De Lange De Moraaz. Vsrean. voor Facult. Lllkverasschlng. Vergadering van den 'Gemeenteiaad Inlichtingen omfrent fondsen. n p i v ry jt y BUROEMEESTER WETHOUDEBS brengen ter algemeeue kearla, dat bij hua college is ingekcmen ecu verzoek van P. KUYK, alhier om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de lunchroom van perceel MIENT U. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder achriftelijk bezwaren biji hun college indienen. Alkmaar, 24 Januari 1923, Burgemeester en Wethoudera voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzifcter. DONATH, Secret aris. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee gouden oorbelletjes, 1 gouden scha- kelriug, 1 double schakel armbandje, 1 ro- zenkrans, 1 beeldje in etui, 1 blauw koralen kindercolliertje; 1 mondhanaonica, 2 dui- ven, 1 schaartje met vijltje, 1 schaap, 1 blauw matrozenkraag, met befje, eenig geld, 1 gouden broche, 2 messen, 1 schooltasch, 1 echaar, 40 gasmunten, 1 knot witte wol, 1 sierspeld, 1 taschje, inhoudende schrijf- en teekenbehoeften, 1 taschje, inhoudende foto's, 2 insignes, 1 zilveren dames-armbandhorloge, 2 broches, 1 etui, inhoudende rozenkrans, 1 sokkenophouder, 1 kokertje, inhoudende ge- reedschap, 1 koffer, waarm een kleiner kof- fertje, 1 broche met kinderportret, 1 rijwiel- lantaarn, 1 veiligheidsscheermes in 6tui, 1 zwarte reticule, inhoudende portemonnaie en rozenkrans. 1 groene ceintuur, 1 armbandje, 1 halsbana, 1 zilveren heerenring, 1 nagel- knipper, 1 hond (tijgerkleurig), eenige por- temonnaiea met en zonder geld en- eenige sleutels. OPLIGHER GEARRESTEERD. De Haagsche centrale recherche heeft aan- fehouden G. W. F. G. E., een 31-jarig ankemploy6 uit Rotterdam, zich noemena journalist. Hij was het laatst werkzaam aan cle Rotterdamsche Handels- en Landbovw- bank en belast met de afstempeling van obli- gaties waar prijzen op waren gevallen en die door deze afstempeling waardeloos werden Hij heeft vele dezer aandeelen echter niet af- gestempeld, doch liet ze in Den Haag door een handl anger opnieuw bij agenten van de bank aanbieden, die dan ook werkelijk uit betaalden.. Verdacht van medeplichtigheid is eveneens in bewaring gesteld de 33-jarige kellner C. H. L., van de Gedempte Gracbt, bij wien een ijzer geldkistje en een koffer vo opbligaties in beslag zijn genomen. KUNSTMINNEND PUBIEK. Tc Dinxperlo wordt in een aankondiging voor een aldaar te houden muziekuitvoering aan het publiek verzocht apennootjes thuis te laten. SLUISBOUW EN WERKLOOSHEID. In antwoord op een verzoek van het ge- meentebestuur van Velsen, om de uitvoering der werken voor den sluisbouw te IJmuiden in verband met de werkloosheid te bespoedi gen, heeft de Rijkswaterstaat medegedeeld, dat de uitvoering dezer werken niet aan de bestrijding der werkloosheid kan worden dienstbaar gemaakt. BANDEROLLES EN FFUWELIJKS- GELUK. De vrouw van een sigarenwinkelier te Rot terdam kwam Dinsdag bij de politie aangifte doen, dat haar man banderollen van sigaren voor een tweeden keer gebruikte De winke- lier werd naar het hoofabureau ontboden en verbleef daar ongeveer twee uren. Nadat hij vrijgelaten was en zich naar huis begaf, von hij zijn winkel en huis zoo goed als verlaten. De juffrouw zijn derde vrouw was er met den heelen inventaris die eenige waarde had, winkelvoorraad, kasregister, schrijfma chicle en meubilair, per auto vandoor gegaan. Naar later bleek naar familie in Woerden. DE NOOD IN) DEN) TLTNBOUW. Door hot Statenlid den heer P. Trapman te Schagcn zijn die volgende vragen tot Gedepu- teerdc Staten genicht: In verband met het feiit, dat de Regeering in beginisel heeft besloten geen credieten aan die tuinbouwers te verieenan, dan alleen in baj- zondere gevallen, tot een maximum van 500.000, verzoekt onder geteekende mededee- ling of Gcdeputeerde Staten bereid zijn 1. Zich onverwijld in verbinding te stellen met voormannen uit tuinibouwkringen en met he na ite gaa de practische uitvoerbaarheid1 vani de idee die steeds moer en meer bij tuin bouwers naar voran ilcomt, als het eenig mid- del dat directe hulp kan gevem, n.l. om zooge- naamde uitvoer-toesl agen te gevem voor de than® nog steedls in massa bij de bouwers op- Afdeellng ALKMAAR. morgen, Trydag 26 Jan., des avonds 7Vs uur, in de Harmonie. Toegang vrjj. gehoopte sit apelproducten? 2. Zoo de uitvoerbaarheid van die idee blijlkt, het door de Staten toegestane bedrag van 200.000 voor dit doel aan to weoden VEREENIGING VAN NEDERLAND- SCHE QEiMEBNTEN. Door de Aid. ,N. H. van de Vcreeniging van Nederlandsche Gemeemten zal 29 dezer in het Stadhuis te Amsterdam eene vergadc- ring worden gehouden. In de voormiddagver- gaaering zulien aan de orde worderi gesteld den brie! van den Minister van1 Wat'.rslaat over de tariefsherziening (electriciteitaleve- f^ng. Voorts zal worden besprokeni het vor- men van een inkoop-bureau voor electriciteits- artikelen en over het gezamenliik onderhou- den van transformatoren:. In de middagver- gadering zulien worden behandeld: vaststel- ling crediet uit de middelen der afdeeling, ten behoeve der Commissie voor de electrici- teitszaken voor 1922 en 1923, een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Bo- venk^rspel in zake de Ontvangers-j aarwed- den, bespreking wegenvraagstuk (rijden met -zware motorrijtuigen, overdracht groote we- gen bij de porvincie, onderhoud Rijksweg HaarlemAlkmaar) en een schrijven van de vereeniging van Burgemeesters en Secre- tarissen in het Kanton Hoom in zake wijzih ging van art. 25 8e lid der Nijverheidsonder- wijswet, zoodat verhaal op de ouders moge- lijk wordt. OUDERDOMSRENTE. Men schrijft aan^iet Hbld. in: aansluiting op een door dat blad geplaatst en ook door ons overgenomen bericht, inzake de mogelijk- heid voor ouderdomsrente ook boven een in- komen van 1200 per jaar: We kunnen hieraan toevoegen, dat deze grens van 1200 vele malen wordt over- schreden, terwijl de ouderdomsrente gehand- haafd blijft Wie b.v. voor 1 Mei 1915 in het genot was van een pensioen, wachtgeld of lijfrente mag voor de rijlcsinkomstenbelasting (sedert 1 Mei 1921 ook voor de gemeente- lijke inkomstenbelasting) in mindering bren gen op zijn inkomen de helft van de eerste duizend gulden van zijn pensioen, wachtgeld oflijfrente. Zoodat dus iemand met 1600 pensioen van voor 1915 een aanslag in de inkomstenbelasting krijgt naar 1100. Deze persoon is dus gerechtigd om ouderdomsrente te ontvangen. Wie na 1 Mei 1915 een pensioen, wacht geld of lijfrente ging ontvangen, mag op't oogenblik, dat zijn recht op ouderdomsrente werd nagegaan, niet hoogcr staan aange- slagen dan 1200. Was dit het geval, dan werd de ouderdomsrente toegewezen. E)e la tere verhooging b.v. van het rijkspensioen met 40 pCt. brengt hierin geem verschil. Het eenmaal gegeven recht op ouderdomsrente gaat niet verloren, al bedraagt het verhoogde pensioen thans bv. 1600. DE MOORD OP DEN NEDERLAND- SCHEN KDOPMAN E'NIGELSIMIAM Voor het Volksgericht te Neurenberg is gis- ter het proces begonnen tegen de fixmanten van de „Keramik Werksiatten Christian Le- derer", den 30-jarigen porceleindraaier Chris tian Lederer en den porcdeinmaler Fritz Meusel, eveneens 30 jaar oudi, wegens de roofmoord op den Amsterdamschen koopman Engelsmian. IBeide beklaagden bekenden voor de aan komst van Engelsman reeds een' plan tot ver- moording van dezen te hebben voorbereid. KORTE BERICHTEN. Maandagavond heeft te Borne een era 'Stig ongeluk plaats gehad Mej. de wed. H. een oude vrouw vac 84 jaar, die op een stoe zat met een stoof onder hare voeten, is ver- moedelijk door een beroerte getroffen, zoodat ze vap den stoel is gevallen, met het gevolg dat ze in brand geraakte. Zij is aan de gevol- gen overleden. Dinsd'agavond) is een eifjarige jongen, die op de leuning der Realen-brug te Amster dam liep, te water gevallen en verdronken. Uit een perceel aan den Slotetstraat- weg .te Amsterdam is een bedrag van 700 ontvreemd. Onder voorzitterschap van mr. dr A. R. v. d. Laar, te Gendringen, werd gister te Utrecht een partijvergadering gehouden van de Christelijk-Sociale Partij. Mm meldt aan de N. R. Grt, dat dezer dagen in eenige gamizoenen in het Oosten van ons land militaire maatregelen zijn ge troffen, als het aanvoeren van groote hoeveel- hedcn munitie en van mitrailleurs. De Zuiderzeevisscheiijraad heeft aan' de regeering afschaffing van den zomertijd ver zocht. De staking aan de Vereenigde Blikfa- brieken te Krommenie heeft zich gister uitge- breid, doordat de jongens zich bij de staken de fabrieksbeisjes hebben aangesloten:. Het aantal stakmden bedraagt thans drie- A vier- honderd. Door het springen van een grooten kete met heet soda-loog, zal de stroostoffabriek „Phoenix" te Veendam een goede week niet kunnen draaien. Ruim 100 arbeiders^worden er c'oor gedupeerd. De arbeiders, werkzaam bij de G- meentelijke Werkverschaffing te Hoogezand hebben den arbeid neergelegd. Zij eischen hooger loon. Een in staat van faillissement verkee- rende landbouwer uit Goes is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, verdacht van verduistering in het faillisse ment. Ingckomen zijn: a. Een schrijven d.d. 12 Januari 1.1. nr. 11278 van den Burgemeester, bericiitende, dat hij het raadsbesluit van 11 Januari tjv inzake de loonen bij werkverschaffing op rond van artikel 70 der Gemeentewet niet uitvoer brengt. De heer van Drunen hoopte dat de burgemeester als burgervader het raadsbe sluit alanog zou uitvoeren. Spr. doet daartoe het verzoek. De V o o r z i 11 e r zou geen aanleiding tot niet-uitvoering hebben gevonden, wanneer het waar was, dat in andere plaatsen met rijkssteun hooger kon worden betaald, dan dc regeering had vastgesteld Spr. heeft verga- derd1 met de bestureu van de vakcentralen, tlie beweerdeni, dat dit het geval was. Spr. lecit gelnfomeerdj en. het bleek uit de ant- woorden, dat er plaatsen zijn waar meer wordt uitbetaald, doch deze ontvangen nog geen subsidie, al is dit wel aangevraagd. Op grood van de circulaire gelooft spr., dat de subsidie zal worden geweigerd. Het is mogelijk, dat de regeering genoegen zal nemen met de enkele weken hooger uitbe taald loon. Dit is echter dan in strijd met de bepaiingen. De regeering zal zeker dit stand- punt innemen, dat het niet geoorloofd1 is hoo ger te betalen. De minister van binnenland- sche zaken telegrafeerde spr. reeds dat hij vooraemens was het besluit te vemietigen. De heer Westerhof vond dit wel een te groote toevalligheid. Het gaf spr. dm in- druk, dat een der wethouders goed bekend is met het ministerie of de voorzitter zelf. Het was z. i. ondenkbaar, dat de minister op grond van, de ochtendbladen, die ambtenaren last gaf te telegrafeeren. De Voorzitter oordeelde, dat de hear Westerhof geen aanleiding had zijn insinuate te dioen. Er is een persbureau belast met het lezen van alle couranten, dat de minister om 11 uur reeds op de hoogte brengt van be- langrijke berichten. Hiet telegram was dus niets verwonderlijks De heer Westerhof had slechts zijn verwondering uitgesproken, omdat het be kend is, dat de ministeries traag werken. Spr. vond zich wel gerechtigd zijn verwondering daarover uit te spreken. De verklaring dat de burgemeester en de weth ouders niets deden om het telegram uit te lokken, aeaat hij dus aan. Spr. betoogt dat de menschen van het loom niet kunnm leven. Deze week is door georga- niseerden een staking 'daar voorkomen. 'Deze werkverschaffing waarbij; buitensporig ge- jaagd wordt is niet toelaatbaar. De menschen die voorhem geen grondwexk verrichtten, kun nen het taakwerk, zooals het thans wordt op- gelegd, met vol houden. Sipr. wijst den heer Cloeck daarop en- vraagt een onderzoek. 'De uitlegging van Art. 70 door den bur gemeester maak't samenwerking tusschen den raad en het college onmogelijk. Dit systeem is geen goed systeem. 'De waar- digheid van den raad is verloren. Wij mogen zoo iets doeni als meester het goed vindt wij' worden zoo kwajoagens. Meester zegt: „ik voer het niet uit" en neemt als heer niet eens de sommen in acht. Het zal goed zijn als straks bij andere zaken gevraagd wordt of de burgemeester een te nemen besluit uitvoert. Die raad kan anders wel naar huis gaan. De heer De Boer: 'Nou, nou. De heer W/ s t e r h o f U weet er niets van ali bezit u grijze haren. In cle politick is u slechts een> leerling. Staatsrechtelijk is fact standpunt van den burgemeester niet te verdedigen. 'Spr. herin- nert aan de installatie-rede van Mr- Bosnian die daarbij protesteerde dat een burgemeester maar door dm Haag wordt thuis gestuurd. De burgemeester had het conflict met den raad moetem voorkomen: uit eerbied voor de gemeentelijke autonomie. >De verschilpunten worden ons voorgelegd. Wij1 zouden gaarne samenwerken. De burge meester moet zich echter niet door het college laten opstoken. Voor een burgermeester een besluit niet uit voert moet hij: zich volkomen op de hoogte stellen opdiat niet blijkt, dat de zaak anders is. Amsterdam krijgt wel steun van rijk en provinrie en dit geeft 0.80 per uur. De Voorzitter had geen gegevens van Amsterdam en verzocht den heer Westerhof overlegging daarvan. De heer Westerhof wees er nog op, dat zelfs 1,50 kindertoeslag daar wordt gege ven. De liberalen, die de autonomie als een Van de weinig deugden bezitten, zulien zich gekrenkt moeten gevoelen. Wij hebben voog- den genbeg. Ged. Staten, de Bank van de Ne derlandsche Gemeenten, de Kroon en de 4e voogd is de burgemeester, maar in die kwali- teit is hij niet sympathiek. Spr. wees den voorzitter, thans de favoriet van den Vrijheidsbond, op hetgeen Oppen- heim over de gemeentelijke autonomie schreef en over de positie van den burgemeester. Het wetsartikel 70 is, dit blijkt hieruit, al leen geboren om een beslissing uit te lokken als er strijd met de wet is, doch dit is hier niet het geval. Over blijft de grond, dat het in strijd zou zijn met het algemeen belang cn de voorzitter zou goed hebben gedaan, te omsclirijyen waarom hij zulks het geval acht en wat hij onder het algemeen belang verstaat. Het is ook een klassebelang. Wanneer men qver het algemeen belang 6en meening liad. zou de burgemeester vrijer uit- gaan. De arbeidersklasse ziet hier het alge meen belang niet in het ged'rang gebracht. Het gemeentebelaing zou fidancieel geschaad zijn. Wanneer dit het geval was, dan had de wethouder van financien moeten spreken. Hij' had de beroemde portefeuiilekwestie cunnen stellen, dat gebeurde niet en spr. con- stateerde op grond daarvan, dat door het be sluit Alkmaar niet financicel in den af- groind gaat. De werkverschaffing kost de gemeente dan ook bijna niets. De algemeene helangen: ko- men dan ook finandeel niet in het gedrang, Wclk belang wordt dan geschaad. Dat de re geering het beter kan overzien? Van alge- meenheid is geen sprake. Velsen geeft 2.— nicer. Amsterdam veel meer. Van een leid- draad is dus geen sprake. Is het Rijksibelang let belangrijkste, dan wil spr. opmerken dat dit door het voorstel van de R. K. niet in het gedrang zijn gekomen, er in tegendeel door gebaat zijn. Spr. vroeg den, voorzitter mede te deelen welk algemeen belang door bet besluit is ge schaad. Spreker herinnerd'e aan de houding van den vorigen burgemeester, die raadsbesluiten' uitvoerde, met het gevolg, dat de raad steeds in zichzelf een correctief vond. Een burge meester moet art. 70 zeer voorziehtig han- teeren. De Kroon heeft toch altijd het recht uit zichzelf in te grijpen., Deze buitengewoon conservatieve regeering zal zich er zeer over verheugen, dat de burgemeester uit overtui- ging een van haar knechten wil zijn. U stelt daden, die de raad niet kan toelaten. Spr. hoorde graag de stemmen uit andere fracties en of die ook niet meenen, dat de samenwer king overbodig is. Spr. vraagt dit als lid van den raad, niet als klassestrijder en vroeg of't wel goed was dat de voorzitter in deze da gen van ellende zoo gemakkelijk art. 70 han- toert Spr. vroeg de andere heeren of zij de houding van den vooszitter oirbaar achtten. De Voorzitter onderscheidde 2 din- gen: De vraag wat nu gebeuren moet en de vraag of hij goed heeft gedaan met het besluit niet uit to vosreji Op de lsto vraag had spr. den heer van Drunen geantwoord. Wat ten deze overblijft, laat hij' over aan den wethouder van sociale aaiigelegenheden. Het is de zakelijke kant. IWnt de vraag of spr. al of niet terecht ge bruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid vol- gens Art 70 betrefit, deze heeft sprk hier niet te beantwoorden. De boirgemeester heeft een bevoegd- heid te handelen, als bij' meen't dat er een con flict is met den raad. Hij is dus geen verant- woording schuldig tegen het college waar- mede hij, conflict heeft. Met den burgemeester van Amsterdam' zegt spr. dat hiji reddens zijn bevoegdheid wil handhaven inlichtingen te weigeren; al is hij bereid, als de raad hot wenscht,. inlichtingen te geven, doch dit als uiting van zijn zucht om predes te zeggen waar de schoen wringt. Dit debat kan uitgesteld worden tot de be- grooting. Dit komt spr. logischer voor, al wil hij dd ook thans wel. De heer Westerhof ver- waarloosde te veel in de 2e alinea van Art. 70 waarbij bepaald wordt dat de burgemees ter een besluit kan schorsen als hij het per- soonlljlk acht in strijd met het algemeen be lang. 'Do raad neemt aatuurlijk besluiten waar- van hij meent dat ze niet in strijd zijn jjuet het algemeen belang. Spr. meende dat het besluit in strijd was met het algemeen1 belang en voerde het daar- om niet uit. Te zeggen waarom dit in strijei was met het algemeen belang is een herope- ning van de dehatten van voor 14 dagen en vordert noodelooze tijdverspilling. 'Dat spr. zooveel mogelijk, evenals zijn voorganger, conflicten met den raad vermij- den, is wenschelijk. Met deed hem leed, niet om de zaak zelf, weer een conflict met den' raad te hebben. Spr. beoordeelt de conflicten echter anders dan de heer Westerhof, Het vorig jaar deelde spr. biji het lste con flict mede dat fie wethouders zouden aftre- den^ toch nam de raad het besluit en den wet houders past daarvoor geen hoon, omdat de Klroon het besluit vernietigde en de reden dus verviel. Voor een ernstige waarschuwing client men de wethouders met te hoonen. Spr. ontkent, dat, nu de wethouders niet met ontslag hebben gedreigd, zij niet emstig hebben gewaaxschuwd. De vergdijfcing van kwajongens met een schoolmeester doet spr leed, en zij, is o-njuist. Verleden jaar werd de raad met zijn houding verrast. De Kroon stelidie zich aan spr. zijde. Nu dezelfde omstandigheden. Spr. waar- schuwde en toch nam de raad het besluit, waartegen hij gewaaxschuwd heeft. Spr, meent, dat men, met macht bekleed, zich moet beperken en geen besluiten moet nemen, die vastloopen. De raad bewoog zich op het hel- lende vlak van maar besluiten te nemen, die op niets uitloopen. De raad moet zich dus zelf verwijten. In de praktijk kan men niet doen wat theoretisch in boeken is vastgelegd: Prof. Oppenheim is nu lid van den Raad van State en moet nu zelf beslissen over raadsbe sluiten die tier vernietiging worden voorge- dragen. Spr. nam zijn besluit met een: bloedend hart en hij hoopt, dat de raad met ernstige waarschuwingen, die zelden gegeven zulien worden, rekening zal houden. De heer WesterhofWie regeert dan? De Voorzitter: De raad, maar dfeze zal hij niet laten toraen aan zijn bevoegdL heden. Spr. kent den heer Westerhof vol- doondc, om te weten dat hij dit ook niet zou dulden. Dat hij in toon tekort is geschoten, ontkent hij ten stelligste. De heer Cloeck zou, indien eenigszins mogelijk, willen, dat de werkloozen het ac- coordloon verdienen. Dit is gelukt. Spr. is bereid te onderzoeken of te groote inspanning wordt gevraagd. In de commissie werd alleen bezwaar gemaakt tegen de regeling inzake bet afsteken van graszoden. Het onderzoek is dus niet noodig, doch spn zal het instellem Hij zoelct voorts allereerst naar werkverruiming en daaraa werkverschaffing, waarbij hij niet zal afwijken van de door de regeering aange- geven lijn, omdat dit bekeken moet worden vanuit den nationalgn gezichtehoek. 'Zoolan er nog 300 werkloozen niet tewerk gestel zijn, zal hij zich niet beldagen over een loon 18,90 voor tewerkgestelden. van (Ongecorrigeerd). (Zie vervolg bijblad.). HISTORISCHE ANECDOTEN. Een wet, waarvan men soma haast zou kunnen wenschen, dat ze ook nog tegenwoor- dig en liefst overal 'bestond, wera in het oude koninklijk Polen toegepast. Zij bctrof de laateraars, die diep verachfcelijlwe menschen, tegen welke deze wet een hardie straf voor- senreef. De persoon, die van dit vergrijp overtuigd werd, moest onder geleide van, een gerechtsdienaar op handen en voeten door de straten loopen, door stof en moddor, door plasisieni en vuilnishoopen. Bii) 't eerstvolgend openibaar gastmaal word hij' weer door een agent aan een tourw daarheen geibracht. moest op handen en voeten onder de tafel kruipen, daarbiji als een hond blaffem en iedere gast had het recht heln naar hartelust te trappen. Eindclijik nog mocht de belasterde hem1 een afgekloven been toewerpen, het- welk de lasiteraar dan met den, mond moest oprapen en) daarmee moest hij dan op han- den-en: Voeten de kamer uitloopen,, waarbij: de gerechtsdienaar hem nog een geduchte schop gaf- HDOFDPRIJZEN ST A ATSDOTE RIJ. No. 10315 f 100.000. Nos. 1992, 8685, 17568, 19976 f 1000. Nos. 1038, 2450, 2567, 13977, 14820 400. Nos. 1646, 2626, 6135, 8707, 9636, 11896, 13850 200. Nos. 1097, 1511, 3766, 6767, 15337, 17147, 20307, 20498 f 100. Proyinciaal Niewws UIT BERGEN. Blijkens bericht van de Directie der Poste- rijen en Telegrafie, zal niet, zooals het plan overge gaan. Door de St. Josephstichting is tot onder- wtj'zeres aan de St. Ursulaschool, alhier, be- noemd, mej. C. Schipper te Hazerswoude. Volgens opgaaf van den1 eigenaar zijn bij de inbraak in het perceel aan de Kon. iaan-hock Ouurtjeslaan, eigendom van den heer Schoch, ontvreemd 2 wollen dekens en een' doziju verzilverde lepeltjes. Tfilpgratiinii'i van heden Voortzetting van bet drainaT te Den Haag. 's-GRA/VENHAGE, 25 Jan. Hedenoch. tend is in een in aanbouw zijnd huis, vlak aehter de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen", het lijk gevonden van een man die zich door ophanging van het leven had beroofd. Bij: nader onderzoek bleek men te doen te hebben met den echtgenoot van de vrouw uit de Rembrandtstraat alhier, die zich eenige weken geleden met haar beide kin- deren verdronken heeft en op de begraaf- plaats „Nieuw Eik en Duinen" ter aarde Is besteld. Htet lijk van het 5-jarig zoontje is tot dusverre niet opgehaald. GEREED VOOR DE ALGEMEENE STAKING. AMSTERDAM, 25 Jan. De Transport en1 Spoorwegorganisaties van Frankrijifc, Belgie, Duitschland en1 Nederland heibben iWoensdag vergaderd ter bespreking van den toest-and, veroorzaakt door de Fran- sche bezetting van het Ruhrgebied. De LT. F. heeft in verband met dien toestand een dringenden oproep gericht tot de spoorwegarbeiders, zeeliedtn en transportarbeiders van alle landen om' zich gereed te houden voor eeu erastigen strijd tegen het Fransche militarisme en kapita- lisme, om ten koste van alles een nieuwen oorlog te voorkomen. DE HDL'DDNG VAN ENGELA'ND. 1 ONDENl, 25 Jan. De Times meldt, dat de Britsche :gedelegeerden in de Rijinland- commissiie een nieuwe inistnuctie heeft ont vangen', diat hijl zich, heeft te onthouden van een stemming over kwesties, voortvloeiende uiit de Fransche bezetting van het Ruhrge- bied, welike voor de 1 Stooge Commissie van de Rij<n 1 and-Comm issie wordt gebracht. 'De iBritsche politie zal de orde handha ven. DE ENGEESCHE ARBEIDERS SO'Ll- DAI'R1 MET DE.DUITSOHE. LDNDE'Nl, 24 Jan. Het Bestuur van hef Engelsch Vakvereenigingscongres en van de Labour Partij. hebben een manifest tegen de bezetting van het Ruhrgebied uitge- vaardigd:, wtaarini de solidariteit der Brit sche arbeiders met de Duitsche arbeiders in het Ruhrgebied' wordt geprodameend. Van de Britsche regeering wordt ge- eischt, dat ztiji zoo mogelijk met medewer king der Amerikaansche regeering zal in- grijpen teneinde een onmiddellijike ontrui- ming van het Ruhrgebied te verkrijgen. 'Het manifest stelt voor die schadevergoe- dinjg voor te leggen aan den Vollkenbond DF. ONRUST IN 1ERLAND. DUBLIN, 24 Jan. De wandaden duren voort. Een vijftiental gewapende individual stak hedenavond het station Kilmessan en het dorp Castlemaine in brand. EEN DINER !BIJ) MULLERAND. PARIIJS, 25 Jan. Millerand bond gis- teren het corps diplomatique een diner aan. De Duitsche zaaikgelastigde was niet aanwezig. DE OOMIMIFSSIE VAN HERSTEL. PARIIJS, 25 Jan. De Commissie van iHenstel zail morgen bijfeenkomen hot het houden van' besprekingen over het Fran sche moratoriumpl'an voor Duitschland. EEN TEGENSPRAAK. PARIJS, 25 Jan. Van bevoegde zijde wortd tegengesproken, dat de ambassadcur van Groot-Brittannie bij Poincare gepro- bsteerd zou hebben tegen de arrestatie van Duitsche beambten in de Engelsche bezet- tingszone. ALGEMEENE STAKING IN OOSTERIJK. WEENEN, 25 Jan. In het industriege- bied van Bielitz is een algemeen staking uitgebroken. Ook in het electriciteits- en trambedrijf werd het werk neergelegd. De fabrieken werden door militairen bezet. Op het stadsplein had een botsing plaats tusschen. arbeiders en soldaten. De toestam is emstig. DE BEZETTING VAN HET RUHR GEBIED. BERLIJN, 25 Jan. Uit het Ruhrgebitt wordt een tonemende chaos in het1 verkeer gemeld. Naar de „Matini" uit Dusseldorf meldt, hebben de spoorwegarbeiders na het be kend worden van het vonnis van den Krijgsraad te Mainz tot het afkondigea van de algemeene staking, ingaande te middernatht, besloten. De staking was echter reeds te acht uur algemeen. Het be richt is van Duitsche zijde nog niet beves- tigd. Irni Dusseldorf zijn reeds 250 Fransche douanebeambten aangekomen. De Duitsche gedelegeerde bij hot Uit voerbureau te tins is naar Koblenz ont boden doch hij weigerde deel te nemen aan -de yoorbereiding der Fransche plan- nen tot imstelling van douaneoorden om het Ruhrgebied. Uit Koblenz wordt de uitwijzing gemeld van den Regeeringspresident von Trier en diens geheele familie, evenals van den Op- per Burgemeester. De Franschen moestefl de inbeslaggenomen loonen der Badische Anilline en Soda-fabrieken weer vrijgeven. DE DREIGENDE ALGEMEENE STAKING. ESSEN, 25 Jan. Albet, een der leiders van de Christelijke Vakvereeniging heeft verklaard, dat er ingeval van een alge meene staking voldoende fondsen zijn om gedurende geruimen tijd de arbeiders te betalen. De gelden daarvoor worden ge- waarborgd door de regeering, terwijl van alle kanten, ook uit het buitenland, geld binnenkomt. De voorbereidingen voor de algemeene staking zijn getroffen. De kolentreinen naar het onbezette ge- bied rijden nog vrij'wel normaal. De Fran sche en1 Belgische militaire autoriteiten be- reiden nieuwe maatregelen voor. De tele- foon- en telegraafkantoren in Bochum, Es sen en Dortmund zijn door Fransche be ambten bezet.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2