Alkmaarsche Courant Honderd Vijf an Twintigste Jaargang. Maandag 29 Januari. ProTlnciaul Nteuws Fenilleton. Zevengesternte. Mo. B4. gemeenteraad van alkmaar. De vergadering van den Gemeenteraad op Domderdiaig 1 Februari 1923 nam. 1 uur, met vwxrtzetting zoo noodig op Vrijdag 2 Febr. cl.a.v., nam. 1 uur. Te behandclen puntem: 1. Vasitstelling der notulem van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Hoofd der 8e Gemieente- school (Bijlage nr. 20), 3. Voorstel inzake benoeming peraoneel Keuringsdienst voor Waren (Bijlage nr. 18). 4. Idem betreffende uitvoering Vleeschkeu- xilngswet in de gcmeente Limmen en Ursem (Bijlage nr. 19). 5. Idem tot mnehting van een Muziek- paric (Bijlage nr. 17). 6. Behandeling van de gemeente-begrootmg voor 1923. U1T SCI IERMERHDRN Vrijdagmorgen ten 10 ure vergaderde Raad dezer gemeente in voltallige zitting, Voorzitter-secretaris de beer B. Meindera- ma. Ingekomen stukken Goedkeuring van Gedeputeerde Staten was ingekomen op: le. bet verliaal der pensioenbijdragen; 2e. het afstaan in erfpacht van een stukje grond aan het P. E N 3e. het sluiten van een kasgeldlecning, groot f 5000; 4e de verdaging van de gemeente-begroo- ting over 1923. Hierop volgde mededeeling van B. en W., dat de kasopname bij den ganeente-ontvanger was geschiedt en dat alles accoord was be- vonden. i i i i Onder de ingekomen stukken bevond zich tevens een schrijven van eenige inwoners aan de Stompetoren, met verzoek tot verbetering van een daar aanwczige bepaalde sloot over te gaan. Verder werd in dat schrijven ge- Maagd dat de politic daar nimmer werd ge- zien dan allean om „!kwade brievem" rond te bnengen. De li^en Bakker was het met de stellers van dat schrijven eens. De gemeentewerkman noch de politic werden daar gezien. Spieker was er sterk voor, om de bedoelde sloot grondig op te knappen, als het moest voor re- kening van de gemeente. De heer Kalis was in de overtuiging, dat niet de gemeente Schermcrhom, doeh het Polderbestuur van de Sehmneer dit moe3t doen. Volgens spreker behoorde de sloot tot diea polder. Na vele discussien over dit onderwerp werd besloten, dat B. en W. van Schermer- hom in overleg met B. en W. van Oterleek zouden treden om, indien mogelijk, de sloot voor gezamenlijke rekening in orde te bren- gen. De heer de Groot betreurde het zeer, dat dit schrijven niet eerder onder zijn oogen was gekomen De voorzitter had dit schrijven niaar weer eens voor de wethouders achter gehouden. De heer Westerhof sloot zich bii de woor- den van den heer de Groot aan. Ter goedkeuring aan den Raad werd daar- op voorgelegd een door den administrates- van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf opge- maakt verslag, waarin den Raad in oVerwe- ging werd gegeven, gezien de gunstige re- sultaten van het bedrijf over het afgeloopm jaar, om aan alle verbruikera 2%i cent per K.W U. te restitueeren tot het aantal K.W U. van de garantie vanaf Iklasse III en boven dat aantal voor alle klassen 4 cent per K.W.U. Voor motoren en verbruiksartikelen zou de restitutie 2 cent per verbruikte K.W.U. kun nen beloopen en voor gebou^m 2% cent per verbruikte K.W.U. Hiertoe werd besloten. De heer de Groot bevestigde nog even, dat deze restitutie alloen van kracht was over het afgeloopen jaar, dus van 1 Januari 1922 tot 31 December 1922. Zooals bekend is kan het P. E. N. met de gecontracteerde tarieven niet bestaan en is door de Commissie van de Staten met de af- deeling Noord-Holland van Nederlandsche Gemeenten indertijd een tarief ontworpen, Roman door Margareiha Bohml Niaar het Duitsch door <S. M. W. (Geautorasaerde vertaling^ 63) Haar vroolijke ongebondetnheid had! haar op een weg gevoerd, die van den veiligen maatschappelijken weg afvoert en uitloopt in kringen waar het „kleine meiske", het „vrien- dinnetje" en de „lieve schat" op bun plaats zijn. Zij voelde zich plotseling onaangenaam gegeneerd en vertegen. Het luide lachen en praten van haar cavalier maakte haar ze- nuwacbtig. Eerst had zij Dlankwart Kayser met zichtbaar welgevalien in zijn aardig lachend gezicht gekeken en zich best geamu- seerd met zijn vroo'ijk gebabbel. Nu vond zij dat hij. een onbeduidend gezicht had, zij vond! zijn grootspraak dwaas en1 zijn mienigmnal geforoeerde mianier van geestig te zijn, sma- keloos. Gnwillig trok zij haar hand terug, toen hij die weer wou streclen. „U noemde uw grootvader straks Specerijen Kayser. Ik ben op de handelsschool geweest met een me- vrouw Kayser en haar dochter, die een groote handelszaak haddehi in. kruidenierswaren. ,,0 ja, tante Henny en mijn nichtje Mal rike. Kent u die? Dat vind ik alleraardigst „Ik had ze vast beloofd eens bij haar te komen. Er is helaas nog niets van gekomien. „Dat zou nog kunnen. Mag ik 11 voor aan- staanden Zondag voor een koffiebezoek aan- melden? Ze zullen het zeker zeer aangenaam vinden. Ze hebben al hedl weinig aan bun leven, die zielen!" „Ik wil er heel graag eens naar itoe gaan. Waar is de Frederiksgracbt hetwelk gebaseerd is op J 140 per maximale belasting tegen een kolenprijs van 20 en een stroomprijs van 0.05 per K.W.U. De gemeente Schermerhom hedt in 1917 een conttract aigesloten met de K E. Mr. tegen 80 per maximale belasting en 0.024375 per K.W.U. plus transformatieverliezen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij- van van den Minister van Waterstaat en van het P. E. N. werd echter besloten voor 1923 de tarieven te aanvaarden, zooals die zijn neergelegd in het rapport van de Staten- Commissie en de Nederlandsche Gemeenten. Het aanvaarden van dit tarief zal het bedrijf voor het jaar 1923 op een extra uitgaaf ko men te staan van pLm. 700v hetgeen moge lijk is, daar het bedrijf alhier zeer rendabel is en de tarieven ook niet verhoogd behoeven te worden. J i Jlftjiliil Van Ged Staten. was tevens goedkeuring ingekomen om het transformatorgebouw aan het P. E. N. over te doen. Dit was inmiddeis gebeurd. Hierop ging de Raad over tot het benoe- mem van een gemeente-opzich ter, voor welike betrekking 100 per jaar) zich 7 solhcitan- ten hadlden aangemeld. De openbare zitting werd hiema een oogenblik opgeheven en de Raad ging in co- mite om een en ander te bespreken over de sollicitanten Na heropening van de vergadering had de stemming plaats. E>e cerste stemming had tot resultaat, dat de heer S. Kan te Schermerhom 2 St., de heer D. van Diepen te Schermerhom 2 st. en de heer IJ. Molenaar te Groot-Scher- mef 3 stemmen op zich vereenigden. Een vrije stemming had daarop plaats, waarbij de heer S. Kan 2, de heer D. van Diepen 2 en de heer IJ. Molenaar 3 stemmen bekwam. Her- stemming tusschen de heeren S. Kan en D v Diepen leverde voor de eerste 4 en voor de tweede 2 stemmen op, terwijl 1 bianco stem werd uitgebracht. Ten slotte werd gestemd tusschen de heeren S. Kan en IJ. Molenaar, waarbij de heer IJ. Molenaar met 4 tegen 3 stemmen op den heer S. Kan werd1 gekozen. Wijziging gemeente-begrooting (belooning gemeente-geneesheer) was thans aan de orde. In de iaatst gehouden vergadering was deze belooning vastgesteld op 300 Ged. Staten weigerde hare goedkeunng aan dit bcsluit te verleenen, tengevolge waarvan het bedrag thans op 400 werd geebracht. De heer Bakker kou niet begrijpen, dat de heer de Groot de vorige vergadering v66r de 300 belooning stemde, terwijl hij thans in de vergadering van B. en W. v6or 400 stemde. De heer de Groot girjg volgens 6pr. met alle winden mee. De heer de Groot zedide zijn opinje veran- derd te hebben naar aanleiding van het schrijven, dat de geneesheer aan het ge- meentebesituur heeft ingezonden. Daarop werden de instructies voor den ge meente-geneesheer en de voor den gemeente- secretaris vastgesteld. Bij de rondvraag zeide de heer Oostwou- der, dat op een deze week gehouden vergade ring van het Brandweercorps was besloten de medewerking van den Raad in te roepen om tot verbetering van de Brandwcer te ko men Bij den onlangs plaats gehad hebben' der. brand was weer opnieuw bewezen, dat het materiaal niet volddende was, brandzei len en ladders ontbraken Bij voorbaat ver- zocht spieker de medewerking van den Raad om tot algeheele verbetering van de brai}d- weer te komen. Medewerking werd toegezegd. De heer Groot was zeer verontwaardigd, omdat hij meende te kort bescherming te hebben genoten bij den brand. De spuit had volgens spreker niet op het brandende per- ceel behoeven te spuiten, daar dit toch niet meer te redden was. maar had de in gevaar verkeerende perceelen moeten beschrmen. Verder meende spreker, dat bij een eventueele brand de spuit van Stompetoren ook assisten- tie moest verleenen. De eesne spuit kon het brandende perceel tegen de vlammen verdedi- gen, terwijl de anderc de belendende percee kon bcschermen De heer Bakker had ook klachten hierover gehoord. De opperbrandmeester was vol gens zijn meenmg te zenuwachtig. Zoo zelfs, dat jongens met de spuit weg'.iepea. Spreker hoopte, dat een betere regeling werd getrof- ■?cn. De heser de Groot, vterugkomende op het schrijven van eenige inwoners van Stompeto ren, was van mecning, dat het noodzakelijk 'was dat de politic eens dienst deed te Stom- petoren. De voorzitter vend dit geheel onnoodig, want te Stompetoren gebeurde toch niets. Die heer Bakker was het hiermedie niet eens „VIak achter de Hospitaalmaiikit, een stukje Venetie, deze uith'oek van Oud-Berlijn. Als u dat nog niet kent is het hoog tijd diait u het verzuimdc inhaalt. Kenit u tante Janne? Neen? Nog niet? Wie dat is? Mevrouw Ma rianne Besenbradier, geboren Kayser, mljn oud-tante, de jongste zuster van mijn groot vader en de oudste der levende Kayserinnen. Ik moet u daarom bijzondier voorbereiden op dit levende origineele stuk van onze voor- ouders-galerij, daar tante Janne's sympathie vocxr iemand, wie het ook zij, zich steeds zoo- danig uit, dat ziji de bewuste persoon' bruta- liteiten of onbeleefdheden naar het hoofc werpt. Vriendelijkheden en complimentjes uit tante Janne's mond zoudeni zoo veel ais voi- ledige afkeuring beteekenen. „Ik zal er aan denken." Inge tegde haar hand op haar glas om te verhinderen dat hi! haar nog eens inschonk. ,^ouden wij1 nu niet weggaan?" ,,Dadelijk. Nogmaals, op uw gezondlheid, juifrouw Ingeborg!" Zij knikte vluchtig, terwijil Dankwart Kayser den inhoud van zijta glas snel naar binnen' stortte. De heer Bnedenscheit bad zijn stoel half omgedraaid en zat dus bijna geheel met zijn rug naar het tafeltje naiast zich. Ofschoon hij druk met de andere heereni praatte en zich niet omkeeide, voelde Inge mieer bij 'iini- geving dani bewust dat hij op haar en haar metgezel lette en dat geen wooid en geen gebaar van hen hem ontging, Dankwart Kayser giing maar steeds voort over zijn familie te spreken. Tot voor zes Weken had hij bij zijn tante ingewoond. Zi; was altijd als een moeder voor hem gewees en Malrike, zijn klein lief zusje. Hij hac veel aan die beiden te danken. In tijden dat hij slfecht bij kas was, gaf zijn tante hem tot Men moest erg oppassen om niet omver gere- den te worden door fietsera zonder licht. De jongens haalden ook wel eens streken uit. De voorzitter bestreed deze bewering. Spr. woonde zelf te Stompetoren en men- kon hem toch ook waarachuwen als hootd van de po litic. Ten slotte werden nog behandeld de recla mes inzake schoolgeldheffing en hoofdelijken omslag De schoolgeldaanslagen werden ge- handhaafd, terwijl op de reclames hoofdelijken omslag van de heeren C Klerk en P. H. Her mes gunstig werd beschikt. Hiema werd de vergadering gesloten. UIT ZUIDSCH ARWOUDE De nood der tidnders. In de ledenvexgadering van de tuinbouw- vereeniging „de Toekomst" te Zuid-Sohar- woude, is besloten naar aanleiding van den uiitslag van de verdgadering van den Minis- terraad, gehouden op 19 Januari j.l., een ver zoek te nchten aan de regeering om toeslag op de stapdjproductam, hetwdk luidt als volgt: Met verschuldigden eerbied geven wij uwe Excellentie kennis, dat wij het besluit van den Ministerraad van Vrijdia® 19' Jan. aangaan- de steunverleening aan de tuinders, hebben vemomen en brengenl uwie Ex. daarvoor on- zen dank. Toch komen wij- weer tot uwe Ex. met een beleefd doch dringend verzoek die ateun ven der uit te breiden, en wel in den vo? vsn toeslag op onze stapdproductcn. Hetgeen thans toegezegd is; is lang niet voldoende ons eenige verbetering tie brengen in onzen toestand. Toen in Oct. en Nov. j.l. aan uwe excellen tie adviezen werden gegeven, aangaande den benarden toestand van de tuinders was die toestand nog lang zoo erg niet als thans. Thans kunnen wij zeker spreken van een nioodtoestainJdi en die wordt met elke week erger Wij hebben een winter zonder vorat en toch is er aan het land nog niets gedaan, terwijl er vele tuinbouwarbeiders werkloos zijn, wat wij hier nooit gehad hebbeni. En terwijl er overvloed van werk is en er veel werk wacht, zal de werkeloosiheid toenemen omdat de blin der het niet kan betaken-. Wij1 komeni dan ook vrijmoedjg tot uwe Exc. om steuni in den vorm van toeslag, want hiwr moet geholpen worden. De invemtarisatie heeft uitgewezen dat bier aanwezig waren per 1 Jan. 5000 wagons kool per 1-0000 K.G., welfce nauWelijks de kos-ten van het schoonhouden opbrengem. Wanneer daar nu vanaf 1 Januari door de regeering een toeslag op wordt gegeven) van 200i per wagon, dan zijn de tuinders wel niet gered, doch het bedrijf zal normaal weer zijn gang kunnen gaan en de werkeloosheid zal hier w-eter veTdwijnen. Hlopende op 'n spoedigen en1 gunstigen uit- slag, verblijven wij met den meesten eerbied, Namens de ledenvergadering der „Toel:omst" HET BESTUUR. Op dit verzoek zal adhaesiebetuiging ge- vraagd worden aan de verschillenae betrok- keni tuinbouwvereemgingen en he burgemees- tera der gemeenten. UIT LIMMEN. Oisteravond gaf het Fanfarecnrps „Sempre Crescendo" haar eerste uitvoering in dit sed- zoen in cafe Winder. De verschillende muzieknummers werden onder de bekende leiding van den heer Jac. Mietselaar, goed uitgevoerd. Voor afwisseling gaf de tooneelclub „Jo>han de R-emtenier" em ,yBuderna als Banaiet" welkc stukjes danig op de lackspierem werkten. Bevolking: 1 Jan. 1922, 1967 person en, geboreni 60. ingekomen 104, vermcerdering 164, vertrokkem 99, over led en 28. Totaail op 31 Dec. 1008 manmen, 199-5 v-rouwen, .totaal 2004. Levenloos aangegeven 2, voltrokken buwelijken 10 UIT HEILOO. De wedstrijd tusschen V. V. H. I te Heiloo tegen W. V. C. 6 van Wormei veer, ei-ndigde met een voordeel van 7'1 voor Heiloo. VERKDOPING. Afloop der veiling der plaats bewoond door den heer Job. van der Gulik, te Berk- hout, gehouden- ten overstaan van no tar is Verhoeff te Avenhom; op 25 Januari 1923. Eerne huismanswoning met schuur, erf, ea boomgaard, gemaamldl „Gatharina Hoeve" te Berkhout, groot 25 aren, aan den h^er J. Tessel Eiz. te Goom, met ovemame voor 11.4170.- Twee perceelen weiland al- daar, groot 4.40.S0 beet aren aan denzelfde voor 13.345. Een perceel weiland al- daar, aan den heer J. Stam Hzn. te Berfchout, gr. 1.17.30 hectaren, voor Een perceel weiland aldaar, ft. 2.08.80 hectaren aan de eeren K. Bakkum Kz. te Spierdijk en Ant. Knijn te Berkhout, voor Een perceel bouwland al daar gr. 1.68 hectaren aan den heer Jb. Obdam te Spierdijk q. q. voor Een perceel bouwland al daar, gr. ongeveer 2.56 hecta ren aan den heer A. Schouiten Azn. te Berkhout voor Een perceel weiland aldaar gr. ongeveer 2.38.90- hectaren aan dm heer K. Hioek Dzn. te Zandwerven, gem. Spanbroek voor Eerne aarbeiderswoming met erf aldaar, gr. 8 aren 20 cen- tiareni aan den heer A. Schour ten Az. genoemd voor 5.409.— 8.376.— 4.964.— 7240.- 5.840.— 1.600- Totaal f 58.244.— Vrijdagavond had de afdeeling der S. D A. P- een cursusvergadering belegd in het cafe vain den- heer Zwarx, waar haar afdee- lingsvoorzitter, de heer W van de Vail, sprak over de S. D. A. P., wat ze is en wat ze wil. Vrijdagavond te 7 uur hield de tuin- bouwvereeniging „De Vooruitgang" een le denvergadering in cafe Helder, onder leiding van den heer K. Blokker, die mededeelde, dat de administrateur door treurige familieom- standigheden verhinderd was. Onder dank werd mededeeling gedaan dat de N. en Z.-H. Tramwegmaatsdhappij, hoe- wel geheel onverplicht, 163 restitutie heeft gegeven op het vervoer van groenten. De „Vrije Veiling" te Beverwijk had 100 in dat tekort bijgedragen'. (Lnstemming.) Thans stel- de het bestuur voor, slechts Vt procent te hef- fen om dat tekort to d-ekken, alleen over de bruto omzet der groenten. De heer Pilkes Jr. vond dit nog te veel, om dat men dan boven het tekort kwam. De voorzitter beaamde dit, doch voor rente emballage-huur is ook gefd noodig. Het voorstel van het bestuur werd bij ac- clamatie aangenomen. De beer Knuthof, voorzitter der „Vrije Vei ling", hield hierop een1 lezing. Na een uiteenzetting van de „Vrije Vei ling^' zeide spr.: Helpt haar om haar afzetgebied te verrui- men, nu onze beste afnemer lam geslagen ligt, helpt haar om afzetgebied te zoekem, zooals heden gebeurt met witlof naar Enge- land en naar Amerika; helpt haar instellingen als de Tuinbouw-Aankoop-Centrale (T. A. C.) om controle uit te oefenen op aankoopen, helpt uw organisatie door die te steunen op welke wijze gij dit kunt, steunt haar indi-vidu- eel door al® een man op te komen voor de be- langen der Nederlandsche tuinbouw, zoek die kracht in uw organisatie, opdat zij moge groeien en bloeien in lengte van dagen. (Ap- plaus). Na dank aan den spreker, bracht de voor zitter in bespreki-ng: „groenteverzending en plaats van veilen". Het bestuur stelde voor: In Beverwijk bij de „Vrije Veiling" te veilen, te vtrvoeren per N. Z.-H. Tram en wederom 10 pd te heften alS kosten. m een vermeerdlering van emballe- gehuur h 1 cent per artikel, met dien verstan- de, dat men het tekort moet bijbetalen en het te veel niet terug krijgt Dit laatste zou dan dienm voor aflossing van schuur, rente enz. Voorts deelde de voorzitter mede, dat men een vraag heeft gehad van Alkmaar, om daar te veilen. Men wenschte daarover een confe- rentie, doch het bestuur was daar niet op in- gegaan, le. omdat zij daarin geen verbetering in prijs zag, 2. omdat men daar toch geen aardbeien kon veilen en 3e. omdat onze cultu- ren zich beter aanpassen- aan de markten in Kennemerland Het bestuursvoorstel werd zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. Het bestuur stelde voorts voor om het loon voor den expediteur niet tt verlagen, doch te laten op 3,50 en 5 per dag voor winter- en zomermaanden' -en 1/t pet. van de bruto omzet, onder bepaling, dat hij 'behulp- zaam moet zijn#bij het lossen der wagen m Beverwijk. Men zal dan aan de V. V. verzoe- ken om gratis een man af te staan bij lossing. Mededeeling werd gedaan van ecu schnj- van van de N. en Z.-H Tramwegmantschap- pij, dat zij voor 1923 hetzelfde bedrag voor vervoer moet hebben en dat het wissel bij den Stationsweg met 31 December gaat verdwij- nen, omdat de eigenaar a/s meer huur vraagt. Het vervoer is zoo gering, dat dc maatschap- pij daar niet op in kan gaan. in't oneindige uitstrf1 van die betaling van zijn pension en trok een dikke streep door meinige maandrekening Na het eerste groote sucees van- zijn Hesperiden-appel had' hij zich de luxe gepermitteerd van een eigen kleine woning .„Een verrukkelijk nestje, juf- frouw Ingeborg! Geheel naar stijl ingcridit, dat verzeker ik u. Drie vertrekken, slaap-, eet- en- werkkamer, ales naar outwerpen van professor Olbridr-. Ik heb de heele rataplan voor een appel en een ei gekocht van ecu rij- ken sinjeur, die een reis om de wereld -et en zijn huishouden zoolang heeft opged „Ik wou nu wel naar huis gaan, mijnheer Kayser." „Zooals u veriangt. Kellner, betalen!" Bredenscheit deed also! hij het ventrek van het tweet'al niet opmerkte, tocli zou Inge er een eed op willen doen dat hem ook nu niet de minste van haar bewegingen ontging en hij zijn blikken liet gaan, haar en Dankwart Kayser achtema, toen zij naar den uittgang hepen, Daar buiten stak Inge's cavailier zijlni hand ini haar arm en dirigeende haar naar die standplaaits der auto s. „Juffrouw Inge..." „Nu wat is er?" „Komt u eens kijken 5e mijn klein konink- rijk! Ik zou u zoo gaanne mijn mooie in- richting eens vertoonen Ja juffrouw Inge? Ja? gaat u mee? Ik zet een kop koffie op mijn machine, dan laat ik u al mijn schatten zien en breng u veilxg naar huis" „U meent het zeker goed beste Napoleoni. Maar ik moet u wel bedanken. Ik wou naar huis, het is al laat. Ik moet morgan weer bij- fijds aan het werk." „AchHij hield haar hand vast en trachtte haar in de oogen te zien. „Ach toe, ik staeek u „Bonsoir mijnheer Kayser." „0 wee, nu ben ik in ongenade gevallen ook", zei hij bepaald verschrikt en zijn aar dig opanhartig jongensgezicht be trok geheel en al in boetvaardige rimpels. Inge moest lachen of zij wilde of niet. „Neen mijnheer Kayser! U had u slechts een oogenblik laat ik maar zeggan vergist. Maar daar om nog geen vijandschap. Goeden nacht en dank u well" Zij wenkte een auto, stapte in en wierp het portief achter zich toe Nog voordat de jeugdige schrijver van zijn ver- baziing bekomm was, zettie de machine zich in bewegiog. „Groet uw tante en juffrouw Malrike voor mij Ik kom Zondag. Ik zal nog even telefoneerenriep zij uit het raampje. Inge groette met de hand. Dank wart Kayser zwaaide met zijn hoed. Het vol- gend oogenblik zag zij hem niet meer. Met een diepen zueht leunde zij achterover. De ointmoeting met Bredenscheit vond zij vreeselijker dani zij zich zelf wi'lde bekennen. Het diende nergans toe zich! zelf wijs te ma- ken dat zij nids gaf om zijn opinie. Drie- maal in haar leven had zij dien man ont- moet en telkens was aan zulk een ontmoe- ting een omstandigheid verbonden die een duurzamen indruk bij haar aehterliet. Fa-ta- listische aangelegde naturen zouden aan het toeval dat haar' Bredenscheit steeds juist deed ontmoeten %>p kritieke oogenblikken, de beteekenis van een bestuur der Voorzienig- heid of van het Nboddot gezien hebbeni. Inge was noch fatalistisch nodi- bijgelloovig: maar in dit geval was zij1 toch bijna geneigd het toeval als het incognito van een soort: Voor- zienigheid te beschouweni. Misschien hadden deze ontmoetingen toch ook haar goede zij- den. Evenals de champagne Inge straks had verhit gemaakt, legde ook nu de behoefte zich Het vervoer per auto kwam te vervallen, na mededeeling van het bestuur dat dit te duur utkwam. Van den Nederlandschen Tuinbouwraad werd mededeeling gedaan, dat de vergadering irr April zal worden gehcuden Voorstellen kunnen voor dien tijd gedaan worden. Dit punt werd tot de jaarvergadering op 23 Fe bruari aangehouden. Van de T. A.. C. (Tuinbouw Aankoop-Oen- trale) was ingekomen een aanbieding van tuinbouwartikelen Van andere firma's om- trait Zaden- en koolkragen. Na bestelling en rondvraag volgde sluiting. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Zeemeeuwen 2 kwam uit Alkmaar met ge- lijk spel 11 tegen Alcmaria Victrix 7 terug. Zeemeeuwen 1 heeft niet gespeeld. UIT DE R1JP. De op Donderdag 25 Januari gehouden openbare uitvoering der Mexsjes-GymnastieX- Vereeniging „Bato" alhier; in het lokaal van mej. de wed. P Dii, onder leiding van mej T. Langenberg, mag zeker in alle deelen ge- siaagd neeten. Met een flinken opmarech van alle meisjes werd precics op tijd begonnea. De voorzitster, mej. f Rijkes, opende de- zen avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het verheugde haar dat de opkomst zo6 groot was, een stampvolle zaal, zoowaar. Spr. dankte alien die hadden medegewerkt om de vereenigiug te steunen. In haar- krachtige en enthousiaste openmgsrede merkte zij op, dat de heerenafdeeling, die v66r enkele jaren terug niet kon blijven bestaan, zich nu weder zal aansluiten, om door krachtig samenwei-- ken te komen tot 6en groote vereeniging, die weet vol te houden tot heil der gymnastiek en .tot nut en genoegen van ons zelf. Volhouden! en dat kan, want waar een wil is, is ook een weg, en gezien de meisjesafdeehng, die on- danks veel tegeuspoed, den wil had om vol te houden en volgehouden heeft, nu den weg heeft gevonden om steeds hooger en verder te gaan en nu een flinke damesafdeeling wordt met een adspirantenafdeeling en ecu kleine- meisjesafdeeliug. Hierna werd voortgegaan met de afwer- king van het zeer rijke en afwisselende pro- gramma: Afd. A., vrije-oefeningen en brug- oefeningen, welke kernig werden uitgevoerd. Afd. B hoogspringen om een prijs, een paar knotsen werd gewonnen door jongejuffr M. Lup. Stokoefeningen en vrije oefeningen waren sierliijk. Afd. C.rietoefeningen, waren mooi, doch tooneel wat klein Klasse brug- oefeningen waren correct gelijk en passen van de plaats, om een prijs, een doos bonbons, werd gewonnen door jongejuffr. G. Maarscn. Ook de tableaux vielen zeer in den smaak bij het publiek. De tooneelstukjes: „Mepster Zool en z'n Idcaal", en „Dappere Jongen" waren leuk en werdhn goed gespeeld, en het stuk „1t Kan Verkeeren", van Piet Raat, was wel een heel mooi propa^andastuk. waarin Hans Wubbe, een oude boer, biizonder goed in zijn rol was; met de „Sterke Vier", die ring-oefeningen lieten zien. Tot slot van deze openbare .uitvoering wer den nog twee groepen gegeven, welke prach- tig van uiHoering waren. Hiema sloot de voorzitster met een harte lijk wAord van dank aan alle aanwezigen voor de groote opkomst en de gezellige me dewerking en aan mej. Langenberg voor haar goede leiding dezen recht gezelligen avond, waarna door den heer Maarsen, als oud-lid van „Bato", namens alle aanwezigen dank werd gebracht aan mej. T. Rijkes voor de vele werkzaamhedeti, als voorzitster aan de vereeniging betoond, en aan mej. T. Langen berg voor het vele werk dat zij, hoewel nog slechts drie maanden de leiding hebbende, reeds zoo'n prachtiige uitvoering haft gege ven, tevens aan alle medewcrkenden voor den genotvollen avond, die zeker ook, getuige het vele en Hangdurige applaus, een succesvolle avond genoemd mag worden UIT KOEDIJK.. Zaterdagavond vergaderde de Cooperatieve Aan- en1 Veriooopsvereemigiing Koediijk in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Jb. Slotemaker. Deze deelde me de, dat de uitvoerder, de heer C Beets, weer voor een jaar is aangesteld Uit het jaarverslag bleek, dat er een bui- tengewone ledenvergadering is gehouden en 10 bestuursvergaderingendat er zeer aan- genaam is gewerkt, en dat het ledental is ge- klommen tot 141. Door den secretaris werd eveneens een overzicht gegeven van het nuttige werk der E. N. C. K., waarvan de vereeniging aandeel- 1 - uit te leven. die zich zoo mioeilijk door de om- standigheden, gewoouten en aangeborem zoo wel als aangenomen zedel ijkheidsgevoe- lens liet binden, de ketens af en de overmoei- dige kaboutertjes kwamen voor dien dag. Ont- daan van allies wat bun vrijheid in den weg stond en van a'le kleinzieligti overwegingen, had zij zich overgegeven aan het genot van het oogenblik. Zij wist niet of zij Breden scheit voor zijn komst dainkbaar m'oest we- zen of boos op hem zijlni. liet was maar het beste niet meer aan hern en aan het kleine in termezzo te denken. Het fantastische gezicht van een groote stad bij avoindi vertoonde zich als een kleurig schitterend bewegelij'k pano rama voor haar oogen. Aan den donkerhlau- wen hemel voerden maan en sterren niet meer den! alleenheerschappij. Geesteshandcn tooverden roode, gele en blauwe, verlichte op- sohriften in de nachtelijke duisternis. Het fonkelde en verdween en flikkerde weer op evenais de droomen van een menschenhart, die, nauwelijks verdwenen, in een andere vorin en gestalte omhoog stij'gen, in eeuwige afwisseling. Door de rijen huizen ingesloten als door bergkefenen, rolde de stroonn der nachtelijke voorbijgangers voort, tot zwarte massa's samengepakt, the in borate baren, en golven en beddingen op de kruispunten der straten uit elkaar stroomden. Inge klemde de tanden op elkaar. De ge- dachte dat haar aarawerigheid bij Habel in gezelschap van een vreemdera heer haar in de opinie en achting van Bredenscheit zou kunnen doen dalen, deed haar pijh. Als hij alleea geweest was had hijl zich het liefst naar Habel terug Taten rijtlen, cm met hem te spreken hem te zeggen Ja, wat zou zij hem zeggen? Was zij iemand reken- schap verediuldigd? Onrust en ongeduld prikkelden als naalden in haar bloed. (Wordt vervolgd). ft I ■'.JV.Ul.1

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5