De Lange De Moraaz. Vfybed Uppen en Konijnen. Is- en verkoop VREEMD GELS. metde oranje bana gmgen tot dexem maafrwjel aanldcHtaf heb- ben gegeven1 en is Zijn Excellemtie breid den voorgenomeni maatregel te met te doen? DE AFZEf VAN TUINBOUW RODUC- TEN. iDe heer Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, heeft nan de ministers van finanden en van Binnenlandsche Zaiken en landbouw de volgende vragen gesteld: I. Is het de ministers bekend1, dat de „A1- gemeene regelen betreffende het verleenen van gedeeltelijke Staatsgarantie voor uitvoer transactis", zooals die zijn medegedeeld in de Nederlandsche Staatscouraat no. 24, jaar 1923, geenerlei opvoering van de werkgele- genheia voor de tuindera kunnen brengee, aagezien de afzet van tuimbouwproducten, in hoofdzaak niet pleegt te geschieden op cre- diet, doch voor het overgroote gedeelte in eon- sign a tie aan buiteml'andsche hamdelaren? II. Zijn de ministers bereid maatregelen te verwegen, waardoor de werkgelegenheid voor den tuinbouw zou kunnen worden verruimd, in den zin van zekere prijsgarantie van re- geerigswege voor het surplus van tuinbouw producten, die zouden kunnen worden1 uitge- voerd naar landen of streken, waarheen op het oogenblik geen export plaats heeft, welke garantie onder behoorlijk toezicht b.v. hierin zou kunnen bestaan, dat voor hetgeen aldus in consignatie wordt verkocht, voor zoover de opbrengst verlies oplevert, 40 pet. van Rijkswege in dit verlies wordt bijgepast? III. Meent de regeering niet, dat, naast wezenlijken steun' aan den tuinbouw, hierme- de kan worden bereikt,, dat de binnenlandsche markt zou wordenrtentlast, het verwijt van „dumping" in het buitenland zou worden ontgaan en het tenietgaan van waardevolle voedigsmiddelen zou worden1 voorkomen, ter- wijl nieuw afzetgebied zou kunnen worden verkregen en tevens het oude afzetgebied be houden blijft? DE S AMIElNSTEiLL IMG IDE'R EERSTE KAMER. Volgens de „Msb". is de indiening van1 het wetsontwerp tot regeling van de Evenredige Vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer in het begin van deze week te jjerwachten. Altijd good bij stem DE WAOHfTGELDREGELING BIJ DE NEDERLAND3CHIE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegeni heeft Vriidag met de vertegenwoordigers van de vijtf enkende organisaties: Prot. Chr. Bond, Bond van Ambtenaren biji de Nederl. Spoor wegen, St. Raphael, Nederl. Vereeniging en Neutr. Bond, een conferentie gehouden ter bespreking, van het ontwerp-wachitgeldrege- ling. De dinectiie decide rnee, van de organisaties twee brieyen over dit onderwerp te hebben ontvangen, een vah de 4 samenwerkende bon- den en <ten van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- eni Tramwegpersoneel. Tegen1 be- handeling van dezen laatsten brief had de di rectie geeni bezwaar, maar zij; weigerde de be ting van^ den brief van de 4 samenwer kemde bonden, omdat daaruit blijkt, dat deze van de wachtgeldregeling niets begrijpen. Ala men dezen brief wil handhavem, zaj de directie geen voorstel voor de wachtgeld regeling indienen, doch dan zal eemvoudig it R. D. V. worden] toegepast wa rsoneel veel slechter at zal zijn. De directie wil van deze organisaties weten, of zij de voorgaande regeling eem verbeJering of een verslecbtering widen. In het laatste geval is zij- bereid de geheele wachtgeldrege- lmg te doen vervallen. oorts uitte de heer Kalff zijn groote ont- stemming over de verdachtmakemde wijze, waarop in brievem enl'de couranten van bol venbedoelde bonden over de directie wordt ge- schreven. Het moet daarmede nit zijn. Het is thans de laatste maal dat spr. waarscbuwt, em indiem weer dergelijke dingem in de cou ranten komem, die kant noch wal ratem, zal •hij weigerem langer aan bet overleg deelv te nemen. Mem zal dan voortaan met eeni door de directie aangewezem ambtemaar kunnem praten. De directie kan zich niet inlatenl met menschen, die haar in eem dergelijk licbt zien. Aan de vier organisaties wordt nog toege- staan!, na de behandeling van het ontwerp- wachtgeldregeling te berichten, of zij! de voor- stellem nog in strijd met de regeling van October j.l. vinden (de regeling, waarbiji de directie zich tegemover de organisaties ver- bond, in den loop van 1923 geene verslechte- ringenl in te voerem) of nog onaannemelijk acbtem. lUit de op dit incident volgende besprekin- gem van het ontwerp wachtgeldregding is nog het volgende te vennelden: >e directie bleek genegen te zijn in het ont werp, waar sprake is van een gelij: werp, waar spra betrekking in net V ALMEST-OONTROL E. Wat is ecu vainest? iDikwijls wordt nog gedacht aan een inrichting, waarin de eieren der hoenders wegvallen zoodra deze zijn ge- legd, zulks om eiervreten te voorkomen. Dit is erhter hot doel van een- vainest niet. Meer moet men denken aan een kippenval, waarin de hoenders worden gevangen, op dezelfde wijze als een muis in een muizenval. Ze mag het nest dan ook niet verlaten, zander hiertoe door den verzorger in de gelegenheid te wor den gesteld. Op deze wijze heeft men' comtrole op den leg der hoenders, vamdaar dat men spreeki van valnest-controle. Elke kip heeft een ring aan een poot, waarin een nummer is gesla- gen. Door dat mummer wordt die hen steeds aaugeduid. Men heeft een zeer groot aantal systemen van valnesten, welke echter alien op hetzelfde principe berusten. Allen moeten' aan de vol gende voorwaarden voldoen, zooals de Rijks- pluimveeteeltconsulent deze in „De Kleinvee- teelt (Arahem) lste Jaargang aangaf: 1. Het moet eemvoudig zijn en goedkoop; zelf te timmeren. 2. De hen moet gemakkelijk binnen kunnen gaan, doch daarna moet het nest zich vanzelf sluiten. 3. Een tweede hen mag niet kunnen bin- nendringen. 4. Als de hen niet direct na het leggen verlost wordt, mag ze door krabben of wrin ger het ei niet stub trappen. 5. Hlet dier moet gemakkelijk uit het nest te nemen zijn. 6. De klep of deur van het nest mag bij het sluiten niet rammelen of de hen1 verschrikken. 7. 'De nestea moeten gemakkelijk op elkaar te zdtten- zijn en weinig ruimite jnnemen. Een hen wil gaan leggen. Ze zoekt 'n nest- gelegenheid op, stapt naar binnen en door 'n uiterst eenvoudig mechaniek glijdt of valt een klep of schuif naar beneden, sluit het nest af et partieuliere „gelijkwaardige" betrekking. Ook is zij bereid, een bepaling op te nemen, dat ook aan personeel, dat voor bepaaldem tijd in dienst is, 'in bijzondere gevallen wacbt- geld kan worden toegekend. De bepalingen omtrent vrijl vervoer en het lkbnaatschap van het Zieken- en Qndersteu- ningSfonds zullen gedurende de wachtgeldi- periode op gelijke wijze worden toegepast als nu biji pemsionneering en bij' overlijden1 van een op wachtgeld gestdde zal nog een miaand wachtgeld worden uitgekeerd. Biji verschi'l over de toepassang van de wachtgeld regeling staat beroep op een' scbeidsgerecbt open. De directie is van oordeel, dat de kwestie, of men valt onder de gunstige bepalingen van bet betreffende antikel 110a (3), (het geval, waarin wordt aangenomem, dat men; niet een gelijkwaardige betrekking elders kan krijgen en men dus wachtgeld fcrijgt gedurende zoo- veel jaren als men diensrjaren heeft) of on der het 4e lid van dat artikel (waarin wd wordt aangenomen, dat bet verkrijgen van een gelijkwaardige betrekking elders mogelij'k is, en men dus onder de beperkte regeling valt), voor elk geval afzonderlijk moet wor den bekeken. Onder de tegeniwoordige maat- schappelijke omstandigbeden zal er echter wd geen andere toepassing komien dan die van art. 1(10 (3) (dus de 'gunstige bepaling). Toegezegd werd (en dit zal nog in1 een brief nader worden bevestigd), dat er in de eerste plaats naar gezocht zal worden, de oudsten op wachtgdd te stellen, die daardoor beter af zullen zijn dan bij pensionneering. Is dit aantal echter niet voldoende, dan zal worden begonnem bij, de allerjongsten. Daar er echter op 1 Januari jJ. ongeveer 500 man over waxen, wordt verwacht, dat met de oud sten alleeni zal kunnen worden volstaan. Er is overigens volstrekt geen reden, aan te ne- mien, dat wie nu ter beschikkimg gesteld is. ook op wachtgeld zal komen. Gezocht zal worden naar een toepassing, die voor -hot per soneel het miinst onaangenaam" is. Voorts werd nog toegezegd, dat wanneer en de hen zit afgezonderd. De hoenders zijn eventueel weer personeel noodig is, in de op zulke nestgelegenheden zeer gesteld, daar eerste plaats ontslagenen weer zullen worden zij1 zich dan, in het halfduister van bun plicht in dienst gesteld, tenzij- het menschen betreft, kunnen kwijten. Van- een zekere sdiuchterheid die zich niet geschikt hebben getoond voor is een hen in deze n.l. niet vrij te pleitenHet 'ei is gelegd, de hen staat op en steekt de kep door een opening. Regelmatig (gewoanlijk om de 2 uurl loopt de verzorger de nesten na, bevrijdt aan de hennen uit de nesten, echter met dan nadat hij het nummer der hen op een eierlijst heeft genoteerd. -Deze eierlijster. zijni zoo ingericht, dat daarop voorkomen de over een maand loopende datums en de num- mers der hennen. De datums staan links van de lijst, de nummers der hennen boven. 'Heeft hen no. 50 nu b.v. 10 Febr. een ei gelegd, dan'Wordt op dien op de lijst voor- komenden datum op de plaats waar hen no. 50 voorkomt. een, streepje gezet. Na een maand telt men die streepjes samen' en kan dan zeggen, dat hen no. 50 in de maand Febr. bun weik. Ten slotte vroeg de directie, haar in deze zaak nu eens te vertrouwen. Het is hare be- doelin'g, deze geheele a an gelegenheid ook voor het personeel in zoo gunstig mogelijken zin te regelen. Te voren was in de conferentie nog behan- deld de nieuwe regeiing van reis- en verblijf- kosten. De directie bleek niet genegen de rijksregeling inzake vergoedin'g voor ver- blijfkosten over te nemen. Zij is van oordeel, dat verblijfkosten geen bron Iran inkomsten moeten zijn, maar alleeni het karakter van vergoeding moeten dragen. Wei voelt ziji de billijkheid van bet bezwaar, ingebracht tegen de verlaging van het z.g urrnlgeld van 7 op 6 cent en is zij1 dan ook bereid, het urengeld nadat 'set hem drie maanden bad! gekost om een pas te krijgen. De man had den gebeelen oorlog medegemaakt zondex eenig letsel te bekomen. Pas was hij! in de mijn aan het werk gesteld, of bij den derdem ploeg, die hij me- demaakte, kreeg hij' een steen op het 'hoofd en was onmddddlijfc dood. RIJKSUITKEERING AAN DE GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten houdt Donderdag 22 dczer te Utrecht een buitengewone algemeen verga- dering ter bebandeling van het vraagstuk der finandeele verhouding tusschen het rijk en de gemeentem. R. K. VOLKSPARTIJ. Te Purmerend is een afdeeling van de R.K. Volkspartij opgericht, die aan de gemeente- raadsverkiezingen zal deelnemen. EEN RAAR HEERSCHAP. De man, die zich te Leiden heeft uitgegeven voor dokter van het academisch ziekenhuis, om te onderzoeken, of verscliillende menschen ondcrvoed' waren en daarbij vrouwen zich liet uitkleeden. is door de politic opgespoard. Het is iemand, die zoo nu en dan' aan geeste- lijke storingen lijdt; hij zal naar het krank- zinn igengesticht „Endegeest" worden- overgo- bracht ZEDENMISDRIJF. De 80-jarige concierge van het Museum te Edlam, J. Wis in arrest gesteld wegens niet te noemen handelingen, gepleegd met minder- jarige meisjes. Deze handelingen werden door W. in het bovengenoemd1 museum ge pleegd. Een groot aantal meisjes is reeds door den burgemeester en den chef-veldwach- ter gehoord. W. heeft bekend. EEN VERDWAALDE KOGEL. Gedurende het schijfschieten op de Kem- perlieide bij Amhem is gistermiddag een landbouwer, die op die hedde werkzaiam was, door een verdwaalde kogel getroffen. De ko- gd ging door den artn en de zijde en varliet door den rug het lichaam. De gewondie werd1 naar het hospitaal vervoerd; levensgevaar is vennoeddijk buitengesloten. DOODGESTOKEN. Zondagavond heeft de 23-jarige Piet de V., boerenknecht te Kossel (N.-B.), den 19-jhrigen Jozef van Dinther na een woordenwisseling doodgestoken. RAADSLEDENmPLAKKERS. Te Venilo werden vier raadsleden bekeurd, terzake dat ziji zich na het sluitingsuur nog ophielden in een cafe aldaar. ^jriep. hoofd-en teiesp/Jn. eoeno/s neura/gie en verkoua* he/'d \)erd\*JiJnen direct door hetgebru/h van c=^0/ op de ong/nee/e Uerpafefefng DREIGBRIEF. De commissaxis van politic in de lste afdee- ing te Rotterdam on-tving een bricfJcaart, waarin hem aangezegd werd 100 in den ,,Boschhoek" (het toevluchtsoord voor dak- oozen) te deponeeren, daar andera „die zaak" in brana zou worden gestoken. De Imiefkaart was onderteekend: w. d. K. De politie ging de lijsten der vaste klanten van den „Bosehhoek" eens na en vond! daarop een naam, waarvan de initialen overeen' kwaxnen met de onderteekening. De drager ervan werd bij de politie ontboden en viel alras door de mand. De man had jarenlang aan een zuivelfabriek te Zoetermeer gewerkt, maar was daar ootslagen, kon niet meer aan den slag komen en was aan het zwerven geraakt. Er werd proces-verbaal tegen hem opge- maakt. KORT BINNENLAND. Hbt antwoord' is verschenen van den minister van ahbeid, handiel en nijverheid op schriftelijke vragenj over de voorgenomen ver- van den arbeidsduur in de textielnij- verheid. Hlet antwoord van den minister van STATENiVE RKIEZINGEN. De anti-rev. candid a tenlijst voor kieskrin ;en 'Helder en Hoom, die dezelfde zou zijn, lijft niet gehandhaafd. Ter elfder ure heef de kieskring Hlelder zich' teruggetrokken. De anti-rev. oandidatenlijsten voor de Sta- tenveilkiezingen1 in iNoord-iHolland zijn als volgt vastgesteld: ieskring Amsterdam: 1. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, 2. Jl. Douwes Jr., 3. J. F. H. Spier, 4. W. Bossenbroek, 5. Mr. J. Verdam, 6. mr. G. H. A. Grosheide, 7. G. Baas Kzn. 8. J. Deutekom, 9. dr. v. Haaften, 10. J. W. Kleijn, 11. J. iDooyewaard Azn, 12. J. Bal- huizen. Kieskringen Haarlem en Zaandam1: 1. mr. A. Bruch, Hlaarlem, 2. D. L. Hlarms, Hoom, 3. G. Wohjak, Hiaarlem, 4. K. Kan Kzn., Zaandam. 5. P. G. Diepersloot, Schoten, 6 HI Linzel, Zaandam, 7. A. J. de Waal Mlalefyt, Bloemendaal, 8. K. Tanger, West- zaan, 9. J. W. Gosen, Zandvoort, 10. A Kruiver, Zaandam. Kieskringen Weesp en' Velsen: 1. A. Colijn, N.-Amstel, 2. P. J. van Dam, Hilversum, 3. F. Roosjen, Aalsmeer, 4. H. Bomas, Hilver sum, 6. mr. A. Slob, Hbofddorp, 6. D. Wijn- becfc, Bussum, 7. G. IBaas 'Kzn. Amsterdam, 8. S. van Wijk, Haarlemmermeer, 9. dr. J W. Kolkert, Hilvetbum, 10. mr. A. Bruch, Haarlem, 11. L Attema, Hilversum, 12.'A. Biesheuvel, iHoutrijk en Polanen, 13. P. Kuiper, 'Hilversum. ingen Hoom en -Den Holder: 1. A. Gravestein. Urk, 2. P. Verburg, Noord- Scharwoude, 3. 'K. Brug, Marken, 4. P. Slot, Broek op Langendijk, 6. P. Verbeek Lzn., iioom, 6. C. Adriaanse, 'Den Helder, 7. G. Prins, Andij'k, 8. P Gootjes, St. Pancras, 9. J. v.d. Deure, Enfchmzen, 10. S. Wage- naar, iBr-oek op Langendijk. HIT SCHAGEN. Het comite „for een Frysk Selsikip alhier" Heeft voor dat doel de niedewenkiing gekregen van ,,'t selskip Friso te Alkmaer". Dat gezel- schap zal ter bevordering van die plannen I alhier opvoeren: „Lysber, tonielstik in fjour wer utkomsten fen J. C. Schuitemaker. De pluimveevereendging West-Friesland alhier besloot een foktoom eerste klasse witte leghorn kippen, met prima Engelscbe haan aan te houden. De rijkspluimveeconsulent zal verzocht worden zich met de samenstelling te belasten. Het bestuur werd uitgebreid met eene financieele- en fokker-commissie. Het ge- tal leden klom tot 41. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de heer C. D. Zaal, on- derwijzer a'an de openbare school te Assen- delft, s benoetnd bij het openbaar .onderwijs te 's-Gravenhage. UIT WIERINGERWAARD. Zaterdagmiddag verg:aderde de Raad on der voorzitterschap vah den' burgemester Haringhuizen, teveos secretaris. Afwezig was de heer H. Sijbrands wegens omgesteldheid Ingekomen stukken: De heer D. Sleutel heeft zijne herbenoeming als Armvoogd aan genomen. De Commissaris der Koningin heeft als gemeente-veldwachter benoemd de heer S. Kok, met ingang van 21 Januari j.l. Door Ged>. Staten is het presentiegeldi vastge steld op 2 voor elke bijgewoonde vergade- ring. Door hetzelfde College is de geldleening ad) 4000, benevens de suppletoire begroo- ting goedgekeurd. Ook is de gemeente-reke- ning goedgekeurd terug ontvangen. De aan deze gemeemte verlcende vrijstelling van keu- ring van huissfladiitingen is werd ingetrokken. Van de Kamers van Koophandel in de kan- tons Alkmaar, Hoom en Zaandam is een cir culate ontvangen met veraoek om adhaesie- betuiging inzake een door hen te verzenden adres betreffende de onrechtvaardige belas- a tingheffing van het Hoogheemraadsihap. T>c kolomen is gepubliceerd op schnftelijke vra- bedbeling zou zijn dat deze zaak zoo en zooVeel eieren heeft gelegd. Telt men op 7 cent te handhaven de 12 maanden bij elkaar (de controle, neemt 1 V,"'X1A~- men gewoonlijk van 1 October t.m. 30 Sep tember) dan komt men aan het jaarcijfer. Op deze wijze heeft men dus controle over de die- ren. Weet hoeveel eieren eem bepaaalde hen heeft gelegd, hoe zwaar die zijin, of de kleur en het model er van goed is, of ze vlot geruid hebben, kortom alle gegevems, welke een fok- ker absoluul noodig eehft om straks naar be- hooren zijn joktoomen te kunnen samenstel- len. Nu is het geen loterij meer, nu heeft hij een 'oot aantal kansen op een nief uitgescha- eld, op deze wijze heeft hij een kostbaar hou- vast gekregen en kan hij met vasten koers zijn scheepje doen- stevenen in die richting van Beter Pluimvee. In een volgend artikeltje zullen. we aan- roonen, dat men echter niet uitsluitend op de door een valnest-controle verkregen cijfer6 mijnwerker van Dortmund was per fiets naar mag bouwen. Er komt nog meer bij kijken. I Heerlen gekomen (omdaj de trem niet ging), gri kel De verblijfkosten van aspirant-opzichters en assistent-opzichters zullen worden ge- hracht van 7 op 20 cent. EEN BEGEERLIJKE BETREKKING. Voor de vacante betrekking van gemeente- veldwachter te Wierden, bij Almelo, hebben zich niet minder dan 111 solKcitanten aange- meld. EEN FUSIE VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE. Ged. Staten1 van Noordholland hebben me degedeeld niet te zullen medewerken tot de vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. DR'OEVIG MIJNONGELUK. Op de Oranje N assau mijn in Heerlen had eem droevig ongeluk plaats. Een Duitsch gen over het voorbijgaan van de 'Nederland sche ijzerconstructie-indusitrie bij. aankoopen vanwege de Nederl. Inddsche regeering. Een commissie ontraadt ten sterkste, verder te werken aan de Arahemsche Stadfion- plannen. Naar „de Ct." vemeemt, zal tot opvol- ger van prof De Groot als hoogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte aan de gemeente- lij-ke hoogeschool te Amsterdam warden voor- gedragen pater Welschen, O. P. te Zwolle. Gistermiddag heeft bij den antiquair J. Krijnen, op den Vughterdijk in E>en Bosch, een binnenbrand gewoed, die echter vrij spoedig gebluscht was. De brandsch'ade is nidt groot, doch vele antiquiteaiten zijn ge- broken of beschadigd. Zondagavond is tusschen Utrecht en de Bilt een dame uit Zeist, vermoedelijk door den mist misleid, met haar fiets te water ge raakt en in de Biltsche Grift verdromkem. Te Nieuwe-Pekela is het winkelhuis van W. Meyer geheel afgebrard. Het was verze- kerd. Met geringe snelheid is Zondagmorgen on het stationsemplaCement te Oldenzaal een sneltrein op een stilstaand'en D-trein gereden, waardoor een restauratierijtuig en een pas- sagierswagen nog al ernstig beschadigd wer den; ook andere wagens kregen eenige scha- de. door het Provinciaal Bestuur werd overgenomen, op- da t het zuidelijk gedeelte van Noordholland mede helpt bij dragen in de kosten. De voorzitter zeide, dat door het Comite van Burgemeesters en Secretarissen reeds een vergadering is gehouden met de Kamers van Koophandel, den Bond van Watcrsch&ppen en' het Comite van Plattelandsgemeenten Toen is reeds besloten1, dat elk een eigen adres zou verzenden. De heer H. Koster zou toch aan1 de Kamers van Koophandel willan berichten, dat volko- men met hun adres wordt ingestemd en bo- vendien adhaesie betuigen aan het adres van Plattelandsgemeenten1, omdat dit adres nog van verder strekkenden aard is. Aldus werd- besloten. Aan den heer J. van Ham werd op zijn verzoek tot wederopzegging vergunning ver- leend om des Woensdagmiddags in een der school lokalen zangonderwijs te geven aan Ickideren. Door Ged. Staten is aammerlcimg gemaakt op een pa ar posten der begrcoting. Het be treft n 1. de vol'gnunmmers 40 en) 43, waar de tractementen van den buTgemeester met 100 en van den omtvanger met 300 zijn ver- laagd Mede in verband hiermede is ook on der volpmimmer 18 14.75 te weinig ge- raamd voor pensioenbijdrage. B en W. stelden voor, de begrooting over een komstig het verlangen1 van Ged. Staten te wSjrigen. De heer Koster zeide, om de gemoenteza- ken niet it gen te werken, er niet tegen te zullen stemuun, doen iron toch niet nalaiten, te betreuren, ua't agu de gemeeatebesturen zoo weinig zeggmgsdiap wordt toegekend De begrooung /.cu wooden gewijzigdi en het verhoogdie bedlrag adi J 414.75 van dien post „cnvoorzien worden afgehokken Tot bode van de gemeente werd met alge- meene stemmen gekozen de gemeente-veld wachter S. Kok, op een jaarweade van f 400, op welk bedrag ook zijn pensioengrondslag werd vastgesteld. Tot ledm van het stembureau voor de ver- kiezing van dm gemeenteraad en de Prov Staten werden gekozen de heeren H. Lim- pers en A. D. Sleutel en tot piaatsvervangers de heeren H. K. Koster en C. J. Blaaubcex. De burgemeester werd ambtshalve als voorzitter aangewezen. Nad'at de heer Blaauboer inlichtingm had gevraagd en verkregen over die geldioeniiig, volgde sluiting. UIT STGMPETOREN. Bij de alhier gehouden1 verkiezing van 3 hoofdingelanden van het Waterschap „De Schermeer" werden 181 stemmen uitgebracht. De aftredmde heeren K- Dekker en" P. N. Groot werden, respectievelijk met 152 en 171 stemmen, herkozen, terwijl in de vacatur©- P. Vader P.Dz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd1 gekozen de heer Jb. Slooten, op wien 121 stemmen waren uitge bracht. De heer Jb. de Boer Cz. verkreeg 62 stemmen, de heer P. Dekker 5. Re- al- UIT VEENHUIZEN. Voor een niet zeer talrijik publiek gaf de derijkerskamer ,,L O. L.", van Langereis, &1- hier een uitvoering in het lokaal van dien heer J de Beurs. De op het programma vermelde situkken werden zeer goed' vertolkt en wij kunnen deze vereeniging een woord van lof niet onthou- den. UIT AKERSLOGT. Zonctag 11 dczer werd door Ds. Bakker, wegens zijn vertrek naar Veend'am, in de Nea. Herv. Kerk afscheid genomen van de gemeente. De kerk was vol met belangstellien- den. In een gloedvolle rede werd door spr. aan alien dank gebracht voor al hetgeen hij hier tijdens zijn verbliijf had. ondervonden. Velen waren onder den indruk van dit vertrek. Nia het uitspreken van den zegen werd' den beminden leeraar een afscheidslied toegczon- gen. Ziin hecngaan zal in deze gemeente zeer 'gevoeld worden, want op het gebied van ver- eenigingsleven was hij een onmisbare kracht en onder zijn leiding bloeiden' de vereenigin- gen hier alle. Verbetering van posdtie was ook hier de oorzaak van heengaan Tplegrrammcn t»b heden TWEEDE KAMER. 's-GRAVEN'BAGE, 13 Febr, In de ziifc- tiing van hedenmiddlag, sitelde de voorziititler voor de interpellatie-Troelstra betreffende den toesitand in het Ruhrgebied niet toe te staan. De heer Troelstra achtte Nedtertandl belanghebbend zij de bezetting en schreef de weigering toe aan de overgevoeligheid Voor een buitenlandische mogendheid. 'Het voorstel van. den' voorzitter werd1 daarop aagnenomen met 56 tegen 26 Stemmen. I Tegen stemden de soc.-dem., de comm. en de vrijz.-dem. DE UITVOER NAAR ONBEZET DUIT SCHL AND BERlLlJN, 13 Febr. Volgens een tele- gram uit Koblenz besloot de Commissie voor het Rijnland) gistereni het uitvoerver- bod uit het Ruhrgebied naar Duitschland ook tot het Rijnland uit te breideni en niet alleen voor. metaalwaren, doch ook voor verfstoffen en zadlen. UITROEPING VAN HORTHY TOT KONING? PARIJS, 13 Febr. De ,,Matin" meldt uit Belgrade, dat in regeeringskringen van Yougo Slavie een. vertrouwelijke mededee- ling uit Boedapest is ontvangen, volgens welke geheime voorbereidingen worden ge troffen voor het uitroepen van den Rijksbo- stuurder Horthy tot Koning. DE BEZETTING VAN HET RUHR GEBIED. DUSSELDORF, 13 Febr. Generaal Degout'te heeft verklaard, diat de Franschd troepen in het Ruhrgebied zullen blijveh totdat Duitschland een geschitote regeling voorstelt tot herstel vain de ^an Frankrijik berokkende sohadle. Berichten, dat van Duiltschie zijde in Heme een algemeene staking wordt voor- bereid, hebben tot het besluit geleid, diait de Franschen itaeks naar deze plaats heb ben gezonden. De directeur der &poorwegen te Brus- sel, Hanrez, is naar Essen vertrokken. De bezeltiting van Wezdl en- Emmerik dioor de Belgen beoogt de douanerechten te ixuxen van. goederen, komendle vain of gaan- de naar Nedterland. De toestand in Essen is zeer emstig. In verschillende hotels werd de boycot op de Franschen. en Bd'gen doorgezet. „Kaisei- hof' en „Hamdelshof" moesten door de eigenaars en het personeel worden ont- ruimd en worden thans dioor die Fransdhen beheerd. Er is gister verschillende malen in Es- sem geschoten. Er is niemand gewond. Voor alle winkelruilten verschenen heden 'in Essen en andere plaatsem van het Ruhrge bied. plotseling kleine biljetten, bevafctende een oproep aan die bevolldnig om slecbts de bevelen van de Duitsche regeering op te volgen. De spanning in Essen is zeer groot. Aan de spoorwegarbdders in het Ruhr gebied zal morgen de keuze wordem voor- gelegd te werken onder Fransch of Bel- gisch bestuur of te Worden uitgewezen. DOETICHEM, 13 Febr. 'De trein Zu!t- phen.Emmerik ond'ervindlt door de be zetting geen stoomis. Alle douanen heb ben op fioog bevel hum uniform uitgetrok- ken en. loopen in civiel. Het is de Belgische bezetting daardoor diet mogelijk bij het douane-personeel inlichtihgen in te winnen omitrent tol-aangdeg Zangert, Booker*, Redenaw, doot de aangenaam rcrfrleacbeode Dooxen A 45 en 80 cent Let op Fabrieksmerkf

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2