Alkmaarsche Gourant Zevengesternte. Woensdag 7 Febrnari. StaflsnleHws F e n i 11 e t o n. Pporjudaul Jflewi I*. 81. 1921. Honderd Vljf an Twlntlgsta Jaargang, RAADSCOMMISSIeN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in de vergadering van den Gemcente- raad van 11 Januari JJ. zijn benoemd of op- nieuw benoemd: a. tot leden der commissie voor het ontwer- pen van verordeningen tegen welker over trading straf is bedreigt: de heeren Mr. D. Sluis. Mr. W. C. Bosman, C. W. Keijsper, i. Westerhof; de burgemeester is amitis- alve voorzitter van deze commissie; b. tot leden der conunissie tot de belastingr zaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard, de heerenA. rThom- 6en, Mevr. A. Jorritsma-Sjoers, Mr. D. Sluis, H. E. Bosman en C. de Boer; tot voorzitter is benoemd de heer A. F. Thorn- sen, wethouder; t tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken de heeren: G. T. M. v. d. Bosch, J. Ringers, G. Veen, Mr. W C. Bosman en H, E. Bosman; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen Mr. A. J. M Leesberg, wethouder; d. tot leden der commissie van bijstand tot het beheer en onderhoud van ae wandel- wegerij de beplanting van straten, wegen en piemen der gemeente, de heeren G. T. iM. v. d. Bosch, J. Ringers, 0. Veen, Mr. W. C. Bosman en H. E. Bosman1; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Bur- neester en Wethouders aangewezen Mr. M Leesberg, wethouder; e. tot leden der commissie van bijstand voor de Lichtbedrijven de heeren: Mr. W. C. Bosman, C. w. Keijsper, J. Westerhof, D. Plevler en G. van Veen; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester - 'en Wethouders aangewezen den burge meester; f. tot leden der commissie van bijstand voor het Gemeente-Slachthuis de heerenD. Co vers Jz., F. Bak en D. Plevier; tot voor zitter voor het jaar 1923 hebben Burge meester en Wethouders aangewezen den burgemeester; g. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioen- en ongevallen- fonds de heerenMr. W. C. Bosman, G. Veen en Mevr. J. Westerhof-Koopal tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wethouder; h. tot leden der commissie van bijstand in het beheer van den gememte-rtinigings- dienst de heeren: D. Govers Jz., C. W. Keijsper, G. vati Veen, Mevr. J. Wester- hof-Koopal; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethou ders aangewezen den burgemeester; i. tot leden der commissie van bijstand voor het Marktwezen de heeren: F. Bak, C. W. Keijsper, D. Govers Jz. en Mevr. A. Jor ritsma-Sjoers; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethou ders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wethouder; J. tot leden der commissie van bijstand voor ambfenaars- en arbeids-aangelegenheden de heerenF. Bak, Mevr. A. Jorritsma- Sjoers, Mr. D. Sluis, D. Govers Jz. en H. van Drunen; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethou ders aangewezen den heer J. Goeck, wet houder; k. tot leden der commissie van bijstand voor het Sportpark de heeren: G. Veen, G. van Veen en C. de Boertot voorzitter voor het }aar 1923 hebben Burgemeester en Wet- louders aangewezen Mr. A. J. M. Lees berg, wethouder; 1. tot leden der commissie van bijstand voor het grondbedriif de heeren1: J .Westerhof, F. Bak en D. Govers; tot voorzitter voor het jaar 1923 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wethouder. Rifrgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 5 Febrtiari 1923. KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. (Vervolg.) Mededeeling van den minister van Wafer- efaat inzake de tarieven van het vichvervoer. Roman door Margaretha Bohmf. Kaar hef Duitsdi door C. M. der'W. (Geautoriseerde vertaling). 70) „Tof mijn broeder Piett je tie faulp kwam Toen kreeg ik weer mijn pak slaag... Er werd gebeld. „Ik moet weg Lnge. Blijlf je nog even Ja? Ik torn gauw terug." Zus- ter Grethe ijilde been. Inge hep weer been en weer, steeds been en weer. Het was als een droom, dat dlaar plotseling in de licbte, kale ziekenhuisgang het groene geboorteplaatsje en dte heerlijke, gouden kindertijd voor haar geesit kwamen opdagen. De sdhilderachtige Wijngaard- straat en de warme zomieravonden, hoe zij op ddn ruimen corridor bij de Weigiels op de mu- ziek van een harmonica dansten, eigen ge- maaktani zuren wijn dronken en vnoolijke en sentimenteele liederen zorngen. Waar was Piet Weigei gebleven, die red der en hofmaker uit haar kindertijd? Waar waren dte andere Mdrudhtige makkers geble ven van dien schoonen, vroolijken tijdl? Be- hoorden zij tot die herinneringen van. een droomwerdd of droomde zij: nu, dat zij: in een eindeloos langeni gang been en weer hep en dat daar in de kamer Maria Braunberg aan het bed zat van haar dteodzieken verioofde en dat de wilde, dikfce Grete Weigei, met haar breede, stroogele, steeds half losse vlechten en haar altijd veracheurde schort zooeven als een slanke, keurig nette verpleeg- eter voor haar stond?... Eindelooze malen iiep zij van het eeno ednd van den corridor Icderthd is door de Kamer eangedrongen op verlaging voor snelvervoer. Thans is een verl aging van 20 pet. tot stand gekomen. Voorstel tot bijarage te verleenen voor het bezuinigingscongres te den Haag van ver eeniging ambtenaren gemeente-financien. Dit adres werd verwezem naar de finandee- le commissie. Verzoek lid te warden van het Instituut voor economische geschriften. Voor kennis- geving aangenomen. Missive van den dir.-gen. van de po&terijen inzake de regeling voor dte telefoon op Den Hoorn (Texel.) De heer Grunwald wilde voorstellen het adrea van de Texelsche middenstandsvereeni- ging. waarin deze weder openstelling van het hulpkantoor te Den Hoorn vroeg, te onder- steunen. Aldus besloten. Van idem betreffende de vereeniging van Julianadorp en Helder inzake het telefoon- verkeer. Gewacht zal worden tot nadere gegevens binnen komen. iHet program van het Esperantocongres te Geneve van 1 tot 5 April 1923 betreffende een' bandelswereldtaal. Voor kennisgeving aangenomen'. Missive van deni M:in. van Waterstaat dat dte ontwerpen van nieuwe spoorwegdienstre- gelingen voortaan op het secretariaat der K- v. K. zullen worden nedergelegd. Als voren. Mededeeling Belgische Legatie inzake de Jaar'burs te Brussel. Afgewacht zullen wor den meerderte' gegevens in zake de jaarbcurs. Adres van de K. v. K. te Nijmegen aan den M'in. van Waterstaat om de voordrachi voor leden der Comm. van Advits voor spoors wegdienstregelingen van Ged. 'Staten over te brengen bij' de K, v. K. De heer Griinwald gaf in overweging deze Zaak te ondcrzoeken alvorens een besluit te rnemen. Besloten werd bij de verkeeracommissie om- trent deze zaak inlichtingen in te winnen. Aan de orde was dte verkiezing van vaste commission voor 1923 en wel vcor: FinanciOn; handelsregister; handel, export en import, verkeer; marktwezen (eventu'eel in te steflen op voorstel van den Voorzitter. Zie de openingsrede). Wetsontwerpen enl ver ordeningen (zde Marktwezen.) Aldus besloten. De verkiezingen geschiedden schriftelijk. De uitsliag was als volgt: I. Financien. Aftredend zijn de liieeren Ringers, v. Breda en I>okter De aftredenden werden herkozen. De heer Kolster vexkreeg 1 stem. II. Handelsregister. Aftredenid zijn de heeren Schmalz, Kuiper, Kolster enl Wage- naar. De voorzitter zag in zijn plaats liever de heer Kabel gekozem. Allen1 herkozen. De heeren! Grondsma en Arntz en Van der. Kley kregeni 4, E en 2 stemmen. III. Handel, export en import. De beer Visser was aftred'end. De voorzitter wilde in diens plaats gaarne den heer Grondsma be noemd zien. Aftredend waren verder de hee ren Bla-uwboer, Holsmuller, Kolster eni.Wa- genaar. 'De aftredenden henevens den heer Grondsma werden' gekozen. De heeren Grunwald, Kuijper, Messclaar, Dokter en Nobel verfcregen ieder 1 stem, uit- gezonderd de eerste die 2 stemmeni verwierf. IV. Verkeer. Aftredend zijn de heeren iHoogland, Ringers, Messelaar, Grunwald en Schma Ix. De heeren Kabel, Nobel enl Kuijiper verkre- gen' ieder 1 stem, de heer Grondsma 2. (V. Marktwezen. De voorzitter stelde voor de volgende heeren te verkiezen: Grondsma, v. d. Kleij:, Schmalz, Kuijper en Hoogland. Aldus gekozen. VI. Wetsontwerpen eh verordeningen. Dte voorzitter noernde de nameni van de heeren Nobel, Messelaar en Dokter en. stelde voor v66r het vierde lid een plaats vriji te bouden'. Het resultaat van deze stemming konden wiji uit de besprekingen niet opmaken. Aan de orde was net punt: Mededeeling Van de Commissie voor het adres inzake' het Hoogheemraadschap „Noordhollands 'Noordterkwartier" en1 verdere nlannen; adres van burgemecsters aan Ged. Staten. De heer Ringers, raporteur, deed mededee ling van het door de commissie verhandelde. De voorzitter dankte de commissie voor de vlugge wijze waarop zij gewerkt had. De heer van Breda deelde mede dat op de agenda voor de bedenavond te houden raads- vergadering te Den Helder een' voorstel" tot adhaesiebetuiging voorkwam met het adres. Aan de orde was het volgende punt; Nade re mededeelingen omtrent de Kanalen-plan- naar het andere en weer tang. Eindelijk jewam zuster Grete haar vragen een oogen- blik met haar naar de keuken te gaan om wat uit te rusten. Zelfs brachf zij een kop koffie en een botabam aan Inge, die er met groo- ten eetlust op aanviel. De zusta had een half uur tijd en de beide vroegere speelkame- raaid'jes werden niet moedle elkaar van de ge- boorteplaats the vertellen. Grete was twee jaar ouder dan Inge en deze bedacht nu, dat Grete den laatsteu tijd, dat zij elkaar in Oberboden kenden, weinig aan spelen gedaan' had, daar haar moeder jarenlang aan een zware ziekte geleden tad. Eta melisje, dat toen«zeventien jaar was, had behalve de huishouding ook dte geheele verzorgmg van hiaar moeder voor haar rekening. Na den dood der moeder, toen de oudste broer de zaak had overgenomen en trouwde, was Grethe bij de ziekenverpleging gegaan. ,,Men moet toch iets bij: de hand heb ben." Ol het niet vreeselijk moeilijk was. O neen. Het eerste leerjaar was zeker geen same- cure geweestt. Toen was het schuren en schrob- ben-, haar handten waren zoo d'ik en rood' als tomaten en ze rook steeds naar lysol, zoodat iedereen zijn neus toehidd als ze maar in de buurt kwam. Maar als men aan het werk gewend was, overwon men zulke fcleine on- aaugenaamheden en tegenwoordig beviel haar betrekkiog haar heel goed. De patientai wa ren' dankbaar als men ze goeid behandtelde en men behalve de voorgeschreven verplichie diensten eens een extra-vriendelijkheid voor hen had en over het algemeen genoot men' als verpleegster groote waardeering van het publiek. Maar toch had zij: wel heimwee. Zij voelde zich zoo vreemd' in Berlijnde andere zusters haddten alien kennissen waar zij op haar vrije midd'agen een bezoek konden' bren gen zij kendo nietnarnd. En dan kon zij: maar oen. De heer Hoogland, kon nog geen inlich tingen! doen, omdat de kwestie nog niet voor publicatie geschikt is. De commissie van Aalst had in Amsterdam goede indrukken omtrent deze zaak opgedaan. De heer Nobel wilde in- overleg tredeni miet de K. v. K. voor Westfriesland, ter nadere bespreking. De voorzitter vond het idee van den heer Nobel goed, om' het met de vexkeerscommissie te behandelen. ,Htet volgende punt-luidde: Vrachttarieven •toomtramwegen. De voorzitter deed mededeelingen, inzake te hooge tarieven em andere hinderlijke be- palingen. Spr. stelde voor zich in verbinding te stellen met de Noord-Zuidhollandsche tram om de conoept-tarievem te mogen ont- vangen en daamaar te rapporteeren. 'Spr. vroeg of de verkeerscommissie of de K. v. K. zich daarmede moest belasten, ook inzake het treffen van een betere regeling voor het goederenvervoer. De heer Grunwald meende dat de Kamer dlit rechtstreeks zelf moest doen. In bespreking kwam die totstandkoming van eeni loskraan aan de Kanaalkade. iDe voorzitter stelde voor aan het Gemeent- teebestuur te vragen zoo mogelijk een ver* Elaatsbare kraan te mogen plaatsen, die men an gebruiken tegen eeni zeker tarief. De heer. Grondsima had er over ho»):en spreken, dat de boot Londen-—Alkma..- schien wel weer tot »tand komt, rood*f er mogelijk dan wel een kraan komt. Het was echter misschien wel een loos gerucht, meen de spr. Besloten) werd het voorstel in studie te ne- rnen, om' eerst dan eeni besluit te nemen. De heer Hoogland deed mededeelingen! be treffende den regeeringssteun aan tuinders. IDe heer Hoogland was er van overtuigd, dat er nood is onder de tuinders. In hoeverre er sprake is van algemeement nood1 moetem an- deren) maar uitmaken. Het wil spr. voorkomeni dat er achter de tuinders liggern zeer goedc jaren. Nu pas, dit jaar, komt de tuinbouw in net voile gedrang en dat is erg, dit wil spr. erkentnen. Bit de regeering werd aangedron- gen op vrachtvermindering em dit vind't spr. de meest doeltreffende wijze van hdpen.. De afnem'ers zijn er nog. Zoo blijft Duitschland ook graag onze afnemer. Naar spr.'s idee gaat vermindering van vrachttarieven! boveni toeslag per wagon. De steun door de regeering in het uitziicht ge- steld, is een: goede steun. Naar spr.'s meening zal er ook nog wel geld achterbaks zijn biji de tuinders, noewel er misschien ook wel honderdem zijn, die het niet hebben. Onder de tuinders wordt zelfs gesproken, aldus spr., dat m'en geen spa meer in den grond moest steken, indien de regeering geen steun gaf. Hiji, die dit zei, was voor den oor- log bakker. 'Spr. meende dat allte toesl'ag uit den booze Js. Laat men bij de regeering aandringem op zooveel mogelijk menaceering der transport- kosten. Spr. ziet liever deni toeslag voor de 4000 wageus, die is toegezegd, vervangen door verl aging van vervoerkosten. 'De voorzitter concludeerde dat de tuinders toch niet geholpen: warenl door de tarieven- verlaging. Dit bleek uit hetgeen de heer Hoogland zeidfe. De heer Hoogland zeide, dat er haast geem zaken te doen zijn door de dating van de valuta. Den voorzitter was niet duidelijk gebleken wat nu eigeniijk door dte Kamer gedaan kon worden. 'Spr. meende dat men geen succes zou hebben' nogmaals biji den Minister op ver- laging van vervoerkosten aan te dringer De heer Wagcnaar meende dat het m'isr schien op diem weg van de K. v. K. ligt, om aan te dringen op de invoering van dte voor- oorlogsche tarieven. iBij! de diirectie moot mem dit eemter niet probeeren, daar vindt men eer tegen- dan mcdewerking. Mien moet zich rechtstreeks tot de regeering wienden. Spr. meemdte, dat men' in' samenwerldng met de K. v. K. te Hoorn motest trachten de tarieven verlaagd te krijgen op het niveau van voor den oorlog. De heer Grondsma was bet hierm'ede eens. De heer Hoogland legde er nog eens den nadruk op dat hij toeslag in wtelken vorm ook onmogelijik vond, maar dat de creddetre- geling genteel zijn gotedkeuring had. Het voorstel van den heer Wagenaar werd aangenomen em zal in handen gegeven wor den van de Handelscommissie ter verdere af- wikkeling. IDte voomtter Iddde hiern'a de bespreking in over de veibreeding van de HOevervaart en van de btrug aan de Singelgracht over die vaart. Ook in den Raad was hierop de aan- niet begrijpen, dat Inge Zevengesternte ook in Berlijn werkte om geld te verdienen. De rijke Inge Zevengesternte. Wij plaagden Piet imdertijd altijd, dat (hij met zijn verliefdheid veel te hoog vloog... Maria Braunberg kendie zuster Grethe ook, maar slechts van aanzien. Tusschen de dtechtens van den overste en de kinderen der wijnboeren verhief zich destijds een ELimalaja van standsverschil, ferwijl Vir- gine Zevengestemte's kinderen steeds met ge- zaghebbende souvereiniteiit slechts hun' na- tuurlijke ingevingen volgden en zelf k .mal- den met wie zij wildem omgaan. Zuster Grtethe en Inge werden in haar ge- sprek gestoord door een zusta. Juffrouw Braunberg liet Inge verzoeken niet op haar te" wachtem. Zij wou blijven, het ging nlta goed. Zuster Grethe had ook geen tijd meer. In Sven Morrisons ziekenkamer was het zoo rustig, dat men zijn zware ademhaling hoorde knarsen als-het rinlkelen van een ket- ting. Maria zat op den rand van het bed en hield zijn hand vast; van tijd tot tijd sitreek zij met haar zakdoek over het vochti- ge, koudte voorhoofd van de zieke of boog zich over hem heen en kuste hem op mond en wangen. Zij hadden slechts eenige weinige woorden met elkaar gewisseld. Ook zonder woorden wisten zij dat zij teen1 waren in go- dachten. Nog maar twaalf dagem! zeideni zijn oogen. „Zoo zijn de goed geraamde en door- dachte menschelij'ke bepalingen en afspraken. Daar liggen zij als blokken op den weg, waar mijn voeten niet meer over been 'kunnen stap- pen'. Twaalf dagen, geen hand is zoo stak ze te kumnen overi>ruggen', of ta zijde tie sdiui- ven en door deze hinderpalen die niet u'it den weg te ruimen zijn verliea ik de rust van mijn starvensuur." En zijn zuchten werden sen dadrt gevestigd. Uit mededeelingen' van' deni heer Messdaar bleek dat de brug niet recht opt de vaart ligt en dat de doorvaart zeer smal is, zoodat ver- bieeding van dte brug niet zou helpem zoo- lang ook niet de doorvaart verbreea wordt. Bovendiem is daar een groote stroomversoel- ling. De heer Ringers stelde voor, dat de Kamer aan deni Raad verzocht, dat de brug ver- nieuwd wordt volgiens het bestaande plan. Het voorstel vam den heer Ringers werd aangenomen. De voorzitter meende dat steun van de Ka mer van dit verzoek aan handel en verkeer tern goede kwam. Aan de orde was het laatste agendapunt: Vereemiging Kamers van Koojphandel. Dit punt was op de vorige vergadering uitgesteld. De voorzitter vroeg hoe de ledem, die alien de concept-statuten van die op te ricbten ver eeniging ontvingem, over deze vereeniging dacht. Spr. zette uiteen, waarom practisch geziem. deze vereemiging nut kan hebben. Besloten werd deze kwestie nogmaals udt te stellem tot eeni volgende bijeemkomst. Mededeeling werd gedaan van de uitgega- ne stukkem, waartoe in de vorige vergadering was besloten. Deze zijn: a. Aam Min. vam Buitenl. zakem betreffen de inlichtingen^ consultaten. b. Nader verzoek Dir. Gen. Post, betref fende afschaffing middagbestellimg op Zater- dag. c. Adre® van adhaesie adres Utrecht be treffende verlaging posttarieven. d. Adres aan Bestulur Ned. Spoorw. be treffende aanvrageni aan geadresseerden' van factuurwaarde voor inklaring goederen. RondWaag. 'De heer Kuijiper stelde voor middelen te beramen om de Jtosten van invoer uit het bul- tenland niet te hoog op te voerem. De voorzitter stelde voor deze zaak in stu die te nemem em aan de Handelscommissie over te laten. Htet is bekend dat dte expedi- teuxs deze kosten hoog opvoeren, doch er zijn er ook die er anders over demkem. Het voorstel1 van dem voorzitter werd 'aan genomen. De heer Grondsma sfdde voor een' verzoek te richten aan den minister van Buitenl and- ecbe Zaken om verlaging van de invoertarie- ven voor kaas naar 'Spanje te verkrijgen. •Hiema sludting. UIT HE'E R-HIUGOWAARD. Door de afd. van den A. N. G. O. B. werd Miaandagavond in het lokaal van den heer Rus een openbare vergadering gehouden, waarin als spreekster op trad mej. NC Menage Challa van Nieuwe Niedorp Door den heer C. de Jong, Voorzitter der afd. werd de vergadering geopend met een woord van welkom aan ae aanwezigen, over wier aantal de afdeeling tevreden mocht zijn, al had men dan ook graag de zaal nog be- ter gevuld gezien, voldoening gaf het onder de aanwezige personen op te merken, die men op de gewone propagauaa-avonden niet zag. Deze hijteenkomst is dan ook niet bepaald, wat men noemt, een propaganda-avond. Wat door de spreekstter ten genoore zal worden gebracht is met speciaal van propagandistische strek- king voor de geheelontiiouding; toch hoopt het bestuur, dat de keuze een goede zal bhj- ken te zijn, waarom dan ook de spreekster een hartelijk welkom. wofdt toegeroepen. De Voorz. houdt zich er van overtuigd, dat uit hetgeen door de spreekster zal worden gegeven wel iets te leeren zal zij'n, dat het onzen blik zal verruimen en verhelderen. Voor ons, geheelonthouders, gaat spr. voort, wtekt het steeds bevreemding, dat nog zoove- len buiten den strijd b'ijiveni staan, vooral nu we leven onder den drufc van zooveel ellende Mien zou haast meenen, dat voor geheelont- houding niet meer gepropageerd behoefde te woraen, dat onze strijd dus, na de verkre- gen resultaten, zeer gemakkelijlk is gewor- den Juist het tegenovergestelde is het geval Waar we zoover zijn gdcomen, dat geen re- delijk mensch de drank meer in bescherming zal nemen, hebben we geen bepaalde tegen- standers meer te besfrijden, doch naar spre- kers oordeel lauwheid en lakschheid, en die laten^ zich uitcrst moeilijk bestrijden. Toch gaan we rusteloos voort, want voor ons be- ginsel geldt, dat ieder, die niet met ons is, tegen ons is. En de wereldwanorde eischt ver- betering in alle opzichten, onzen tijd in het bijizondere eischt nuchtere menschen, en daarom: de drank weg. Wanneer men be- denkt, dat im ons landje nog voor een 36.000.000 wordt opgedronken, dan is het nog wel de moeite waard er eens emstig over na te denken, hoeveel ellende er nog door den uiting van oneindige 'kwelling en mafchteloo- ze woede. Maria schudde afkeurend het hoofdi. Waartoe diemde dat? Haar gevoelens waren. bevronen als onder een' dekem van sneeuw, verstijfdi door het besef van het ver- schrikkelijke dat zich. als een wild dier in haar leven stortte en' vemietigde em ver- woestte wat in en rondom haar bloeide. Nu em dan kwam een dokter of een pleeg- zuster binnen, luisterdte en betastte dien zie ke, legde den thermometer aan, gaf een in- spuiting, maakte aanteekeningen op een lei- tje aan het hoofdeinde van het bed en ging weer heen. Maria merkte nauwelijks dat er uren voorbijl gingen, zij' voelde geen honger of dorst. Als een onophoudelijk wederkeerend refrein ging steeds weder dezelfde onwrikba- re gedachte: Moet dat zoo wezen? Inge verluierde haar late vacantie, daar zij1 halve dagen met slapen doorbracht. Toen zij uit Licbtenfelde terug was, at zij's mid- dags en gihg daama te bed liggen om den verzuimden slaap van dien nacht in te halen. Een weinig voor zevenen was zij weder in het ziekenhuis. Zuster Grethe kwam haar in de gang tegemoet. Zij hadden juist willen te- lefoneeren'. De heer Morrison was een uur geleden gestorven en de zusters hadden ge- noeg met juffrouw Braunberg te doen, die van de eene flauwte in de andere viel. Zoo juist was de dokter bij haar geweest en had haar een kamferinspuiting gegeven. Nu was zij'wat bijlgtekomen maar zonaer geleide kon men haar toch niet naar huis laten gaan. ,,Dood?" herhaalde Inge werktuigelijk, on- gcloovig. Haar knieen knikten. In een plotse- lingen aanval van zwakte greep zij als om steun te zoeken naar den muur. Zuster Grethe sloAg den arm om haar heen en bracht haar drank1 aan da wertefdellenda wordt toege- voegd. Dat ieder hierover eens ernstig zijn ge- dachten laat gaan. Hierna deelde spr. nog mee, dat door iMIej Challa na het aangekon- digde onderwerp, nog een voordracht tot toe- gift zal geven. Miej. N. Menage Challa deelde ter inlei- ding mee, dat het door haar te lezen stuk speelt op IJslandj dus in het hooge Noorden Nla een besciirijving te hebben gegeven van de omgeving, waarin de geschicdenis zich afspeelt, (geschicdenis, want het stuk is his- torisch) van de bestaanswijze der bevolking en de wijze, waarop misd'adigers worden ge- straft, stelde spreekster de in het stuk optre- dende personen aan ons voor, die door haar vervolgens op zeer verdienstelijke wijze wer den uitgebeeld. Wel was spreekster begonnen met te zeggen, dat het stuk door haar zou worden gelezert. doch wat ze gaf, was inder- daad meer dan lezen. iDe karakters, vooral die der hoofdpersonen, en de verschillende ge- moedsbewegingen, kwamen zeer goed tot hun recht. Met aandacht werd de 6preekster dan ook gevolgd', met aandacht en inspanning waaruit mag worden opgemaakt, dat men trachtte den draad vast te houden, ten einde den inhoud van het stuk in zich op te nemen Htet applaus na elk bedirijf en vooral aan het slot, moge spreekster een bewijs zijn, dat men van hare voordracht heeft genoten. Niet min der was dit het geval met bet toegiftje, geti- eld: Tante Mijlntje, Toto en Titl, waarbij her- taaldelijk een gullen' lach door de zaal klonk. 'De Voorzitter dankte de spreekster voor het geen ze ten beste had gegeven. het publiek voor de opkomst en de aandacht aan spreek ster geschonken, alsmede den vertegenwoordi- ger van de pers. Htet had sprekers aandach- getrokken. aat ook in het kille Noorden de menschelij'ke hartstochten tot uiting kwamen: ook daar strijd tusschen het goede en he: kwade. Overal sprak luider het materialisme, laat ons wat meer het idtelisme betrachten, doch vooral zeide spre., hebben we eenmaal voor ons zelf dte uitspraak gedaan tusschen goed en kwaad, toonen we dan ook durf tot aen dood. UIT SCHOORL. Bij Onderhandsche aanbestteding Is door den Architect K. P. Zuurbier alhier, aanbe- steed het verbouwen van een Woonhuis voor rekening van dien. heer J. Offers te Rotter dam. Er werd ingesdirevm als volgt 'G. Beek te Bergen 5625.— A. Verbeme te Ailkmaar 5075.— P. den Das te Schoorl 4900.— P. Wildteboer te Schoorl1 4773.— A. Kroon te -Bergen 4700.— P. Boit en J. Borst te H.-Hugowaard M. Groen te Schoorl 4200— Het werk is inmiddtels aan dad laagsten in- schrijver opgedragen. UIT EGMOND-BINNEN. .Htet Bestuur van de in het najaar van 1922 opgerichte vereeniging: „Egmondermeer's Bel an heeft in net laatst van de vorige maana op haar statuten de koninklijke goed- keuring verkregen. Wel een' bewijs, dat de lteiding in goede handen is en een aansporing te meer voor de niet-leden. zoo spoedig mogelijk lid te wor den. Naar wiji vernemen heeft Maandagavond een aanranding plaats gelhad op de v'erine- watersweg. !De heer H. werd van een flinken som gelds, die hij weg moest brengen, be- roofd, dodi heeft geen letsel bekomen. Men begrijpt dat de aangerahde in vrij zenuwach- tigen toestand thuiskwam. UIT Z'UH>SGHA RWOUDE. In cafte „De Witte Roos" van den heer Smit alhier, werd gisteravond eene vergade ring gtehouden van tuinbouwers op initiatief van een paar tuinders uit deze gemeente, zou- den de heeren Kloosterboer en de Vries uit St. Pancras, nadere inlichtingen verstrekken aangaande de pogingen, welke gedaan zul len worden biji den minister om. verbetering te brengen in den nood toestand der tuinders. Daartoe aamgezocht, was de heer Jb. Ver- kreost bereid- gevonden om deze vergadering te leiden. Met een welkomswoord aan de aan wezigen zeide hij dat in het algemeen niet begrepen is waarom geen toeslag van de re« geering verkregen is. Thans zou dan van ge- dachten gewisseld worden over de vraag wat er nu gedaan kan worden. Burgemeester Kroonenburg van St. Pancras heeft zich met gemeenteleden in deze verstaan en is voorne- mens den betrokken minister den werkelijken toestand te outvouwen. in den hoop op daad- werkelijken steun. Door de heeren de Vries en Kloosterboer van St. Pancras, werden nu enkele gegevens verstrekt. .Eerstgenoemde zeide o.m. dat men de gang door naar de kamer der zusters. Daar stond Maria. Onnatuuriijk igroot zag zij er uit, toen ziji hoog opgericht, het hoofd voorover gebogen. het gezicht groen van bleekheid zich uit het groepje pleegzusters los- maakte en Inge tegemoet kwam. iDe beide meisjes stapten in een rijfuig dat voor de deur stond. Op den langen, eentonigen rif werd geen woord gesproken. Inge streelde Maria's kou- de handen en gaf den eenigen troost, dien een fijngevoelig mensch op zulk een oogenblik aan ee andere geven kanzij schreide met de schreiende. De familie Morrison wilde dat de overlede- ne in het familiegraf begraven zou worden. De senator klwam zelf naar Berlijn om voor het overbrengen van het lijk te zorgen. Intusschen was Maria een weinig tot kalm- te gekomen. De koele, blauwe oogen van den hanzeatischen magistraat rustten met onmis- kenbaar welgevalien op het wasbleeke jonge meisje, dat diep treurig maar volkomen kalm tegenover hem zat Sven had zich in zijn keu ze niet vergist. Het blonde, beschaafde meisje ademde in haar geheele wezen distinctie en had voortreffelijk bij de familie gepast. Jam mer! Hi} begreep IMIaria's weigering de begrafe- nisplcchtigheid in Hamburg bij te wonen. Maar later hoopte men haar eens in Ham burg te rice. Zijn vrouw had zich reeds ver- heugd eeni nieuwe schoonzuster te krijgen. Een stiefdochter der oudste zuster van zijn vrorw was kort geleden met een assessor Braunberg getrouwd. Het wah de zoon van den president van den Senaat Braunberg in Hamburg, wiens neef gepensionneerd luitie- nant-kolonel vroeger aan den Rijn gewoond had. (Wncdt uooioligd.) 4634—

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5