DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Drukkerij Herms. Coster dc Zoon staat steeds voor u gereed. No. 21. Honderd vyf en twintigste Jaargang. 1923 DONDERDAG 25 JANUARI Dit mummer besfcaat aft 2 bladen. AKxmnementsprJjs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.-~, fr. par post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenttepr. 25 ct. p. regal, grootera letters naar plaaterwtmta, Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Harms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. Ho. 3. Redactie Ho. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. Bultenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het proces te Mainz tegen de directeuren van de niijncn in het Ruhrgebied vrng giister- morgen aan. Acivocaat Grimm uit Essen deponeei'de bij den krijgsraad een conciusie, waarin de krijgsraad incompetent wordt vericlaard deze zaaK te behandeiea. De krijgsraad wees deze coaciusie af. Fritz Thyssen verklaarde, dat hij alleen zou gehoorzamen aan de Duitsche wetten. De advocaat»generaal gaf toe, dat er ver- zachtende omstandigheden zijn, welke door de regeering te Beriijn veroorzaakt worden. Hij eischte de veroordeeling der mijndirec teuren tot geldboeten, vast te steLlen door den krijgsraad. Deze veroordeelde daarop Fritz Thyssen tot 5000 francs (andere berichten noemen 500.000 mark) geldboete, Olfe tot 224.065 francs, Spindler tot 47,752 francs, Keslen Lot 15.632 francs, Wiistenhofer tot 8640 en Ten- gelmann tot 6000 francs geldboeten. Het vonnis van den krijgsraad, zoowel wat de vrijspraak van de voomaamste beschuldi- ging, als de veroordeeling wegens weigering van het toestaan van requisites betreft, werd eenstemmig geveld; de verzaditende om standigheden werden met meerderheid van stemmen aangenomen Naar verluidt, zullcn de veroordeelden revisie van het vonnis aan- vragen, om uitgemaakt te zien de vraag of de bezettingsmacht recht heeft te eischen het niet opvolgqi van de bevclen der regeering Na de sIniting der zitting is een incident voorgevallen voor het gcrechtshof, waar zich een groote menigte had verzameldeen man, die „hoera" riep voor Duitschland, is gear- resteerd. De mijndirecteuren zijn gisteravond even over zeven in vrijheid gesteld. Zij hebben zich dadelijk naar het Zentralhotel begeven, waarvoor zich spoedig eea uit duizenden be- staande, steeds talrijker menigte verzamelde, die onophoudelijk de vrijgelatenen toejuichte en vaderlandslievende lieaeren zong. De president van het Landesfinanzambt te Dusseldorp, dr. Schlutius, is door den krijgs raad van het Fransche Rijnleger tot een jaar gevangcnisstraf veroordeeld". De uitvoering van het vonnis is echter uitgesteld. Het proces tegen den directeur der staats- mijnen vindt verderen voortgang. De vraag is nu nog of dc arbeiders genoe- gen zullen nemen met de uitspraak van den krijgsraad. Nog is de bevolking kalm, maar niemand' kan zeggen of dat nog lang zal du- ren. De golf van nationalisme, die over het Ruhrgebied is gevaren en ijverig wordt op- gestuwd door de regeering te Beriijn, kan plotseling een overstrooming worden. In het spoorwegbedrijf is het gistermiddag tot nieuwe conflicten gekomen tusschen de Fransch-Belgische bezettingstroepen en het spoorwegpersoneel, welke op een aantal sta tions tot nieuwe stakingen hebben geleid. Dientengevolge staat het bedrijf thans stil op de volgcnde stations: Duisburg Hauptbahn- hof, Duisburg-Meiderich. Hamborn, Ober- hausen, Bottrop, Dahlhausen, Dusseldorp- Ratingm en het groote rangeerstation Wea- dau, dat vooral voor het goederenverkeer naar het Westen van belang is. Het aantal der mijnwerkers, die nog niet weer den arbeid1 hebben hervat, wordt op eif- k twaalfduizend geschat. Intusschen blijven de bezetters nog kracht zoekan in, het uitvaardigen van dwangbevelen. Zoo wordt uit Wiesbaden geseind, dat thans ook de tweede opvolger van den regee- ringspresident, Von Wedel Parlow, is uitge- wczcn In de Duitsche pers wordt de balans van de iicndaagsche militaire heerschappij in' het Ruhrgebied opgemaakt: die Franschen heb ben troepenmassa's het land doen binnenval- len. 10 mijndirecteuren. den: president eener finaiKieele instelling, post-, douane- en spoor- wegibeambten gearresteerd. mijnen militate bezet, de arbeiders tot staking gedreven, spoortreinen aangehouden, het verkeer in verwarring gebracht, een arbeider in Bochum en een ziekenverpleger in Langendreer dood- geschoten, huizen in beslag genomen, maar zij hebben nog geen bak kolen naar Frankrijk gekregen. De Duitschers blijven tegenover de maat- regelen der bezetters hunne tot nu toe ge- volgde taktiek volgen. De riiksminister voor het verkeerswezw heeft aan de d'irectie der rijksspoorwegen te Elberfcld geseind: Volgens door mij ontvan- gen berichten der directie te Frankfort a. d Main, zou door de Franschen op 22 Januari een tollinie zijn ingesteld tegen het onbezette Duitschland. Alle geemployeerden en beamb- ten moeten er op gewezen worden, dat elke medewerking van het spoorwegpersoneel aan de oprichting der tollinie en de uitvoering der tolheffing is verboden. De Reinisch-Westfalische hoogovens heb ben liun contracten met de ertsmijnen in Lo- tharingen opgezegd1 en overeenkomsten geslo- ten met Zweedsche ertsmijnen voor een aan tal jaren. De bovcotbeweging in Beieren tegen de le- den der Entente-commissie heeft tot resultaat gehad. dat eenige leden er van zijn vertrok- kende anderen, overal afgewezen1, hebben bii generaal No"et geprotesteerd De ,.Telegr. Union" meldt, dat de Berlijn- sche bankiers voornemens zijn deel te nemen aan de boycot in verband met de bezetting van het Ruhrgebied, door geen t'ransch en tieigisch geld meer te wisseien. Het spoorwegpersoneel heeft besloten geen treincn met Frajusche mihtauen meer te ver- vanreu. Dat zal den bezet tingsautonteiten nog m groote moeilijkheden brengen, want juist nu zijn zij begonnen met nieuwe troe- penbewegingen, taswijl met bezetting van nog eenige tot dusver daarvan vrij, gebleven stiedien worditg edreigt (Wattenscheid, Unna en Hamm). hi Parijs worden al maatregelen genomen voor het naar Duitschian zenden van spoorwegmannen. Het Engelsche biad de „Pall Mall Gezette" verklaarde, dat Frankrijk in het Ruhrgebied reeds een materieele en moreele nederlaag heeft geleden, al was het alleen omdat door den inval de nationale eenheid werd ver- sterkt, zoo als men sedert het einde van den oorlog niet heeft beleefd. Le Trocquer, de Fransch# minister voor openbare werken, en generaal Weygand wiea- den door hunne regeering uitgenoodigd om zich naar het Ruhrgebied te begeven om een enquete 'in te stellen qver den toestand en de eerste resultaten der bezetting. Zij zoudcn gisteravond vertrekkea. Te Aken heeft voor het huis van den voor- stander van de afscheiding van het Rijnland, Decker, een manifestatie plaats gehad, waar- door de Belgische militairen beschermend moesten optreden. Decker kan slechts onder militair geleide zijn huis verlaten. Omtrent de houding, die - Engeland zal aannemen tegenover de bezetting van Duit sche gebieden meldt Reuter uit Londen: Wij vernemen, dat als gevolg van een onderhoud van den Britschen gezant Crewe met Poin- care te Parijs de verhouding tusschen de Em gelsche en Fransche autoriteitea m het Rijn land vastgesteld is in verband met de arres- taties der EXiitsche ambtenaren. Het is on- waarschijnlijk, dat er thans nog eenig misver- stand zal ontstaan. Door Crewe is duidelijk uiteengezet, dat de Britten niet in staat zijn om sarnen te werken in het Britsche gebied wat betreft de toepassing, in welken yorrn ook, van de dwangmaatregelenDe Britsche troepen kunnen niet worden gebruikt om de Fransche autoriteiten te steunen, maar niets zal ook worden gedaan om de Franschen te belemmeren in de uitvoering van welke maat regelen ook, die zij noodig achten Er zijn nu instructies gezoncfen naar den Franschen hoogen commissaris in het Rijnland om de zaken zoo gemakkelijk mogelijk te maken voor de Britsche autoriteiteii. Uiit Kirchende wordt gemeld dat een ar beider van de Dedagfabriek bij het verlaten van een herberg door Fransche soldaten werd aangehouden, die hem gelastten naar huis te gaan. De Fransche soldaten volgden hem en losten, toen hij op hun geroep, dat hij niet bcgreep, niet bleef staan, twee schoten op hem. Dc arbeider werd getroffcn, maar niet gedood. De voorzitters der .Duitsche soc.-deni. par- tij, Wels, en Crispien, begaven zich gister naar Nederland, om met de Tweede Interna tionale te beraadslagen over de kwesties, die uit de bezetting van het Ruhrgebied1 vooirt- vlocicn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE De verwerping door de Turken van het voorstel van Curzon, om de Mosoel-kwestie aan den Volkenbond voor te leggen, zal waarschijnlijk niet van invloed zijn op de voortzetting der conferentie Het ontwerp van het vredesverdrag, waar in de voorwaarden der geallioerden vervat zijn. zal den Turken worden aangeboden, zooals aanvankelijk was voorgenomen' en het zal eene clausule bevatten, die het voorstel behelst, de Mosoel-aangelegenheden naar den Volkenbond te verwijzen. Aldus zullen de Turken in de gelegenheid worden* gesteld, hunne houding aangaande deze kwestie nog eens te overwegen. Curzon en de Fransche en Italiaansche ge- delegeerden hielden gistermorgen eene lang- durige bijeenkomst, om den toestand te be- spreken, die ontstaan is door de Turksche weigering van de scheidsrechterlijke uit spraak van den Volkenbond. Volgens de perscorrespondcnten zijn de al- gemeene economische en financieele clausules van het verdrag thans geheel ontworpen. De correspondenten vernemen eveneens, dat de eisch der geallieerden om schadeloosstelling door de Turken wegens door den oorlog ver oorzaakte schade tot de helft is teruggebracht van 30 tot 15 millioen pond. DE HOUDING VAN AMERIKA. Dezer dagen is het antwoord der Ameri- kaansche regeering op de vraag van Mussoli ni hoe Washington denkt over een eventueele bemiddeiing tusschen Duitscliland en Frank rijk, ontvangen. Naar verluidt, heeft de Ame- rikaansche regeering geantwoord, dat het thans zeer moeilijk is een meening te uiten, daar men voor den aanvang der actie niet het oordeel der Vereenigde Staten heeft gevraagd. De Amerikaansche regeering is nog steeds van meening, dat het geheele probleem h reeds confe- wijl de muziek speelde, werd^ie Amerikaan sche vlag neergehaald en daarop de Fransche vlag geheschen'. Gisternamiddag verlieten de Amerikaansche troepen ki twee tremen Co- blenzeen kleine afdeeling zal nog ongeveer twee maanden blijven om de loopende zaken af-te doen. HET GEBOUW VAN HET „BERLINER TAGEBLAIT' INGESTORT. Omtrent het instorten van het gebouw van* •Sea"Sd^b^T&IS''ii,S S 1 v^^d^d. j van het maximum aantal leerlingen per kla^ dhiiff n,a7to "b^iehMi" weTomte ,Het bei'icht vermeldt verder, dat, onmiddtelijk tfedenochSui is het dak van het zes ver- epingen hooge gebouw van het „Berliner Tageblatt" ingestort. In zijn. val sleurde het geofferd aldius die berichten. Ondanks zijn - verzet werd hiji aan haaden en* voeten gebonr den. Vetrvolgens werd' er een brandstapel op- regeering in overweging zijn? 2. Heeft die kennisneming den minister niet de overtuiging geschonken, dat de opvoering slechts kan worden opgelost door de door haar voorgestelde economische rentie van deskundigen. DE AMERIKANEN IN HET RIJNLAND. Gister heeft in tegenwoordigheid van den Amerikaanschen generaal Allen en zijn; staf, van den Franschen generaal en de Britsche en Italiaansche vertegenwoordigers der Rijn- landcommissie de wisseling der vlaggen op de vesting Ehrenbreitstein plaats gehad. Ter- neerstortende puin alles mee tot op de eerste verdieping. Het gebouw is van. binnen groo- tendeels verwoest. Vroeg in den middag waren reeds 10 doo- den en 16 gewonden onder het puin vandaan gehaald. Het aantal slachtoffers is echter veel grooter. f>e rijkspresident stortte een millioen mark voor de nagelaten betrekkingeni. In het gebouw van het „Berliner Tageblatt" waren toen het ongeluk gebeurde veel perso- nen aanwezig. Het aantal slachtoffers 'kon nog niet worden vastgesteld, daar niet pre- cies bekend was hoeveel menschen zich in het gebouw bevonden. -De hoofdredacteur Theo- dor Wolff, wiens toamer eveneens verwoest is, was niet aanwezig. De oorzaak van het ongeval is nog niiet be kend. Op het gebouw werd een nieuw bo- vengedeelte geplaatst en het schijnt, dat de oementlast te zwaar was. Ete bouwpolitie stelt een onderzoek in. Het bedrijf is stopgezet. Een particulier bericht van het „Alg. Hbl.' meldt nog nader, dat het angelulc gebeurde, doordat de beide verdiepingen die op het ge bouw wordeni gezet zijm ingestort. Een' groote hijschkraan, die op het dak Van de nieuw ge- bouwde zesde verdieping stond, is omgeval- len op het dak, waar reeds een groote hoe- veelheid cement lag. 'De centenaars-zware kraan en de cement-massa sloegen met reu- zenkradht door verscheidene verdiepingen heen, ter breedte van vier groote werkkamers. Op de vijfde verdieping waren op dat oogen- blik) ongeveer 100 employes van de adressien- afdeeling werkzaam. De::stortten met den onder hen instorteuden vloer naar beneden op de vierde verdieping. Ook hier was een groat aantal bedienden, van dte 'advertenEe-afdee- ling aan het werk. Velen* van hen hadden kort te voren, opge- schrikt door een vreeselijken slag, het lokaal verlaten en waren, terwijl ziji deels lichte ver- wondingen opliepen, over de gelukkig nog vastsraande steenen trap naar buiten ge- vlucht. 'Op hetzelfde oogen'blik was ook reeds de zoldering van de vierde verdieping onder het ontzettende gewicht bezweken en door dfe derde verdieping heen.' op de tweede ge- stort. waar de redactie-bureaux zijn. Voort- durend komen van verschillende kanten weer nieuwe berichten van onder de puinhoopen begravenen, die om hulp roepen. Volgens de berichten van 7 our gister avond bedraagt het aantal dooden bij de in- storting op heden 14, waaronder een aantal meisjes. Daar ook de hoofdkas vernield is, bevonden zich onder de puinhoopen groote ho eveel he den bankpapier, die letterlijk bij' papierman- den vol uit den chaos te voorschijn gebaald werden. STAATSSECRETARIS BERGMANN TE LONDEN? In financieele kringen te Beriijn verluidt, dat staatssiecretaris Bergmann zich' op het oogcnblik te Londen bevindt. Bij navraag aan het departement van buitenlandsche zaken werd dit bericht weliswaar niet bevestigd, maar ook niet tegengesproken en werd aan het Hbld. medegtdeeld, dat de Duitsche re geering er nog steeds naar streeft met de niet bij de actie in het Ruhrgebied betrofcken mo- gendheden voeling te houden om haar opvat- ting omtrent de Ruhrkwestie te vernemen. KONSTANTIJN'S STOFFELIJK OVERSCHOT. De .Times" meldt, dat aangezien de Griek- sche revolutionnaire regeering geweigerd heeft vergunning te verleen-en voor de bijzet- ting van wijlen ex-koning Konstantijn in den koninklijken grafkelder te Tatoi, besloten is, het lijk te begraven op het kerkhof te Napels. De datum der begrafenis is nog niet vastge steld, maar men gelooft, dat vertegenwoordi gers van het Italiaansche koninldijke huis en van de Italiaansche regeering aan de lpechtig- heid zullen deelnemen. 'EEN ME'NISCHE'MOFFER. Uiit Boelawaja wordt d.d. 22 dezr gemeld': Er is hier nog geen1 oMicieele bevestiging ont vangen van de (berichten omitrent het offeren vani een nuensch, hbrwelk moet zij voorgeval- les onder de inboarlingen in (het 'Noorden van Rhodesia. Naar verliuidt, heefit' dit plaats gevondieni te Ch igangos- Kraal, 40 mijlen ten Nloorden van Mount Bergen, nabij- die grens van het Poctugeesche territoir. De hoofden van de Intawara-inboorl ingon maakten zich ongerust over hnn oogst, die van de voortd:u- rende droogte zieer veel had te lajden. Zij raadL pleegdenween „regenmaker" en besloten' bun toevliucht te nemen tot een offerande, door een' inboorlling levendl te vyrbrandien. De keus viel op een stamgen(ootl, die met de vrouw van een andleren inbooriing omgang had 'gehad. Dit bleek itevailligerwij'ze de zoon te zdim van den .^regemmaker'. Desniettegenstaande werd hij vallenil Vreuigdedansen werden gehouden en de geheele kraal juichte, dat het een aard had. De politie kwam de feestvreugdte echter, naar ver Elicit, wreed verstoren. De verkoolde overblij'fselen van het si achtoffer werden door de politie uit den brandstapel te voorschijn ge haald. Naar gemdd) wordt, zullen dte inboorlin- gen, die verantwoordelijfc zijn voor deze gru- weldiaad, vervolgd worden. DE WIJNLEVERINGEN AAN MINISTER HERMES se tot 30 en de vermeerdering van 1 et aantal lesuren per leeraar tot 30 per week voor het onderwijs in zeer ernstige mate nadeelig moeten worden geaeht? 3. Is de minister bereid mede ie detelen, welk oordeel dte Tweede Afdeeling van den Onderwijsraad met betrekking tot de bedoel- de bezuinigingsmaatregelen aan hem heeft kenbaar gemaakt 4. Wil de minister bevorderen, dat aan de onzekerheid omtrent de regelen, die met ingang van den lsten Januari 1.1. voor de Rijkshoogereburgerscholen en voor de door het Rijk gesubsidieerde gymnasia en middel- De commissie van onderzoek uit den bare scholen zullen gelden, zoo spoedig mo- Rijksdag naar de wijnleveringen aan minister gelijk een emde komt. Hermes en de suikerzendingen aan den bond ftpvnnno-ri Nfoirwu van wijnbouwers is thans tot de cOnclusie Uemenga JMeilWS gekomen, dat tusschen beide geenrlei verband bestaat en dat er dus geen sprake is van 7 ambtsmisbruik of omkooperij, KORTE BERICHTEN. Uit Boedapest wortd gemeld, dat de Roemeensche regeering den staat vanbeleg over geheel Zevenburgen heeft uitgebreid. Er is een detachement van de tweede Belgische legerdivisie uit Antwerpen naar het Ruhrgebied vertrokken, geheel op oorlogSr- voet. Volgens de bladen zijn twee huizen1 in het dorp Aquilla del Rio ingestort. Vijf per- sonen werden gedood en vier gewond. i IDe string der textiel arbeiders te Lodz is definitief geeindigd. De loonen zijn met 60 pet. verhoogd. Volgens dte nieuwe overeen- komst zullen de loonen elke maand door bei de partijen hemen worden, ten einde een herhaling van de staking tc voorkomen., In den ministerraad gaf Mussolini een uiteenzetting van het reorganisatieprgram der Italiaansche luchtstrijdkrachten, dat ge- baseerd wordt op 720 vliegtuigen. De minis terraad keurde het program goed en be- noemde Mussolini tot Hoogen Commissaris voor de Luchtvaart. Reuter meldt uit Sydney, dat in Nieuw Guinea in zoo goed als geheel onbekende streken door Australische mijnwerkers goud gevondea is. Bij de Fransche Kamer zal eenwetsont- werp worden ingediend tot intrekking van het verbod van het vestigen van opleidings- scholen voor broeders der katholieke scho len. De aartsbisechop en <fe bisschop te Je- katernosl'aw zijn gearresteerd onder beschul- diging dat ze kerkschatten verborgen heb ben, waarvan in den tuin van den aartsbis- sehop voorwerpen zijn gevonden van pl.m. 300.000.000 ,,1922" roebels en diamantpn tot een gezamelijk gewicht van 500 karaat. Onder verdenking van te hebben deelge- nomen aan een geheime organisatie, welke de omverwerping der Sovjet-regeering tea doel heeft, zijn te Kroonstad talrijke arrestaties gedaan, voornamelijk onder die matrozen. Graaf Sergius von Toll, die eens tot de meest bekende persoonlijkheden in Rusland behoorde en o. a. lid1 van den Rijksraad en gouverneur van Petersburg is geweest, is op 75-jarigen leeftijd te Baden Baden overleden Uit Spezzia (provincie Genua) wordt aan de ..Giornale d'Lalia" gemeld, dat de fas- cisten aldaar als repfesaille voor den moord op hun leider vier communisten hebben ge dood en verscheidene anderen hebben ge wond. Eigmaars der bituminteuze kolenmijnen hebben de loonovereenkomst geteekendl, die van kracht is voor dte kolengebieden van Ohio, Illinois en Indiana, die 36 percent van de productie van biiumineuze kolen in de Vereenigde Staten opleveren. De overeen- komst voorziet in een' loon van 7 Y> dollar voor een werkdag van acht uur. Amerika zal na 1 Februari, met het oog op hetg evaar voor plantenziekten, cer- tificaten eischen voor de import-aardappe- len. Binnenland. SOHRIFTELIJKE VRAGEN. IDe heer Oud heefit aan die ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financien gevraagd 1. Is het juist, dat van dte adtainistratie van het Rijkskantoor voor groenten en- fruit nog een belangrijk batig saldo aanwezig is? 2. Zoo ja, hoeveel bedraagt dit saldo, en is de regeering bereid het geheel of ten' deele aan te wenden ten bate van het noodlijdende tuinbouwbedrijf De heer Albarda, lid van de Tweedte Ka mer, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van de in het Weekblad voor Gymnasiaal en Mid- dellbaar Gnderwijis van 17 Januari 1.1. mede- gedeelde meeningen van een groat aantal ondrewijsdeskundigen over de bezuinigings maatregelen, die met betrekking tot het gym- nafflaal en het middelbaar onderwijs bij de EEN WIEIG' IN BRAND. Tijdlens een korte afweziigheid' van de moe- der geraakte in een peroeel in1 de Mauritsstr. te Arnhem een wieg, die in de mabijheid der kachel standi, waarin een baby van zes maan den lag, in brand. GeMiki'g tkwam de vader bijtijdls thuis om heii kind uit de brandende wieg te halen. De toestandi van de kleine was echter van diem aand1, dat ze naar het St. El i- sabethjGaslhuis moest worden overgebracht. HIET N. V. V. EN OE BEZETTING VAN H1ET RU'l LRGEBIED. Dinsdagavond vergaderden de hoofdbe- sturen van de ibtiji het 'N. V. V. aangesloten bondiem tet besprekioig van de vraag, wat het N. V. V. zou kunnen doen om het verzet van de Duitsche artoeiders in het! 'Ruhrgebied te steumen. Besloten wend te beginnen met 2 V, pet vain het vermogen der Nederlandsche Vakbe- weging beschiikbaar te Stdllen voor de Duit sche arbeiders, meti dien verstanide, dat geen pnkcfe oiganisatie imkider dan 50 cent per lidi voor dit doel mag afdragem. Op deze wij- ze zal een bedirag van ongeveer 150.000 zdjm blijleengebradit. Voorts wend' besloten, am, wanneer zich em wijiziging in de situatie mocht voordoen, we- denn te vergaderen en eventaeel na 5 weken opnieuw dte vraag van verderen financieelen steun onder de oogen te zien. !EEN 'DRAMA. Te Geulle (L.) biji Maastricht, is uit de rivier de Maias opgehaald het lijik van een 46-jarige vrouw, dat herkend is als dtat van eeni Belgische, imoeder van' zevesn' kinderen, womende in een gehuch't in dte Ardennen. Een zedenmisdrijf schijmti hier in het spel te zijn. Hlet zou in' Luifc zijn gepleegd. Htet vermoeden ligt voor de hand, dat men het lijk der daar overleden vrouw in de Maas heeft geworpen. De bij1 het inisdrijf betrokken man is gearres- DE INVALID1TEITSWET. Door de Commissie van Toezicht op het Zieken- en Pensioenfonds voor Enschede en Lonneker is in verband met de Invaliditcits- en Ouderdomswet een voorstel ingediend tot liquidatie van het Pensioenfonds en biedt zij een fands aan, door de werkgevers samenge- bracht, ten bedrage van f*592.70, waaruit de ouden van dagen pensioen kunnen blijven genieten, en waaruit ook de invaliditeitspen- sioenverzekering kunnen voortzetten voor de helft der thans vigeerende pensiocnen, tegen betaling eener wekelijksche contributie. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan trekkea de werirgevers hun handen geheel van het pen sioenfonds af, in welk geval het foods over eenige maanden zijn betaling moet staken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de ledm uitspraak te laten doen bij referendum. DE SAMENWERKENDE VAKCENL^ TRALEN EN DE WERKELOOSHEIDS- VERZEKERING. Ingevolge opdracht gegeven op het 17 de zer gehouden' eongres, hebben de Besturen der samenwerkende Vakcentralen zich ge- wend tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Arbeid en Financien, met verzoek een onderhoud te willen toestaan in ver band met den huidigen stand der werkeloosr heidsverzekering. Naar wij vernemen, zal dit onderhoud a.§. Donderdagmiddag aan het departement van Binnenlandsche Zaken plaats vinden. DE BELLADONNA-BEDWELMINGEN. Zooals reeds vermeld is heeft de bootwer- ker A. Doorgeest hooger beroep aangetee- kend tegen hS vonnis der rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot zeven jaar gevange- nisstraf. Het O. M. dat acht jaar geeischt had, kwam ook in hooger beroep. Het O.M. heeft ook hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis, waarbij Neeltje Dorreboom tot een jaar voorwaardelijke en Johanna Schiltmeijer tot zeven maanden voorwaardelijke gevangcnisstraf werden ver oordeeld. Het O. M. had resp. twee jaar en drie maanden en twee jaar on voorwaardelijke gevangcnisstraf gevoraerd. De zaak zal dus opnieuw behandeld worden voor het Gcrechts hof te Amsterdam. ALKHAARSGDE ■wmnjwiiijiii

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1