DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 26. Honderd yjjf en twintigste Jaargang. 1923 WOENSDAG DirecteurO H. KRAK. H/viMrwiarAMir- Ti N ADFMA. 31 JANTIA.HI Dii nummer besfcaat uit 2 bladien. Abonnementsprljs bij yooruitbetaling per 3 maanden ft*, per post f 2.50. Bcwijsn. 5 et. Advertenttepr. 2o ct. p. regel, grootere letters naar planter Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.hu Harms, Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactie Xo. 33. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De Fransche minister Le Troquer en gene- raal Weygand zijn uit bet Ruhrgebied in Brussel aangekomen en hebben gisterochtend ecn onderhoud gehad met de Belgische minis ters Theunis, Jaspar en Devize. Zij stcldcn de Belgische regeering van het resultaat hun- ner b eide reizen in het Ruhrgebied op de boogte. „Wij vorderen geleidelijk, en zelfs metier dan wij verwacht hadden. in de richting vac het herstel van het spoorwegverkeer", zed Le Troquer. „In weerwil van de Duitsche sta- kingen rijden de treinen op den linker Rijn- oever, en den dag na de stakingen waren dc verbindingsmiddelen met het Ruhrgebied we- der in werking. Deze arbeid werd alleen in het nieuwe bezette gebied door militairen ver- richt; wij bezitten slechts een afdeeling apoorwegpersoneel, welke uitsluitend uit vrij- willigers is samengesteld. Er is geen spoor- wegpersoneel gemobiliseerd, en dat zal ook niet geschieden. Het nieuwe verkeer, dat wij organiseeren, heeft in het Fransche spoor- wegstelsel niet de geringste moeilijkheden te- wecg gebracht Wij zijn den toestand thans vrijwel mees- ter, hetgeen als noodzakelijk kan worden be- schouwd. Het vervoer van onze troepen "en nun levensmiddtolenvoorziening is verzekerdi evcnals de levensmiddelenvoorziming der burgerbevolking. Weldra zullen. wij de stati ons voor het gewone reizigersverkoer, ook voor Duitschers, openstellen. De staking der Duitsche spoorwegarbeiders is niet zoo algemeen als men zegt. Weliswaar komen er nog dikwijls kleine plaatselijke sta kingen voor, doch de algemeene toestand is sedert mijn laatste reis niet verergerd in het Duitsche gebied, en aanmerkelijk verbetcrd in het gebied, dat door de Franschen en Belgen is bezet." Deze van groot optimisme getuigende uit- spraak van den Franschen minister is gefoeel in tegenspraak met wat van Duitsche zijde ge- meld wordt. Nu zullen! ook deze .berichten wel overdreven zijn, het zal moeilijk zijn uit te maken wat de waarheid is in dezen, maar dat de Franschen veel last ondervinden van de spoorweg-, post-, telegraaf- en telefoon- stakingen, vooral van de eerste, mag men ge- rust aannemen. Anders zouden zij niet, zoo- als nu gemeld wordt, het locomotief-personeel met de wapens dwingen om belialve levens- middelen ook Fransche transporten te ver- vocrcn Op een klein station bij Bochum heb ben zij zclfs een treinconducteur doodge- schoten, een voorval dat opnieuw groote op- winding heeft veroorzaakt. De Fransche districtsgedclegeerde in Bonn heeft a an het stadsbestuur medegcdeeld, dat de pemeente voor de veiligheid van het ver keer in het geheele district Bonn verantwoor- delijk wordt gesteld. Wanneer bij1 storing de daders niet ontdekt worden. zullen onmid dellijk alle noodige besclienningsmaatregelen door de bezettingsautoriteiten .genomen wor den. Niet alleen wijzen de Franschen en Belgen beambten uit, maar zij weigeren den toegang a an nieuw benoemde plaatsvervangers in het bezette gebied Uit Wiesbaden wordt ge meld, dat de Rijnlandcommissie heeft doen weten, dat de nieuw-benoemden dan alleen zullen toegelaten worden, wanneer zij zich van tevoren schriftelijk verbinden, dat zij de verordeningen van de bezettingsautoriteiten vrijwillig zullen nakomen. Wijzen deze berichten niet op heel wat meer moeilijkheden dan de Fransche minister in Bnvssel wilde doen voorkomen? Het spoorwegbedrijf is in het algemeen onveranderd, d.w.z. dat er nog even weinig geregtld verkeer is. Uit Coblenz wordt gemeld, dat het station door militairen is afgezet en dat de Fran schen trachten de treinen te rangeeren, Voordat de Franschen beslag konden leggen op de bij het station aanwezige locomotie- ven, hebben de Duitsche spoorm'annen ze on- der vollen stoom het onbezette gebied in ge- reden. De Franschen hebben vervolgens den spoorweg opgebroken. Vijf-en-twintig Rijn-reederijen hebben in eeni schrijven iaan den Franschen kolencom- missaris verklaard, dat zij' weigeren, kolen naar Frankrijk en Belgie te zenden Dus ook in dezen blijven de Duitschers zich verzetten, ondanks alle Fransohe opti misme. In dat verzet worden zij opnieuw gesterkt door een bevel van den Rifksminister van Verkeer, die in aansluiting aan den Maandag te Berlijn gehouden kabinetsraad, de spoorwegd'irecties in het Westen bevolen heeft, geene kolen en hout naar Frankrijk en Belgie te zenden, evenmin als Fransche en Belgische troepen- en aanvullingstransponten, ook geene kolen in de Engelsche zone Samen- werking met Fransch en Belgisch, op de Duit sche baanvakken in dienst gesteld spoorweg- personed, wordt verboden. Verziending van treinen door vreemd personeel over door Duitsch personeel bezette baanvakken moet wordm verhinderd. In Ludwigshafen heeft het geheele spoor wegpersoneel gestaakt als protest tegen de arrestatie van den voorzitter der spoorwegdi- rectie en het vasthouden in het directiege- bouw van alle ambtenaren, bij de directie ^verkzaam Dm dergeliike gebeurtenissen te voorkomen zijn alle spoorwegarbeiders en het SDOorwegnersoneel te Mainz reeds bij voorbaat in staking gegaan. Ook daar ligt het spoorwegverkeer volkomen stil. Het gehieel spoorwegbedrijf van Neuss ligt eveneens stil. De arbeid werd onmiddellijk na de bezetting neergdegdi. De goederenstations te Dusseldorf werden door militairen bezet Een douane-inspecteux werd gearresteerd Te Aken is de bevolking tengevolge van de vele uitwijzingen den Belgen zeer vijandig ;ezind, zegt het Hbld- Er kwamen ernstige jotsingen voor tusschen arbeiders en Belgi sche militairen; vele Belgen werden ontwa- pend. De Belgen hebben toen met een groote troepenmacht aangevallen. De verscnerpte staat van beleg is afgekondigd. In Trier werden gister drie hoofdambtena- ren bij de spoorwegen en een hoofdinspecteur der douane gearresteerd, omdat zij wdger- den de Fransche bevelen uit te voeren. Te Boppard trof den burgemeester eenzelfde lot. Het aantal uitwijzingen neemt sterk toe. Te Kaldenkirchen hadden de Belgen twee doua- ne-beambten gearresteerd en in een wagon gesleept, die op het punt stond te vertrekken Op het laatste oogenblik haakte het treinper- soneel die wagon af, zoodat de trein vertrok en de wagon bleef staan. Een opgewonden volksnxenigte op het station eischte de vrijla- ting der beide beambten en de Belgen gaven toe. Maar de volgende morgen om 7 uur na- men zij de beambten weer gevangen en deze werden pe? auto naar Krefeld gebracht Wat betreft de bloedige botsingen te Trier, deze worden ontkend door de Franschen. Niemand zou er zijn gewond door den bajo- net-uitval der spahi's. Blijft echter bestaan, dat de gekleurde troepen toch op de Duit schers zijn los gelaten, en daarmede hebben de Franschen zich heusch niet meer populate gemaakt, zelfs niet in Engeland, gclijk wij gister al meldden. De Engelschen zijn nog om andere redenen niet tevreden over het Fransche optreden. Door de Franschen was n.l. het bcricht ver- spreid, dat de Duitschers den Rijnlanakabel aoorgesneden hadden. Van Engelsche zijde werd den correspondent van het Hbld. echter verzekerti, dat dit een onwaarheid is, door de Franschen uit propaganda verbreid De En gelschen zijn hierover zeer verontwaardigd, schrijft hij, omdat zij vermoeden, dat de Franschen dit gedaan hebben om door een dergelijk bericht den indruk te geven, dat de Engelschen niet meer in staat zijn de orde te handhaven en du9 moeten verdwijnen. De schrijver vemam uit Dusseldorf dat een verandering in de Fransche pol'itiek reeds he- den verwacht wordt. De Duitschers zullen dit optreden beantwoorden, maar hoe, is niet bekend. De moeilijkheden zullen hiermee zeker niet afnemen. Uitlatingen van de voomaamste Brussel- sche bladen bewijzen ook dat er wel degelijk veel moeilijkheden bestaan en zij dringen op krachtige maatregelen aan. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft in een schrijven aan den Opper- president van Munchen wegens het, met het volkenrecht strijdige optreden der Franschen en Belgen tegen de bevolking en de beambten, tot alle beambten der politic met inbegrip der gendarmeu, het verbod uitgevaardigd, de officieren en vaandels der vreemde legeis te groeten.^^^H Wat betreft de levensmiddelenvoorzkning in het bezette gebied, meldt de „Lok. Anz dat van Duitsche zijde maatregelen worden getroffen om de wagons tot aan de grenzen van het bezette gebied te voeren en vandaar uit de levensmiddelen door middel van auto's over het bezette eebied te verdeelen. In de „Rote Fahne" is een oproep gepubli- ceerd, waarin de proletariers in het Ruhrge bied aangespoord worden om tegen de Fran sche imperialistische invasie te vechten, maar niet als dienaren van Stinnes en van het Ruhrkapitaal, maar als revolutionnaire Duit schers, die het lot van Duitschland in handen genomen hebben. De arbeiders van het onbe zette Duitschland worden aangespoord om de regeering van Cuno ten val te brengen en eeni ar'beidersregeering daarvoor in de plaats te stellen-, die in staat zal zijn om het Fran sche volk de hand te reiloen en, zoo noodig, met het Russische proletariaat het Fransche imperialisme te bestrijden Als tegenwicht tegen de Duitsche propa ganda, dTe vooral ook in Amerika wordt ge- voerd, heeft Poincare tegenover Amerikaan- sche persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd, waarin hii formeel verzekert, dat Frankrijk niet voomemens is he tRuhrgebied te annexeeren, maar dat het genoodzaa-kt was Duitsch gebied te bezetten, totdat het Duitsche rijk zich van zijn verplichtingen ten aanzien der schadeloosstellingen heeft gekwe- ten. Dat de Duitsche pers deze woorden van Poincare in twijfel trekt, is wel te begrijpen. Het „Berliner Tageblatt" meent, dat Poin care de wereld voor buitengewoon dom moet houden, wanneer hij haar wil wijsmaken, dat het Fransche imperialisme geene anexatie- bedoelingen heeft. De VorwHrts" schrijft„Poincare schijnt ziin voornemen tot ontruiming van het Ruhr gebied afhankelijk te willen maken van eene onmogeliike voorwaarde, n.l eene intematio- nale leening. die hij juist door zijne Ruhr- actie verhindert Tegenover de Fransche sensatie-berichten die hopen, dat het Duitsche verzet zal ver- lammen. doordat de kolenverzorging der in dustrie b uiten! het Ruhrgebied niet meer kan geschieden, heeft de Rijkskolencommissaris vastgesteld, dat de kolenvoorziening in het algemeen bij de industrie, de gasfabrieken en voor particuliere behoeften zeer bevredigend is. De boycot-beweging gaat door. Nu weei heeft volgens het Hbld. het bestuur van het Reichsverband Deutscher Messie-Interessenten besloten om op geen enkele jaarmarkt Fran sche of Belgische exposanten toe te laten. Een Duitsch exposant mag geen zaken doen met Franschen of Belgen. Bij het doen van zaken in het nieuw bezette gebied moet bijzonder rekening gehouden worden met den moealijken economischen toestand aldaar. De bond van Duitsche modefabrikanten heeft besloten aan zijn eigen leden en die van de aangesloten bonden de verplichting op te leggen voor hun bedrijven geen Fransche of Belgische waren meer te koopen. De „Rote Fahne" vemeemt uit Moskou, dat de Moskousche vakvereenigingsintemationale ter ondersteuning der arbeiders in het Ruhr gebied 100.000 goudroebels heeft gezonden. Het Mad berekent, dat dit bedrag bij1 den hui- digen1 koers een waarde vertegenwoordigt van 770 millioen mark De officieren en beambten, werkzaam bij het Duitsche mindsterie van verdediging, hebben een bepaald percentage van hun in- komen ter beschikking van de Ruhrbevolking gesteld. In een onderhoud dat de correspondent van de Tel. met generaal Degoutte, den opperbe- velhebber van de Fransche troepen had, ver- klaarde deze, na op het verschil tusschen het Pruisische en het Fransche leger te hebben gewezen: Wij hebben geen enkeele moge- ijkheid over het hoofd gezieni, die ons zon- der wrijving en incidenten naar ons doel had kuimen brengen. Wij hebben aan de leiders van het Ehntsche rijk toegezegd, met hun inzichtea rekening te z,ullen houden Zij bleven echter in hun ver- geefsohte worsteling en uitdagende houding volharden. De verantwoordeliikheid voor het leed dat hun land zal treffen, komt dan ook alleen op hun schouders neer, want er is den ding dat vaststaat, n.l. dat de geallieerden niet halver- wege van hun doel zullen terugkeeren. Zij zullen hun wil doorzetten. De hoogere ambtenaren die obstructie tegen ons voeren, worden gearresteerd en uitgezet. Hetzelfde geschiedt met alien, die niet de rechten wil len erkennen, welke wij aan de verdragen en intemationale wetten ontleenen. Degenen die zich schuldig maken aan daden van sabotage zullen worden gestraft overeenkomstig de voorschriften van ons militate wetboek. Als men de daders niet kan vatten, zullen hun chefs voor hen verantwoordelijk worden gesteld. Spoedig zullen1 nog strengere sanc- ties van meer algemeenen aard worden toege- past. Men1 heeft ons geduld thans lang ge- noeg op de proef gesteld. Datgene wat wij verlangen is redelijk en rech'tvaardig. Het is er ons niet om te doen de Duitschers tot het verrichten van slaven- arbeid te dwingen, Het gaat er slechts om, hun werkgevers, de magn-aten der -groot-in- dustrie. die door de Duitsche regeering zijn schadeloos gesteld voor de verliezen, die zij tijdens den oorlog hebben gcleden en die het bovendien nog hebben weten klaar te spelen, de belastingen te ontduiken en zich ten koste der arbeiders te verrijken, tot nakoming hun- ner olichten te dwingen. Wif zullen den tijd en de middelen, die tot dat doel noodig zijn. er ook voor weten te vinden; ik ben er zeker van, dat ik hier ook de gedachten van mijn regeering vertolk, als ik zeg, dat niets ons van den ingeslagen, weg kan afbrengen. Het lot van het Duitsche volk is in handen van dat volk zelf DE ONLUSTEN IN IE RE AND. Maandagavond hebben1 talrijke geweldda- den te Dublin plaats gehad. Er werden bom- men1 geworpen naar de national® troepen., de City Hall, het ceratrale telefoonbureau, wo- ningen van regeeringsambtenaren en direc- teuren van dagbladen, terwijl het huis van den president-commissaris van het bind de „Irisn Times" werd opgebl'azen door middel van een landmijn. Voorts werden. verscheide- ne branden gemeld. N.aar verluidt is Deasy, die te zamen met Lynch het opperbevel over de rebellen voert, gevangen genomen. Bij Fermoy, in het graafsehap Cork, is een bende van 42' rebellen gevangen genomen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Armeensche gedelegeerden verklaa-r- den, dat zij het Russische aanbod in zake een nationaal tehuis op Russisch grondgebied voor de 250.000 Armeniers, die naar Grieken- land, Bulgarije en Syrie zijn gevlucht, hebben aanvaard. De eerste documenten op de conferentie zijn voltooid. Het zijn twee convention tus schen Griekenland en Turkije, welke gister geteekend zijn door Venizelos en Ismed1 Pa cha. De eene betreft de uitwisseling van krijgegevangen' en gijzelaans en omvat om1- streeks 15.000 persouen; de andere de uitwis seling der bevMIdngen. De eerstgenoennde staat buiten hetalgemeene vredesverdrag en treedt heden in werking. Binnen eene week zal de terugkeer der civiele gijzelaars en de re- patrieering der krijgsgevangenen een aanvarcg nemen. De conventie aangaande de uitwisse ling der bevolldngen bepaalt, dat deze werk- zaamheden op 1 Med zullen beginnen en worden uitgevoerd op den grondslag van dwang onder contrdle eener gemengde com- missie van Turken, Grieken en drie neutrale vertegenwoordigers, beaoemd door den Vol- kenbond. Deze conventie is een deel van het algemeen verdrag en treedt in werking, wan neer dit is geteekend. ARMEENSCHE VLUCHTELINGEN NIET IN AMERIKA TOEGELATEN. De Amerika ansche immigratie-autoriteiten gelastten de deportatie van 51 vreemdelingen, meerendeels Anneniers, die toelating vroegen op grond van het feiit, dat zij wegens gods- dienstvervolging uit Turkije moesten vluchten Tot de gedeporteerden, die langen tijd' op het besluit van de immigratie-autoriteiten moear ten wachten, behooren vele vrouwen en kin- deren. DE OPBOUW VAN OOSTENRIJK. Mr. Zimmerman, de commissaris van den Volkenbond, heeft aan persvertegenwoordi gers te Parijs een uiteenzetting gegeven be- treffende de kwestie van den hieropbouw van Oostcnrijk De rede heeft in Weenen een goeden indruk gemaakt. Het vertrouwen op mr. Zimmerman voor het tot stand komen van een buitenlandsche leening is zeer ver- sferkt WIL DIE DUITSOHE REGEERINIG ON- DERHANDELEN? Nlaar de Telg. van toonaangevende vakver- eenigingslkringen vemam, heeft de Duitsche regeering de vertegenwoordigers der vakver- eeniginigen van het Ruhrgebiedl verzekerd, dat ziji vblikomen bereid is, met de geallieerde re- geeringen ini onderhandieling te treden ten einde tot overeenstemming te geralken. De meernng, dat de rijksregeering deze onderhan- delingen aifhanlkelijlk gesteld1 zou hebben van zekere mititaire voorwaarden, zooals vooraf- gaande ontruiming van het Ruhrgebiedl, is absolwut onjuist. De regeering zal van elke gdegenheid, die zich aanbiedt, gebruik ma ken om onmiddellijk onderhandelingen aan te knoopen over de kwestie dler scfiadeloos- stellling, indien door de tegenpartij de eerliij1- ke wensch voor zulke besprddngen te kennen wordlt gegeven. (Zie in ver band met dit bericht de tele- grammen, waar sprake is van een heel an- deren geest bij de Duitsche regeering.) SEN VREEiMD GEVAL. IMIaanriagochtend hebben een aantal meis- jes uit de hoogste Masse eener middelbare sdiooill te 'Brussel op de binnenplaats een kip geen lleverDde gelufdkig'opgehangen, en er omheenl gedanst, all zingende „Gand frantais". 'De kip moesi de Vlaamsche volks- vertegenwoordi.ger Poullet verbeelden. 'De directrice maakte spoedig aan deze meik- waardige manifestaiie tegen dd vervlaam- sching der Gentsche iHoogeschool, welke niet den indruk maakte uit het brein der meisjes aieen .te zijn voortgesproten, een einde. DE KU-KLUX-KLAN. Een congres van burgers van verschillend ras en afkomst is zeven dagen bijeen ge weest en heeft besloten, in geheel Amerika ecn beweging te beginnen tegen het gcnootschap Ku-Klux-Klan KORTE BERICHTEN. In verschillende Russische steden heeft de Russische communistische partij', met de hulp van in Rusland' vertoevende buitenland sche communisten, anti-Fransche betoogin- gen opgezet, wegens de bezetting van het Ruhrgebied door Frankrijk. Het congres van de provintiale bonden der Italiaansche socialistische partij heeft be sloten deel te nemen aan het congres te Ham burg voor het herstel van de socialistische In ternationale. Het incident te Emmeriki tusschen Duit schers en Belgen heeft niet igelieid tot bezet- iiing van Emmerik. 'De spanning in die stad is geeindigd. De aanvoer van cokes uit Duitschland naar Luxemburg is zoo goed alls geheel stop- gezet. iDe fabrieken verkeeren im moei'Mjlke om- standigheden. 'Nlegen; hoogovens zijn reed's gedbofd), en ook met de overige zal dit spoedig moeten geschieden. Gemengd Nieuws GO M MU'N I ST ISCHE PARTIJ. Gistermiddag heeft het congres der Com munistische Partij in openbare vergadering de bespreking hervat van het beleid van het partijbestuur en van de punten die daarbij aan de orde waren. De verschillende redaeteuren van. de Tri bune zijn herbenoemd. Besloten is de regeiing van de raadsverkie- zingen op te dragen aan het Partijbestuur en den P-artijraad. Zonder gedachtenwisse'ing is 'een. door het Partijbestuur voorgestelde resolutie ten aan zien van de cooperatie aangenomen, waaraan het volgende ontleend is: De Communistische Partij enz., overwe- gende: dat de leiding der Hollandsche cooperatie- ve beweging door haar leuze van „politieke neutraliiteit'' de oodperatie hier te lande ver- wijderd houdt van den. bevrijdingsstrijd van het proletariaat en daardbor daadwerketijk de bourgeoisie Steuffltterwijl deze leiding, die in handen is van kleinburgerlijke of refbr- mistische dementen, het Idasse-bewustzijn van het proletariaat vertroebelt en de arbei- dersbeweging schade berokkent door het ver- wekken van valsdie illusies omtrent de coope ratie als middel om1 binnen het raam der ka- pitalistische maatschappijl de positie der ar- headers wezenlij'k te verbeteren dat het om deze redlenen noodzakelijk is de cooperatie iterug te voeren van dezen verder- felijken weg en te laten deelnemen aan den strijd tot ontvoogding van het proletariaat; legt aan de partijgenooten den plicht op, waar mogelijk itoe te treden to.t de bestaande arbeiders-cooperattes van stad en land, waar zij tot taak hebben: lo. de systemstische propaganda voor de communistische ideeen; 2o. de vervorming der bestaande coopera tes tot organen van den revblutionairen klas- sen-strijd. Aan de orde is daarna het punt: verkie- zing Provinciate Staten. Namens het Partij-bestuur \-erdedigde de heer L. de Visser het deelnemen aan deze ver- kiezingen. Als alle mogelijke partijen, aldus spr,, de arbeiders in de war komen maken, moeten wij- voor hen het ticht vain, het commu nistische inzicht laten schijnen. Deelneming aan de Statenverkiezingen is trouwens een inleid'ing tot de dee'ueming aan de raadsvier- kiezingen. Spr. wees er voorts op, dat het van belang is voor de arbeidersklasse, dat de Communistische Partij invloed hebben in de Provinciate Staten. Mien denke slechts aan de belangen van de tuberculose-bestrijding, die hier aan de orde komen, en aan den reac- itiomnairen invloed, dien Gedeputeerde Staten op vooruitstrevende gemeenteraadsbesluiten kunnen uitoefenen. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling om te trachten ook in de Eerste Kamer te komen. De voorzitter wijst erop dat het karakter van de Eerste Kamer door het gereedliggen- de wetsontwerp zich zoo kan wijzigen, dat het voor de communisten zaak wordt ook daar hun propaganda te doen dbordringen. De heer Peper ontried deelneming aan de Staten-verkiezingen, Ze zijn het geld en den tijd die eraae besteed worden, niet ten voile waard. De pajTementaire actie is stellig niet het belangrijkste wapen van de partij. Besloten is dlaama tot deelneming aan die Statenverkiezingen. Ten slotte heeft de partij-bestuurder Brom- mert een. referaat gehouden over de „intema- tionale arbeiders-leening tot economischen opbouw van Sovjet-Rusland" en opgewekt tot deelneming aan deze leening. Het congres is daarna gesloten. B'EIRDOFD. !Een Diuiiisdher, in den tHaalg in een hotel vertoevend, heeft aanigifte gedaan, vannacht jeroofd1 te zijn van 350 en 100.000 M. in het pencoel Adiriaan Amiptstraat 4 in Den Haag. In verband daarmee werd' op aanwij- zing van den beroofde aangehouden dte 29-ja- ri'ge vrouw J. J. L., aldaar wonend. VEIRIHUIZTNG' VAN tDEPARTEMEN- Met de overbrenging van het departement van landbouw van den Bezuidenhout naar de lokalen aan diet Binnenhiof, tot dkusver in ge bruik bij! de departementen van binnenland!- sChe zaken en van ondeiwijs, en omgekeerd met de verhiuizing van het departement van onderwijs naar. het departementegebouw aan den Bezuidenhout, waarin ooiki, naar men weet, het ministerie van arbeid, handel en nijlverheid zall worden gevestigd Ook de secretaris-generaail van het depar tement van onderwijs, ikunsten en wetenschap- pen, jhr. mr. Feith, zali morgen zijn bureau vestigen in het gebbuw aan den Bezuiden hout. DE BEND'EIMIING VAN EEN OOMlMTS- SAIRIIS VAN POLITIE TE MAASSLUIS. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Boon betrefifende de benoe- ming van een commissaris van politic te MaasSliuis heeft de minister van justitie het volgende geantiwoord: De tot commissaris van politic te Maas- sluis benoemdlen sollicitant was laatstelijk commissaris van politie in Nederlandsch-In- d'ib, met verlof hier te lande verblijvende, en t.e voren inspecteur van politie te Rotterdam. Deze candidaat behoorde dus vroeger tot de Nederlandsche politie, en de omstandigheid, dat Mjl laatstdijlk een politiebetrdkking in Ne- d'eillandsdi-Indiei verviulde, kan niet be- sohouwd Worden. als een reden, dat hij voor de vervullinlg van een politieambt in Neder- landl niet in aanmerking zou Ikunnen komen, wanneer hij! overigens daarvoor de noodige gescMctheid bezit Op gronid1 der ambtsberichten moest hij ails biji uitstek: igeschikt beschouwdl worden en het belang van een goede zorg voor de politie- aangefegenhedem scheen door ziijin benoeming het best gewaarborgdl. Natuurlijk wordf aan uitingen van wen- schem uit de igemeente en uit het gemeente- bestuur, indien zij! vemomen worden, wel aandacht geschonken. 'In dit geval werden zij' hoofdzakelijk met het oog op bezuiniging te berde gebracht. Doch1 het gemeentebestuur is niet ambtshalve tot advies geroepen en hoe- wdl naar zuiinigheidi igestreera1 moet worden, is tochi een richtige bezetting van het ambt de hoofdfeaak. Wanneer een commissaris van politie in Indie, die vroeger hier te lande als inspecteur heeft dienst gedhan, voor wieni terugkeer naar Indie in verband met familie-omstandigheden en gezonriheidsredenen. bezwaarffijlk is en dte op grond der ambtsberichten als bij uitstek geschikt beschouwd moet worden, benoemd wordt tot comntissarils van politie hier te lande, is daarin, naar de ondergeteelcendd meent, geen redetijlke grond gclegen om aan den goedem geest onder het hooger politie- personeel hier te lande afbreuik te doen. EL'ECTRrSOHE BIUIT0NSPORIOHE- DIE'N. Maandaigmiddag raakte op den Velserweg te Beverwijk een electrische lantaarn defect, v ALKMAARS

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1