DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRDKW B.R'K voor feestvergaderingen levert spoedig en net N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms, COSTER ZOON, im De stiefmoaderlijke betiandeling van hat personesl van den Armenraad. Voordam G 9, ALKMAAR, No. 27. Honderd vjjf en cwintigste Jaargang Abonnementsprljs foij yooruitbetallng per 3 maanden f2.«-fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertenttepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plOiLt.?riimte. Brleren franco NX Book- en Handelftdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam €9, Tel. AdrnMstr. 5o. 3. Redactie 3fo. 33. DONDERDAG 1 FEBR0AR1 Buitenland Birtiietiland. Geme^gd Nieuws Dii nummer bestaat tilt 2 bdadteo. Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredaeteurTj N. ADEMA. Men zal zicii herinneren, dat Burg, en Wetn. verleden jaar de begrooting van den Aimenraad met 1300 verminderd heb-ben. Dat geschiedde omdat Burg en Weth. zich met mei het inzicht van bet bestuur van den Armenraad konden vereenigea dat bet perso- ueei van dien Kaad er recbt op heeft, wat naar saiarteermg betreft, gclija geateid te worden met bet secretarie-personeei. Burg, en Wetb. bebben dat het vorige jaar onnoodig geacbt en bi den Raadi zijn biji de bespreking van deze kwestie de zond-erlingste beweringen geuiit. Het pqsoneel van den Aimenraad zou geen diploma's beZitten, niet gescboold zijn enz., terwijl als hoofdinotief tegen de gelijk- stelbng aangevoerd werd, dat bet werk van den Armenraad belangrijk vermbiderd zou zijn. Wij hebben daar toen reeds ten krachtigste tegen geprotesteerd en widen er nu de kosten van den Aimenraad bii de behandeling der Gemeente-begrooting opnieuw moeten vastgesteld worden nogmaals op wijzen, dat men verleden jaar bet personeel van dien Armenraad zeer onbillijk behandeld heeft. Wij zijn, om den toestand van het oogenr blik te kunnen beoordeelen, dezer dagen eens op onderzoek uitgegaan en de secretaresse van den Armenraad heeft ons alle gewenschite inliclitingen verstrekt. Het is ons gebleken, dat men op den Ar menraad evenals het vorige jaar, be&list ont- kent dat de werkzaamheden daar verminderd zouden zijn. Zij zijn integendeel steeds ver- meerderd en van de ambtenaresse voor sociaal werk, de klerke en de tijddijke hulp wordt voortdurend zwaarder arbeid geeischt:. Het is dan ook zeer onbillijk deze dames haar salarisverhooging en een behoorlijke re- geling harer rechtspositie te omthouden. Reals verleden jaar heeft het bestuur van den Armenraad zich niet bii de schrapping van 1300 der salarisbedragen ncergelegd, maar de kwestie, ingevolge artikel 62 der Ar- menwet, aan het oordeel van Ged. Staten on- derworpen. Daarbij is Ged. Staten er op gewezen dat het bewuste bedrag van f 1300 bestemd was voor verhooging van de salarissen van het personeel in dier voege, dat het salaris van de ambtenaresse voor sociaal werk van 1700 op 2100 zou worden gebracht, dat van de klerk van 1100 op 1500 en dat van de tijdelijke hulp van 200 op 700 Medegedeeld is, dat de betrokken salaris sen. tot dusverre nog steeds niet gelijk waren gebracht met de jaarwedden van gemeente- ambtenaren, hoewel het bestuur aanstuurt op cen gcleidelijke en voor de gemecntekas zoo min mogclijke bezwarende verhooging. „Dit", aldns het adres aan Ged. Staten, „brach-t ons er toe de klerke gelijlk te stellen met den gelij-knamigen rang in gemeente- dienst, de ambtenaresse voor sociaal werk met den rang van adjunct-commies ter secre taire, hoewel ten opzichte van dit laatste de vraag blijft, of het werk van deze ambtena resse niet veeleer met dat van een commies ter secretarie behoort te worden vergelekcn. Dat wij aldus vervolgt het adres daarbij ook overigens nog aan den lageni tent zijn geblcvcn, moge Uw College blijken uit de omstandigheidi, dat wij aan den Raad niet meer dan de minimum-salarissen hebben ge- vraagd, hoewel van enkele ambtenaren het aantal hunner dienstjaren alleszins recht gaf tot het vragen van eenige periodieke verhoo- gingen. Bovendien aldns het adres vestigen wij er Uwe laandacht op, dat de Raad nadat wij' onze begrooting hadden ingezonden, de salarissen der gemeente-ambtenaren nog maals heeft verhoogd, zoodat b.v. het door ons voor de klerke gevraagde salaris nog 100 blijft benedeni het minimum dat voor den gelijken rang (de laagste groep) in ge- meentedienst thans werd1 bepaald, terwijl het voor de ambtenaresse voor sociaal werk ge vraagde salaris 250 blijft beneden het mi nimum dat thans aan den rang van adj. com mies ter secretarie is verbonden. Zeer terecht heeft het bestuur er vervolgens op gewezen, dat de Raad blijkbaar het belang onderschat van het werk dat door den Ar menraad verricht wordt en niet de juiste voorstelling heeft van de eischen, die dit werk aan het personeel stelt. De Raad toch is van meening, dat de amb tenaren „geschoold" behooren te zijn doch ziet geheel voorbij dat de bijna 8-jarige prac- tijk het personeel reeds geschoold heeft. Voorts ziegt het adres 1 heeft waar- schijnlijk bet altruistisch doel waarvoor de Armenraad werkzaam is, medegewerkt tot het ontstaan der gedachte, dat de salarissen zijner ambtenaren vanuit een bijzonder oog- punt moesten. worden bekeken eni bij1 de bepa- ling daarvan in zekere mate ook van die amb tenaren mocht worden geeischt, dat zij! hun werk gedeeltel'ijk pro deo zoudien verrichten, welke beschouwingswijze volstrekt onjuist is daar de Armenraad eeni ambtelijke instel- ling is. Het adres wijst er ten slotte op, dat wan- neer de Raad de salarissen dezer ambtenaren op het lage peil wenscht te handhaven dit slechts kan berusten op een onjuist inzicht omtrent de mate waarin de ambtenaren van den Armenraad recht hebben op een volwaar- dige belooning voor haar werk en voorts in een ondersohatting van het belang van dit werk zelf. Op dit adres, ingediend op IS Juli 1922, Is nog geen beslissing genomen. De ambtelijke machine schijnt ook in Haar lem niet vlug te draaien en het gevolg is, dat nu de kwestie nog steeds niet tot een oplos- sing is gekomen, net conflict zich bij1 deze be grooting herhaalt. De salarissen van de gemeente-ambtenaren zijn inmiddds verhoogd en het gevolg is, dat het verschil in salarieering tusschen deze en de ambtenaren van den Armenraad thans een nog veel schriiler tegenstelling vertoont. Zonder aanspraak op eenige periodieke ver hooging wegens het aantal aienstjiaren te maken en zich met de geliikstelling met kleike en adjunctcommies tevreden stellende, komt het personed van d'en Armenraad thans reeds een bedrag van plm. 1900 meer toe dan de gemeente gelieft toe te staan. Het is begrijpelijk dat de Armenraad ook dit jaar tegen deze onbillijke behandeling op- komt, maar ook Burg, en Weth. blijken vast- houdend eh hebben de begrooting van den Armenraad van 7035.85' tot 5130.10 te- ruggebracht waardoor het personeel van dien Raad opnieuw elke kans op eenige promotie en rechtspositie ontnomen wordt. Hoe onbillijk die behandeling is en hoe grievend voor het personeel dat geeni diplo ma's kan overieggen, omdat die diploma's nu eenmaal niet bestaan is duidelijk uit het feit dat daarvan steeds ingespannender arbeid vereisoht wordt. Gaat men bovendien na, dat de voornaam- ste gemeenten waar Armenraden gevestigd zijn, zooals Amsterdam, Arnhem, Delft, Dordrecht, Den Haag, Groningen, Hiaarlem, Hilversum, Leiden, Rotterdam, Utrecht enz., alle de financieele gelijkstelling met het ge- meente-personeel doorvoerden, dan is het on- begrijpdijk dat men zich in Alkmaar op een verouaerd en hoogst onbillijk standpunt blijft stellen. L a at men Ged. Staten het werk uit handen nemen en zelf de ten vorige jare genomen be slissing ongedaan maken. Wil men de beslissing van Ged. Staten evenwel afwachten, dan zal het toch zeker noodig zijn, volgnummer 201 ,,'Kosten van den Armenraadniet op het dlaarvoor uitge- trokken bedrag van 5130.10 vast te stellen. De Memorie van Antwoord laat n'iets van den thans gevoerden strijd dborschemeren en juist daarom is het wenschelijk dat hierop nog even de aandacht gevestigd wordt en de mogelijkheid open gelaten wordt dezen post tot de gevraagde soin van 7035.85 te ver- hoogen. Het heeft ons getroffen, dat in het Alge- meen Verelag der Gemeente-begrooting geen der raadsleden de aandacht op dezen post heeft gevestigd! en het is juist om te voorko- men dat hij niet in bespreking zal gebracht worden dat wij daarop nog even! n'adrukkelijk de aandacht will en vestigen. Het nuttige weric van den Armenraad ver- dient inderdaad meer waardeering dan in de stelselmatige achteruitzetting van het daar- aan verbonden personeel tot dusverre tot uiting is gekomen-. DE BEZETTING VAN HET RUHR- GEBIED. Minister Le Troquer en generaal Weygand hebben Dinsdagavond tijdens de kabinetsbe- sprekingen te Parijs verslag uitgebracht van de vorderingen, die gemaakt zijn met betreki- king tot de actie in het Ruhrgebied en op de onderhandelingen te Bussel. Ook hier gaf de minister uiting aan een groot optimisme, dat door berichten van Duitsche en- Engelsche zij- de wel wat wordt tegengesp-rokm. Hij be- weerde zelfs, dat in het zuiden, waar een deel van het spoorwegpersoneel op post bleef, het verkeer geschiedt door sam-enwerking van r Fransch en Duitsch personeel, en dit niu is iets wat niet zoo waar is aan te nemen, ge- zien de orders van den Duitschen verkeers- minister. Dat de treinenloop in het noorden al weer bijna nonnaal zou zijn, is al even moeiliik te gelooven. Versterking van de geallieerde actie is noo dig, zegt een Havas-berichtje (tegenspraak met le Trocquer's beweringen?) en daaroin moest de samenwerking der verschillende diensten inniger zijn Er zal daarom een spe- ciaat organisine worden gevormd, waarin zit- ti-ng zullen hebben een Franschen en een Bel- gischen commissaris, welk organisme de defi- nitieve leiding van de actie in handen zal krijgen. Naar verluidt zal generaal Weygand daarin voor Fran-krijk zitting nemen. Volgens te Duisburg ontvangen berichten is het in werking treden van het douane- cordon, hetgeen gisternacht zou geschieden, uitgesteld. Het gerucht lotpt, dat, alvorens tot de definitieve afsluiting van hot Rulirge- bied van h-et overige Duitschland over te gaan, de Fransche regeering eerst nog een ul timatum naar Berlijn zal zenden, waarin van de Duitsche regeering wordt verllangdj, dat zij haar sabotage-bevelen aan de ambtenaren en arbeiders in het bezette gebied weer zal intrekken. Wanneer deze eisch zou worden verworpen, zal het douane-cordon definitief in werking treden. Het verzet breken zal den Franschen nog zoo gemakkelijk niet vallen. Tegelijk met bo- venstaSnd bericht wordt gemeld, dat de ver- scherpte staat van beleg, die Dinsdag in het Ruhrgebied in werking is getreden, veel ver zet ontmoet bij de bevolking. De valcvereeni- gingen te Bochum hebben te kennen gegeven, zich niet daaraan te. zullen houden. Ook de politie stelt zich op het standpunt, dat het haar onmogelijk is alle personal te airestee- ren, die zich tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur op straat bevinden. Zij wijst in dit verband op de duizenden mijnwer- kers, die zich's nach-is naar hum werk moeten begeven. Dinsdagavond he('ben te Essen vele hon- derden personen op het Stationsplein gede- m-onstreerd tegen den versclierpten staat van beleg. Daar de bladen Essen onder censuur staan, maakt de spoorwegdirectie door mid- del van strooibiijettsn en geschreven mede- deelingen aan haar personeel haar maatrege- len bekend. In cen bespreking tusschen hoogere spoor- wegambtenaren en de Franschen, waarin de bezettinigsautoriteiten het spoorwegpersoneel vroegen of zij geneigd waren om de Fransche bepalingen na te komcn, werd dit rondweg geweigerd. Vermoedelijk worden alien thans uitgewezen. Het aantal uitwijzirigen is nu reeds gesta gen tot eenige honderden, bij tientallen wor den de bevelen uitgereikt, aan burgemeesters, douane-beambten, regeerings-ambtenaren, studenten enz. Bij de arrestatie van den di recteur der telegraphie te Bochum werd het postkantoor door machinegeweren en panit- ser-auto's afgezet. De Franschen hebben van de arbeiders der autofbriek Lumeg te Bochum geeischt om de Fransche auto's te repareeren De arbeiders weigerden dit. Derhalve werd gistennorgea de werkplaats door een Fransch bataljon be- zet. Nogmaals weigerde de fabrieksdirectie het werk te doen uitvoeren. Wanneer de Fran schen niet wegtrekkeo, zullen alle arbeiders het werk neerleggen.- Gisternacht zijn Fransche cavaleriepa- trouilles te Dusseldorf-slaags geraakt met menschen, die uit een- cafe kwamen, hoewel die geen aanleiding tot een aanval gegeven hadden. Een der burgers werd gewond door de Franschen meegenomen. Het kolentransport naar het onbezette ge bied, dat gisteren no^ ongehinderd geschied de, zal krachtens mededeelingen van de Bel- gische en Fransche rggceringen aan de Duit sche zaakgelastigdert te Brussel en Parijs van heden af door de bezetters absoluut verhin- derd worden. Het zal af te wachten zijn wat de Duitsche regeering nu weer zal doen. Het is niet te verwachten, dat de tegenstand zal worden opgegeven Ter voltooiing van het douane-cordon heb ben de Franschen nog eenige plaatsen bezet Verwacht wordt dat zij voorloopig niet ver- der zullen gaan. Buiten het bezette gebied vallen nog Elberfeld, Barmen, Hagen, Hamm, Munster, Dorsten en Wezel. Over het algemeen kan men zeggen, dat de toestand in het bezette gebied vrijwel onver- anderd is: stakingen h-ier en daar, verbroken telefoon- en telegraafverbindingen, gebrek- kig spoorwegverkeer, requisities van, wonin- gen, schol-en en particuliere auto's voor de Bezettingstroepen. De stemming onder de bevolking wordt met den dag zenuwachtiger en te vreezen is, dat het binnen heel korten tijd tot straatge- vechten zal komen. Doordat wegens de sto ring in telefoon- en telegraaf zoo goed als geen betrouwbare berichten uit de verschil lende plaatsen komen, vinden allerlei geruch- ten gretig geloof. De aartsbisschop van Keulen- heeft zich in een radio-telegram tot den Paus gewend met verzoek, stappen te doen bij de Fransche re geering betreffende de uitwijzing van Duit sche ambtenaren en hun gezinmen. De Fransche bezetting heeft de verschijning van de ,,Kolnische Zei-tung" van heden af ge- durende 9 dagen verboden. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Een mededeeling te Lausanne, dat de Franschen en Italianen de onderhandelingen met de Turken zouden voortzetten, in afwe- zigheid der Engelsehen, heeft bij- laatstge- noemden een zeer onaangenamen indruk ge maakt Men spreekt zelfs van een verbreken van het „geallieerde front" te Lausanne Zoo erg zal het echter nog wel niet worden, want van gezaghebbende Engelsche zijde wordt al verklaard, dat deze Fransche no-ta veel aanleiding heeft gegeven tot noodeloo-ze ontstemm-ing. Ismed Pacha heeft een- week uitstel ge- vraagd om het vredesverdrag te bestudeeren, De Engelsehen zullen nog tot Zondag te Lau sanne blijven. Men hoopt dat de Turken dan het verdragi zullen teekenen. EENI •NlIlEUWE MIAR1K. iNaar de -BruSsdsche correspondent van de Telg. verneemt is door de Fransche en de Bel- gische regeering in overteg met banikiers uit berde landen- een papieren mark met gedwon- I gen koers in) het geheele (bezette gebied- van - Duii'tsdiland uit te iglven. 'Deze mark zal wat de druik betreft, geheel van- de Duitsche ver- sdhllen. De Ik-oers zaU natuurlijk h-ooger zijn dan die van- de gewone Duitsche marie. DIE iHDUD'ING1 DER BIELGISOH'E SO- CrALI'STEN. De aligemeene raad der socialistische partij hield zich hedenmorgen met de Ruhrkwestie bezi'g. Hit leende het oo-r aan een mededieeling van den Engelsehen socialistischen aifgevaar- diigde Buxton, die u-i-td-rulkildng gaf aan de meening, dat de bezettiinig van de Rluhr niet zal leiden tot oplossing van het schadiever- goedingsvraagstiuk. De aigameene raad be- sloot een telegram aan Branting te zenden met verzoek, de kwestie >in den Volkenbond ter sprake te brengen. VOLKENBOND. De Raad- van den Volkenbond heeft gister- morgen een openbare zitting gehouden, waar in Balfour een uiteezettig gaf van de kwes tie der grenzen tusscheni Furkije en het man- daatgebied' van Irak. Hij- herinnerde aan de moeiJijkheden op de conference van Lausan ne aangaande de grenzen van Irak, i® het bijlzonder wa-t betreft het gebied van1 Mesoei. Hlij! voegde hiertwji, dat lord Curzon op eigen initiiatief' den Raad verzocht heeft zich met het prohleem bezig te houden, en wees op de gievaren, welke de kiwestie van Mosoel voor den vrede kan opleveren. DE IERSOHE KWESTIE. Gisteravond kreeg de senator van den Ier- schen Vrijstaat, John Bagwell, die directeur- generaal is van de Ierschen Great Nbrthern Railway, in zijn wouing te Howth in het graafschap Dublin bezoek van 5 gewapende personen, die hem in een auto ontvoerden. Daarop heeft de regeering officieel bekend gemaakt, dat, -tenz Bagwell binnen 48 uur onverlet in vrijheid wordt gesteld, er een strafexpeditie zal worden op touw gezet te gen de leden van de samenzwiering, die het er op voor ziea heeft, parlemen tsleden, offi- cieren en andere vooraanstaamde personen te ontvoeren. In verband met de daden van geweldi, wel ke voortdurend- in lerland en zelfs in de -hoofdstad- bedreven worden-, vraagt de be volking zich af, of de troepen der regeering sterk genoeg zijn om het leven en dien eigen- dom der burgers te beschennen. All-es schijnt in een chaotischen toestand te verkeer en. De regeering heeft een aan'tal ambtenaren oinit- slagen, die in het geheiim met de rebel'len beulden. Het feit, aat de rebellen goed voor- zien zijn van geweren, bonimen em muniitie heeft een gevoel van onzekerheid in het leven geroepen. Men hoopt, dat de reorganisatie van het leger, welke thans -toit stand wordt gebracht, vsrbetering van- den toestand ten gevolge zal hebben. Bij het gemeentehuis en te telefooncentrale zijn bomrnen ontploftc. Vele branden zijn uit- gebroken. MIJNONGELU'K BIJ BEUTHEN. In de Heinitz-mijin nabij Beuthen- heeft he denmorgen een ernstige ontploffing plants gehadi, waardoor 300 mijnwerkers van de buitenwereld werdein afgraloten. Het red- dingswerk is onmiddellijk begonnen. Er zijn reeds tweehonderd man te voorschijn ge bracht, onder wie 35 dooden. Zeshonderd- man zijn nog in de mijnen begraven. KORTE BERICHTEN. Nlaar uit R-ome aan de Fransche bladen wordt gemeld heeft Mussolini de opheffing van alle mili'taire muziekkorpsen gedecre- teerd. A-l-leen die van de carabiniers en van de grenadiers zullen nog blijven bestaan. Te Mi-laan is een opzienbarend proces begonnen tegen de co-mmunisten, die in No vember 1920 te Bologna in het raadhuis op gemeenteraadslieden gescho-ten hebben. De zaak trekt de beiangstelling van heel Italie. Door vroegere ministeries van Giolitti in 1920 werd reeds beslotero de daders -te ver- volgen. Door de democratischen afgevaardi-gde Meswain (U.S.) is een wetsontwerp inge diend, dat straffen vaststelt van tien jaar ge- vangenisstraf of 25.000 dollar bode voor de- gen-en, die door middel van omkooperij- met geld een betrekking trachten te krijgen bij' een der regeeringsdepartemenlten. Naar uit Hampton, Virginia, gemeld1 wordt, zijn een kapitein een eenige sold'aten, die met 43,000 dollar soldi) van de Natio- nale Ban-k kwamen, oVerva'leni door slechts twee mannen, (fie hen gebonden in de bos- schen achterlieten en met het geld verdwe- nen. In New-Yoric wordt reeds langer dan een maand1 tevergeefs gezocht naar een -koop- mian. Vermoedelijk wordt hij vastgehoudlen om een losprijs voor hem te kunnen krijgen. Door een ongeluk op scheikundeies is een meisje zoodanig veriminikt, dat zij- haar toekomstige loopbaan van pianiste moet op- geven. De leerares is tot 350 p. st. schade- vergoeding veroordeeld. Te Chicago is door een rechter bepaald, dat voortaan iedete man, die een vrouw ach- tervolgit met liefdeverklaringen, voor altijd uit de stad verbanraen' zal worden. Er is al een slachtoffer gevallen. SCHIRIFTE'LIJKE VRAGEN'. De faeer Staa-lm-an heeft aan den minis ter van waterstaat gevraagd: 1Is heTjuist, dat op een desbetreffend in de Commissie van Overleg gedaan- verzoek door het Staatsbedrijlf van de Post, Telegraaf en Telefoon ten beboeve van zijn vastaange- steld-e ambteniaren- de mogelijkheid wordt ge- opend een rijwiel aan te schaffen tegen den prijls van /96 voor een heeren- en f 112.50 voor een damesrijwiel, bij' afbetaling van ten minste 10 per maand? 2. Zoo ja, acht de minister dan voldoende motieven aanwezig voor zulk een con-curren- tie met den particulieren handel, die mee heetft te dragen de vele millioenen, welke dii Staatsbedrijlf aan tekorten oplevert? DEPARTEMENT VAN OORLOG. Met ingang van heden worden de afdee- Onze prljzen zfja niet hooger dan die van andere drukkorfjen. lingen IX (coimptabiliteit) en VIII (militaire adiministratie) van het departement van oor- log vereenig-d tot een afdeeling comptabiliteit, met de leiding waarvan belast is kapitein Ringeling. Tot dit oogenblik waren' deze nog niet ver- eenigde afdeelingen verspreid in bureaux, welke gevestigd waren in verschillende ge- deelten van Den Haag. De nieuwgevormde afdedling wordt ondergebracht in de beschik- baar gekomen lokafiteiten van de topografi- sche inrichting aan het Plein. Het ligt in het voornemen, geleidelijk alle andere afdeelingen van het departement van oorlog, welke thans nog gehuisvest zijn in perceelen in verschillende stadsgedeelten, over te brengen naar de voorma-lige topogra- fisdhe inrichting, zoodat dan het geheele ambtenaren-personeel van het departement van oorlog geconcentreerd zal zijn in het de- partementsgebouw aan het Plein. ITALIAANSGH GEZANT. Eerstdaags is de benoeming te verwachten van- markies Francesco Maestri-Molinari tot gezant van Italie biji het Nederlandsche hof. Markies Maestro was laatstelijk gezant te Montevideo, -waar hijj Italie gedurende een aantal jaren heeft vertegenwoordigd. SCHIP VAST GERAAKT. Doordat een scihip gistenmorgen- in da Markbrug is vastgeraakt, kon de trein van 7 uur 23' min. uit Roosendaal, Zevenbergen niet bereiken. De snelrein uit Zwaluwe van 9 u. 19 mim ging nu rijden tot de Markbrug, waar de reizigers voor de richiting Roozen- daal plaats kondea nemen in den trein van 7 u. 23 min. en de andere reizigers konden in den snel trein overstappen, die hen terug- bracht naar Rotterdam. Een en' ander veroor- zaakte een vertraging van on-geveer 1 H uur Gistermiddag had het verkeer in Westelijk Noord-Brabant nog groote vertraging, daar de treinen niet verder konden komen dan de Markbrug, die nog steeds versperd is door -h-et sch-ip dat in de brug vastzit. Alle treinen loopen nu over de lijn Roosendaal-Breda Zwaluwe. U1TG ERRAND. Gistermiddag is de groote boerderij De Schuilenburg aan den- Zutphensrfien straat- weg -te Apeldoomi, toebehooreud aan den heer W. H1. Th., vrijlwel geheel uitgebrand, De brandweer, welke met de autobrandspuit en een kleine motorspuit uitgerukt was, kon het gebouw niet meer redden, alleen de schuren en- andere omliggende gebouwen bewaren. Verzdkering d-ekt de schade. Dinsdag is te Oosterbeek een transforma- tonzuil uitgebrand, ten-gevolge waarvan in Zuid-Gelderland een storing in de levering van- electrischen stroom ontstondi, die voor sommige districten echter van korten duur was. Dinsdagavond laat is biji afwezigheid van de bewomers brand ontstaan in het perceal Schapenstraat 50 te Hilversum, bewoond door het gezin, Elburg. De vlammen deelden zich spotxiig aan- de drie andere perceelen mee, -bewoond door de gezinnen Van- den Brink, Wefe en; Verlangen. De brandweer had den brand spoedig onder de knie, doch kon niet verhin-deren, dat de zolders en ach- tervertrek-ken geheel uitbrand-den. De oorzaak van den brand is onbekend. Wels en Van den Brink waren niet tegen brandschade verze- kerd. ERNST 1G' OINGElLUK. Gisterochtend fieeft op den Zuid-Buiten- sin-gel -in Den H-aag, nabijl het Om en Bij, even voor de brug, eeni ernstig ongeluk met doodelijlken aflloop plaats gehad. De 63-jari- ge groentenkoopman L. P. L. uit de Jacob Catsstraat 183 in den Haag, die aldaar met een' wa-gen reed1, werd' door een, motorwagen vani tramlijni 6, die van de remisie kwam, aan- gereden, met het gevolg, dat zijn achterhoofd -onder die wieleni geraakte. Hij was op slag dood. Het lijk werd naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat vervoerd. DIEFSltAL. Uit een dep che, van Arnhem naar Alm-elo verzonden, is te Hengel-o, waar de depeche bledf staan, een aan-geteekende brief vermist, inhoudende vier cheques voor de firma Ten Bos te Al'melo, bedragende 719.08, f 24.45, /8.05 en 13.90. Restjes van den brief zijn teruggevonden aan- het positgebouw op -het station. Schade is er niet geleden, daar de cheques niet zijn aangehoden. BLOBDVE RG rFTIGING 'De 21-jarige boerenknecht IH. J. W. uit La-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1