DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 19 Honderd Tjjf en twintigste Jaargang 1923 DINSDAG 23 JANUARI Drt mummer besiaat tin 2 Maden. 4- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIjS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brleven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE BEZETTING VAIN HET RUHR GEBIED. Uit Frankfurt a. M wordt bericht, dat de Franschen aanhoudmd nieuwe troepen naar de Rijnstreek zenden. Mainz is reeds over- vuld. Volgens verklaring van den adjudant van generaal Degoutte, kapitein Brassard, be- vinden zich thans alleen in Rijnland 90 000 Fransche soldaten, terwijl voor het Ruhrge- bied totaal 260.000 man bestemd zijn. Uit Antwerpen zal een nieuw Belgisch bataljon naar het Ruhrgebied vertrekken. Volgens de „Temps" hebben Poincare en zijn medewerkers een aantal militaire en eco- nomische maatregelen vastgesteld, die zullen worden toegepast naarmate de gebeurtenis- sen dit zullen vereischen Er zullen een groot aantal ingenieurs worden aangeworven uit alle eategorieen van de metaalnijverheid, de mijn-industrie en andere, teneinde ze zoo spoedig mogelijk naar het Ruhrgebied te zen den. In Fransche regeeringskringen acht men den toestand moeilijk, maa-r niet zonder licht- pun ten. Te Hagen bij Wesel, dus in het onbezette gebied, hebben de Belgen! eenl schuit met ko- len in beslag genomen. Naar uit Essen bericht wordt, worden de gearresteerde mijneigenaars in de militaire gevangenis te Mainz als misdadigers behan- deld. Op den dag hunner arrestatie werd bun geen voedsel verstrekt. Den specialen berichtgever van het Argen- tijnsche olad „La Nazion" te Mainz werd het vcrzoek geweigerd, zich te mogen overtuigen, of de gearresteerden menschwaardig behan- deld werdenook werd hem een onderhoud met hen in tegenwoordigheid van een Fransch officier niet toegestaan. De uitwijzing van den president van het ,,Landesfinanzamt" te Keulen, Lantzenauer, is tengevolge van de bemiddeling van den Engelschen opperbevelhebber weer ingetrok- ken, die op het standpunt staat, dat liitwij- zingen en arrestaties in de Engelsche zone ach'terwege moeten 'blijven totdat hij nieuwe instructies uit Londen heeft ontvangen. De Oberbergrat Ahrens, directeur der staatsmijnen te Bur, is, dank zij de bemoei- ingen zijner beambten en arbeiders, weder vrijgelaten, ofschoon hij bij zijn weigering bleef, om cokes te verzenden. De zoon van den directeur deT Friedrich Wilhelm A. G. te Essen, de heer WuStenhofer, is in Mainz aangekomen om zich in plaats van zijn ruim 65-jarigen vader ter beschik- king te stellen van den Franschen krijgsraad Op de staatsmijnen in het Ruhrgebied is de militaire bezetting teruggetrokken en hebben de arbeiders tengevolge daarvan het werk weder hervat. In de particuliere mijnen, waar de leiders gearresteerd zijn, wordt ver- der gestaakt, tot zij zullen zijn vfijgelaten. Generaal Degoutte heeft naar aanleiding van het protest der bedrijfsraden der mijnen van Stinnes tCgen de arrestatie van hun di- reeteuren verklaard, dat hij op grond van een ultimatum niet kan onderhandelen. De stop- zetting van alle Stinnesmijnen kan derhalve worden verwacht, concludeert het Hbld De algemene directie der spoorwegen Est- senWest heeft haar stukken naar het niet- bezctte gebied van Elberfeld overgebracht. De bedrijfsraad van het station Dortmund- Siid sloot eene overeenkomst met de bezet- tingsoverheden, volgens welke geen Fransch- man zich op de emplacementen mag bevinden, het opzetten der bajonet verboden wordt, geene troepentransporten zullen worden uit- geladen, kolentreinen niet zullen worden om- gv laden en hoogere beambten niet worden gearresteerd. De spoorlieden hebben daarop het bedrijf weder hervat. Op bet spoorwegtraject DortmundEssen wordt nog steeds gestaakt Verder is op het station 'Sterkrade en het goederenstation Os- terfeld-Siid het werk neergelegd, daar beide door Belgen zijn bezet. In het spoorwegverkeer in het Ruhrgebied is een vrij groote verwarring cotstaan. Slechts 2/? deel der noodige goederenwagons waren gister beschikbaar. Het bevel tot een algemeen staking is door verreweg de meeste industrieele centra in het Ruhrgebied niet opgevolgd, zegt een B.T.A.- bericht uit Dusseldorf. Op de spoorwegen gaan de transporten op enkele uitzonderingen na geregeld voort. De openibare orde werd gister nergens verstoord. Op eene conference van Rijn-machinisten en stokers is met algemeene stemmen beslo- ten, de kolenscheepvaart op den Rijn onmid- dellijk te staken. Het bestuur van den centralen bond van Duitsche groothandelaars noodigt de vakbon- den en aan gesloten firma's uit, onmidd'ellijk alle zakenrelaties met Fransche en Belgische firma's af te breken, en zoolang de bezetting van het Ruhrgebied niet is opgeheven, deze niet weer aan te knoopen De kabelkamer van het (elefoonbureau te Essen is door de Franschen beiet, meldt het Hbld. Dc ambtenaren werden niet toegela- ten, waardoor het verkeer niet geregeld kan worden onderhouden. De door ae Franschen aangelegde telefoonkabels zijn gister groo- tendeels afgesneden. De organisaties van postpersoneel hebben besloten voor de bezet tingstroepen geen telefoonverbindingen meer tot stand te brengen Overeenkomstig de instructies van het de- partement der Posterijen hebben sedert gis- termiddag alle telefoenbeambten geweigerd verbindingen, welke door de Fransche bezet- tingsautoriteiten werden verlangd, tot stand •te brengen. Er heeft zich te Keulen een incident voor- gedaaa tusschen een burger en een Fransche officier. De Duitscher geraakte op het Dom- platz met den officier in- een woordenwisse- ling. De franschman trok zijn revolver en loste een schot, waardoor een voorbijganger in het been wand getroffen. In verband met het te Langendreer plaats gehad hebbende incident, waarbij een zieken- verpleger werd gedood, is het regiment naar. Hattingen overgeplaatst. De directeur van de Rijksbank te Neustadt in de Haardt is gearresteerd daar hij weiger- de den Franschen zijn boeken te overliandi- gen. Hij is te Landau gevangen gezet en zal voor den krijgsraad terechtstaan. Hfet „8 Uhr Abendblatt" zegt uit Fransche bron te Mainz te hebben vemomen, dat het proces tegen de grondindustrieelen niet he- den, doch later zal plaats hebben, daar alle stukken nog niet te Mainz zijn aangekomen. Daartegenover begint Woensdagmorgen wel het proces tegen den president van het Dus- seldorfsche „Landesfinanzamt", Schlutius, en den directeur der staatsmijnen, Reiffeisen. Generaal Degoute heeft volgens het Hbld. aan de betrokken Duitsche bureaux in het meuw-bezette gdbied medegedeeld!, dat het hoofddouanebureau te Bochum tot „Landes- finanzambt" en de „Finanzkasse" tot „Ober- finanzkasse" zijn verheven. Op deze wijze willen de Franschen de opbrengst der doua- ne en belastingen innen. De Fransche ingenieurscommissie heeft een vragenlijst gezonden aan de Duitsche in- dustrieelen, waarin nauwkeurige inlichtingen worden verlangd betreffende de hoeveelheid kolen, welke de industrieelen in den loop der laatste maanden hebben verkocht. Het ant- woord moet voor 24 Januari a.s gegeven worden. De bedrijfsleiders worden persoon- lijk verantwoordelijk gesteld voor de juistheid der door hen te verstrekken inlichtingen. De mdustrieelen zijn voomemens, op de vraigenlijst alleen dm ,te vullieE, dat zij weigeren inlichtingen te verstrekken, welke hun zaken- geheimen raken. Op het abattoir te Reckinghausen hebben manschappen der bezettingstroepen groote hoeveelheden vleesch gerequireerd Het ge- meentebestuur heeft hiertegen geprotesteerd. De bezettingstroepen gingen daaraa over tot inbesla'gneming van alle voorwerpen, die zich in het abattoir bevonden en aan de slagers en groothandelaars toebehoorden. Alle Duitsche vakverenigingenj hebben in een manifest aan de arbeiders in het Ruhrge bied dezen beloofd, hun in den strijd krach- tigen steun te zullen verleenen. De Bond van vakvereenigingen en beamb ten, die meer dan 350 000 leden belt, heeft tot ondersteuning der leden in het Ruhrgebied vrijwillige bijdragen van minstens 20O a 400 mark per lid opgebracht, waardoor reeds eenige millioecen zijn verkregen. E)e Pruisische minister van landbouw heeft den boschbeambten verboden, eenige orders der Franschen en Belgen uit te voeren en heeft het verbod herhaald, om tot eenige houtlevering, die als schadeloosstelling ge- eischt wordt, mede tewerken. De rijksregeering verbood den Duitschen gedelegereden deel te nemen aan' de werk- zaamheden der Duitsch-Fransche en Duitsch- Belgische compensatie-bureaux te Parijs. Eene beslissende uitwerking ini het Ruhr gebied verwacht men van' eene publicatie te BerT'ijin, dat voor het luitbetalen dter loooen aan de mijnwerkers, die wegens de bezetting sta ken, door inzamelingen zal worden ge- zorgd. De economische vakvereenigingen van Duitschland hebben besloten, de voeding in het Ruhrgebied te verzekeren door de oprich- ting van centrale depots en de afgifte van le- venomiddelen onder den marktprijs. Te Aken werd' gistermorgen beslag ge- legd op den geldvoorraad van het filiaal der rijksbank. Het personeel legde daarop het werk neer. Bij de inbeslagneming waren geen groote bedragen in de bank aanwezig. De bank bleef den geheelen dag gesloten. De particuliere banken, die Zaterdag gesloten waren, zijn gister geopend Verschillende geruchten brachten' belang- rijke speculates in marken teweeg. De koers schommende van 7000 tot 10.000 mark per gulden en hield geen gelijken tred met de koersen van Berlijn. Gistermorgen Werd door eenige Belgische hoofdambtenaren een bezoek gebracht aan het hoofdbureau der douane, waar zij verschillen de inlichtingen vroegen, die hun werden verstrekt. Men vermoedt, dat ook aan de Hoi- landsche grens door Belgie contrOle zal wor den uitgtoefend op de uitvoerrechten In verband met de Fransche bezetting van het Ruhrgebied en de vermindering der indus trieele productie, zijn groote Duitsche orders ,voor ruw ijzer, staafijzer en telegraafdraad door Oostenrijksche en Tsjecho-Slowakijjsche laorieken ontvangen. Gister werd te Berlijn het antwoord der Fransche regeering ontvangen op de Duitsche protest-nota naar aanleiding van het dood- schieten van een arbeider bij gelegenheid der demonstratie te Bochum. De Fransche re geering bevestigt de ontvangst der Duitsche nota en brengt de Duitsche regeering in her- innering, dat overeenkomstig de algemeen er- kende regelen elke daad, die de veiligheid der Fransche troepen in gevaar brengt of elke poging daartoe onverbiddellijk onderdrukt zal worden. Verseheidene duizenden strooibiljetten, die afkomstig schijnen van Duitsche groepen van de uiterste linkerzijde, zijn tfe Dusseldorf ver- spreidzij werpen alle verantwoordelijkheid voor de bezetting van Essen en het mijnge- biod op de groot-industrieelen en de rijksre geering. De „Star", de „Tribune" en andere Ameri- kaanschc bladen constateeren, dat de open- bare meening in de Vereenigde Staten het op- treden van Frankrijk goedkeurt. De „Star" zegt, dat de Amerikanen nu beginnen te be- grijpen, dat de betetting van het Ruhrgebied Duitschland zal dwingen, de bepalingm van het verdrag van Versailles na te komen, die ondanks de protesten uit Berlijn him voile kracht hebben behouden. De New Yorksche „Tribune" zegt; dat Duitschland om de ontruiming van' het Ruhr gebied te verkrijgen, eerst offers moet bren gen, waaraan het zich tot nog toe heeft ont- trokken. EE'Ni FRANSGH PLAN! VOOR SCHADE- LOOSSTELLING. De Fransche regeering beefti! dians defimi- tief haar plan vasigestelld, dat gister offideus aan' de geallieerde delegaties zou worden be- kendlgemaakit. Dat nieuwe plan will!, overeen komstig Mussolini's voonstell, gedurende die twee moratoriumjaren alle amnuiteiten ver- vaingen door een binnemlaodSche leening van 3 milliard goudmank, door de Duitsche indus trieelen gegarandeerd, waarvan 500 millioen zou gebruiikt wordto voor die stabiiliseering van de mark en de rest voor de schadevergoe dingan. BEMIDDELING INZAKE HET RUHRGEBIED? Uit Rome worden voortdurend pogingen aangaande bemiddeling gemel'd. De Giomale dTtalia spreekt van onderhandielingen tus schen Rome en Berlijn, zoowel als tusschen Rome em Parijs. De Idea Nazionale noodigt Engeland uit, de stappen van Italio te ondersteunen. Ber lijn moet worden1 verzekerd van de onaan- tastbaarheid, eenheid en omafhankelijkheid van Duitschland. Andere bladen rnaken met itonie melding van de beweerde resultaten der Franschen in het Ruhrgebied en bewonderen den tegen- stand der Diiitschers. De Zweedsche pers bespreekt de mogelijk- heid, dat Branting het initiatief zou nemen, dat de Volkenbomd: zich met de bezetting van het Ruhrgebied zou bezig houden, indien Fraokrijk de nutteloosheid van den weg van geweld erkende. Zweden zou dan zijne bereidwilligheid, om bemiddelend op te treden, verbinden aan de ontruiming van het Ruhrgebied, daar door Frankrijk zelt reeds vroeger een oordeel over een ainaloog gerval is uitgesproken, toen' het eertijds vredesonderh an del in gen met Duitsch land1 weigerde, zoolang Be'gie bezet was. In Engel'sche kringen wordt volgens be richt uit Londen het voornemien van Bran- ting, om de schadeloosstellingskwestie den Volk'enbond voor te leggen, uiteengezet en aan Branting de steun der neutralen toege- zegd. EEN REDE VAN RAMSAY MAC DONALD. In een rede, welke Ramsay MacDonald op een groote betooging van arbeiders te Glas gow hield, bepleitte hij het verwijzen van de kwestie der rechtmatigheid van den Fran schen opmarsch in het Ruhrgebied naar het Hof van Internationale Justitie te Den Haag of naar den Volkcnbond Voorts drong hij aan op terugtrekking der Engelsche bezet tingstroepen, gezien het feit, dat zij een steun zijn voor de Fransche militaire poiltiek. Mac Donald stelde voor een poiltiek van ecenomi- sche ovcreenstemming tusschen Engeland' en Duitschland. Als de Engelsche arbeiderswereld den spre- ker in dezen steunt, zal ongetwijfeld wel ster- ken invloed kunnen worden uitgeoefenri! op Bonar Law. DE CON'FERENTIE TE LAUSANNE. Ismed Pacha heeft de uitnoodiging van Lord' Curzon aangenomen1 om heden voor de eerste commissie het Turksche standpunt te komen uiteenzetten betreffende de grenzen van Mesopotamie en Syrie, maar de Turk sche delegatie is niet voomemens de kwestie van het accoord over Syrie tusschen f rank- rijk en Angora aan de orde te stellen. De geallieerden hebben im antwoord op het protest van Tsjitsjerin verklaard, dat de commissie voor de zeeeng'ten ouverwijld zal worden bijeengeroepen en dat hij te zijner tijd een convocatie zou ontvangen. Curzon heeft de Turksche en geallieerde delegaties te Lausanne doen weten, dat hij voomemens is, de Mosoelkwestie voor de vot- heden zal presideeren. Het on twerp van het definitieve verdrag zal den Turken binnen zeer korten tijd wor den aangeboden en het doel der voorgesteldie bespreking der Mosoel-kwestie is, tot een vaststelling der Zuidelijke grens van Turkije in Azie te geraken of een verwijzing daartoe te formuleeren, welke in het ontwerp van het verdrag zal worden opgenomen. Het is volgens telegrammen aan de Lon- densche bladen niet onwaarechijnlijk, dat na de aanbieding van het cntwerp-verdrag de hoofden der geallieerde delegaties Lausanne zullen verlaten, ofschoon in dat geval er ambtenaren zouden achterblijven die aan die Turken alle verlangde inlichtingen zouden kunnen geven. DIE ONROSIT IN TEHLAND. Te Dundialk zijn giister drie mannen teredhJt- gesteld wegens het onbevoegdl bezit van wa- pens. Hlet aantal! dergelijke execudes is hier door igestegen tot adhJt- en veertig. Te Dublin werd de laatste dagem druk ge- patronilleerd. De troepen deden' invallen in vijf handelshuizen en arresteerdem in een far bdiek vijf mannen. Alle meelfabriekea iln dien vrijstaat zijn ge sloten wegens een1 vakgesohl. Er zijn hier- door 2000 aibedderis werkloos. DIE I'NVAL IN MEIMELLAND. In verbandl met dten toestand te Memel heb ben die geallieerdlen stappen gedaam bill de Litaiusche regeering. Deze regeering neeft thans Stmeton, voonmalig president van Li- taueni, naar Mleimel gezonden om de opstan- delingen' aldaar te bewegen, naar hun land teruig te keeren. De gezagvoerder van' dta voor Memel lig- gendlen Briltsdhen fcrtuiser drong er biji de op- standlelingen op aan, de stad1 te Verlaten. Hij wees er op, dat zdj daardoor hun positie zou den verbeteren op de aanstaandte bijeenkomst der iintergeallieerde commissie. Uilt Memel wordt gemeldl, dat diaar op alle openbare ge- bouwen dte Litausdhe vitag boven die der Geal lieerden waait, en dat de Fransche hooge- oommdssaris volkomen madhteloos is. DE INTERN. KAMER V. KOOP- HANDEL. Het bestuur van de Int. Kamer van Koop- handel heeft te Parijs zijn tweede bijeenkomst gehouden. Voor Nederland waren diaarbij te- genwoordig de heeren Croockewit, Kroller, 'Dai Mosch, Van Hemert en Olaringbould. Het bestuur heeft definitief het program vastgesteld voor het congres, dat van 18 tot 24 Maart te Rome zal women gehouden. KORTE BERICHTEN. Het eeuwfeest van dm dichter Ptofi is Zondag in Hoogarije met groote praal her- dacht. Admiraal Horthy, alle ministers en tal van parlementsleden hebbm aan het feest te Boedapest deelgenomen. Uit Athene wordt bericht, dat in prin- dpe is besloten tot invoering van dm Gre- goriaanschen kalender in Griekmland, waarschijnlijik met 1 Maart. Gistermiddag heeft em anarchistisdie vrouw, Germaine Berton, in de lokalm van de Action frangaise te Parijs dm secretaris van de camalots du roi (de propagandisten der royalistische partij) dOodgeschoten. De daderes deed daama poging tot zdfmoord. Zij is in em ziekenhuis opgenomen. Max Ndrdau, em der voormannen van de Zionistische beweging, is te Parijs over- ledm. Bij de jongste Tuchtoperaties in En- gelsch-Indie maakte een bombardeervlieg- tuig em gedwongm landing, waarbij twee Britsche officierm in handen der Abdoellai Mahsoeds vielen. Er zijn onderhandelingm gaande voor hunne vrijlating. Er is em begin gemaakt met het sloo- pm van het beroemde Engelsche slagschip de „Dreadnought", dat zestien jaar geledm werd gebouwd en ongeveer l'/4 milliomi pond sterling kostte. De „Dreadnoughf bracht em omwmteling teweeg in dm aanbouw van oorlogsschepm. Reuter vemeemt, dat de Vol'ken:bonds- raad op 29 Januari a.s. te Parijs zal hijem- komm. Men verwacht, dlat Branting of em ander lid het vraagstuk der schade'oosste'- ling ter sprake zal brengen. Naar wordt gemeld is presidmt Har ding herstellende van de griep. De laatste twee patienten, die met pok- ken in het ziekenhuis waren opgenomen, zijn thans ontslagen em officiee1 wordt medege deeld, dat het gebied van Londen thans ge- heel vrij is van pokken. De „Eeho de Paris" meldt, dat het omt- slag van John1 Bradbury als Engelsch gedtele- feerde in de Commissie van' Herstel thans dte- itief is. De Britsche gezanit Harvey en de leden der Britsche commissie voor de consolidate der schuid zijn uit New-York naar Engeland vertrolkken. Uit Konigsberg wordt gemeld, d'at zich bij Soewalkii,Mlawa, Graudms, Thorn en Dirschau Poolsche Itroepm hebbm verzameld. Ter hoogte van Austruweel (bij Antwer- pm) heeft em aanvaring plaats gehad tus- sdim het stoomsdhip Nautilus", dat op weg was naar London, en net stoomschip „Austra- lia". De loods en zeventieaman van de Nau tilus, die zonk, raaiktm te water. Voerden hun ner wisitm zich te reddm. De vier overigen wordm nog vermist. Gemengd Nieuws REGEERINGSJUBILEUM DER KDNINGIN. Zaterdag j.l. vergaderde te Delft het dac lijksch bestuur van het Comite voor het Na- tionaal Hiuldeblijk aan de Koningin, met de technische commissie, bestaande uit de heerem Van Beresteyn, Van Rijckevorsel, prof. Evers, prof. v. d. Steur em prof. Vogelzang. Ee%bedrag werd toegestaan voor het ma- ken van eem stelling en de restauratie van den1 middenbeuk van het koor van de Nieuwe Kerk. 'Dezer dageii wordt derhalve met het werk eem aamvang gemaakt. EXAMEN HANDWERKF.N. De minister van onderwijs, kunsten en we- tmschappen brengt ter kennis van belang- hebbmden, dat de examens ter verkrijging van akten van beikwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerkm voor meisjes voor het jaar 1923 zullen aanvangen op 13 Februari. Zij, die zich aan net examm in een dezer vakken of in beide wmschen te onderwerpen, elievm zich voor 1 Februari aan te melden if dm voorzitter der commissie, voor welke zij wenschm te verschijnm, met overlegging van: a. een geboorteakte; b. em getuigschrift van zedelijk gedrag. Voorzitter der oomissiem is o.a.: voor de nuttige handwerkm te: Amsterdam: C. van Buysen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alk- maar, te Alkmaar. HUURCOMMISSIE- EN HUUROPZEG- GINGSWET. Aan de Tweede Kamer heeft ,Jiet Gomite van Zes" uit het Comite ter Behartiging van de Algemeene Belangm" van Overheidsper- soneel m het Comite van1 Neutraal Over- heidspensoneel em adres gezondm naar aan leiding van het ontwerp van wet tot wijzi- ging der Huurcommissiewet en der Huurop- zeggingswet. Bij anntiemiing van dit wetsontwerp zullen de hurm van vele woningm, opnimw aan- merkelijk worden opgevoerd, waardoor de kosten van het levensonderloud opnieuw zu - len stijgen. Derhalve zal in gem geval prijs- daling intredm, zooals bij de oplegging van 834 pensiompremie aan het rijkspersoneel als em soort van troost is voorgehouden, doch integendeel de koopkracht van groote groepen ambtenaren m spoorwegpersonee1 nog meer verminderen. Met aanhalingen van verklaringen van den minister van Financien bij de behandeling der Pensiomwetten en bij de interpellatie-Troel- stra, van den burgemeester van 's-Graven- hage en van den Thesaurier-Gmeraal van het Departement van Financien in ,,'ITie Man chester Guardian" eindigt het adres met het verzoek dat de Kamer aan dit wetsontwerp haar goedkeuring moge omthouden. UIT HET DRUKKERS'BEDRIJF. Nog steeds duurt de staking bij de finna Boon, te Meppel, voort. Wanneer de werkwilligm 's avomds huis- waaris gaan is geregeld een groote menigte op de been. Onlangs kwam het zelfs tot handtastelij'khedm, waarbij' een der firman- ten genoodzaakt was zijn revolver te trek- ken. Gelukkig is steeds voldoende politic aanwezig om de orde te handhavm. Bij de fa Marckelbach te Bussum stakm nog steeds 15 man, waarvoor 8 werkwil'ligen van elders in de plaats gekomen zijn. Em tweede bemiddelingspoging van dm burge meester is door dm firman t niet aanvaard. BEGRAFENIS JHR. MR. R. DE BEAUFORT. Zaterdagmiddag is te Doom onder bui- tengewoon groote belangstelling plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. Rei;nhard de Beaufort, oudlJkanton- rechter van Wij'k bij DuurstedC, lid van den Doomschm giemeenteraad, president-ikerlc- voogd der Ned. Herv. Gemeente, hoogheem- raad van dm Lekdijk benedendams. DE GREEP IN HET GELDBAKJE. Op het kantoor van dm Christelijkm! bond van fabrieks- en transportarbeiders in de Groote Draaisteeg' te Rotterdam, heeft de havenarbeiaer K. van Z. de bestuumers be- dreigd, omdat hem daar gem' steun verleend werd. Alvorms het kan toot te verlaten, deed hij em greep in het geld'bakje, m ging er met 24 baqkbilj ettm van 10 vandoor. De

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1