9.EMARTELD DOOR JEUK. Als uw gelaat ontsierd wordt door zwarte puistjes, een schrale huid, buidvlekken, vu- righeid der huid, smetten enz., gebruik dan Foster's Zalf. Er bestaat geen beter heel end. antiseptisch middel voor eem geVoelige huid dan deze welbekenlde zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per doos. houdster is, daar die fabriek zich in een bloeienden toestand mag verheugea De winst- en verliesrekeniag gaf als eind- cijfer aan in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 51.465.30, met een winst van 283.86 en een behoorlijke afschrijving op de eigen- dommen der vereeniging. De balans gaf als actief en passief aan 17838.74^4, met een .totaal aan reserve, afschrijving en winst van 2738.74 K- Op voorstel van bet bestuur werd besloten de winst op de reserve te plaatsen. De bestuursverkiezimg gaf tot uitslag dat in de plaats van het aftredend lid den heer M. Mulder, die zich niet meer beschikbaar stelde, gekozen werd de heer K. Stam Mz en als le den van het plaatsvervangend bestuur wer- den herkozen de heeren Jn. Boschman en C. Vries Gekozen werd de heer S. Klomp. Het salaris van voorzitter en secretaris- penningmeester werd vastgesteld op hetzdf- Zwetsman emsti credietver- den heer P. eit dit crediet uit een -liik oogpunt te blijven ver- lcenen. Hiermede zal rekening iVorden gehou- den en werd het verder in handen van het bestuur gesteld. De heer K. Stam Mz. stelde voor om bij de Cooperatieve Boerenleenbank het crediet met 5000 te verhoogen, waarvoor het be stuur machtiging verkreeg. Goedgekeurd werd om voor den aankoop van manden en zwavel-ammoniak bestelbil- jettcn te laten rondgaan Bij de daarna volgende rondvraag werd door verschillende leden geklaagd over de kwal'iteit der aardappelmanden. Het bestuur zeode betere controle toe. Hierna sluiting met een woord van dank aan het aftredend lid den heer M. Mulder. Aanwezig waren 52 leden UIT Sit. PANCRAS. Geen enkele competitie-wedstrijd op Zom- dag j .1doeh toch nog 2 wedstrijden en wel vriendschappelijk, om 10 uur itusschen Vrone 3 en D.T.S, 3 van Oudkarspel, uitslag 40 voor Vrone en1 's nam. 1 uur tusschen Vroinle 2 en Trekvogels 1 van Heerhugowaard. Vrone 2 won met 51. UIT EGMOND AAN ZEE. De vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingeruverkeer hield Vrijdagavond haar voorjaarsvergadering. Nladat de heer PluimgTiaaff als vdorzitter der bijeenkomst met eon h artel ijk woord1 van welkom aan de tailrijlke aanwezigen geopend had, gaf de secretaris de heer A. C. Bo® een overzidit van het voargaamde jaar, dat tot conolusie had: 'Egmond mag ma de sombere vooruit- ziehten tevreden zijtn. Ook de badgasten wa ren het en de vereeniging Icreeg verschillende nieuwe leden, oolk buiten Egmond, en niet het minst: Egmond kreeg nieuwe, warme vrien- dtn, waarvan er eeniige werden >ogenoemd. Naast de aantrekking van de plaats* zelve miag dit ook voor een gedeelte op rekening gesteld' wooden van het goed' geslaagcfc strandfeest. 'In 'herinnerinlg werden gebracht eenige vedbeterinigem in het aanzien van het dorp, waarvan de than® aan den gang zijnde werkzaamheden aan den nieuwen toegangs- weg tot het „Vlafc" eemgiooi slot vormen In warme bewoardingen werd het afgetreden be- stuurslid1, den heer H. J. Conijn, hulde ge bracht en het bedamken van den heer Addens een teleurstelliing genoemd. Voor de toekamst werd gewezem op het eenig noodiggeensge- zinde samienwetking tot bloei van de bad- pllaats. De imgekomem stuldken ga-vem geen aanlei ding tot bijtzomcfere opmertkingen, behalve dat de aanmeldingen van nieuwe leden met ap- plaus begroet werden. De commissie tot nazien der redeeming van den penningmeester, bracht bij rnonde van den heer Bomhout verslag uit van haar be- vinidingen. Geroemd werd die ijver van den heer Davidzon. waaraan he danken was, dat de exptoiitatierekening van de „Badbod'e" sloot met een ba-tiig saldo. Minder goed was de commissie te spreken over de ^Prospectus", die een dture 1 iefbebberij Meek te zijn geweest. Eenige practische wenken werden gegeven, die tot gunstiger resultant kunnen leidten. Op advies der commissie werd die rekening goed- gekeumd. De vereeniging sloot het jaar met f 1115.30 aan inkomsten, 1196.21 aan uit- gaven en moet het nieuwe derhalVe openen met een nadeelig saldo van 80.91. De be- grooting werd1 zander opmerkingen goedge keurd, terwijl de vergadering zich vereenig- de met het bestmirsvoorstel het informs tiebu- reau te verplaatsen naar den heer P. Jonker Nadat de heer Bos eenige woorden ter in leiding gesproken had ver het punt: propa ganda, was het woord aan- den heer T>s. van Wijtke uit Barchem. Deze deed- zich' kennen als een enthousiast propagandist voor Eg mond aan Zee, dat hiij na verschillende bad- plaaisen langs de Noordzee bezocht te heb- ben had uitgekozen- om zich daar een rust- oord voor zijn gezim te bouwen voor de tijden zi)ner vacamties. In een gloedvolle impiwisatie schetste hiij, wat hem -inuEgmiond had aangetrokken en' wat hem nog dankbaar deed) zijn Egmond geko zen te hebbem, terwijl het bleek,, dat bif van uit den Geldfersdien1 Achterhoek, een der sdhoonste streloen van ons vadierland, zijn pennevruchten dlienstbaar gemaalkt had in het belang van onize badplaats. Het spreekt vanzellt, diat de vele aanwezi gen 'met luid applaus den sprekcr dankten In verband' met liet gesprokene en die prac tische aanwijzigingen van den heefv wijke werd besloten tot het aanwendbi van pogin- gen tot uitgift'e van: een' klehvprospectus over Egmond aan Zee. Tevens werdl aangenomen een krachtig beroep te doen op het gemeente- bestuur dat evengoed als de pensionhou- ders en neringdoendfen zakenbelangen bij het vneemdelioigenlverlkeer heeft als leverander- ster van gas, water en electriciteit. als ex- ploitante van bouwgrond eni door de belastin- gen. Bijl die rondvraag werd aangedrongen op het openen van een rubriek „gemeubileerde kamers met pension" in het prospectus en be sloten Mj het gemeentebestuur aan1 te drin- gen op medewerfcing tot afrastering MJ het station. Weder werd het misnoegen geuit over de stiefmoederlijke behandeling van Eigmoond door de spoorwegdirectie wat1 betreft het rol- lend materiaal. Hierna sluiting. Stadsnieuwa L1J KVE R A S SCHING Vrudagavond- vergaderdede afd. Alkmaai van de vereeniging van facultatieve lijlcver- assching. Na openiing door den voorzitter hield de heer dr. Demmers, geneesheer te Utrecht, te Twisk. een' lezing over het onderwerp: de ethiscno zijde van lijikvenbranding. Dr. Demmers begon zijn lezing met een serie werken op te noemen waaruit hij den stof voor zijn onderwerp putte, waarna hiij een overzicht galf van die geschiedenis en- wat die leert omtxent lijkverbranding. Vooropgesteld dient dit, aldus spr., begra- ving of verbranding geeft precies hetzelfde resultaat, alleen gesdiiedt bij verbranding snel. wat Mj, begraving langzaam gebeurt, Bij begraving gescbiedt het ontbinden door rotting door bacterieen, door msocten, schim- mels enz. alzoo door verbinding met znur- stof, ten minste wat het vleesch aangaat; de beenderen blijven soms duizenden jaren in tact (kunnen tenminste intact blijven). De rotting geschied-t ecbter niet eens altijd. Bij verbranding geschiedt de verbinding met zuursitof snel en rein, vooral tegemwoor- dig, doch jnist die snelle ontbinding schrikt Yelen terug. M. i. geheel ten onrechte. Integendeel, als iet's terugschrikkend, walgingwekkend en vies is, is't begraving Na deze inleiding kwam spr. aan de ge schiedenis, wdjaande op de oude wijze van verbranding, die geheel anders is dan die v an tegentwoordig, die vrijwel vernietiging is, door de veel hoogere temperatuur waarmee men werkeni kan, dan dit vroeger het gtval was, toen men brandsjapels bezigde. De eerste sporen van lijkverbranding trof men aan in het bronzeni tijdperk, de Grieken verbrandden reeds de lijken van Hector en Achilles etc. Ook Caesar, Tiberius en Nero werden o.a. door de Romeineni verthrand. Ook -bij- de Semieten kwamen- gevallen van lijk verbranding voor, terwijl het bij' de Gerrna- neti algemeen was, getuige de vele duizenden urnen met asch die mem vond. Houtgebrek em het geloof aan de lichame- lijke opstanding waren oorzaak dat mem lijk verbranding verliet en begraving weder alge meen imvoerde. In 785 verbood Karel de Groote de lijkverbranding op straffe des doods, waardoor ze in Europa geheel ver- dween- in de Miiddeleeuwen. In het land van Boedd'ha bleef ze bestaan tot het begin van de 17e eeuw. In Engelsch-Indie bestaat de lijkverhranding nog, evenals in Japan. In Bali em N!ed.-Indie verdween ze pas in den allerlaatsten tijd. Met voorbeelden toonde spr. aan dat lijk verbranding tot het midden- der 17e eeuw dik- wijls miassaal plaats vond, zoo b.v. naveld- slagen e. d. Dem grooten stoot tot de beweging gaf in 1889 door het houdem van een voordracbt te Berlijln Jacob Grimm, waarna spoedig vele omstanders optradenl, doch vooral de tech- nische ontwikkeling van het prooede, de con- structie van practische hruikbare verbran- dingsovens door Friedrich Siemen braoh-t den grooten stoot aan de beweging toe. In 1876 werd de eerste oven geopemd te Milaan en spoedig volgdem vele andere. De geheele lijkverbranding berust hoofd- zakelijici op aesthetische gronden, vervolgde spr., de religieuze gronden vormen eigenlij'k een kunstmatige hindernis voor de invoering er van. Spr. decide mede, dat de -kath. kerk de grootste tegenstamdSter is geweest doch dr. Pinxter, een bom katholiek, verklaar- de, dat dit nu niet meer het geval is. Spr. haalde verschillende gevallen aan van vooraanstaande mannen die voor lijkver branding- pleiten o.a. van Guy de Maupas sant (in 1884), Perier (1-atbre pres. Fr. Rep.) (e. a. Zoo ook van mannen die er tegen wa ren. 'Spr. behandelde hierna totstandlkoming - van den eersten oven in Frankrijk (5 Aug. 1889), waarmee hijt vervolgens het aantal leden en ovens in verschillende landen opsom- de, en de moeilij'kheden, wadrmede men te kampen, had, aanroerde en de verschillende miethoden die mien hier of daar toepast Mj lijkverbranding. In ons eigen land- had in 1919 op Wester- veld de eerste verbranding plaats, n.l. van dr. Vaillant van Schiedam, ofschoon toen zelfs nog geen permissie tot verbranding gegeven was. Men had het crematorium reeds go- bouwd naar een teekening van den architect Marius Poel, destijds te Hilversum Daarna kwamen steeds meer gevallen van lijkverbranding en nu zijn er reeds ongeveex 1000 lijken in Westerveld verhrand. (De rest van de lezing, waarin dr. Dem- mens de rechtskwestie behandelde, plaatsen wij morgen.) Gedurende de pauze werden eenige foto's van het crematorium' en het. intcrieur aan de aanwezigen ter bezichtiging gegeven. De hear F. Blaauw, adj.-directeur van het crematorium- hierna het woord verkrijgende, begon met,een paar sc-hrille doch duidelijke voorbeelden het onaesthetische aan te toonen van begraving, o.a. als voorheeld nemende eem opgraving enkele maanden slechts na be graving van een 20-jarig meisje, dat ver- schrikkelijk veranderd en door de inwerking der bodemgesteldheid reeds1 spoedig doof ilij k- dieren was beschadigd; een schreeuwende te- genspraak met de zoogenaamde zachte rust. Verder betoogde spreker o.m. dat met het oog op die duunte van dem gnondaankoop van gra'afplaatsen zeer zeker de bouw van een eem- crematorium economischer zoude zijn em '--v^sas voorHuidaandoenlngen. daarbijl meer hygienisch. Vervolgens behandelde spreker nog even de geschiedenis der lij'kverbranding in- t bij:zon- der hier- te lande, besprekende de wording der Nederlandscbe Vereeniging voor Lijkverbran ding, de plannen van het crematorium, de opening hiervan, hier ook even de nagedach- toniis herdenkende van Dir. Vailiant een- der ijverige strijders voor erem-atie, tevens hulde brenuend aan Dr. van Lissa, den secretaris van het hoofdibestuur der Vereeniging. Ook wees spreker er op dat in de laatste al- gemeene vergadering besloten was de naam der vereeniging te wijzigen en niet meer te spreken' over lijkverbranding, doch lijkver- assching daar'dit juister de handeling weer- geeft Als inleiding tot de werkzaamheden van het crematorium gaf spreker de opsomming van de maatregelen, waaraan bij verassching is te voldoen vanaf sterfhuis. Op een duidelijike wijze liet spreker uitko- men dat de vereeniging voor lijkverassching zich niet bemoeit met de lijikbezorging doch (lit uitsluitend overlaat aan ondernemers van begrafenissen en' crematies om vervolgens een beschrijving te geven van de geheele plech- tiighdd op het terxedn te Westerveld en wijdde eenige oogeniblikken aan verschiLlende wijzen waarop met de asch geha-ndeld kan worden. O.a. aan de aaowezigen zien latende een mi- niatuurkist met zinken binnenikist, een werke- lijke aschbus en een urn zooals die thans ook in ons land vaelvuldig wo-rdt gebruikt en vervaaxdigd door den 'kunstenaar Falisie. Aiain hot slot zijmer rede wekte spreker op lid te worden der afdeeling Alkmaar voor facultatieve lijkverassching. De voorzitter het woord bekom-ende bracht sprekers dank voor hunne uiteenizettingen en steunde het verzoek van den laatsten spreker tot aansluiting. T-eneinde het gesprokene nog meer te doen doordringen in de kringen der belangs-tellen den heeft Zondag 4 Febr. a.s. bij genoegzame deelname weder een excursje plaats naar Westerveld. Men zie hiervoor de advertentie in dit mummer. HOLLANDSCBE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBO'UW. (Vervolg.) In behandelmg kwam hierop een bespre- king over het Rotkreupel, dat door de regee- ring geschrapt is van de lijst van besmettelij ke ziekten. De voorzitter vond dit verschrik- kelijk. Het was hem een groot raadsel, hoe de regeering dit kon doen. Hij| was overtuigd. dat een ieder bekend met het veehouders drijf dit zal betreuren. Spr. kent in het scha- penhoudersbedrijf geen grooter ellende dan rotkreupel. Rotkreupel in een koppel scha- pen kost verschrikkelijk veel -geld. De heer de Vink begreep ook niet dat rot kreupel van de lijst der besmettelijke ziekten was geschrapt. De meerderheid van het vee- artsenijkundig staatstoezioht is er voor om het rotkreupel op de lijst van die besmettelij ke ziekten te houden. Het Ned. Landbouweomite heeft de zaak echter in handen gehad, maar laten passee- ren. De voorzitter betreurde het, dat het aan hun aandacht ontsnapt was. De vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij' heeft zich de zaak aapgetrokken en poogt het rot kreupel weer opnieuw op de lijst te krijgen. Spr. gaf de vergadering in overweging zich als afdeeling tot het hoofdbestuur te wenden met het verzoek om zoo spoedig mogelijk bij d-e regeering stappen te doen om het rotkreu pel weer op de lijst te fcrijgea. De heer de Vink deelde mede, dat bij het schrappen missel den de overweging had voorgezeten, dat de ziekte door de landbou- wers zelf bestreaen kan worden en zij dus daanbij regeeringsteun kunnen missen. Spr. gelooft ook, dat de ziekte wanneer de veehou- der goed- aanpakt, door deze bestreden kan woraen. De heer E. Dz. Covers wees er op dat rot kreupel nog wel in de wet, maar niet in de lijst van besmettelijke ziekten is o-p gen omen. Bij Kon. Bcsluit mag rotkreupel daarop overgeplaatst worden. Dit maakt de zaak veel eenvou-diger. Niet alleen voor de scha- penhou-derij, maar ook voor de fokcentra's als Texel is j kunnen gaan, houdt er geen1 rekening mede. dat er boeren zijn die er niet omgwen er daardoor ook de weide van andereni besimet- ten. Ook ontziem vel-e boeren zich niiet om scha- pen lijdende aan roitkreupel van de markt te zenden, waardoor de ziekte ontzettend ver- breid zal worden. De heer de Vink was het er mede eens dat de maa-tregel met Maart moest worden inge- vocrd. Op een vraag van den' heer De Lange ant- woordde de voorzitter, dat de maatregel door de regeering uit bezuinigingsoverwegingen was ingevoerd. Op voorstel van den heer E. Dz. Govers werd besloten dn overleg met de afdeelingen Schermer, Sohermereiland, H.-Hutgowaarder Heiloo, Mr. Offers uit te noodigen eeni lezing -te houden over veearbitrage te houden. De heer de Lange vroeg of het bestuur in. verband met de besprekingen van den heer Balk op de vorige vergadlering al maatrege len had getroffen imzake de nood der tuin- ders. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur zich daarmede met bezig had gehouden', om- da-t de tuinders en bouwersorganisaties dit beter kunnen doen- en ook ter hand hebben ge- nom-en. De heer Balk deelde mede, dat de zaak van de Ned. Landbouw-Maatscbappij totaa'.. in het niet was geloopen. Het bleek meer een'financieele onderneming dan eene die de belangen van den land- en tuinbouw wilde behartigen. Het -blekeni slechts moode voorspiegelingem te zijn, die op niets uitliepeni. Ook spreker was van oordeel dat de iaak van de tuinders het best door de tuinbouw- organisaties behartigd kon worden-. Na het behandelen van eeniige interne za- ken, werd hierna de vergadering door den voorzitter gesloten. het van groote waarde dat het rot kreupel weer op de lijst word-t geplaatst. In de laatste jaren kwam er in de fokcen tra's weinig rotkreupel voor. Praktisch ge sproken kwam het vorig jaar in Mei de groot ste periode op bet eiland Texel het rotkreu pel niet voor. Het rotkreupel wordt er weer gebracht a'ls het van de lijst geschrapt blijft en dan brengt dit enorme schade. De ver eeniging tot verbetering van de Schapenfok kerij heef't zich reeds Voor geru-imen tijd ge- leden met de directie van landbouw in ver binding gesteld om het besluit gewijizigd te krijgen. Men werkt in den Haag zeer lang zaam. Het rekest is beantwoord geworden met de mededeeling, dat het 'in overweging genomen zal worden. Het zal wel gaan, zoo als die Vereeniging wenscht, doch spr. ge- loofde, dat de afdeeling goed werk deed, door het hoofdbestuur -te verzoeken er mule op aan te dringen, dat dit zoo spoedig mogelijk. in ieder geval voor de groote schapenhouderij en het weiden der lammeren den omvang neemt. Begin Maart dient het in werking te tre- deni. Besloten werd zich in dezen geest tot het hoofdbestuur te rich-ten en adhaesie te betui- gen met het adres van de vereeniging tot ver betering van de Schapenfokkerij1. >De heer J. Swaag verklaarde nog ook van medning te zijn dat het schrappen van het rotkreupel de boeren veel schade zal berokke- nen. De meening, dat de boeren het zelf tegen KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 26 Januari D. D. te Uitgeest, S. V. te Akersloot, G. B. te Alkmaar, fietsen zonder licht, de le 3 boete of 1 week tuclitschool, dc 2e cn 3e ieder 4 boete of 4 d^gen hecht. L. G. B., N. G. B. en F. A. P te Alkmaar, overtiredimg- politieveroiidening, de le en 2e ieder f 5 boete of 3 dagen hedi-t., de 3e J 4 boete of 4 dagen hecht. P. ZB. J. B. en Th. M. te Alkmaar, nacht- rust verstoren, de lc en 2e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 5 boete of 3 dageu hecht. G Z. te Egmond aan Zee, overtreding art 461 Wetboek van Strafrecht, 5 boete of 3 dagen hecht. W. S. te Uitgeest, Jachtwet-overtreding, 8 boete of 4 dagen hechti H. K. te Alkmaar, dronkeaschap, 6 boete of 6 dagen hecht. C. W. te Alkmaar, overtreding M-otorwet 4 boete of 4 dagen hecht. APLOOP VAN VERKOGPINGEN Uitslag van de afslag van de verkoopin ten overstaan van notaris C. L. v. d. Bur, op 25 Januari gehouden te Scha-gen. Bouwplaats met huis, schuur, arbeideirs- woningen- eni perceel-en- bouw- en: wetland aan den Groenvelderweg en Groenveldsddjk, gem. St. Maarten- samen groot 10,64,84 H.A. en in de IJskaag, gem. Schagen-, weiland groot 1.33.-50 H.A., eigend'om van mej. wed. eni er ven van wijlen den heer P. -Slot te Groenveld. Perc. 1 t/m 5 en 1-6, 17, 18 en 19 kooper D. Eriks, Tolken, Schagen voqr 15096.50 Perc. 6 en 7 K. v. d. Plas te Broek op Lan- gendij-k f ll'9O.'0O. Perc. 8, 9, 10 en 11 D. de Geus te St. Maarten 6700.00. Perc. 12 en 13 K. Schuit te Dirksihom 1321.50. Perc. 1'4 D. Zwart te St. Maarten 820.00. Perc. 15 P. Waag -te Ziipe 515.00. Perc. 20 en 21 R. v, d. Velde te Schagen 23.10.00. Samen 28553.00. 'Bijgevoegd door de heeren Boontjes en Kistemaker te Valkoog 1.19 H.A. bouwland te Valkoog. Kooper P. Waag te Zijpe 1420. Ingezonden stukken. i (BixlUn ver ant w oordeliikheid van. de Redactie, Oe oft/taw in deze rubriek beutust geenszitts ■tie er mde insteqtt.) dat Mijnheer de Redacteur. Veroorloof mij een plaatsje in uw blad voor het onderstaande. 't Is nu reeds ongeveer drie maanden gele- den, dat de Raad een rantegevend voorschot vo-teerde van 40 mille voor een tram, die de alleszins verouderde paardeutram zou ver- vangen. Heeft de A. T. V- de nog resteereode 20 mille niet bij elkaar kunnen krijgen? Er is althans nog steeds geen spoor- van voorbereiding te ontdekken. Zullen wij, Alk- maarders, en de vreemdelingen, die over een paar maanden onze stad weer in grooten ge- tale komen bezoeken, zich weer met de snor- ders of met een- paardetram moeten bdiel- pen Wat zou het niet prettig zijn van nit de stad op zomeravonden per tram naar de mu- ziek in den Hout te kunnen gaan of gezellig in het nieuwe Muziekpark te zitten. Wat een gemak voor de vele vreemdelingen, die per Alkmaar Packet aankomen, zo-u het zijn, per tram door onze stad1 te kumnenl rijden naar de Berger- en Schoorlsche tram, Zou dit alles tot de vrome wenschen blijven behooren? Well rijdt er een autobus van't station heen en weer, maar dat hobbelende vehikel is toch zdker geen ideaal vervoenniddd en rijdt bo- vendien's avonds na zeven uur al niet meer. De paardentram rijdt lang niet op alle trei- nenkomt men bij koud en slecht weer hier >er trein aan, dan kan men meestal loopen Daarbij komt nog, dat deze tram een schade- post voor de gemeente isimmers, zoolang de nieuwe tram er nog niet is, zou men de paardentram eeni wekidlijlkschen itoeslag ge ven? U, m-ijlnheer de Redacteur dankend voor de toegestane nlaaltoruimte voor dit stukje, dat zeker wel bij velen (reizenden) instemming zal vinden, houd ik mij zeer aanbevolen voor eenige inlichtingen omtren-t den stand van za- ken. Uw dw., V. Oudkarspel, 26 Januari 1923. Mijnheer de Redacteur. Als u het orns toestaat, meenen we ons hart eens te moeten luditen over een eigenaardig zaakje. We hebben vemomen, dat hier een bedrag aan geld is ingekomen van verscMlkmdie as- surantiemaatechappijen. Dat geld moet verdeetd zijn onder on» veer 40 brandweerlieden, terwijl er ongeveer 130 zijn. 1 Hier bestaat jeen verplicht brandweercora en nu vinden' we het heel onreclitvaardig, een een premie toe te kennen en den ande niet. De bnandmeesters moeten in deze gehee gepasseerd zijn wat wel zeer vreemd is, daar zij toch alleen witen, wie Mj de brand aan wezig waren en wie niet. We vroegen hen om inlichtingen doch ze wisten van niets. Naar ons weten heeft het hoofd der g& meen-te het overgedragen aan 4 persons die dit zaakje al zeer eigenaardig hebta aangepakt. De verdeeling is wel zeer eigenaardig g®. weest. We spraken mensclien, waarvan we weten, dat ze veel deden. Zij kregen echter niets. We spraken ze die wel onitvingen, en daarover zelve veTwonderd waren omdat ze niets deden. Zij dachten echter, dat alien kregen en ooi daarom zij. Die aanwezig deden hun plicht. Nu er ge. geven werd kwam het alien -toe. Het zou am niet verwonderen als dit bij een volgende brand- nog onaangename gevolgen heeft, de menschen zijn sledi-t te spreken. Een kringisluiter, die zijn werk op de brug had, is toch waarliik niet bevoegd in deze te oordeelen. Het hoofd der gemeente (Burger- vader?) had' vo-lgens ons beter gedaan1 zich er niet af te maken door te zeggen, ik wensch me er niiet mee Ite bemoei-en. Wij meenen, dat deze de gevraagde leiding had' behooren, te geven1, door tesamen met de brand en hoofdbrandmeesters dit zaakje waarvoor zijn hul-p gevraagd was te regekn Nu -is er met rech-t een sterke ontst, Dat was niet noodig geweest. Men te gemakkelijk zijn. Ook de vier menscheni die ztijtn aanigewezen hadden zich natuurlijk tot de brandmeestera kunnen wenden, doch zij zullen van oordeel geweest zijn, dat ze hiervoor de aangewezen menschen waren. Er is zeer onbillijk gehandeld, wat wij lang niet alleen zeggen. Waarom gaf de Burgemeester het hier nit handen, terwijl 'hij toch vani begin tot het einde bij de brand aanwezig was. Mijnheer de redacteur, we d'anken u voor de afgestane ruimte en de moeite en hopen, dat hier nog iets goed1 gemaakt kan war den. Hoogachtemcf, D. KOOIJMAN. P. JONKER Jz. CORN. BANKERSEN. N. P. TROMP. J. SMIT Cz. Biltlioven-, Januari 1923. AAN DE -KLOKKENISTENI ORGANI9- TEN, IKPORDIRIGIENTEN, KDORZ AN GERS -EN ANDERE iMUSIICI IN NEDERLAND. LSI In een circu-laire, welike de „Kunstgro€n Bil'thoven" als een manifest publiceerde en dte daarna in grooten get ale werd verspreid, ves- ti-gt de „Kunstgroep Bi-lthoven" de aandacht op den steeds stijTgendeni nood1 der Beeldende Kunstenaars en Musid. Doordat weinig kunstwerken worden gek-ocht, weinig opdlrach- ten worden gegeven, ooncerteeren voor vele Musid' in de landen met lage valuta onmo- gelijik- is het optreden in Nederlan dvan artis- ten uit de veraonde rijlken veelvuldiger voor- komt dam vroeger, is de toestandl ontstaaii, waarover Otto van Tusschenhroek in het Han- delsblad- van 9 December 1922 o.a. zeide: ,,Dat steun -onmisbaar is, wijzen de feiten met intstellende kliaarheidi aan, want zoo er geen nieuwe kansen gesdiapen worde, zajin velen onzer kunsten-aren -ten ondergang gedoemd. Het zijn waarl-ijk niet die minst' begaafden, wien het water tot de lippen, reikt!" D-e „Kunstgroep Biltlhoveni", met beklem- ming voelende, hoe hoog de nood 'gestegen is, hoe zeer hulp op grooten schaal een ge- biedendle noodzaak wordt, zon op tal van ma- n'iereni om geld bijeen te zam-elen, waarvoor kunstwerken zouden kunnen worden gekocht, opdrachten' gegeven en ook -Musid op prac tische wijize igesteund). Een der meth'odes( welke die Kimstgroep Bilthoven" toepast om een groote som bijeen te krijlgen, welke later door een Toewijzings- Commissie van volkomen betrouwbare ter zake kundigen zal worden besteedl, is die der Algemeen-e Sitraat-collecte. De gewone manier om de aandacht van het publiek voor groote oollectes te vragen, is die dter doek-reclame op straat. Ons lijkt deze methode niet geschikt voor het doel, dat wij: beoogen. Wij vroegen en verkregem onmiddellijk de medeWerking van de dich teres Annie Sailo- nions en van den heer P. A. van Westhreene, Secretaris dler KlokkenspelVereeniging, die ons toezegde te trachten ook zijne collega's voor ons plan' te zullen winnen, het plan n.l om de collecte te laten inluiden door caril- lonbespeling in alle plaatsen, waar „de to- rens zingen", zooals de folklorist van der Ven het zoo treffemd heeft genoemd' en dat de tdtel is van het gedichtje van Annie Salo mons. Wat het imisicale gedleelite betreft. kun nen Wij mededieelen, dat ook Julius Ronigen Sr. dadelijk bereid was het gedichtje „De To- rens Zingen" te toonzetten. Het is evrkrijg- 1. vierstemmig zonder begeleiding voor koorzangers, de begeleiding van 2 is hier voor ook te gebruiken. 2. eenstemmig met ikl avierbegeldiding, omslagvereier'ing van I eo Visser. 3. edn3temmig zondler klavierbegeleiding, ier venspredding op grooten- schaal, b.v. voor straatverkoop op de collectedlagen, op volks- zangavnden, op schleni, enz. enz. Doordat een dich-teres, een- bekend compo- nist en- -een' talentvol teekenaar samenwerkten om de gedachte der „Kjunstgroep Bilthoven" te verteelden, gel'ooven wij, dat het liedi „De rorens Zingen" een kunstzimnige getuigenis rail afleggen van wat wij ons tot een eervol- le taak rekenen. In overt eg met den heer Van Westhreene sitellen wij voor om, waar zulks mogelijk is het lied door groote koren te laten zingen met begeleiding van klokefcnspel. De klokke- ninest en koordirigenten, die voor dit idee voelen, zmilem zich, zoo hun zulks noodig lijkt, wel'tot onzen raadsman-klokkenist (122 elperweg, Amhem) om advies willem wen den1. 1 GIJ kunt jiiet ophouile- met krahhen en wrljven gi) word! door jeuk 100 geplaagd datgt) lusr aoudt gevoelen de bran- deride huid van Uw vleeath te sclieuren. Tentlotte kunt ge bet olet meer volbouden het gaat boven Uw kracht oogmaala die ontzettende uren vol kwelllng, die ver»cbrikkel(ike nachten eonder alaap door te maken. Maar lulstert: ultkomit Is daar.l Enkele droppels slechts van bet nieuwe vloelbara middel Jeffd huldzlekte genaamd D.D.D. hebben een terrassende qltwerking. Van geluk weet ge niet In welke wereld gb zljt, Jeuk en prlkkellng tIJnaTsdoor tooverslag verdwenen, en eln- deiyk krljgt glj weer eens rust Een flacon reeds Is voldoende om dit aan te toonen. Het D.D.D.-raiddel brengtge- nezing doordat het In de porlfin derhulddoordrlngt.en dezlekte eeroorzakende klemen vernle- tlgt. Ezzeem. schutft, eweren, etterhullen, korsten, en alle andere zlekten der huid moeten het spoedig tegen dit kalmee- rende, sulverende middel ai» laggen. Koopt nog heden een flesch 4 f 2.50 (proefflesch f 0.75) ver krijgbaar bij alle apothekersen drogisien. Vraagt ook de ge- oeeskracbtige DDD.-zeep 4

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6