DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. im X©. so. Hondord vjjf en t^intigste Jaargang. MAANDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdnedaoteurTj N. ADEMA. 5 FEBEUABI Dit nummer bestaa* nit 2 bladen. Abonnementsprijs TbiJ yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. t Zooals Cato de Oude lang voor Christus' geboorte aan het slot van elk zijner redevoe- ringen betoogde, dat Cartago met den grond gelijk moest worden gemaakt, zo6 geeft de hcer Westerhof telken jare weer als zijn onwankelbare overtuiging te kennen, dat het college van Burgemeester en Wethouders in zijn tegenwoordige samensteliing zoo spoe- dig mogelijk van dezen aardbodem dient te verdwijnen. Het is, in zijn oog, een levende en maar al te pijnlijke herininering aan ondoordachte be- noemingsbesluiten, het is de trieste beelden- groep van vier groote vergissingen, waarvan er drie op rekening van den Raad en den op die der reactionnaire regeering mag worden geschrevdn. Die regeering betoogt de beer Wester hof heeft ons den verkeerden burgemeester thuis gezonden. Wij verwachtten een we- reldlijken vader, vol zorg voor het wel en wee van den minsten der geineentelijke belasting- objecten en wij kregen vorst Jupiter in eigen persoon, onbereikbaar hoog op den heer- scherszetel, almachtig bij de grade van artikel 70 van het gemeentelijk wetboek. Daarnaast de beeldengroep is dit jaar wel van een wonderlijke samensteliing ligt de cerberus der gemetntelijke schatkist, de helhond met drie koppen, de altijd waakzame, die kwispdstaartend de hand bkt van den bourgeois, die een greep naar de dukaten doet, maar grommend de tanden laat zien als een uitgezogen paria het slechts waagt een be- geerigen blik naar de glinstering van het goud te werpen. En aan de andere zijde van vorst Jupiter zetelt het volmaakte type der behoudzuchtige elite, de altijd glimlachende cavalier, de char- mante, de levende reclame van het puikje der coupeurs, z66 weggestapt uit een prijscou- rant van den deftigsten der gentlemen-tailors. Hij ziet en kent slechts de glad gepolijste en mooi opgewreven kanten ouzer samenle- ving, hij vreest geen politieken storm, want zijn woning is een op de rots der eeuwen gebouwde onverwoestbare vesting, die het gouden geloofskruis op den hoogste zijner torens draagt. Maar hij ziet niet hoe zelfs de rots der eeuwen door de steeds krachtiger wordende golvei van den katholieken klassestrijd onder- mijnd wordt en beseft niet, dat hij in veler oog in plaats van/ den machtigen burchtheer niets anders is dan een acrobaat, die zich in evenwicht houdt op 'ecu ladder zonder sporten, waarvan het tout door den taod aes tijds bedenkelijk is weggevreten. V6or dat drietal aan den voet der beelden groep ligt, achteloos neergeworpen, het titel- biad van een boek, dat bij gebrek aan inhoud nooit gedrukt is geworden. Zelfs het opschrift draagt de sporen van plagiaat en wie het titelblad bekijkt, ziet het vol zwarte duim-afdrukken van teleurgestelde proletaren. Zij hebben het vol verwachting omgesla- gen en er slechts zwart-omrand onbeschre- ven papier achter gevonden. Maar den ernstigen zoeker treft een gelijke- nis en in zijn boekenkast speurend grijpt hij met gelijksoortig titelblad de propaganda- brochure van een tot het katholicisme bekeer- den ongeloovige. Tusschen de hoofdfiguren, ter aanvulling en completeering, staan in da-da-istische groepeering, groote en kleine jukken, ladders met en zonder sporten en instrumenten voor het doen weerklinken van schetterende fafa- res. En langs de wegen die aan alle zijdcn naar Rome leiden trekken geestdriftige pel- grims ter bedevaart en onoverzienibare scha- ren ambtenaren en hoofdambtenaren knielen deemoedig aan den; voet der beeldengroep, om van hun adoratie en devotie voior de be- schermers van het recht te getuigen. Natuurlijfc heeft ook dit jaar de volksrede naar Westerhof-Cato de overtuiging weer uit- gesproken dat Cartago verwoest moet wor den. Maar toch is het velen opgevallen, dat zijn woorden van minder groote slooperslust dan vroeger getuigden. Het was of hij niet alleen meer aan de verwoesting, maar ook aan den lateren op- bouw dacht en zich afvroeg wat van het oude kon blijven staan, om daarnaast, onder zijn architectuur, zoo spoedig mogelijk een nieuw Cartago te kunnen doen verrijzen, dat in alle opzichten een stad van schoonheid en wijsheid zou kunnen worden. Het is on tegenzeggelijk dat de boetpredi- catie van den heer Westerhof voor sommige zondaars de belofte van vergeving bij vol- doende bekeering inhield en voor het geestes- oog van menig raaslid verscheen een enkel oogenblik het beeld van een nieuw college van Burg, en Weth waarin de heer Westerhof in een namaak-bourgeoisjasje van de onaantast- baarheid der in bijlagen neergelegde voor stellen getuigde. De lucht was als in een vooriaarsmorgen vol stihe beloften en zelfs de wethouder van enderwiis on sociale aangelegenheden zal moeten erkennen, dat het jaarlijks terugkee- rend oordeel over zijn leven en werken dit- maal van veel grooter welwillendheid ge tuigde. Deze wethouder zelf heeft het publiek nog eens de lange lijst van dp hem in den loop der jaren naar het hoofd geworpen benamingen voorgelezen en hij heeft zeker niet te lflagen, bij de gedachte, dat hij het in een jaar tijds van een stompzinnigen koelie en slaaf tot zoo i/ets weteuschappelijks als het titelblad van een boek gebracht heeft. Maar het wordt tijd om van dezen' terug- bhk op de algemeene beschouwingen tot een ernstiger bespreking van verschiiiende voor- sieiitu en besiuiten te komen. En dan trefti allereerst het voorstel tot be- noennng van een niet-Alkmaarder tot hoofd van de achtste gemeenteschooL Het feit lijkt vrij onbelangrijk, maar het is dit niet voor de groote groep der Alkmaar- sche ondierwijzers, die reeds jaren lang actie voeren om onze vroedschap te dooraringen van de gedachte, dat zij recht op waardee- ring van hun arbeid hebben en dat die waar- deeiing zich uiten moet door hen bij, promo- ,tie-kansen niet altijd te passeeren. De heer Cloeck schijnt in de jaren desi on- derscheids daarover eens zijn verwijten als banbliksems naar de tafel van Burg, en Weth. geslingerd te hebben en de voorzitter het werd plechtiglijk uit oude notulen voorgele zen heeft toen ook verkondigd dat elk soldaat den maarschaikstaf in zijn ransel moet dragen. Maar de heer Cloeck is thans zelf wethou der van onderwijs. Hij -is naar de andere zij de van de raadszaal verhuisd en beziet die zaken dus van een anderen kant dan vroeger. En de voorzitter schijnt tot de overtuiging gekomen, dat een onderwijzer geen soldaat is en de belofte van den maarschaikstaf dus op hem niet van toepassing kan geacht wor den. Zoo scheen het althans en zoo zagen het die vele ontevredenen, die zich er over bekla- gen, dat thans in korten tijd reeds driemaal een Alkmaarsche candidaat voor het hoofd- schap voor een sollicitant uit een andere ge- mecnte het onderspit heeft moeten delven. Nemen wij aan en er is geen reden om hieraan te twijfelen dat telkenmale een candidaat van elders de bekwaamste of ge- scltictste geacht werd, dan mag toch zeer ze- cer van een ongelukkigen samcnloop van omstandigheden gesproken worden en dan hopen wij van ganscher harte, dat Burg, en Weth. bij de eerstvolgende vacature in de ge- legenheid zullen zijn te bewijzen, dat inder- daad het opzettelijk passeeren vhn Alkmaar sche onderwijzers geen oogenblik in hun be- docling heeft gelegen. Dat de heer H. E. Bosman na afloop der geheime zitting waarin niet alleen over wcnschelijke peraonen, maar ook over wen- schelijke toestanden kan gesproken zijn openlijk verklaarde, ondanks zijn voorkeur voor Aikmaarders, de voordracht van het col lege te zullen aanvaarden, kan het bewijs zijn, dat Burg, en Weth. ditmaal inderdaad goede redenen voor de benoeming van- een sollici tant uit een andere gemeente gehad hebben. Het is mogelijk, dat ook de sociaal-demo- craten tot die overtuiging gekomen zoudien zij ii, wanneer zij de besprekmg in geheime zitting hadden willen mecmaken. Door dit met te doen, gaven zij uiting aan hun zonder twijfel eerlijke verontwaardiging tegen de handelingen van den wethouder van onderwijs, van wicn om zijn schijnbaar dub- belzinnige uitspraken, met veiwijzing naar den dubbelen janus-kop der oude Romeinen, in verband met zijn voomaam, thaos van een Jacobs-kop werd gesproken. Maar doeltreffender werk dan het uiting geven aan een' proteststemming zou zeker het deelnemen aan de in comite gehouden bespre- kingen geweest zijn. Niet alleen omdat zij dan nog hun invloed op de meerderheid van den Raad hadden kunnen beproeven zoo ziji toch den candidaai hunner keuze den' meest gewenschte blevert achten, maar 6ok omdat zoo zij van het tegendeel overtuigd waren geworden zij zelf en zeer vele toeschouwers niet den in- druk zouden blijven behoudon, dat er thans iets zeer onbillijks en onregelmatigs geschied is. Zij weigerden na heropening der zitting mede te stemmen en schiepen daardoor een zeer zonderlinge situatie. Het is niet duideiijk of de stemming hier- door al dan niet ongeldig is geworden, maar het is wel duideiijk, dat, wanneer dit wel het geval mocht zijn, *Burg. en Weth. bij een hernieuwde stemming toch van de meerder- heidsikeuze van No. 1 hunner voordiraclit overtuigd zijn, zoodat zijn benoeming geen gevaar loopt bij een eventueel volgende stem ming weer ongedaan te worden gemaakt Wij kunnen ten slotte niet anders zeggen, dan o'bstructie-daden als deze te moeten be- treuren. Niet alleen omdat het algemeen belang daarmee niet gediend wordt, maar ook omdat een minder concentieus raadslid. wanneer hij niet medestemt. niet aan geheimhouding van in comite besproken vertrouwelijke zaken ge- bonden is en na inzage der notulen later straffeloos tot ongewenschte publiceering zou kunnen overgaan. Van den heer Westerhof en de ziimen is dit zelfs in hun scherpste protestactie niet te ver- wachten, maar het thans door hen gegeven voorbeeld zou bij een latere andere samenstel iing van den Raad wel eens tot zeer onge wenschte gevolgen kunnen leiden. Biilteiiland DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De laatste persberichten uit Lausanne meldeu, dat het antwoord van 1 urkije op de voorstellen der gealheerden, zooals die zijn vervat in het vredesverdrag, eene lange me- morie vormt. Gistermiddag werd er door de gealheerden over beraadslaagd. De conferentie is afgebroken, doordat Is- med de laatste concession der gealheerden foe- treffende de sehadeloossrelling der oorlogs- schade, de capitulatien en het stelsel der ge- rechtshoven geweigerd heeft Ourzon verliet Lausanne met de Engelsche delegatie om Q.45, Garroni en Bompard de- den hem uitgeleide. Er heerscht eene algemeene consternatie. DE BEZETT1NG VAN HET RUHR- GEB1ED. Bij de uitbreiding van de bezetting hebben de Franschen blijkbaar niet terstond ooic'ge- zorgd voor een goede regeling van. de voed- selvoorziening van de soldaten, want in het pas bezette Vohwinkel hjden zij gebrek. Zij Koopen nu de winkels leeg en reqquireeren voornamelijk meel. Zij willen dit betalen, maar de gemeente heeft zelf weinig voorraad daarvan en kan geen meel gevende voorra- den worden nu door de bezetting wegge- haald. De Schutzpolizei te Recklinghausen heeft schriftelijk bevel gekregen om de bezettings- officieren te groeten. De commandant heeft geweigerd dit bevel op te volgen en houdt zich' daarbij dus aan het bevel van'den minis ter. De bezetting van Vohwinkel beteekent het begin van de bezetting van het Wupper-dal, welke zal geschieden met behulp van een nieuw oprukkend legercorps uit den Elzas. De bezetting van Elberfeldt wordt heden ver- wacht in het begin van deze week zullen' dan eveneens Barmen, Hagen, Hamm en Unna worden bezet. Hoe wel j zooals gemeld, op vele stations het verkeer is hervat, blijft op enikele nog de sta king voortduren, zoodat van een geregeld verkeer in het bezette gebied nog geen spra- ke is. Niet alleen de staking is daarvan ech- ter oorzaak, ook het ingrijpen der bezettings- autoriteiten door de controle der treinen. In verband hiermede heeft de regeeringspresi- dent te Dusseldorf stappen gedaan om een verbetering in het verkeer op dat station, dat van belang is voor de levensmiddelenvoorzie- ning, uit Z.-We$tfalen en MiddenDuiischland te krijgen. Ten gevolge van het stopzetten van den kolenuitvoer, komt het geheele goederenver- voer in het Ruhrgebied in de war, zegt de correspondent van h'et HbldIn't gelieel wa ren er 6350 wagons beschikbaar, tcrwijl er 14.800 noodig waren. De mijnen zijn daarom gedwongen- om stapels te maken. Volgens de „Deutsche Allg. Ztg. trachtem de Franschen arbeiders aan te wcrven, die een dagloon van 50.000 Mark zullen krijgen voor het kippen, laden en wegvoeren der wa- gens. Maar er heeft zich nog geen een Duit- sche arbeider aangemeld. Van Duitsche zijde wordt geconstateerd, dat het den Fransclien nog niet gelukt is om de vastgehouden ko- len- en cokeswagons in westelijke richting te leiden. Op alle wegen worden vraehtauto's met koleni aangehouden en door de Franschen: ge- lost. Door bemiddeling der Italiaansche gedele- geerden in de Commissie van Herstel is die uitvoer van kolen naar Italic Zwitserland' en Holland weer toegestaan, wanneer bewezen kan worden. dat de kolen werkelijk deze be- stemming hebben. Tot nu toe werden in Dor- s^en' 180 Duitsche met kolen beladcn wagons voor Holland bestemd, aangehouden. Men verwacht Hollandsch spoorwegmate- riaal in het Ruhgebiecji, omdat krachtens de Duitsch-Hollandsehe kolenovereenkomst, een groot deel der voor Holland bestemde ko- 'en (00 000 ton per maand) door Holiandseh srv^orwep-tnaferiaal verzonden' wordt. Of de Hollandsche wagens doorgelaten zullen wor sen. is de vraag. De bezettingsautoriteiten KoKhpri den uitvoer van ammoniak, ben zol en z verboden Vrijdagnamiddag is te Wezel de voor Ne- derland bestemde trein No. 9020. die uit 40 50 wagons steenkool bestemd, door de Franschen aangehouden. Te Dorsten is eveneens een Hollandsche trein aangehouden De trein vervoerde een hoeveelheid steenkool, te leveren krachtens het Nederlandsch-Duit- sche steelkoolverdrag, waarbij Duitscbland zich verplichtte, 90.000 ton per maand te zen- den Deze trein is echter weer vrijgelaten en vervolgens naar Nederland doorgezonden, deelt de Tel mede. De treinen, die sedert dien te Dorsten arriveerdien, en die geen z.g. „verdragskolen", doch particuliere ieverin- gen vervoerden, zijn weer aangehouden. Zaterdagoditend stonden op het station te Dorsten 62 wagons die voor Nederland be stemd waren Van Fransche zijde werd aan de Tel. nadrukkelijk verzekerd, dat ook deze zouden worden doorgelaten, zoodira de pa- pi eren de bestemming zouden hebben aange- wezen. Inderdaad is des middags weer een trein naar Nederland doorgezonden. De ledige wa gons voor dezen trein waren uit Nederland atgezonden. net post-, teiegraaf- en tetefoonvexkeer wordt steeds moeiiijuer. Het teietoonvertceer van jLssen uit, met oijua aite groote piaaisca m ucl Kijt staat stu, omdat ae rranscnen iuu leiomgen ui Oeslag nehben genomen. In tegenstelling met het Kuhrgtbied, waar bhjkens het bovenstaande kokaxovexvloed ontstaat wegens het onttireken van een gere geld verkeer, is in andere streken koien- schaarschte. Reuter verneemt, dat de Duitsche spoor- wegautoriteiten Vrijdag den ParisBoeka- rest- en den ParijsMunchenPraag-express al niet hebben laten rijden om redenen van kolenschaarschte. Bij wijze van weerwraak hebben de Franschen als het reizigersverkeer naar Karlsruhe en Bazel, met mtzondering van den Nederland^Zwitser land-express stop te zetten. Deze stap brachit het nemen van bepaalde maatregelen mede door de hooge intergeal- lieerde commissie voor tot Rijnland, ten aan- zien waarvan lord Kilmarnock, de Britsche vertegenwoordiger, zich van stemming ont- hield. De Engelschen touden zich dus angst- vallig buiten alles wat met die bezetting van het Ruhrgebied in verband staat. Omtrent de uitwijzing van den Oberprasi- dient Fuchs uit Coblenz wordt gemela, dat Zaterdagmorgen als bewijs van deelneming en protest de kerkklokken luidden. Veronder- steld wordt, dat de regeering een bijzondexe protestnota zal publiceeren.. Daarmcde zal echter niets bereikt worden, want de Fransche regeering heeft te kennen gegeven, dat zij alle nota's, die niet in dien juisten toon zijn gesteld, zal afwijzen, en dus is aan te nemen, dat elk protest zal worden geweigerd. Zoo is het ook gegaan met het protest te gen het in beslag nemen der ziekciihuizeti in Essen. Nog verschiiiende nieuwe uitwijzingen wordien gemeld, o. a. van het heele personeel der afdeeling douane- en verbruiksrechten, in tot Landesfinanzamt te Dusseldorf, dat wei- gerde zich aan de Fransche bevelen te hou- den. Aan hen werd medegedeeld, dat hun fa milies hun binnen 4 dagen moeten volgen. De Duitsche regeering heeft haar verte genwoordiger te Parijs, Londen en Brussel opdracht gegeven aan de Fransche, Engel- sche en Bc'gische regeeringen een nofa te overhandigen, waarin geprotesteerd wordt te gen de tairijke uitwijzingen in het bezette gebied. De vakvereenigingen der mijnwerkers heb ben besprekingen aangeknoopt over de hou- ding, welke zij zullen aannemen met betrck- king tot de aahgekondigde requisitie van ko len door de geallieerde commissies. Deze vak vereenigingen staan op het standpunt, dat de geproduceerde kolen bestemd zijn voor het Duitsche economische leven, en dat, zoolang er geen nieuwe overeenkomst is tot stand ge komen met betrekking tot de levering van ko len op rekening van de schadeloosstdling, geen kolen aan Frankrijk en Belgie geleverd zullen worden. Van verschiiiende zijden is, ingeval de re quisitie met militaire maatregelen gepaard mocht gaan, opnieuw het denkbeeld eener al gemeene staking der mijnwerkers geopperd. De metaalarbeiders hebben zich in beginsel voor een algemeen staking verklaard, wan neer de bezettingsautoriteiten. zouden over gaan tot het inbeslagnemen der ijzer- en staal- productie. De mijnwerkers-organisaties zul len in deze a angelegenheid echter eerat 'n de- finitief besluit nemen, nadat er nieuwe be sprekingen met de vertegenwoordigers der Duitsche regeering zijn gevoerd. De rijkspresident heeft aan de regeerings- presidenten in het Ruhrgebied 500 millioen Mark ter hand gesteld, om diegenen te steu- nen. die door de gewelddaden der Franschen en Belgeni het zwaarst lijden. De „Oberprasid'ent" in Munster en andere „Regierungs"-presidenten in het aangrenzen- de on bezette gebied hebben voor hetzelfde doel 30 millioen Mark gegeven. TEGEN EEiN MORATORIUM. De Commissie van Herstel heeft met drie stemmen voor en een onthouding (de Brit sche gedelegeerde) besloten 'haar besluit om Dui'tschland het moratorium te weigeren: en den staat van betalingen van Mei 19*21 van kracht te doen worden, te handhaven Even eens blijft het in Juli vastgestelde program inzake de levering van tout voor het jaar 1923 gehandhaafd. DE DUITSGHIE N0TA AAN DEI COM MISSIE VAN H'ERSTEL. Zooals gemeld, is aan de C. v. H. in ant woord op ihaar nota van 26 Januari j.l., d'ie, terwijl ziji een- algeheel1 in gebreke blij ven van Duitschland vaststelde, de voorstellen van de Duitsche regeering als zynde zonder prac- tische beteekenis verwierp en' het Londensche betalingsplan weder van kracht verklaarde, vanwege de Duitsche regeering een nota over- handigd. Aan een telegraimi van het W. B. in zake den tekst dezer nota ontleenen wij, dat de rijksiregeering ontskent, dat er van een „alge- meen in gebreke blij-ven" van Duitschland sprake is. Ziji heeJt alleeni wegens het met tot vredesverdrag in. strijd zijnde binnentrukr ken in het Ruhrgebied en alleen voor den duiur van den. daardoor geschapen toestand haar leveringen: aan Frankrijk en Belgie ge- staakt en daarbiji van een onbetwistbaar recht gebruik gemaakt. Ook het verzoek om een moratorium is niet vervallen. .Na de afsluitmg van. het gebied op den linker-Rijnoever en het Ruhrgebied is de re geering minder dan te voren in staat het be talingsplan van Londen na te komen. /De regeering wijst er nog op, dat de C. v. H. zelf de onmogelijkheid van het nakomen van het ultimatum van Londen heeft gecon stateerd en uitdrutokelijik erkend heeft, dat het Duitsche rijk ieder bin/men- en bidtenla/ndsch, crediet heeft verloren en. derhalve een mati- ging van de op Duitschland drukkende las- ten overwogen. Op de ParijSche conferentie van 2 Januari hebben de voornaamste geal- lieerden verder zelfs blijkens de daar inge- diende plannen het onvermogen om te beta len van Duitschland erkend en een morato rium voor verscheidene jaren overwogen. Bo- vendien bepaalt het vredesverdrag, dat de mate der verplichtingen tot scnadevergoe- ding van Duitschiand's betalingscapaciteit afhankelijk is. De C. v. H. heeft op deze nota beslist, dat zijj geen antwoord noodig acht. OPNIEUW IHONOERSNOOD IN DE OEKRAINE. In de verschiiiende gouvernementen van de Oetkraine, vooral in het Zuid-Oosten, is op- itieuw hongersnood uitgebroken. Volgens ae i te Moskou verschijlnende „Izwestia'5 zijn in 1 de Oekraine twee millioen kinderen door de hongersnood getroffen, terwijl de autoriteiten slechts over levensntiddelefl voosr driehon- i derdduizendi kindemi besciilkkeu. FA'SCISTEN EN NATIONAL ISTEN, In het Zaiden van Italie, waar de vijand- schap tusschen fascisten en nationalisten bij- zonder scharp is, vielen reeds verschiiiende botsingen tusschen ton voor. De ernstigstfl had gisteren plaats te Potenza, waar de fas cisten zich verzamelden voor de uitreiking van een vaandel. Vlak voor de nationalisti- sche club werden twee fascisten ernstig misi- hanueld, waarop een formed gevecht tus schen* de beide partijen ontstond. De fascisten kregen de overhand, drongen de nationalistische club binnen, sloegen er al les kort en klein, staiken daar op het gebouw in brand en dreven de nationalisten tie stad uit. Mussolini heeft uit Rome een inspecteur gezonden om de zaak te onderzoeken en ge- last, dat alle politieke vereenigingen ter plaat se moeten worden ontbondea. DE ONRUST IN IERLAND In een onderhoud met een correspondent van de „Daily Mail", verklaarde De Valera dat een vrede welke gebaseerd: zou zijn op het „zoogenaanide" verdrag van 6 December 1921 onmogelijk zou zijn. De Iersche republikieinen, vervolgde De Valera, ziullen er nimmer in toestemmen, Ier- land nationale onafhankelijkheid en souverei- niteit prijs te geven. Ziji zullen tot het laatste toe vechten tegen elk direct of indirect buiten- landsch gezag, dat zich. aan' hen wil opdrin- gen. DE ONGEREGELDHEDEN TE KONINGSBERGEN. Een vertegenwoordiger der Duitsche regee ring, Von Multius, heeft den Franschen ge- zant te Berlijn een bezoek gebracht, ten ein- de hem het leedwezen der Duitsche regeering over het voorgevallene te Koningsbergen te betuigen. Qaar aan geen der intergeailieerde commissieleden eenig letsel is toegebracht, neemt men aan, dat deze aangetegenheid hiermede is afgedaan. DE MEMEL-KWESTIE. Het Litausche persagentschap verklaart, dat zelfs niet den besten wil ter wereld, de Litausche regeering niet in staat zal zijn aan de eischen der gealheerden te voldoen. Vol gens een nog niet bevestigd Poolsch telegram uit Kowno zou het Litausche parlement met de stemmen der communistcn tegen, tot de annexatie van het Memelgebied bij Litauen besloten hebben. AA'NSLAG OR STAMBULINSKI. Uit Sofia wordt bericht, dat vier personen een bom hebben geworpen naar Stambulinski, den, premier toen hij de nationale vergadering verliet. Hijibleef ongedeerd; zijn chauffeur werd gewond, zijln bediende en een politie- agent zwaar gewond. De daders werden ge- arresteerd. DE VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond heeft Zater- dag zija werkzaamheden beeindigd. De eerst volgende zitting zal in April a.s. plaats heb ben. Over de kwestie der schadeloosstelHng wel ke niet officieel aanhangig is gemaakt, heeft de Raad niet beraadslaagd. KORTE BERICHTEN. Bij' den spooroverweg te Zepperen (Bel gie) op de lijn Saint Trond'Tongeren, reed een passagierstredn op een vrachtauto in, die geheel werd vernield. De chauffeur, de vracht- voerder en twee vrouwen werden gedood. Het ongeluk in de Heinitzmijn bij Beut- hen eischte in totaal 140 dooden, waarvan 28 nog niet zijn geborgen. Een draadloos bericht deelt mede, dat de laatste Duitsche krij'gsgevangene in Frank rijk, op 1 Februari uit Toulon te Ludwigsha- fen is aangekomen. I ALRMAARSCH COORANT

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1