DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 37 Honderd Y0f en twmtigste Jaargang 1923 DINSDAG 13 FEBRUARI Buitenland Birnienlanrl. Dit nummer besfcaat trit 2 bladien. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, ultgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaUng per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Dlrecteur: O. H. KRAK. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER &ZOON, Voordam C 9. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Begrijpelijkerwijze is men in Berlijn niet te spreken over den Fransch-Belgischeo maat- regel, dat de Duitsche ministers niet vrij meer in het bezette gebied zouden mogen reizen. In een nota, kort maar krachtig (slechts 6en volzin) protesteert de regeering dan1 oak te- gen het bcsluit on zij yerklaart, dat zooiwel de rijksregeering als de regeeringen der af zonderlijke staten weigeren voorschriften om- tren't reizen humier ministers van vreemde re geeringen te acceptceren. Nog een ander protest heeft die Duitsche regeering te Parijs laten overhandigen, n.l. de verordening van de in-tergeallieerde Rijnland- commissie, volgens welke die Duitsche ambte- tiaren geen verantwoording mieer schuldig zijn aan de Duitsche regeering. In de nota wordt verklaard, dat de Rijnland-commissie door het uitvaardigen van deze vcrordeningen de bevOegdheden heeft overschredtn, welke haar kraichtens de Rijnland-overecnkomst zijn verleend. Gister bracht de rijkspresident Ebert met eenige ministers een bezoek aan Karlsruhe, waar zij een bespreking hadden met den staatsp-resident en de regeering van Baden omtrenrt den politieken toesiana. Later werd een vergadering gehouden met vertegenwoordigers der antoriteiten, partij1- leiders, economen van naam, vakvercenigings- leiders, enz., waarin Ebert een rede hield over d'e bezetting, tegen welke hij krachtig protesteerde. Met name tegen den inval in Baden kwam hij op. De slag, d'ie ons hier woTdt toegebraeht, zei Ebert, is gericbt op de een'heid des Rijks, doch zal afstuiten op den vasten wil en de trouw van het Badensche volk. Ondanks de protesten van Duitsche zijde gaan de bezettingsautoriteiten voort met hunnc maatregelen. Hedenochtcna zouden blijkons bericht van gistei'en, wecr twee site- denn.l. Wezel en Emmeri'k, wordien bezel Voortdurend brcidt zieh het bezette gebied dus uit. Reeds voor een paar weken werd de bezetting van Emmerik gevreesd, toen daar, gelijk men zich herinnert, strijd was tusschen Duitschers en Belgen over het vervoer van kolen per schip naar Nederland. Het uitvoerverbod van metaalwaren uit het Ruhrgebied is thans in werking getreden. Deze sanctie, naar men meent te mogen aan- nemen op aandringerr van Brigie genomen, dat door krasse maatregelen center succes ver- wacbt van de Ruhr-expcditie. is ecu zwaxe slag aan de industrie, die tot d'usver nog steals kon uitvoeren en1 dus het verzet om kolen te leveren nog wel kon volhauden. De „B. Z. am M." vreest van deze bepaling voorloopig nog geen emstige nadeelen voor de industrieelen, want, zegt hij, de Ruhr-in- dustrie is in hooge mate zelf verbruikster, d. w. z. dat 't in werking blijven der fabrieken niet onvoorwaardelijk van de verzending der prodcuten naar f onbezette Duitschland af- bankelijk is Zij is, wat den uitvoer betreft, over't algemeen niet aan tijdperken gebonden en kan, zooals in perioden van economische crises reds vroeger is gebeurd, geruimen- tijd in voorraad werken. Men neemt aan, dat b.v. een werken op magazijh gediirende twee maanden geen onmiddellijk gevaar beteekent. In het onbezette Duitschland heeft de ijzer- industrie zich. met het oog op de reedls lang dreigendd bezetting, zoo rutin van ruw ijzer voorzien. dat zij maanden lang van den aan- voer uit het Ruhrgebied' onafhankelijk is. Mag men1 de optimistische uitlatingen dezer indiis- trieele kringen gelooven, dan- zou het zelfs mogelijk zijn, de productie ini het overige Duitschland in geval van nood met behulp van buitenlandsche kolen en grondistoffen zoodanig op te voereti, dat do Duitsche econo mic in haar productievermogen geem nadeel ondervindt. De vraag is nu maar. of Duitschland, met zijn lage valuta, de buitenlandsche kolen, die het'zou noodig hebben, kan betalen Inmiddels hebben dfe bezetters aan het uit voerverbod van metaalwaren reeds weer een nieuw verbod toegevoegd1, n.l. dat van uit voer van meststoffen, kleurstoffen en granen. Op dit uitvoerverbod' worden echter uitzon- deringen toegestaanuitvoervergunningen, ook voor het onbezette gebied, rnoeten wor den aangevraagd bij de door de Franschen tot dit doel ingerichte bureaux te Ems, Mainz, Keulen, Essen, Krtfeld1 en Aken. Voor den uit voer wordt door de Franschen 10 pet. ad va lorem geheven. De Fransche bladen, deze bepalingen be- sprekend, leggen er den nadrulc op, dlat zij zijn genomen als gevolg van het verzet der groot-industrie en' der regeering om met Frankrijk te onderhandelen. De „Matin" zegt o. m.De industrieelen van het Ruhrgebied, dtie doorgaam met sabota ge en obstructie tegen ons te organiseeren, zullen hun zaken zien achteruitgaan, daar hun goederen slechts onder onze controle en' in de mate die wij goedvinden, zullen kun nen worden uitgevoerd. Er is zeer dUidelijk on gewezen, dat men er alle zorg voor zal dragen, dat de voor gealieerde en1 neutrale landen bestemde goederen zonder hindeniis hun plaats van bestemming kunnen bereiken. Het uitzoeken van een en ander zal heel wat controle noodig maken, ten emde te voorko- men, dat er bedrog plaats vindt. Bovendien zal er uitzondering gemaakt worden met die producentem, die in plaats van dlen "dloor Cu- no geleiden opstand tegen het vredesverdrag te steunen, zich met ons verstaan." „Wanneer de groote magnaten", aldus de „Echo de Paris'", zich, geheel in Cuno's lijn, onhandelbaar toonen, dan hebben we nog andere sancties in petto. We zullen de zaak eerst eens rustig aankijkcn. Duitschland' moet ieeren inzien, dat het bij volhartfing in zijn houding van thans alleen maar kan ver- liezen." Maar hiervan zijn de Duitschers zelf nog ndet zoo overtuigd, wel enkelen natuurlijk. Onder hen behoort de onafhankelljke socialist Paul Levy, die in een rede te DusseldiOrp de houding afkeurde van het rijk als geheel en in 't bijzonder het kabinet-Cuno verweet, dat't de Franschen tot hun politiek gedwongen had. De spreker stride de Duitsche industriee len verantwoordelijk voor dlen val van de mark, voor den toestand waarin Duitschland verkecrt en voor de ellende dter Duitsche ar- beidcrs. Hij achtte het voor Duitschland on- mogelijk zich, tegen Franikrijk te blijven ver- zetten en drongi, in het belang van het prole tariat, aan op Fransch-Duitsche toenadering. Voorloopig althans vindt deze roepstem nog weinig gehoor. 'De stemming is als alom nog zeer tegen de bezettende mogendheden en voor de hevelen der eigen regeering. Nog voortdurend worden arrestaties verricht en uitwijzingen bavolen van ambtenaren en be- ambten, hoog en laag, die weigeren' zich te ondexwerpen aani de nieuwe verordeningen. Maar- ook de arbeiders, speciaal de mijnwer- kers, blijven zich- verzetten. Dit bleek d-uide- lij'k, torn op mijnen biji Essen kolen werden gerequireerd. Met geweld moes-ten die kolen worden gehaald en toen de Belgen dat ook te Bottrop wilden doen, vonden zij1 al'les aige- sloten en moesten zij onverrichterzake terug- keeren. Te Aplerbeck zijn 19' wagons met halffa- brikaten aangehouden. Op het station Brake! werden ook eenige wagons met stukgoederen vastgehouden. Bij Hengstiey hielden de Fran schen een personentrein aan en een steen- kooltrein, die aan het bevel om te stoppea niet voldeed, werd door hen beschoten. Generaal Fournier heeft naar de Tel. mee dcelt, aan de groote staden ip het Ruhrge bied o.a. Dortmund en Essen, een req-uisitie- bevel doen toeko-mien, waarin voor de levering verlangd werd van hondeden personen- auto's. Aan de genioentc E^en is de eisch gesteld 72 auto's af te leveren, 36 open en 36 gesloten, van minstens 20 P.K., waarvan verlangd] wordt, dat 'bij' elken auto geleverd worden een Duitsch chauffeur, reservebanden in /goeden staat en de noodige hoeveelheden benzine en carbid. Alleen van Duitschers mogen auto's in beslag gen-omen worden. Taxi's worden niet aangenoinen. De burgemeester van' Essen heeft, gewer- gerd aan dezen eisch tie voldoen. In zijn ant- woord deelde hij mede, dat er reeds, voordat de termijn in bet requisitie-bevel gesteld voorbij- was, n.l. te 2 uur namiddags, op den openbaren wag talrijke auto's in beslag wa rm' genomen. De burgemeester protesteert te gen deze aantasting van het particulier be- zit, die „zelfs in geval van oorLog volgens de beslui-ten' der Haagsche conventies niet toe- laatbaar is", en eisaht de teruggave van het in beslag genomen privaatbezit. In vedband met ae aanhouding van parti- culiere auto's is besloten, heden die effecten- beurs te Dusseldorp niet te doen' doorgaan. Het hotel „Kaiserhof" te Essen, geheel ge requireerd, bood gistermidd'ag een trooste- loozeni aanhlik. Het geheele personeel verliet met al zijn hebben en houden het hotel. Ook tal van voorwerpen, die aan het hotel toebe- hoorden, namen zij in groote bundris bijeen- gepakt mede. Toen de karavaa-n- het hotel had verlaten, namen de Franschen er definitief be- zit van. Aan eenige Duitschers, die zich nog in de hal bevonden werd meaegedeeld, dat geen' EHritschers zich meer in het hotel moch- ten ophouden. De buitenlandsche journalisr- ten werden evenwel uitgen-oodigd aani te zit- ten aan den eersten maaltijd, dlie door de Fransche koks was aangerich-t, een uitnoodi- ging waaraan verscheidene gehoor gaven. Een der beide Fransche soldaten, die Don- derdag j.l. te Bochuim in botsing kwamen met de menigte, is aan de bekomen verwondingen' overleden. De Fransche commandant eischt de uitlevering van de daders. Na het zenden van geld aan- de stakers zijn »te Mainz 13 personen gearresteerd, onder wie de dlrecteur van de Discon-tobank. In de Trevesbank' zijn 200 millioen mark in beslag genomen, die het voorschotfonds voor de sta kers vormden. De dlrecte spoorwegverbinding tusschen Essen: en het onbezette Duitschland, is sedert gisteravond 10 uur door de Franschen weer vrijgegeven. iDe als sanctie bedioelde sluiting van het station Scharahorst is wedier opgeheven en den. Duitschers is toegestaan de do6r de Franschen opgebroken rails te herstellen. Over Heme, waar tengevolge van het kwel'len der beambten en manschappen der politie van de zijde der Franschen eene alge meen opwindmg heerscht, is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. De stemming in het Ruhrgebied wordt in een speciaal bericht van het „Berliner Ta-ge- blatt" als dagelijks dreigender afgeschiiliderd, in-zonderheid in Essen, waar gister de ver- koopeboyot tegen Franschen en Belgen ur ging, waartoe was besloten door de vereeni- ging vafl handelaars. In Gelsenkirchen werd een agent der vei- ligheidspolitie, die een auto volgens voor- schrift aanhield, door de daarin zittende Fransche offi-cieren dioor een schot in den hals zwaar gewond. Toegesnielde Duitsche poli'tieagenten vuurden op dan vluchtenden a-uto en troffen daarbij beide Franschen. De bezettingsautoriteiiten gaan voort, be slag te leggen op wagons met kolen, die te Weddau worden bijeengebracht en vandaar naar Frankrijk en Belgie gedirigeerd. De cordonposten melden, dat men slechts enkel wagons steenkool enj bijproducten over de afsluitHjn heeft trachten te brengen', waiar- uit blijkt. dat de Duitschers hun pogingen om steenkool naar onbezet Duitschland te stu- ren, hebben opgegeven, zegt het B. T. A. zeer optimistisch. DE! ONRUS'T IN 1ERLAND. In Dublin is afgrijzen gewekt door den moord, door gewapende rebellen, op dr Hig- gins, den 'hroeder van; deni Vrijstaa-tschen mi nister van binnenlandscbe zaken en een zwa- ger van gouverneur-generaali- Healy. De rnioord geschiedde door een 3-tal per sonen die zien des avonds liaat biji den 76-ja- rigen dokter vervoegden. Dat niet iedereen met den Ierschen burger- strijd sympathieseert blijkt wel hieruit dat in alle Iersche kerken ter gelegenheid van den vastentijd een herderlij'k rondschxijven Jex katholieke bisschoppen is vooxgelezen, waar in een plechtig beroep op de Ieren wordt ge- daan om deni burgeroortoej te staken. De primaat van Ier-land, kardi-naal Logue, betreurde het feit, dat zelfs meisjes en jonge vrouwen aan het moorden deelnemen, en voegde er aan- toe: „Wannieer deze wreedaar- dige geest zich verbreidt, wee dan de m-oeders van Ierland!" Voorts zei hij, dat een groot aantal menschcn, die kalm naden-ken, vastbe- sloten zijn het land te bewaren voor de abso lute anarchic; deze menschen worden thans nog d-oor de terreur tot stilzwijigen> gedoemd, maar bidden middelerwijl voor den vrede. De kardinaal hield tenslotte een betoog -ten gun- ste van vrije verkiezingen. DIE TUR'KSICHE KWEBTIF. Volgens een bericht uit Parijs heeft de re geering te Angora den' eisch gesteld, dat de geallieerde schepen binnen drie dagem uit Smyrna zullen worden teruggetrokken. Ofschoon dit bericht officieel schijnt te zijn, is door de Engelsche regeering van de Turken hieromtrent geen bericht ontvangen. Op de protesten, aan Turkije overgebracht door de hooge emmissarissen inzake d-e jong- ste gebeurtenissen, is een mondeling ant- wooTd ontvangen, dat als tegemoetkomend wordt beschouwd, zegt een bericht uit Lon don !In Turksche kringen te Konstantinopel wordt beslist tegengesproken, dat er een ul timatum zou zijn overbandigd waarbij den feallieerden drie dagem tijd wordt gegeven'm un oorlogsschepen Smyrna te doen verlaten De geallieerde vloot, welke op het oogen- blik in de haven- van Smyrna -ligt, bestaat uit rif Eingelsche, vier Fransche, drie Italiaan- sche en vier Aknerikaansche oorlogsschepen. Ismedi Pacha wordt hedenmorgen te Kon stantinopel verwacht. Lord1 Curzon heeft den plaatsvervangenden hoogen commissaris al- daar opgedragen, aan Ismed een1 vriend- schappelijke boodschap over te- brengen, waarin Curzon zegt, steeds bereid te zijn tot het onderteekenen van het verdrag gelijk het in eindlezing luidde en crop te rekenen, dat Ismed wel zijn medeweridng zal willen ver- leenen tot het spoedig sluiten van den vrede. TNI BESLAG GBNOMENI -DUITSCHE KAPITALEN. De Geallieerden hebben drie ijzerem Listen aangehouden, die per trein werden vervoerd en die geldswaardige papieren bevatten, wel- loe door een bank naar Hamburg waren ver- zonden met bestemming naar Ameri-ka, waar- uit opnieuw lijlkt, dat er een organisatie be staat om kapitaleni uit Duitschland naar het buitenland te brengen. VONIN1ISISENI INI BEZET GE'BIEip. Te Weitmar heeft de Fransche militaire rechtbank eenige politiebeambten, die weiger- de de Fransche oificieren te groeten, tot der- tig d-agen gevamgenisstraf veroordeeld. Te Scharnhorst is de stationschef gearres teerd wegens het niet-verlichten van het sta tion. De redacteur van' de „Recklinghauser All- gemeine Zeitung" is veroordeeld tot 6 maan den gevangenissiraf wegens publicatie van een zeer heftig artiiel, waarin hij zijn land- genooten aanspoort tot moord op leden van de Fransche ingenieurscommissie en op de Fransche soldaten. Te Kastrop is de politiepresiden-t veroor deeld tot drie dagen gevangenisstraf wegens het doen' aanplakken van een voor de Fran schen beleedjgend biljet. MI'JNWERKERSSTAKING IN T 'SAARGEiBIED EN LOTHARINGEN. De staking der mijnwerkexs in het Saarge- bied heeft een kalm- verloop. Fransche milir tairen ladeni kolen op. De Fransche mijndi- rectie verklaarde aan de niijnwerkers, dat, als het werk niet werd hervat, de arbeiders met de militaire inacht gedwongen zouden wor den. Men vreest, dat de staat van beleg- zal worden gefproclameerd. Tengevolge van de staking der mijnwerkers" is het Fransche mijnbestuur gedwongen den electrischen sitroom voor de verlichting der niijnen te rantsoeneerem en de andere stroom- verbruikers uit te schakelen. Voor de straten van Saarbriicken wordt geen strewn meer ge leverd. De toestand in de inijnwerkersstaking in Lotharingen schijnt onveranderd. De onder- handelingen te rorbach zijn tot 12' Februaxl verdaaga. DE OVERSTROOMING IN BUDAPEST. Doordat de Donau nog steeds wast, zijn duizenden inwoners uit de voorsteden van Budapest met groote moeite gered. 'De scha- de wordt op enkele imill-iarden geschat; de oogst langs de oevers der rivier is verloren. E)e drinkwatervoorziening loopt gevaar stop te worden gezet. De dijikea bij: Kaposztos- Megyer zijn doorgebroken, waardoor 6000 inwoners gevaar loopen dakloos -te worden. De hoogatgelegen straten in Budapest staab zelfs Wank. In de laatste uren is het water echter wat gezakt. DE MOORD OP DEN METROPOLIET VAN WARSGHAU. Over den politieken moord op dien metro- poliet Georg Jeroszew&ki, zoo kort na dien' o-p den staatspresidemi Niaroetowicz, heeft gi^oot opzien gebaard'in de Poolsche hoofd- staid, nieti het minst door het feit, dat die moordenaar, de archimandriet van Cbolrn, Latyszeniko, eveneems een hooggeplaatst gees- telijlke 'is. De moord had' plaats, maar nader aan de Duitschia bladen wordt gerneld, na een l'angdurige gehetine conferentie tusschen beidlen in het paleis van dien inetropoliet. Na de daadi vervo-egde de moordenaar zich bij den seereltaris van den vennioorde, deride die-, zen mede wat gebeurd was en zonk toen be- wusteloos neer. Opmerking verdient, dat de metropoliet sinds lang een aansla-g vxeesde en daarom van die Poolsche regeering een sterke poli'tiewacht had gelkregen. Niemand, behalve geestelijken, mochj: dan ook het pah leis betreden. Hetbericht van den moord1 wekte in de Rush sische ko'lonie geen verrassing, daar ook hier sinds geru'imea tijd iets dergelijks werd ver wacht. Tint verWaring vain- den moord dient er op- gewezen, -dat sinds een jaar in de Grieksch- Katholieke kerk in Polen een heftige srtijd woed-t, welke de geheele kerk in twee kampen verderid heeft. Leider van d'e groep, -die met -geheimen steun vain- de Poolsche regeering' streefde naar zrifstandSgheid van de Gr.- Kaitholieke kerk in Polen en naar aansM- ting aan de Grieksch-Katholieke kerk in Koemeinie, was d'e thans vermioprde metropo liet. De tegenpartij wilde dien samenhang van de Grieksche kerk in Polen -met de algemee- ne Ru&sische ker-k handhaven, onder leiding van den M'osikouer kerkvorst Tichon. De drie leidiers van1 deze richting o.w. de moondienaar, waren afgezet en -in een klooster gez'f De metropoliet had op de laatste synode het be- riuit tot afscheiding van de Grieksch-Katho- liekelieke ketik in Polen doorgezet. Daaraan wordt die dramatische omtknooping van- dlen strijd toegeschreven. Aan hot slot van zijln verii'oor verklaarde Smaragd, geen berouw over die daad te heb ben. Het hoogste kerkelijke gezag in Poleni komt thans aan de heilige synode. Aan het boofd: dezer synode staat de aartsbisschop van Wolhynie. De plaats van den vermoondie wordt ingenomen door den aartsbisschop Alexander van Luzlk. De eerste daadl dier nieuwe synode was, den archimandriet Sma ragd uit den geestelijken stand vervallen te verklaren. HET FORNUrS VAN LANDRU. Het wereldbekende fornuis van Landru, dat te Versailles op de veiling werd verkocht voor 4200 fr., is thans aan'gekocht door een verzamelaar te Turijn, die er 40.000 lire voor heeft betaald. KORTE BERICHTEN. Het -tcestel van luitenant Harry Martin en sergeant Walter Gredenki, is Zondag te Sao Antonio (Texas) gevallen en in brand ge- vlogen. Beiden waren op slag dood. De oorlogshaven Bahiablanco, die ook als vliegbasis dienst deed, is ten deele door brand vernield. De schade bedraagt een half millioen piasters Door het smelten van de sneeuw stijgt het water van den Donau zeer snel. Te Novi- sad wordt een gemiddeide stijging van Yt M, per dag waargenomen en men vreest, dat zeer spoedig geen schepen meer onder de bruggen kunnen passeeren. Er zijn nog drie lijken uit de ingestorte mijn in Canada te voorschijn gehaald. Vol gens officieel gegevens warqn er 122 arbei ders in de mijn, toen de ontploffing plaats vond; 97 worden hiervan nog vermis! Te Cairo is een bomaanslag gepleegd, waardoor een Griek werd gedoodl en twee soldaten gewond werden. Het Duitsche stoomschip „Walterhof" uit Cuxhaven i& buiten Bergen (Noorwegen) vergaan. Negen man en de loads zijn omge- komen. In Luik heeft een kapitein van het leger een jongmensch doodgeschoten, die met zijn verloofde d'anste. DaarnA trof hij 3 maal zijn mei-sje, tei*wijl 4 andere personen licht ge wond werden. De toestand van het meisje is ernstig. De dader is gearresteerd. De algemeene raad van de agrarische partij besloot het kabinet in Bulgarije te doen aftreden en de regeering te doen' reconstruee- ren door Stamboelinsky. M. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF t- In Zwitserland, waar hij voor gezond- heid&redenen vertoefde, is overleden mr. M. M Schim van der Loeff, oud-Ud van de Twee- de Kamer. De heer Shim van der Loeff was in' 1865 geboren. Hij is advocaat en procureur te Rotterdam geweest, daarna schoolopziener, secretaris van de Kamer van Koophandri en Fabrieken en advocaat en procureur te Gou- da. In 1913 werd hij- als unie-liberaal door Dordrecht in de Tweode Kamer gekozen. Hij maakte deel uit van het hoofdbestuur der Li berate Unie, was lid1 van de Staatscommisste tot nadere wijziginig van de overgangsbepa- lingen der Auteurswet 1912 en bcstuurslid van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Greene Kmis". Eiinde Augustus 1916 opgetreden als lid der comimssie van bijstand in za-ke de Distributie- wet 1916, nam hij in verband daarmedie cmt- slag als lid van de Tweede Kamer. Na de ont- slag-arnvrage van deze commissie met ingang van 1 April 1918 werd hij benoerod tot direc- teur-generaal, chef der afdeeling crisiszaken van het departement van landbouw, nijver- heid en handel. en had als zoodanig de lei ding van de crisisaangelegenheden. Nadat hij 'ook uit deze functie ontslan had aangevraacd1. is die heer Schim- van d'er Loeff nOg korten tijd secretaris-generaal der Rotterd'amsche Bankvereniging geweest Hij was laatsteiijk te 's-Gravenhage gevestigd. SCHiRIFTELIJKE VRAGEN. Varn den heer Oud aan den minister van oorlog: 1Is het juist, dat de minister niet bereid' is de toepassdijikheid te erkenmen van de Huur- opzieggkiigswet ten opzichte van gehuwde militairen, die een aan het rijk toebehoorende of door het rijk gehuurde woning bewonen en die gedwongen.' worden den dienst met pen- sioen of om andere redenen te verlaten, op grend dait de rij-ks- of door het rijk gehuurde woningen dienstwomingen zijn? 2. Zoo ja, op wriken' gTond' vermoent de minister, dat deze opv-atting steunt, waar: a. bedoelde woniinigen; door het rijk ter be- schikking worden! gesteld aan gehuwde mili tairen, onder voorwaarden, welke in overeen- stemming zij met het eerste lid van! art. 5 der 'Kuuropzeggiingswet; b. het karakter van dienstwon-ingen alleen kan' wordeni toegekendl aan woningen, die men-, uilt hoofde van eani bepaalde functie, verpdieht wordt te betrekken; c. art. 67 van het reglemenit voor admini stratie, alsmede eeni uitspraak van den1 minis ter van oorlog, luideni; dat een gehuwd mi litate niet gedwongen kan' worden' een rij'ks- woning te bewonen; d. door den kantonrechter te's Hertogen- boscih, d.d. 18 October 1922, nadat de gar- nizoensoomimandant aldaar in beroep is ge- gaan om een principieete ui'tspraak te ver- krijgen, is beslist, dat de huureommissie wel bevoegd' was omtrent deze woningen een be- slissing te gevem? 3. Indien' de minister van oordeel is, dat de Huuropzeggingswet niet op de gemelde woningen van toepasSing is. is de minister dan bereid om, n-u vele gehuwde militairen, die aan het rijk toebehoorende of door het rijk gehuurde woningen hebben, weldra den dienst zullen moeten verlaten, zijn medewefking te verleemen tot een behamdeling van' deze per sonen overeenkomstig de beginselen, die aan de Huuropzeggingswet ten grondslag lig- gen? Van den- heer van R'avesteijn aan den mi nister van financien Is het juist. zooals in den gemeenteraad van Noordwijk is mieegedeeld, de duinen on der deze gemeente, die onder het beheer staan van het domeinbestuur, zullen worden afge- sloten voor het publiek? Wil de minister meedoelen, welke overwe- m

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1