Alkmaarsche Oourant Donderdag 8 Februari. Gemengd Nieuws Mo. 88. Hooderd Yijf en Twtntigste Jaargang, I'rovinciaai Meuws UIT HEILOO. In de kleine zaal van „De Rustende Jagcr' kwamen Woensdagavond de besturea dei' S. D. A. P., modeme bouwvakarbeidasbond en R. K. Volksbond en onderafdeelingen bijeen, ter bespreldngvvan de wexkloosheid in deze gemeente. De heer W. van de Vail presideerde. In zijn inleiding deed spreka uitkomen, dat verschil- lende personen in en buiten de organisatie naar het gemeentehuis zijn getoogen om pro ductief werk te vragen en dat zij: zijn ontvan- gen door een hoofd'ambtenaar, den heer Bruul, die mededaelde, hun verzoek bij B. en W. te zullen overbrengen. Aan een van de onzen is gezegd, zeide spreker, dat men het voor dit 6eizoen niet meer noodig oordeelde, wat hiji sterk betwij- felde, daar wij, zoo zeide hij, geen seizoen-, doch een crisiswerklooshedd hebben, doch al was het eerste waar, dan is nog het seizoen verstreken. Alvorens verder te gaan zou spr. eerst gaame de vraag beantwoord zien: kunnen wij in deze materie samenwaken om voor de werkloozen een betere werkgelegenheid te krijgen? Zoo als dit thans gebeurt, ^ens in de 5 weken, is zeker geen productief werk en kan men daarvan niet in de ontierhoud van zijn gezin voorzien. Niemand bleek tegen samenwerking in deze bezwaar te hebben. In den breede werd besproken hoe men voor de pl.m. 40 werkloozen men zal juis- te gegevens omtrent het aantal zien te krijgen productief werk zal vinden Men was alge- meen van oordeel, dat hulp aan de werkloo zen daarin moest bestaan en geen ondersteu- ning. De vergadering meende, dat een toevoeging van leden der organisatie aan de wegencom- missie nuttig kon zijn. De vraag werd geopperd hoe te bereiken dat men contact krijgt met B. en W. en den Raad of met het eerste college. De meeningen waren hierover verdeeldi, doch de meerderhdd meende, dat het op den weg lag eerst een con- ferentie met B. en W. aan te vragen, v66r men den Raad op een vergadering uitnoodig- de. Tot het aanvragen van deze conferentie werd besloten. Hiervoor werden benoemd1: S. D. A. P. (W. v. d. Vail), R. K. Volksbond H. J Gielis). Dleze zullen het resultaat van dat onderhoud in de bestuursvergadering mededcelen en d'aarop zal het plan worden vastgesteld. Hoe ook het resultaat van deze bespreking zal zijn, men zal met alle gepaste middelen actief werkzaam zijn in het belang der werkloozen, opdat ziji niet maar de open- bare liefdadigheid verwezen worden. Nadat verschillende wijzen van productief werk waren genoemd om bij. B. en W. voor te d'ragen, werd de vergadering gesloten. UIT SGHERMERHORN. Woensdagavond gaf het jubileerende Sym- phoniegezelschap „Polyph.onda" en wedaope- ninig van haar programma van Zondag j.l. ter herdenking van haar 25-jarig bestaan1. De voorzitter, de heer G. Plevier opende deze uitvoering. Spr. drukte er o.m. zijn spijt over uit, dat een van de oprichters, tevens oud-directeur der vereenigihg, de heer J Kuil- man door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. ana! het tooneel bracht hij een warm woord van dank aan den heer Kuilman. Verder dankte spreker nog de heeren Oe- broeders Schreuder voor al net werk wat zij gemaakt hadden aan van de versiering der zaal. Ook mej. !N. Kramer die hierin een groot werkzaam deel had bracht spreker zijn dank. Hierop voerden nog het woord de heer C. Visser als voorzitter van de Rederijkerskamer „Aimicitia", de heer C. Klerk, als voorzitter van de Gytnnastiek ver: „Vokharding^, en de heer P. Moerbeek Johzn. als voorz. van de Zangver: „Vooruit", die n aniens de door hen vertegenwoordigende vereenigingen de jubi leerende vereeniging bloemen aanboden. De voorzitter van „Polyphoida* sprak hier op zijn welgemeenden dank uit voor de bloe- menhulde. Hierop begon men aan het programma, dat zeer goed werd afgewerict. Ook de voor- drachten vielen weer zeer in den smaak. Vooral jDe Familie Knol naar de tentoon- stelling" ontlokte het publiek een langdurig applaus. Ook de twee jongelleden uit Amsterdam, speciaal voor deze gelegenheid1 overgekomen hadden met hun spel weer veel succes. 'Nla het laatste nummer v66r de pauze voer- de nog de heer IB. iMleindersma, als Burge- meester diezer gemeente het woord, die na eenige wooTdem van waardeering aan het adres der vereeniging een enveloppe met in- houd overreikte. Nla afloop der finale had de huldiging van den heer K. Timmerman, die vanaf de oprich- ting werkend lid is geweest, plaats. De voor zitter sprak en jubilaris toe en overhandigde hem daama een blijVend aandenken in den vorm van een muziekkastje, benevena eec bloemenmand en eeni plant. Daama volgde een tweetal tableaux. Tenslotte dankte de heer Meindersma na- mens de aanlwezigen de vereeniging voor den genotvollen avond dien zij hun vercshaft had. Hijl sprak de hoop uit, dat de vereeniging zich nog jaren lang in een bloeiend bestaan mocht verheugen (Applaus.)1 Hoewel de %'rtvoering eerst om ruim 1 uur was afgeloopen bleef een groot deel der aan- wezigen nog geruiinen tijd gezellig bijeen. UIT AVENIHPRNl. Te Avenhom (N.H.) heeft de raad beslo ten, voorloopig de 0.1.s. te Grosthuizen op te henen. Over 14 dlagen zal opnieuw worden vergaderd. m Den1 ouders wordt in dien tusschentijd ge legenheid gegeven, hun bezwaren kenbaar te miaken. UIT NOORDSCHARWOUDB. De Raad dezer gemeente was Dinsdag- avond in voltallige vergadering bijeen'. De voorzitter feliciteerde den. heer Heman met zijn herstel en hoopte, dat hij weer voort- duxuend de vergadmngen zal kumen bezoe- ken. up verzoek wad aan mej. C. M. Blom eervol outsiag vaieend met mgang van 1 Apru axs ouderwijzeres wegens benoeming xe At hi maar. lUgeKoineu was ae resemng van den ge- meeuscnappelijken keuringsdienst, waaruit Week een ontvangst van 1400 en een uit- gaaf .van 1800,61 alzoo een nadeel van J 400,61 >4, voor elke gemeente 81,32ya. De voorzitter deelde mede, dat de ooxzaak daarvan is de aankoop van ^tempels, die f 302,50 gekost hebben. Bericht was ingekomen, dat de vergoeding voor het lager onaerwijs 15396 zal zijn. Het onderzoek naar de begrooting is nog niet afgeloopen, waarom de uitgaven voor loopig tot de helft gedaan mogen worden. Ingekomen was het jaarversteg van de com- misise tot wering \#n schoolverzuini. Op een verzodc van de Kamer van Koop- handel te Alkmaar om adhaesifc-betuiging op een aan de regeering gezonden adres betref- fende de Hoogheemraadsbeksting, werd gumstig beschikt. Overgegaan werd tot intrekking van de heffingsverordening voor plaatsclijke mkom- stenbdasting, waarbij bepaald was 100 op- centen op de rijksinkomstenbelastmg, waar- naast een niet progressieve heffing, waarma tot vaststelling van een progressieve heffing werd besloten. Hierbij is ae aftrek voor nood- zakelijk levensonderhoud bepaald op f 600 en de aftrek voor elk kind op 50. De mien van deze verandering is, dat gehoopt wordt, hierdoer de belastinggelden Seter binnen te krijgen, dan anders in dezen abnormalen tijd vrij zeker het geval zal zijn. De tabel is zoo vastgesteld, dat een billijke progressie be- tracht is en niet het maximum door de wet is toegepast. flet voorstel van de gascommiasie tot ver- laging van den gasprijs met 1 cent werd goed- gekeurd. Aanvragien om voorachot voor het onder- wijs waren ingekomen van het bestuur van de School met den Bijbel en van het R. K. Sclioolbestuur. De voorzitter deelde mede, dat het onder- wijs aan de Openbare Lagere School over 1022 per leerling 18,57 gekost heeft, waar- door kan worden verstrekt aan de school met den Bijbel voor 40 leerlingen 422,14, na'af- trek van het schoolgeid dat door hen zelve geind wordt en aan het R. K. schoolbestuur voor 284 leerlingen 4219,14. Voor deze school worden de schoolgelden door de ge meente geind. Er gaan heel wai-Underen uit naburige gemeenten bier school, doch daar- voor worden le kosten later teruggestort. Enkele heeren wezen op de onbillijkheid, dat deze gemeente alleen het renteverlies van het voorgeschoten geld moet betalen. De heer Keizer wilde de andere gemeenten op de onbillijkheid hiervan wijzen en ver- zoeken, daaromtrent 1 een tegemoetkomende houding aan te nemen. De voorzitter wees er op, dlai dit volgens de wet niet toelaatbaar' id. Na verdere bespreking werd besloten op de aapvragen gunstig te beschikken. Op voorstel van B. en W. werd besloten enkele perceeltjes bouwland onderhands te verhuren, omdat voor slechts 5 perceeltjes geen publieke verhuring kan warden gehou- aen. Besloten werd tot het aangaan van eene geldleening groot 2000 voor de kosten van restauratie van het raadhuis en aanleg van de waterleiding. De leening werd aangegaan tegen een rente van hoogstens 534 pet. en af- lossing in tien jaar. Daama werd besloten tenig te komea.op een vroeger besluit en voor 1 jaar garant fe zijn voor de betaling van de schoolgelden voor de kinderen uit deze gemeente, die van de Alkmaarsche scholen gebruik maken. Dit, omdat gebleken is, dat de kinderen, die reeds die scholen bezoeken, anders van de school geweerd worden. Woorden van protest en afkeuring werden hierbij: door enkele leden uitgesproken over de houding die het gemeentebestuur van Alk maar in deze zaak aanneemt. Als lid van de plaatselijke school'commissie is aftredend het hoofd der school de heer Mallekote, doch B. en W. waren van oordeel, dat het beter is, daarvoor niet langer een hoofd der school te benoemen, doch een on- derwijzer of onderwijzeres. Zij stelden daar- om de volgende aanbeveling voor: 1, Mej. A. J. Wouda; 2. Mej. C. M. Blom. Na een zeer langdurige discussie, waarbij een viertal heeren pleitten voor het benoemen van het hoofd der school, werd met 5 tegem 2 stemmen mej. Wouda benoemd. 2 stemmen werden op den heer Mallekote utgebracbt. Als leden van de schatterscommissie wer den- herkozen die heeren A. Barten, P. Zut en C. Keeman, en gekozien in de plaats van1 den beer V. Brinkman de heer J. Ootjers. Hierna sluiting der vergadering. UIT 'ST. PA'NCRAS. Ds. J. O. Femhout, ger. pred. alhier, heeft voor het beroep naar Sexbierum (Fr.) be- dankt. UIT SGHOORL. De vereeniging ,jHulp in Ncod" alhier hield in't cafe van den heer Hiuiberts te Groet, 'Dinsdag j.l. -hare jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. J. Peeck, memo- reerde biji zijlne opening twee overleden ledien van de vereeniging en heette de aanwezigen die in flinken getale waren opgekomen, har- telijik welkom. Daama gaf de heer W. v. d. Molen een goed gedocumenteerd overzicht van de dis- tricisvergadlering, welke hij- als afgevaardig- de voor de vereeniging had bijgewoond. De heer Polle, pena-ingmeester, deed ver- volgens versliag van de financial en bleek duaruit dat de kas op 1 Januari 1922 in- hield f 985.33. In dien loop van het jaar wa ren de ontvangstem f 1474.11, de uitgaven- 1414.80W. zoodat met de gemaakte reserve in 1922 de kasmiddd-en op 31 Deoemhr wa ren gestagen- tot 1044.6334, zoodat ondanka nogal tamelijjk veel ziekte-gevallen een v-oor- -uitgang was te constateeren. De financieele commissie rapporteerde bij monda van den heer W. Hoeibe, dat allea in orde wastt>evond-en bij den- penn-ingmeester, zoodat de reken-ing zonder hoofdelij-ke stem ming werd goedgekeurd. Tot f-inandeele commissie over 1923 werd benoemd, uit de leden, die heer-enl W. v. d. Mo len en W. Dtuijver en uit de ddnateursi de heeren D. Duin Wzn. en Fl. Schermer. Tot afgevaardigden naar de bonds- en districtsivergaderingen werden- benoemd de heeren W. K-ooiji Fzn. en- P. Raat. Hierna had statutenwijziging plaatsi, welke door den loop der tijden noodig was gewor- d-en, en eenige artikelen werden naar d-en eisch des tijds vexanderd. Bij de daama volgende bestuursverkiezin- gen werden de heefen A. J. Peeck, S. Hoog- vorst en! O. Polle weder herbenoemd en na- men alien hunne herbenoeming Weder aan. Daama sluiting. urr SCHAOE-N. Het grasgewas aan den Westfrleschen Zeedijk in zooverre het eigendom is van het Ambacht van Westfriesland, genaamdf die Schager en Niediorper Koggen werd Woens- dag te Schagen voor den tij-d van een jaar vemadit. De opbrengst was 2090 tegen 2478 in 1922. De Langereisdijk van dit Am bacht bracht in 16 pcrceelen f 685 op -tegen 627 in 1922. De Duitsche meisjes alhier en omstre- ken trachtien eeni „Deutsche Ma^chen Verein.' op te rich-ten. Volgens onze gegevens kunnen daar een 50-ta-l M van- worden. urr oudkarspe-l. Bij de op heden gehouden stemming voor een voorzitter en lid van't bestuur van den E)erg en Kerkmeerpolder door Stemgerec/iug- de ingelanden is gekozen pot voorzitter t tX Jb. Kroon Jbz. en tot lid- van t best; i de neer P. Kostelijk Fz. UIT STOMPETOREN. De vereeniging van land- en- tuinbouwers in de Schermeer heeft in hare laatste verga dering als candidaat voor hoofdingelamd ge- steld den heer Jb. de Boer Gz. Daama had de benoeming plaats van een commissie voor cred-ietverleening aan noodlijdemde itu-inders. Hiotoe werd bij acclamatie benoemd de heer H. Zeeman en bit stemming de heeren Jb. de Boer Cz en M. C. van der Laan. Op voorstel van den heer S. Kaan zal voor de vergadering van de Langedijker Groenten- oen-tralen in den NederlandschenTuinb.-raad voorgesteld worden, 'dat getracht wordt een betere koelruimte te verkrijgen bij de green-ten -export maar Amerika. Als afgevalardigde naar de A-lgemeene vergadeiing van den Neder- landschen Tuinbouwraad werden gekozen de heeren- S. Kaan en J. Madtderom. .-De verga dering besloot, te beppoevem, dat het orgaan „De Tuinbouvr gezammlijk tegen lageren prijs verkrij-gbaar wordt gesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Madderom het oordeel der vergadering voor eene aanvraag om hoogere subsidie van het polderbestuur wegens het verlagen van het overhaaltarief. Hierna sloot de voorzitter, de heer M. C. van dor Laan, de vergadering met een woord van dank aan alien, doch inzonderheLd aan den heer C. Groot voor zijlm tegenwoordigheid als polder-afgevaardigde. UIT KO-EDIJ1K ST. PANCRAS Z.-EINDE Naar wij vememem wenschi. de heer A. J. Verduin- (R.K.) voor een nieuwe candidatuur voor de eerstvolgende gemeentcraadsverkie- zing niet meer in. aan-mendng te komen. UIT HEERHUGOWAARD. In de commissie van advies ter zake het tuinders-crediet, te verleenen door de Provin- cie, werden voor de Tuinbouwvereenigjng ,,Nieuw Leven" uit het bestuur aamgewezeu ae heeren S. Brugman, P. Meereboer en G Gaijaard; door het bestuur van de Boereo- leenbank werd'en hiervoor aangewezen de hee ren: W. van Slooten, voorzitter, en P. Koste lijk. secretaris. „Nieuw Leven''' besloot tot adhaesie-betui- ging aan het aares van „De Toekomst", waar- m wordt aangedrongen op toeslag op de win- terproducten voor export bestemd, als de bes- te wije om den tuinders hulp te verleenen. Nog werd besloten tot adhaesie-betuiging aan de Kamers van Koophand'el in hare po- ging om een billijker regeling te krijgen in de reeas zoo vaak genoemde schuldlenlast van 12.000.000, thans rustende alleen op de schouders van ons Hoogheemraadschap. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gis-ter werd de behande- ling der BE-GROOTUv'G VAN SURINAME 1923 voortgezet. De heer Boon vroeg bij art. 59 intrekking van den post van 12.000 voor de Fransche kabelmaatschappij. Na verdedi-ging door den Minister werd het art. goedgekeurd. D heer Feber verlangde een loyaler^bon ding der Regeering tegenover de R.K. In de evangelische scholen voor indiianen en bosch- negers. De heer I Jzerman- lichtte een amendement toe tot verhooging van deh post voor volks- gezondheid. De Minister bestreed- fie!. De heer Schokking vroeg definitieve {oezeg- ging, dat de arbeid der Rockefdler-fouinda- tion kan worden voortgezet. Het amendement werd verwoppen me! 23 tegen 35 stemmen. -Mtet 16 tegen 44 stemmen werd verworpei een amendement-IJIzerman tot verhoogmg van den post bezoldiging van persone-: - an den gezondheidsdienst van 3000115.500; overgenomen door den Minister een- amende ment-1 Jzerman om de 3000- voor propagan da voor de hygiene niet te schrappen; ver- worpen met 16- tegem 41 stemmen een amen- derfient-1 Jzerman om den post voor riolej- ringswerken aan de Knuffelsgracht te Para maribo met 30.000 te verhoogen. De begrooting van Suiimame werd zh-sl goedgekeurd-. BEGROOTING. VAN CURASAO. Bijl de behandeling van de begrooting van Curasao drong Feber aan op steim- van het bijzonder onderwijis. De heer IJzerman oefende critiek op de verkeerde bezuiniging van 45 pot. op deze be grooting. Verbetering der economische positie van Wlllemstad is dringend nood!ig, evenals reorganisatie der politie. Hij- lichtte amende- men-ten toe om de kosten der volksfeesten op Koninginnedag te verminderen met /3000 en de kosten voor oliebesproeiing tegen de stofplaag te verhoogen met 8000. Mdj. van D-orp bestreed het herriene belav tingstelscl van Curasao. Zij- bepleitte de be- langen- Van mijnmaa-tschappij! Curasao en Curagaosche Petroleum-maatschappif, die door hooge rechtea en loodisgelden zwaar worden getrbffen. De heer Boon vroeg naar de aan'eiding van de relletjes in) Wiliemstad, drong a^n op opheffiag van het garnizoen en vesttgimg van ee flinke poli-tiemacht aldaar. -De Minister achtte te groote bezuiniging op grond- van zijn groot vertrouwen in't ko- loniaal bestuur niet mogelijk. Ten aanzien van de loodsgelden worden tegemoetkomende maatregelen getroffen. De verhalen over de relletjes iim Wiliemstad waren volgens den mi nister zeer overdneven. -De zaak der vestiging van een flinke poli-tiemacht en afechaffing van het garnizoeni zal aan het gouvernement word-en voorgelegd. De heer Boon diende een amendement In, om het subsidie voor leergangem ten behoevb van de stroohoedenindustrie in te trekken. De Minister bestreed het. Heden zal daarover stemming gehouden worden. De heer IJzerman trok zijh amendement tot verhooging van den post voor oliebesproei ing tegen de stofplaag, in. De begrooting werd zonder hoofdelij-ke st. goedgekeurd. Op dezelfde wijtze werd goedgekeurd de wij!- ziging van het noofdstuk IX der Staatsbc- erooting Waterstaat en wetsontwerp beref- fende den afstand van mijnvelden in Umburg na bestrijding door den heer Van der Waer- de. (S. D. A. P.) De vergadering werd verdaagd tot heden uur. Tot voorzitters der afdeelingen zijn be noemd de heeren Rutgers, Nolens, H. CoTijm, Dresselhuys en Schokking. Tot 2de voorzitters zijn benoemd de hee ren: Van Vuuren, Van der Voort van Zijp, Hugenholtz, Fleskens en Van Gijn. Bhmentand. PROViINClALE STATE-N) NOORD- HO-LLAND. Op vragen van het lid der Staten den heer D. Kooiman, hebben Gedep. Staten o.m. ge- an-twoord: Bdji de regel'ing in zake het verleenen van garantie aan de boerenleenbanken voor de te- rugbetaling van voorschotten aan- de noodlij- dende tuinbouwers te verstrekken, welke rege ling, thans in een- vergevorderd stadium van voorbereiding is, moeten de noodige waarhor- gen worden geschapen, dat alleen de tuinders, die geacht kunnen worden daarvoor redelij- kerwijlze in aanmerking te komen, geholpen worden, en dat m-isbruik van de voorschot ten, ten nadeele van de provinde, zooveel mo gelijk is ui-tgesloten. !Het ligt voorts in de -be-, aoeling, de regeling zoodanig vast te stellen. dat, mocht de regeering a-lsnog tot borgstel- ling voor te verl-eenen- voorschotten overgaan, deze borgstellimg naaat en ter aanvulling van de provintiale steunverleening mogelijk is, zoodat ook de Noard-Hollandscbe tuinders van eventueele regeeringshulp in dezen vorm voordeel zullen kunnen trekken. Op vragen van de heer P. Trapman is ge- an-twoord: De door -Gedeputeerde Staten geraadpleeg- de voormannen uit tuimbouwkrmgen hebben zich eenstemmig verklaard tegen het denk- beeld, den steun, door de provinde te verlee nen aan de noodlijdende -tuinbouwers in dit gewest, te doen- bestaan in het geven van uit- voerbijslagen voor de thans nog bij de bou- wers opgehodpte stapelproducten, omdat: a. daardoor de steun van de provinde ten goede zou komen aan alien, die goederen uit- voeren, d-us ook aan hen, die daaraan voor de ins-tandhouding van hun bedrijven geen be- hoefte hebben; b. daardoor de tuinders, die aan steun wel behoefte hebben, doch op het oogenblik geen stapelproducten- in voorraa-d hebben, van dien steun veretoken zouden blijven. .DE BRIE-F VAN WILTON. Op vragen van het lid- van de Tweede Ka mer, den heer Kuiper betreffende het instel- lem van een onderzoek in verband met het d-oor de N.V. Walton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam aan d-e Kamer van Koopnandel aldaar gericht schrij-ven, -in zake de weigering van- werklooze -arbeiders om op genoemde fabri-ek arbeid te aanvaarden, wel ke vragen waren le. Heeft de minister kennis -gemomen van het volgens persberichten dato 3 Januari j.l. door de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, te Rotterdam, aan de Kama- van K-oophandel aldaar gaicht schrijven, waarin de waklooze arbeidas in het alge- meen word-en beschuldigd van weigaing om passenden arbeid te aanvaarden en liever zon- der arbeid wakloozensteun ontvangen dan- te gen loon wak te verrichten? 2e. Is het den minister bekend, dat de dl- rectie van bovengenoemde naamlooze ven- nootsdiap als oorzaak daarvan aangeeft, dat de uitkeeringen uit de werkloozenkassen, wel ke na ovaleg met de regeaing worden vast gesteld, te hoog zijln 3e. Ia de minister bereid, naar de gronden, waarop deze aanklacht steiint, een nauwkeu- rig ondazoek te doen instellen en het resul taat daarvan, benevens zijn oordeel ova de gebleken feiten, aan de Kama mede -te dee- tan? heeft de minister van aibeid, handel em ni]- vaheid- geantwoord: 1. Ondageteekende heeft -kennis genomen van den op 3 Januari 1923 in de pers gepu- bliceaden brief van de N.V. Walton's Machi nefabriek en Sdieepswaf aan de Kama van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. 2. Uit den brief meent ondergcteekendfe te moeten- concludeaen, d-at de directie da naamlooze vennootschap de hoofdzaak da wakweigering in hoofdzaak zoekt in de rege- len, ten aanziten- van- de vostrekking Van uit- keaingen uit wakloozenkassen en steunrcge- lingen getroffen. 3. Ontniddellij-k na de puMicatie van den bovenbedoelden brief heeft de directeur van den Rijksdienst da Wakloosheidsverzete- ring en Arbeddsbemiddeling aan burgem'ees- ter en wethouders van Rottadam verzocht naar deze zaak een- ondazoek in te stellen. iBurgemeesta en wethoudas hebben aan ondageteekende een u-itgebreid verslag van deze zaak, opgemaakt door den administra- teur van het gemeentelijk bureau da werk- loosheidsverzekering te Rotterdam, doen toe- 'komen. De minister haft dit rapport vrijwel in zijn geheel in zijn an.twoord opgenomen. Uit het'voorgaande rapport blijkt dus, va- volgt de minister: le. dat de firma Wilton in haar brief tern onrechte vermeldt, dat door de Arbeidsbeurs 180 personen zijh opgeroepem, hetgeem, zoo- als is gebleken, klaarblijikelij-k een- misva- stand is, en ovaigens de brief een niet geheel volledige voorstelling van zaken geeft, door- dat niet vameld wordt, dat velen da opge- roepenenen wakten, niet waden aangeno- men, geen oproeping ontvingen e dageTijke; va de geplaatsten waden a den volgenden dag 11' ontslagen, op wia ontslagbewij® als oorzaak van het ontslag was vermeld: ver- mindaing van wakzaamheden; 2e. dat, voor zoova er sprake kan zijn ran wakweigering, dit slechts ten aanzien- van 4 ■personen is vastgesteld, van welke a 66n uit- fceaing uit een wakloozenkas en drie uitkee- ring vanwege Maatschappelijk -Hulpbetoon gen-oten; onderzocht wordt nog of en in hoe- ver de werkweigering al dan met te recht ge- sohiedde: 3e. dat, wat ook de reden moge zijn, dat de firma Wilton met haar pogingen om werk- krachten te vakrijgen, niet meer succes had, deze blijkbaar niet moet worden gezocht in bestaande regelingen ten aanzien van uitkee ringen uit werkloozenkassen of steunregelin- gen, noch van het niet goed functionneaen der Arbeids-beurs. Het antwoord op de vragen heb ?k gemeend uitvoaig te moeten stellen, omdat ik volledi ge pu-blicatie van het uitgebrachte rapport zeer gewenscht acht en dit doel niet zou wor den be-reikt door ter-zake-legging van hiet rap port ter grlffie da Kamer. DE ZAlCHTE WINTER. Het weekblad1 „De Kleinveeteelt" (Arn- hem) stel t de vr&ig, of er mett van die on- gekoid zachte winters zijn geweest als die van itegenwoordig en antwoordt daarop Ja zeker en zelfs nog zadhter. Hieronda laten we enkele jaren volgen,. waaruit de lezer gemakk^ijk kan afladen, dat die goede oude ttjd! ons toch ook in zaohte winters nog de baas was. ■1172. In dit jaar was de winter zoo zacht, dat reeds op het edmde van Januari die vo- gels hunne nesten maaktoi en in Februani jongen hadden, towijl de boomen in Maart reeds in ha blad stonden. 1289. Dit jaar had men geen winta; men zou gezegd hebben, dat de natuur geweigad had haar gewone rust te nemen' en plotseling van den hofst naar de lente was ovagej^aan. De winter was zoo zacht, dat de jonge meis jes te Keulen op Driekoningendlag (6 Janu ari) kronen van violetten en korenMoemien in ha haar droegen. 1431. Dit jaar zag men de boomen in Maart en de wijngaardeo in April in vollen Mod. In laatst gemelde maand had men rijpe kerse* en in Mei waren a al reeds druiven. 1538 was de winter zoo zacht, dat in Jan. in de tuinen al volop Moemen stonden. 1572. Reeds in Januari zag men de blade- ren aan de boomen en in Februari nesteldlen de vogels zich in hun takken 1585. Hefczelfde versdiijnsel deed zich dit jaar wederom voor en ma Paschen had men reeds korenaren. 1607. Ook de winter van dit jaar was bui ten jgewoon zacht. V-orst was a ndei 1659. Men behoefde in dien winta van- dat jaar bijma nda te stoken. Ha vroor, noch sneeuwde. 1722. In de maand JanuaTi was ha zoo warm, dat a nergens wad gestookt en men zich dunna kleedde. 1807. Ook de winter van dat jaar was zea zacht en nergens bespeurde men- ijs. ONBEVOEGDE TANDHEE LKUNDIGE De 26-jarige P. B. M. van Dijk, te Amster. d am, is, zoo meldt het IHdbl., ovaleden ten- gevolge van bloedvagiftiging, die was ont- staan door ha plombc-eren van een zijner kie- zen door den- tandtechnicus S. aldaar. Mr. Heynsbergen, officia van justitie, heeft gis- teroch-tgid, ma den rechter-cominissaris mr. de Vries en bij-gestaani door dr. van der 'Mo- la, directeur van- de tandheelkumdige kliniek, een onderzoek ilfgesteld ten huize van S. Ver- schillendef leschjes met vloeistoffen en instru- menten zijin in beslag genomen. S. is gear- resteerd en naar ha huis van bewaring ova« gebracht. Ha lijk van1 Van Dijk is in.beslag geno men.. NAAR HET „MEKKA" DER ZEEP. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 Februari bezocht telkens een gedeelte der duizend uitgenoodi'gde grossiers en win- keliers de Somiight Zeep Fabrieken te Vlaar-. dingen. Het programma van elk deza drie dagen was als volgt Met een der salonbooten van de „Reederij op de Lck" werd de tocht in Rotterdam aan- gevangen. Na aankomst te Vlaardingen wa den de bezoekers door de fabriek geleid, waar hun de fabricate, vapakking en expeditie da verschillende artikelen gedemonstreerd werd. Een aardig gdllustread* boekje vadui- delijkte een en anaa. Reusachtige blokken Sunlight-zeep werden verwerkt tot de bekende tabletten'; demonstra- f ties van het wasschen ma „Lux" en ha ver- ven ma „Twink'' vonden plaats en de bezoe kers waren vol verwondering ova de fabrica- ge der producten van de „Sunlight"-fabrie- ken.' De Qoodige fotografische en' film-opnamen werden gedaan en na afloop werd weda naar Rottadam gestoomd, waar de directie der fabriek een gemeenschappelijk diner aan- bood- in de feestealcn van ae Diagaarde. Eerst werden de genoodigden vergast op een filmvertooning da oliecultuur op de plan- tages van de firma Leva Bros. Ld., op de Salomon-eilanden, het vervoa der olien per st-oomschip naar Engeland en> de zeepbaei- ding te Port Sunlight. Aan ha daarop volgend dina, dat opge- luisterd wad door een strijkje, werd door verschillende der aanzirtenden een woord van dank geuit over de grootsche wijze, waarop dit bezoek was opgezet, en menige heildronk op den bloei der ondoneming ingesteld'. Voor de gasten, die niet mea naar de stad hunner inwoning konden terugkeaen, waren in een der gTootste hotels te Rotterdam ka mers door de Diredie da Sunligbt-fabrieken gereserveerd. De dade d-ag, Wotmsdag 7 Februari bracht echter nog iets anders, n.l. de uitrdldng van de prij'zen, gewonnen in den door de Maat- schappiji mtgeschreven wedstrijd Uit de fraaie saie beschikbare prijzen was de keuze, onder den indruk da slechto tijden zonder 1921. Ji'i 1 - -- V

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5