlijk slechts het gevolg van de bepaling, dat in andere gemeenten doorgebrachte dienstjaren voor de vaststelling van het inko men meetellen. Valt dit eenerzijds toe te juicheni, orndat men er dan van verzekerd kan zijn in de prak- tfijilc geschoolde ambtenaren te krij'gen, ander- zijds is een vaststelling van een minimum- en een maximum-salaris-oedrag voor de hoofdu ambtenaren eigenlijk maar een comedie-ver- tooning. Een gemeente als Alkmaar zal hare hoofd- ambtenaren nooit onder de beginnelingen zoeken, deze zullen bij benoeming wel steeds de noodige practijkjaren elders achter den rug hebben en van een uitkeering van een vastgesteld minimum-salaris zal dan ook wel zoo goed als nimmer sprake zijn. Dc jaarwedde van den ontvanger is op 4600 geraamd. Ook de ontvanger geniet het •'maximum en het overdragen van een groot deel van zijn werk op de Rijksadministratie bliikt op het salarisbedrag voor den nieuwen titularis geen invloed te hebben uitgeoefend. De presentiegelden aan de leden van den Raad zijn op 8 per lid en per vergadering in totaal op 3200 geraamd, wat zeker met te veel is als we nagaan wat daarvoor afge- praat en uitgevochten moet worden. De kosten van het secretarie-personeel, den concierge en de boden worden thans op f 51000 (vorig jaar 54500) geraamd. Er schijnen geen plannen tot aanstelling van nieuwe meesters in de rechten te bestaan. Integendeel is de jaarwedde van den tijldelijk adiunct-commies redacteur slechts tot 1 Mei 1923 op de begrooting geplaatst. De Memorie van Toelichting meldt bij den post van ..jaarwedden en toelagen van per- soneel en kosten van het ontvangerekantoor", in totaat op f 12545 (vorig jaar 14325) ge- raamdi, dat op dezenl post door eeni overgang van de invordering der plaatselijke inkom- stenbelasting op de Rijksadministratie het sa- laris van een ambtenaar minder uitgetrok- ken is. Het instellen van een bureau van verificatie en controle heeft het over 1922 niet mogelijk gemaakt op het personeel te bezuinigen wat van een overgang der heffing van de plaatse lijke inkomsten op de Rijiksadministratie ver wacht werd. De raming van de jaarwedden der amb tenaren aan en de andere kosten voor de con- trdle der gemeentelijke belastingen is nu zoo- ddnig opgezet, dat de helft ten laste van den post „verificahe en contrite f 7975 (vorig jaar f 4850) komt en de andere helft op den post „kosten van toezichr en invordering der plaatselijke belastingen" 14035 (vorig jaar 16000). Het gemeente-drukwerk en de bureau-uitga- ven der secretarie zijn thans op 13000 (vo rig jaar 14000) geraamd, waartegenover de schoonmaak- en onderhoudskosten van het Raadhuis tot 2995 (vorig jaar 2345) ge- vermoeden, dat de post „gemeente-druk- stegan zijn. werk" in den Raad nog wel eenige discussie zal uitlokken nu Burg, en Weth. bij de aanbe- steding van den gebruikelijken gang van za- ken zijn afgeweken, het minimum-tarief waar- aan de hier gevestigde drukkerijen gebonden zijn, niet meer in aanmerking genomen wordt en het drukwerk gegund is aan een inschrij- ver die daarvoor, ten nadeele van zijn colle- ga's, van de voor alien geldende organisatie- voorwaarden is afgeweken. Het doet eenigszins vreemd aan dat de ge meente alleen ten opzichte der werkheden met de arbeidsvoorwaarden der vakvereeni- gingen rekening schijnt te willen houden. De kosten van de Burgerlijke Stand-regis ters komen dit jaar op 800 (vorig jaar 250), waarschijnlijk door de voor 1923 op- gelegde verplichting tot het vervaardigen van een 10-jaarlijksch bevolkingsoverzocht. Voor het verkiezingsjaar 1923 (Prov. Staten en Gemeenteraad) is het bedrag voor kiezers- lijsten en voor het uitoefenen der kiesverrich- tingen op 3985 (vorig jaar bij de Kamervcr- lciezingen op f 6000) geraama. De kosten van aanplakken, omroepen, aan- kendigingen enz. zijn eveuals het vorig jaar op IOOO geraamd. Hierbij is een bedrag van 125 begrepen voor de officieele gemeente-publicaties die in de Alkmaarsche Courant geplaatst worden en het Katholieke dagblad hier ter stede heeft onlangs laten uitkomen,, dat het de helft van dit geld aan de verkeerde krant besteed acht. Het is evenwel duidelijk, dat voor stadspu- blicatien het stadsorgaan en niet cen pro vinciale courant wat het Noord-Hollands Dagblad volgens zijn naam wezen wil het meest aangewezen is. Mocht het bij het Katholieke blad om het aantal abonne's gaan, dan zou „De Courant" in Alkmaar zelfs nog eerder voor de gemeen te-publicaties in aanmerking komen dan het Noord-Hollands Dagblad. Daaruit alleen bliikt al de onhoudbaarheid van wat door het blad te dien opzichte kort ireteden naar voren gebracht is. Vonr de vcrtering van raadseommissien is di> iaar f 100 minder sreraamd dan in 1922. Honelijk zal de prijsdaling der tractatie- artikelen de oorzaak en niet het presenteeren vn mindere kwalitciten het gevolg daarvan ziin. Buitenland Berichten van gistcren uit Mtinster mel- den, dat een paar arrestaties verricht zija onder de industrieelea. De geregelde gang van zaken wordt hierdoor nog meer ver- stoord. Wegens de militaire bezetting der Moller- mijnen en de arrestatie van den voorzitter der mijndirectie van Recklinghausen, den Ober- bergrat Reiffeisen, hebben de arbeiders het werk gestaakt. Ook Oberbergrat Arens is gearresteerd, daar hij bij de onderhandelingen verklaarde, dat hij liever de cokes weer uit de wagons zou laten werpen, dan ze naar Frankrijk la ten verzenden. Verder is Oberbergrat Neid- hart gearresteerd. Allen zijn naar Dusseldorf overgebracht. Naar aanleiding van de inbeslagneming van staatsmijnen zal heden een commissie uit de gezamenlijke bedrijfsraden dier mijnen 1 den Franschen generaal Degoutte een protesi- motie tegen de Fransch-Belgische geweld- daad overhandigen en de onmiddellijke vrij- lating der gearresteerden, alsmede de verwij- dering der troepen uit de mijnen en de ophef- fing van het beslag eischen. De motie moet in zeer scherpe bewoordingen zijn gesteld. Voor het geval de eischen van de hand worden ge- wezen, behouden de bedrijfsraden zich alle verdere stappen voor. Het verzet van Duitsche ambtenaren tegen de Fransche bevelen neemt toe. Nu weer heeft de regeeringspresident van Dusseldorf gewei- gerd een hem opgedragen order te volbren- De intergeallieerde controle-commissie had hem gelast, den burgemeesters en landraden der steden en distneten Essen, Dinslaken, Duisburg, Hamborn, Miihlheim, Remscheid, Mettman. Solingen, Barmen en Elberfeld op te dragen, van elk bedrijf in hun gebied, dat op 1 Januari 1923 meer dan 100 arbeiders in dienst had, nauwkeurige inlichtingen te ver- strekken, ook omtrent de namen en particulie- re adressen der directeuren. De regeeringspresident heeft daarop geant- word, dat hij dit bevel slechts onder dwang van Fransche zijde heeft doorgegeven, doch alleen aan de burgemeesters en landradm der bezette steden en districten en niet aan die van Barmen1, Elberfeld, Solingen1 en Rem scheid, daar hij een verplichting voor deze buiim het bezette gebied gelegen districten niet kon erkennen. De landraad van het district Essen, dr. Schone, heeft den regeeringspresident reeds medegedeeld, dat hij, niet in staat is dit bevel op tc volgen. In verband met den ernstigen internatio- nalen toestand, geschapen als gevolg van de bezetting van het Roergebied, heeft het bu reau van het Internationaal Verbond van Vakvereenigen de besturen van de tweede In ternationale te Londen en van de Weensche Internationale uitgenoodigd tot een gemeen- schappelijlke vergadering op Vrijdag 26 de- zer, teneinde gezamenlijk te overwegen, welke actie in de verschillende landen ondernomen kan worden, ter ondCrsteuning en bevorde- ring van de door het Item. Verbond van Vakvereenigingen beraamde pogingen. EEN DUITSCHE M1SSIE NAAR LQNDEN. De „Times" schrijft in verband met het vertrek van een verft-ouwelijke Duitsche mi&- sie uit Berlijn naar Londen, ten einde die Engelsche regeering tot interventie in zake de bezetting van het Roergebied te bewegen, dat de delegatie niet bevredigd zal worden1, daar de kern der Britsche politick, thans is, dat zij zich onthoudlt van interventie in iede- ren vorm. DE VOEDSELVOORZIENING IN DUITSCHLAND. In een vergadering van hoteleigenaars werd besloten, dat voortaan geen Fransche en Belgische gasten meer zullen worden opge- nomen, zoolang Frankrijk het Ruhrgebied bezet houdt. Een vefordening is te verwachten van het Rijksministerie voor de Levensmiddelen- voorziening, waarin het wordt verboden in een hotel van het Duitsche Rijk footer en eieren te verstrekken. Voorts zal bij de maal- tijden, die in de hotels en restaurants wor den verstrekt, sl'echts een vleeschschotel mo- gen zijn. Bovendien zal het worden verbo den voor de hotel'bedrijven, akkerijen en banketbakkerijen bij; de bereiding van spii1- zen en lekbernijien footer te gemiken. Tegen deze laatste bepaling verzetten zich echter zoowel de hoteliers als de bakkers en ban- ketbakkers. Zij beweren, dat er een groot aan tal gerechten en vele soortea gebak zijn, waarvoor het afosoluut noodzakelijk is boter te gebruiken en die niet kunnen worden toe- bereid met vet of kunstboter, vooral1 niet wanneer dit uit het buitenland zou moeten worden betrokken, waardoor het veel te duur zou komen. AMERKA EN ITALIe EN DE BEZETTING. „De Matin" deelde dezer dagen mede, dat de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken1 Hughes verklaard had, dat Frank rijk het recht had de Ruhr te bezetten. Thans wordt vanwege dat ministerie deze uitlating tegengesprokai en hieruit leidt men af, dat de houdiag der Amerikaansche regee ring volstrekt gekant is tegen elke drastische, militairistische actie. Het wordt geenszins ge- loofd, dat de bezetting de gewensclite econo mische resultaten zal opleveren, doch wel wordt verwacht.dat zij slechts zeer ernstige en gruwelijke gevolgen zal hebben. De re- Peering baseert haar bezwaren tegen het ransche progam op moreele, poiltieke en economische gronden. De Amerikaansche le den der rechterlijke macht veroordeelen de Fransche politiek om moreele en economische motieven. De Amerikaansche regeering aldus het Hbld. slaat met bezorgdheid de complica- ties gade, welke zich reeds cntwikkelcn. Haar eenige hoop steun op de houding van de re geering van Mussolini, welke die van de En gelsche regeering dicht nadert De Ameri kaansche autoriteiten onthouden zich er van te speculeeren op de mogelijkheid dat Ameri- ka zich bij Italie en Engeland zou aansluiten, en geven hun afkeuring over het Fransche program te kennen, ofschoon de betrokkenen zulk een uitnoodiging daartoe in reserve hou- den. Omtrent de houding van Italie schrijft de Romeinsche correspondent van het „Berl. Ta- geblatt", dat de stemming te Rome zeer pes- simistisch is, daar men elke poginig tot bijleg- ging van het Ruhrconflict op Frankrijk's stijf- hoofdigheid ziet afstuiten. Van Poincare is nog steeds gen antwoord ontvangen op Mussolini's verzoek om een nauwkeurige opgave van Frankrijk's bedoe- lingen De „Corriere della Sera" en dc „Giornale d'ltalia" vallen Frankrijk heftig aan. Het eerstgenoemde blad weet te vertellen, dat Frankrijk aan Mussolini niet eens mededee- ling heeft gedaan van de troepenbewegingen in het Ruhrgebied. Eerst uit de pers vernam hij, dat de actie van militairen aard was. Ita lie is zoozeer afkeerig van een militaire be zetting, dat het zelfs geen douane-amfotenaren wil zenden voor de door Frankrijk voorgestel de tolgrens De Fransche gezant te Rome heeft Mussolini in een note verbale ophelde- ring gegeven inzake het militaire optneden van Frankrijk. doch deze kon den ongunsti- gen indruk niet wijzigen. Reuter vemeemt, dat de Italiaansche regee ring aan Engeland en Frankrijk heeft te ken nen gegeven, dat zij den toestand in't Ruhr gebied vol gevaren acht. Zij is niet bemidde- lend opgetreden. doch geeft emstig in over- weging eventueele verdere knachtige stappen slechts te doen na rijp beraad. DE FINANCIeN IN HET BEZETTE GEBIED. De regeeringspresident van Dusseldorf heeft den Pruisischen minister van binnen- landsche zaken voorgesteld, met het oog op de inbeslagneming der bankdeposito's door de Franschen, een rijksbankfiliaal aan die grens van het onbezette gebied van een aan- zienlijk kassaldo te voorzien, opdat de auto riteiten, fabrieken, enz. in haar behoefte aan geld daar kunnen voorzien'. Verschillende groote banken te Dusseldorf zijn gesloten als protest tegen den Franschen maatregel tegenover de banken. Ook de Dus- seldorfsche beurs bleef gister gesloten. Voor de gesloten banken verdrong zich gis ter een menigte mensehen, die hun1 deposito's opeischten. Er heerschte een paniekstemming. DE INVAL IN MEMELLAND. Er zijn Engelsche soldaten aan wal gezet, die voor de prefektuur te Memel op post staan. De omgeving van de prefektuur en de kazernes, waarin de Fransche troepen gele- gerd zijn worden eenigszins ais neutraal ge bied beschouwd. De berichten over den terugtocht der Li- tauers, zijn, naar wij gisteren onder de tete- grammen nog meded'Celdcn, ongegrond. Over het onderhoud, dat de te Mcmel aan- gekomen Engelsche admiraal gehad heeft met de Litauers, is nog niets bekend. De handelsbetrekkingen tusschen Duitsch- land en Litauen zijn afgebroken. Het Duit sche departement van buitenlandsche zaken heeft krachtig geprotesteerd tegen de inciden tal, welke zich te Memel hebben voorgedaan. DE HOOGESCHOOL-KWESTIE IN BELGIe. Een groep studenten had Donderdagavond in de Brusselsche voorstad Uccle een mee ting georganiseerd ten gunste van het behoud der Fransche universiteit te Brussel. Tijdens de meeting interrumpeerde een groep flamin- ganten, geleid door een oorlogsinvalide, voortdurend. De flaminganten overstemden den spreker en de voorzitter hief de zitting op. ALKH DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Uit Essen wordt gemeld, dat de requisitles van steenkool en cokes Donderdag zonder in» cidenten zijn voortgezet. Er werden grootere hoeveelheden in beslag genomen dan daags te voren. De geallieerde experts nemen aan den an? deren kant maatregelen om de requisitie te organiseeren aan de mijnen en cokesfabrieken zelf. Het plan bestaat, dat de mijnen ten Noor? den van Essen, die aan den Pruisischen staat behooTen en waarvan de jaarlijksche productie 9 mill, ton bedraagt, in beslag zullen worden genomen. Een vrij sterke troepenmacht zal de instelling van het nieuwe regime verzekeren. Het schijnt, dat de Franschen reeds van den aanvang hunner aotie in het Ruhrgebied af hebben gerekend op verzet van de Duitsche autoriteiten. Een bericht uit Parijs zegt ten? tninste, dat voor elk mogelijk gebeuren reeds maatregelen zijn genomen, zelfs voor het ge? Val van stakingen. Hieruit blijkt, dat de be? betters niet onvoorwaardelijk gelooven aan de kracht van het door hen uitgevaardigde sta? kingsverbod voor de arbeiders. De Franschen gelooven, dat bunne maatre? gelen een overwimiing waarborgen. Tot nu toe is de rust niet verstooTd en wordt overal gewerkt. In weerwil van alle herichten uit Berlijn verktaren de Fransche autoriteiten tot dusver geen moeilijkheden te hebben ondervonden wat betreft het vervoerwezen, en dat zij den toestand optimistisch inzien. Moeilijkheden zullen naar wij gelooven stel* lig nog komen, vooral nu heele treinen vanuit het oosten van het Ruhrgebied naaT het wes? ten worden gedirigeerd. Het kan niet uitblij? ven of het verkeer moet er door in de war raken, vooral als de Duitsche spoorwegautori» teiten weigeren mee te werken aan het opsteh len van nieuwe dienstregelingen, gelijk vol» gens Berlijnsche berichten de directeur van de spoorwegen n het district Essen deed. Dan loopt natuurlijk ook de voedselvoorziening spaak. Wel zullen er geen voedingsmiddelen gerequireerd worden, naar gemeld wordt, maar als het verkeer niet goed geregeld is, zal stagnatie in de voorziening aan mondbehoef» ten niet uitblijven. En dan? Zal de stemming onder de bevolking dan niet geheel tegen de Franschen worden? Reeds nu is zij, althans te Bochum, verre van vriendelijk, doordat de bezettings»autori? teiten een gedeelte van het stadhuis en van da raadszaal hebben ingericht tot kwartier voor de troepen hoewel in andere gebouwen vol? doende gelegenheid bestond om dto soldaten onder te brengen zoodat noch het gemeen? tebcstuur, noch de gemeenteraad bun verga? dcringen kunnen houden. &eQ- ALKMAAR.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1