Alkmaarsche Courant Zevengesternte. Honderd Vijl en Twintlgste Jaargang. Donderdag 25 Januari. FeuilletoiL 1923. No. 91. Stadsnieuws ALGEMEEN VERSLAG tatreffeode het onderzoek in da Afdeelingen van da Gameente-begrooting; voor den diensit 1923 en MEMORIE VAN ANTWOORD van Burgemeester ern Wethouders. (Vervolg.) Algemeen verslag. Verkeersverbetering en wegen. (Waar het verkeer in de omgeving van W. nog eens onder de oogen willen1 zien, wat de kosten zijn van meerdere bioscoop-voor- stellingen. De bioscopen worden des morgens en des middags toch niet gebruikt, dus mee nen zij, dat dan de kosten niet bijzonder hoog warden, zood'at bijna geregeld van aanschou- welijk onderwijs igebruiik kan worden gemaakt. Door hen werd tevens opgemerkt, dat de plannen der schoolbioscdop lang uifblijven en ziji zouden gaame nu eens de juiste meening van B. en W., over d-eze zaak vernemen. Een ander lid sluit zich bij deze opmerking aan.. Antwoord. Zooals uit de nota van aanbieding en nit de memorie van toelichting bij1 volgnummer 175 blijkt, laten Wij1 het denkbeeld betreffen- de een schoolbioscoop varen, daar geblekem is, dat het onderwijsbelang voldoende wordt f ediend, wanneer van tijd tot 'tijd in de hier estaande bioscopen geschikte films vertoond worden. Wij zijn voornemens in de richting, omgeving van de wjj bereids insioegen, voort te gaan en Willemsbrug veel te wenschen overlaat, werd J meerdere aanvragen om voorstellingen, zoo een verbetering te dien' opzichte bepleit, even- j eenigszins mogelijk, toe te staan. eens dat de Krebbesteeg binnen den korat mo- gelijken tijd wordt verbreed. Antwoord. In onze aanbiedingsbrief noemeni wij1 de verkeersverbetering in de omgeving van de Willemsbrug een onderwerp, dat meer dan onze gewone aandacht heeft, waaruit volgt, dat wii eerlang met voorstellen dienaangaan- Ml „Of het wijs finiancieel beleid genoemd kan worden onaer post 75 van de winst over 1921 der Lichtbedrijven f 50.000.in ten j aar te gebruiken terwijl geen verdere extra-winst is te verwachten en de Hoofdelijke Omslag daardoor dus onevenwichtig en niet blijvend wordt verlaagd?" Antwoord. Het valt ons moeilijk nevensstaande vra- gen, wegens den eigennardigen vorm, waar- in ze gesteld zijn, categorisch te beantwoor- den. Toch willen wij kort en duidelijk zeggen, dat wij; al de genoemde bedragen behoefden, om de begrootingen te do-en sluiten. Het geld was noodig, hoe men theoretisch over het trekken van winst uit de bedrijven moge oor- deeleni. Na de daarover bij- de behandeling der vorige begrooting gevoerde debatten,ach- ten wij het nutteloos hierop thans dieper in te gaan. Wij meenen er voor te kunnen zor- gen, dat een eventueel gemis aan winsten tot geen1 belastingverhooging in 1924 aanleiding zal geven. Algemeen versl: de zullen komen. |Wat de verbreeding van De kosten per voorstelling kunnen op onge- veer 125.—- wOrden gesteld. Algemeen verslag. PoU.tie-bezvM.ging, Waar bij de algemeene beschouwingeni voor de begrooting van 1922 aangedrongen werd op vermindering van uitgaven voor re cherche en politic, waren meerdere leden thans ook van meening, dat op den post voor de Krebbesteeg de politie bezuinigd kan wordeni. Een korps betreft, is het U bekend, dat de adressen van J van 34 agenten was voor Alkmaar veel te ingezctenen pro en1 contra vemietiging van h0()g. Zij geven- dan ook in emstige overwe- ihet raadsbesiuit van 15 Maart 1.1. nog bij de J gjng om ae 4 eerstvolgende vacatures onbe- Kroon aanhangig zijn. zet te laten. Nog een ander lid wil het korps Zoolang de beslissing niet gevallen is, J tot 26 agenten terugbrengen. Volgens deze blijven rusteri. J leden1 kan de bezuiniging plaats vinden, zon- der evenwel aan de arbeidsvoorwaardeni van moet het vraagstuk wel Inmiddels zijn de kosten van het werk, ten bedrage van 217.800, onder volgnummer 267 in de begrooting opgenomen. Algemeen verslag. Secrelarie-personeeL iMeerdere leden waren van meening, dat er op de secretarie te omslachtig wordt ge- werkt, 5 of meer parafen op den stuk, waren dlaarvo,or medede bewijzen, meende men. Dit kan toch veel economischer. Vandaar dan ook het politiekorps schade te doen. Gevraagd wordt dan ook: „Achten B. en W. geen ver dere bezuiniging op het politiekorps moge- llijk?" Antwoord. Deze gemeente heeft op ongeveer 683 ihr woneris 1 politie-ambtenaar. Oinder de genoem de gemeenlien van gelijke grootte zijn er slechts 4, waar diit cdjfer gunstiger is. Daar- de vraag: „Wij zouden gaame een nauwkeu- j entegen zajln er 91, waar de uitgaven aan sa- rige opgave willen bebben van h6t aanta! J iarisscn, Weeding enz. hooger dan hier. Deze ambtenaren ter secretarie op 1 Januari 1914 en nu, van beide data met vermelding van rangen en titels en tot welke afdeeling be- hoorende; en verder met welke meerdere werkzaamhedeni de secretarie sinds 1914 is belast, hoe daar de werkwijze is en welk werk verdwenen is?" Een ander lid vraagt: „Of B. en1 W. kun nen mededeelen hoe groot de bezetting van personeel is op secretarieen van gemeenten, overeenkomende met Alkmaar". Voorts meenen enkele leden, dat bij het vacant komen van plaatsen ter secretarie, de ze onbezet kunnen blijven, hetgeen een goede bezuiniging zou zijn. Antwoord. Een opgaaf van het aantal ambtenaren ter secretarie, hun rangen, titels enz./leggen .wij hierbij) over. Omtrent de bezetting van andere secreta rieen heeft de secretaris U bij-schrijven vergelijkihg valt dus niet ten madeele van Alkmaar uit. Intusschen is reeds een vermindering van het getal agenten met 2 toegezegd, terwiji1 de Burgemeester zich bereid verklaart met den1 nieuwen Commissaris van Politie te overwe- gen of verdere bezuinigingen mogelijk zijn. Presentkgelden raadsiedeti Algemeen verslag. i Waar thans alias staat in het teeken van bezuiniging, meenen enkele leden, dat de be zuiniging van huis-uit behoort te beginnen en de presentie-gelden voor de raadsleden1 dan ook wel verlaagd kunnen worden. Dat B. en W. de presentiegelden op hetzelfde bedrag stellen, daar kunnen- zij zich niet mede ver- eenigen. Antwoord. Het ligt voor de hand, dat wij: de vaststel- j ling van het presentiegeld bij1 voorkeur aan van i den Raad overlaten. Tot her doen van voor- 11 Februari 1922 ingelicht, waaraan wij1 ons Utellen om-trent verhooging of verlaging daar- thans gaarne refereeren. De daarin aangege- r van gevoelen niet wij ons in de eerste plaats venl verhouding zal iets gunstiger worden, £er0epen. doordat de betrek-king van adjunct-commies- wij behoeven echter niet te verzwijgen, dat, redacteur met ingang van 1 Mei a.s. om be- Jiwaar het presentiegeld praktisch de beteeke- zuinigingsredenen, koxnt te vervallen. Een bespreking van de werkwijze ter Secre tarie komt ons niet gewenscht voor, aange- zien het ons niet bekend is, hoe de pas be- noemde Secretaris daarover denkt. Wellicht bestaat er naderband aanleiding hierop terug te komen-. Of sommige betrekkingen bij eventueele va- cature onvervuld kunnen- blijven, hangt ge- heel van den aard dier betrekkingen- af. Wij zullen ons bij elke vacature de vraag«steTen, of verv-ulling'ervan noodzakelijk is en als- dan naar bevind van zaken handelen. Verde re toezeggingen kunnen- op dit punt niet ge- daan worden. Algemeen1 verslag. Straatverkeer. De gereeelde toename van het aantal vrachtauto s in onze gemeente, doet een lid de opmerking maken, dat door het snel rijden met deze auto's veel schade wordt berokkend aan gebouwen en de wenschelijkheid betoogd om een maximum-gewicht en -snelheid voor vracht-auto'e te bepalen. Antwoord. Hoewel- wij ons bij deze opmerking 'aan- sluiten, verdient het o. i. aanbeveling de op dit punt in voorbereiding zijnde Provinciale verordening af te wachten. Algemeen verslag. Schoolbioscoop. Gevfaagd wordt door enkele leden! of B. en nis heeft gekregen van een- schaddoosstell ing voor moeite, tijdverlies -en aan- bet raadslid- maatschap noodwendig verbonden onkosten, een1 bedrag van 8 per vergadering ons niet te hoog voorkomt. Algemeen verslag. W ethouiulersrsalarissetl. Wat de verdere bezuiniging betreft, meent een lid dat ook -de salarissen van de Wethou- d-ers verlaagd kunnen worden. Andere leden geven te -keimen, dat de salarissen van de Wethouders niet verlaagd kunnen worden en- zij zich beter aan bun taak kunnen geven. Antwoord. Waar in het algemeen1 op de jaarwedden geen! bezuinigingen zijn toegepast, is er, naar het oordeel van1 den Burgemeester geen reden hierop alleen voor de jaarwedden der Wethouders een uitzondering te mak-en. Algam-een verslag. Winst uit de bedrijven. -Door een- paar leden wordt ook de winst uit de bedrijven besproken, in welk verband zij de volgende vraag stellen: ,,Acht-en B. en W. het een democratisch beleid, om, waar de noodzakelijkheid er niet toe dwingt, na de veikapte winst (die retributie heet) nog 40.000.uit de gasfabriek- en 36 000. uit het electrisch bedrijf te hal-en, waar deze winst uit de bedrijven zoo onevenredig zwaar op de arbeiders drukt?" Voorts betoogen zij Opcenten- vermogensbdasting, -Gevraagd wordt: ,,Waarom. door B. en W. wordt vastgehouden aan de 100 opcenten op de Vermogensbdasting? Een lid wenscht dit te verlagen en zoo noodig de Hoofdelijke Om slag te verhoogen Antwoord. Aan de opcentenheffing op de vermiog bel'asting dienit de Raad vast te houd-en i de eenvoudige red-en1, dat de opbrengst dac. an niet ontbeerd kan worden^ evenmin als am-re bronnen van inkomst. (Wordt vervolgd.) ONlZE VREDESBEWEGING. De bovenzaal van bet cafe Populair was gisteravond stampyol ter gelegenheid van de openbare vergadering van de soc.-vrouwen- club, waar. als spreker optrad de beer A. de an Zakndam, voor Alkmaar geen on- -, met het onderwerp „Onze Vredesbe- wegingf1 avond werd ingezet met een1 paar mu- zieknomm-ers van de arbeidersmuziekvereeni- ging ,,-Excelsaor", directeur de heer H. van Uitert, die toonde in den korten tijd van zijn bestaan het korps reeds vrij ver te hebben gebracht. iMevr. Westerhof sprak in haar openings- avond haar vreugde uit over het groote 5e- zoek en1 heette alien, inzonderheid de vrou- wen, hartelijk welkom. Den heer de Vries verheugde evenoens de flinke opkomst van d-e vrouwen, die in veel grooter getale aanwezig waren dan gewoon- lijk. Dit stemt tot vreuigde, omdat de vxouw thans ook haren invloed doet gelden bij de veririezingen, niet zooals toii voor kort, alleen in naam, maar in de practijk. Spr. faoopte dat ook in due toekomst de vrouwen zoo talrijk zullen opkomen op de vergaderingen. Komende tot zijn onderwerp, constateerde spr., dat van een vredesbeweging geen spra- ke kan zijn, als er geen1 oorlog is. Wij1 hebben dus na te gaan of de oorlog iets is, waarte- gen wiji ons moeten ver zet ten, en bovendien wat de oorzakeb van den oorlog zijn, omdat anders de strijd er tegen niet doeltreffend kan zijn. De oorlog moet al iets van zeer groote be- teekenis zijn, als de intemationaal georga- niseerde arbeiderSklasse zich er tegen keert. Waar er in den oorlog van 19141918 tien millioen1 menschen sneuvelden, blijkt die groo te beteeken's voldoende. Deze gesneuvelden zouden, op een rij liggend, een lertgte vormen van ruim 3000 kilometer, een rij dus van on geveer zes uur gaans. En dan nog de vele vemielingen van ka-pitalen en gronden en2., en de zes millio-en verminkten, die nog als griezelige herinnering zijn overgebleven over de heele wereld. Deze arme verminkten, on- voldoende gesteund door hunne regeeringen, lijden bittere ellende. Deze reden-en, rechtsrreeksche gevolgen van den oorlog, zijn voldoende om te verkla- ren dat de arbeiders zich er intemationaal tegen verzetten. En de oorzaken van den' grooten oorlog? Alleen de moord te Serajewo? Wel neen, zei spr., want als dat zoo was, zou de heele we reld niet in de wraakoefening zijn betrokken en spreker wees als zoodanig aan bet kapita- lisme met zijne gevolgen. Wat is eigenlijk het kapitalisme? Er is niem-and, die het geheel ken-t tot in de kleinste bijzonderheid, maar zijn hoofdkenmerken zijn toch wel voldoende betfend, en daaraan heeft men1 dan ook genoeg. Een dezer eigensch-appen is, dat het meer- waarde voortbren-gt en zich verrijkt met wat het aan- de arbeidersklasse onthoudt. Spr. zet- te diit" nader uiteen, daarbij on-tkennende de juistheid der vaak gehoorde bewering, dat de economische verhoudinigien- altajd1 z66 ge weest zouden zijn als thans. Vroeger spr. noemde als voorbeeld de Batavieren was de opbrengst van de door den werker gelever- de arbeidskracht voor dezen zelf; er waren geen: bazen en knecbten en daardoor geen kans op uitbuiting. De beschaving, die later kwam, heeft ons den tijd van bazen en kflech- ten gebracht en ons daarmee de das omge- daan. Het economische leven gaat echter zijn gang en: dezen tijd zullen wij ook wel dodr- komen. Er moet voortgebracht worden in elk op- zicht, -en daarom is het vraagstuk der werk- loosheid zoo emstig. Krankzinnigenwerk noemde spr. het, dat zoevele menschen nog moeten wonen in huizen; krotten, die voor de gezond-heid schadeliik zijn. Daarom is het zoo juist, dat de arbeiders andere maatrege- len vragen en blijven1 eischen, ondanks ver- dachtmakingen van de zijde der kapitalisten. Immers, verdachtmakingen slechts ziin het waarmee men ons bestrijdt, ons beginsel kan men niet met succes aantasten. Als voorbeel- den van die verdachtmakingen noemde spr. de praatjes, die ontstaan als iemand, die toeval- lig socialist is. iets verkeerd doet. Alsof zoo'n verkeerdheid net socialistisch beginsel kan aantasten. Oeproduceerd moet er worden, maar de productie moet beter verdeeld worden. Een regeling daarvoor zou wel te vinden zij A, als men die wilde. De iouten, aan zoo'n regeling klevende, zouden in de practijk verbeterd kun- Roman door Margairetha Bohani, Naar hot Duitsch cfoor G. |4. <3ie. (Geautomaaeode ventaling^ 60) „Maria!" Cato Braunberg wou op haar dochter toevliegen. Bij die beweging wierp zij het lichte Japansche -tafeltje met de twee theekopjes om. Het eene kopje brak, het an dere, dat nog vol was, schoot zijn inhoud in Fientjes schoot en over het fijne leant- en borduurwerk. Met een kreet sprang Fiemtje op, schudde de thee van haar lichte japonne- tje en keek met draefheid naar haar door- week-t hand-werk. Plotseliag barstte ze uit: „Al'es bedorven! Hoe jammer is dat!" Het komische van den toestand1 verdreef den ernst van het oogenblik. Allen glimlach- ten. „En die japoni heb ik voor het eerst aan. Gaan theevlekken uit wollen crepon tante Agnes?" Maria was de kamer uitgegaan. Zonder om te kijken ging zij door de ver- andadeur het bosch in :en liep den bergop- waarts voerenden weg een kwartiertje op, tot- dat ze bij een bank was gekomen. Verder k-on zij niet door het kloppen van haar hart. Zij had nog altijd dat drukkende gevoel in de keel en daarbij voelde zij zich zoo wonderiij-k flauw alsof zij het volgend oogenblik zou flauw vallen. Door een opening tusschen de dennen kon men van deze plaats af het dorp zien en over een gedeelte van, de blauwe Schwartzwaldbergen hee-n-. Maar Maria had op dat oogenblik geen oog voor de schioon- liedeni van het landschap. Het vreedzame der avondstemming stond in scherp contrast met haar eigen in beraering gebrachte gevoelens. Zij was zeer ontstemd. En eenige spatten van deze golven van ergemis, moedelooshei l en vensilagenheid troffen ook Morrison. Hoe 1 beladiitdiiik en weerzinwdkkend was dit alles. Het kunstmatig gewichtige, dat men aan deze samenkomst gegeven had, deze klucht I van een gerecbtszittmg 1 Moeder, die zich ge- droeg als een woedende kip, Fientje met haar klagende stem: „Mijinheer pastoor Primtori- us zegt..." George met wien ze als kind krij- gertje gespeeld had en die nu als geestelijk I hoofd der familie opkwam, en aan den ande- ren kant Morrison met zijn ijzeren, onverbid- delijke halsstarrigheid, die haar eenvoudig voor een beslissende keuze gesteld had. Diep in haar geheimste binnenste was iets dat haar naar haar familie deed overhdlen. Al plaatste zij zich op het standpunt van de- zelfde wereldbeschouwing als die van haar verioofde, toch was het geen kleinigh-eid zich van alles los te rukken waar zij van kind af aan mee opgegroeid- was en dat een deel uit- maakte van haar vleesch en bloed. Het was bepaald niet een bewijs vap zeer groote liefde dat hij haar dezen strijd en moeilijkheid niet door een weinig toegevend- heid voor haar omgeving en haar eigen pieteitsgevoel bespaarde, ten minste gemak- kelijker maalcte. En daarenboven zijn liefde... Maria was de laatste om bij1 een man de sentimentaliteit van feeder tortelduifgdcwed als eenig teeken van liefde te beschouwen. Maar aani alles zijn grenzen. De werkelij-ke liefde tusschen man en vtouw, die tot waarborg van echt hu- i welijksgeluk een menschen leven lang jonig en nen worden. Men kome niet met als bezwaar het praatje, dat er in den distributietijd wel eens een ambtenaar was, die diefstal pleeg- de. Het heele kapitalisme immers is diefstal. Htet zit hem maar in de verdeeling der pro ductie en der productiemiddelen. Hout, stee- en, kalk, alles is er en1 anders kunnen we ie(i maken. Mlaar de regels van het kapitalis me zeggen: maak maar niet. Dat is de groote prinripieele tout. Doordat men de menschen uiet la at werken, hoewel er behoefte is aan vrijwel alles, gaat de wereld, ook ons land, ecomomisch gesproken, steeds meer naar den kelder. En toch wil de arbeidersklasse wel werken. Het kapitalisme wil echter alleen la te produceeren om' de winst, en daarmede is het kapita'listische stelsel veroordeeld. Die winst is hetgeen de kapitalist meer krijgt voor het product dan, wat net hem kost, maar die winst is het juis-t wat aan- den arbeider is ont- louden, de meCnvaarde. Een good loon als ondememer, als eigenaar van de productie middelen, als productieleider, moet de kapi- iialist na-tuurfdjik wel hebben1. Zonder die meer- waarde is het kapitalisme onbesitaanbaar, wie de meerwaarde wil bestxijden, moet beginn-en j'ij het kapitalisme. Een ander verschijnsel van het kapitalisme is het zich steeds mueerconcen-treeren van de pro-dtuctiemiddelen. iDeze worden steeds groo ter en duurder, de kleine bedrijven worden opgeslokt door de groote en d-e kleine onder- nnijers worden loondienaren bij' de groote. Het leger der arbeiders, der loontrekkenden, wordt daardoor voortdurend grooter, en dat is eigenlijlk ons voordeel. Hlet aantal- zelfstandi- gen, onafhankelijkem, wordt in d-ezelfde mate gennger, een1 groot deel van dezen- is' no"" rechtstreeks van den1 fabrikant of brouwer al lankelijk (zij- zijn ddkwij-ls eigenlijk niet an ders dan zetbazen.) Ook de boeren, vooma melijk de pachtboeren, zijn weer van de kapi talisten afhankelijik. Ons proletariers-leger wordt dus steeds -girooter door bemiddeliing van het kapitalisme zelve. In de 25 jaren, dat we nu bestaan, is dit leger een macht geworden, waarmee reeds geducht rekening wordt gehouden, heel 'an ders dan eenige jaren- geled-en, en toch zijn we nog zoo j-ong. Bij1 voortgaanden1 groei van onze macht, zullen- wij, als wij eens de macht hebben, komen tot onteigening en productie alleen ten bate der gemeenschap, de sociali- satie. Hoe die precies zal worden geregeld, is nog niet te zeggen. Nog een1 ander verschijnsel van het kapi talisme is de-coneurrentie tusschen zijne on- d-erscheidene groepen. Als het nog maar al leen was tusschen die van- een zeker bedrijf, zou het niets erg zijn, er zou een proleDrier meer kunnen1 komen- daardoor. Maar erger is de concurrentie van de kapitalistei> van het eene land met die van een ander land. Hoe dit -soort kapitalistische strijd leidde tot het ves'tigen1 van invloed in de minder beschaafde landen, zette spr. uiteen. De staatsmacht werd hierbij gebruikt. Echter, het -te hu-lp roepen van de staats macht was het begin van- de ellende, want hier begint het militairism-e ter bescherming van de handelsbeiamigan, in het belang van de natie, heet het dan. De kapitalisten moeten dus wel militairis- tisch zijn, want zij moetien om zichzelf het im- lerialisme dienen, het stelsel van winst ma- en in gebieden waar dit nog mogelijk is. Het militairisme en het imperialisme zijn frisch kan blijven, kan eenige verliefdheid toch niet missen al zijn de hoofdbestanddee- len sympathie en wederzijdsche achting aan wezig. Svens afgemeten en kode wijze van doen deed haar kil aan. Vooral toen de her innering aan- een wannen zomeravond bij haar opkwam en aan de kussen van den houtvester achter het hek. Toen was er iets in haar opgewekt, d-at nooit weer geheel1 was ingeslapen: Het onbevredigst brandenc \».r- langen naar liefde, naar nemen en! gc.en zonder voorbehoud. Misschien pasten zij toch niet bij- elkaar. Zij sloot de oogen en drukte de vuisten tegen haar oogleden om de tranen terug te houden. -De tragi-comedie van het laatste uur trok als een lichtbeeld op het lin- nen scherm aan haar geest voorbij-. Daar achter stond het blijvende: het kalme huwe- lijk in de koele schaduw van platonische ka- meraadschappelijkheid-, de firma Morrison en- Co., eijgenaars Sven1 en Maria Morrison, bac- teriologisch laboratorium. Morrison kwam den- berg op. Nog voor- dat zij zijn voetstap herkende, wist Maria dat hij het was. Stilzwijgend zette hij zich naast haar neder en trok haar handen van haar oogen weg. x „Je moet niet schreien, Maria. Je doet mi; verdriet aan, kind1. Om miji moest je dat alles onder vinden." „Mijn familieleden zijn eigenlijk alien! ver- draagzaam en verstandig. George kan na- tuiiriijk niet anders. Hij is anders ook geen fanati-ek man en denkt in zijn har-t precies als de anderen. Onverdraagzaam zijn alleen mijn m-oeder en mijn zuster. Moeder vergeeft het mij nooit." „En dat valt je heel erg moeilijk?" Zij gaf geen antwoord. Dat doffe trillamde dus rechtstreeksche gevolgen- van het kapita lisme. En daarom moet men dit bestrijden. Een bestrijding van het militairisme alleen of van het imperialisme is onbegonnen werk, evengoed als die van de meerwaarde waarbi] let kapitalisme onbestreden zou blijven. Tot dezen grooten strijd moet men komen, als men wil behouden wat er tot dusver in den^georganiseerden strijd is bereikt, en dat zoo mogelijk wil uitbreiden. Voor dezen strijd hebben we ernstige? flinke mannen noodig, die weten wat ze will-en-. Hun eerste strijd zal moeten zijn die voor het behoud van den vre- de. Spr. roemde in dezen de werkkracht van den Nederlander Edo Fimmen in het I. V. V. Op het congres te Rome heeft deze organi- satie een resolutie aangenomen, houdende machtiging tot het uitroepen van de algemee ne werkstaking bij het uitbreken van een oor- og, hetzij- een verdedigings- of een aanvals- oorlog. Gevolg van de vredesbeweging van het V. V. is geweest het bijeenroepen van het groote Haagsche vredescongres, dat eenzelf- de resolutie aannam.' En als, zei spr., na verloop van b.v. 50 ja ren gezegd kan worden, dat door het werk-en der arbeidersklasse oorlog omnogelijk is ge- wurden, heeft zij reeds genoeg gedaan. De vrouwen hebben wij noodig in deze onze vre desbeweging. De economische strijd tegen -het econo mische verschijnsel van oorlog is ten1 zeerste noodzakelijk, want de kapitalisten zijn nog steeds niets wijzer geworden. Ook in ons land zijn nog altijd militairisten in overvloed. Er is nog steeds een vlootwet, die op behandeling wacht. Wat deze vlootwet wil gaf spr- nader aan (steunpuntem in Indie, o. a. dich-t bij de petroleumvelden van Colijn, ten kosite van 300 milli-oen gulden), er daarbij den nadruk op leggende, dat volgens verklaring van den minister z-elf de nieuwe vlootwet geen kans geeft op verzet met eenig gunstig gevolg tegen een andere vloot. Zelfs een militairist zou dus eigenlijk tegen die vlootwet moeten zijn, ook al omdat de vloot, als zij eenmaal klaar zal zijn, reeds weer verouderd is. Ver der hebben1 wij, als bewijs vain het be staan van het militairisme hier te lande, d'e stijgende legerbegrootingen. Het is dus wel noodig sterk te zijn in de vredesbeweging en aan ons is dus de -plicht, zei spr., ons te seharen Cn in de vakbeweging &n in de poli- tieke partij achter onze generaals, die ons in het I. V. V. zoo gunstig zijn voorgegaan. In dat leger zal ook de vrouw op hare plaats zijn, om mte te zorgen dat de roode vlag nim- mer op de groote slagvelden zal worden ge- zien. (Applaus.) Mevr. westerhof bracht den spr. dank voor zijn duidelijk betoog. Zij hoopte dat op volgende vergaderingen! weer zooyeel vrou wen mogen opkomen en dat zij bij de komen de raads- en- statenverkiezingen trouw zullen staan aan de zijde van d-e bestrijd-ers van het kapitalisme. Spreekster dankte voorts het mu- ziekkorps voor zijn medewerking, waarop voor volgende bijeenkomsten gaarne gere- kend zal worden. Met een drietal muzieknommertjes werd de vergadering hierop besloten. Het laatste, de Socialistenmarsch, werd door velen der aan- wezigen icgezongen. in haar keel kwam plotseling los in een krampaohtig snikkesn. Tevergeefs trachtte zij haar tranen te bedwingen. Zij schaamde zich voor deze uitbarsting voor Morrison. Coute- nante, Coutenance 1 waarschuwde een sitem binnen in haar. Maar het was te veel voor haar kraclit geweest. Zij wist niet eens waar- om zij eigenlijk schreide. Het was een vo-lko- men inzinking van- haar zenuwen. Morrisson hield nog steeds haar hand vast. Hi} begreep haar. Evenals een kui-kentje dat pas uit't ei komt nog aan de schaal verbon den is, hing zij nog aan den vorm waaraan zij zich haar leven lang had gehecht lets daarvan zou haar misschien steeds bijWijven Langzaam sloeg hij) zijn -arm om haar hals en drukte haar hoofd met eeni tee- dere beweging om, zoodat zij hem moest aan- zien. H-aar donkere, door tranen verduisterde blik ontmoette zijn oogen -die straalden van warme goedheid en teederheid. „Ik kan je niet ziem schreien Maria- Als je daar werke- lijk zoo veel aan hecht zal ik toegeven. Ik wou mij alleen niet door je familie laten dwingen. Maar wat mij betreft..." „Waarom wil je het op eens wel, Sven?" „Omdat ik je liefheb en omdat ik niet wi: dat je verdriet hebt." „Dus toch wel? Heb je mij werkelijk lief?" Seoondenlang stond haar hart stil van ver- bazing over de verandhring in zijn gelaats- trekken. Zijn oogen straalden plotseling met een zwarteu1 gloed. Toen trok hij haar met ontstuimige heftigheid in zijn armen „Dwaas! zei hij. Slechts dat eene woorc Als een petroleumlamp sloeg het omhoog, licht, warm in eens. Toen- na eenig zwijgen-: „Een vraag Maria. Als je niet wilt hoef je Provmciaal Kieuws UIT LI-MMEN. Gisteravond vergadhrde het onderlinge vee- fonds, onder leidimigi van den1 heer G Vis. Uit het jaar- en financieel verslag bleek het volgende: i-nkas 1 Januari 1922 546.36, op- 1 Januari 1923 433.05. 'Alflgekeurd- zijn 5- runderen. Flinke vergoe- Hi-ng is gegeven1 biji schadeloosstdlinig wanneer het cadaver niet voor consum-ptie g-cschikt bleek. Het leden-aantal is 52, verzekerde run deren- (hieronder de veehouders in den winter inbegrepen) 3-11Verzekerd kapitaa-1 f 51465, de omslag bedraagt 0.20 -per maand verze kerd ka-pita-al. De heer C. Pepping hield- een- bespreking omtrent de nadeelige gevolgen voor den vee- houder door inwerkingtreding der vleeschkeu- ringswet. Spr. achtite het noodig om bij a-lge- hetie afkeuring een schadeloosstel-ling te ge ven. Na uitvoerige gedachtenvisseling werd be sloten een sdiadeloossteiling van1 f 30 tot 120 te geven. Het bestuur zal zelf bij de taxatie tegenwoordig zijn. De schadeloos- steliing, is boven het verzekerde bedrag der gewone uitkeering. Inspuiting melkziekte bij koeien. Het appa- raat hiervoor zal bij- den- heer C. Kuis worden g-epiaaist, deze stel-t zich voor inspuiting dis- ponibeli, ech-ter is men geheel vrij- hiervoor ook den veearts te nemen voor rekening van het fonds. Omdat men niet met zekerheid kon vast- niet te antwoorden. Misschien roer ik een onderwerp aan dat je pijn doet. Je zei zoo straks: Eens heeft u mij- mijn levensgeluk ontnomen. „Ja, je hebt het recht mij dat te vragen? Met het hoofd -tegen mijn arm geleund begon zij te vertellen. Van haar leven in het ouder- lijk huis en de verwachtingen van haar ouders o-p die millioenenerfenis, van1 haar vreugdelobze kindsheid onder den geesel van haar nnrkschen vader. Van1 een oud strijders- feest en de inwijding van een vaandfcl op den dag van de kermis, toen haar jeugd en le- venslust voor het eerst zegevierden over het stopwoord van1 de vad-erlijke opvoeding: Fat- soen bewaren en van het einde van den kor ten liefdedroomi onder de karwats van haar vader, „en toen heb -ik gedacht dat jij mij eigenlijk niet echt liefhebt Sven, omdat je al- itijd zoo volkomen gelijlkmatig en kalm bent. Maar het komt misschien om-aat wij Rijnlan- ders meer irjipulsieve naturen zijn in tegen- stelling met jull-ie Noord-Duitschers. Bij jou regelt het verstapd het schietlood van het hart, dat geeft een regelm-atiger slag en een betrouwbaarder gang..." „Diwaas!" zei Sven Morrison weder en drukte het zachte meisjeslichaam in zijn arm zoo vast tegen zich aan dat Maria van pijn en gelukzaligheid een kreet deed hoo- ren. „Ik wil echter niet dat je tegen je overtui- ging in welke veryvlich'tingen dan ook op je neemt. Maar dat je het do-en wilt ter wille van mij, o dat maakt mij zoo gelukkig... lieve, lieve man!" „Wij zullen er niets aan ver an deren. Het is te dwaas. Met jou zou ik naar de hel kunnen varen als het noodig is." (Wordt vervolgd.) 11

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5