Alkmaarsche Gaurant De drukker jj der heeft telefoon No. 3. Brleven uit Berlijn, N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.l). Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR, Zaterdag 27 Jannari. Ho. 21. 1921. Honderd Yijf en Twintlgste Jaargang. No. 74. De onveiligJieid in. Berlijn. ten jaarversiag uer Foliue. De heste ujd voor ae zakkenroliers. Hotel- en Metaaldieven. Verdwenen standbeelden. Wie steelt de bie- gcsailee Berlijn, begin Januari. Ben Hollandsche vriend en collega van mij, die sedert vele jarcn met meer in Ber lijn geweest was, scared mij onlangs, toen hij me tot mijn blij.de' verrassing emdelijk weer eens cen bezoek aankondigae: „lk zou bet heel prettig vinaen, als U me aan bet station koa atbaien. Men boor t te- genwoordig zoo veel van de onveiligbeid in Berlijn, dat bet iemand angatig le moede wordt. Ik rekende bet mij natuurlijk tot een ge- noegen, deze wenscb te vervuiien. Maar zoo erg is bet goddank tocb niet in de Duitsche hooidstad gesteld, dat leder, die bier vreenwi aankomit, or, daar bij langen tijd uit de stad geweest is, met goed den weg meer weet, zou moeten vreezen, als bet ware in een roovcrs- bol te belanden 1 In bet centrum van de stad, aan de stations, op de drukke pleinen en straten, is er namurlijk geen sprake van, dat een vreedzame burger aan een onaange- name ontmoeting zou olootstaan. In stnle straten echter, vooal in de buitenwijken van de stad, zijn indedaad afscbuwelijke -toestan- den onstaan. Uit bet jaaverslag, dat de Berlijnsche po- litie zoo juist bekend gemaakt heeft, ziet men, dat in zulke stille wijken bijna iederen naclit personen door bandieten overvallen, misbandeld en van bun geld en kleeding be- roofd worden. Men beeft de arrne slaclitoffers van deze misdadige aanslagen dikwijls to.t op bun hemd uitgeplunderd, ja soms zelfa zijn zij geheel naakt en bijna bevroren ge- vonden. Met is zeer bedenkelijk, dat deze laagbeden'zicb in den loop van 't jaar ver- meerderd bebben. In Octobre en November, de laatste beide maanden, die de krimmele statistik nu reeds overzien kan, bebben meer overrompelingeni plaats gebad dan in de 9 andere maanden samen. Seden Januari 1922 bedroeg bet aantal aanrandingen in Berlijn pl.m. 200Q dat is gemiddeld 7 per dag. I in ieder geval staat tegenover dit treurige politie-bericbit een beugelijk feitbet aantal zcer zware misdaden, is, afgezien van de politieko aanzienlijk afgenomenbet is be- langrijk minder dan in bet jaar 1921. Deze verbetering wordt echter, opdai men zicb niet al te zeer verbeugen zal, door een an dere bedroevende mededeeling in evenwiobt gehouden; een kenteeken van bet afgeloopen jaar was bet buiitengewoon groote aantal zelfmoorden. Tot November was de lijst op 1200 gestegen zooiets is vroeger in Ber lijn met voorgekomen, en men kan daaruit eien, voor hoeveel menschen bet leven in de verwarde Duitscbe toestanden ondragelijk is geworden. Maar hoewel voor zoovele warn faopige zielen de waarde van bet eigen leven gedaald is, tocb schijnt de afname van de moordstatistiek crop te wijzen, dat. de ont- zettende geringscliatting voor bet leven der medemenschen, die bet gevolg van den oor- log was, langzaam begint af te nemen. De eerbied voor bet bezit der medemenschen is ongetwijfeld minder geworden. Men beboeft niet altijd' te „rooven men kan tocb ook „stelen." Het ddevenbandwerk beeft bier nooit zoo gebloeid als nu: 1922 was m't bijzonder een succesjaar voor zakkenroliers! De dage- lijksche aangiften bij: de politie hoopten zicb menigmaal bergenboog op. En hoevelen, die bestolen werden, zullen zich niet eens de moeite getroost bebben, de overheid daar- van in kennis te stelienMen weet immers, hoe weinig dat helpt. Het meerendeel van de zakkenroliers komt uit de Oostenrijksclie buurstaten. Men beeft beele georganiseerde ben den Russen, Polen en vooral Galliciers omtdekt. En men moet bekennen, dat zij- bun beroep op mcesterlijke wijze uitoefenen. Deze heeren uit oostelijk Europa beschikken over een handighcid, een routine, en een geslepen- heid, die de geboren Berlijnsche zakkenrol iers beschaamd ter zijde doea staan. In de eerste plaats bebben zij liuu oog ge- richt op de publieke verkeersmiddelen, en hiervan geldt hun teederste liefde een zekere auto-omnibus-lijn. Dat is de „Autobus" (zooals de Berlijners zeggen) die van de Kurfurstendamm dwars door bet westelijke stadsdeel naar „Unter den Linden" rijdt. Niet ten onrechte vermoeden de dieven, dat zich in dezen wagen, waarin daarenboven meestal een groot gedrang heerscht, bijzon der welgestelde en ook bijzonder onvoorzich- tige hecren en dames bevinden. Er is het ge- heele jaar bijna geen dag voorbijgegaan, waarop niet een passagier van deze lijini „E", zooals de aanduidlng luidt, is besloten Ik zelf ken vele dezer slachtoffers. De politie beeft voor deze omoibuslijn een aparte be- wakingsdienst ingesteld maar tot nu toe was alle moeite vergeefscher wordt gemoe- delij'k verder gestolen. Groot opzien, en met recht, hebben vervol- gens, ook in het buitenland, de ongehoorde noteldiefstallen gebaard die de Berlijnsche kranten bijna dag aan dag te vermelden beb ben. In bet afgeloopen jaar zijn niet minder dan 768 hotel- en 230 pensiondiefstal'en aangegeven. Een monsterachtig boog cijfer! Geen twijfel, het groote en altijd nog toene- mende aantal vreemden uit bet buitenlandi, waarmee het Berlijnsche vreemdelingenver- keer van v6or den oorlog niet te vergelijken is, oefent op de langvingers een magische bekoring uit. Ze rekenen bij deze gasten uit statea met een gelukkiger valuta op versier- selen en kleedingstukken, zooals die in bet verarmde Duitschland nauwelijks' meer te vinden zijn en voor alles op buitenland- sehe wisselsWant dat is van alle eerlijlke menschen in Duitschland zoo goed als van de spitsboeven, bet onbereikbare ideaalzoo- veel mogelijk buitenlandscbe wissels te be- machtigen. Efen ware chaos! beroemde SiegesalTee, d. w. z. haar 32 maik- graven, keurvorsten, koningen en keizers, in hun tijd niet van broris, maar van' marmer gemaakt zijn. Als ze van brons waren inisschien zouden we ze dan nu kwijt raken. Maar van marmer? Wat zullen dieven nu met marmer beginnen? Dr. MAX OSBORN. btadNiiienws De politie legt er in haar versTag den na- druk op, dat ze juist aan dit onderdeel van de strafrechtspraak de grootste opmerkzaam- leid wiidt. om den buitenlanders zooveel mo gelijk ae bescherming van bun eigendom en lun leven te verzekeren. Ze troost zich ove- rigens een beetje met de vaststelling van het eit, dat in vergelijking met den geweldig groeienden omvang van het vreemuelingen- verkeer de hoteldiefstallen niet in gelijke ma te toegenomen zijn. Een magere troost, maar men moet daarmee voorloopig maar tevreden zijn. Een ander dieven-gilde echter beeft de kring van haar „werkzaamheden" juist in den laatsten tijd met onvermoeiden ijver uit- gebreid; dat zijn de metaaldieven. De ijver, die hier ontplooid wordt, heeft schrikbaren- de afmetingen aangenomen. Sedert weken wordt in I^rlijn alles wat metaal is, gesto len, wat maar ergens in bet openbaar aan- :troffen wordt. Vroeger had bijna iedler jrliinsch gebouw aan de huisdeur een bron- zen belknop. Men kan zeggen, dat ze vol- komen verdwenen zijn. De stukken worden systematisch en volgens de regelen der kunst afgeschroefd. Iederen dag vond men bij een wandeling door dte straten een heele rij hul- zen, die de versche sporen van de vernieling drcegen. Op't oogenblik ziet men overal nog slechts kleine houten plaatjes met een druk- knop van het bescheioenste materiaal. M.aar brons mag zich niet meer vertoonen. Ze vindt onmiddellijk hartstochtelijke liefhebbers. In de Viktoriastraat in de Tiergartenwijk, trok onlangs een grappig opschrift de aandacht. Daar wonen, in een huis twee architecten, laten we zeggen de heeren Schulze en Miil- ler. Ze hadden aan het hek van hun voortuin een keurig metalen bordje aangebracht, waarop hun firma te lezen was. Dat konden de dieven natuurlijjc niet laten zitten. En nu bevindt zich aan het voorhek een stuk karton met bet opschrift: „Hertnan Schulze, archi tect Gustav Mtiller, rijiksbouwmeester" en daarbij in groote letters de beleefde aantee- kening: Heeren metaaldieven worden ver- zocht, tenmlnste deze waardelooze namaak op zijn plaats te laten". En men kan zeg gen, dat aan dit onderdanige verzoek gevolg is gegeven het papieren bord is werkelijk nog door niemand gestolen. Maar biji de schellen, ouden handvatten en knoppen aan de huizen blijft het niet. Brons is kastbaar, zeker, maar ook iizer beeft he- den zijn waarde. Het is gebeurd, dat zelfs op de trottoirs de ijzeren deksels van de riool- putten en de waterleiding gestolen werden, die voof den reinigingsdienst en de brandi- weer gemaakt zijn. Er zijn personen veron- gelukt, die in de duistemis net gat niet be- merkten. Een 'kind, dat daarin kwam te val- len, stierf. In NoordLBerlijn werden voor eenige dagen zelfs de randlen langs de kozij- nen van de lage parterre-woningen afgerukt. Zelfs de dakgoten zijn voor ae begeerige handen niet veilig. In een voorstad werdfen zulke goten van vijf huizen tegelijk out- vreemd, zoodat de bewoners uit oude conser- venbussen een „nood"-goot moesten maken. Ja van deze goten kost tegeniwoordig een meter 1500 tot 3000 Mark! Evenwel wie houdt zich nu altijd met dergelijke kleinigheden bczig! Op de Ber lijnsche pleinen staan immers een groot aan tal standbeelden en fonteinen van kostbaars brons zou men die niet kunnen bemachti- gen? Niets gemakkelijiker dan dat. De in- woners zullen toch niet gelooven, dat de me taaldieven geen kuustgevoel bezitten! Er be- mwu wuiiacuu ^.ij" vond zich in Charlottenburg een verrukkelijk de regeling voor de vroedvrouwen." In ver- ALOEMEEN VERSLAO fwtsreffenda hot ondorzoek in de AfdeelingcD ran de ©emeente-begrooting voor den dienst 1920 en MEMORIE VAN ANTWOORD van Burgemeester em Wethouders. (Vervolg.) Algemeen verslag. Xolgnummtr 173. Waar de Vrijzinnige U.L.O.-school tbans is overgeplaatst, geven eommige leden te kennen, dat deze post met 1250 kan wor den verminderd. Antwoord. Deze opmerking is juist. Dit volgnummer is derhalve vast te stelien op 44750.en de post voor onvoorziene uitgaven met 1250.— te verhoogen. Algemeen verslag. V vignumrrur 175. Wat de school-bioscoop betreft, gee^ een lid te kennen, gaarne een duidelijker ring van B. en W. tegemoet te zien en -el wat zij te dien opzichte van plan ziin, ter- wijl de oprichting van een schoolbioscoop wenschelijk wordt geacht. Een ander lid kan zich vereenigen met hetgeen B. en W. hier- omtrent in de Memorie van Toelichting zeg gen. Antwoord. Ten aanzien van dit onderwerp verwijzen wij naar ons antwoord op hetgeen bij de A1- gemeene beschouwingen daaromtrent werd gevraagd. Algemeen verslag. Volgnummer 176. Deze post wordt wel wat hoog geacht en gevraagd wordt, of bet echoolschoomtnaken niet gereorganiseerd kan worden, b.v. door aanbesteding. Antwoord. Ook na.r onze meening zou het wensche lijk zijn dte kosten van het schoonhouden dter scholen in te krimpen. Heel gemakkelijk zal dit echter niet gaan, daar men met vast aan- gesteld personeel heeft te doen, dat niet zon- der meer ontslagen kan worden. Deze zaak heeft echter de aandacht van ons College, evenals die van de verwarming, waarover wij reeds circulaires deden uitgaan. Algemeen verslag. Volgnummer 194. Inlichtingen werdien gevraagd omtrent den toestand van de Armenpraktijk en of B. en W. ook een onderzoek hebben ingesteld naar de working van het instituut der vrije art- senkeuze in gemeenten waar 'lit toestaat. Voorts zouden B. en W. overleg kunnen ple- gen met het Burgerlijk Armbestuur, echter in dezen zin, of deze instclling bexeid is voor mpriRi-hen, die door ouderdlom, invaliditeit of andere omstandigheden hun ziekenfondspre- mie niet kunnen betalen, tijdelijk of duur- raam deze premie over *te nemen, waardoor belanghebbenden hun dokter kunnen behou- den. Voorts werd gevraagd, of deze post geen 1000 te hoog is, omreden er maar 3 artsen werkzaam zijn en, „hoe het staat met mooie fontein met meesterlijk uitgevoerde een- den van den beroemden dierenbeeldhouwer August Gaul. Een lafenis voor het oog. Maar zie, op zekeren dag was een der wag- gelende eenden verdwenen. In snelle opeen- volging gingen haar zusters denzelfden weg in het on'bekende. Soms waren de diertjes netjes en voorzichtig afgeschroefd. Soms ech ter waren de dunne pootjes op een gruwe- lijke wijze doorgevijld, zoodat de stompjes hulpzoekende in de hoogte staken, een hart- roerenden aanblik. De eenden werden op- nieuw gegoten. Maar het duurde niet lang, of ze werden weer gestolen. Klaarblijkelijk door een fanatiek eeuden-specialist. Nu heeft men met kalme berusting het steenen bakken geheel vrijgelaten en een derde gietsel, dat men maakte, aan de academic van kunstcn in bewaring gegeven. Voor het Mhrkische Museum staat een andere aardige groep: een stevige waschvrouw, die met haar ge- vulde arnjen een stuk waschgoed uitwringt, zoodat het water er uitdruppelt. Toen de museumdirecteur op zekeren morgen met ge- wichtige schrede:: zijn ambtsvertrek vediet, ontdektc hij met outzetting, dat de wasch vrouw er van door was. Op het Nikolbur- ger plein in Wilhersdorf staat een ganzen- hoedstertje, een lust voor de oogen van om- wonenden en voorbijgangers. Een aardig herderinnetje, dat de ganzen hoedt. Ze is op tragische wijze aan haar eind gekomen. Eerst raakte een gans weg. Toen de tweede. De kudde werd hoe langer hoe kleiner. Op zekeren dag was er geen meer over. Treurig zag het ganzenhoedstertje, dat nu eigenlijk haar beroep kwijt was, op het leege voet- stuk neer. Maar ook haar uur zou elaan: eenige dagen geleden werd ze ontvoerd. In- tusschen liggen haar jonkvrouwelijke lede- maten waarschijnlijk -reeds lang in den smeltkroes en zijn niet meer te herkennen. Aan de groote bronzeni gedenkteekenen heb ben de energieke dieven zich nog niet ge- waagd. Zij moeten zich hier voorloopig met stukwerk vergenoegen. Men slaat b.v. een onderarm af. Of, zooals onlangs gebeurde, men steelt de schoone amazone te paard voor de Nationalgalerij de bronzen bijil uit de heldhaftige hand; deze is nu door een houten biji vervangen geworden. De oprechte Berlijnsche kunstvriend! ech ter betrapt zich bij deze gebeurtenissen op een heimelijken wenschen, die hij niet geheel en al onderdrukken kani in dte stille binnen kamer van zijn hart leeft een gevoel van spijt, dat de groote bronzen standbeelden, die onder de regeering van Wilhelm II ge- plaats zijn, te zwaar zijn om in donkeren nacht zonder meer gestolen te worden. Ze drageni door hun droge nuchterheid en nog meer door hun bombastisch pathos zoo wei nig bij; tot de versiering der stad, dat de Berlijnsche burgers altijd al bij wijze van spreken van deze standbeelden onverschillig weg zeiden: „Ze kunnen ons gestolen wor den." Em nog grooter is dte heimelijke spiit van de Berlijnsche kumstvriendten, dat de band met het bovenstaande werd tevens de vraag gesteld „Wanneer het prac-advies op het in de Raadsvergadering van 22 Decem ber 1921 aangehouden voorstel inzake ge- neeskundige armenpraktijd tegemoet kan worden gezien?" Antwoord. De doorvoering der vrije artsen- en spe- cialistenkeuze ontmoet zoo wel bij de afd. Alkmaar em omstreken der Nted. Maatschap- pij tot bevordering der geneeskumst als bij de Alkinaarsche huisartsen en specialistem be- zwaar. Zij wenschen niet mede te werken aan eene verandering van de bestaande geneea- Jcuudige armenverzorging, uit overweging dat door de stadspatiemten nooit aanmerking is gemaakt op de behandeling der stadsge- neesheeren. Het iustellen van een onderzoek op welke wijze deze materie in andere ge meenten geregddi is, zou in vexband hienne- de geen doel treffen. Voorts acht het Burgerlijk Armbestuur hot niet gewenscht voor personen, die niet in staat blijken langer hunne contributie aan het Algemeen ziekenfouds te betalen, die ver- plichtiug over te nemen, omdat op deze wijze het risico van het ziekeafonds voor de inning van contributie zou overgaan op het Bur gerlijk Armbestuur. In de vacature van stads-arts, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan Dr. Dirkon is indterdaad nog niet voorzien. Het voomemen bestaat bij' ons college deze yar cature niet te doen vervuiien. Wij hebben de overige drie stadsartsen verzocht ons te be- richten of zij bereid zijn onder. deze omstan- digheid eene henbenoeming te aanvaarden. De antwoorden daarop zijn nog niet ort- vangen. Ons in de raadsvergadering va: 22 December 1921 toegezegde praeadvies h.-udt hiermede verband em het is ons voomemen dat te doen verschijmen als die antwoorden zijn binnengekomen. Omtrent den gemeentelijken verloskundigen dienst zal U bimnenkort 'ons voorstel berei- ken. Algemeen verslag. Volgnummer 211. Terzake dezen post werd gevraagd': „Hoe komt het dat deze post bianco verrneld staat?" Dit is een vooruitloopen op de kwes- tie-mej. Lobach. Antwoord. We meenen ons van antwoord' hierop te mogen onthouden, omdat deze zaak v6or de behandeliing der gemeente-begrooting wordt afgedaan. Algemeen verslag. Volgnummer 228. Wat de muziekschool betreft, zou men gaar ne een opgave wenschen van' het aantal leer- lingen en de bereikte resultaten. Antwoord. De Directeur der Stedelijke Muziekschoo heeft ons medegedeeld, dat deze school in Teerlingen speelt reeds mede in het Stedelijk Muziekkorps. Vier leerlingen verlieten in 1922 de school. Algemeen verslag. Volgnummer 242. Een bezuiniging op de kosten van de Huur-commissie werd door sommige leden mogelijk geacht, aangezien de taak van dit College gaandeweg ameemt en zij om de 14 dagen vergadert. Antwoord. Na gepleegd overleg stelien wij U v66r, de kosten der Huur-commissie, in verband met de vermindering harer werkzaamheden, te- rug te brengen van 3500 op f 2400 en den post voor onvoorziene uitgaven met 1100 te verhoogen. Algemeen verslag. Volgnummer 244. Deze post acbtte men wel wat hoog. Antwoord. Van' het uitgetrokken bedrag ad 275 ontvangt de Secretaris der Commissie 150 als belooning. De overblijvende som van 125 lijkt ens voor een Commissie, bestaan de uit een zoo groot aantal leden, niet te hoog. Algemeen verslag. Volgnummer 255. Op de verbetering van de Tesselsche brug wera sterk aangedrongen. Antwoord. Plannen tot uitvoering van dit werk wor den in gereedheid gebracht en kunnen ons spoedig bereiken. Algemeen verslag. Volgnummer 268. Het principe-besluit met beixekking tot de doorbraak Koorstraat-Nieuwesloot, wen schen sommige leden nog niet uitgevoerd te zien. Later kan hierop zoo noodig worden teruggekomen, wanneer de verbreeding van de Krebbesteeg, waartoe defiinitief besloten is, in 1923 is tot stand gebracht. De urgen- tie van de doorbraak werd evenzoo nog niet aanwezig geacht. Door andere leden werd om. dte vraag gesteld: ,,'Hoe komen B. en W. er toe, om in hun overigens veel te ver door- gevoerde bezuiniging 30000 uit te tnekken voor en verbindingsweg Koorstraat-Nieuwe sloot, tot den aanleg waarvan B. en W. zeg gen, dat hiertoe 16 Maart 1922 is besloten, maar wat volgens de eigen wobrden varf den Voorzitter een „principe-besluit" is geweest Antwoord. Wij deelen de meening, dat de Raad slechts in principe tot bedoelde doorbraak besloot, doen zien, hierin geen belefsel om de globale kosten van het werk ter begrooting te bren gen. Evenmin als het vaststaat, dat andere werkein waarvoor de gelden zijn toegestaan, tot uitvoering komen, wordt door het aanne- men der begrooting iets ten opzichte van de doorbraak gepraejucieerd De totstandko- ming daarvan h'angt itamers geheel af van de plannen, welke wij. later eyentueef zullen indienen, De post kan 66k hierom zonder jezwaar behouden blijven, wijl hij op den gewonen dienst van 1923 van geenerlei in- vloed' is. In verband met Uw besluiten van 11 Jan. j.l. stelien wij U v66r de volgende posten aan te brengen: Volgnummer 279a. Kosten van vemieuwing van het hek tus- schen de Israelitische begraafplaats en het speelterrein „de Krachf' en deze uit te trek- ken op 1800.(zie volgnummer 78) Volgnummer 279b. Kosten van bestrating van bouwteirein aan den Westerweg f 8400.(zie volg nummer 78). Algemeen verslag. Volgnummer 280. De post „onvoorzien" werd, met het oog op de werkvenschaffing wel wat te klein ge acht. Antwoord. Gdijk wij reeds mededeelden, is deze post 25000 hooger gesteld met het oog op de meerdere kosten van werkverschaffing het- feen ons voorshands voldoende voorkomt en behoeve van de eigenlijke onvoorziene uitgaven blijft dan nog ruim 26000.be- schikbaar, wat met de ramingen in vorige jaren overeenkomt. De Oommissie van rapporteurs, C. W. KE1J9PER. H. VAN DRUNEN. D. PLEVIER. G. VEEN'. Centr. rapporteur, Alkmaar, 4 Januari 1923. Beantwoord den 13 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders van Alk maar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter DONATH, Secretaris. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1923. Op 28Januari zal geopend zijn de apo theek van Dr. H. Hartong van Ark, firma Mo- lenaar, Langestraat 1. Op Zon- en' Festdagen en gedurende dien nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen OEM. DIENST DER AR'BEIDSBEMID- DELINO ENZ. DOEL E N'STR A AT. Kostelooze bentiddeling voor werkgevers en werktiemers. Oeopend op alle werkdagen van des voorm 9 tot des nam. 12.30 uur; bovendien des Maandagsavonds van 718 uur. M a n n e n. Aangeboden: 1 baggerman, 3 bakkersi, 2 banketbakkers, 1 banketbakker-kok, 2 boek- binders, 1 boekdrukker, 1 boekhouder, 4 boe- renarbeiders, 1 bouwk.-teekenaar, 1 cacao-be- werker, 1 constructie-werker, 1 drufcker-zetter, 1 fundeeringvyerker, 10 grondwerkers, 1 in casseerder, 1 instrumentmakex', 9 kantoorbe- dienden, 3 kellners, 1 ketelmaker, 1 kistenma- ker, 4 kleermakers, l1 klinker, 3 koetsiers, 2 kruideniersbedienden, 1 letterzetter, 3 loop- jongens, 2 nxach'.-houtbewerkers, 0 machine- banicwerkers, 21 machinisten-stoker, 1 maga- zijnbediende, 1 metaaldraaier, 2 meubelma- kers, 3 metselaars, 9 opperlieden, 6 pakhuis- lonechts, 1 plaatwerker, 4 scheepsbouwers, 1 Onze prUzen z(]n niet hooger dan die van andere drukkerijen. doors, 1 tabaksbewerker, 24 timmerlieden, 2 tuinlieden, 1 voerman, 2 wagenmakers, 4 wakers, 2 winkelbedienden, 1 ijzergieter, 5 ijzexwerkers, 1 ijzervlechter, 2 zandvormers, 1 zuivelbewerker en 53 losse arbeiders. Gplaatst: 1 grondwerker, 2 metselaars, 1 sigarenmaker, 1 steenhouwer en 17 losse ar beiders. Vrouwe n. Aangeboden: 1 winkeljuffrouw, 1 werkster en 1 typiate. Oevraagd: 1 noodhulp in de huishouding, 1 werkmeisje, 1 dagmeisje em 1 dienstbode. Alkmaar, 27 Januari 1923. De Directeur, P. KIKKERT. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. 1922 door 20 Teerlingen werd- bezocht. De schipper, 24 schilders, 1 schrijver, 2 schoen- resultaten van het onderwijs zijn zeer bevre- makers, 18- sigarenmakers, 2 sigarenso-rteer- digmd te noemen. Hat grootste gedieelte der 1 der*, 1 slijper, 7 meden,- 2 stoker*, 2 stuca- (Vervolg). i De medeweridnig van de boeren bij het uit« voeren van de te nemen maatregelen laat ook zooveel te wenschen over. Die heer K. de Vinik was het ermec eena, d'ait de kwestie van het afmaken moeilijik te beoordeelen viel. Men kan dit pas, als het ge» beurd is. Over het algemeen moet men het echter nal&ten. Spr. was 4 jaar lang in Liimbuiig. De boerde* rijen zijn daar zeer gc'isoleerd, de ibedrijven kiedn en het vee van weinig waarde. In zulke gevallen bestaat er z.i. tegen het afmaak< systeem geen bezwaar. In polders met afgele* gen b'oerderijen en weilanden kan men ook beter afmaken dan hooge kosten maken voor het afzetten van de weilanden. Breekt het mond» en klauwzeer in den weitijd uit, dan heeft men met het afmaaksysteem absoluut geen succes. Wanneer het kwaad optreedt, is de besmetting reeds lang daar. In den staltijd kan men misschien in enkele gevallen succc9 hebben, maar men moet elk geval afzonderlijk beoordeelen. Het afmaken in hot groot leidde in den regcl niet tot succes. Het momd* en klauwzeer is, wat, de bestrijiddng betreft, een andere zdekte ,dan tal van andere. Men schimpt wel .eens te veel op de boeren, dat zij niet meewerken, maar men vergeet, dat men op een boordcrij, waar miltvuur voorkomt, in het belang van de boeren kan optrcden. Het belang van den boer brengt dus mee, mee to weriken met den veterinairen dienst. Ook met schurft is dit het geval. Met mc :.d< en klauwzeer kan men voor den .veestapel van de boerderij waar het optreedt, niets meer doen. De eiigenaar zAt er tusschen. En nu wil men nog hebben, 'dat hij zoo royaal zal zijn, zich op te offerem vioor zijn omigeving en voor zijn medemenschen. Men mag dit wel veronder* stelien, maar kan daarop niet vast rukencn. Bij de toepassing van het afmaaksysteem vond spr. het dan ook niets erg, wanneer de boer ruimschoots schadeloos gesteld wordt De voorzitter wenschite bij een veelvuldig optreden van het mond» en klauwzeer maar zoo gauw mogelijk met het afmaaktystecm to eindligen. Do kosten zijn zeer hoog en men be* reiikt er toch nieits mee. Met het oog op Je ruiime uitbetalingen waren vroeger velen blij, mond* en klauwzeer te krijgen. De heer E. Dz. Goveris wa-s van meening, dat ook den heer De Vihk in de praktijk wel zal zijn geibleken, dat er in sommige streken van het land een sluikhandel werd gedreven in watjes, ged'rcnkt met- mond* en klauwzeer* smetstof, om op deze wijze de tongblaar op de boerderij te krijgen. Spr. kent een boer, die tot hem zeide: „Het is: „Geeft ons heden ons dagelijksoh brood, maar elk jaar een tongblaar". Spr. daoht toen: „Binnen enkele dagen heeft zijn vee tong* blaar". Dit bledk het geval en het was spr. een groote voldoening geweest, dat 'die boer geen sdhadevcrgoeding heeft gckregen. Het eerste deel van de jschade behoort bij den boer zelf thuds. De schade, veroorzaakt -door het afma* ken van zielk of verdacht vee behoort door het algemeen to worden gedragen. Om voor dit vee meer dan miarktwaarde uit te betalen, aohtte spr. ongewenscbt. En zeker moet men voorkomen, dat de schade, door het mond* en klauwzeer veroorzaakt, ook wordt .vergoed, want dit werkt het kwaad in dte hand. De heer De Vink wees er op, dat het de be* doeling is, om zeer sporadisch af te maken. De excessen kreeg men juist bij den groote :i afmaak. In Limburg hielp spr. mee, op 475 boerderijen het vee af te maken. Toen wist hij bijna te voren, waar de ziekte nog zou komen. Hierop werd besloten vraag 6en die als vol'gt luidde: acht u het mogelijk, dat in de togenwoor* ddge omstandigheden, nu het mond* en klauwzeer in de voorgaande jaren veelvuldig is opgetreden en de mogelijkheid bestaat, dat op vele plaatsen smetstofbronnen be* staan of onder het- vee 'smotstofdragers voor* komen, zooals wel moet worden aangeno* men, dat door afmaken van de dieren, die >or mond* en klauwzeer worden aangetast, ziekte is te bestrijden? overeenkomstig het voorstel van het hoodbe* stuur als volgt te beantwoorden: In verband met den vorm der gestelde vraag, meent het HoOfdfoestuur de vraag „ontken* nend" te moeiten beantwoorden. De voorzitter steide hierop de volgende vraag aan de aide: Acht- u het mogelijk, wanneer tot afma* ken zou worden besloten, dat de veehou-ders krachtig zullen medewerfcen door gevallen van mond* en klauwzeer onmiddellijk aan te geven en door de uiterste zorg aan do voor* koming van besmetting te bestoden? De voorzitter oordeelde, dat het antwoord daarop rnoest zijn: neen. De jaren '15 en '16 hebben geleerd, dat de boeren niet meewerken. Eerder kan op tegenwerking gerekemd worden. De vepgadering vereenigdo zich met het vol*

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9