DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 29. Honderd vijf en twintigste Jaargang. 1923 3 FEBRTJARI ZATERDAG Dit rammer bestaal uit 3 bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et. Advertenttepr. 25 ct. p. regel, grootere letters na&r Brleven franco Jf.Y. Bock- en HandeMr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9S Tel. AdmlnJstr. Ko. 3. Redaetle No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Bnttenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Ondanks de tegenwerking van. den regee- iingspresident in het district Dusseldorf, die, zooals vvij onder de telegramnien in ons vorig numnier meldden, weigerde de mededeelin- gen van den Franschen generaal over stop- zetting van het vervoer van kolen en cokes bekend te maken, heeft de voltooi'ing van het douane-cordon reeds dtt gevolg gehad, dat 35 met kolen beladen treinen werden aange houden. Deze zouden anders natuurlijk naar onbczet Duitschland zijn gegiaan. De afslui- ting schijnt nogal goed te zijn, want ook vracht-auto's, die met kolen van de mijnen waren verbrokken, zijn aangehoudeni. De ge- Volgen van het vasthouden d-er kolen in het bezette gebied, zegt een bericht uit Berlijn, welke voor het onbezette gebied bestemd zijn, bestonden tot nu toe slechts uit algemeene verkeersstoringen en ophooping op de stati ons, in het bijzonder op de groote stations aan de Westzijde van het koiengebied. Inmiddels schijnt het den Franschen en Bel- gen te zijn gelukt voldoende spoorwegperso- neel bij elkaar te krijgen, om den- treinenloop weer op gang te krijgen. Een Havas-bericht spreekt al van een geregelden dienst in alle richtingen,.maar hier zal de wensch wel de vader van de gedachte zijn. In verband met dit optimistische bericht zegt Havas verder: „De bevelen van de rijksregeering hebben in Duitsche kringen in het Rijnland en het Ruhrgebied- een toenemende ontevredenheid doen ontstaan. De handel is veronitrust en lijdt zware veriiezen; de arbeiders verwijten hot den spoorwegarbeiders en ambteoaren bitter, geld van de rijksregeering te hebben aangenomen voor een staking, welke de be- volking van honger dreigt te zullen doen om- komcn." Een Berlijnsch bericht zegt: Op de lijnen, die door de Franschen in beslag zijni geno- men, wordt slechts een matig militair ver- keer in voetgangerstempo onderhouden. Het ingrijpen in het verkeer kan in drie tot vier dagen de algeheele stillegging van het ver keer tengevolge hebben, zoodat dan de le- vensmiddelenverzorging behalve door andere verkeersmiddelen onmogelijk moet worden. Duitschland maakt zich over't verbod van kolenvervoer nog niet erg bezorgd, het ge- looft, dat Frankrijk en Belgie veel eerder ge- brek aan brandtof zullen krijgen. Nu reeds is de cokesprijs in Frankrijk gestegen en aan eenige spoorwegmaatschappijen verzocbt ko len in Engeland te koopen. WaUzal nu Bri tannic doen? Immers ook Duitschland koopt daar en heeft van eenige mijnen reeds de heele productie genomen. 'Zal Frankrijk nu de voorkeur krijgen? In de Duitsche pers wordt er op gewezen, dat het vasthouden der kolentreinen in het Oosten van het Ruhrgebied nog geen.verzen- ding van de kolen naar het Westen beteekent. Wat de voedselvoorziening betreft, de Duitsche rijksminister dr. Luther heeft met vertegenw-oordigers van vakvereenigingen enz daarover geconfereerd. De regeeri ngsprcsiden-t te Bochum heeft een verordening uitgevaardigd, volgens wel ke de aanmaak en den verkoop van tarwe- brood, koeken en allerhande gebakjes, voor welkOr bereiding tarwe-meel wordt gebruikt, is vorboden De motiveerin-g voor het Git- vaardigen van deze verordening is, dat die bczettingstroepen tarwe-brood en koeken en gebakjes, uit dit meel bereid, veelvuldig koo pen en zoo het beschikbare tarwe-meel aan de consumptie o-nttrekkem. De Fransche autoriteiten bevalen gister aan vier mijnen in het Gelsenkirchen-Dort- mund-district. om de kcvlenleveranties aan Frankrijk overeenkomstig de schadevergoe- din-gsregeling, onmiddellijk te hervatten. Of dit bevel zal worden opgevolgd? De Franschen hebben de bruggegelden in beslag genomen van alle bruggen over den Riin, de Ruhr en de kanalen. In een interview met de „Lihre Belgique". sprak de Belgische minister-president Theu- nis forme! tegen, dat er sp-rake zou zijn van het onder de wapenen roepen van lichtingen in verband met de uitbreiding en de behoeften der bezetting van het Ruhrgebied, tot dusver zijn de uitgezonden troepen voldoende. Uit het verloop der gebeurtenissen zal blijven, of het noodig is. het militair vertoon uit te brei- den. want, aldus Theunis, wij zijn: bezig met een opera tie, welke in ieder g-cval tot het ein- de toe moet worden doorgezet. De minister-president voegde er aan toe, dat de verschillende alarmeercnde geruchten door den Duitschen propaganda-dienst wor den verspreid. Hot kolenvervoer voor het onbezette Duit sche gebied ligt stil. De Franschen zijn thans voomemens een poging te doen om de kolen, die zii totnogtoe niet konden krijgen, zelven naar Frankrijk tevoeren. Het bevel der bezettingsautoriteiten aan eenio-e miinen, om de leveringen van kolen aan Frankrijk te hervatten, is met een weige- ring beantwoord, waarop terstond Fransche commissi en naar de mijnen trokken om daar- 'nee in direct contact te treden. Niet overal eehter worden zij toegelaten Op de Moller- miin bii Bottrop werd een dergelijke commis- pie door de brandweer verwijdend en> op an dere s+aaKmijnen. o. a. te Zweckel en Schol- ven bii Oladbeck werd den commissarissen do toegang geweigerd. Vormoedelijk zullen deze gebeurtenissen de ontstemmifig der Franschen nog vergrooten en aanleiding geven tot nieuwe uitwijzingen van mijneigenaren en beambten. Er worden zoovelen uitgewezen, dat de ambtenaren, die hier de Franschen tegenwerkten, er nog wel bij kunnen. Het aantal uitgewezenen is reeds zoo groot, dat te Frankfort aan Main een „Fiirsorge Stelle" voor uitgewezenen is opge- richt en wel eene voor uitgewezen beambten en een voor uitgewezen particuliercn, en nog steeds wordt het aantal bannelingen gkfoo- ter, alien wegens het niet opvolgen der Fransche bevelen. En als zij die bevelen wfel opvolgden, zouden zij door de eigeo regee- ring worden vervolgd. Dit blijkt uit een draadloos bericht, oat meldt, dat de douane- inspecteur Jansen, uit Duisburg, die de beve len der bezettingsautoriteiten heeft opge volgd, bij het Reichsgericht aangeklaagd is wegens landverraad. Gistermiddag werden de partijleiders door den rijkskanselier Cuno te Berlijn ontvangen, meldt het Hbld. Hij deed hun mededeelingen over den stand der zaken in het Ruhrgebied. Alle berichten over oneenigheid in het Ica- binet, zeide dr. Cuno, waren verzonnen. Voor ,de uitge^vekenen in het Ruhrgebied) werd ge- zorgd. Er is een ,noodwet in voorbereiding, waardoor ook de woningkwestie voor hen ge- i regeld wordt. De rijkskanselier wees er nog op, dat de Duitsche publieke meeninger niet op aan moet dringen over de verdere plannen der regering op de hoogte te worden gesteld. Een voorbarige bekendmaking van de toe- komstige Duitsche afweermaatregelen zou den tegenstander het spel gemakkedijker ma ken. Er is vooreerst geen sprake van onder- handel'ingen aan den kant der Franschen, doch van een dictatuur. Een Havas-telegram meldt, in tegenspraak met vroegere berichten, dat de Franschen te Essen van de 1000 bedden in de hospitalen er slechts 90 hebben bezet en niets hebben ,op- gcvorderd", daar hun wat zij; gebruiken, door de Duitsche medische autoriteiten goedschiks is afgestaan. De Franschen hebben geen en- kele zieke weggejaagd en rich met de be schikbare ruimte tevreden gesteld. De vereenigdie kooplieden te Dortmund hebben voor de leening van den nood in het Ruhrgebied meer dan 39 millioen Mark bij- eengebracht. De honger, die, zooals een Fransch bericht meldt, reeds zou dreigen, zal, gezien de steunactie in heel Duitschland, waarschijnlijk nog zoo gauw niet komen. Als een1 gevolg van ae boycot zijni de an- dera te Frankfort veelvuldig voorkomende burger!ijke Franschen vrijwel geheel van de straten verdwenen. Voor een groot deel heb- ibcn de Fransche burgers het bezette gebied reeds verlaten. De post- en telegraafbeambten te Essen hebben gister het bedrijf hervat. Tengevolge van de inmenging der Franschen komen eeh ter nog groote storingen in het telefoonver- keer met Munster en Dusseldorf voor. Boven- dien treden in het Ruhrgebied zelf nog aan- zienlijke storingen op. De Franschen- hebben Vohwinkel bezet. Overigens is de toestand in het bezette gebied vrijwel onveranderd. Volgens een B.T.A.-bericht uit Brussel is alles rustig in het bezette deel van Duitsch land. De staking der Duitsche spoorwegbe- ambben schijnt op een eind te loopen. Het verkeer van Keulen naar Aloen is weer hersteld. Ook dat naar Neuss en Coblenz. De rnilitairc bezettingen hebben de stations ver laten. Alle levensmiddelenzendingen naar alle stations in het nieuw bezette gebied bereiktm ongehinderd haar bestemming. Een Wolff-telegram uit Essen meldt, dat de Fransche autoriteiten de kolentreinen be stemd voor Italie, N-ederland en Zwitserland, aanhielden en niet door lieten gaan. Hier- door is het kolentransport naar deze landen verhinderd. Gistermiddag reden twee Belgische solda- ten op het traject Oberhausen naar Bom- beck. Zij lieten aan den conducteur bons zien, waarop zij wilden reizen. De conducteur eischte, dat zij kaartjes niamen. Daarop gre- pen zij naar hun -geweren en verwondden den conducteur zwaar en schoten een passagier dood. De Belgische soldaten werden door de Duitsche politic gearresteerd. Een ander incident viel voor te Brechten bij E>ortmund, waar een mijnwerker door een Franschen wachtpost is doodges-choten. De bezettingsautoriteiten verklaarden, dat de doodgeschotene als een beschonkene den wachtpost genaderd was, die eerst, nadat hij hem vruchteloos tweemaal had aangeroepen, van zijn vuurwap-en gebruik maakte. Duitsche getuigen daarentegeni Veridaren, dat de mijn werker eerst enkele minuten voordlat hij werd doodigeschoten-, zijjn huis had verlaten en volkomen nuchter was. Ook hebben in de nabijheid bevindende personen van een aan roepen door den post niets gehoord. De „Amtmann" en de „Landrat" hebben bij de bezettingsautoriteiten tegen het dood1- schieten van den mijnwerker een protest inge- di-end en de onverwijlde aflossing der troepen geeischt. BEN ONDERHOUD MET LUDEN- 'DORIFF. Generaal Ludendorff, die op het oogenblfk zich bevindt in zijn villa in die nabijheid van Miinchen, heeft aan een correspondent van de „Iinternational iNews Service" een onder- houd( toegestaan, in den loop waarvan hij1 o.a. zeiu „Tenziji er een wonder gescihiedt, zult ge de Franschen over een jaar nog in het Ruhr gebied- zien en misschien nog langer. Aan Engelsche of Amerikaansche interventie ge- loof ik niet. Ook durft Engeland geen oorlog tegen Frankrijk aan te vangen, omdat de luchtvloot van Frankrijk veel te sterk is. Ik wraak Frankrijk niet, dat het deze houding heeft aangenomen. Omze ex-vij'and zoekt nu de vruchten van twee eeuwen militaire- en overwinningspolitiek. Nteen, wij1 'Duitschers moeten ons er van bewust zijn, dat wijl behal ve onszelf, geen vriend in de wereld beritten. Daarom moeten we meer en meer vereenigd zijn, otn weer machtig te worden." Over Rusland zei generaal Ludendorff: „Op het oogenblik telt Rusland niet mee in het Europeesche vraagstuk. Wij moeten niet- en wiji kunnen zeker niet wachten op een actie van deze rijde. En ik geloof dat Rusland die- zelfide onbeteekenende factor zal blijven tot Mlei van het volgend! jaar. „Waar ik in den oorlog niet in slaagde, helpt gij; nu aan mee, n.L aan de opwekking van het Duitsche volk, door vermindering van den afstand1 tusschen werkgevers en arbei ders. Wij! hadden den overweldiger noodig om ons zelf weer te vindem. Natuurlijk is deze eenheid nog niet volooid en wiji zullen onge- twijlfeld nog eenigen tijki moeten wachten om die eenheid definitief tot werkelijlkheid te zien worden, Dan voligdem eenige zinnen, die Frankrijk schilderden als oorlogszuchtig ni ne grijparmen uitslaande naar Duitsdhlands rijkdommen, naar aanleiding waarvan Le Journal opmerkt: ,Voorui-t dan maar. Deze eerlijke Jjoche" geeft dus de rijkdom van Duitschland toe: laten wij dan onze grijpar men maar uitslaan". DE ONRUST UN IERLAND. Naar thans blijkt, is de ontvoerde senator Bogwell niet in vrijheid gesteldl, dodh ont- snapt uit een huis nabiji de grens van het graafschap Meaih. De opstandelimgenleider Li'ans Lynch heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin geweigerdi wordt, de gijzelaars terug te geven. Te Dublin viel een groote activiteit der troe pen te constateeren. De regeeringstroepen ar- resteerden vier-en-<wintig personen, w.o. eenige leid'ers der militaire republikeinen. Bij- na alien waren in het onwettige bezit van wapenen en mumitie. De rebellen hebben senator Bagwell, den directeur der Ierscht „Great Northern Rail way", dien zij hadden ontvoerd, weder los- ,gelaten. In het Dail is dezer dagen aangekondigd, dat het Iersche consulaat te Parijs in handen van de rebellen was overgegaan, ten gevolge van verraad van de zijde van den vroegeren handelsagent, naar de minister van buiteu- landschie zaken, Fitzgerald, meedeelde. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Reuter vemeemt, dat de Britsche regeering van de Fransche regeering een nota heeft ontvangen, waarin deze rich het redhit voqr- behoudt afzonderlijke onderhandelingen met de Turken te openen, indien de conferentie van Lausanne mislukt. Het bericht, dat Frankrijk een nota heeft ge- zonden aan de regeering van Angora, is der- halve klaarblijkelijk onjuist. IHET MEMELGiEBIBD. Uit Poolsche bron wordt gemel-di, dat de nieuwe Litausche raad- van state te Memel een president en twee vice-presidenten heeft gekozen zij heeft d-e bezetting van het Me- melgebiedi door de Litauers als definitief ge- pro-dameerd en heeft de grens tusschen het M'emelgebied en de Litausche republiek' op- geheven. Dus of het de Litausche relgeering ook wel ernst is met de annexatie! Wie gelooft nog, dat zij van de plannen der zoogenaamde „bend-en" niets geweten heeft? 'Het schijlnit eehter alsof de geallieerden met zoo maar zonder meer zullen berusten in den nieuwen toestand. De raad der gezanten heeft o.l. besloten om naar Litauen een ultimatum met een 1-ooptijd van zeven dagen te zenden, waarin de regee ring daar wordt uitgenoodigd om haar in- vloed te gebruiken tei einde uit het Memelge- bied de Litausche opstandelingen terug te roepen, de voorloopige regeering en het comi- te voor openbaar welrijln te ontvinden, zoodat de buitengeiwone commissi e het bewind weer op zich kan nem-en, dat zij ontleent aan het* verdrag en kan overgaan tot de verkiezing van een voorloopig comite, dat belast zal worden met het bestuur van het M;emelgebied Indien de Litausche regeering weigert, zul len andere maatregelen worden overwogen, bijv. afbreking der diplomatieke betrekkingen Die „andere maatregelen" zullen wel noo dig zijn omi Litauen duidelijk te maken, dat een verdrag als iets meer dan een vodje pa pier moet worden beschouwd. DE RAMP IN DE HEINTSMIJN-. Gistermiddag om 5 uur waren van de ver- ongelukten in de Heintzmijn 109 man gebor- gen; van 18 kan de identiteit niet vastgesteld worden. Er worden nog 31 man vemiist In de ziekenhuizen zijn 142 arbeiders op- genomen, die voor het merendeel, na behan- deld te zijn, naar huis konden terugkeeren. De rijkspresident heeft 2 millioen- Mark voor de nagelaten betrekkingen geschonken. DE'MONST AT IT'S TE KONI NGS- BIERGiE'N. Te Koningsbergen zijln tegen de Franschen gerichte dtemonstraties voorgekomen. Op de straten en voor de hotels werden Woensdag- nacht betoogingen gehou-den tegen de Enten- te-Commissie. tDe politie-president heeft ver- gaderingen en optochten vei'boden en de vei- ligheddspolitie gelast, zoo noodig van de wa penen gebruik te maken. IHET EGYPTISIGHE K0NINGISGRAF. IHet -Hollandsche Nieuwsburea-u meldt uit Louden: Nlaar uit Luksor wordt gemeld, zijn gis ter en weder eenige belangrijike voorwerpen uit de graftombe van Toet-ank-Amen te voorschijn gebracht. Met belangrijkste was wel een vaas of kan, die in vorrn dbet den- ken aan een hedendaagsche korfidcan met gebogen tuit en handvaisel en inpassand dek- sel. Het voorwerp lijkt zooveel op een mo- derne kan, dat er eerst onder de journaiis- ten twijifel bestand of men met een antiqui- teit dan wel met een gebruiksartikel van 'Ro nald Carter te doen had. Er zijn tal van gis- singen geopperd omtrent het doel dezer kan, doch warschijnlijk diende ziji tot het uitgie- ten van olie bij godsdienstige plechtigheden ter eere van Amman of Harthor. Daar een cartouche op de kan ontforeekt, is niet met zekerheid te zeggen voor welke plechtighe- een diier twee godlheden zij diandon, doch naar meening van deskundigetn moet men hier in de eerste pl'aats denken aan den Am- mon-dienst, omdat god Aimmon veel meer dan iHathor het monotheisme van de Zon, waartoe Toet-ank-Amen zoozeer neigde, be- lioiaamt. De graftombe van den Farao zelf zal mogelij-k eerst in de tweede week van Fe bruary worden geopend. Men zou er natuur lijk reeds thans toe kunnen overgaan, doch Carter is van meening, dat het aanbeveling verdient te wachten tot het vddrvertrek ge heel ontruimd is, waarmede nog eenige da gen gemoeid zouden. zijn. KORTE BERICHTEN. In de Simmer and Jack goudmijn in Zuid-Afrika werden, naar uit Johannesburg wordt gemeld, twintig mijnwerkers bedolven onder neervallend gesteente ten gevolge van een schok, de vijf muuten duurde en over een afstand van 15 mijl werd gevoeld. Vijf dezer menschen waren gedood. N^ar de „Times" vernam, zijn de Litau ers bezig een opstand te organiseeren onder de inwoners van -het Wilna-gebied, ten einde aldaar een volgend maal den putsch" van Memel te her ha ten. Deze actie wordt ge- steund door het leger -van Litauers, dat zich langzamerhand bij Dwiusk en Grodno verza- melt In Freienwalde, bij Berlijn, zijn 320 per sonen door het eten van siecht paarden- vleesch vergiftigd. Vijf personen zijn reeds overleden. Bij het passeeren der douane te Cher bourg werd een New-Yorksch advocaat be- stolen voor 150.000 fr. aan juweelen. Den- zelfden dag werd aldaar aan een dame een kostbaar bont ontstoten. De commissarissen van den Qrinee- schen Anti-opiumbond hebben eenstemmig een resolntie aangenomen, welke krachtig protesteerd: tegen een wettelijke regeling van den opiumhan-del in China. On-geveer 3801 tijdelijke klerken van het Engelsche ministerie van arbeid, die waren ontslagen, zijn den vo-lgenden d-ag alien te- ruggekomen alsof er niets gebeura was en toen men! hun natuurlijk geen weric op- droeg en geen papier en pennen gaf, lazen ze maar hun krantje. Zij: willen zoo blijven handelen tot ze „genoegdoening" krijgen „Goed", zei- de directeur van't archief, maar jullie krijgen aan t einde van de week geen loon." En dan zullen ze wel gauw wegblijven. Bij1 een botsimg tusschen stakend- tram- person-eel en militairen is het te Mexico-City tot een hevige botsing gekomen, waarbij 10 personen werden gedood en 50 gewond. Gistenmorgen is de D-trein Berlijn Breslau ontspoord. Een wagon derde-klasse viel om, waardoor 2 personen werden gedood. Vijlf andere reirigers liepen lichte verwondin- gen op. iln verband met den verminderden aan- voer van steen-kool uit het buitenland heeft de directie der Italiaansche Staatsspoorwe- gen zich gedwongen gerien, een aantal per- sonentreinen voorloopig uit dienst te nemen. In Zuid'-Afrika hebben zware regens de Vaal doen overstroomen, waardoo-r groote schade is aangericht, vooral in de streek van Bloemfontein. Door een defect aan de rem van een motorwagen der eleeirische tram te Marseille, is deze met groote snelheid van een glooiing a'f gereden tegen een huis aan, dat in elkaar stortte. Twee trambeambten werden zwaar gewond. IDe universiteit te -Boekarest is voor drie dagen gesloten, daar de studenten hrm Jood- sche collega's met geweld verhinderden, de colleges te bezoeken. In dten Beiersdhen Landdag heeft de sod a list Auer verschdllendie -feitai genoemd' waaruit de sterk opleverende actie der natio- naal-sodalen blijkt. Gemengd Nieuws MDORD TE VEE-NDAM. Voor de rechtbank te Winschotem heeft gis- teren terecht gestaan J. B., 25 jaar, arbeider te Gmmelanderwijk (Veenidani), ter zake, dat hij 16 November opzettelijk eni met voorbe- dachten rade in kalm overleg, met de bedoe- ling Barteld Ba'kker, r-ustendi landbouwer al daar, na hem in een( sdruur te Veend-am te hebben gelokt, te dood en, dezen van het leven' heeft beroo'fd, door hem op den grond te wer- pen en opzettelijk met de sch-erpe zijde van een- geopend stheermes een of meer diepe sne- den m den) hals toe te brengen. was Alls getuigen werden gehoord J. Bokma, inspecteur van -politie te Veendam; dr. C. W. G. Mieremet, art, prosector conservator bij de pathol-ogische anatomic te Groningen (als deskundige)Lok, rijksveldwachter te Winschoten, houders van een politiehond, en S. Sciimuck, gemeentepolitieman te Veendam. Op verzoek van den verdediger, mr. P. A. Zeven, was nog als getuige gedagvaard: Tietje Das, de vrouw vaij. L. Dijkstra. Bij het getuigenverhoor herkende inspec teur van politie Bokm-a het in beslag genomen sclieermes, dat door den rijksveldwachter Lok en den gemeenteveldwachrer Schmiick was ge\ronden. Ook de broek van bekl., met een bl-oedvlek, -herkent hij). Get. zag op den- v'oer van een schutar een schoongeveegde streep, die 1-iep van den voorgang tot het keldergat. In de lichte bovenbroak van bekl. zat een bloedvlek en in de bovenste der twee onder- brooken, welke bekl. droeg, zat eveneens een donkere vlek. Dr. MierCmet verrichtte 18 November den lijikschouW in tegenwoOrdi gheid van inspec teur Bokma. Get. zag, dat de kieeren van bekl. met bloedi bevlekt waren. 't Slachtoffer had een diepe snede aan den) ha-lsi, drie vin- gers breed onder het uiteinde van den kin- en 10 c.M. lang. SpierVeefesls waren doorge- sneden, evenalsi de groote halsaden Bakker had niet aan een ziekte geleden. HjWjad sterk bloedverlies gehad. Doordat de keewolte ook was aangesneden, was er ook .bloed in de maag. De Moorsnijding der Moedv ate» aan den hals was de doosoorzaak. 'Rijksveldwachter Lok vond hot scl den dag na den moord in de schljur, M. van het slachtoffer. Een stuk van miste, dat 'Schuck later vond. Een'en lag bij het plasije bloed op de plaa-ts der daad. Bekl. had verklaard, 's irfll'c dat scheermes 'het feit te hebben gi Get. Schmiick verklaart evenzob." IBijt de get. h decharge Tietje Das bekl. bijna zes jareni kostganger. Bekl. paste goed op, maar was „een beetje andere als een ander". Kwaad was bekl. niet. Hij was eerliik, maar n-iet zoo normaal als een1 ander. Bekl. is i-n dienst geweest. Hij! is wat suf, wat dooi, begrijpt niet gauw iets. Men kon hem licht tot iets overhalen. Nadat bekl. indertiid uit de gevangenis kwam, was hij zenuwach- tig en kinderachtig. Bekl. las zeer veel ro- mans en, ging veel naar de bioscoop. Zijn familie -liet zich niets aan bekl. gelegen) lig- geni, ook bekl.'s vader niet, die nui trouwens reeds twee jaar dOod is. De vader was een dronkaard en de moeder stierf toeni bekl. 5 of 7 jaar was. Bekl. bekenf het feit. W. B. bood 'hem 3000, waarvoor hij een schip kon koopen, zoodat 'hij| zidi dan zelf zou kunnen redden. Op eeni vraag van mr. Kloppenborg zeide bekl., dat W. B. vaak zei, dat Bakker zoo'n lastig man was. Des Woensdags zei- W. B.: „as wie Bakker zoover kregeni (dood hadden) dan wol B. zain, dat e benzine kreeg, om de boudel te Verbranden. Wie wolleni ze baiden diood in 't bedstee leggen (Bakker en: vrouw) en dan de boudel verbranden". W. B. zou maken dat bekl. eeni schip kreeg of hij, zou bekl. 3000 geven. Des Woensdag vroeg W. B. of bekl. hem wilde helpen, om dat hij zich alleen niet redden fcon. As-doe kans zogst hom der deele te leggeni mit de re volver, dan leg bom der maor deele", zei W. B., toen: Baklker bijj hem ini de buu-rt op het land zou komen. Bakker kwam eehter niet: Toen zei W. B. aan bekl., dat die maar de v-oordeur van Bak ker zou ingaan en dan langs het kariihuis naar de schutur. W. B. zooi dan wel schieten-. Die had de revolver en bekl. het scheermes. Bekl. ging eehter de achterdeur in en daarna op zoLder en riep Vandaar aan Bakker, om dat bekl. dacht; dat Bakker hem daar wel zou hooren. Bakker kwam -in de sch-uur en biji de achterdeur greep bekl. Bakker om den hals en zette dezen onder de knie. Daarop heeft bekl. den moord gepleegd. W. 'B. gaf eerst bekl. een revolver en zei: „as 't daor noit mit ken, dan keni't hier wel mit (doelen- de op het scheermes). Toen bekl. de snede bij de deur had toegebracbt, heeft hij Bakker weggesleept. Bekl. had eeni broek van W. B. gekregep, omdat in zijn eigen broek bloed zat. 'Het O. M., mr. E. D. H. Schuffer, brengt een woord van waardeering aan inspecteur Bokma voor de wijze waarop die het onder- zoek leidde en voor de manier waarop die het verhaa-1 opmaakte. 'Hiji laakt een krantenbe- richt, dat de daad man- of meer exsuseert. Een woor-d van m-edelijden met vrouw en dochter van den- verslagene ware meer op zijn plaats. Het feit is bewezien. Het O. M. vraagt zich af, of men een man als deze weer op de maat- schappij: kan worden losgelaten en het ant- woordt daarop on-tkennend. Spr. eischt le- venslange gevangenisstraf. De verdediger mr. P. A. Zeven wijst op het geruchtmakende van dbzen moord en sdhetst den toestand van vrouw en dochter van het slachtoffer. Zoo afgrijselijk was de moord, dat zekere politieke partijen er aanleiding in vond op weder invoering van de doodstraf aan te dringen. PI. wijst er op, dat de bekl. als niet geheel toerekenbaar wordit geschetst. ,Bekl. wericte 2 a 3 dagen bij W. B. en in dien korten tijd kreeg deze bekl. zoover dien moord mode of alleen te plegen. PI. wijst dan op de geschiedenis van bekl. die zijn moeder vroeg verloor en wiens vader eeni dronkaard was. Hiji leefde in een sfeer van onverschillighefd. Bekl. gaf zijn vader een® een' klap met een hamer. De staiat van inlichtingen noemt bekl. niet

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1