DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 86. Honderd yijf en twintigrste Jaargang. 1923 JLlbonnementsprijs bij vooruitbetallng per 3 maanden fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulffite. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redaetle No. S3. 12 FEBRUARI MAANDAG Buitenland Biimenland. Gemengd Nienws Dit nummer bestoat uit 2 bladen Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN; HET RUHRGEBIED. In verband met de gevolgen, welke het be- zoek van den Duitschen rijkskanselier dir. Cu- no aau het Ruhrgebied gehad heeft, hebben de Fransche en Belgische regeeringen beslo- ten aan de Duitsche njksinniisters, zoomede aan alle ministers van de Duitsche staten, den toegang tot het Ruhrgebied te ontzeggen, Of het den bezettiagsautoriteiten ook Las tig ge- njaakt was! In den loop van het ondlerhoud, dat de Belgische minister Jaspar te Parijs heeft ge had met Poincare, is de noodzakelijkheid be- sproken om verschillende diccsten in het Ruhrgebied te vereenigen. De Fransche en Belgische regeeringen zullen in de toekomst vaker met elkaar confereeren. Er zal een nau- wer contact komen tusschen Degoutte en Ti- rard en Rolin Jacquemyns. (De beidte laatsten ijn de Hooge Commissarissen van Frankrijk en Belgie) Degoutte zal opperbevelhebber van het Rijnleger blijven. Voorts heeft then besloten een eind te ma- ken aan alle soorten van agitatie in het be- zette gedeelte van Duitschland, terwijl ook nieuwe economische dwangmaatregelen wer den overwogen. Het zal de Duitsche metaal- industrie niet langer vrij staan te d'oen of te laten, wat 'haar gOedldunkt. Er zou geen sprake van zijn, dat er nog mieer soldaten naar bezet Duitschland zullen worden gezonden. Jaspar en Poincare verklaarden na afloop der conferentie, dat er volkomen overeenstem- ming heerscht over de te nemen maatregelen. „Zooals te doen gebruikelijk is'', zoudlen wij haast zeggien. Van heden af zullen de metaal- en andere producten, vervaardigd in het bezette gebied, niet meer naar het onbezette Duitschland knnnen worden uitgevoerd. De industrieelen, die hun producten willen uitvoeren, moeten daarvoor bij de Fransche en1 Belgische autori- tei.ten een uitvoervergunning aanvragen, en deze vergunningen zullen slechts worden verlecnd in ruil voor s teen tool, ten niinste waar het industrieelen bet reft, die aan het hoofd van een metaalbedrijf staan' en tevens mijneigenaars zijn. De Franschen zijn Zaterdag wederom tot arrestatie van drie mijndirecteuren overgc- gaan, doch van anderen dan die reeds voor den krijgsraad terecht hebben' gestaan. Zij werden in him woniing gearresteerd terwijl Fransche officieren en soldaten; de toegangen tot de mijnen bewaakten. De gearresteerden zijn de beide leiders van de Krupp-mijncn „Konstantin der Grosse" nabij Bochum en van de mijn ,.Helpna Amalia" nabij Essen, de heeren Hoppstadter en Beissel, alsmede de directeur van de eveneens particuliere Aren- berglijn, de heer Reckmann. Zij werden naar den generalen stad te Bredeney gevoerd en vervolgens uitgezet. Gisterochtend weid de vierde mijndirec- teur, n 1. dd heer La'ttau, directeur van de mijn „Zollverein", gearresteerd en uitgewe- zen. Men verwacht, dat er heden weer eeni- gen zullen vol gen. Deze uitzettingen hebben blaats. omdat de mijndirecties weigeren, de Fransche ingenieurs in de mijnen toe te la- ten of hun inlichtingen omtrent de mijnen te verstrekken. In) de Krupp-mijuen is een*24-uurs staking afgekondigd. De proteststaiking op de mijn „Konstantin der Grosse" heeft zich uitgebreid tot de mij nen „Deutschland" en ,,Eintracht-Tiefbau". Op het oogenblik staken in het district Bo chum bijna 30 000 man. De boycotbeweging, die te Recklinghausen en Bochum aanlriding gaf tot ongeregeidhe- den, heeft zich nu ook uitgebreid tot Esisien. Slechts twee hotels, die door de bezetters waren gerequireerd, zullen er niet aan mee- doen, maar toch zullen zij stetlig veel moeite hebben om aan grondstoffen voor die maaltij- den te komen. Ernstig voor de Franschen efl Belgen is ook, dat de artsen in verschillende deelen van het Ruhrgebied zich bij, die bewe- ging aansloten. In Essen kan het gevolg ook wel eens zijn, dat relletjes ontstaan, want de stemming is er al zeer opgewonden- In het Rijtaland hebben de Franschen gister een aantal ambtenaien uitgewezen, die belast waren met de uitdeeling van stalkingsgekten ?an de spoorwegarbeiders. Te Mainz werden zestig millioen mark, die voor dit doel be- stemd waren, in beslag genomen. Te Worms werd bij d'e Discontobank zeshonderdduizend mark voor hetzelfde doel in beslag genomen. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dait het hier geen stakingsgelden betreft, doch loon, d'at uitbetaald moest worden, ondanks het feit, dat het spoorwegpersoneel gestaiakt had Te Heme hebben de militaire aoitoiiteiten in verband met de weigering van ambtenaren om haar te gehoorzamen, het verkeer tus schen negen en zes uur 's nachts verboden. De Franschen hebben penige talnks laten ko men om de orde beter te kunnen; bewaren. Te Witten is een Schnpo-officier, die wei- n-erde Fransche officieren te groeten, gearres teerd. In verband met de Duitsche klaeht,_ dat door de Fransche controleposten het treinver- keer wordt stilgelegd. wordt er van Fransche 7;ide on gewezen, dat Zaterdag 82 treinen het Ruhrgebied binnenkwamen en 76 treinen dit gebied verlieten. Dq nabij de stad Buer liggendte schachten ,der mijnen „Bismarck" en „Ewald" zijn door een Fransch officier en 10 man doorzocht. Zij eischten 300 centenaar kolen voor de bezet- tingstroepen. Op de mijn „Bismarck" werd hun door de leden van den bedrijfsraad te kennen gegeven, dat de mijnwerkers bij de ge- ringste poging om zich ook maar een cente naar kolen met gewed toe te eigenen, het be- drijf zouden stilleggen. Na eenigen tijd te heb ben onderhandeld, verlieten de Franschen de l^aterdagvoormiddag tegen elf uur is in de Kamer van den eersten burgemeester op het stadhuiis te Oberhausen de Fransche plaatse- lijlke commandant verschenen, begelead dtoor een and'eren officier, die van de Duitsche au- toriteiten levering verlangden van hooi en stroo; de burgemeester weigerde. Hij werd daarop gearresteerd. In een onmiddellijk daarop bijeengeroepen vergadering van ambtenaren, geemployeer- den en arbeid'ers der stedelijbe admin istratie van Oberhausen werd ten scherpste geprotesH teerd tegen de arrestatie van den burgemees ter en besloten datfelijk het werk te staken. Te Scharnhonst hebben de Franschen hun strafmaatregel, n.l. het stopzetten van het verkeer gedurende 24 uur, verscherpt en de rails opgebroken, zoodat de trein EssenBer- lijn deze route niet kan volgen. In den naclit van Donderdag op Vrijdag was hier een ko- lentrein naar het onbezette gebied gepas- seerd, waar zes locamotieven voor gepteatst waren. De machinist had eerst zijn vaart ver- minderd, alsof hij zou stoppen en was toen plotseling uit alle kracht doorgereden. Den spoorwegarbeiders te Duisburg is de eisch gesteld, het werk te hervatten on der dfe volgende voorwaaiden: lo. Het spoorwegpersoneel erkent openlijk de bezettingsautorieiten als de eenige over- heid in het bezette gebied2o. het spoorwegr personeel verplicht zich alle door de bezet tingsautorieiten gegeven bevelen uit te voe- ren; 3o. de vertegenwoord'igers van het spoor wegpersoneel te Duisburg verplichten zich dc pun ten 1 en 2 aan hun collega's in het ge- heele bezette gebied voor te liggen. Het personeel heeft geweigerd deze voor- waarden te aanvaaiden. In de strooibiljetten, die door een Fran- schten vlieger over Essen werden; uiitgewor- pen, zetten de Franschen het doel der Ruhr- expeditie uiteen en waarscliuwen zij; tegen opruiers, die beweren, dat de Franschen een hongerblokkade beoogen. Onze maatregelen, zeggen zij, zullen de croot-industrie, doch niet de bevolking tref- fen. De bond van Duitsche politie-agentenver- eenigingen te Essen heeft in een protest-nota aan generaal Fournier medegedbeld dat de Duitsche politie-agenten geen militairen zijn en. daarom niet genoodzaakt kunnen worden Fransche officieren te groeten. De voonnalige Pruisische minister van Eeredienst, Conrad Hanisch, die onlangs be- noemd was tot regeeringspresiident van Wies baden, vertoefde dezer dagen te Wiesbaden, om zich in opdracht van ,f rinisterie van binnenl. zaken aldaar van tienige kwesties op de hoogte te stellen. Hij werd, Zaterdiag- middag bij den hoofdgedelegeerdc van de Rijnlandcommissie ontboden, die hem vroeg naar het doel zijner aanwezigheid' en van hem verlangd'e op eerewoord te beloven, nog denzelfdcn avond naar Frankfort tcrug te kee- ren. Daar Hanisch dit weigerde, werd hem verklaard, dat zijn aanwezigheid te Wiesba den in strijd' was met verordening 20 inzake aanmelding van nieuwbenoemde ambtenaren. Hij werd daarop coder bewaking in een au- tomobiel naar het onbezette gebied gebracht. Tie Gelsenkirchen hadden de mijnwerkers van mijn ..Holland" den militairen autoritei- ten verzocht, een werkliedentrein' te laten loopen. De militaire autoriteiten willigden dit verzoek in. De directeur van de mijn heeft d'aarop alle werklieden, die van dezen trein gebruik maakten, ontslagen. VDNNIS9EN IN BEZET GEIBIED. De Fransche krijgsraad te (Mainz heeft de financie-radeni te Neuenburg en! Zell tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met op- schorting van het vonnis, omdat zij- gewei gerd haaden, de Fransche overheden hunne rekeningen voor te leggen. Dr. Schroder, de procureur-generaal, die optrad in de zaak tegen Thijssen en naar men' zeide, beleedigende opmerkingen over de Franschen had gemiaakt, werd bij; verstek tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Te Coblenz werd een geestelijke beboet met 10.000 mark,, omdat hij) de gemeente had aan- gespoord' tot opstand tegen, de Franschen. STAKHNGSDN1LUSTEN OP MARTINI QUE. Op het eiland Martinique is een staking uitgebroken onder de suikerriet-sniiders Sta- kersz ijn tot de bezittingen doorgearongen hebben' daar plunderingen begaan. Voo- s hebben; zij op verschillende plaafeen het te veld staamde suikerriet in brand gestoken. Tc Sassignac heeft een1 botsing plaats gehad tus schen stakers en gendarmes, die door de sta- kers werden; aangevallen. De politie-beambten zagen zich genoodzaakt van hun vuurwape- nen gebruik te miaken. Er. vieleni tal van doo- den en' gewonden. De gouverneur heeft on- miiddel'lijik troepen' ter versterking gezonden. DE POOLSCHIE METROPOLIET VER- MOORID. Het hoofd van de Russische orthodoxe kerk in Polen, de mefropoliet Georgius, is ver- moord door een' Russischen monnik, Smoragd Latiszenko genaamd. De moordenaar be- hoort tot een groep geestelijken, die zich tegen den metropoliet verzetten wegenS diens Pool- sche politiek. DE ONRUST IN IERLAND. De verklaring der Iersche republikeinea, dat de vredesvoorstellen der regeering van den Vrijstaat niet in overweging kunnen worden genomen, i$ gevolgd door een weinig goeds beiovende proclamatie van den chef van den generalen staf van het republilceinsche le- ger aan dat leger, waarin wordt verklaard, dat de strijd' zal worden voortgezet totdat de .onafhankelijkheid van Ierland erkend zal zijn. Een cotnpromis is niet mogelijk. Het republi- keinsche leger wordt in de proclamatie aan- gespoord zijn actie krachtig voort te zetten en geen acht te slaan op de intriges van. den vijand om de moraal van het leger te breken. Ongeveer tegelijk met het bekend worden van deze proclamatie hebben gewapende mannen de drukkerij te Dublin in de lucht doen vliegen, waar het amnestie-aanbod van de Vrijstaat-regeering aan de opstandelingen werd gedrukt, waarbij deze laatsten werden uitgenoodigd de wapens v66r 18 dezer in te leveren. De strijd tusschen burgers van hetzelfde land zal dus voortduren, het optimism,e dat zich de laatste dagen deed kennen, is dus voorbarig geweest. Reeds worden weer eenige wandaden ge- meld, verricht door opstandelingen, die hun werk meestal in d'e duisternis doen. Een sena tor, die een brief in de bus kreeg met de aanr kondiging van brandstichting, is be\Teesd ge- word'en en heeft ontslag gevraagd. DE LITAUERS VERLATEN MEMEL. Te Memel is een voorloopige regeering ge- vormd, besraande uit drie Lifcauers en twee Duitschers en met Gailius als premier. Met den lei'der van de opstandelingen is een over- eenkomst gesloten. Zijn troepen zullen naar Ititauen terugkeeren. Er zal een gemengd korps worden ge- vormd, dat te zamen met de geallieerde con- tingenten met de handhaving van de orde zal worden belast. DE MIiJN-ONTPLOFFING IN B R .-COLUMBI A. Vrijdag zijn de lijkexi van 29 slachtoffers der ontploffinig gevondea. Er bevinden zich nog tien slachtofrers m die mijn. Zes zwaar gewondien zijn naar het zieken'huis overge- bracht. Sommigen der slachtoffers waren da- .dlelijk dood, anderen zijn langzaam geStikt. Twintig Vain de verongelukte mijnwerkers wa ren. blanken; die overigen waren Chineezien. VON ROENTGEN, f Wolff seint uit Miinchen Geheimrat von Roentgen, de ontdlekker van de Roentgenstralen, is hier op 87-jarigen leef- tijd oveiieden. Wilhelm Konrad Roentgen is 27 Maait 1845 te Lennep geboren, situdeerde te Zurich, werd assistent van Kundfc^.met wien hij in, 1870 naar Wiirzburg eni in 1872 naar Straatsburg ging. trad in 1874 te Straats- burg als privaataocent op, werd1 in 1879 al daar buitengewoon hoogleeraar, in 1879 ge- woon hoogleeraar en directeur van het physische inStituut te Gieszen, in 1885 te Wiirzburg en in 1899 te Miinchen. Hij, bestu- deerde de soortelij'ke warmite der gasseri, de elasticiteit„de samendrukbaarheid, de capilla- ritei't, de geleiding der wannte in kristallen, enz. In 1895 ontdekte hij de inaar hem ge- noemde Rontgenstralen. Aan Roentgen is de Nobelprijs voor physia toegekend. DE VLAAMSCHE HOOGEISCHOOL. De Belgische senaatscoinmissie voor kun- sten en wetenschappen vervierp met 7 tegen 7 stemrneni artikel 1 van het door de Kamer goedgekeurde wetsontwerp inzake de ver- vlaamschingi van Gent. De „Eitoile Beige" meldt, dat de burge meester van Brussel officieel bericht heeft ontvangen dat afgezien is van de Vlaamsche betooging, welke op 25 Februari in de Bel gische hoofdstad zou worden gehouden POLITIEKE VERWARRING IN BULGAR1JE. Volgens de „Times" is de anarch istische dader van den bomaanslaga op den Bulgaar- schen premier Stamboliski nog niet geaires- teerd, integendeel spoor loos verdwenen. Sedert een week werden te Sofia verschil lende moorden en diefstailen in openbare in- stellingen gepleegd, waarvan de daders even eens onbekend bleven. Het publiek is veront- rust en eischt een rad'icaJe verandering van het regeeringstelsel. De regeering acht dat zell ook noodig, doch is in twee Onverzoen- lijke partijen vmieeld. De eene coneentreert zich rondom den premier en Daskalot, den minister van binnenlandsche zaken, de an dere rond de ministers van financial en1 oor- log Toerlakof en Thomof. Deze groepen, die beide tot de agrairische partij behooren, kunnen nDet langer samen- werken. De groep van den premier belt over naar de communisten, die hem steunen, de andere naar de oonstitutioneele partijen. Een crisis schijnt onvermijdelijk. Stamboelinskii is vast besloten, zich te ontdoen van Toerlakof, die ech ter even vast besloten is, niet af te tre- den als minister van financier! iStamboelinsfci riep dezer dagen te Sofia een groote vergadering van de agrarische partij bijeen, waar Daskalof, die een maand lang op het platte land vertoefde, onverwachts verscheen aan het hoofd van driebondlerd ge wapende agrariers. Een der ministers verklaarde, er van ovex- tuigd te zijn, dat binnen enkde dagien het lot van Bulgarije zal worden bestist. DE TURKSCHE KWESTIE De Turken hebben nieuwe mijnen gelegd aan den ingang van de haven van Smyrna, In verband hiermede hebben de Britsche autori- teiten de scheepsagenten gewaarschuwd de stoombooten Smyrna niet meer te doed aian- loopen. Gisteren werden door de Turksche autori- teiten van Heraclea en Zoungouldak Fransche en Italiaansche kolenschepen aangehouden. Naderhand werden deze echter weaer vrijge- laten. Ismed Pacha heeft te Boekarest een onder- houd gehad met den Joegoslavischen gezant Hij verklaarde niets te wetien van een 1 urksch ultimatum met betrekking tot de geallieerde oorlogsschepen in de haven van Smyrna en legde den nadruk op Turkije's vredelievende bedoelingen. In Turksche kringen te Konstantinopel tracht men den eisch tot het vertrek der oor logsschepen hierdoor te verklaren, dat Angora het afbreken van de conferentie te Lausanne verkeerd heeft begrepen en dat beschouwt als een breuk, in plaats van een onderbreking. Er zijn aanwijzingen, dat de meer gematigde Turksche elementen te Konstantinopel hun best doen het migverstand uit den weg te rui- men en een kalmeerenden invloed te oefenen op dc extremisten te Angora. EEN YE'RIKLARIND VANI BRANTING. Branting, de Zweedsche premier, is na zijn terugkeer te Parijs geintierviewd. Hij ver klaarde, dat het ongelulddgBte van den heelen toestand1 was, dat niemiamd weet, waartoe de bezeiting van het Ruhrgebied zal leiden,, maar hij was er#van overuigd, dat zij niet tot eenig positief resultaat zou voeren. Branting geloofde, dat de beide partijen tot een bespre- king zullen komen. Hij! voegde er aan toe, dat de Nlederlandsche minister van' Buitenland- sche Zaken.,- Jhr. Van Kannebeek, dien hij had ontmoet dezelfde meening als hij! was toe- gedaani in zake de Fransche actie. Betreffenden den Volkenbond verklaarde Branting. dat het prestige van den Bond niet geledeni heeft. IHet denkbeeld in zake een ac- tief optreden vana den Volkenbond is overdri ven en men moet bedenken, dat de Bond niet is, wat bij; moet zijn. Zijn autoriteit moet grooter zijn, dan zij is. DE HOUDINO DER DUITSCHE SOCIAL I STEN. De rechtsche bladen te Berldjn bespreken levendig een interview, dat de 1 eider der so- ciaal-democraten, dr. Breitschedt, te Londen1 aan een ventegenwoordiger der „Daily News" heeft toegestaan en waarin hij de houding der Dunitsche sociaal-democratie heeft uiteen- gezet. Uit zijn mededeelingen, blijikt, dat de Duitsche sociaal-democratie zich niet langer ten voile op het standpoint van de, regeering plaatst. Het interview, dat de „Vorwarts" op de eerste pagina afdrukt, ltiidt in hoofdzaak als volgt: Breitscheit verklaarde, dat zijn eenige noop is gevestigd op een. iniiiatief van Engeland of Amerika. Een bemiddelingsactie is volgens hem noodzakelijk eni het gevaar bestaat zelfs, dat een zoodanige actie reeds te laat zal konien. Naar hij verder verkl'aar- de, gaat de geheele Duitsche sociaal-diemo- cratie met de Duitsche regeering mee in haar politiek van lijdelijk verzet tegen' de politiek der Fransche regeering. Breitscheit erkende echter, dat dit vrezet niet ongeliinilteerd door- gevoerd kan worden, eenerzijds ook, omdat de nationalisten en communisten in Duitsch land door deze Fransche actie gesfeiind wor den in hun streven. Breitsclieit gaf toe, dat de Duitsche Industrie heeft nagelaten een' deel van den belastingdruk te drag.u. Met h^t oog op dit teit heeft Breitscheit een vraag van den persvertegenwoordiger, of de Fran sche opmarsch geheel Duitschland zich nauw heeft doen aaneensluiten in ontkennenden zin beantwoord. Naar hij1 verklaarde, steunt zijn partij," der egeering bij haar tegenwoordige houding wel, maar. zoo zeide hij, verder, mijn partij, is een socialistische partij en de rijks- regeering is een burgerlijke regeering. Deze twee tezamen meer twee staan tezaunen mieer zij aan zij alls bu- ren dan dat zij kameraden zijn. Een vraag, of Duitschland bereid zou zijn, in onderhantMing te treden terwijl de Fran schen het Roergebied nog bezet houden, meende Breitscheit met een beslist ja te kun nen beantwooiden. Hij verklaarde, dat de Duitsche arbeiders nooit een afwijzing door de Duitsche regeering van ernstige bespreki n- gen zouden dulden. Het was, volgens hem evmwel onmogelijk, dat Duitschland op het oogenblik het niitiaitief tot dergdijke onder- handelingen neemt, omdiat het in een derge- lijk geval zeker zou zijn, dat zulik een stap in Frankrijik als een teeken van zwaikheid zou worden opgevat. KORTE BERICHTEN. De Duitsche regeering heeft besloten wederom een telegranunen-oensuur voor poli- tieke doekinden in te stellen. Vier Bulgaarsche ministers (binnenland- schczaken, finanrien, oorlog en spoorwegen) zijn uit het Kabinet getreden. Eenige Amerikaansche itagenieurs, dile uit Rutland texugkwamen, hebben te Ant- werpen verklaard; dlat het geregelde zaken- leven zich ongetwijfeld spoedig. zal herstel- len in Rusland. De vervaardiging van land- bouwmacbines is weder op groote schaal ter hand genomen. Bij verschillende bladen te Boedapest zijn de zettars en het nxachine-personeel ten gevolge van een looogeschil in staking ge- g^an. Waarschijnlijk zal de staking zich he den uithreiden tot alle dagbladbedlrijven. In officieele kringen weigert men een verMaring af te leggen omtrent het zenden van een politieken vert-ig^nwoordiger naar de Sovjetregeeiing, dlat in de pers is aange- kondigd. wegens geweldigen sneeuwval in Ze- venburgen sa RoemeniS is het treinverkeer gestremd. In diplomatieke kringen te Parijs wordt het bericht bevestigd, dat Franlrijk spoedig de Sevjet-regeeriflg zal erkennen. Bij een schietpartij tusschen communis ten en fascisten in een der voorstedien v£h Rome werden een aantal personen gewond. In den nationalen schouwburg te Sofia, waar 4 dezer een bomlaanslag plaats had op dien premier, is Zaterdagavond door onbe- kende oorzaak brand uitgebroken, die een deel van het gebouw verwoestte. De bladen te Lemburg maken meldi_g van onlusten onder de Oekrainsche recruten in het district Tarnopol, waarbij verschillen de personen gedlood zouden zijn. Door een ontploffing in de Duismuir- mdinen1 op Cumberland (Canada), hebben 45 arbeiders, meerendeels blanken, den dood' ge- vonden. In Augustus j.l. werden aldaar 15 mijnwerkers eveneens door .een ontploffing giedood. Uit Florence wordt geseind, dat de poli tic aldaar verschillende vreemrielingen heeft gearresteerd, onder wie twee Zwitsers en twee Oostenrijkers, die de opdracht hadden de revolutionnaire beweging in Toscane te organiseeren. Het Amerikaansche Huis van Af gevaar digden heeft de overeenkomst inzake het fun- deeren der Britsche schuld goedgekeurd. In de Hannoversche wagonfabriek te Linden brak een ernstige brand uit. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt door het ontploffen van flesschen met ziuurstof. De labriek brandde geheel uit. Tengevolge van het wassen van den Donau is een; groot deel van Boedapest en voornamelijk de oude stad overstroonid. Een deel van de in de oude stad wonende bevol king moest in noodwoningen ondergebracht worden. Het B. T. A. meldt uit Bern, dat een brand in 'Schindellegi bij; Einsideln een huis in het gebergte 'heeft verwoest, waarbij vier bewoners in de vlammen zijn omgekomen;. REIZEN NAAR BELGIe. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 15 dezer, Nederlanders in Belgie zullen worden toegelaten hetzij op vertoon van hun geldig Nederlandsch paspoort, hetzij op ver- toon van een bewijs van Nederlanderschap te hunnen name, voorzien van hun portret. Zoo'n bewijs kan worden aangevraagd bij den burgemeester der woon plaats in Neder- land van belanghebbende of ter provinciale grifife van de provincie, waarin die gemeente gelegen is. Ingeval belanghebbende in het buitenland woont, kan hij het aianvragen bij den burgemeester van zijn laatste woonplaats in Nederiand of bij den Niederlandschen con sul binnen wiens ressort hij verbliji houdti Omgekeerd kunnen Belgen naar Nederiand reizen, hetzij in het bezit van hun geldig Belgisch paspoort, hetzij in het bezit van hun „carte d'identite". HET LYCEUMPO'NDERWIJiS. Nlaar het Corr. Bur. vexeemt is dezer dagen van den minister van Oinderwijs, Kunsten en Wetenschappen een nadere nota van wijzi- ging te verwachten van de biji de Tweede Ka mer ahnhangige Middelbaar onderwijswet en wel ter zake het daarin bepaalde betreffende het Lyceum-onderwijs. HET BEHEER VAN HET HOTEL DESINDES. - Op vra,gen van den heer M. Joels Jr. faeb ben B. ,en W. geantwoord: •B. en; W. kunnen, hangende het onderzoek naar vermoede onregelmatigheden bij het beheer van het hotel des Indes, daarom,trent geen inlichtingen verstrekken. A'lleen zij er op gewezen, dat de bewering omtrent het be- zorgen van levensmiddelen aan het particu- lier woonhuis van een; der directeuren, blijk- baar een verwarring is met een geschil tus schen, het gemeentebestuur en de directie, In hoeverre het Techt op voeding van de directeu ren insluit het aan huis doen! bezorg-en hier- van, weLk geschil aan arbitrage is onderwor- pen. Omtrent het bedrag, waarover de onregel- matigheden zouden loopen, indien de verden- king juist mocht blijken te zijn, valt op dit oogenblik niets te zeggen. Wet is niet juist, dat de justitie den ge- meentelijken accountantsdienst verzocht heeft, een onderzoek in te stellen. Dank zij het toe- zicht van den accountantsdienst, aan welks optreden in deze zaak groote 'hulde to'ekomt, zijn eeniige feiten aan het licht gekomen, die aanleiding zijn geweest om dezerzijds de jus titie te waarschuiwen. DEPARTEMENTALE BEZUINIGING. Uit Den Haag wordt aan het Dev. Dgbl. geschreven: Als eein! bewijs van den ernst, waarmee naar ALKMAARSCHJ

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1