DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Drubkerfj der Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR, heeft telefoon No. 25. Honderd v0f en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs MJ yooruitbetaling per 3 maanden t2.~~fr. per post f2.50. Bewijsn, 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaateieufoate,. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam 09, TeL Admlniatr. No. 3. Redactte No. 33. 30 JANUARI DINSDAG Buitenland Gemengd NieRWS Dit nummer bestaat uit 2 bladlen. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN H£T RUHRGEBIED. Met blijft moeilijk voor de bezettingsautori teiten om doorgevoerd te krijgen die maatre- gelen, die zij noodig aChten voor den gang van zaken zooals zij zich dien gedacht heb ben. Alierwege ontmoetten zij tegenstand, hetzij openlijk, hetzij lijdelijk verzet. Gisber- middag hebben te Essen de vertegenwoordi- gers van post en telegrafie tegenover den Franschen bewindvoerder over het post- er; telegraafverkeer nog verklaard, dat zij zich. niet naar de Fransche bevelen zullen schik- ken. Den directeur Junger, die protesteerde, werd' medegedeeld, dat hij- zich ter beschik- king der Fransche autoriteiten had te hou- den- Een uitwijzing zal wel spoedig vo-lgeo, zooals er reeds zoo velen buiten de grenzen van het Ruhrgebied zijn gezet. Hij zal de laatste nog niet zijn, met hunne uitwijzings- bevelen zijn de Franschen nogal kwistig. De voorzitter van de tweede afdeeling van het Landesfinanzamt, dr. Finger, te Dusseldorf, heeft ook al zoo'n papier ontvangen en in Wiesbaden zijn gister dertien hooge ambte- naren uitgewezen, te Coblenz twintig, terwijl zeven geschorst werden. Bij de spoorwegen wordt de toestand steeds critieker en berichten er over zijn moeilijk te krijgen, daar de Franschen den kabel hebben doorgesneden, die Dusseldorf met Berlijn ver- bindt. Bovendien bestaat de vrees, dat het telegrafisch verkeer tussch-en het' Ruhrgebied en onbezet Duitschland binnen afzienbaren tijd hopeloos zal worden verstoord Wat" uit de verkregen berichten valt op te maken is, dat de staking bit de spoorwegen zoowel in het Ruhrgebied als in het Rijnland steeds grooter vormen aanneemt, zoodat het heele spoorwegverkeer in West-Duitsehland in de war is Een Havas-bericht meldt reeds, dat de staking op den linker-Rijnoever alge meen is geworden. De Franschen pogen door het zenden van spoorwegarbeiders wel te voorzien in de stagnatie van het verkeer, maar wat geveti eenige honderden, zooals er nu ook weer in de Paltz zijn aangekomen? Als zij bovendien, gelijk de laatste 900, voorloopig alleen maar zullen toezien, zal het verkeer nog wel hee- lemaal op zijn kop korncn te staan Maar bo vendien zullen de bezettingsautoriteiten niet alleen hebben te strijden tegen een eenheids- front der vakvereenigingen, waarbij zich zelfs de zeer linkschen hebben aangesloten, maar ook tegen een tekort aan spoorwegma- teriaal, daar een zeer groot aantal locomotie- ven en veel kolentransportwagens door het Duitsche spoorwegpersoneel naar het onbc- zette gebied zijn gebracht. Tengevolge van het stilleggen van het spoorwegverkeer heeft de bezettingsoverheid op het station te Aken machinegeweren ge- plaatst. Verwacht zij nog emstige gebeur- tenissen Een draadloos bericht uit Berlijn deelt me- de, dat de Franschen een derde der zieken- huizen voor bezettingsdoeleinden in beslag hebben genomen, waaronder ook het pavil- joen voor diphteritis en de hoofdklunek, waar uitsluitend besmettelijke zieken onderge- bracht worden. De zieken moesten het pavil- joen verlaten. Ook de paviljoenen voor rood- vonk, mazelen en typhus moeten afgestaan worden. De doctoren stellen zich voor de ge volgen niet aansprakelijk; emstige epidemieen kunnen van deze maatregelen het gevolig zijn. Een ernstig incident, dat vooral erastig in zijne gevolgen kan zijn, heeft zich te Trier voorgedaan. Daar toch heeft een Marok- kaansch soldaat zonder eenige aanleiding een Duitsch ambtenaar neergeschoten. Bij. de reeds ppgewonden stemming te Trier kan dit voorval noodlottig zijn. Het Duitsche protest tegen de gekleurde troepen zal nu ook wel weer opnkuw worden gehoord. Zelfs uit Engelan-d kooi-t al een protest. De „Daily Chronicle" noernt in een lioofdartikel den bajonet-aanval van gekleurde Franschen in Trier een sdhande. Het blad1 vraagt, of Em geland de gedachte aangenaam is, met een mogendheid samen te gaan, die Afrikanen a an wend t, om een bajonet-aanval te d-oen op blanken. Aangaande den boycot verluidt het thans, dafde Pruisische huiseigenaren-vcreeniging beslotcn heeft om geen huizen te verhuren aan Franschen of Belgen wegens het beslag leg- gen op huizen in het Ruhrgebied, ook waar het bejaarde en zieke vrouwen geldt. De steunbeweging ten behoeve van de ar beiders in het Ruhrgebied heeft wel succes Het Duitsche Roode Kruis in Charlottenburg heeft voor de hulpverleening in het Ruhrge bied voorloopig honderd millioen Mark ge- geven, die in de eerste plaats voor het ver- schaffen van melk aan kleine kindcren ge- bruikt moeten worden. De Pruisische minister van Volkswelvaart heeft 50 millioen mark beschikbaar gesteld voor de leendng van den mieest dringienden :n het Ruhrgebied. Om het dreigend steenkoolgebrek te voor komen, heeft de spoordirectie te Berlijn een aantal gewone D-treinen uit den dienst geno men Deze maatregel treedt gedeeltelijk reeds heden. anderdeels uiterlijk Dcnderdag in ^verkine In totaal worden 95 treinen uitge- schakeld Er moot rekening mee worden gehouden, dat het aanhoudend duurder worden der le- vensmiddelcn nieuwe onderhandelingen over de Ioonen in de miinindustrie noodig zal ma ken Men houdt volcens het Hbld reeds reke ning met een nieuwe actie der mijnwerkers te gen het midden van Februari en dientenge- volge met nieuwe verhoogingea der steeakool- prijzen. Ln alle steen- en bruinkoolbekkens in Duitschland, met uitzondering van het Ruhr gebied, hadden Zondag ccnferenties plaats Daarin verklaarden zich de arbeiders overal bereid, overwerk te verrichten om een moge- lijke derving van Ruhrkolen goed te maken. De door de actie der Franschen zeer bekend geworden mijneigenaar Frits Thij-ssen, die op het oogenblik te Berlijn is, heeft aan een medewerker van de „Berl. Ztg. am M." mede gedeeld, dat het gedrag van de arbeiders en het overige personeel in het Ruhrgebied uit- stekend is. Thijssen verklaarde, dat de ge- ruchten over voorbereidingen tot het vormen van een gemeenschappelijk syndicaat van de Duitsche en Fransche industrie volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat met instemming van den aartsbisschop van Keulen, -de vertegenwoordigers van alle katholieke organisaties en vereenigingen in het bezette gebied te Keulen bijeen, een op- roep hebben gericht aan alle katholieken op de wereld, aan alle christenen en menschen die voor gerechtigheid en vrede opkomen, waarin geprotesteerd wordt tegen den oor- logstoestand in een deel van Duitschland. Uit Essen wordt gemeld, dat krachtens een verordening van generaal Degoutte, van gis- termiddag af de verscherpte staat van beleg in het geheele Ruhrgebied is afgekondigd. Van 10 uur's avonds tot 6 uur's morgens is het verkeer op straat verboden. Alle vergade- ringen waarvoor geen speciale toestemming is verleend, zijn verboden, evenzoo alle dagbla- den, tijdschriften, vlugschriften, alsmede voor- stellingen in schouwburgen of bioscoopthea- ters, welke een gevaar kunnen opleveren voor de veiligheid der bezettingstroepen. De bezettingsautoriteiten hebben gister- morgen medegedeeld, dat de Fransche en Belgische autoriteiten alle Duitsche ambtena- ren, d'ie hun bevelen niet opvolgen, onmid- dellijk zullen arresteeren Zij zullen niet ge- straft worden, maar oogenblikkelijk worden uitgewezen. Verschillende ambtenaren zijn .reeds zoo on verwacht verbannen. Het filiaal der rijksbank te Bochum werd bezet en de directeur er van in hechtenis ge nomen. Daama hebben de beambten der bank het werk neergelegd. Te Coblenz is iemand gearresteerd', die honderd millioen marken bij zich had, welke voor de organisatie van een staking gestemd waren In het heele bezette gebied' hebben gisteren op groote schaal arrestaties en uit^ijzingeu plaats gehad Gistermiddag is te Dusseldorp, zegt de Tel., een belangrijke conferentie gehouden, ter bespreking van de thans te nemen maatrege len; aan deze conferentie namen deel gene raal Degoutte. generaal Weygand, minister Le Trocquer. Tirard, hooge commissaris voor de Rijn-provincien, Guillaume, diredeur-gene- raal der Fransche mijnen. de Fransche expert Tannery, vertegenwoordiger van het Fran sche ministerie van Financien, en Coste. Toe- vallig bracht tijdens deze bespreking generaal Godley, de opperbevelhebber der Engelsche troepen te Keulen, een bezoek aan generaal Degoutte. die hem ontving in de zaal, waar de conferentie gehouden werd1. De Engelsche generaal nam echter geen deel aan de confe rentie. Minister Le Trocquer en generaal Weygand keerden onmiddellijk na de conferentie naar Parijs teug, en Tirard naar Coblenz. Omtrent de besprekingen is niets uitgelekt Van belang is voor ons land de mededee- ling in een der bladen, dat indien het verzet van Duitschland niet kan worden gebroken, men rekenen kan op uitbreiding der bezet ting en wel tot de linie Wesel, Harnm, Hagen, Baimen. Voor alles zou men Wesel bezetten, om hetgoederenverkeer met .Nederland te con- troleeren. De dag van gister is te Aken kalm verloo pen. Met uitzondering van de arbeiders aan de gasfabriek, electrische centrale en waier- leiding, het trampersoneel en de mijnwerkers is het werk in alle andere bedrijven neerge legd. De meeste winkels hadden gesloten Wat het telegraaf- en telefoonpersoneel betreft vemam de Tel. van officieel zijde, dat, met uitzondering van den dienst te Trier, alle kantoren in het oude bezette gebied function- neeren. Wat het treinverkeer betreft, hebben- gister de militaire spoorwegautoriteiten treinen la- ten loopen met Belgisch en Fransch perso neel Wan Aken uit zijn twee treinen naar Keulen vertrokken, alsmede twee naar Glad- bach en Crefeld. De reis duurt echter zeer lang, omdat de Belgische machinisten, met't oog op hun cnbekendheid met den weg, zeer langzaam rijden. Door den stationschef were medegedeeld, dat men hoopt heden meer trei nen te laten loopen. In d'e treinen, die door Belgisch personeel worden bediend. worden Duitschers alleen in hoo^st dringende sevallen toegelaten Neder- landers kunnen echter steeds op vertoon van hun pas meereizen De banken ziin te Aken nog steeds geslo- +en. hetgeen veel ongemakken voor het pu- bliek met zirh medebrengt Men kent geen knereen meer en henft vooHs pebrek aan pa- hiergipld In d.e cafe's wordt de milden nu verhandeld tegen 8.000 en dan weer te- p-er 14 000 mark. 'Nu1 het spoorwegveitkeer tu-ssdhen Netfer- land en> het Rlij-ngdbied in; de war is, heeft, naar het Haaigsdie Aneta-kantoor meldt, de Koni-nikilijjke Luchtvaartmaatsdhiappij1 een vliiegdiienst) op ^Keulen georganiseerd, die in- werking zal gaan zoodra de 'bezettingsautori teiten, die zich daarover met hun regeerin- gen moet enversta'in, de vereischte toestem ming hebben gegeven. Er zullen met dezen dienst passagiers, post en goederen worden vervoerd. Het vertrek uit Amsterdam zal wor den bepaald op 8 uur's ochtends, uit Rotter dam 8- u. 45, aankomst te Keuien 10 u. 45 Amsterdamsche tijd; vertrek uit Keulen 12 uur's middags, aankomst Rotterdam^ 2 u 15, Amsterdam 3 uur. DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Een druk bezochte vergadering van de par- lementaire fractie der Arbeiderspartij, te Lon- den gehouden, heeft Ramsay Macdonald, den leider der Arbeiderspartij, opdracht gegeven zich met den premier in verbiuding te stellen met betrekking tot den toestand- in het Ruhr gebied en hem te verzoeken het parlement vroeger te doen bijeenroeoen dan 13 Febru ari, ten einde de gelegenheid te scheppen den toestand te bespreken. DE OONFERENTIE VAN LAUSANNE. Zondagavond is het ontwerp-vredesiver- drag officieus onder alle delegaties verspreid, terwdjil het gisterochtend aan de Turksche de- legatie is overhandigd. Het verdrag bevat 160 artikelen en ac^-t aanvullende convenities. De leden der Amierikaansche missie ter conferentie hebben de Turksche missie te ken- nen gegeven-, dat Turkije bezwaarlijk finan- cieelen steun van de Ver. Staten erlangen kan, en dat een handelsverdrag tusschen de beide landen zeer onwaarschijalijk is zoolang de vrede niet is gesloten op de basis van het te Lausanne opgestelde ontwerp. DE ONAFHANKELIJKHEID DER TURKSCHE VROUW. Kem-al Pacha heeft in een onderwijsverga- dering te Broessa verklaard, dat de Turksche vrouwen de harem moeten verlaten en een po- sitie in de maatschappij moeten innemen, ge lijk aan die van den man. De vrouwen zei- de Moestafa Kema] m-ogen zich niet ver- borgen houden, waut -anders zou de heele ge- meenschap er onder lijden Alle beroepen moeten voor de vrouw openstaan. DE KWESTIE MEMEL. De geallieerde commissie, ingesteld tct het doen van een onderzoek naar den- toestand te Memel, is daar aangekomen en met haar taak begonnen. Zij zal te zijner tijd rapport uit- brengen aan de Gezanten-Conferentie te Pa rijs. Volgens een bericht van het Lithf. Telegr. h-eeft de bijzondere commissie der geallieer- den te Memel tot de opstandelingen aldaar een aanmaning gericht om de wapens neer te leggen. DE ENGELSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Baldwin, de Kanselier der Schatldst, die van Washington is teruggekeerd, had gister een lang onderhoud met Bonar Law, wien hij verslag uitbracht omtrent den stand der on derhandelingen, welke hij in de Vereenigdc Staten gevoerd had, om de Britsche schuld aan Am-erika te fundeeren Heden zal een vol- tallige kabinetsraad worden gehouden, waar- op over den stand der onderhandelingen zal worden beraadslaagd. Harvey, de Ameri'kaansche gezant in Groot Britannie, die gedurend-e de onderhandelin gen in de Vereendgde Staten is geweest. keerde gister naar Londen tciug. Hij weiger- de eenige mededeeling aangaande de schuld- kwestic te doen, maar verklaarde. dat Bald win cen goeden ind-ru-k had gemaakt in Ame- rika. LASTIGE WERKLOOZEN. Werklooze ..marchers", die te Brighton aankwamen, veroorzaken moeilijkheden. Zij weigerden het voedsel, dat hun in het werk- hous werd aangeboden, zeggende dat het niet goed genoeg was. Zij verdeelden zich daarop in kleine groepen en gingen restaurants en eethuizen binnen, waar ziji het door hen be- stelde voedsel weigerden te -betalen1. De politic heeft groote moeite, hen in bedwang te hou den. Verscheideue .unarchers" werden gear resteerd. DE BETALING DER KOHLENSTEUER. De 25 Januari was de betaaldag der Koh- lensteuer- De mijneigenaars moesten 40 pet. belasting op de kolen betalen. Volgens inlich- tingen, ontvangen door de Duitsche belasting)- autoriteiten, zullen de meeste mijneigenaars deze belasting storten biji belastingkantoren buiten het bezette gebied gelegen en niet te Dusseldorp, zooals voorheen. Deze tactiek zou algemeen worden gevolgd. De Duitsche regeering en de industrieelen hopen op deze wijze te beletten, dat de Kohlensteuer door de bezettingsautoriteiten in beslag wordt geno- nen, zooals is voorgeschrevem in de verorde- ningen van de Hooge Commissaris en gene raal Degoutte. Wij meenen te weten, zegt een B T. A.-tele gram. dat de bezettingsautoriteiten deze han- delwijze niet zullen dulden en dat zij aan de kolenproducenten kennis zullen gey-en, dat zij de betaldng der Kohlensteuer buiten het be zette gebied niet zullen erkennen. De mijn eigenaars zullen dus genoodzaaikt zijn om voor de tweede maal te betalen. DE GENT-SGHE HOOGE SCHOOL Zondag heeft te Brussel een betooging plaats gehad voor bet behoud der Fransche universiteit te Gent. Ongeveer 100.000 men schen namen; er aan deel. Met 40 extra-trei- nen waren uit het heele land de ibetoogers te Brussel aangekomen, waar tal van vlaggen waren! uitgesitoken. E)e politie had buu-enge- wone maatregelen genomen. Het geheele corps was op de been, en burgemeester Max haa persoonlijk de leiaing op zich genomen-. Bovendien bevonden zich 1800 genaarmien te Brussel. Aan het hoofd1 van den- stoet ging een groep van ongeveer honderd Kamer- eh Senaatsleden, vertegenwoordigers van alle partijen, em alien gekant tegen de ver- - vlaamsching der Gentscbe Hoogeschooi. In den stoet, die een uur noodig had om voorbdj te trekken, werden talrijke pl-akkaten meege- dragen. Delegaties w-erd-en naar den koning en d-en premier afgevaardigd. Eenige contrabetoogers trachtten op den Boulevard du Jardin 'Botanique de orde te verstoren. Zij moesten zich onder politiebe- scherming stellen, om niet door de woedenide menigte mishandeld te worden. Eemigen hun- ner werden licht gewond. De politie arresteer- de een honderdtal betoogers, m-eest jongielie- d-en uit Gent en Antwerpen. Etn 26-tal van hen zijn vastgehoudenzij hadden! projectie- len en messen in hun zakfcen verborgen. Den 25sten Februari zal te Brusel een be- betooging plaats vinden van voorstanders der vervlaamsching. EEN GEHEIM'ZINNIGE GF.SCHIEDENIS. De Times schrijf t uit Kopenhagen); Sedert 1918 waren twaalf Duitsche mili taire vliegtoestellem opgeborgen te Vamdrup in Jutland, nabij de oude grens, die na't ple- bisciet van -Sleeswi)k werd gewijzigd. De vliegtoestellen werden aan Poleni verkocht en zouden Zaterdag derwaarts worden ver- scheept, maar Vrijdag werd ontdekt, dat alle machines verbrand waren. Men! gelooft, dat de brand werd aangesticht door twee Duit schers, die in de laatste dagen te Vamdrup waren geweest. BEN RETS MET TEGENVALLERS. Het s.s. Patria is 21 Janu-ari om -half twee te Priolc gearriveerd) en heeft dius het traj-ed Marseille-Priok in 22 dlageo afgelegd De reis is .niet in alle opzichien- gelukkig ge weest. Zoo brak kort, na het vertrek van Rot terdam een mazelen-epidemie uit, waardoor wrdjlwell; -alle kihderen aangetasr werden. Men beweert dat dit -te wijlten is -aan- de opnem'ing a. b. vani een besmet gezi'n. Kort daarop heerschie onder de voliwassenen- influenza, waardoor vtilen enkele ona-angename dagen moeste n doorbrengen. Een dag voor Mar seille had het schip te kampen met een; hevi- gen storm, welke dwe oorzaak was dat enkele dagen te Marseille gewadht werd. Daarna werd die reis fullspeed1 voortgezet. Voor enkele families echter nqg niet snel genoeg want Zondag deden zich nog mazelen voor in enkele gezinnen, resp. met 3 en 4' kin- deren. HET FOR'NUIS VAN LA-NDRU. IH-et laatste restje van den inboedel van Landru is thans in het openbaaf verkocht. Veel van waarde was er niet biji; oude tafels, beddegoed, lakens, servetten, een paraplu, een' paar halsbandjes voor honden en nog wat oude romm-el. Toch waren er veel m-en- sch-en verschenen, onder wie tal van vreem- delingen. -Onder de bezoekers heerschte een- opge- wekte stemming, ondanks de „lomm-erdsfeer", die er in de zaal van het Assissen-hof te Ver sailles hing. De -heer Beguin, ontvanger der d-omeinen, had de leiding en hij- begon met het cachet van Landru in veiling te br-engen. Een leeuwentemmer, Marcel gen-aamd, kocht het voor 430 frs. Een banale inktkoker gaat voor 50 frcs. In elke bazar had men hem, nieuw, voor zes frs. -kunnen- krij-gen. Twee da- messcnoentjes, eenigszins gesleten, brengen 2.50 frcs. op, een haarspeld 3 frcs. Eindelijb komt het beruchte fomuis, waar in Landru de lijken van zijn slachtoffers -heeft verbrand. Er wordt geroepen: 500- frcs, 1-500, 3000, 4000... 4200 frcs! De gelu-kkig;e eigen-a-ar van het sinistere ding is de Itald- aansche kermisreiziger Anglaae, speciaal uit Turijn overgekomen. iKD'RfTE BERICHTEN. De sneltrein- uit IKeulen is -bij het (bin- nenkomen van de Oare du Nord te Parijs op het stootblok gereden. Twaalf reizigers zijn licht gekwetst. 'De FranJsche Kamier heeSt het voorstel aangenomeni om een nationaal1 fonds te sltichten-, waaruit leenlinig-eni zullenl worden verstrekt aan studentdn, die het igeleende te rug zdllen betalen, zoodra ziji er toe in' staat zulleni zijlnt, Twee Biosooop-ondenruemers te Londen zijn zwaar belboeit, wegens ontduiking van de gemeentebel asting. Ziji hadden, herhaal- de malen reedls eenmaal gebruikte entree- Ik aarten u-itgogieven. i— Als represaille voor de executie van twee rd>el;len ite W'aterford Ierland) hebben partijgenooteni de waterleiding van die stad afjgesneden, zoodat zij- van water verstoken is. Ook de ziekenlhuizea hebben geen water Het huis van den gonvemeur-generaal te Dublin) is -belegerd. De aanval'lers moesten n-a een gevedh-t van een -half uur weer af druipen. Ook hebben weer aanslagen op treinen plaatls gehad. Kemal pacha-gaat binnenkort trouwen met een rijke jonge dame, dochter van een grondbezitter te Smyrna. Onze prljzen ziji niet hooger dan die van andere drokkerUen. In de moordzaak op den Belgischen liuiltenant Graff te Aiken zijn Vier mannen ter doodl veroordedd en eenige andere tot zware gevangenisstralien. i -Het „Joum:ali" vemeemt uit! Londen, dat bij- een treinongduk met den express van Aibura-dihapura naar Colombo op Ceylon, veroorzaakit dioor een overstrooming, in to taal 39 -personen zijin gedood. Naar de „Daily Mail" uit Moskou vemeemt, -heeft Trotzki zich vain zijn Jood- sche vroutw -laten scheiden-. Hij is a-lweer ge- trouwd met een Christinnetje, dat niets van poliltiek -afweet en zelfs niet bolsjewistisdh is. Zi| is d-e dochter van een tsar-isttech ge neraal en inoef een buitengewone schoonheid zijn. i Ten gevolge van een ontploffing aan boord van het tanlkschlip „San Leonardo" van de Mexican Eagle Oil Comp., dat ge- meerdi lag aan een laadplaats aan den be- nedenloop van de Panuco-rivier (Mexico,) worden 10 personen giemist, terwijl er 22 gewond werden. De villa van prinses Catherina J-oerefski, geboren Doegorochof, de morganastische we- duwe van wijlen Czaar Alexander II, is te Nice voor schuld- openbaar verkocht. De Raad van den Volkenbond kwam gis ter te Parijs bijeen, onder voorzitterscliap van Viviani, die meedeelde, dat Bourgeois niet aanw-ezig kon zijn. De oudste inwoonster van Temesyar (Hongarije), een 103-jarige vrouw, Elena Jo van-owitaj, heeft zelfmoord gepleegd, door zich op te hangen aan een spijker, dien zij zelf in den muur geslagen had. De oorzaak is gelegen in het feit, dat al haar kinderen- ovcr- leden waren en zij zonder een enkelen vriend op de wereld achterbleef. Het intemation-aal congres van Ka- mers van Koophandel zal op 8 Maart te Ro me worden gehouden. Dertig staten zullen er vertegenwoordigd worden. Het arbeidsbureau te Praag heeft ge- conctateerd, dat de aanwervin-g van Tsjecho- Slowalcijsche mijnwerkers door Frankrij-k reeds ip den herfst van 1922 is aangevangen, waardoor de langdurige voorbereidingen der gewelddadige handelwijze tegen- het Ruhrge bied zijn bewezen. Dit bericht, dat uit Ber lijn komt, heeft blijkbaar ten doel de antipa- thieke stemming tegen Frankrijk te vergroo- ten. EEN MANIFEST. De besturen van het Intemationaa-l Ver- bond van Vakvereenigingen, de Tweede Iim- temationale en de Internationale van Wee- nen, in vergadering bijeen be Amsterdam o-p 26 en 27 Januari ter bespreking van den door de -militaire bezetting van het Roerge- bied in het leven geroepetm toestand!; verooideelen met dien mieesben Hem be- doelde militaire bezetting en het gebruik van dwang- en krachitmethoden iter oplossing van het vraagstuk der schadevargoeding, zulks -in overeenistemmi ng met de vroeger genomen besluiten te Frankfort en Amsterdam (Fe bruari en Juli 1922), onlangs plechtig be- krachti-gdi dioor het wereldvredesoongiies in Den Haag in December 1922. Zij- stellen vast, d-at de bezetting van het Roergebied, uitgevoerd onder voorwendsel van den wederepbouw van de verwoeste stre- ken te verzekeren, in werkelijkheid dit herstel vertraagt en bemoediijkt, -terwijl zij; sledits 'n onderdeel vormt van den grooten strijd, dien de verschillende groepen der kapMalistische groot-industrie, zoowel Duitsche als Fran sche, -tegen el-kander voeren, om zich het blij- ven-d bezit te verzekeren van de kolen- en ijzercentra. Evenals in den oorlog is ook thans de ar- beidersklasse het slachtoffer van deze kapita- listische roofzuchf; haar belang echter ligt slech-ts in- den strijd tegen de kuiperijen van de groot-ikapiitalisiteni en voor het behoud van den vrede. Opnieuw bevestigen zij hun wil, om geza- menlijk, door inspannmg van alle krachten en dioor de samenweiiking van- alle,volkeren te arbeiden aan -het economisch herstel van Europa. Een d-er belangrij-kste factoren hitr- bij is, dat de rechtvaardige en noodzakelijke schadevergood-ingen, die aan Frankrij-k en Belgile verschuldigd zijn voor het in die lan den verwoeste, verstrekt moeten worden, bin nen de grenzen van het mogelijke. Zij vestigen de aandacht der arbeiders en van het publiek in het algemeen op de ver- derfelijke gevolgen van militaire bezetting, op het onduldbare van die" regime, waaraan de vreedzame en arbeidzame bevollting oro-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1