j A Q I «;'-5 m mm m mi 8 S I V i -3, Geneeskundige brieven. OlldidiuOjQi tfii IDe oude dag verkka-t aiet ttoodzakeliik nierzwalrie, nigpijn, stijfheid dsr spier en. rbeumatische pifnen er. last met de urine bij menschen op lceftijd; want terwijl sommigen jong zijn op SO-jarigea leeftijd, zijn andcren oud als zij 60 zijn iMaar de oude dag brengit gezondtaeidis- wijslieid. Oude menschen zijn verstandig door De arvaoog met s&teafcoxLai beef! e® ster- kea drang naar weitelijJce vwarieukig ticea ontstaan wegens de vele gebreken en misstan- den, daai'aan verbandtn. in de Ned. Maat- schappij tot bevordering der genecakunst is di'fc onderwerp lang aan de orde geweest. Wak- ker geschud door de artilcelem van.' Soranus (Dr. Schreve), is het ziekenfonds in studie ge- nomen. Wat de daaxover verschenen rappor- ten, eerst over de toestanden in Amsterdam, later over het gehoele land, leerden was over de harde ondervinding, eni rij zeggen': ees opyewekt, maar ga niet laat naar het algemeen niet veel moois. In de eersrte bed. \ermijd zware maaltijden en buiten- piaafe bleken, er vele fondsen lie zijn, die als sporighedea Neem hehaamsoefening en de tinoneieele onderneming werden beheerd. noodige rust". Zoovrien verwaarloozen deze zoociat de eigenaren werden vetgemest door ^dig oud' 611 W° bl]SCVolg te I te hooge premie der verzekerden en te karige Foster's Rugpirn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te ver- storen. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, veraiinderen. de aanleg voor rheu- matiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken bun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheiken en drogistzaken k f 1.75 per doos. 32—27 1; 35:44 37—31 2. 24 13 23—19 3. 26 37 29—24 4. 20 38 36—31 5 44:22 31:33 6. 15:21 16: 9! Stand 739a Zwart: 4, 11, 12, 21, 45 en dam op 47. Wit: 20,23,24,33,38,42,43,44. Oplossing 1. 45:34 2. 34 32 3. 47": 29 4. 29 47 5. 47 20 44—40 43—39 23—18 18 38 20—15 15 :24 Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, P Dekker, „de Zoeker", D. Gerling, G. J. vi d. Ploeg te Alkmaar, P. Mooij te Limmen en J. Strijbis te Heerhu- gowaard. UIT „HET DAMSPEL". De beide volgende standen zijn ult laatste nummer van het Bondsorgaan: Practische damslag. (D. H. Mollenkamp, Rotterdam). het 'M ral Zwart: 1, 3, 5/10, 12, 13, 15/19, 23, 24, 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35/39, 42, 43, 45, 47/50 Wit speelt: 1. 27—22 1. 18 :27 2. 32 :21 2. 23 41 3 33—28 3. 16 :27 4. 28-23 4. 19 :28 5. 30 :19 5. 13 :24 6. 38—32 6. 27 38 7. 42 4! 7. 41—46 8. 4741 8. 46 :44 9. 50 39! Van denzelden auteur is ook het volgende origineele zetje uit de hekstelling: Zwart: 1, 2, 6, 7, 8, 10/18, 22, 29. Wit: 24/27, 31, 3i, 35, 36, 38, 43, 45/50. Wit speelt: 1. 17:37 2. 37 39 3. 18 20 4 14: 3 wit sp, 26—21 38—32 43 23 27 9 25: 51 Zeer mooil Ter voor deze week: PROBLEEM No. 740 van P. KLEUTE Jr., den Haag. beta ling der diensten van geneeskundigen en apothekens. Dan bleken er ernstige misbrui- ken te bestaan omder de aan, de fondsen ver- banden boden. Er wend eenvoudig handel ge- dreven in busklanten en er werden1 zelfs ge- vallen, dat doktoren- afhankelijk war en van de gunst dezer boden. Vender was er onvol- dteendef toezicht, zoowel op den ttegelijlkschen gang van zaken als op het financieel beheer. Zelfs met de beste bedoelingen opgieridite fondsen (b.v. door instellingen als het „Nut van 'if Algemeen") vertoonden1 schromriijfce fouten in onganisatie en werkinig. Het is een> belangrijk stuk werk der Mij. t. bev. d. Ge- netsk. geweest en zij Iheeft in dit opzicht groo te verbetering gebracht, door hare ledlen door 'n bindend besluit los te maken van de ondeug- delijke fondsen. In sommige afdeelingen is zij er zelfs in gesllaagd eigen fondsen in het le- ven te roepen. Het omtwerp-rielktevercoirgingswet k,an in zekeren zin beschouwd worden als gebouwd dieze actie der Ned1. Miji. t. bev. d eneesk. Hlet groote bezwaar van deze wet ligt in de (kostcn. toderdaad, die ko§ien zijn zeer hoog, indien de wet alias zal geven wat gerekend kan wordbi, tot een goede ziektever- zorging ite behoonen. Maar wij moeten niet verzuimen te vragen, wat er voor verkregen wordt. Er zijn vani de oude ziekenfonidsen nog altijd enkcle herinaeringen blijlven hangen, die allichf de beoordeeling vertroebelen. Veel- al waxen de ftoaidsen vnoeger een soort philan- tropische instellingen, alflians wat den dok- ter befirof. Zijn belooning was ver beneden het middelmatige, doch hlj nam er genoegen mee, omdat het slechts een klein onderdeel van zijn pralktijk betrof. En wel dat deel, waarmn hij anders toch niet zeker was, dat een gezonden rekening betaald zou warden. Ook was er re- gelma'cig een groep pafienten, die nu eens een visite konden betalen en dan weer voor oe- meentelijlke of kerkelajke annvoogdij wer<Ten behiaindeld. Opneming in het fondsstabili- seerdc den, toestainid; voor de patienten' ont- stond de aangename gedachite, dat zij1 zelf hun dokter betaalden, terwijl dieze zoo toch altijd nog iets binnen kreeg. Toen de ziefkenfondsen zidh uithreidden en, met name in die steden, sommige doktoren haast uitsluitend op fondspraiktijk aangewe- zeni waren, werd d'e toestand anders. Toen moest ook hier de regel toegepast worden, dat de arbeddier zifn loon waard is. Maar het was niet slechts oeze reden, waarcpi de pre mie verhoogd moest worden. Eir werd, zooals in het algemeeni, ook voor de fondsleden meer special istische hulp en opniemiog in het zie- kenhuis verlangd. Om aan dit verlangen te kumnen' voldoem, was een vrij, sterke contribu- tieverhoogmg noodzakelijk. Eta zoo is dan thians ook geen behoorlijlke ziekteverzargings- wet denkbaar, of zij zal veel geld eischen. Om aan dien eisch te voldoen, moet 6f een zeer hiooge premie gevorderd, 6f door den' Staat cen beTamgrijke hijdirage gegeven worden. Mag het gerechitvaardi'gd heeten, om hiervoor terug te scjirikken en nu een zoo belangrijke we: maar achterwege lateni of wel struisvogelpo- litiek toe !te passen en de uitvoering van den Staat of van een staatsorgaan af te schuiven naar instellingen, die men zich onder den naam bedrijfsvereenigiinigen of iets der; denkt, het aan die lichamen overliaitencle om later te zien, hoe ziji het geld bijeen zullen brengen Want, wie het ook zal betalen, wi' de behandeling voldoende zijn, gelid en we' veel geld moet er ikomen. Maar daar staat dan ook tegenover een van de grootste volksbelangen, het behoud der volksgezondheid. Het is moeilijk in cijfers ur te drukken, maar voor ieder kan het begrijpe- lijlk) zijn, hoeveel ethisch en materieel voordee is gelegen in een ruime, voor ieder bereikbare geneeskundi'ge behandeling. Het zou een' be- droevende uitkomst zijn, wanneer het mogelijk ware, alile ellende op te sommen, die in onzen tijd het gevolg is van niet verzekerd zijn eener- zijds en onmacht am den dokter particulier te betalen anderzijds. 1 let „Menssana in' corpo ra sano", een gezomde ziel kan slechts in een gezond lichaam huizen^ geldt niet Blechte voor iederen mensch persoondijk, maar wel degelijk ook voor het geheele volk. En geld1, op doeunatige wiijze besteed om de volksge zondheid te verbeteren, is daarom nooit weg- geworpen geld, doch, vindt op de andere zijde der balans gemakkelijk zijn tegenpoat. Het is ook alweer om de premie niet over- matig op ille voeren dat in de meeste fonidlsen de iljd, gcdureDdi weliken hu:t> ver ftnd wordt beperkt is. In den1 regel wordt een ter- mijn van' een half jaar gesteld, welke in bi- Zwart: 1, 3, 5, 7/10, 14,20 en dammen op 16 cn 46. Wit: 6, 17, 19, 21, 22, 23, 28, 30, 31, 33, 34, 38, 40, 43, 44 47, 50. Als bijzonderheid venmelden wij, dat het hierin den auteur is gelukt zwart 3 maal een Turksche slag te laten maken. Oplossingen voor of op 1 Februari, Bu reau van dit Blad. (Nadruk verboden.) XVII. Socials vtirzekering II. Over wettelijke zickteverzekering bestaat in oins land geen ervaring. Daarover zou men al- leen kunnen oordeelen, door in het buitenland Zijin licht op te sicken. Wel bestaan hier te lande sinds jaar en dag ziek en fondsen en1 in de laatste jaren heeft zich ook de ziefeteverze- kering voor den middenstand meer uitgebreid. zondere omstandighedten' tot een vol jaar kan worden verlengd. Maar als'die tenmijta is af- geloopen, hoe dan Wel, dan verschijmt de In- vailiditdtswet! ten tooneele, Eta nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat de Invailiditeitswet reeds in werking is, terwijl de Ziektewet oothreekt. Wij hebben dus een, los verlengstuk, een verdiepiog zon- der oniderbouw, zoodat wij »ns niet behoeven te verbazen, als hier- of daar een deel in de lucht blijkt te hangen. Toch is daarnaast zelfs de Radenwet ingevoerd, die ontworpen was met het oog op de ziekteverzekerin;g. De daar- in bedbelde R'aden van' Arbeid zouden dan tev«is diensten kuninen bewijizen voor de Inva- Iiditcitswet. En zoo zijn dteze lichamen, die voor de uitsluitende uitvoering van de Inva lid i,teits wet volstrefct niet noodzakelijk waren, alvasf in het ileven geroepen. Niemand zou diaar iets in gevonden hebben' wanneer nu ook de ziektewet kort daarna ware ingevoerd. De toestand werd echter min of meer komdsch, toen het duidelijk begon te worden, dat, al weer door politieke stroomingen er van invoe- riing der bestaandte ziektewet wel in het geheel niets komen zou. Wat moest er ttoen met die vrijwel overtoil lige doch allerminst goedkoope instellingen gebeuren? Dat zullen wij later bij de behandeling der Ongevallenwet mis- schien leeren begrijpen'. De Invaliditeitswet heeft) zich reeds spoedig een zekere, al is het miet bgpaald gunstige reputatic weten te verschaffea. cteor de wijize van praniebetaling,, wlke n.l. piaats jieeft door het plakken van zegtels. Iedere arbeider in lotetadienst, die niet meer dan een zeker bo- drag ■per jaar verdient (in de wet wordt /1200 gaiocmddoor overgangsbepalingen kan iemand met een inkomen tot f 3000 verze kerd zijn), moet zich' verzekeren volgens deze wat. Zijn werkgever moet dan iedere week een zegel op de rentekaart plakken. Wanneer de verzdkerde inivalide wordt, hetgeen in dit ge- val beteekent, dat hijl niet meer in staat is een dterde gedleelite van zijn igewone loon te verdie- nen, en de wachttijd is vervuld, wat daarop neerkomt, dat minstens 150 zegels voor of door hem zijin- besteed, dan krijgt hij, een pen- sioen onder den naam van invalidfiteitsrente. In bepaalde omstandigheden krijgen ook de weduwen en de weezen een' rente. Bovendien wordt rente toegekend' als de 65-jarige leeftijef is bereikt, ook al bestaat er nog geen invalidi- teit. IHet kan niet omikend worden, dat deze wet in teen groot sodiaal belang voorziet. De klach- ten, die men er over hoort zijn dan ook nief gerechtvaardigd dlan voor zoo ver zij; moeilijk- heden betrefften bd| de uitvoering. Het is cen verbazend lastige wet om in thuis te gera- ken eta, zooals wij; zageni, de wijze van betaling vakt niet algemeen in den sm-aak. Waarbij v.ij aan den anderen katat alweer fliet mogen ver- 'geten, dat betalen. in den regel op geen enke- fe manier prettig wordt gevonden. Toch zal mogelijk met' minder tegenzin voor deze wet betaald warden1 door wie zich duidtelijk heeft gemaakt niet alleen het directe nut voor de verzekerldlen die invaliedle worden, maar ook de beteekenis van twee bepaalde artakekn, voor de so dale voorziening in zake de volksge zondheid. Volgens deze wet toch mag iemand, die dreiqt invalide te worden, op fcosten van het invaladiteitsfonds geneeskundige behandeling vragen. Sedert bijna drie jaar is in steeds toe- nemende mate van deze bepaling gtebruik ge maakt. In den loop van 1922 Icon reeds een overzicht gepubliceerd worden van 1000 afge- loopen gevallen van tuberculose. Deze patien ten waren voor een goed deel in sanatoria op- genomen geweest met een gemdddelden ver- pleegduur van 4 y, maand en 80 pet. van de opgenomen zieken konden genezen ontslagen worden. Wie weet hoeveel moeite liiet dikwijls kostte om voor een patient, voor wien sanato- riumbehandeling noodig werd geoordeeld, de verpleegkosten bijeen te krijgen, hoe daar- voor per advertentie door geestelijken, artsen en andere autoriteiten de openbare liefdadig- heid moest worden te hulp geroepen, zal toe- juichen, dat velen thans op deze wijze ge- lolpen kunnen worden. En dit geldt niet voor tuberculose alleen, maar voor alle mogelijke ander ziekten, die zonder ingrijpen naar men.- schelijke berekening binnen afzienbaren tijd blijvende invaliditeit ten gevolge zouden heb ben. Het andere mooie artikel uit deze wet is nog niet toegepast, omdat nog niet bekend is, of er geld voor beschikbaar is. Daarvoor moet de eerste vijf-jaarlijksche balans .afge- wacht worden. Wanneer dan blijkt, dat e r geld overblijft, mag dit gebruilct worden om inrichtingen, die werkzaam zijn in het belang der volksgezondheid, te steuncn. Hoe gunstig ideze bepa ling kan werken, leert de ervaring in Duitschland, waar zij reeds op ruime schaal is toegepast. Ja, daar kan men zelfs nog verder gaan dan hier en mogen de verzeke- ringsorganen zelf inrichtingen stichiten, zoo als b v. sanatoria voor longlijders, en die zelf ten behoeve van de verzekerden in exploitatie Iirruifui tf11 -e -cs^n> wejke ontetaan te voaeu, om wijzigmg in de Invaliditeitswet 1 .verkri^ i spoedigste tuffi zend weer; 2e. dat in overleg met de Schip- persvereniging ,^eurtbevrachting^', deze laatste de toezegging deed, dat zij bij ijsgang in de vaargeul zoo voorzichtig mogelijk zul len varen. tHIet jaarverslag wees een teruggang van le- den aan tot 101 en na opsonuniug van den arbeid der vereeniging werd het verslag ge- eindigd met den wensch op betere tijden. De heer Kout vroeg of ook de Banne niet Om subsidie voor het open water houden bij ijsgang kon gevraagd worden, waaxop de voorzitter antwoordde, dat dit zal geschie- den. Medegedeeld werd, dat uit de inventaricatie per 20 December bleek, dat voor de Broeker markt aanwezig is: 685 wagons roode kool, 911 wagons gele, 563 wagons witte, 252 wa gons uien en 150 wagons peen, hetwelk, ge- zien de totale omzet in Noord-Holland, een belangrijk kwantum kan genoemd worden. Verder gaf de voorzitter een overzicht van het financieele resultaat van de L. G. C Daartoe in de gelegenheid gesteld^ decide de heer S. 'Zeeman m^e, dat naar aanleiding van de verschillende pogingen tot verbetering van den tuinbouwtoestand, een missive van Verder deelde spreker mede, dat de crediet- verleening door Ged. Staten in Noord-Hol- land a.s. Maandag zal geregeld worden, met als adviseur de heer P. Slot A. Pz. De heer Jb. Kramer becritiseerde in scher- pe woorden de houding der regeering. Hij verwachtte er niets van. De voorzitter oordeelde o. m. de meening van den heer Kramer niet geheel juist. Hij wees verder op resultaten als afschaffing pet. restitutierecht (gemompel) en verlaging van spoorvrachsn. Na een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij teleurstelling werd uitgesproken over het weinige wat de leiders weten te berejken en over de lakschheid der boeren en waarbij de heeren Hazeloop en P Slot sterk werden becritiseerd, werd besloten cen scluijven te zenden aan de regeering, met erkenning voor hetgeen reeds gedaan is, en tevens tewijzen op den toestand en te verzoeken om toeslag op de producten. Aan andere vereenigingen zal om adhaesie gevraagd worden. De besclieiden van den penningmeester ga- ven een ontvangst aan van 1191.73%, uit- gave 881.58^, batig saldo 310.15. Op voorstel van den heer Van Diepen werd besloten, dat de kosten voor verschil lende afdeelingen (kunstmest, enz.) voortaan ook dloor die afdedimgen gedrageta moeten worden. Naar aanleiding van de treurige ornstan- digheden in het tuinbouwbedrijf, waardoor zoo vele tuinders niet in staat zijn hun land de noodige bemesting te geven,, ontwikkelde de voorzitter een door hem ontworpen sche ma, waardoor z. i. bij aanneming de betrok- ken tuinders kunnen geholpen worden. Als vereeniging wilde hij kunstmest op crediet in oogsiyerbaud (idee van Spronsen) betrekken; noodig is dan de medewerking van de hier bestaande Raiffeisenbanken. De financieele mogelijkheiid stride de voor-' rider zich als volgf voor; Men zal naar schatting noodig hebben voor bemesting 3 1 per snees; een bouwer van 150 snees dus J 450. Aannemende een opbrengst van 25 per snees, dan geeft dit een kapitaal aan van 3750. Daar alle producten over de veiling verkocht worden, zal de bctaalmccstcr van iedere post 12 pet. kunnen afhouden. Laatst- Wanneer wil nu trachten voor de Tnralidi fa,10<:mclc gaarne medewerking verleenen. Z i Indien men flint aanpakt, achtte de voomtter teitswet de balans op te maken, dan blijken ook daar de aan zegels uitgegeven bedragen niet onnut te worden besteed. Weliswaar is de invaliditeits- en ouderdomsrente niet hoog, maar er bestaat dan toch eenige voorziening, terwijl de menschen vroeger aan hun lot-wa ren overgelaten en geheel afhankelijk bleven van de publieke liefdadigheid. Daarbij- be- teekenen de geneeskundige behandeling ter voorkoming van invaliditeit en de in uitricht gestelde bijdragen t-eni bate der volksgezond- heid een post van beteekenis aan den gunsti- frn kant der balans. Thans bliift nog over de Ongevallenwet te behandelen H. A. S. en UIT ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van „de Roode Leeuw" hirid de - Tuinbouwvereeniging „De Toe- kornst gistermiddag haar jaarveigadering. 'Nia verwelkomiug van het eerelid, burge- meester jhr. van Spengler, leden en pers, wees de voorzitter in riine opening er op, dat het afgelo-open jaar rich wel door een ruime oogst heeft gekcnmerkt, maar dat er geen sprake van wat dat het bedrijf loonend kan genoemd worden, en het is zelfs geen over- drijving als wij zeggen dat de tuinbouw in nood is. Spr. besprak uitvoerig den tocsitand wekte op den moed niet tc verliezen1. Spr. stride hierna in het licht hoe men in de tockomst voor gewijzigde toestanden zal komen te staan. De vrees voor een blijyend verlics van Duitschland als afzetgebiied be- hoefde z. i. niet zoo groot te zijn Bovendien biijven wij nog steeds hopen op een gunstige wending in de groote wanorde der Enropee- -sche huishouding en biijven wij nog uiitrien naar eene stabiliseering van de mark, waai"- door export weer mogelijk wordt en wij gele genheid krijgen een belangrijk deel van het verloren afzetgebied te herwinnen, zij- het dan tegen lage prijzen. Zooals het altijd in de tuinbouw is gegaan, in de toefcomst zal onze voile energie en werkkracht noodig zijn om een bescbeiden bestaan te veroveren. Met een beroep op aller medewerking ein- digde dc heer S. de Boer zijn open'ingswoord, waaiop een luid applaus volgde. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag in de vorige vergadering gedaan, ant woordde de voorzitter beden, dat in eene ge- combineerde vergadering met de hoofdlieden men tot de volgende overeenkomst gekomen was: le. dat met het oog op het buitenland Scandinavie en New-York) op de veiling de permisiebriefjes wat ruimer gegeven kun nen worden 2e. dat bij veiling met monster bij vriezend weer de veilingleider, wanneer omstandighfi- den dit eischen, recht heeft op te houden.. De voorzitter deride verder mede le. dat het gemeentebestuur berrid is 50 pet. te wil de uifvoerbaarheid wel bestaanbaar Hij gaf gelegenheid deze zaak even in te denken, om aanstonds van gedachten te wisselen. Op voorstel van den heer Kout werd de volgende bezuiniging in de vergoeding van het bestuur vastgesteld: Voorzitter van 50 bp 25; secretaris 60, blijft; penningmees ter van 40 op 20; overige bestuursleden 5 (onveranderd). Goedgevonden werd om de contributie van 5 cent op 3 cent per snees terug te bren gen Nu volgde bestuursverkiezing. De pen ningmeester, de heer Jb. Berkhout, bedankte als bestuurslid. De heeren S. de Boer Kz,. voorzitter, en Jb. Kramer, werden herkozen met resp. 50 en 61 stemmen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. de Ruiter Cz. met 35 stemmen, In her- stemming met den heer P. Wonder, die 25 stemmen verkreeg. De verkiezing van een bestuurslid der L G- C. had tot uitslag dat de heer S. Zeeman herkozen werd met 32 stemmen De heer Jb. Kramer verkreeg 25 stemmen. De voorzitter deelde nu mede den uitslag van de confercntie met het bestuur der R. IC cn de Chr. Arbeidersbonden inzake werkloos- heid. In overweging werd gegeven dat men zou trachten enkele dagen een werklooze tc ne- men tegen een standaardloon van 3 per dag, De heer juichte het ter dat de ruinaers Oil rikaar kon oplossing te vinden. Toeslag acht hij, gezien de meenwg van den minister, buitengesloten, bovendien komt dit toch weer op alien; neer. De heer Jb. Verkroost meende, dat ook het polderbcstuur om productief werk kan ge vraagd worden, welke meening geen stcun vond De voorzitter zeide, dat er nu wel 4 ar- beidsbeurzen zullen komen en wilde een lid benoemen, die dan in nader overleg met de ar- beids-organisaties kan treden. De heer Jb. Kramer vroeg of de afgevaar- digde in die richting vrij mandaat heeft. Hierop werd bevestigend geantwoord en de heer Jb. Kramer als afgevaardigde aange- wezen,. Hierop werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden der kunstmestcommissie. In behiandeling kwamen de voarstellen voor dc algemeene vergadering der L. G C. De heer Kostelijk zag gaarne dat verzocht werd maatregelen te treffen om het laden te bespoedigen, De kooplieden hebben er geen belang bij, maar den aanvoerder berokkend het lange wachten schade. Besloten werd dit verzoek aan de agenda van de algemeene vergadering toe te voegen. Van den heer P. Zeeman was het volgende voorstel ingekomen: De Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" draagt de L. G. C. op, zoo sterk mogelijk actie met minder dan 1500 inkomen vrijgesteld worden van het zegelsplakken. Dte L. G. C. strile pogingen in het werk om financieel plannen te steunen om door proef- zendingen onze producten naar overzeesche gebieden te exporteeren. Bride punten werden aangenomen, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat ook door hem hierop destijds de aandacht gevestigd was. De heer Jb. Korver deed een bezuitaigings- voorstel en wilde de verschillende functies der L. G- C. lager bezoldigd zien; elke functie had hij genoteerd met het door hem gestelde bedrag Op voorstel van den heer Kostelijk werd het voorstel gewijzigd in dien zin dat de trac- temetiten van bedoelde functionnarissen met 2500 zullen verminderd worden. 40 Leden stemden hier voor, zoodat ook dit punt op de agenda komt. De heer van Diepen stride voor, dat in elk geva! getracht zal worden den ouden tijd te l handhaven, ook al wordt de zomertijd wette- lijk ingevoerd. Met algemeene stemmen aangenomen. Thans bracht de voorzitter liet punt „kunstmest op crediet" in bespreking. De heer Jb. Kramer meende, dat alleen crediet bij de banken is te verkrijgen met per- soonlijke borgstelling. De heer Jn. de G-eus, bestuuslid eener Raiffeisenbank, vond credietverleening in oogstverband niet zoo'n groot bezwaar. Wel vond hij 25 per snees opbrengst wat te op- timistisch. De voorzitter zeide, dat dit laatste ook maar een schema is. Het deed hem genoegen, dat een bestuurslid eener Raiffeisenbank niet seeptisch tegenover het voorstel staat. De heer Jb Berkhout, bestuurslid van de- zelfde Raiffeisenbank, was van meening, dat de Bank geen geld geeft op oogstverband. De heer A. Schrijver vreesde voor fraude en ook de heeren Muller en S. Zeeman toon- den zich geen voorstanders. Besloten werd het punt tot d'e Januari-ver- gadering aan te houden. Met een aansporing De Tuinderij" te le- zen, daar ieder dan op de hoogte blijft van wat onze voormannen doen, sloot de voor zitter de vergadering UIT HEILOO. Donderdagavond half 8 werd in school 2, hoofd de heer Veltman, de eerste ouder- avond gehouden. De opkomst was uitstekend, ruim 30 ouders hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven Mede was tegenwoordig de Jieer Reuvers, lid der commissie op het L. op wiens initiatief deze avond was belegd, en wethouder Bakker Van mevr. Maas Geesteranus-de Lange was bericht van verhindering ingekomen De heer Veltman opende deze bijeenkomst met een hartelijk wrikom aan alien en ver- heugde rich over de goede opkomst, welke zij- ne verwachting had overtroffen. Spr. deride mede, dat de commissie van toezicht op het L. 0; ten alien tijde de bevoegdheid had om kennis tc nemen van de vorderingen op school, doch de commissie achtte dit niet de gewenschte wijze. Veel beter was een verga dering (ouderavond) als deze met commissie, onderwijzers en oudere, om persoonlijk de vorderingen van hun kinderen te zien. Dan komt tot zijn recht wat wordt omschreven in art. 4 van het program, dat luidt: „Zij vormt een schakel tusschen ouders en onderwijz,ers, gemeentebesturen en schooltoericht en heeft ten doel de goede verhouding en samenwer- king van, school en huis te bevorderen". Spr ho°pte, dat dit doel bereikt zal worden. Meer tot bijzonderheden afdalend, deelde de voorzitter mede, dat de kinderen hun schriften in een maand vol hebben. Spr. haal- d-e voorbeelden aan, dat men daar een jaar over deed, dit was volgens hem de ouders bij den neus nemen. Spr voride niets voor die paradeschriften en meende, dat de leerlingen in het latere leven meer aan vlug dan aan mooi schrijven hebben. Wethouder Bakker deride die meening niet geheel mooi leesbaar schrijven was ook noo dig. Daama nam men onder leiding der onder wijzers en de onderwijzeres kennis van het werk der leerlingen Men scheen over de re sultaten nog al tevreden. Uit den gezelligen kout kon men opmaken, dat het den ouders voldeed Het doel van den ouderavond, nauw verband tusschen school en ouders. ivs o. 1. daarmede bereikt. UIT WARMENHIUIZEN. Loop der bevolking gedurende het jaar '22. Wericelijike bevolking op 31 Dec 1921 1074 m. en 994 vr, totaaf2068. Vermeerdering gedurende het jaar door geboort met 37 m. en, 23 vr. totaal 60, door vestiging 50 m. en 73 vr. totaal 123. Gehec- le vermeerdering met 87 nr. em 96 vr. samen 183 personen. Vermindering gedurende het jaar door sterfte met 11 m. eni 14 vr., totaal 25, door vertrek, met 59 m. en, 67 vr, totaal 126. Ge heele vermindering met 70 m. en 81 vr., to taal 151 personen. Verschil tusschen' vermeerdering en ver mindering met 17 m. en 15 vr. samen 32. Bevolking op 31 December 1922: 1091 m. en, 1009 vr., samen 2100. Getal huwelijikeni 12. Levenloos aan gege ven ikinderen1 3. UIT GR AFT. Loop der bevolking over het jaar 1922 Totale bevolkiing op 31 Dec. 1921: 618 m, en 59 vr., totaal 1208. Vcrntt-erdering door geboorte met 9 m. en 15 vr.,totaal 24, door vestiging met 30 m. en 29 vr., totaal 59. Vermeerdering met 39 m. eni 44: vr., samen, 83. Vermindering door sterfte met 6 m. en 6 vr., totaal 12, door vertrek met 26 m. eni 47 vr., samen 67, vermindering met 32 m. en 47 vr. samen 79. Vermeerdering der bevolkin met 7 m. 3 vr., is 4. Bevolking op 31 Dec. 1922: 625 m. en 587 vrouwen, samen 1212. Aantal voltrokken huwelijken in '22: 9. Aantal eriitscheidingen in 1922: geene. KORTE BERrCHTfN. De Almelosche fabrikantenvereeniging heeft aan de besturen der textiefarbeiders-or- ganisaties bericht. dat de loonsverlaging is uitgesteld tot 15 April De fitter der gemeentewaterleiding te spjsg

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6