DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRUKWERK Uit denjAlktnaarschen Raad. na. Is uw voorraad klein, laat ons dan^deze aan- vnllen. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. GOSTER ZOON, Ziet Uw Voordam G 9 ALKMAAR, No. >32. Honderd rgf en twiniigste Jaargang. WOENSDAG 1 FEBRUABI Dit numiner besfeaafc uit 2 bladen. Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. u. Schcen het voorstel tot inrichting van een muziekpark in Den Hout eerst met fanfares van enthousiaste instemming in den Raad begroet te zullen worden, langzamerhand wij zouden om in inuziekstijl te biijven, zeg- gen poco a poco zakte dat enthousiasme af en een pianissimo van bewondering voor den ontwerper ging weldra verloren onder een breed fortissimo van afkeurende klanken. Dat zat'm niet alleen in de ovemame van de gebouwen der buitensocieteit, die met den weinig waardeerenden naam van „afbraak" bestempeld werden, maar ook in het voor' geld toegankelijk stellen van de volksconcerten, waarvan men tot dusverre gratis in Alk- maar's lusthof heeft kunnen genieten. Dat men bij de groote kosten van het mu ziekpark entree voor toegang tot de meeste concerten zal moeten heffen, is duidelijk en wij gelooven niet dat de daarvoor vastgestelde bedragen te hoog zijn. Maar men vergete niet, dat thans het pu- bliek een privilege dreigt ontnomen te wor den, het voorrecht te mogen genieten van volksconcerten, die door het Stedelijk Muziek- corps voor alien zonder onderscheid gratis gegeven worden. Heft men entree, hoe gering ook, dan maakt men toch scheiding tusschen de toe- hoorders binnen en buiten het Muziekpark en de bekoring van het vrije Volksconcert gaat voor velen verloren. w Muziek is iets dat zeer versehillend geap- precieerd wordt, maar zii heeft ook onder het volk hare groote bewonderaars, voor wie elk goed concert een genot is. Het is deze gedachte die meermalen bij ons opkwam als wij een eenvoudig straatorgel door een schare belangstellenden op zijn rondgang door de stad1 gevolgd zicn worden. Wie beweren wil, dat ons volk muziek niet wcet tc waardeeren, moet er eens een oogen- blik aandacht aan schenken als een muziek- gezelschap met wat harmonica's, een occorino of wat strijkinstrumenten hier en daar zijn openbare uitvoeringen geeft. Dat trekt uit alle omliggende straten steeds weer een dichte drom belangstellende toehoorders, wier aantal soms zoo groot is, dat het rijtuigverkeer vrijwel gestremd wordt. Dan ziet men de belangstelling van het volk voor goede en prettige uitvoeringen en dan beseft men. hoe ook het Stedelijk Mu- ziekcorps een kostbaar bezit voor onze ge meente mag genoemd worden. Wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat de pachters van het nieuwe Muziekpark op gratis volksconcerten minder gesteld zullen bliiken, maar de gemeente behoeft hier niet allereerst een zuiver financieel belang na te streven. Muziek werkt als kunstuiting niet alleen oovoedend. het brengt te rechter tijd in me- nig neerslachtig gemoed weer wat levens- vreugde, die in de beslomimeringen van den dapeliflrschen bestaans-strijd verloren dreigde te eaan Muziek werkt opbeurend en waar de ge meente van hare ineezetenen steeds zwaar- den> finandeele offers eischt, vormen de vdWoncerten de eenige teeenprestatie die tot d'usver bii het groote publiek met enthou- staame is cntvaneen geworden. Het komt ons wenscheliik voor, dat de uit voeringen van ons Stedelijk Muzickcorps niet het minst om haar opvoedkundige waar- de zeifs voor de armste gezinnen steeds pemakkeliik toegankelijk moeten biijven. Dat er in en buiten den Raad heel wat over den partij-steun van enkele politieke kopstukken gesproken is, laat zich begrijpen. De Wethouder van Onderwijs, wien verwe- tcn werd dat hij als een politick weeskind langzaam maar zeker door verkeerde voog- den tot propagandist van een met zijn begin- selen strijdige partij opgeleid werdi, wierp die beschuldiging verre van zich. Hij begreep wel, dat hij bij de naderende verkiezingen van blauwe, noch zwarte, noch roode zijde eenige voorkeur te verwachten heeft. hij besefte het wel, dat zijn fractie uiterst klein en zwak is en den wethoudersze- iel hem rechtens niet toekomt. Maar hij bestreed' den heer Westerhof, dat hij een politieke indringer zou zijn, dat hij ziin wethouderschap met den gloed der eerste liefde zou beminnen en deed uitkomen, dat hii als voibloed vrijzinnig-democraat in een vergadering zijncr geestverwanten een poli- .tieke belijdenis afgelegd had, en voor vlijt, goed gedrag en buitengewone vorderingen met algcmeene stemmen het hoogste cijfer had gekregen. Dat de heer Van den Bosch het grootste deel der debatten niet heeft kunnen volgcn, was uitsluitend aan familie-omstandighedcn te wi jten Ms weordvoerder ziiner partij ontbreekt Hi nimmer bii het jaarlijksche steekspel em wee* als ervaren ruiter menigen politieke be- einneling met de hem eigene elegance uit het zadel te wippen Het heeft ve'en bevreemd en zijn partijge- n on ten ontstemd. dat mr. W. C. Bosnian bij de ateemeene beschouwingen over het beleid van Burg en Weth. en de daarop gevolgde begrootingsdebatten niet aanwezig geweest is en het moeteni wel ernsitige bezagheden ge weest zijn die hem belet hebben de belang- rijkste aer Alkmaarsche raadsvergaderingen bij te wenen. Nu ging de stem derVrijjheidsbonders in het algemeen debat verloren. Van den heer Thomsen was tiatuurlijk geen critiek op het college te verwachten en daar- door rustte die taak ditmaal op den heer Go- vers, die, hoewei een zeer ijverig en zeer geestig raadslid, toch niet de meest aange- wezene is om in een magistrale rede als woordvoerder van den Vriiheidsbond het be leid van Burg, en Weth. te becritiseeren. Lang is er gedebatteerd over de reeds in de begrooting verwerkte voorstel 1 en om de werk- week van ambtenareni en werklieden van eeni 45-urige tot een 48-urige te verlengeni en den vacantie-toeslag uit bezuinigingsoverwegin- geni te doen vervallen. Het lis begrijpelijk dat men gunstige ar- beidsvoorwaardenj niet gaarne loslaat en het was na de vergaderingen van belangheibbeni- den wel te verwaciiten, dat zij! zich tegen de door Burg, em Weth. voorgestelde wijzigin- geni verzetten zouden. De sociaal-democraten hebben dit verzet in den Raad tot uiting gebracht, maar zagen ten slotte hun tot foehoud van alle voorrec^ ten concludeerende motie door die van de rechter- zijde, welke allie andere stemmen verwierf, verworpen. Nu zal dus door de commisisie van sociale aangelegenihieden, of indiien deze spoedig wordt vervangen door een commisede voor gte- organiseerd overleg, onderzocht worden of alleen door de invoening dier 4&-urige werk- week en het niet vervullen van vacatures de vereisch'te besparing van' 20.000 kan ver- kregen worden en eerst Wanneer dit niet be- reikt wordt, zal men tot intrekiking van va- cantietoeslageni overgaan. Het is voor de betrokkenen zeer zeker een' offer em het zal velen zwaar valien het te brengen. 'Maar een 'omedelijfc offer is hlet niet. Wijl zijin in de achter ons liggende jaren te vlug een gevaarlijke helling afgegleden! eni wij moeteni ons nu de inspanning getroosten weer op te klimmem naar den vaster grond waarop slechts onder normale arbeidsverhou- d'ingem een gezond economisch leven moge- lij'k is. De tijd van steeds korteren1 arbeidsduur en siteeds kostbaarder overheidsbemoeii'ng ligt achter ons, de te ver maar een zijde doorge- drukte slinger van ons economisch l'even maakt thans zijn niet te stuiten tegenschom- meling eni waar wij overak om ons heen zien hoe vrijwel alle organisaties een deel barer rechten weer moeteni prijls geven, kunnen wiji er ons niet over verwonderen, dat ook van het overbeidspersoneel den offer ten bate der ge- meenscbap gevraagd is. Men mo-ge 'bewereni, dat de gem'eente geen industrieele onderneming is die concurrenitie heeft te vreezeni, maar wiji zien niet in dat daaruit het onrecht mag geboren worden, dat het overhleids'personeel in nog gunsitiger con- ditie boven dat uit het vrije bedrijf zou koroen. En ten slotte moet een gemeente toch ook, als iedere particulier, de bakens verzetten bij de verandering van het getij. Het doet er zoo heel weinig toe of het partieuliere bedrij'f en de gemeente elkander voorbeelden moeten geven,, het gaat slechts hierom, dat wij alien gezamenlijk zullen moeten meewerken tot het hrengen van het groote offer, dat ons geheele land over de malaisejareni heen weer tot de welvaart van vroeger zal kunnen voeren. Wij zullen nu niet uitmeten in hoeverre het overbeidspersoneel boven dat uit het partieu liere bedrijf bevoorrecht mag heeten. Wiji willeni uitsluitend constateeren, dat ook dit overheidspersoneel zich naar de wisselen- de levensomstandigheden zal moeteni schikken en dat het niet onredelijk genoemd mag wor den dat de door de belasting betalende inge- zetenen voor hen op te brengen geldeni tot een zoo klein mogelijk bedrag teruggebracht wor den zonder dat daarbij van een onbillijike be- handeling tegenover gelijksoortige werkno- mers in het vrije bedrijf kan worden gespro ken. Dan gelooven wij! niet dat van een onbillij- 'ke behandeling sprake ban zijn. Tot loonsverl aging is het niet gekomen en evenimin tot eenige inkorting van de stortin- gen voor pensioenispremies. Van het person eel in overl ei dsdienst wordt slechts eeni verlenging van den arbeidstijid met drie uxem per week geeischt em het komt daarmede slech'ts tot de 48-urige werkweek die voor eem zeer groot deel der niet-arbeiders in bet vrije bedrijf nog a 1 tijd tot de vrome wenscben blij'ft behooren. Mag in dozen tijd van malaise en ontred- dering van alle hoofd- em h'andwerkers niet im ons aller belang geeischt wordien, dat zij van de 1'68 urem der week er 48 voor pro- ductieven arbeid naast 120 voor rust en ont- spanning zullen geven? Het zou jammer zijm als de vaCantieToe- slag moest word'en mgetrokken, maar hij is een voorrecht dat het overheidspersoneel bovem dndCren bezit em dat, als niet noodiza- kelijk voor levensonderhoud, het eerst als of fer der bezuiniging zal vallen. De meerderheid van den Raad wil desr noods ook dit offer gebracht zien en daar mede is voor het personieel in gemeemtedienst het maximum der bezuinigingsmaatregelen bereikt geworden. Het blijft boven dat der werkmemera in het vrije bedrijf nog zoo vele voorrechiten„i>ehou- den, dat het zeer zeker niet als de zwaarst getroffeni slachtoffers der malaise-jarem mag beschouwd worden. 'En wie elk strevem naar bezuiniging tegen gaat omdat het eem begin dier afbraak van al de' in onevenwichtige jaren verkregen loo- men en rechten zou zijn. moge hedenken, dat een gezonde evolutie nooit met sprongen kao gaan em dat wat mem door een1 te plotselingen en te grooten stap voorwaarts meemt te heb ben verkregen, noodgedwongen weer. tot stil- stand of achteruitgang zal moeten leiden. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHR- GEBIED. Van de reis van den Duitschen rijkskanse- lier naar het Ruhrgebjed wordt niet veel me- degedeeld. Van Fransche zijde wordt verze- kerd, dat sedert dat bezoek het verzet in het bezette gebied aanmerkelijk is toegenomen. Dit komt wel overeen met de mededeeling uit Berlijn, dat Cuno's indrukken van de reis buitengewoon bevredigend zijn. De eensge- ziadheid tusschen de regeering en het Duit- sche volk wint steeds meer aan vastheid, zegt het bericbt. Den rijkskanselier werd in het Ruhrgebied van alle zijden het besluit be- Vestigd, dat de Ruhr-Duitschers in de poli- tiek van lijdelijken weerstand zuEen vol'har- den, tot het politieke doel van den strijd op verstandige wijze bereikt is. Hij zal ook wel een beetje hebben gedaam om dit lijdelijk ver zet aan te wakkeren. Behalve Cuno heeft ook minister Hermes een bezoek aan het bezette gebied gebracht. Hij had te Elberfeld besprekingen met verte- genwoordigers van het finandeele bestuur van het bezette gebied, aan welke besprekin gen ook de rijkskanselier en de Pruisische mi nister Severing deelnamen. Hermes onderhandelde biji zijnc reis door het Ruhrgebied overal over de problemen der betalingsmiddelen, den geldomloop, de prijs- stijging, het verzekeren der looncn enz., ter- wijl hij hen, die aan de besprekingen deelna men, wist gerust te stellen door de toezeg- ging, dat alle verroeken an beteelcenis zoo- veel mogelijk in aanmerking zouden worden genomen. JHij betoogde het groote belang van voortdurend rechtstreeks contact met de be- volking, die door de rechtbreuk der Fran- schen was getroffen. Hermes is gister naar Berlijn teruggekeerd, met hem den Pruisi- schen minister-president Braun en Severing. Zeer zeker als antwoord op de verklaring der Rijnlandcommissie, dat zij alien, die schade lijden door het opvolgtn der Fransche bevelen, zal schadeloos stellen, heeft de Duitsche rijksminister van fiuamcien medieige- deeld, dat de rijksregeering eenzelfde maatre- gel heeft genomen ten opzichte van alle ge- trouwen Aangaande het lijdelijk verzet wordt be nefit. dat vooral op den linker Rijnoever het spoorweeverkeer van Nederland uit aanzien- lijk slerhter is geworden. Het doorfraand1 verkeer in de richting Kre- fe'd—K'aFen is volkomen onderbroken. Bij de uitwiizine:en die elkaar nog steeds vlug opvolgen, zijn thans cok d'ie van de eer- parfiridieren n.l van zes personen uit Wiesbaden en Brberich, die het Deutsch- lendlied zonoen. hetgeen als een anti-Fran- srbo d'mi'-nstTab'e werd beschouwd De bezetting is wederom uitgebreid. Nu zijn ook Lennep en Overaht bezet, alsmede het kruispunt der jrajecten DuisburgDie- rkighausen en Keulien1—Kalk. De Franschen eischten, dat alle treinen naar Halten zouden worden gebracht, daar zij anders de rails zouden opbreken. Er schijnen nog nieuwe dwangmaatrege- len te worden overwogen, want de Fransche minister Trocquer en generaal Weygand, die weer naar het Ruhrgebied zijn vertrokken, zullen daarover spreken met Degoutte en Coste en tevens de grondslagen vaststelkn voor de organisatie overeengekomen betref- fende het vervoer met den spoorweg en te water. Belgie schijnt thans voomemens te zijn, alle Duitsche douane-ambtenaren buiten func- tie te stellen en dezen door Belgische douane- ambtenaren te vervangen. De Duitsche zaakgelastigden te Parijs, Lon- den, Rome en Brussel hebben aan de regee- ringen aldaar een protestnota overhand'igd, die ook aan de intergeallieerde Rijnland-com- missie is gezonden.- In deze nota wordt er tegen geprotesteerd, dat de intergeallieerde Rijnland-commissie de Franschen en Belgi sche regeeringen in haar politick sieunt, of- schoon die politiek, volgens de meening van de Duitsche regeering, indruischt tegen het volkenrechfc, tegen het vredesverdrag en tegen de Rijnland-overeenkomst. In een andere nota aan de Fransche en Bel gische regeeringen wordt geprotesteerd te gen de bloedige incidentec, die in de laatste dagen in het bezette gebied zijn voorgevallen, waarbij twee personen werden gedood en een aantal burgers gewond. Verder zal worden geprotesteerd tegen de nieuwe rechtsschending van, Frankrijk door het binnerukken van Baden en de bezetting van Offenburg en Appenweiler Het spoorwegyerkeer te Neuss ligt geheel stil, daar verschillende openbare gebouwen. o a. de electrische centrale, door Fransche posten werden bezet. De winkeliers te Dortmund hebben beslo- ten geen waren aan de bezettingstroepen, te verkoopen. De soc.-dem partijcommissie heeft, zoo meldt het Hbld. uit Berlijn, in de huidige zit- ting een mode aangenomen, waar in o. a. ge- zegd wordt: De partijeommissie betuigt haar instem- ming met de richtsnoeren, die de bestuurs- conferentie op 19 Januari heeft vastgesteld. Zij noodigt de partijgenooten uit, vast aan- eengesloten in dien geest te werken. Het is de taak der arbeidersbeweging alles te doen om het verzet tegen den gewelddadigden Fransch Belgischen inval in vreedzaam gebied te steu- nen en alles na te laten, wat cut verzet zou kunnen belemmeren. Tevens herinnert de partijeommissie aan de noodzakelijkheid scherp de scheidingslijn te trekken met de nationalistische opruii'ng en den strijd tegen de reactie met kracht voort te zetten. De partijeommissie ontkent ten stelligste de door de Fransche regeering voor propa ganda verspreide bewering, als zou het ver zet der arbeiders op aanwijzing der rijksre geering zijn geschied. De arbeiders, beanib- ten en ambtenaren voeren den strijd op eigen initiatief ter verdediging hunner waardigheid en vrijhdd tegen het niilitaristische geweld. De huid'ige strijd moet worden gestreden met het doel een billij'ke regeling der schade- vergoedingsbetalingen en den vrede In Euro- pa tot stahd te brengen. De partijeommissie herinnert de Rijksregee ring aan haar verantwoordelijkheid voor het welslagen van den strijd, die in de eerste plaais door de voorziening met de noodzakc- iijke levensbehoeften moet worden verzekerd. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Lord Curzon, de te Londen teruggekeerde Engelsche vertegenwoordiger op die confe- rentie te Lausanne, heeft een uitvoerige ver klaring gepublieeerd over die bijeenkomst. Er blijkt uit, dat de Turken op bijna alle pun- ten haddeu toegegeven, maar dat zij de laat ste dagen steeds weer kwamen aandragen met hun reeds lang verouderde formules over de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van Turkije, en de slaveraij, waar toe het veroor- deeid was. „Tevergeefs putten ik en mijn collega's ge- durende anderhalf uur alle argumenten uit, doch de Turken bleven onwrikbaar, en het was duidelijk dat zij, voor de onnoozele vol- doening om een positie te handhaven, welke reeds lang ondermijnd en vernield was, of wel om een nieuw toegeven der geallieerden af te dwingen, bereid waren de hoop op een overeenstemming te niet te doen en zichzelf te toonen als de ware vemietigers van den vrede, waarnaar ieder vurig verlangde" Curzon zegt nog dat hij, toen hij Lausanne veriiet, de overtuigiing had, dat de Turken, zoodra zij zullen beseffen wat zij hebben ge- daan, zelf de eersten zullen zijn om den omr vang van hun fout te erkennen, en dat, alvo- rens er twaalf uren verstreken zullen zijn, de reactie definitieve vormen zal aannemen. In de kabinetszitting heeft Curzon zijn col lega's medegedeeld, dat naar zijn oordeel de conferentie geslaagd en niet mislukt is, dat hij is teruggekeerd niet met een nederlaag, maar met een overwinning, en dat het verdrag, ver re van te worden stuk gescheurd, zal warden geteekend. Geteekend, ja, maar wanneer? Er zijn nog geen officieele mededeelingen over Ismed Pa cha's bereidwilligheid tot teekenen van het verdrag. Zoo hij zich nog inschikkelijk toont, zal Engeland wel een vertegenwoordiger naar Lousanne zenden, maar dan ook alleen voor het teekenen' van het aangebode ver drag, niet om weer te beginner^ met onder- hancielingen. Intusschen is de Italiaansche delegatie naar Rome vertrokken, alsook de Amerikaansche toehoorder Child De Franschen en Venizelos keerden naar Parijs terug. De Russen, die zelf ook zoo goed de kunst verstaan om conferences te rekken, willen nog wel verder praten. zij hebbon verzocht hen het tijdstip en de plaats mede te deelen, waarop de besprekingen zullen worden her- vat. LUDENDORF BEDREIGD. Aan de stations, die Ludendorf op zijn te- rugreis over Klagenfurt aandeed, waren honderden arbeiders verzameld., die hem scheldwoorden toeriepen en te Kapfenberg zelfs den trein wildeni binnendringen om naar hem te zoeken, maar waar hij echter niet te vinden was. Ook te Weenen waren aan het station duizenden arbeiders verzameld, maar de trein bracht Ludendorf echter niet mede, daar de politic den trein te Hetzenidorf had doen stoppen en Ludendorf had uitgenoodigd daar den nacht door te brengen1. Nader berichten melden, dat Ludendorf zich' toch in Weenen bevindt. Hij. zou door een Duitsch officier herkend zijn. DE ONRUST IN IERLAND. Gister zijn de kantoren van Pathe frtres, wier film van de Iersche luchtstrijdmachit on- langs in Dublin is vertoond, afgebrand. Vier meisjes en drie mannen zijn bij een ontplof- fing gewond. Her gebouw is door vier mannen, die van petroleum, een mijn of bom gebruik maak- ten, in brand gestoken. WAT WIL LITAUEN? De Poolsche ministerraad heeft beraad- slaagd over de voorbereidende maatregelen ter bezetting der neutrale zone tusschen Po- Onze prQzen zi]s niet kooger dan die van andere drnkkerijen. len en Litauen, voor zoover deze door dien Volkenbond aan Polen is toegewezen. Van Litausche zijde wordt ingeval van be zetting van het genoemde gebied, met gewa- penden tegenstand gedreigd. DE ONTWAPENING De Amerikaansche gezant te Tokio meldit, dat de Japansche regeering de vloot-overeen- komst van Washington niet in toepassicg zal brengen, zoolaug Fraakrijk en Italic die over- eenkomst niet hebben' geratificeerd. Wat komt er op zoo'n manier van ontwa- pening terccht STE'UN' AAN OVERTREDERS- VAN DUITSCHE BEVBLEN. De Rijnl andcommissie heeft, naar het Hibl. meedeelt, een nieuwe verordening uitgevaar- digd, waarin zij verklaart, alle ambtenaren, bearribten en particulieren, die, weigeren de bevelen der Duitsche Rijks- en Landsregee- ringen op te volgen en die zich onderwerpea aan de verordeningen der Rijnlandcomniis- sie, in speciale bescherming te nemen Wie zulke personen door dwang of op andere wijize tot ongehoorzaamiieid aan de Rijnl andcom missie verleidt wordt gestraft met boete tot 50 millioen mark of gevangenisstraf tot vijf jaar. DE NAT.-90C. ACTI E IN 'BE IE HEN. De soc.-dem. „Munchener Post" deelt me de, dat de leider der nat.-soc. „stoinntroepen", Liedke, zeer groote geldsommen in de kas der nat-soc. arbeiderspartij. stort, de partij van 'Hi Iter voorziet van groote hoeveelneden kleedings- en equipementstukken en in de rijksweerkazerncs met lieden in aanrnanking irach't te komen, die omtrent wapenen in- lichtingen kunnen geven, waarbij! hij met geld gooit. EEN VERKLARING VAN DEN PAUS De Engelsche vertegenwoordiger bij het Vaticaan heeft den Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. 'De Paus liet zich naar ver- luidt biji die gelegenfaeid zeer pcs6imistisch uit over den' kritieken toestand in het Nabije Oosten en in Europa. 'De Paus zou daarbij te kennen hebben gegeven, dat hij weinig ver- trouwen heeft, dat in zake de hangende pro blemen nog een goede oplossing zal wdrden bereikt. H!ij sprak de hoop uit, dat, zoo een nieuwe oorlog in de toekomst onvermijdelijk is, in dien orlog ten minsnte de gruwelen zullen worden vermeden, welke in den jong* sten oorlog zij. voorgekomen en dat de strijd alleen tusschen soldaten zal worden gevoerd en de bevolkingen zullen worden ontzien. De Paus heeft naar uit Berlijn gemeld wordt, verzocht, dat openbare biddagen zul len worden gehouden in verband met den ge- spannen toestand in Europa. KOLE'N UIT DU1TSCHLAND. De bezettingau toriteiten te Essen hebben order gegeven, dat de voor Nederland en Zwitserland' bestemde kolentreinen het Ruhr gebied ongehinderd 'lcunnen verlaten. Aan Nederland is reeds verzocht, meer wagons te willen zenden. Men denkt zes kolentreinen per dag naar Nederland te sturen. Er is een trein, die voor Zwitserland was bestemd, zoek geraakt. Wegens de gebrekkige commu- nicatie tusschen nde verschillende stations heeft men hem nog niet kunnen opsporen Zoodra hij evenwel wordit teruggevonden, zal hij door Zwitsersch treinpersoneel naar Zwit serland worden' gebracht. COMMUNISTEN IN 1TAL1S GEARRESTEERD. In de laatste dagen zijn in Italie een aantal communsten gearresteerd, beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van den Staat. Zij hebben in hun organen een procla- matie van Moskou gepublieeerd, waarin de fascistische regeering wordt beschuldigd van moordi, plundering en brandstichting. De communist Vordiza was bij zijn arresta- tie in het bezit van een bedrag van 1500 En gelsche ponden, welk geld blijkbaar uit Mos kou afkomstig was. GEEN ALGEMEENE SPOORWEG- STAKING OP JAVA. De plannen om den 5den Februari een al- gemeene spoorstaking op Java te proclamee- ren hebben gefaald. Het congres van de Ver- eeniging van Spoor- en Trampersoneel te Se- maranig besloot in geheime vergadering voor- loopig niet te staken, tenzij de aotie langs wettelijken weg mislukt. Indien de regeering de leiders onschadelijk maakt, is de vereeni- ging niet in staat sabotage te voorkomen. AARSCHE COURANT - ,i <ii

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1