DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit dsn .Alkmaarschen Raad, No. S3. 192S 8 FEBKUA&I DONDERDAG Dit nummer bestaai tilt 2 bladlen. Honderd Y§f en twintigste Jaargang. ATbonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco S.Y. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. ill. Geniimen; tijd hebben de algemaenie be- schouwingeni in het teeken van het „bord" gestiaan. Dat 'bord was eeni uitvinding van deni ten of anderen bedrijfsdirecteur, die het op het terrain van de oude ga&fabriek ueergepoot had en er de voor alle belangistellenden dui- delijke verklaring op had latrn schilderen, dat die grond te koop was. Zie hier zei de heer Westerhof het allerduidelijkste bewija dat we hier ter stede door de ambtenaren genegeerd worden. Want terwijl de Raad nog moet uitmakeni of die grond-al dan niet in erfpacbt zal wor den gegeven, heeft een ambtenaar al beslist dat die verkocht zal worden. Het wasinderdaad een vreeselijke beschul- diging en de argelooze huisschilder, die de letters op het bord zette, heeft blijkbaar nooit beseft dat hij op dat oogenblik het volsliagen bewijs van een Alkmaarsche antbtenaren-re- geering in beeld bracht. De heer Thomsen heeft er op gewezen-, dat de Raad toch ten s-lotte de beslissing in han- den houdt en er zonder's Raads goedikeuring geen grond verkocht kan wordeni. Maar het bord bleek te prachtig propa- gandamateriaal om het maar dadeliik los te laten em natuurlijk heeft de heer Westerhof ook geen ongelijk als hiji verkomdigt, dat de gemeente een beetje gek figuur slaat lals een op het reclamebord af-komend kooplustige ten sl'otte van den Raad moet liooren, dat al die reclame maar bluf geweest is en het bord ex alleem voor de fraaiigheid staat. -Mischiem is het nog niet te laat om op het bord met dnidelijke letters te laten bjj&chikte- rera, dat het er slechts biji vergissing ge- plaatst is. Wij behoeven hier zeker niet van onze groote voldoeming te getuigen) over het feit, dat thans een commissie van doktoren, raads- leden, regenteni en particulieren zal benoemd worden om de stichtingskansen van Sen nieuw en modern ingericnt gemeentelijk zie kenhuis na te gaan. Reeds jiarenlang hebben wij! de stichting daarvan beple'it eni toen onlangs met vrij groote zekerheid kon voorspeld worden, dat de verwachte steun van Rijkswege vooreerst zou uitblijven, hebben wij, met het oog op het eenerzijds zich uitbreideni van de Katho- lieke verplegingsinrichting en andarzijds de niet mogelijkheid van uitbreiding en moder- niseering van het uit dent tijd zijnde stadszie- kenhuis, opnieuw op een emstig onderzoek naar de mogelijkheid van nieuwbouw aange- drongen. De overneming van de motie-Westerhof heeft dit onderzoek thans mogelijk gemaakt. Alkmaar heeft er kan niet genoeg op gewezjeru wordeni als centrum van eeni hier genezing zoekenden bevolkingskring van rneer dan honderdd-uizend inwoners, als cen trum voor ziekeiDverpleging van meer dan 60 kieinere geineenten, behoefte -aan een eigen neutraal ziekenhuis voor klasseverpleging. Het heeft dit diet al'leeni door de stijgende vraag naar verplegin-gsruimte eni door de steeds hoogere eiscnen die in den tegerawoor- digen tijd aan verpleging gesteld worden, maar ook'door het verlamgen van een zeer groot deel der bevolking om verzorging te vindem in eene inrichting die niet het sterk uitgesproken karakter van een bepaalden1 godsdientst draagt. Even goed als het te begrijpeni is, dat Ka- tholiekeni juist in hun gesticht wienschen op- gen omen) te worden, evenzeer is het te bUllf- ken, dat/ er vele niet-katho'lieken zijn die naar het hunne verlangen. Het is begrijipelijk dat de eenige moeilijk- heid tot oplossing van het ziekenhuisvraag- stuk in de geldkwestie schuilt. A'l is een ziekenhuis dat per bed bere- kend wordt niet meer zoo duur ate eenige jaren geleden, tochi eischt de bouw van een moderne inrichting een kapitaal dat door Alkmaar alleen niet gefourneerd zal kunnen wordeni. De gemeente zal dus de vooreerst door het Rijk niet op zich genomem taak moeten over- nemen en tot overeenstemming met een bree- den1 kring van buitengemeenten moeten komen. Ook deze hebben belang bij een gemakke- lijk bereikbaar goed eni neutraal ziekenhuis evenzeer als zij belang hebbeni bij onze mid- delbare en technische scholen en de ook voor hert beschikbare gemeente-bedrijven. Men zal dus moeten nagaan hoeveel de bouw zal kosten, hoe hoog die exploitatie-kos- ten zullen; komen, hoeveel Altoaar zal kun nen! bijdragert en op welfce wijze het ontbre- kernde door subsidies van de Provincie en buitengemeenten gevonden zal kunnen wor- Het spreekt vanzel'f slat men, eerst vet geld zal moeten vinden, en naar die som den bouw regeleni waarbij de voorlichting van meidische zijde bij, de inrichting van het ge- bouw onontbeerlijk zal blijfcen. Wij twijfelen er niet aan of vele gemeenten zullen bereid gevonden worden, de kostenl van een of meer bedden voor haar rekening te ne- men, waar dan weer tegertover staat, dat pa- tienten uit die gemeenten ten' alien tijde over die beddiem moeten kunneni beschikken. Udteraard zal dit slechts voor de waar- schijinlijk grootste en- goedkoopste venple- gingsklasse gelden en zal elke patient die in een hoogere klasse verpleegd wenscht te wor den, de daaraan verbonden extra kosten uit eigen zak moeten) bijpassen. Dit is in deni Raad nog eens nadruikkelijk vastgesteld- en wiji kunnen het niet anders dan billijk achten, hoewel wiji er ons toch nog wel mee zoudeni kunnen vereenigien-, wanneer ook de verpleging. in de hoogere klasen door sub- sidie-bedragen tot een zoo laag mogelijk ta- rief teruggebracht zou kunnen worden. De zorg voor de volksgezondhdd eischt zware offers^ miaar nimmer kan het geld voor nuttiger doeleinde worden' uitgegeven. Dank zij het naderend afscbeid van den heer Donath zullen de werkloozeni op verzoek yan den Alkmaarschen Bestuurdersbond een reductie van 25 pet. op den prijs van hun cokes krijger,. Dit is geen cadeautje van deni gemeente- secretiads eni ook niet net bewijs dat deze zoo bij zonder op de -werkl ooze leden van den Bestuurdersbond gecharmeerd is. Het is slechts het gevolg van het feit, dat de heer Donath, na de gemeente meer dan 25 jar eni gediend te hebbeni prijs op eeni foto van het voor zoover aanwezig officieele gedeelte van den Raad bleek te stellen. Er werd dus met veel vertoon van bliksem- licht em miagnesiumdampen eeni foto gemaakt en toen de Fotograaf juist vijif minuten ver- trokken was, kwam de heer Van dem Bosch opdagen die omdat hij: al in deni Raad zat voor de heer Donath er was ook nog graag op de foto wilde. Dat wias eeni beetje lastig omdat de opna- me al gedaan en- de fotograaf al weer naar huis was, maar mem schijnt dem heer Van dem Bosch beloofd te hebben, dat hiji als cu- riosum die vijf-era-twimtig jaar lang raads- vergaderingem meegemaakt heeft em toch vol- komem normaal gcbleven is, aog eens alleen gekiekt zou worden. 'Maar de aardigheid was er voor den heer Van den Bosch- af em waar hij expresselijk even terwille van den gemeente-secretaris ge- konlen was, zou zijn tocnt totaal onvruchtbaar zijn gebleven, ware het niet, dat ook au weer bewezen is, oat kleine oorzaken soma groote gevolgen kunnen hebben. 'Er kwam namelijk juist eeni aanvrage in behandeling om den werkloozen een reductie van 25 pet. op den prijs van hun cokes toe te staan. IBurg. en Weth. ontrieden dit en zij' stieten, zooals te begrijipen was daarbij: op den, tegeni- stand1 der roode en zwarte arbeiders-afge- vaardigden. De R'aad bestond op dat oogenblik uit 17 leden en de weegschiaai van vrouiwe Fortuna stond juist op het punt om met 9 tegen 8 stemmen naar de zijde van Burg, en Weth. door te si a an, toen de heer Van den- Bosch vanui't de bourgeoisschaal naar die der pro- letaren overstapte, zoods* J« evenaar plotse- lin-g naar den kanit van de goedkoopq cokes wees en Burg, en Weth. hun afwijizend voor- stel met 9 tegen 8 stemmen verworpem zagen. H-et spij't ons, dat het zoo geloopen is. Niet om den steun die hierd-oor nog aan de werkloozem kan verleemd worden, miaar wel om het beginsel. Het is de eerste stap op een zeer gevaarlij- kien weg, een- weg dien wij: ma de abnormale oorlogsjarem voorgoed meenden te kunnen ontwijkem. Men rnoge, -als de heer Van den Bosch, be- toogem dat ook deze j aren nog oorlogsj arem zijn, al wordt de strijd thans niet meer met ba-jonettem uitgevochten, het blijft niettemin te betreuren dat de gemeente weer tot het tneffem van beschikkingem zal moeten over- gaan, die het k-enmerk van uitzonderin-gs- maatregelen in abnormale tijidsomstandig- heden dragen. Te meer is dit stelsel verderfelijk omdat niet de geheele bevolking, zelfs niet de geheele ar- beidersbevolking, er in gelijke mate van zal kunnen profiteeren. Deze toeslag komt alleen ten bate der werkloozen en wie nog niet werkloos is, maar eventtnin zijn cokes kan betaken-, zal er onwillekeurig een prikkel in vinden zich in de gelederen van hen te sch-aren, die in h'et voor- zien in hun levensonderhoud op de bijzon- dfere belangstelling van den1 Raad kuimen re- kenen Wij gevoelen alles voor een zoo billijk mo gelijk loon voor in werkverschaffing bewezen diensten. Maar wij gevoelen niets voot buitengewo- nen "gemeente-steun aan een categorie minver- mogenden, terwijl er daamaast nog talloozen rpndloopen die dien steun even hard noodig hfebben en hem niet kunnen krijgen. Men zal den heer Westerhof en de zijnen niet van inconsequence kunnen beschuTdigen als zij, het behoud van verkregen voorrechten voor alle gemeente-werklieden bepledtende, ook blijven vasthouden aan het door hen voor elke raadszitting genoten prescntiegeld-. De belangstellende burger, dien de heer Co vers gesproken heeft, en die het een schan- daal vond dat Westerhof" een som van 8 per raadsvergadering ontvangt, heeft blijkbaar niet nagegaan hoeveel tijd deze so* ciaal-democratische afgevaardigde voor het in zijn oogen goed vervullea van het raadslid- maatschap besteedt. In het algemeen'achten wij dan ook, voor- men aan den gang. Nu zijn weer nieuwe namelijk voor arbeideis-afgevaardigden, een behoorlijk presentie-geld -niet meer dan een redelijke vergoeding voor verloren werkuxen. Maar het is de groote vraag of de gemeen- schap dit moet betalen dan wel of de arbei- ders-organisaties, die een goede vertegen- woordiging wenschen, de kosten daarvan hebben te dragen. En bovendien zit er zooals mr. Sluis te- recht heeft opgemerkt ook iets onlogisch in, dat de Raad, wiens leden zich nimmer ten koste der gemeentelijke schatkist mogen be- voordeelen, zelf aan Ged. Staten het bedrag van zijn presentie-geld mag voorstellen. Er zijn twee motieven die sommige raadsle- den voor afschaffing of verlaging van dat pre sentie-geld hadden moeten d-oen stemmen. Ten eerste het feit, dat zij zelf in hun motie op bezuiniging ten opzichte van de ambtena ren en werklieden hadden aangedro-ngen en ten' tweede de voor hen gelukkige omstandig- h-eid dat hum middelen hen veroorloven voor hun raadslidmaatschap geen extra bezoldi- ging te vragen. Van deze waren er slechts twee die het goede voorbeeld gaven. De heer Govers stelde als een Alkmaar schen Braat voor, den post voor presentie- gelden geheel te schrappen, maar hij vond slechts mr. Sluis aan zijn zijde, zoodat het royale voorstel niet eens eeni punt v,an over- weging kon uitmaken. leiden tot nieuwe uitbreiding,, en zoo blijft Buitenland plaatsen bezet en nieuwe uitzettingen bevo- len, waartegen weer nieuwe oppositie ont- stond. De mijnwerkersbond heeft n.l. een ma nifest gepubliceerd, waarin tegen de Franschc geweldpolitiek stelling wordt genomen en tot verder verzet wordt aan-gespoord. Te Ruc- kinghausen is een proeststaking aangekon- digd. In Mainz zijn alle bladen, met uitzon- dering van het „Mainzer Tageblatt", verbo- den. Ook de groote Berlijnscne bidden wor den niet toegelaten. De zakenlieden te Dortmund, Bochum en Witten besloten geen goederen te leveren aan de vijandelijke troepen. Zoo volgen de maatregelen van beide kan- ten elkaar geregeld op en steeds wordt de toestamd meer verward en het verkeer in zijn geheel ongeregelder. Dat d-it den bezetters groote moeilijkhedcn moet bezorgen, 'is wel te begrijpen. Reeds heeft de Rijnlandcommis- die door de Klan waren opgelicht, bra-cht de m-adhten van wet en gezag tegen het zichtbare Keizerrijk" (zooals de „broeders" hun, orgamisatie noemen) in werking. Hoe de hoofden van de vennoorden werden gevonden, is reeds in bijzonderhoden gemeld. De lijkschouwing bracht aan het licht, hoe de arme slachtorfers door de Klaus'leden werden ter .dood gebracht. Beschrijvingen van martelingen, die ia de middeneeuwen plaats vonden, zinken hierbij in het niet. Elk been in het lichaam van de ongelukkigen werd stelselmaitig gebro-ken. De conclusie van de experts, die de lijkschouwing verrichtten, was, dat de slachtoffers, nadat zekere orga- aen door operatie uit hun- lichaam wareh ver- wijderd, vermoedelijk levend door een zaag- molen langzaam ,,geniakn" zijn. Daniels en Richards, die men van spion- nage verdacht, werden door Klanslieden overrompeld, -toen zij; op zekeren dag met hun vader en twee kennissen van een feest sie een verordening uitgevaardigdi, waarin j terugkwamen. Het geheele clubje werd in Duitsche rechters ent ambtenaren, die aan boscjj gebracht, aan' boomen gebondlea Duitsche wetten gehoorzamen, met een boete van 50 millioen en gevangenis&traf tot vijf jaar worden bedreigd. HET VERZET VAN DE INBOORr LINGEN IN BRITSCH-INDIe. en aan een sitreng verhoor ondv;-worpen. waarbij in mime mate van de zweep w end gebruikgemaakt. Daniels en de jomge Ri chards werden vastgehoudein, d® anderen werden vrijgelaten. De vrijgekomenen zagen. Aan de noordwestelijke grens is een leven- 1 toen zij zich onder het loopen omkeerden, dat dig gevecht geleverd, waarbij een groep in- 1 Daniels de kap van het lioOfd van een .van boorlingen fisschen twee Biitsche colonnes zijn kwelgeesten trok. Dit -heeft ongetwijfeld DE MISLUKTE CON-FERENTIE. In het heele Turksche rijk schijnt de oor- logzuchtige stemming veld te winnen De Turksche militaire bevelhebbkr te Konstauti- nopel heeft alle op non-actief gestelde officie- ren gel as t, onmiddellijk onder de wapenen te komen, daar zij! anders zullen worden ge- straft Naar van officieele zijdie uit Louden werd' medegedeeld, was er gisteravond nog geen verandering gekomen m de Turksche kwesue. De Britsche regeering blijft bereid haar ver- tegenwoordiger naar Lausanne te doen terug- keeren ter onderteekening van het aan de Tur- ken aangeboden vredesverdrag, zoodra TuTp kije definitief te kennen geeft, het verdrag in- derdaad te willen teekenen. Tot dusver is ech- ter een dvrgeiijke mededeeliugj van Turksche zijde nog niet ontvangen. Alle delegaties zijn nu van Lausanne ver- trokken. Ofschoon de Turkm ook Dinsdag weder de oude taktiek bleven volgen van on- handelbaarder te worden naarmate de tegen- partij toeschietelijker word't, heeft men te Lausanne de hoop op vrede nog niet geheel opgegeven, zegt het Hbld. Ismed Pacha ver- klaaide gistemacht zelf de mogelijkheid van een terugkeer over drie weken niet buiten- te sluiten. Men toont zich te Konstaantinopel niet verba-asd over het mislukken- van de confercn- tie te Lausanne. Sommige nationalitische bla den betreuren het evenwel, dat door den wapenstilstand van Moedania de zegemrijke opmarsch van het Turksche leger werd on- derbroken. De Turken schijnen zich van de gealheer- den op het oogenblik maar heel weinig meer aan te trekken, nu de conference is mislukt Zij- hebben nu al aan de vreemde oorlogs- schepen in de haven van Smyrna order tot vertrek gegeven, omdat die meer dan 1000 ion groot zijn en verder dan een' bepaald'e li- nie waren gekomen. Reeds eerder was dit ge- eischt, maar thans ging het bevel gepaaxd' met een ongewone uitdagende houding van de nationalisten en hun pers tegen Frankrijk en Italie. De Fransche en Italiaansche kolo- nies te Smyrna zijn dan ook zeer ongerust ge- worden en de Fransche inwoners van de stad verlangen, dat zij zullen worden ingescheept op de beid'e Fransche oorlogsbodems in de haven, de „Ernest Renan." en de „Pierre Loti". Alle geallieerden zijn betrokken bij deze Turksche manoevre. Groot-Britannie heeft eveneens een oorlogsschip met een tonnen- maat van meer dan 1000 ton in de haven van Smyrna. De geallieerde Hooge Commissaiissen te Konstantinopel hebben de regeering te Ango ra gewaarschuwd in verband met de verant- woordelijkheid, welke op die regeering zal rustcn in geval de maatregel gevolgen zal hebben. Zij hebben aan de geallieerde oor- lossdiepen te Smyrna last gegeven, te Smyr na te blijven totdat zij van hun respectieve regocringen order zullen hebben ontvangjen, die haven te verlaten. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Na den Duitschen rijkskanselier heeft thans ook de Fransche minister le Trocqu-er ver- kl aard void aan te zijn over de ontwikkeling van den toestand in het bezette gebied. Wel vreemd, dat men aan beide zijden tevreden kan zijnEen van beiden zal dan toch in elk geval al heel gauw voldaan moeten zijn. Denkelijk is dit le Troquer, want verschil- lende berichten wijz.en er op, dat het lijdeiijk verzet blijft toegepast, al kan het natuurlijk wel juist zijn, dat, dank zij de Fransche maatregelen, het kolenvervoer iets beter wordt. Vast staat wel, dat de bezettingsautodtei- ten nog zeer veel moeilijlcheden hebben te overwinnen, die bij elfce nieuwe uitbreiding der bezetting grooter woiden. En' dan nemen de Duitschers weer maatregelen, die weer geraakte en emstige verliezen leed. De Brit ten leden eenige verliezen, incest Indische sol- daten MOORDAANSLAGEN OP ENGEL- .SCHEN IN EGYPTE. - Tengevolge van een nieuwe poging tot moord, welke gister op een Engelschman werd gedaan, doch gelukkig faalde, hebben d'e Britsche autoriteiten een millitairen gou- vemeur voor Cairo benoemd, die de noodige stappen zal doen om -aan zulke misdaden het hoofd te bieden. Rond' het distiict, waar de moordaansla-g werd gep-leegd, is een sterk militair cordon getrokken, terwijl.de bewo- ners een zware boete hebben gekregen. DE ENGELSCHE SCHULD AAN AMERIKA. President Harding legde het Con-gres de overeenlcomst voor, tot stand gekomen tus- schen Baldwin, den Britschen kanselier der schatkist, en de Amerikaacsche commissie voor het fundeeren der Britsche schuld. Har ding schetste de overeenkomst als „de eerste verheldering der met oorTogswolkett bedekte lucht in de met schuld beladen wereld". Hij zeide, dat de regeling „inderdaad een waar- borg was tegen den oorlog en oorlogsuitga- ven en een streng vasthouden aan die pro- ductie en bezuiniging, welke de stabili+eat ver- hoogt, juist zooals zij de verplichtingien' af- doet." Hij verzocht de overeenkomst spoedig goed te keuren LUDENDORF TE WEENEN. Generaal Ludendorf was gisterochtend nog steeds in Weenen, -alhoewel de autoritei- ten hem, -naar het (Hbl. meldt, uitdrukkelijk te verstaan hadden gegeven de stad zoo spoe dig mogelijk te verlaten. Ondanks het uit drukkelijk verzioek der Weensdhe politie-auto- riteiten heeft Ludendorf ook gister het stads- gebied wederom betreden. 'Hij zou echter in aen loop van den dag naar Miinch-en vertrek- ken. Naar het „Neues Wiener Journal" meldt is de reis van Ludendorf naar Oostenrijk zonder pas gesChied en was de Duitsche re geering er niet van op de hoogte. De reis zou de Berlijnsche regeeringskringen zeer onaan- genaam hebben gestemd. RUSLANDS SCHULDEN. Blijkens een -telegram uit Lausanne heeft Tsjitsjierimi in- een intemiew een belangrijke verklaring afgelegd betreffende Ruslands verplichitingen. „Wanneer," zoo zei hij, „men ons voldoen- de crediieten verschaft, is onze regeering be reid, haar verzet tegen de voldoening der Russische schulden te laten varen." MONSTERING VAN1 'HDLLANDSOH SCHE'EIPS'PE RSO NEEIDOOR DE FRAN19GHEN. Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat Hollandsch scheepspersoneel gemonsterd wordt om gerequireerde kolensdhepen' naar Franlkrijk te vervoeren. DE DRAADLOOZE INI TREINEN. Dinsdagavond had een demonstratie van draadlooze telefonie plaats teni behoeve van passagiers in den trei'n, d'ie uit Lond-en (Eus- ton Station) naar Liverpool vertrok. Een coupe was voorzien van een ontvang-installa- tie eni berichten, lafigezonden door de Britsche Broadcasting Company, werden- uitstokend gehoard, zelfs in tunnels. Later veroorzaakte de dynamo, welke gebruikt wordt voor de electrische verlichting van dien trein, storing en de buiten-antenne moest worden -ingeno- men. Een binnen-antenne werd toeni gdbruikt, waarmee men- goede resultaten- verkreeg. EEN BEESTACHTIGE MOORD. Zooals men weet, worden door die autori- teiten in de Vereenigde Staten van Amerika den laatsten itijd- pogingen in het werk ge steld, de macht van de geheime terreur- en moordorganisatie, de Ku Klux Klan, te bre- ken. In verband hiermede is, zooals gemeld1, een ho-nderdtal „broedlers,' gearresteerd, be- schuldigd van medeplich-tigheid aa-n den moord op Daniels en Richards. De ontdelk- king van de lijken van deze beide slachtoffers, het lot van de gevangenen bezetgeld, daar hun immers hierdoor de identitdt van den Klainsman bekend was. Het onderzoek wordt zeer bcmocirijkt door den grooten angst, dien de getuigen koesito ren voor die terreur van de Ku Klux Klan. KORTE BERICHTEN. Prinses Maiy, burggravm Lascelles, de dochter van den Engelschen koning, heeft gis teravond het leven geschonken aan een zoon. De statistieken toonen aan, dat in het afgeloopeu jaar meer dan 12.000 personen het slachtoner werden van automobiel-ongeiuk- ken in de Vereenigde Staten. Bij een grooten brand te Wichata (Kan sas) zijn 11 personen in de vlammea omge- komen. De „Messagero" maakt melding van nieuwe arrestaties van communisten en soda- listen in Italie, o. a. 30 in Perousa, 50 in Ge nua, en een aantal ia Tend en Aquila. In het Kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het stooomschip „Goodwin" en de mailboot DoverCalais, die op weg was naar Londen om te worden hersteld. Een persoon werd gedood en twee gewond. De „Goodwin" is gezonken, de mailboot emstig beschadigd. De Sovjet-regeering heeft een vrouw be noemd tot haar diplomatieke vertegenwoor- digste in Noorwegen. - Het vermogen van kapitein Ehrhardt ia in beslag genomen. Dezer dagen bemerkte een fabrieks-eige- naar in Berlijn, dat in een oud familiestuk pa- rels los zaten. Bij nader onderzoek bleek, dat de echte edelsteenen en parelen vervangen waren door goede vervalschingen. Twee dienstmeisjes en eenige medeplichtigen. heb ben dezen diefstal op hun geweten. Tengevolge van een aardschok heeft een instorting in de goudmijnen te Johannesburg plaats gehad, wa-ardoor 7 arbeiders gedood werden en 12 gewond. In Engeland is het aantal werkloozen met 29 000 verminderd. Er zijn er nog 1 400 000 over. Moeft Hamed, de oud-burgemeester van Konstantinopel, en Osman Said, een Turksch officier, die uit Konstantinopel naar Athene waren gekomen, zijn onder verdenking van spionnage gearresteerd. Ondanks er reeds in Engeland- de leer- pi ichtwet 52 jaar bestaat, verschencn er Maandag te Durham voor don politierechter vier getuigen, die noch lezen, noch schrijven, konden Het Deensche serum-instituut doet me- dedeeling dat er een nieuwe methode voor de sypihlis-diagnose is ontdekt, welke grooter zekerheid geeft dan de Wassermann-reactie. Ook heeft men een beter en goedkooper serum tenon diphterie ontd'ekt en een methode, waardoor het mogelijk is kinkhoest in het al- lereerste stadium te ontdekken. Gemengd Menws. PROTESTVERGADERING TEGEN DE RUHRBEZETTING. Gisteravond hadden te Amsterdam de be- sturen van de S. D. A. P. en het N. V. V. in de groote zaal van de Diamantbeurs eene opaibare vergadering belegd, die door circa 3000 personen bezocht werd. Het voomemen was bekend geworden, dat een groepje onruststokcrs tijdens d'e verga dering de electrische geleiding in het gebouw zouden doorsnijden, ten einde de vergadering in de war te sturen. Door de bijzondere voor- zorgsmaatregelen der poiltie kon aan dit plan zelfs geen begin van uitvoering worden gege ven. Toch hebben de onruststokers, die zich in groepjs over de zaal verdeeld hadden, tij dens het eerste uur der vergadering herhaal- delijk zulk een herrie gemaakt, dat de politie op krachtdadige wijze er een einde aan heeft moeten maken. De herrie begon eerst goed-, toen de heer mr. P. J. Troelstra het spreekgestoelte betrad. Iernand vroeg, of er debat werd toegestaan en toen van de bestuurstafel cntkennend ge- antwoord werd, begon men van verschillende ALRMAARSCH COURANT MN9MM Ml

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1