dan VIM. Tegen springcnde bandog doorloapm, schavmgen, ruwe huid, eczeem, dauwworm, viirigbeid der huid, enz. gdbruike men Foster's Zalf. Baad enl droog de aangedane deelen zorgvuldig voor de aanwending. De spoedige baat zal u verrassen. Verkrijgbaar in apothekem en drogistzafcen h f 1.75 per doos. bezuiniging wordt gestreefd, moge worden medegedecld, dat gedurende vele weken een aantal vaste ambtemaien van bet department van landbouw avomd aan avoad extra-be- taald overwerk bebben verricht, itenednde de resultaten van de gehouden veetelling op te maken. Niemand maakt ona wijs, dat dit werk met in de gewone uren gedaan bad kunnen worden. Zijn wij juist ingelichit, dlan wordt bet thans ook tijdens den gewonen werktijd voortgezet, maar heeft men alleani vele weken over-werk laten verrichten, omdat daar nu eenmaai een post voor uitgetrokken was, die moest worden „opgesoupeerd." VEREENIGING BUREAU VOOR HAN- DELSINLICHTINGEN TE AMSTERDAM. Zoodra men er toe ovcrging de talrijke plassen, waarop bet gedeelte van Noord- Holland ten noorden van het tegenwoordi- ge Noordzeekanaal zich kon beroemen, droog te legmen en de bodem in uitstekend weiland veranderde, was tevens de grond- slag gelegd voor het veeteeltbedrijf, dat nog steeds, na eeuwen, zich blijft handha- ven en zijn wereldnaam ophouden. Naast den veeteelt, en zijn daarbij behoorende zuivelproducten, ontstonden in de laatste tientallen van jaren de niet minder belang- rijke margarine- en plantenboterindustrie- en en hoezeer de voortbrengselen van een en ander in eigen land gewaardeerd worden en gebruikt, toch is de productie van dien aard, dat afzetgebied buiten onze grenzen gezocht en gevonden werd. Het vinden van nieuw afzetgebied is ech- ter niet altijd even gemakkelijk en ofschoon het tot een onderdeel der werkzaamheden van bovengenoemd Bureau behoort, zijn le- den hierin behulpzaam te zijn, kan het reeds hierom alleen van waarde zijn, indien de aandacht van hen, die dit Bureau nog niet mochten kennen, op deze instelling gevestigd wordt. De werkzaamheden van het Bureau om- vatten echter meer en kort samengevat kan men zeggen, dat het B. in het alge meen alles doet, wat den Nederlandschen handel vooruit kan helpen, zonder daarbij zelf financicel betrokken te zijn. Juist om dat deze instelling- geen particulier winstbe- jag kent de bijdragen der leden, de ad- ministratie-kosten door niet-leden te beta- len en eene Rijkssubsidie vormen hare mid- delen vdn bestaan is zij het aangewezen centrum om nieuwe relaties tot stand te brengen. Men kan er dan aankloppen voor opgave van adressen van fabrikanten, grossiers, im- en exoorteurs enz. voor alle gewensch- te artikelen of producten, want niet alleen werd gedurende het twintigjarig bestaan van het B. op dit gebied een uitgebreid ar- chief bijeengebracht, maar tevens worden deze gegevens dagelijk4 herzien, waartoe de uitgebreide correspondentie en binnen- en buitenlandsche bezoekers medewerken. Dan, zooals reeds gezegd, behoort het tot de meest vruchtbare werkzaamheden van het B. zijn leden behulpzaam te zijn bij het vinden van nieuw afzetgebied, hetzij door voor hen in de gewenschte landen on- derzoek in te stellen en aanvragen uit te lokken, hetzij door hen op de hoogte te houden van alle aanvragen, welke op dit gebied ontvangen worden. In verband hier- mede moet ook gewezen worden op de monsterzalen, welke in het B. zijn ingericht ten behoeve van zijne leden en waar deze eenige monsters, catalogi of adreskaarten kunnen neerzetten. Om een voorbeeld te noemen, draagt de wijze van verpakking zeer veel er toe bij om de aandacht te trek- ken en in het bijzonder vrecmdelingen vin den in het zicn van dergelijke monsters aanlciding adressen aan te vragen, waar- door weder de gewenschte nieuwe relaties tot stand komen. Terwijl bij alles het belang van den Ne derlandschen handel in het oog wordt ge houden ,spreekt het vanzelf dat, waar ons land niet alles zelf kan produceeren en ver- bruiken, er een voortdurende wisselwer- king naar en van het buitenland bestaat en hiermede hangt samen, dat ten eerste op het B. in alle gangbare talen gecorrespon- deerd en gesproken kan worden en ten tweede, dat het ook inlichtingen kan geven over statistieken, in- en uitvoerrechten, verscheping, verpakking enz. Het is in deze tijden meer dan ooit nood- zakelijk, dat in zoo ruim mogelijken kring bekendheid bestaat met eene instelling als hierboven in het kort besproken. Een ieder, die naar aanleiding hiervan uitvoeriger in lichtingen wenscht omtrent voordeelen en voorwaarden van lidmaatschap, omtrent behandeling van speciale vragen, stelle zich mondeling of schriftelijk met dit B. in ver- bindiqg. Het is gevestigd Oudebrugsteeg 1216 bij de Beurs te Amsterdam. RIJKSKEURING VAN FILMS. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is een adres gezonden door een comit6 van actie, gevormd uit de Vereenigingen voor Maatscihappelijke en Opvoedkundige Belangen, die 20 Dec. j.l. onder leiding van dr. W. W. v. d. Meulen te 's-Gravenhage bijeenkwam op initiatief van de Ver. van Gem. en Part. Bioscoop-Commissies in Ne- derland. Het adres verzoekt vollen steun te verleenen aan het beginsel van Rijks- keuring van films, bij de behandeling van het Wetsontwerp tot bestrijding van de ze- delijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. DE R.-K. UNIVERSITEIT. De Prov. Noordbr. en VHer-togenboscche Courant schrijft: Nu te Nijmcgen slechts de kleinst mogelij- ke meerderheid der ver tegenwoordigets van de bevolking zich ingenomen verklaard heeft met de oprichting van de R. K. Universiteit in die stad, en bij Gedeputeerde Staten van Gelderland pogingen worden aangewend om het genomen beslyit ongedaan te maken, schijnt er nog kans te bestaan, dat het be- stuur der stichting elders onderbandelingen opent voor de vestiging. Van zekere zijde vememea wij, dat er aan gedacht wordt. de belangstelling in de pro- vincde N'oord-Brabant te wekken voor een eventueele vestiging van de R. K. Umiversd- tedt in dit gewest. Men achit het niet onmiogelijk, dat de pro- vinde het voorsitel van Nijmegea zou oveme- men, te meer omdat een jaarlijiksche last van een ton gouds gemakfyelijker zou kunnen wor den gedr.agen door een bevolking, die tien- maal groofcer is dan die der. gemeente Nij megea, en waar zeiker m6er instemming van de bijna uitsluitend katholieke bevolking met de stichting zou worden betuigd. BRANDEN. iDe 1 andbouwschuuf en een gevulde hooiberg van de gebr. Ovarasselt, te Tiel. zijn afgebrand. Het vee is gered. Alles is veraekerd. Te Andijk (bij Enkhizen) Is Zaterdag bet woonhuis van J. de Leeuw geheel afge brand. De vlammem grepen zoo snel om zich been, dat de vrouw des nuizes en twee kinde- ren temauwemood gered konden worden. Te Eenerveld (Norg) is Vrijdagavond de boerderiji van R. Bolhuis geheel afge brand. Een paard, 4 geiten en 65 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Oorzaak onbe- kend. Verzekering aekt de schade. ABORTUS PROVOCATUS. Zaterdag zijn te Tiel gevankelijk uit Kerk- Avezaath binnangebracht de 19-jarige O. B. en zijn 25-jarige zuster, verdacht van abor tus provocatus criminals. Het slachtoffer, een 23-jarig meisije uit Wadenoyen, zou in levensgevaar verkeeren. Juffrouw B. is na verhoor op vrije voeten gesteld. EEIN1 RAAR HEERSCHAP. Men meldit uit Leideni aan de N. R. Ct Vanavond meldde zich een als heer gekleed pea;soon van tamelijke lenigte aan enkele wo- ningen op deGroenhazengracht, Doelen- acht eni Zwijnhoomsteeg, buurten, waar el arme menscheni wonen Hij gaf te kennen dat hiji dokter was van het academisch zie- kenihuis enl opdracht had, de bewoners te on- derzoeken of zij soms ondervoed waren, in welk geval zij! vanwege deze inrichting voed- sel en andere versterkende middelen zou den ontvangeni, alsmede kleeren. Hij koos voor zijn! bezoeken vrijwel alleen woningeni uit, waar geenl mannenl in huis waren. Een be- jaard schillenvrouwtje aan de Groenhaven- giracht liet hij de kleeren uittrekkeni en daar- na beklopte hij haar lichaam. Bijl andere be- woners deed hiji hetzelfde, zoo ook bij de wed. H. in de Zwijhhoomsteeg, die den kost ver- dient met turfventen. Ook het 14-jarig diodi- tertje van de wed. H. liet hiji de kleeren uit- trekken waama hij bet meisje beklopte en ausculteerde. De weduwe zou van alles wor den voorzieni, ook van' kleeren, en het 14- j arig meisje zou hij een goede behandeling bezor- gen aan het academisch ziekemhuiia. Even la ter fcwam hiji terug met de medededing, dat hij het meisje maar zou mrniemen, omdat het dadelijk kon geplaatst worden. Inmiddels was de vrouw, die de zaak niet vertrouwdie, met haar dochterHe naar het politiebureau gegaan, althans de „dokter" vopd haar niet thuis, wd de vader van de wed. H., die den dokter" verzocht straks teruig te komeni. De politie stelde dadelijik een onderzoek in, doch de ,^nedicus", die blijkbaar lont had ge- roken, was niet meer te zien. De .politie tracht nu dezen „geneesheer", die blijkbaar minder eerbare bedoelingen had, op te sporen. OM BE'SCHERMENiDE MAATREGELEN GElVRAAGD. De gemeenteraad van Tilburg 'heeft, naar de Tilb. Crt. meldt, de volgende mode van het id H. van Dooren aangenomen: De raad der gemeente Tilburg, fcennis ge nomen hebbende van de motie der manifestee- rende vergadering van Noordbrabantsche werkgevers, gehouden op 15 Januari j.l. te Tilburg, verklaart zich geheel met den in- houd der motie te vereenigen! en besluit bij de regeering er op aan te dringen' in overleg met de Staten-Generaal ten1 apoedigste die maatregelen te nemen, welke deni invoer van buitenlandsche fabrikaten dermate kunnen be- teugelen, dat de heerschende malaise en de daaruit voortvloeiende groote werkloosheid in deze gemeente wordt vermindert. Bij de verdediging van zijn mode, zeide de heer Van Dooren, dat de regeering onmiddelr lijfc moet ingrijpen, wil de Brabantsche indus- tne niet verplicbt worden haar fabrieken te sluiten. DE VEiOHTPARTIJ TE OOEMORDEN. Omtrent de emstige vechtpartiji te Vlieg- huis nabij Coevorden, wordt het volgende ge- meldi: In de school te Vlieghuis had Zaterdag- avond het jaarfeest plaats van de IJsvereeni- ging. Tegen 12 uur kwamen de 24-jarige commies G. 'Nlevels en de 25-jarige commies G. Fryling op het feest. Zij wedgerden entree te betalen, waarop een twik ontstond tus- schen hen en den controleur, den 17-jarigen J. Wiltshaar. !De commies G. Nevels trok on- middellijk zijn revolver en trof J. W. levens- gevaarlijk in den buik. Diens broer, de, 20-ja- rige Hendrik Wiltshaar, snelde zijn broer te j hul'p. N. loste een nieuw schot en raakte Hen- drik W. in het hoofd, zoodlat deze onmiddel- lijfc dood neerstortte. Een derde persoon, die hem te hulp kwam, de 22-jarige J. H. HaltjeS, kreeg een schot in den hals doch werd niet levensgevaarlijk gewond. Hij is everaals de andere gewonde naar huis vervoerd. De twee de commies Fryling 'is onmiddellijk wegge- gaan1 om de marechaussee te Schoonebeek te waarschuwen. 'De opperwachtmeester ging onmiddellijk naar de plaats des misdrjjfs. De dader is gearresteera en de politie zet net onderzoek^voort. R. K CONGRES OVER HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK. De katholieke bladen melden thans, diat het R. K. Nederlandsch-Vlaamsche wetenschap- pelijke congres over bet bevoUringsvraagstuk op 12 en 13 April te Breda gehouden zal worden. WATERWEGEN IN DRENTE. Na jarenlange voorbereiding is het thans ekiddijk zoover gekomen, dat er een begin zal gemaakt worden met de uitvoering van het groote kanaalplan, dat vanaf Beilen tlwars door Midden-Drenthe een nieuwen waterweg zal scheppen ter kortere verbinding van die provincien Friesland en Groningen met het zuid-oosten van Drenthe en' met Duiischiand. Allereerst zal nu een begin gemaakt worden met de verbreeding van de Beilervaart, die het dorp Beilen met de Drentsche Hoofd- Voor schotels, potten en pann^n,messen(4ri alle keuKe;igerei Destaiitgeen V-h'<t<&reimgingsmiddel Een beetje VIM op een vochtigen rioek.even wrijven en alles blinkt woer In practische strooibussen Ue l evers Zeep Maatschappij. VlaardingeuRibiikanien von Sunlight A Lux. vaart verbindt. Deze vaart zal over een leng- te van ruim 2 uren gaans pl.m. drie meter breeder en 1 meter dieper gemaakt wordlen. Binnen enkele dagen wordt de eerste spade in den grond gestoken. Het is een werk, waar- aan honderden arbdders voor langen tijd werk zullen vinden'. In de plannen zijn ook begrepen een spoorbrug over het nieuwe ka- naal on een' spoorhaven voor het overladen van goederen. Is het plan eenmaai voltooidi, dan zal de gansche streek tusschen Beilen en Hoogeveen een geheel ander aspect krijgen, terwijl de ontginning van uitgestrekte heidevelden' er het eerste gevolg van zal zijn. Regieering, Provincie en Gemeente hebben krach'figen1 steun toegezegd. GEMEENTERAAD MAASSLUIS. In de Vrijdagavond gehouden raadisverga- ring werd een nieuwe motie van afkeuaing op't beleid van deni 'burgemeester ingediend! Thans acht de Bond van Koffiehuis- en Res- tauranthouders zich gekrenkt. Het gaat hier n.l. om de Nieuwiaarsrede van den burge meester, waarin deze, met betrekking tot de opheffing der slutting, van vergunnings- en verloflokaliteiten op Zon- en algemeen er- kcndte Christelijke feestdagen gedurende de godsdienstoefeningen, zeide, „dat dit besluit te betreuren was en z. i. niet recht was 4e- genover anderen" De Bond wijst er op, dat dit besluit genomen werd door een meerder heid van den Raad en nog geen aanleiding heeft gegeven tot klachten van de zijde van't "ubliek en verzoekt den burgemeester over pes'luiten van den Raad in het algemeen1 en in het belang van de vergunninghouders in het bijzonder, geen afkeuring te lateni blijken, althans deze zeer zeker niet in een Nieuw- jaarsrede vast tePleggen. De burgemeester decide mede, dat de mode voor kennisgeving was aangenomen. DE KWAKZALVERIJ. 't Vorige jaar overleed P. Stegeman te Staphorst, het bekenide „Staphorster boertje" de ervarenj plant- en kruidkundige. Nia zijn overlijdem zetten een paar zoons van hem „de zaak voort" en' maakten veel reclame. Middelen voor alle mogelijke kwalen werden aangeprezen met de toevoeging, dat ze in deni handel werden gebracht door „den zoon en opvolger van het Sitaphonster boer tje". Overal werd zitting gehouden' eni ovieral stroomde het lichtgeloovige publiek toe. Thans wordt door de uezondheids-com- missie te Meppel bekend gemaakt, dat het Rfijks-instituut voor geneesmiddelenonderzoek te Leiden o.a. de kruiden voor lever en gal- steen, 't asthmapoeder, de maagkruiden, de borstkruiden, de kruiden voor scliele hoofd- pijn, de kruiden- voor longaamdioening en die voor nier- eni blaasaandoemingen heeft onder- zocht. Gebleken is, dat het tegeniwoordige „Stap'horster boertje" zijn geneesmiddelen te- geni de meest uiteenloopende ziekten- vrijwel uit dezelflde bestanddeelen1 samenstelt (zoet- hout. gember, zwavel, dubbelkoolzuie soda, kinabast en absinthbloempjcs. Hlet Instituut acht verdere toelichting over- bodig en meent dat het duidelijk is, hoe ge makkelijk het valt, van't lichtgeloovige pu bliek geld: te iunen voor waardelooze kniiden. EEN PRIJSYRAAG. De Amisterdammer, Weekblad voor Nederr land, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor korte, spannende verhalen, bestemd om te worden opgenomen als f euilleton. De omvang mag niet minder zijn dan 1600 woorden en niet meer dan 4000 woorden. •Uitgeloofd worden: eerste prijs 125.—, tweede prijs 75.derde prijs '50.en tien prijzen van f 25. De ingezonden bijdragen zullen beoordeeld worden door een jury bestaande uit de heeren Cyriel Buyse, A. H. van der Feen (F. de Sin clair) en Herman iSalomonson. HOLLANDSCHE KOLEN NAAR BELGIe EN FRANKRIJK. Het transport van kolen naar Belgi2 ea Frankrijk oeemt toe Vooral vette kolen van de mijnen „Emma" en Hendrik" en „Oranje-Nassau III" voor industriegebruik en cokes worden gezonden Over Duitschland worden op het oogenblik geen. kolen gezonden. De kolen bestemd voor Zwiiserland, gaan over Maastricht en Bel- gie. Dagelijks vertrekken van de Holiandsche mijnen negen treinen met een totaal van ge- middeld 300 wagons over Maastricht naar Belgie en verder. Het transport van kolen naar Holland neemt toe; zulks word't niet veroorzaakt door de meerdere vraag, maar doordat transporten kolen voor het noorden van ons land be stemd, vroeger over de Duitsche lijnen gin- gen, hetgeen thans uit den aard ommogelijk is. DE WACHTG ELDREG ELING VOOR DE OFFICIE.RENu De „Avondpost" vemeemt, dat in de voor vde officieren in te voeren wachtgeldregel ing geen bepaling zal worden opgenomen, dat indien ae wachtgelder inkomsten gaat genie- ten uit arbeid of bedrijf na de opwachtgeld- stelling ter hand genomen en het wacht- geld vermeerderd met dit inkomstcni de laat- stelijk genoten inkomsten zou overschrijden, het wachtgeld alsdan met het bedrag der over- schrijding zal worden verminderd. Door weglating van deze bepaling (welke voorkomt in de regeling voor miliiitairen be- neden den rang van offrier) zullen de officie ren die van de in te voeren wachtgeldrege- lmg gebruik wenschen te maken steeds in het voile genot blijven van het hum toe te kennen wachtgeld. VERDOREN GEGAAN. Een1 postzak met aangeteekende stukken, kort geleden per tram- van Zeist naar Drie bergani verzonden, is niet te Driebergen aan- gekomen'. De politie heeft eenige der vermis- te stukken opgespoord, doch tot heden is og geen spoor van den dief gevonden. O'MIDEKT. De Amhemsche recherche is er in ge- slaagd. in Duitschland de vervaardigers te ontdekken van de valsche recepissen Staats- leening 1922 A, welke onlamgs te Amhem werden verkocht. De cliche's, die voor de val sche hand teekeningen hebben gediend, zijh in Leslag genomen. DE ST A'AT ALS RIJWIELHANDELAAR Hlet hoofdbestuur van den Bond van rij- wiel- en motorhandelaren heeft aan den mi nister van arbeid geschreven, dat het met ver- bazinig heeft kennis genomen van het dezer dagen in' de pers verspreide bericht, dat het hoofdbestuur van de posterijen, telegrafie en telefonie op advies van de commissie van over- leg heeft beslofen, aan ambtenaren van die diensten riiwielen te verstrekken „op gemak- kelijke conditien". Het meent, dat dit voor den staat aanzienlij'ke kosten meebrengt door ren- teverlies en voor het verrichten1 van onvermij- delijike administratieve werkzaamheden, en verzoekt dien minister, den maatregel niet goed1 te keureni. HET EPISOOP'AAT EN DE K. V. P. Naar aanleiding van vragen, welke tot het E>oorluehtig Episoopaat zijn gericht, of van die zijde stappen zouden worden gedaan in verband met de oprichtinjg eener Katholieke Volkspartij, wiordit „Het Centrum" door den Aartsbisschop opgedragen de volgende me dededing te doen: „Het Doorluditig Episcopaat heeft te vori- gen jare met betrekking tot de „Ndleuwe Ka tholieke Partij" duidelijk verklaard, dat het is tegen ean scheming in de Katholieke Staatspartij. In dat gevoelen is geen veran- dering gekomen. Het Tioorluchtig Episcopaat acht het daarom overbodig de toen afgeleg- de verklaring nog eens te heriialen1 ten aan- zien van de Katholieke Volkspartij". LOONSVERLAGlI'NG. In Noord-H'olland hebben verschillende zuivel fabrieken aan de personeelen medege- deeld, dat voor het komende jaar loonsverla- ging dient te worden' ingevoerd, o.m. te Uit- geest met 10 pet., te Assoidelft /3 per week De personeelen staan op handhavimg der be staande loonen. VERSTANDIGE MENSOHEN. Zoowel te Bussum als te Utrecht is de Dada-avond wegens gebrek aan belaogstel- ling niet kunnen doorgaan. KORTE BERIGHTEN. In de buurt van Weesp is de politie een geheimc branderij op het spoor gekomen. In een sloot nabij de Jachthaven onder Schoten is de 70-jarige P. R. uit het Diaco- uessenhuis te Haarlem verdronkai. Te Monster is een tweejarig kind van dien tuinderD., aan den Knnsweg, achtler de ouderlijke woning in een sloot verdronkeo, Te Zaltbommel is het graanpakhuis van den heer Van Erkel grootondeels uitgebrand. Een groote voorraad granen ging verlofren! Alles was verzekerd. De vrijlwiU'ige briamd- weer heeft bij de blussching knap werk ge daan. De oorzaak van den brand is onbe- kend. Vrijdagavond is de boerenbehuizing, be- woond door den landbouwer Dam, in den Kijshoek te Zwijndrecht, tot den grond toe afgebrand. Alles werd een prooi der vlam men. Acht paarden en tien koeien kwamen in de vlammen om. Zaterdagmorgen 6 uur is de behuiziiw van den heer A. Noord'hoff te Helium (Gram) afgebrand. Er werd niets gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van dien brand is onbekend. Zaterdagavond heeft prof. mr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische af- deeling van den Volfcenhond te Genfeve, in het Nutsgebouw te Rotterdam een lezing gehou den over: De Volfcenhond in de Internationa le staatkunde. Zooals men weet is prof. Van Hamel voomemens, in verschillende plaatsen van ons -land een lezing over dit onderwerp te houden. e De iustitie te Leeuwarden heeift in het huis van bewaring doen insluiten deni garde- nier O. Z. en den koopman M. H., beiden te Beetgum, in verband met eenige twranden en een diefstal met braak aldaar. De marechaussee te Valkenswaard heeft op verzoek van den- commissaris van politie te Haarlem aangehouden F. H. van I, zon der beroep, wonende te Arnhem. Hij' wordt verdacht van verduisterin-g van een aantal oude mumten' ter waarde van 400, ten na- deele van J. W., te Haarlem1. De munten zijn in beslag genomen. De 84-jarige J. F., te Rhoon, Is Vrljdag van de zoldertrap gevallea en sipoedig daar- na overleden. H'fSTORHSOHE ANECDOTEN. De Zwitsersche comiponist Schnyder von W artense -beklaagde zich eens tegenover den heer Von Borona, dat Beethoven ondanka zijn verzoek niet voor hem gespeeld had. U zult bemerkt hebben, zei Borona, dat Beethoven biji hef tpraten graag in de kamer op en neer wandelt. Zijn vleugel staat steeds open. Als u op zoo'n kamerwandeiing met hem in gesprek zijt, praat dan over alles be- halve over muziek. Als ge nu zoo voorbiji zijh vleugel koimt, dan slaat ge als toevallig een toets aan. Dan egt ge plotseling als verwon- dlerd1: Maar meneer Beethoven die toon is valseh. Beethoven zal dan naar den vleugel komen-, de toets verschillende malen aan- slaan, dan de quint, daarna de terts. Schuif hem dan een stoel bij-; Fiji zal gaan zitten-, de valschi toon met alle mogelijke akfcoorden probeeren en eer 'hiji er zelf erg in heeft aan t fantaseeren zijln. Pit kunstje lukt altijid. Telegrannnen ran heden ERN1STIGE VAL. VL19SINGEN112 Febr. De smid Perwez van de labriek „de Schelde" viel van een 8 Meter hooge stelliqg. Doodelij-k gewond werd hiji opgenomen en naar bet St. Jo- het ziekenhyis vervoerd'. MOORD. DENI BOSCH, 12 Febr. Zondagavond heeft de 23-jarige Piet de Veer, boeren- knecht, ,te Kessel (N.-B.), den- 19-jarigen Jlozef van Dinther na een woordenwisseling doodgestokeni. DE VEOHTPARTIJ TE COEVORDEN. OOEVORDEIN, 12 Febr. Gister-enmid- dag arriveerde -alhier het Parket ui t Assen, fen- einde een onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek is gebleken, dat er nog een- vierde slachitoffer is, en wel een zeke re J., boerenarbeider, wonende te Vlieghui3. Deze peraoon wilde den moorden-aar ach- tervolgen, waama deze een schot op hem loste. J. kreeg een schampschot over den buik en moest de achtervolging staken. Het scheelde weinig, of ook hij had er het leven bij gelaten. De moordeniaar is met het lijk geconfron- teerd, en toonde zich ui'terst onbewogen en onverschiUig. In het begin dezer week wordt 'Nlevels naar de atrafgevangenis in Assen overgebracht. JAN ZWART 215 JAAR ORGANIST. AMSTERDAM, 12 Febr. Zondagvoor- middag is in het kerkgebouw der Hensteld- Luthersche Gemeente aan den Klove- niersburgwal het gerestaureerde orgel weer in gebruik genomen, waarbij Ds. C. F. Westerman, predikant bijl die gemeente, voorging. Burgemeester de Vlugt was aanwezig. De rede van den voorganger, die vooraf reeds dten burgermeester en de vertegen- woordigers van Kerkeraden dank had ge bracht voor hun belangstelling, ging uit van Psalm 98 :1, Zingit den Heere een nieuw Lied. Met aandacht werd deze rede aamge- hoord; de organist de heer Jan Zwart droeg uitgebreide vooispeleni voor, zoodat de sdioonheid van het instrument en de ta lent-en van den juhileerenden organist bij zonder uitkwamen. 'Nla het eindigen van de prediking werd1 de heer Jan Zwart door een commissie in het Kerkgebouw geleid, waar door den' leeraar een toespraak werd gehouden' en den jubilaris hulde werd ge bracht. Aan het einde van de G-odsdienstoefe- ning werden' nog twee verzen van het Lu- therlied gezongen, waarna nog gelegenheid was, den heer Zwart in de Consistorieka- mer persoontlijk met zijn 25-jarig jubileum als organist geluk te wenschen. Hiervan werd door zeer veleni gebruik gemaakt. BIJLEGGING VAN ARBEIDS- CONFLICTEN. STOCKHOLM, 12 Febr. Het conflict in die Zweedische hout-indusitrie zal waar1- schijnlijk heden bijgelegd worden; beide partijen hebben bemiddeling aanvaard. In dien het conflict bijgelegd wordt, zal ou- getwijfeld eveneens zeer spoedig een einde gemaakt worden aan de geschillen in de zaagmolen- en houtpulp-industrie. DE THEATERBRAND TE SOFIA SOFIA, 11 Febr. De brand in het thea ter alhier schijnt te zijn ontstaan door het

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2