DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 20. Honderd yfif en twintigste Jaargang. 1923 WOENSDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 24 JANUARI ugrheid." Dit nummer besfcaat u±t 2 Mad£n. ATbonnementsprijs bij yooruitfoetaling per 3 maandeu f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plafttswrnSmte. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr, Y.k. Herms. Coster IZoon, Yoordam €9, Tel- Admlnlatr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Hlet blijft in het Ruhrgebied spannen. De toestand is gister nog meer verscherpt door- dat de arbeiders van aile Thyssen- en Stkines- mijnen, ten getale van 160.000 man, het werk hebben neergelegd, daar hunne deputatie door de Franschen niet werd ontvangen, toen zij de vrijlating wilden verlangen van de ge arresteerde arbeidsleiders, (Heden zullen zij weer aan den arbeid gaan. Zij zullen het ver- loop van het proces te Mainz, dat tegeu hun chrecteuren wordt gevoerd, afwachten.) We- gens dez arrestatie zijn ook te Mainz de vak- veree inignegen vereenigingen en bedrijfsraden bereid, in sta king te gaan. In het geheele Ruhrgebied ves- tigt zich steeds meer een eenheidsfront van mijnwerkers en beambten, die spontaan het werk neerleggen, overal waar de Franschen of Belgen ingrijpen. Deze stemming der ge- I heel bevolking komt tot uitdrukking in de verklaringen der nog niet gearresteerde lei- 1 dcrs der mijnen in het Ruhrkolendistrict, zich niet te willen laten afbrengen van gehoor- zaamheid aan Duitschland, ook wanneer alle leiders gevangen gezet worden. De plaatsver- vangers zullen het vaderland dezelfde trouw bewijzen. „Wanneer de bezettingsoverheid gelooft, de Duitschers door scrikaanj aging gedwee te maken, zal zij op graniet bijten" Maar niet alleen de mijndirecties blijven op hun standpunt staan, ook post- en andere ambtenaren doen dit. De directeur van het telegraafkantoor te Horst-Emscher, die wei gerde telefoonverbindingen voor de Fran schen tot stand te laten brengen, werd ermede bedreigd, dat hij wegens sabotage gearres- teerd en in Frankrijk tot tien jaar gevange- nisstraf veroordeeld zou worden. Hij heeft echter ingevolge de instrctie van den minister bij zijn weigering volhard. Uit Wiesbaden wordt getneld, dat de op- volger van den uitgewezen Oberregierungs- rat von Redem, Oberregierungsrat Spiess, weigerde, gevolg te geven aan het bevel der Franschen, om de verord>ening van' den rijks- minister van Landbouw, volgens welke de ambtenaren van het boschbeheer uitsluitend aan de bevelen der Duitsche regeering moe- ten gehoorzamen, ongeldig te verklaren. Daarop werd ook Spiess uitgewezen. Hij wordt vervaogen door ObeiTegierungsrat von Wedel. De bezettingsautoriteiten zijn thans voor- nemens, het boschbeheer door edgen ambtena ren te doen geschieden. Naar uit Miinchen wor tdgemeld, is ook de regeeringspresident van de Rijnpalts uitge wezen. daar hij weigerde, de douanegelden en de opbrengst der Kohlensteuer aan de be- zettingsatoriteiten af te dragen Det rijksminister der posterijen heeft zijn verordening, waarin hij den ambtenaren ver- bocd, de bevelen der bezettingsautoriteitox op te volgen, met uitvoeringsinstructies aan- gevuld, waarin het den ambtenaren verboden wordt, telefoonverbindingen voor de buiten- landsche troepen tot stand te brengen, dienst- vertrekken en dienstmateriaal te hunner be- erhikking te stellen, of hun censuur te dul- den. F>e Duitsche ambtenaren van den telegraaf- en 'e'otoondim-st. die, zich houdende aan de insfructies uit Berliin. weigeren hun plicht te doen ten aanzien van het overbrengen van te- legrammen en het tot stand brengen van tele- fonische verbindingen voor de geallieerden, ziin doo Fransche geniesoldaten vervangen. Wegens ingrijpen der Franschen in het be- driif hebben, behalve op Het station te Sterk- rad'e, ook nog op de stations te Oberhausen, Ruhrot en Meiderich-Sud de beambten en' ar beiders hef werk neergelegd. Vooral het stop- zetten van den arbeid op het station Ober hausen zal emstige gevolgen voor het verkeer met zich mede brengen. Het Fransche perscommunique van giste- ren zegt: Regierungsassessor von! Vedel Ba- ?ow te Zelle aan de Moezel is uitgewezen Het personeel van het station Duisburg-Ober- hausen is in staking gegaam, daar de Belgen machinegeweren op de stations brachten. Het communistische dagblad „Ruhr-Echo" is door de Duitsche autoriteiten voor den tijd van drie weken verboden. Het verschijnt thans onder den naam van „Westfalische Arbeiter- zeitung". Volgens een Duitsch communique is er slechts een Rijnaak met kolen voor Nederland vertrokken. De hoogovens in Lotharingen tiebben wel voldocnde voorraden steenkool, doch lijden gebrek aan cokes. De directies der hoogovens in het Ruhrgebied hebben beslo- ten, geen ertsen uit Lotharingen meer te ver- werken De Fransche regeering heeft geweigerd, de Duitsche protestnota wegens het doodschie- tai van een ziekenverpleger te Langendreer aan te nemen. Van toonaangevende zijde te Berlijn wordt dienaangaande medegedeeld, dat het terugzenden der nota onder voor- wendsel, dat de toon daarvan niet toelaat haar aan te nemen. slechts toont, dat Frank- krijk niets weet aan te voeren, om het dood- schieten van een onschuldigen ziekenverlpe- ker te verontschuldigen. Het antwoord der Fransche regeering op het Duitsche protest tegen de arrestatien in het Ruhrgebied wijst dit protest af met de verklaring, dat de regeering te Parijs daarop geen acht zal slaan en besloten is, hare maat- regelen verder door te voeren en alle sancties te verrichten, die de ohuding der Duitsche regeering en beambten noodig mocht maken. Er zullen waarschijnlijk nog heel wat maat- regelen noodig zijn, alvorens het verzet der Duitsche regeering zal zijn gebroken. Reeds wordt uitbreidiug van de bezetting aange- kondigd tot Munster, terwijl binncnkort het Ruhrgebied van het overige Duitschland zou worden afgesloten en eene strenge controle ingevoerd over spoorwegen, telegraaf en tele- foou. De „Tknes" bevestigt, dat de Engelsche opperbevelhebber in Rijnland order heeft ontvangen, het arresteeren en uitwijzen van Duitsche onderdanen niet te steunen en in de Engelsche zone niet te gedoogen, alvorens de gevallen elk op zichzelf door de Engelsche ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken zijn onderzocht. Desoiettemin is de president van het Landesfinanzamt te Keulen nog in hechtenis genomen. De regeeringspresident der Palz. Clingens- berg, is wegens weigering van gehoorzaam- heid met zijne familie door de intergeallieer- de Rijnland-commissie uitgewezen De Fransche bezettingsautoriteiten hebben medegedeeld, dat de opperbevelhebber van het Rijnleger het volgende heeft bevolen: le. Het is aan allle troepenafdeelingen ver boden, vetwaren ten behoeve van het gebruik der troepen in beslag te nemen of op te koo- pen. 2e. Hetzelfde verbod geld't voor versch en bevroren vleesch in slachterijen en abattoirs Bovendien wordt verklaard, dat de bezet tingsautoriteiten zich zullen onthouden van elk ingrijpen in den toevoer van levensmrdde- len in het Ruhrgebied langs alle verkeerswe- gen. Dit zal ook gelden, wanneer de spoor- wegarbeiders weigeren spoorwegtransporten voor de bezettingstroepen te bedienen- Belgische autoriteiten hebben den burge- meester van Duisburg aangehouden en hem in voorloopige hechtenis gezet, in afwachting dat hij voor een krijgsraad zal verschijnen. Het kolentransport op de kanalen is ge- heel gestaakt. De verzending per spoor is, afgezien van de storingen te Dortmund, Os- terfeld en Sterkrade, betrekkelijk goed. Tot nu toe heeft het kolenvervoer naar het niet be- zette gebied geenerlei beperking ondergaan. De spoorwegmannen zenden alle kolen, die zij in handen krijgen, naar het onbezette Duitschland Uit Essen wordt gemeld De gister gereed gekomen tleefoonleiding der bezettingstroe pen naar Parijs is weder doorgesneden. Gistermorgen had voor het hotel „Kaiser- hof" een betooging plaats. oen de Franschen telefonisch manschappen wilden- ontbiedien, werden zij niet verbonden. De boycot voor al wat Fransch is kwam ook te Cuxhaven aan den dag. Een schip der Fransche kustmarine liep daar wegens een defect binnen, doch het kon onmiddellijk weer zee Idezen, daar elk-e hulp geweigenii werd. Te Miinchen is gisteren een protestbetocv ging gehouden, door de vaderlandsche veree nigingen, tegen de bezetting van het Ruhrge bied Onder de deelnemers bevond zich ook de Bciersche ex-kroonprins. Te Miinchen openbaart zich een heftige an- ti-Fransche stemming Belgen en Franschen worden bijna overal geboycot. De regeering verklaart, niet meer te kunnen -instaan voor de veiligheid van den Franschen gezant Dard. De Fransche en Belgische officieren der intergeallieerde militaire commissie zijn ge- dwongen geworden te vertrekken, doordat het hotelpersoneel weigerde, dienst te ver richten. T De regeeringspresident te Breslau deelt mede, dat alle beambten- en arbeidersorgani- saties besloten hebben 3 pet van hun' salaris- sen en loonen ter beschikking te stellen van de bevolking van bet Ruhrgebied. De Kamer van Koophandel te Bremen heeft een geldinzameling georganiseerd ten bate van de mijnwerkers in het Ruhrgebied. Een onbekende H'ollandsche zakenvriend der zeepfabriek Offenbach heeft een- millioen mark geschonken voor de arbeiders in dat gebied. Uit Fransche bron worden de berichten te- gengesproken, ten eerste dat zes gearresteeT- de mijneigenaars zouden worden behandeld als misdadigers en niet van voedsel voorzien, en ten tweede. dat de troepenmacht in het Ruhrgebied het cijfer van 260.00 zou berei- ken en dat er nog versterkingen zouden aan- komen De Duitsche regeering heeft door haar zaakgelastigde te Parijs, aan de Fransche re geering een nota doen overhandigen, waarin wordt verklaard, dat het instdlen van een vervolgingHegen de gearresteerde Duitsche industrieelen bij den krijgsraad elke juridi- sche basis mist en op geenerlei wijize geschikt is aan de arrestaties het karakter van rechts- hreuk te ontnemen. De Duitsche regeering verlangt derhalve, dat zulk een proces niet plaats vindt en dat de gearresteerden in vrij-' heid worden gesteld Het „Acht Uhr Abendblatt" publiceert een bericht, waarin gezegd wordt: Van den af- loop van het proces te Mainz hangt buiten- gewoon veel af voor de stemming onder de arbeiders in het Ruhrgebied. Men zal ook To kening moeten houden met de mogelijkheidi, dat de rijksregeering niet zal terugdeinzen voor represailtes, indien de krijgsraad te Mainz de beklaagden veroordeelt. De hoofddirectie heeft aan het filiaal der Rijksbank te Aken het volgende telegram doen toekomen „Totdat de in beslag genomen gelden- door Belgie zijn gerestitueerd en de verzekering is gegeven, dat verdere inmengingen in ^et rijksbankbedrijf niet meer zullen voorkomen en ook geen boekencontrole meer zal worden geeischt, blijft de Rijksbank gesloten en wor den de geldtransporten stopgezet. Of en hoe het gira- en wisselverkeer, indien de bank ge sloten is, kan worden gebandhaafd, laten wij aan uw oordeel over." In eentelegram uit Aken aan de „Libre Belgique" wortd gezegd, dat aldaar Maar dagmiddag door een persoon op een Ameri- kaanschen verbindngsofficier eenige schoten zijn gelost. De aanslag geschiedde nabij het Belgische hoofdkwartier. De offirier werd niet getroffen De aanvaller kon de vlucht nemen. DUITSCHLAND BEREID TOT ONDERHANDELINGEN. De Duitsche regeering publiceert naar aan- leiding der geruchten over bemiddeling een officieel communique, hetwelk de verklaring bevat, dat Duitschland te nallen tijde bereid is tot onderhandelingen over eene redelijjke oplossing van het schadeloosstellingspro- bieem, doch dat het oogenblikkelijk tech- nisch onmogelijk schijnt, te ond'erhandelen over toekomstige schadeloosstellingsleverin- nu Fransdie en Belgische troepen het uhrgebied zijn binnengevallen en met het verdrag strijdige maatregelen tot het Rijnland hebben uitgestrekt. Onderhandelingen over schadeloosstellingen kunnen naar de overtui- ging der Duitsche regeering slechts dan uit- zicht bieden, wanneer van de politiek van sancties en panden wordt afgezien- en Duitschland de gelegenheid tot vrije bespre- king gegeven wordt T DE RIJKSKANSELIER OVER DE BEZETTING. In een onderhoud met den vertegenwoor- diger te Berlijn van de ..Kolnische Zeitung" zeide de rijkskanselier Cuno woordelijk het volgende: „ijWij hebben het nood-lot niet ge- tart, maar thans zijn wij vastbesloten er ons doorheen te slaan man-haft en> doelbewust. Wij weten thans, dat de bezetting van. het Ruhrgebied door niets was af te wenden. Wij weten echter ook, dat als wij ons voor de ge- welddaad gebukt hadden, wij ook het zede- lijke recht van Duitschland reddeloos zouden hebben verloren en dat de wereld ons dan niet begrepen zou hebben." De heer Cuno zeide verder, dat al voegen de Franschen nieuw onrecht bij- het oude, de politiek van pitwijzing de Duitsche ambtena ren niet op een dwaalspoor zal brengen en dat daardoor. geheel afgezien van- de on- rechtm-atigheid van het optreden, de geheele Fransche ondememing er door tot een dWa ze vertooning zou worden- gemaakt. Men heeft hetv ermoeden, dat de Fransche poiliiek zich met het Ruhrgebied een padd wil ver- schaffen om daarmed-e bij de ontruiming be- palin-gen af te dwingen, welke den band tus- schen het Rijnland en het overige rijk losser moet maken. Dit ligt geheel in het kader van datgene, wat wij volgens den loop der ge- schiedenis van Frankrijk moeten: verwachten, maar voo-r geen Duitsche regeering bestaat er iets waarover zij de onverbrekelijkse eenheid met het Rijnland zo-u prijsgeven Rijnbevolking en Ruhrbevolking strijden thans voor de rechten van den nationalen staat en de na-tionale vrijheid. Daartegen mo- gen de Franschen aansformen, maar iedere nieuwe gewelddadige aanval versterkt slechts de nieuwe eenheid van het rijk en de trouw van het rijk aan het Rijnland. AMERIKA'S HOUDING. Borah, lid der commissie voor buitenland sche betrekkingen, noemt in een mededeeling de Fransche actie aan de Ruhr meedoogen- loos militarisme, schending van den- wapen- stilstand en het verdrag van Versailles en een aanslag tegen de menschheid. Hij veroordeelt de poiltiek van werkeloos toezien van het de- oartement van Buitenlandsche Zaken en ver klaart, dat Amerika kleur moest bebennen door formeel te protest-eeren. De Senator verklaart ten s-lotte, dat Ameri ka niet 1 anger met eere het stilzwijgen kan bewaren 'at Frankrijk doet, zal geen compen- satie brengen, maar hevig lijden. niet alleen voor de Duitschers, maar voor heel Europa en het zal een onberekenbaar verlies worden voor het Amerikaansche volk. DE INVAL IN MEMELLAND. D vakvereenigingsbesturen te Memel heb ben de uit-noodiging van de „nieuwe regee ring", tot benoeming van leden uit hun mid den voor den nieuwen Staatsraad, niet aiam- vaard. 't Is wel teekenend, dat de invallers zich nu reeds als „nieuwe regeering" voorstellen DE'CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gisteren is opnieuw over de kwesitie Mo- soel beraadslaagd. Daar overeenstemming onmogelijk bleek, stelde Curson voor, het go- schil aan den Volkenbond voor te leggen. De Turken vroegen bedenktijd. Barrere, de leider der Fransche delegatie te Lausanne, is om- gez,ondheidsredenen ver trokken. Bompard treedt in zijn plaaits als lei der op. EEN LA WINE. Uit Geneve wordt aan de Times" gemeld, dat Zondagmorgen veertien leden van de afd Geneve van de Zwitsersche Alpen-Club op skischo-enen van Champery naar de Col des Portes du Soleil (ongeveer 2000 M.) op weg waren, toen zij plotsding door een lawine werden overvallen. op Zaterdag 27 Jan. 1923, 's ayonds 8 nur precies In de aHarmonie". na afloop. Opgava kunstlievend lidmaatsohap bjj dan Hear J0H. L. WIJDEMAN, MAGDALENENSTRAA T. Driee touristen en een gids werden wegg?- vaagd. eD touristen brachten er echter het le- ven af, doch de gids werd vermist. Drie red- dingspartijen hebben sinds Zondag dag en nacht naar den vermiste gezochtgistema- middag werd zijn lijk gevond-en- DE ONRUST IN IERLAND. Als gevolg van de terechtstelling van drie opstanaelingen te Dunda-lk, verzamelde zich Maandagavond eend redgende menigte voor de gevangenis, welke menigte weigerde uitv een te gaan.'De wacht schoot met machine geweren en geweren over de hoofden der me nigte been, welke zich daarop verspreidde. Het gemeentebestuur van Dublin heeft be sloten het halve loon uit te betalem aan ge- meentearbeidens, die zich thans in militaire gevangenissen bevinden. Dit besluit wordt druk besproken. DE GRIEKSCHE OMWENTELPNG. Het revolutionnaire comite te Athene heeft alle processen tegen po-litieke misdadigers ge staakt en- een algemeene amnestie afgekon- digd. De vrijlating van alle gearresteerden en veroordeelden is gelast. Er zijn in Griekenland weer een paar nieu we ministers gekomen. Officieel wordt ge meld, dat Rapandreoe benoemd is tot minis ter van binnenlandsche zaken; generaal Mavromichaelis wo-rdt minister van oorlog. Kolonel Gonatas blijft alleen minister-presi dent. VERSAILLES VERDRAG VERBROKEN? Naar uit Londen bericht wordt, ant- woordde een Engelsch gerechtshof op de vra-ag van Bonar Law, dat in streng wettelij- ken zin het verdrag van Versailles door het optreden der Franschen in het Ruhiigebied is verbroken. Dit bericht komt via Berlijn en daarom- lijkt het ons wenschelijk, dat dit onder eenige re serve wordt aangenomen Indien het juist mocht zijn, zou aan de Fransch-Engelsche vriendschap zeker een ernstige slag worden toegebr^cht. GRAANUITVOER DOOR DE SOVJERTEGEERING De graanuitvoer van Sovjet-Rusland gaat nog steeds door. Finland h-ocft dezer dagen ongeveer 6000 ton Russische rogge ontvan- fen. Volgens officieele mededeeling van de ovjet-regeering zal Rusland dit jaar in het geheel 320 00 ton graan uitvoeren. Inmiddels roepen de buitenlandsche agen- ten van de Sovjet-regeering de hulp van het buitenland in voor den nood1 in het Russische hongergebied. In dit verband zij vermeld, dat de Sovjet-regeering beweert, dat de graanuit voer noodzakelijk is om den1 financieelen toe- stand van Rusland te redden. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE MARINEWET. President Harding heeft het marine-wets- ontwerp ondert-eekend, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat er met de andere ino- gendheden nieuwe onderhandelingen zullen worden gevoerd over een verdere beeprking der bevvapening ter zee. Het wetsontwerp laat den president vrijheid aan dezett wensch gevolg te geven. Het op de begrooting aangevraagde bedrag van 6H millioen dollar voor het modemisee- ren van 23 verouderde Amerikaansche oor- logsschepen beteekent niet, dat er opnieuw een bewapeningswedstrijd zou zijn begon- nen, doch slechts ten doel heeft, deze sche- pen gelijkwaardig te maken aan de Britsche en Japansche oorlogsschepen, meldt Reutler, maar ondertusschen vraagt het militairisme weer ettelijke millioen-en, omdat in andere landen voor eenzelfde doel het geldi wordt weggesmeten, het geld, waarmee vooral thans zooveel betere dingen konden worden gedaan. Ond'anks alle propaganda voor ontwape- ning. zijn alle staten veel beter bewapend aan in 1913. OGRLOOSGEIRUGHTEN. Niaar uit Sofia aan de „N!eue Freie Pnesse" wordt gemeld, verklaaildle de minister van bui- temiandsche zaken in de Soibranja, dat op het huiidi'ge oogenblik het ooribgsgevaar even dreigend was als iin 19'14. Zekere groote mo- gendheden hadden' aan Bulgarijle kan-onnen, -geweren en gebiedisvergrootigen aaigeboden, om de deelneming van het land aan den vol- genidien oorlog te koopen. De huidige regee ring liet zich daardoor evenwel niet beinvlOe- deni en was vastbesloten, onzijdlig te blijVen. VERPLA'ATSlING VA'NI 'EEN STTAD. iFDet st-adlje Hilling iin den staat Minnesota, dat een bevolking hedt van 15.000 zielen, zal verplaatst word-en, ten1 einde mogelijk te ma ken, dat de ijlzerlagen, waarop net gebouwd is, oniigonnen worden. Echt Amerikaansch! RESTAURATIE VAN DE WESTMINSTER ABBEY. De kapel van Henry VII, het Oostelijk deel van Westminster Abbey, wordt gerestaureerd, of eigenlijk geheel herbouwd, zonder dat de d-uizenden voorbijgangers er veel van merken. Steen voor steen wordt er it gehaald-, precies nagemaakt en de nieuwe steen herplaatst. Het werk zal verscheidene jaren duren. Precies hetzelfde heeft men 110 jaar geleden al eens gedaan, maar de Londensche atmos- feer had de steen zoo aangetast, dat het pro ces nog eens moest herhaald worden. KORTE BERICHTEN. Naar een' Zweedsch blad uit Moskou verneemt heeft de revolutionnaire oorlogsraad een commissie benoemd, bestaande uit Trotz- ki, Dzerjinski en Kamenef, ,om alle operaties op zich te nemen, die no<Kiig zijn door de Poolsche mobilisatie en de bezetting van het Ruhrgebied." Zou. Rusland1 weer plannen hebben? -In de Britsch-Indische mijnen werken 90.000 vrouwen. Er gaan stemmen op om den arbeid van vrouwen in mijnen te verbie- den. De commissie van herstel heeft de ver- deeling voltooid van- de schulden van Oosten- rijit-Hongarije van v66r den oorlog, zoowel die welke door onderpanden gedekt zijn als die, waarbij dit niet het geval is. Werklieden hebben toen zij bezig wa ren de bedding van' de Witham rivier nabij- Grantham (Lincoinshire) te verleggen, twee geraamten gevonden, die, inaar men gelooft, tot het bronzen .tijdperk behooren. In een kiezelgroeve te Hayes (Kent) is op een diepte van 10 voet een mamm-oetstand gevonden, met een deel van den schedel er nog aan. In Montespentoli (Tocane) hebben de cacamnieri na een bloed-ig gevecht een roo- verbende overmeesterd. De aanvoerder was een gewezen Franciscaner monnik. Twee jaar geleden was hij1 er met de kas van het klooster vandoor gegaan en sedert dien- had hij van- roof geleefd. Voor den krijgsraad1 te Aken is het pro ces begonnen tegen de mo-ordenaars van den Belgischen luitenant Graff. De beklaagden ontkenden- alles en namen him vroegere be- kentenissen terug. In Zuid-Slavi€ en Roemeni? is het spoorwegverkeer door sneeuwval emstig ge- stoord. De Orient-Express van Parijs naar Konstantinopel kon het niet veder brengen dan Belgradb. Zeven „camelots du roy", die werden aangehouden na de voorvallen in de kanto- ren van verschillende Parijsche bladen, zijn door den rechter van inetructie gehoord. Daarop werden zij op vrije voeten gelaten. Zij zullen voor de correctionneele rechibank moeten verschijnen. Naar uit Smyrna wordt gemeld, is Tho mas Joannides, die tien jaar lang eenige groote Amerikaansche ondememingen in het Nabije Oostem vertegenwoord'igde, terechtge- steld. Hij werd- met zeven vooraanstaande Grieken er van beschuldigd, steun te hebben verleend aan pro-Grieksche vereenigingen te Smyrna. Gemengd Nieuws DE ONVEILIOHEID TEN PLATTE- LANDE. Vrijda-gnacbt werd bij boer K. te Fijnaart (NlB.) gebeld en op de vraag, wie daar was, antwoorden twev personenM arechaussee. De boer opende de deur, doch zag tot zijn schri-k, dat niet marech a ussee's, doch 2 ge- maskerde mannen met een revolver voor hem stonden. Op de vraag om 1000 of zijn leven, ant- woordde de boer, dat hij' even het geld zou gaan halen, doch sloeg de deur voor de neus der bandieten dicht. Direct belde de boer zTl knecht op, wiens woning door een hnistelefoon met die van hem is verbonden. 'De knecht kwhm terstond met een jachtgeweer. De bandieten sloegen uit vrees hiervoor op de vlucht. Ze gingen naar een andere boerderij1, waar zij hetzelfde spelletje wilden uithaleu, doch de deur bleef voor hen gesloten. De boer en z'n vrouw waren uit. Alleen de dienstbod-e was thuis. Deze schoof het raam op en vroeg, wie daar waren. Tot antwoord lieten zich- de schurken vccxr het raam zien, wabma de dienstbode terug- trad- in de kamer, een jachtgeweer nam en dit op de bandieten aanlegde. Torn zonk hun zeker de moed heelemaal in de schoenen, want ze gingen onmiddellijk aan den haal, zonder zich nog te laten zien, aldus „Het Vad". SCHIULD BEKEND. Bij de marechaussee te Zevenbergen ver- voegde zich een vrouw uit de gemeente Klun- dert, die zeide de groote landbouwschuur van zekeren 'Den Hollander, welke twee ja ren -geleden aan den Buitendijk te Klundert is afgeorand, te hebben aangestoken. Voordat zij zich -kwam aanmelden had zij- tijdens de afwezigheid van haar man, alles wat eenige waarde had, in de kachel verbrand, de schoe nen en kleeding van haar en haar man, rij- wielbanden, gouden en- zilv-eren voorwerpen en benevens een bedrag van ongeveer /2O0O. Wijl haar verhaal op waarheid bleek te be- 99

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1