DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BILDERDIJK speelt 30 en 31-Januari a.s. Heeft U spoedeischend Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, 1 Voordam G 9 ALKMAAR No. 24. Honderd yjjf en twintigste Jaargang. 1925 Atoonnementsprljs TblJ yooruitbetaling per 3 maanden f2.~, fr. per post f2.50. Betfjjsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaat^ljate. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam €9, TeL Admisistr. No. 3. Redaetie No. 33. Buitenland RECHTXS Birmenland. Gemen^d Niexiws drukwerk, dan belt U telefonlsch Dit msnmer bestaat qii 2 hladen. MAANDAG Directeur; O. H. KRAK. Honfrinvianteur; Tf Nf. ADEMA. 29 JANUARI HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Voor het in werking treden van. het doua- ne-cordon hebben de Fransche bezettingsau- toriteiten den datum van den 31sten Januari gekozen De Fransche autoriteiten hebben aan de Kamers van Koophandel te Dussel- dorp en Dortmund, medegedeeld, dat in ver- band met de installing van het douanecor- don een samenwerking tusschen de Kamers van Koophandel en de bezettingsautoriteiten gewenscht teordt geacht. De militaire omsingeling van het Ruhrge- bied is thans geheel doorgevoerd, aansluitend bij het reeds vroeger bezette. Wat er aan ko- leni en cokes door de nu aangesloiten streeik op- geleverd wordt en wat de fabrieken afleveren, moet het douane-cordon passoeren, en naar het onbezette Duitschland zal voortaan slechts zooveel doorgelaten worden als de be- zetters niet voor zichzelf reserveeren. Dezen hebben het dan geheel in hun macht, zich schadeloos te stellen in natura en de fabrie ken en hoogovens in Lotharingen krijgen weer "zooveel cokes als ze noodig hebben, zoodat er niet meer stopgezet behoeven te worden. Wat de Franschen niez telf nemen, krijgen de Duitschers, maar alleen tegen beta- ling en boven voldoening van het recht van 40 pet. dat de Duitsche overheid tot dusver inde. Zou aan de weifeling der Franschen, die in al hun maatregelen doorschemerde, nu een einde zijn gekomen? Uit Londen wordt gemeld, dat de Fran schen verlangdcn, schadeloosstellingstalen naar Frankijk te z,enden door de Britsche zo ne. De Britsche overheden te Keullen wer- den van dit verlangen verwittigd en vroegen het Duitsche spoorwegbestuur, hoe humne houding in deze zaak zijn zou. Het antwoord was, dat de spoorwegbeambten en arbeiders in de Britsche zone zouden weigeren, zulke treinen te laten rijden en op eenige wijze hulp verleenen tot het zenden van schadeloos- stellingskolen naar Frankrijk. Het kan als zeker geacht worden. dat, of- schoon de toekomsttige ontwikkelingen den toestand der Britsche strijdkrachten nog moeielijker kunnen maken, het thans nog niet in het voomemen ligt, te bevelen, dat ziji zul- !en worden teruggetrokken. Te Aken hebben emstige relletjes plaats gehad tengevolge van uitwijzen van verschei- dene hoogere regeeringsambtenaren door de bezettingsautoriteiten wegens het niet nako- men der autoriteitenbevelen. Er trok een groote stoet langs verschillende openbare gebouwen, waarin bezettingstroepen liggen. De schildwachten werden uitgejouwd, een schilderhuisie werd vernield. Honden vuisten werden dreigend naar hen opgeheven Tal van arrestaties hadden plaats. Daar de plaatselijke bladen weigerden een bekendmaking van den Belgischen comman dant on te nemen, werd hun verschijnen ge- durende drie dagen verboden. Het sooorwegpersoneel weigerde echter dm trejn te dom riiden indien de betreffende retrperintrsambtenaren daarin zouden worden vervoc-d Hierop werden deze naar huis te- run-o-ebracht. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn vergadering van 19 dezer de kwestie van de bezetting van het kuhrgebied besproken. Het nam met groote waardeering kenn'is van de daad van het bestuur van het Alge- meen Christen Vakverbond van Bdgie, dat niet schroomde, alle personen, regeeringen en organisaties, die dit aangaat, er op te wijzen, dat een geweldpolitiiek als thans door de Fransche en Belgische regeeiing gevoerd wordt, noodzakelijk nog meer den economir schen toestand moet ontwrichten. Het bestuur van C. N. V. sluit zich ook gaame aan bij de resolutie, aangenomen door het Bureau voor de R. K. Vakorganisa- tie. Het verheft mede zijn stem tegen deze ge- weldpolitiek, die de noodlottigste gevolgjen kan hebben en die indruischt tegen de begin- selen der gerechtigheid en Christelijke liefde. Slechts terugkeer tot deze beginselen kan de wereld redden. Het tweede Internationale congres van het I. C. V., in Juni 1922 te Inns bruck behouden, heeft, gegrond op deze be ginselen, een aantal maatregelen aanbevolen, die zouden kunnen leiden tot een beteren toe stand cn verzoening van de volkeren Het be stuur van het C. N. V. heeft in zijn 14 en 15 Decembr j.l gehouden vergadering deze maatregelen opnieuw in herinnering ge- bracht en er bij de regeeringen op aange- drongen, deze maatregelen in toepassing te brengen. Het bestuur van het C. N. V. dringt er bij alien, die invloed op den gang van zaken kunnen oefenen, ernstig op aan, mede te wer- ken. dat de tot dusver gevolgde heillooze in- temationale politiek worde vervangen door een streven, dat inderdaad gericht is op den wederopbouw van de verstoorde verhoudin- gen en de verzoening van de verschiihende volkeren. De staat van beleg is te Aken afgekondigd Thans is ook nog uitgewezen de politiepresi- dent aldaar Hij en de andcren zijn wegge- voerd denkeliik naar Ousseldorf. Uit verschillende plaatsen in het bezette "ebird worden incidentcn gemeld, te Brede- nv. Essen. Dortmund, Bottrop. Naar uit Mainz wordt gemeld, zal het hoo- <rer bcroep van de zaak tegen de mijndirecteu- ren deze week bij verstek door een rechtbank van vijf personen behandeld worden. Het heeft er alien schijn van, of er op den mijn-oorlog, die voorloopig met de veroor- deeling van de mijneigenaars eindigde, nu een spoorweg-oorlog zal volgen. Over en weer geven de Franschen en Duitschers elkaar de schuld van de talrijke, niet emstige, spoor- wegongevallen, die zich hier en daar hebben voorgedaan, en van de stoornissen in het ver- keer. De Franschen beweren, dat de Duit schers de wissels en draaischijven saboteeren. De Duitschers zeggen, dat de Fransche spoorwegarbeidersde seinen en wissels ver- zetten en daardoor allerlei ongelukkcn ver- oorzaken. Intusschen duren de stakingen op verschillende groote stations (Trier, Coblenz e. a.) voort, zoodat het spoorwegverkeer to- taal in de war is. Ook de post, telefoom en telegraaf zijn on- geregeld. De boycotbeweging vindt steeds meer voor- standers In Beieren dilurt de agitatie der nationaal- socia listen onder leiding van Hitler voort. Te Miinchen werden gister twaalf vergaderingen gehouden, waarin werd aangedxongen op het nietig verklaren van het verdrag van Versail les en waarin geprotesteerd werd tegen de poging der regeering, im de actie der natio- naal-socialisten tegen te gaan. Gistermiddag had in weerwil van den uit- zonderingstoestand een optocht door de stad plaats, waaraan ongeveer drieduizend perso nen1 met vijf muziekcorpsen deelnamen. De nar tioaalisten droegen deels stalcn helrncn, deels Oocfcenrijksche soldatenpetten Zij droegen roode bandea met het „Hakenkreuz" om den arm. Er was een enorme politiemadit op de been, doch er deden zich nergeas incidenten voor. In politieke kriintgen gelooft men, diait door de zwakke houding der Beiersche regeering jegens de nationaal-socialis'tien het mach'tsbe- wustzijn dezer partij en de kans op onlusten is toegenomen. De nationaal-socialistea krijgen steun uit Pruisen. Te Gera is een trein aangehouden, waarin zich 600 man bevonden, behoorende tot de vroegere organisahe „Rossbach',. Men wilde hen arresteeren om hun te beletten den tocht voort te zetten. Met 500 hunner gelukte dit ook, doch een honderdtal wist op het oogenblik dat de trein zich in beweging zet- te ,te ontsnappen en in den trein te springen. De 500 gearresteerde Rossbacli-mannen zijn in de kazeme opgesloten. Uit het door de po litic ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze 600 lieden een militaire patrouille vorm- den. Er bevonden zich onder hen 40 officie- ren, die deels in uniform waren geldeed, met revolvers in den gordel. De eigenlijkc bewa- peming van de troep zou evenwel eerst in Bei- efen plaats hebben. De gevangenen werden in de kazeme op gesloten, in afwachting van nadere instruc- ties van de regeering van Thuringen. De spoorwegd'irectie beveelt reizigers naar DuitscMandl via Emmerik zoowei als via Kleef aan, biljetten te nemen! tot de grens, aangezien' de Nled'ertlandsche spoorwegen niet zeker zijn omtremt de aansluitimigen over bei- de grensstations. Op de Donderdlag gehouriien' zitting van het bureau van het InteratioRaal Verboed van VakvereenigingeH' is beslotert, alien aangeslo- ten vaikoentralem te veraoeike, het voorbeeld vani het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen te vollgen en aanzienilij'ke bedragen. ter beschikfcing te stdlen voor de I>uitsche arbeiders in hum strijd. tegen die bezetting van het Ruhiigiebied. Deze igeldien zullen door het Intemationaal Verbond1 van Vakvereeniginigen: iin overleg met het Duitsche Vakverbond uitsluitend wor- dten' besteedl ter ondersteuning van den prole- tarischen1 strijd! van de Duitsche aibeiders- klasse tegen die militaire en1 (kapitalistische onderdruildking. HET TREINVERKEER MET DUITSCHLAND. Naar de Cour. verneemt is de verbinding met Aken tot nader bericht opgehieven; de treinen loopen slechts naar en van Simpel- veld. De treinen via El ten en Kranenburg gaan slechts tot Zevenaar en Nijmegen. Vanaf heden rijden de luxetreinen L 1 en L 2 vanaf iHodk van Holland tot aani Berlijn niet meer. De treinen 103 en 108 van Nieuwe Schans-Oldenburg v.v. zijn voorloopig op geheven. De reizigers van Londen naar Noord- Duitschland (en omgekeerd) over Vlissingen en Goch mogen zonder bijbetaling over Rot terdam en Oldenzaal. Het personen- en goe- derenvervoer van Simpelveld tot Herzogen- rath en omgekeerd is gestaakt. In treinen 137 en 138 zullen vanaf 29 Ja- nuari geen slaaprijtuigen meer rijden. Het goederenvervoer naar alle stahons via Dus- 9eldorp is gestaakt. De onderweg zijnde zen- dingen naar de plaatsen in het Ruhrgebded worden aangehouden en ter beschikking van de afzenders gesteld, Gisteren was de toestand van de spoor- wegverbinding met Ehiitschland over Nijme gen als volgt: Het trednverkeer tusschen Nijmegen en Cra- nenburg is tot nader order geheel opgeheven. Gisterochtend is de D -trein vertrokken over kruispuntBeugen—^Gogh. Of deze trein nog verder was gekomen, kon men ons niet mededeelen. Gistermiddag is bericht ontvan- gen, dat het treinverkcer tusschen Gogh en Crefeld geheel is stil gelegd. Tot gisteravond 7 uur was te Nijmegen geen enkele trein Duitschland binnengekomen De electrische tram BeekKleef is in. te- genspraak met de verspeide berichten nog met stopgezet. De tram reed gister als go woonlijk. In verband met het voorgaande verdient het geen aanbeveling om te trachten over Nijmegen naar Duitschland te gaan. De Nederlandsche Spoorwegen' kunnen niet garandeeren, dat men per trein verder dan Gogh komt. Uit een gisteren te Elten in gesteld onder zoek naar de treinverbindiug tusschen Ehiitschland en Nederland, bleek, dat men om- trent het rijden der D-treinen nog in het on- zekere verkeert. Afgescheiden van de vele uren vertraging, welke deze ondervinden, is niet positief te zeggen of zij zullen arriveeren. Zelfs veraemen wij, dat de middag-D-trein waarschiijml'ijk Langs een and'ere route zal rij den. Ook omtrent aankomst der treinen langs Nijmegen bestaat nog absoluut geen zeker- heid- ENGELSCHE KOLEN VOOR DUITSCHLAND. Duitschland heeft van de mijnen in Yorks hire meer dan 70.000 ton steenkolen besteld voor verscheping in Februari en Maart naar Hamburg, Bremen en Emden. Naar verluidt, is Stinnes de kooper van deze Engelsche ko- len De prijzen worden niet bekend gemaaki, maar naar het heet varieeren zij' naar gelang van den datum van verscheping. De onder- handelingen over deze transactie werden stipt geheim gehouden. HET VERVOER VAN KOLEN IN HET RUHRGEBIED. De correspondent van de TeL heeft ge- tracht, bevestiging te krijgen van het bericht, dat te Mainz een Nederlandsch schip met steenkool door de Franschen in beslag zou zijn genomen en gedwongen zou zijn, van richting te veranderen. Van Fransche zijde werd echter officieel het volgende medege deeld: VT Er is formeel order gegeven, geen Neder landsche schcpen aan te houden. Mogelijk betreft het gebeurde een schip, dat onder val- sche vlag voer en van Mainz naar een andere Duitsche haven, bijv. Frankfort a. M., onder weg was. Omtrent het geval zelf wordt zoomin te Es sen als te Dusseldorf iets bekend gemaakt. Het verkeer op den Rijn staat zoo goed als stil. Alle yervoer daar geschiedt onder Ne derlandsche vlag- In de mijnen is de toestand dezelfde. Er wordt gewerkt, maar de produc- tie is ingekrompen. WERKLOOZEN-RELLETJES TE WEENEN. Te Weenen hebben Zaterdiag groote werk- loozendemonstraties plaats gehad, waaraan door 100.000 a 200.000 werkloozen wead deelgenomen Er werden optochten gehou den, waarin borden met opschriften tegen de monarchis'ten en nationalisten werden meege- dragen. Een aantal werkloozen trachtte een banketbakkerij te bestormen. Toen de politie wilde ingrijpen werd zij door de demonstran- ten omsingeld en met steenen geworpen Ne- gen pott tie-be ambten werden gewand. Men schat het aantal werkloozen in Oostenrijk op 300.000 AMERIKA EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De behandeling van het voorstel van Sena tor Robinson om een Amerikaan te nenoe- men, die zitting zal nemen in de Commissie van Herstel, op gelijken voet als de leden der geallieerde mogendheden, is voor onbepaal- den tijd opgeschort, nadat Hughes een ver- trouwelijke mededeeling had gedaan De zit ting van de Senaatscommissie, waarin over het bovengenoemde voorstel werd beraad- slaagd, was geheim. DE DALING VAN DE MARK. Men seinde gisteren uit Berlijn aa* de N Rott. Crt. Zoo diep als heden is de Duitsche rijks- mark nog nooi gezonken. De jongste ongun- stige berichten uit Parijs, de tijdingen uit het Ruhrgebied, de vrees, dat in Beieren de rust zal worden verstoord, dit alles heeft heden de buitenlandsche betaalmiddelen opnieuw in de .hoogte gedreven. Terwijl de mark gisteren. nog te NewYork 0.0042 noteende, wat aan een pairteit van 24,000 beantwoordt, steeg de dollar hedenochtend te Berlijn reeds tot 27,000. In den loop van den dag stegen alle buitenlandsche deviezen onafgebroken voort Achtereenvolgens noteerde de dollar 28,000, 29 000 en zelfs 30,000. Officieel werd de dol lar op 27,000 vastgesteld. In het vrije verkeer bedroeg de koers tij dens den namiddag 29.000, om te 9 uur des avonds zelfs tot 32,000 te stijgen. Ook het Engelsche pond heeft zijn hoogite- record, namelijk 124,000, bereikt NIEUWE VONDSTEN IN EGYPTE. Dezer dagen is te Luxor door aldiaar 'werk» zame Amerilaaansclhe ardhieologen een nieuwe belangrenke vomxfet gedaan; opgegraven werd de mummie van een Egyptisohe prinses, die 4000 jaar geleden werd bijgezet Deze prinses ■was waarschijnlijk een der sch.oonste vrouwen uit de eerste Thebaansohe dvnastie, welke 2150 jaren voor Clhr. in Egypte heersdhite. LIDMAATSCHAP f 6.50 RECHTEN INBEGREPEN. I90HRIFTELIJKE VRAGEN. 'De heer Ketelaar heeft aan den minister van financien gevraagd: 1Is die minister beredd, opgave te doen van de personen, die ingevolge art. 5, lid 1, van het Kon. besluit van 11 Jtuli 1922, Stbl. no. 444, door den PenSioenraad op de aanbeve ling voor comimiLssarissen van het Pensioen- fonds zijln geplaatst? 2. Is de minister tevena bereid, daarbij te vermclden het aantal opgaven, bedbdld in het eerste lid) van art. 3 van bevengenoemd Kon. besluit, waarap de naam vani elk der aanbe volen personen voorkwam. De heer van Schaik heeft aan' den' nnnister van aiheid, handeli en nijverheid gevraagd Om wdlke pedenen worden de uit de besmet verklaarde gcbioden van Oost-Europa ons land binnenkomenide reizigers udet aan' een 'geneeskundig onderzoek aan die 'grens ouder- worpen, wanneer zij worden vervoerd! met den onlangs ingelCgden luxeltrein, maar wd wan neer zij met een D- of anderen trekr aanko- men? WERlKVEiRSCHAPFING. De minister van arbeid, handd en nijver heid heeft aan het boOf-dbestuur van dlen Na der!. Landarbeidersbond meegedeeld, dat hij het wensehelijk achit, dat bij, de tewerkstelling in de werkwrschaffiing steedls zooveel moge- k >aan 'verzekerde werkloozen de voorkeur wordt gegeven. Bij het toestaan aan gemeen- tebesturen van' rijkssUbsidie voor werkver- schaffing zal de voorwaarde van die voor keur gesteld worden. OPHEFFPNG VAN RECHTBANKEN. 'Naar het 'N. v.d. D. heeft de commissie vanwege het dbpartement van' justitie inge- stdd teneindle na te gaan welke bezuinigingen bij! de rechtspraak (kunnen> worden ingevoerd, aan' dit departement geadviseerd te bevorde- reo, dat de rechtban'ken te Zierikzee, Tiel, Zuifen, Heerenveen en Alk/naar, subs, die te Zwolle wordfen opgeheven. Te Tid beraamt men reeds maatregelen om die opheffing af te wenden. Op de agenda van de op 30 Januari a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad komt o.a. aan de ordle een1 voorstel tot het in- dienen van een ad'res aan den' minister van justitie, ter voorkomiug zoo mogelijk van opheffing der 'arrondissemen ts-rechthank alidaar, DE AFSOHAFFIMO VAN' PASPOORTEN VOOR BELGIE. Mien mddlt uit Brussel aan de N. R. Ct. Het mimisterie van bui'tenlaudsche zaken van Niederland en dat van1 Belgie .zijn over- eengekomen, den da turn,van afsdiaffing van de paspoorten voor het verkeer tusschen bei- de landen van 1 tot 15 Februani te verschui- veo. HET MONID- EN) WLAUWEER. Het offideel orgaan van den F. M Z. mddt het volgende: Tot nadere kennismaking met de aan net laboratorium van Prof. Pfeffer in Thurin gen genoren proevemi in zake mondJ- en klauw- zeer en de bestrijding dezer ziekte hebben de veeartsen Dr. A. Hoefnagd, Utrecht en dr. S. Overbosch Gouda aan dit laboratorium een bezoek gebradht. Hun is 'gebleken, dat de meer practische proefnemingen aldaar belemmerd worden dloor de zware economfsche omstandigheden waarin Duitschland verkeert, en met name door gehrek aan goed1 proefmateriaal. Prof P'feiffer evenwel is bereid, zijin' medewerking te verleenen tot doorzetting der proefnemin gen in Nederiand. De Bond van Kaasproducenten, gevestigd te Gouda, heeft hier in aanleiding gevonden om aan den Minister van Bimmamlandsche Zaken en Landbouw met den meesten aan- drang te verzoekien, alle mogdijke stappen te willen doen, dat van de aangeboden gdegen- heid een zoo ruiin mogelijk gebruik wonde gemaakt. EEN BELANGRIIJWE OPLIOHTING. Te Arnihem zijn door de politie twee perso nen aangehouden, die daar rondl'iepen met vervalsche effecten. Zij bezochten daarmede bankinstdiingen en gaven orders tot verkoo- pen,. Donderdag kwamen zij: bij twee banken terug en' namen daar voor de verkochte stuk- ken bedragen van resp. 15.000 en 14.000 in ontvangst. iDe valschhdd der stukken werd tart daarop vastgesteld. De Amhemsche recherche sfaagde er in om een der o-plichters te arresteeren. Hij 'had ech ter niets in zijm bezit. Een voortgezet onder zoek leidde tot de aanhouding van een tv.ee- den persoon in een hotel te Nijmegen. Deze was in het bezit van de ontvangen 29.000, terwijl in zijm koffier nog' 79 valsdhe effecten werden aangetroffen. Beiden zijln .ter besdiik- ikiu'g van de justitie gesteld Naidfer kan worden meegededld!, dat de val- sdie stulkktni waren recepissen van de 6 pet. Staatsleeniing 1922. Het blijkt, dat een der op- lichters bij vsle bankinstdiingen is geweest en daar heeft verzocht om de stukken in belee- miimg te nemen. Hijl had' geld noodig voor het passeeren van een notariedte acte. Men kreeg argwaan, toen bij onderzoek de onjuistheid van' Zijn mededeeling bleeki. Bij andere ban- ken galf hij, toen het beleenen niet gelukte, order tot vertaop. 'In twee geval len is zijn true gelukt. B'ijl een der opgdichte banken werd die valschheid der stukken geoonstaieerd, de politie gewaarschuwd en den oplichter op weg naar een andere bank gearresteerd. PROVINCIALE STATFENVERKIEZING. NOO R'D- HOLLAND In de kieskring Helder hebben die 23 R. K. kiesvereeniigingen de volgende lijst vastge steld: 1. J. Burger, Hareiif-argjcl (aftr.); 2. H. C. M. Nijpels, Helder; 3. C. Kramer Gz., Z.-JScharwoude; 4. J. J. van der 'Meulen, Heerhugowaard'5. J'b. Groeo Az. Zuid- Scharwoude; 6. H. F. van Nuland, Schagen-; 7. M. W. de 'Graaf, Texel HET VERMI'STE M1EI9JE TE 'MEPPEL. 'In. het Meppder diep, ongeveer een half uur buiten de stad, tusschen Doosjes en Leenders, is naar de Telg. meldt, het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende ijk van de sinds 20 December vermiste 1'6-jarige Agane- sa Keizer gevonden door den landbouwer Dekker, die daar met Zijn bootje passeerde Onmiddtellijk waarschuwde deze de politie, onder wier 'toezicht het lijtk daarnia naar de barak achter het gemeentelijk ziekenhuis werd vervoerd. Zooals reeds is gemdd, werdi on langs in dezelfde buurf de mantel van ge- noemd meisje gevonden. Maar het dreggen leverde toen geen resulfaat op. YERLAMD. •Bij een oefeniing is het worsteleni is de 19-jarige v. E. te Hiilversuim met het hoofd zoodiatng op een matras terecht gekomen, dat hij plotseling geheel verlamd was. VAL9CH GELD. In de Groningsche em Drentsdhe grensr plaatsen worden 'de laatste wekeni, vermoede- lijki door Dluitschers, valsche rijiksdaaldere in omlioop gebracht, die zich door hun loodach- tige tkleur en doiffeo klank onderscheiden van echte. Te Ter-Aipel en Schoonoord zijn thans we- derom valsdhe rijksdaalders door de politie in beslag genoman. INBRAAK. Te Enschede is ingebroken ter;' huize van den heer W. J. iBlijdensMn Jr. aan de Rem- branditlaan. E>e dief, die de telefoondraad had dtoorgeknipt, werd in een der slaapkamers op heeterdiaad' betrapt, doch wist te ontkomen Vermist worden gouden en zilveren sieraden en een bedrag van 200 aan geld. Onze prfjzen zl]n nlat hooger dan die vai andere drukkerljen. ALKHAARS Borst en hals der prinses zijn smaakvol ge» tatoueerd met kleine, blauwe symbolen en tee» kenen, welke getudgen van haar kaste en adeb dom. Volgens de meening der Bgyptologen was zij een van de favorite hofdames der Opgave kunstlievende leden bij den Penningmeester L. C. KOSTER, Zaadmarkt 76, Menitihuhotep^koningen. Het liohaam is uitste« kefld bewaard gebloven, het haar en de tan den zijn nog intact. Kleine indrukken op den halls, polsen, vitK gers en enkels toonen aan, dat de prinses in haar doodsiaap halssnoeren, armbandean en ringen droeg, die dus later gestolen moeten zijn. De otnvang van haar middel doet ver» mjooden, dat een dun middel en slanke heupen het ideiaal der vrouwen van de Pharao's wareD. Het lichaam is sLank en rijzig. Volgens bekende archeologen zouden de exude Egyptenaren wat schoonheid en vorm van lichaam betreft, zelfs niet door de klassie* ke Grieken in latere eeuwen zijn overtroffen, De niet geheel ontwikkelde en fijne lijnen van het lichaam dloen vermoeden, dat de prinses op jeugdigen leeftijd stierf. Een lange dunne lijn, welke dwars over den buik loopt en waarschijnlijk veroorzaakt werd door een gloeienden ijzeren band, braoht de medische deskundiigen, die het lijk schouwden, tot de meening, diat de prinses gestorven is ten gevodge van een emstige organische ziekte, waarvan in de oude tijden de genezdng werd gezocht door groote hitte. Het lichaam zal naar het geneeskundig lab ox raitorium van Cairo gezonden worden voor pa» thologisch onderzoek.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1