DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. nii.nF.Bni.iK speelt 30 en 31 Januari a.s. No. 18. 22 JANUARI MAANDAG De pmeentebegrooting voor 1923. Honderd yfif en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprljs Mj Yoornitbetaltng per S maanden f2.-, ft. per poet ttM. Bewtjan. 5 et. Adrertentiepr 25 ct p. regal, groove letters naar plaat Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. AdrnMstr. Xo. 3- Bedaet., Ao. 33. Buitenland Dit mflnmer bestaai ait 2 bladen. (Slot). Door de wijziging in de belastmginvorde- ring bchoefde de teruggaaf van belastmg dit jaar 9lechts op 500 (vorig jaar 4000) ge- raamd te worden. De kosten van de kaasmarkt worden art jaar op 19800 (vorig jaar 22800) ge- raamd. Het salaris van den doodgraver is voor 1923 op f 2000 (vorig jaar 2100) vastge- steid. Waarschijnlijk is deze heugelijke ver- •iiiudering allet-n voor den doodgraver zelf is zij minder verblijdend wel aan den kort geleden in onze Raadszaal geschetsten uitste- kenden gezondheidstoestand der bevolking te danken. Voor het onderhoud van huizen, torens, poorten e. d. is f 17155 (vorig jaar 15740) oeraamd, terwijl de post „dag- en weekgel- den dei' werklieden en: d'ergelij'k-e bedienden m gemeentedienst", benevens de begrooting sprcekt deftig van „mitsgadcrs» - wrdere kosten der fabricage van J 14086 in 192/ te- ruggeloopen is tot 7300. Met onderhoud aan straten en piemen eischt 32475 (vorig jaar 37554) en dat van wegen en voetpaden 14310 (vorig jaar 16220). Als alle verbeteringen uitgevoerd worden die in dc Memorie van Toelichting vermeld staan, zullen de bewoners van verschillende stadswijken voortaan heel wat minder te mopperen hebben. Ook aan bnuggem en overzetveren1 11170) pomp-en en riolen 4920), benevens havens, vaartcn, kaaimuren, sluizen en andere water- werken 10045), zal dit jaar weer de noo- dige aandacht gesehenken worden. Dank zij de voortdurende toenemin-g van eigendom is de raining der grondlasten weer van f 5500 tot f 6500 gestagen. De dijk- en polderlastan stegen van 3500 op 7000, waarbij rekening gehouden is met de gro-ote geldlrist van het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier, dat ook omslag over de gebouwde eigendommen heft. Bij de uitgaven voor het sportparkbednjf tot een bedrag van 5757.86 (vorig jaar 10871.71) is er rekening mee gehouden, dat de tot sportpark bestemde gronden voor een waande van f 65800 in het grondbedrijf zijn opgenoinen. Ten opzichte van het gera-amde tekort op de exploitatie wijst de Memorie van Toelichting op een aflossing wegegs kosten van inrichting van ruim 3300 per jaar. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. onderwijs worden dit jaar in totaal op f 193240 (vorig jaar 204470) geraamd. De verplegingskosten der arme krankzin- nigen komen de gemeente dit jaar op 60.000 (vorig jaar 42.000) te staan. De subsidie van het Burgerlij-k Armbestuur (het vorig jaar teruggebracht tot een som van 75000) wordt nu op niet minder dan 92374.23 geraamd. De begrooting gaat tot een bedrag van 80.374-23, maar de subsidie is hooger gevraagd, daar de uitgaaf voor de gewone bedeelden wellicht 4 a 5000 hooger zal moeten zijn en voor understand van on- georganiseerde en uitgetrokken georganiseer- de werkloozen een bedrag van 12000 nood- zakelijk geacht wordt. Voor de Vereeniging Gezinsverpleging is een ramingspost van 4747.0814 vastgesteld, het Stadsziekenhuis vraagt met intrekking van de vacantie-toeslagen aan het verplcgend personeel een bedrag van 64240.42 en net Burgerweeshuis een uitgaafpost van 7500. arresteerd, onder wie de bekende Friitz Thijs- sen. Zij zijn naar Mainz vervoerd, waar zij voor een krijgsraad zullen worden geroepen De regeeringspresident Grutzner heeft tot generaal Davigne een protestschrijven ge- richt, waarin hij er o. m. aan heiinnerde, dat generaal Degoutte op 11 Januan nadrukke- lijk heeft verklaard, dat de Duitsche wetten in het nieuw bezette gebied van kracbt zou- den blijven, en waarin hij de onmiddellijke vrijlating der gevangenen eischt, die niets an- ders deden dan de wetten van bun land ge- hoorzamen. Dr. Grimm, professor in de rechtsgeleerd- heid te Essen, heeft de verdediging dezer ge- arresteerden op zich genomen en als eerste daad ten dezen opzichte op verschillende gronden eveneens huime vrijlating verzocht. Echter, nog meer dwangmaatregelen tegen personen zijn genomen. Von Rom, regee ringspresident, is uit het oude bezette gebied uitgewezeu, omdat hij last gaf aan zijn min- deren om de bevelen1 mt Berl'ijn en niet die LIDMAATSCHAP f 6.50 RECHTEN INBEGREPEN Opgave kunstlievende leden bij den Penningmeester L. C. KOSTER, Zaadm-arkt 76. De jaarwedden van de inspecteurs eii de agenten van potitie zijn dit jaar op 78400 (vorig jaar*/ 82500) geraamd. De Memorie van Todichting dedt mede, dat de laatst verleende tijdelijke aanstellmg van den> inspecteur op 16 Augustus 1923 ein- digt uit overweging dat na de a.s. benoeming van een nieuwen cominissaris met een inspec teur kan worden volsiaan en tevens, dat het in de bedoeling ligt fid corps agenten door niet vervulling van vacatures met twee te ver- minderen, wat een bezuiniging van 2300 zou heteekenen. Het onderhoud van het brandweermatenaal is op 4980 (vorig jaar 7752) geraamd en de straatverlichting op 44900 (vorig jaar 49900). Voor koffie aan de nachtpolitie zal 140 (vorig jaar 160) besteed worden, welke ver- mindering hdpelijk ook aan een daling der koffieprijzen te danken zal zijn. De kosten vooi; den gemeentelijken keu- ringsdienst worden op 4833.46Va, (vorig jaar 5825) geraamd. Dank zij den steun thans bij de uitzendmg van kinderen naar herstellings- en vacantie- kdlonies aan Idle aftf. Allkmaar van't Gentraat Genootschap verleend, is de gebruikelijke post van 50 voor het uiitzemdem van kinderea naar buiten nu een ramingspost van 660 geworden. Voor de jaarwedden en wedden der onder- wijzers is 190.000 (vorig jaar 209.000) geraamd- Hat vervoigooiderwijs bedraagt de raming /'1250 (vorig jaar /2000) en er blijkt gele- genheid tot het ontvangen van dat onderwijs te zijn van 1 October tot ultimo Maart dus1 26 weken, gedurende 8 uren per week in 2 klas sen. Dank zij de L. O. wet 1920 mag een be drag van 40.000 (vorig jaar 31000) ge- raamdi warden als vergoedling der kosten van mstandhouding aan' de besturen van bijzon- dere seholen. Als vergoeding aan die school- besturen voor gebouwen en terreinen met in- begrip van schoolmeubelen is dit jaar 46000 (vorig jaar f 45000) op de begrooting ge- bracht. Uit de Memorie van Toelichting blijkt. dat waaideschatting der nieuwe R. K. meisjes- scholen aan de Emmastraat en dte Kruger- straat nog steeds niet plaats gehad heeft, maar op een vermoedelijke waarde van 400.000 valt te rekenen, waarvoor de ge meente een jaarlijksche vergoeding van 248156 zal hebben- te betalen Bij den post voor verlichting, verwarming en schoonhouden der schoolgebouiwen tot een bedrag van 18775 (vorig jaar 21076) is rekening gehouden met het door de reorgani- satie buiten gebruik blijven van de 1 e Ge- "leenteschool. en tevens met de invoering dot 48>-urige werkweek en die -intrekkmg van va cantie-toeslagen. De kosten van het middelbaar en hooger De rente van geld-leeningen vraagt dit jaar 188200' (vorig jaar 206475) en de aflos sing 228150 (vorig jaar 233150). De uitbreiding van het aantal pensioenge- rechtigden o. a. de ambtenaren die langer dan 3 maanden in lossen dienst zijn draagt er toe bij de kosten van pensioenverzekering voor gemeeniie-ambtenaren, huinne weduwen en weezen dit jaar op niet minder dan J 116000 (vorig jaar 94700) te docn ramen. Voor onderhoud enz. van de barak der kin- derbewaarplaats is voor 1923 een bedrag van 390 op de begrooting gebracht. De subsidien worden voor dat jaar op een bedrag van 10550 (vorig jaar 9070) ge raamd, waarbij gerekend is op een bedrag van 400 voor een eventueel .in 1923 te houden landbouwtentoonstelling. Volgens de Memorie van Todichting be- staat niet het voomemen om op de subsidie- aanvrage van „Het Groene Kruis" een gunsti- ge beslissing te nemen. De post „Verzekering tegen werkloosheid is ond-ergebracht onder die betreffende den dienst der werkloosheidsverzekering en ar- beidsbemiddeling, waarvoor een bedrag van 29132 (vorig jaar7 6922) geraamd wordt De bijdrage in het tekort op de exploitatie van woningbouw in het belang der volkshuis- vesting is dit jaar op 61600 geraamd (vorig jaar 116340). Het nadeelig saldo van de door Ged. Staten Jaatstelijk gesloten rekening buitengewone dienst bedraagt 70872.33 (vong jaar 177821 11)* Het Grondbedrijf krijgt dit jaar 11457 voorschot tegen 9000 in 1922, terwijl voor vemieuwing van de uitmonding der H-oever- vaairt 30000 en voor het igedeelite v,an de nog onbetaaldle koopsom van' de Algemeene Bewaarschool 4000 op de begrooting ge bracht zijn. Het bouwen van een nieuw Burgerwees huis staat nog steeds voor 110000 te boek en de Stadsgehoorzaal verkeert met een uit- gave van 800 nog ailtijd in: het plannenma aers-stadium. De verbreeding der Krebbesteeg prijkt met een uitgaafpost van 27800 en het is nu al- leen nog maar de vraag in welk jaar de hier- voor uitgetrokken gelden ook werkelijk uit- gegeven zullen worden. Voor den te maken verbindingsweg Koor- straatNieuwesloot is 30000 en voor een voetpad langs de westziide van den Kenne- merstraatweg 9250 uitgetrokken. Vooral dit laatste is een werk dat reeds ja ren geleden had moeten gebeuren en dat, naar men ons verzekert. zelfs nu nog kans loopt te stranden op den onwil van enkele bewoners, die hun voortuinties niet gratis willen afstaan waar zij trouwens gelijk in hebben. Een electrische overhaal bij de Zes Widen zal 4500, de vemieuwing van de Halve- maansbrug 1500 en de bouw van kleedka- m'ers bij het gymnastieklokaal van de 6e Ge- meenteschool f 500 kosten. Ten slotte is voor verbetering van de om- geving van het Overdiepad 1500 en voor vemieuwing van riolen 6500 op de begroo- tlng gep-laatst. Voor onvoorziene uitgaven is ten slotte een bedrag van 51551.09 beschikbaar geble- ven. De geheele begrooting wijst een totaalbe- drag in inkomsten en uitgaven aan van 3.604.705.96!4, waarvan 2.387.705.961/2 voor den gewonen en 1.217.000 voor den buitengewonen dienst. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het gaat in het Ruhrgebied hard tegen hard, nog niet in dien zin dat er gevochten wordt, maar wie zal zeggen hoe spoedig reeds tot openlijk verzet der bewoners tegen de bezetters komt? Voorloopig nog zijn het steeds maatregelen, de een al strenger dan de ander, telkens uitgelokt door de houding der Duitsche regeering. Toen deze den mijndi- recties met strafbedreiging verbood om kolen te leveren aan Frankrijk en Belgie, kwain er een bevel van de bezetters, dat het tegendeel wilde, eveneens onder bedreiging. De miin- directies bleven weigeren, ook na herhaald be vel, en daarop zijn dan nu eenige hunner ge- van de Franschen op te volgen. Jahn, de directeur der spoorwegen, en nog een ander hooge ambtenaar te Essan zijn go- arresteerd, omdat zij de bevelen der Fran schen niet opvolgden. De president van het Landesfinanzamt te Keulen, is uit zijn ambt ontzet en uit het be zette gebied verbannen, omdat hij zijne on- dergeschikten had bevolen niet te geheoaza- men aan de verordeningen der bezetters ten opzichte van de opbrengst der douane, der doniiniale bosschen en den Kohlensteuer. De mijmverkers zijn nog betrekkelijk rus- tig. Wel hebben zij hier en daar het werk neergelegd als protest tegen de arrcstatie van directeuren, mapr van ongeregeldheden heb ben wij nog niet vera omen. De opwinding t en men vreest voor een algemeene werk- ng, ondanks het stakingsverbod der Franschen. Wel zijn de mijnwerkersbonden niet voor een algemeene werkstaking, daar zij het resultaat onzeker achten, maar door de opgewenden stemming alsom kan. het er tocli nog best toe komen. stakingsstemming is zo6 hoog, dat de Franschen in verschillende staatsmijnen hun troepen reeds terugtrokkendoor een- derge- lij-k succes neemt natuuriifk het vertrouwen dter overige bevolking toe. Zoo hebben thans de beambten en bedrijferaden van alle mijnen in het district Kastrop, Rauxel, Icker- de, Mengede, Cockarde, Kirchlinde, Rech- linghauscn, enz in een motie verklaard, dat zij bij cenige bestraffing van een arbeider of beambte het werk zullen neerleggen, wat de neerlegging van het werk door de arbeidcrs van het geheel district ten gevolge zou heb ben. Ook de bedrijfsraad van het district Bo- chum heeft verklaard, dat de mijnwerkers in staking zullen gaan als de Franschen de mij nen bezetten. In Sterkrade zijn de mijnwer kers reeds in staking gegaan, omdat Belgi- sche troepen naar de mijn opmarcheerden. De arbeiders verklaarden niet -onder den dmk der baronetten te willen werken. Reeds heden kan' de eenslte stalainigsgolf over het Ruhrgebied gaan. Dat onder d'eze omstandigheden de door de Franschen opgeeischte hoeveelheden kolen lang niet zijn verkregen, is te begrijpen. Er zijn nog geen steenkolen naar Frankrijk en .Belgie verz-onden. De bezettingsautoriteiten hebben een nieuw plan van verkeer met spoorwegcom- missies en controle-troepen iingevoerd voor't ond-erzoek der treinen naar wagons met steenkolen. De inbeslagneming der kolenschepen op den Rijn neemt steeds grooteren omvang aan De bemanningen der Rijnschepen w-orden met igewelldi gediwongen op den linker oever, dus op bezet gebiod:, te landen. Zien de bezettingsautoriteiten, dat zij met de bewoners van het Ruhrgebied niet ldaar komen? Het schijnt wel zoo. Immers te Mun- schen zijn reeds 75 Italianen gearriveerd. be- stemd om als arbeiders in het Ruhrgebied werkzaam te zijn. Daar deze personen geen middelen voor de doorreis bezaten, konden zij hun reis niet voortzetten De autoriteiten zullen de beslissing van de rijbsregeering af- wachten, wat met deze Italianen moet ge- schieden. De „Miinchener Post" stelt de volgende vraag aan de rijksregeering: Is het de regee ring bekend, welke taak d-e Italiaansche ar beiders hebben, die door de Duitsche spoor wegen in grooten1 getale naar het Ruhrgebied worden vervoerd? In Duitschla-nd tracht men voldoenden voorraad te bekomen door aankoopen in En- geland. Eenige orders voor twintig-, dertig en veertigduizend ton zullen in Januari en Februari worden verscheept. De exporteurs verwachten dat deze week groote contracteu zullen worden afgesloten Zij dringen er op aan dat het geld in ponden sterling in Lon- densche of Nederlandsche banken zal worden gedeponeerd. De Franschen zijn er toe overgegaan om ,voor cenige stations, die als't ware de uit- gangen vormen naar het onbezette gebied, machinegeweren te plaatsen, zoo bijv. te Sin- sen op den spoorweg naar Miinster. Wegens deze maatregelen hebben de beambten gewei- gerd om dienst te doen- In den Palts hebben de Franschen de direc teuren van de filialen der Reichsbank te Spiers en Ludwigshaven gearresteerd. Te Dortmund zijn Bemart, de directeur van het hoofddouane-kantoor en Piatt, een andere hooggeplaatste ambtenaar, gevangen geno men. Aan beide gearrest-eerden, die over de zestig jaar zijn, werden allertei voorwerpen van dagelijksch gebru-ik, zelfs linnengoed en rookgerei, ontnomen. De Franschen hebben ook twee directeuren van de Reichsbank gearresteerd, en wel te Lindau en Ludwigshafen, daar deze zich niet onder controle wilden stellen. Te Dusseldorf, waar de Reichsbank nog steeds gesloten is, was het niet mogelijk de loonen uit te beta len en tengevolge daarvan volgde een ^run" op de stadsspaarbanken. Alle baniken em bankfilia-len in Essen1 hebben besloten, hun kantoren gesloten te houden, zoolang de rijksbank onder militair toezicht staat. Toen de beambten der rijksbank in hun bureaux verschenen, vonden zij daar een wacht van 25 man. Zij verklaarden, dat zij niet onder vreemde bajometten wilden wer- ken. Ook te Bochum rijn de filialen der rijks bank door de Fransche troepen bezet. De „Intransigeant" deelt mede, dat er tot de invoering is besloten van een oieuwe munt, voor het Rijnland en Ruhrgebied be- stemd, welke den len Februari in omloop zal worden gebracht. Om te beginnen zal voor een equivalent van een milliard francs wor den uitgegeven. De munt zal bekostigd wor den uit een reserve, welke wordt gemaakt ui. de opbrengst van den verkoop der Rhurkolen Opdat de nieuwe munt niet de aangegeven grenzen overschrijdt, zal men deze moeten afbakenen en het Rijnland en het Ruhrgebied girondig molten sluiten. Daaraan. w-erkt men op het oogenblik ijverig aan de mmisteries van financien en buitenlandsche zaken „De Courant" meldt, d.d. gisteren, uit Es sen: Vandaag zijn in het Ruhrgebied de eer ste spoorwegstakingen uitgebroken. Het wa- ren nog slechts stakingen op zeer kleuu- schaal. De spoorwegbeambten en arbeiders Hij bracht den nacht door in een behoorlijke kamer, waar hem ook een goed maal werd voorgezet. Hedenmorgen kreeg hij zonder verdere toezegging berieht, dat hij voorloo pig op vrije voeten was g^teld. Aan een be- paalde voorwaarde was deze invrijheidstel- ling niet gebonden. De post- en telegraafambtenaren hebben heden in een vergadering besloten, voorloo pig niet in staking te gaan. Zij zullen hiertoe echter overgaan, zoodra de bezettingsautori teiten van hen eischen, dat zij zullen harnde- len tegen de bevelen uit Berlijn in. Tusschen de mijnarbeiders en spoorweg- arbeiders in het Ruhrgebied is een overeem- komst gesloten om elkander bij: eventueele stakingen te steunen. Gister heeft buiten de bezette zone een conference plaats gehad van vertegenwoor- d'igers van socialistische partijen en vakver- eenigingen uit het oude en nieuwe bezette ge bied. De besluiten van het bestuur van de sociaal-democratische rijksdagfractie en der fractie uit den Pruisischen Landdag van Vrijdag j.l., waarin wordt gezegd,- dat de toestand een gesloten optrekken der geheele arbeidersbeweging noodzakelijk maakt en de arbeiders alles moeten doen om de afweer- maatregelen tegen de bezetting van het Ruhrgebied te steunen, werden eenstemmig bevestigd. De vertegenwoordigers der ver schillende districtem deelden mede, dat over- al de arbeiders bereid zijn den strijd aan te binden. Men was het er over eens, dat de arbeiders den moeilijken en wellicht langdu- rigen verdedigingsstrijd iim de eerste linie zullen< moeten voeren. De conference was daarom van oardeeP, dat heit njood'ig is, dat de arbeiders tijdig trehoord worden over alle door Duitschland te nemen afweermaatrege- len en dat gezorgd wordt voor de voeding en hebben gisteravond besloten het werk neer te yoi^oende loon voor de arbeiders. leggen, zoodra de bezettingstroepen hen dwingen zouden tot het verrichten van werk, dat door den rijksverkeerminister is verboden. Op een vijftal stations achtten de arbeiders dit oogenblik heden gekomen. Vanmorgen in de vroegfe om vijf uur, na- dat cen klein meeningsverschil tusschen de spoorwegbeambten en de Fransche soldaten een woordenwisseling had doen ontstaan, legde het geheele personeel van het cemtraa! station te Dortmund het werk neer, welk voorbeeld ti-en minuten later werd gevolgd door het personeel op het station Dortmund- Sud. De sta-tionschefs te Dortmund werden door de Franschen gearresteerd. Te Eessen kon men den geheelen dag, daar ook het telefoon- en telegraafpersoneel van de stations Dortmund in staking was gegaan, met die stations geen verbinding krijgen. Later op den dag werd het werk eveneois neereelegd op de stations Langendreer, Hor de, Bodhnm en in den avond te Dusseldorf. Met het oog op deze staking zijn de Fran- sdien overgegaan tot het laten rijden van en kele treinen met Fransch personeel. Tot nu toe zijn slechts dertig Fransche conducteurs en machinisten overgekomen, doch er zijn maatregelen genomen om het intemationaal verkeer in stand te houden, alsmede voor het vervoer van siteenkool en tevensmiddelen. De directeur van de spoorwegen te Essen De rijksregeering en de regeeringen van Pru-iseni, Beieren, IHessen en Oldenburg hdb- bem instructies uitgevaardi-gd, volgens welke aan verordeningen der bezettingsautoriteiten door de beambten en ambtenaren niet gehoor- zaamd mag worden. De ambtenaren eni -be ambten hebben zich alleen te houden aan de instructies hunner eigm- regeering. Wat de maatregelen' betref t, die indruischen tegen de bepaling van de overeenkomst aangaande het Rijnland, geldt ook voor d-e beambten van het oude bezette gebied. ■De rijkscommissie van de Duitsche landu bouwersvereeniging heeft besloten in verbin ding met de Duitsche kamers van' landbouw in geheel Duitschland een inzameling van levensmiddelen bij1 de landbouwers te houden. De ingezamelde levensmiddelen zullen in het bezette deel van het Roergebied worden' ver- deeld ter leniging van den voedselnood. Er zijn reeds seholen' gevalien in het bezet te gebied. Bij de spoorwegbrug te Horst op dien: weg naar Alltenddrff werd bij het huis- waar-tskeeren der mijnwerkersploeg van de mijn Robert, door aldaar staande Fransche posten beschoten. -Na een aanroep in het Fransdt, lositen de posten zes scho-ten. Of er iemand is geraakt, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar niet alle mijnwerkers zijn teruggekeerd. Vrijdagavond om half tien werd in Lan- door verwachtte, dat het aantal plaatselijke sta- genidreer dfe ziekenverplieger Kowalsky door kingen zich morgen aanzienlijk zal uitbrei- een Franschen wachtpost doodgeschoten. den, Deze directeur verzekerde ons verder wij geven deze verklaring van- Duitsche zijde onder alle voorbehoud weer dat de Fran sche madiinisten het Duitsche signalensy- steem niet kenden en door alle onveilige sig- nalen- heenreden. De sneltrein naar Basel, die ook door de Franschen werd gereden, kwam niet verder dan tot Essen. De Duitschers wei- gerden hem- verder te rijld'en. De heeren Jahn en Busch, directeur en ondlerdireeteur der spoorwegen te Essen, hebben reeds gisteravond, na zes uren onder militaire bewaking in hun bureaux te zijn vastgehouden, hun vrijheid terug gekregen. Zij zullen echter voor den krijgsraad moeten verschijnen. De heer Jahn heeft op de mede- deeling van dit laatste zijn functie neerge legd, omdat hij deze niet langer kan uitoefe- nen, zoolang hem een vervolging door den krijgsraad boven het hoofd hangt. -De Duitsche regeering heeft op het voor- nemen van de bezettingsautoriteiten, Fran sche em Bel'gische wagons in het Ruhrgebied te laten loopen, geantwoord met een verbod aan het spoorwegpeisoneel om deze wagons te laden. Biji den post- eni telegraafdienst was de toestand- heden onveranderd. De diuecteurtn van deze beide diensttakken, die gisteren door de Franschen waren gearresteerd, zijn hedenmorgen eveneens weer op vrije voeten gesteld. Wij hadden hedenmiddag een onderhoud met den heer Jiinger, directeur van de spoor wegen, die ons mededeelde, dat hij gisteren per auto naar generaal Fournier te Bredeney en vervolgens naar Dusseldorp werd ge bracht. Daar nam men hem een verhoor af. Een onderzoek is ingesteld. 'De Duitsche zaakgelastigde te Parijis heeft opdracht ontvangen', aan de Fransche regee ring een protestnota te doen toekomen met betrekking tot het voorgevallene te Bochum, waarbij een Duitscher -werd doodgeschoten. De Duitsche regeering protesteert ten fcrach- tigste tegen deze gewelddaad op Duitsch ge bied en behoudt zich het recht voor, volledige genoegd-o-en'ing te eischen voor het sl-ach-toffer en zijn familiebetrekkingen. DE OONFERENTIIE TE LAiUSA'NNE. De delegaties van Niederland, Spanje en Denemarken hebben aan dien voorzitter der conferentie een nota gerich't, waarin zij, verzoe- 'ken om hun mede te dleelen, of men voorne- m-ens is hen' toe te laten tot medie-onderteeke- rdmig van dat deel van het vredesverdrag, dat betrekking heeft op de ecanomische en juridi- sche bepalingen ter vervanging van de be- staandle capi'tulaties. Eenzelfde nota hebben de d'rie delegaties ook aan' Ismed Pacha ge- zonden. TEGEN AL WAT FRANSCH EN BELGISCH IS. De Berlijnsche hotelhoud'ers hebben' hnnne onderlinge overeenkomst im geen Franschen of Belgen logies te verschaffen zoolang de be zetting van het Ruhrgebied duurt, nog uitge- breid met de bepaling dat zij geen Fransche en Bdgische bladen meer op de leestafels zul len leggen, geen Fransche of Belgisch geld meer in betaling zullen nemen en geen Fran sche of Belgische wijnen meer zullen schen- ken. Dit besluit is niet zoozeer genomen met de bedoeling, een nationalistische daad te ver richten, als wel met de bedoeling hierdoor de 1

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1