Alkmaarsche Courant Zevengesternte. Uwe Rekeningen, Uw Briefpapier, Uwe Kwitanties enz, enz. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON Voordam G 9, ALKMAAR, Dinsdag 18 Februari. Da twee grijsaards. Feuilleton. Ro 1921* Honderd VTJt an Iwtntlgsts Jaargang. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT DE DRAAIBRUO OVER DE TURFMARKT BIJ DE VOORMEER VOOR RIJVER- KEER IS AFGESLOTEN OP 14 en 15 FEBRUARI 1923. (Nadruk verboden), De eenvoudige waning was feestelijk ver- sierd, en vele gasten drongeai zich, in den na- oiiddiag naar bimnien, Aldemeier, professor in de beeldende kunst, doctor honoris causa, etc. etc. vierdc heden zijn vijftigjang jubileum. Vijiug jaren waren voorby gegaan, sedert de jonge Aldemeier de Kunst-academie had verlieten oin xruet spits, blond baardje, verschekkne penseelen, een schilderdooa en een verlovingsiring den strijd om het bestaan aan itie binden. De dag waa passend aangekondigd en waardie geschat: da Kunst-academien zonden talegrammenda vereerdera en vrienden schreven brieven; uit Beriijn werd een groot paikket ontvangen, bevattende de Luipaard-orde, derde klasse; kortom, niets ontbrak etr aa" It jubileum eener grootheid, op artistidc als niaatschappelijk gebied; de oenigte van lejiciteerenden school voetje voor voetje door de vertrekken op den j ubilans toe, achter den persoon aan, die do Luipaard- orde op een kussen voor zich uit droeg en aan wien het houden der cerate Icoespnaak waa toegewezen. Aldemeier luisterde vriendelijk iediere speech toe en beantwooiddie die dankbaar, met zachte ztonetjes en 't welwillend glim- iachje van den ouderdorn', die zich inwendig toch verheugt in isdere late waardeering. „Dank, dank zeer Gottfried," zei hij, hem bij de beido handen nemend, „even schijnt't tnij als was ik dood en gij alleen aanwezig bij tnijn laatsten afmarsch...; dam zal het zijn als heden, overtollige meubela terzijde ge- Bcfaoven, vele menschen in 't zwaxt en geur van bloemen." Een wijnrood gezichlt ladhte: „Ik heb als uw oude kapitoin het miarschbevel the geven. 't Wordt afgeslagen." Opnieuw drong da menschpnmassa bij stukjes en beetjes naar. vorea; iedler had een oogenblik den tijd, zooals aan een graf, voor het strooien van de getoruiikelijke schop aarr de en een ieder onitving teeux vriendelijk dam- kend woord, waarin telkens een rnin ox meer persoonlijke noot weerklonk. Opeeus verstomde de stem van dlen jubi- Jt aan mezelf getwijfeld heb. laris; hij werd valer dan hij: gewoonlijk was, „Je hadt bij je huwelijk echter 6en Eijn gezichlt kreeg een 'bardie uitdrukkingj ven begtramen. Toeni da nadht aiarihrak, stond Aldemeier op en zed: „Baar, ik ga naar huis, ga een eindweegs met me inede." De gasten, die nog niet over heengaan dachten, gaven een eere-geleide tot afcn het hek van het ho teltoen waren de twee ouden alleen. „lk verzocht je mede te gaan," zed Alde meier, „omdat iik je lets zeggen wilde, en misschien is het weldra te laat. Jij weet even goed als ik, hoe erbarmelijk drie-kwart van inijn kunstenaarsleven geweest is. Alles edi tor had ik kunnen verdragen als zij, als Lili. nog eenmaal had kunnen zien, wait ik waardl was, wanneer zij misschien maar eens geko- mem ware om dezen dag te zien. „Ik vrees, mijn vxiend, dat je dan een nieuwe smart hadt ondervonden. Hofl zoo ",Kijk eens, Aldemeier, toen iij v<56r vijftig jaren begon, had je met 6en slag je teste werken geschapen; je hebt ze nooit mieer overtroffen; i'k vrees dat je ze nooit meer tot die hoogte hebt op kunnen voeren." En jij fcocht ze mij: af." „Ja, en ik hoop wel op wat f'atsoenlijker manier too de handelaars, die je tien Thaler voor die „prullen" gaven...." „In deze „prullen lagen naditen vol vizi- oenen verborgen..." ,,'Dat weet ik. En betaaldle ik ook al niet veel, daarvoor vraag ik vergiffenis, maar ik begon zelf toen pas." „je fabriek is sterk in omvang toegeno- men..." „Ja, sneller dan jouw roem, om echter vroegtijidiger de grens te hebben bereikt, ter- wijl jouw roem groeit en groeien zal- tot over jie grafde mijne niet. Aldemeier begon bijnia even' to lachien: „paarden, die direct met lange beenen ge- boren worden, houden eveneens vroeger met groeien op." „Dat is de rechtvaardighcid. M'aar 66n moet je me toegcven ik was de eerste, die K'grcep wat je waarid was, je vrouw zag niets." t Aldemeier zuchtte embitter klonk het: „dat was burners de worm, die aan me knaagde. Ik had' dit kommervoile leven graag verder geleefd. deze- atmosferen der ateliers, dit hongerlijden en dlen last der schulden maar dat zij, aan wie ik bij elk nieuw stuk dacht, om wier waardeering ik werkte...., dat zij mij aknimer ooit zei: „ik ben .trotsch op je..." dat heeft mij; mijn jong leven bedorven. Ik heb maar gezwegen, ik heb nooit verraden, wat er bij mij omging, ik heb haar nooit meer om h^r oordeel gevraagd. Ik zweeg en ik lead.,." totdat zij van je wegging." „Ja, dat was het laatste, het ergste wat ze mij aandcsd...het was na den mij aange- danen smaad, zonder woorden weliswaar, de trap; een trap, minder naar den man als wel 'n trap naar den kunsteniaar, naar mijne kunst. Dat is de eenige dag geweest, waarin ding „NSets !s jou ontnomen. In deze derfig ja ren zou zij aan jouw zijde verbitterd zijn ge- worden en jou verbitterd hebben; zij zou ver- welkt zijn door zorg eni ergernis en haar ver- welking zou zij jou naar t hoofd ^eslingerd hebben. Jullie leven zou een hel zijn geble- ven." „En ik zou ze gedragen hebben, deze der- tig jaren, om dien eenen dlag te mogen bele- ven, waarin zij, mij; erkend zou hebben. Dat is nu juist het lecd, dat aan me knaa^t, dat aan mij knaagde, tot zij heen ging. En het versehrikkelijke is, dat het opnieuw aanving te knagen, toen zij; begraven was en voor mij de roem begon: het is verschrikkelijk om te voelen, hoe de ouoe kankcr, die men met alle geweldl zidii nit het levende llijif heeft weg-ge- opereerd, na tientallen jaren opnieuw zich begint te roeren en gaat knagen. Oi, dat is gruwelijkl En daarom zei ik tot jou: Ik zou alles willen missien, al deze eerbewijzen, als ik daannede haar had kunnen oproepen, een dag uit het graf, opdat zij, zou kunnen zien en erkennen, wat ik voor vijftig jaren waard was."- „Laat haar rusten, mijn vriend- het is bte- ter zoo. Want als ziji hcden terugfceerde, zou zij: je eerbewijzen begrijpen, maar jou-zelvc zou ze niet begrijpen „0, toch, zij zou zien en geestdriftig war den." „Zij zou je hartstochtelijk mede huld eni trotsdi haar plaats naast jou ir-f -n. Maar je zoudt zien, dat zij jou even w< ...g zou begrijpen als v66r vijftig jaren. En juide beiden zoudt je wederkemg voor elkaar ver- bergen als de twee sterren van een dubbelge- sternte, die om elkaar wentelen. Zij kon jou niet bevatten en1 nu zou jij haar niet begrij;- pen. En dat zou wanhoop geven „Ja, van iouw nuchter kunstenaarsstand- gnmt gezien.' „Zeg desnoods, kunstenaars-dwaasheid Maar dit zeg ik je, als jij alleen; om de ap- preciatie der vrouw wilde strijden, je hecle leven aan deze dwaasheid wilde ofteren, je een' Kunst-zaak had moeten beglnnen, mode- schilder worden, 's avonds de rok aantrek- ken en er bij den Staat hevig op aandringen, om met je dertigste jaar professor aaini de Kunst-academie te worden/' „Dat wil zeggen, den kunsfenaar in iniij doodslaan." „Juist. Ik was eens ook zoo'n beetje kunsfe naar. Ik sloeg hem in me dood. Hoogstens werd ik een levenskunstenaar. Weet je, beste Aldemeier, deze fcunstenaars hebben <icn na- dieelbij hun dood zijn ze heusch dood." Aldemeier kampte met zichzelf: „Moet ik dlaannee jou of mezelf gduk- werschen?" „Precies, al naar dat je stemming is. Hen- inner je, hoe Hedda Garbler deni professor Tesmer trouwen kon of Brack, maar met har rem Ldvborg had zij geen jaar kunnen le ven... en de arme Lovborg zou ook eerst na vijftig jaren een krans ontvaingen." ?,Of de Luipaard-orde," zei Aldemeier kriebelig. Met mif kon Lili leven, met jou.. mars van Koophandell in1 Ndordhonanif veav zochten ook om adhaesie met een adircs tegen de lasten van dat Waterschap. Aangenomen. De besturen der Arbeidersvereenigingen vrocgen in een schrijven gemeentelijken steun voor uitgetrokkenen. B. en W. stellen voor, aan den minister te vragcn om 50 pet. door de regeering toe te kennen op een uitkeering van 8,40 per week voor ongeorganiseerde werkloozcn eni voor ieder land 50 cent tot een maximum van zes personen, zoodat de uitkeering niet hooger wordt dan 65 pet. van het door B. en W. aan genomen loon van 18 per week. Voor on- georganisoerd'en mag dit niet hooger zijn dan Voor ongehuwden wordt het dan vastgesteld op 55 pet. en 50 pet. gjjn diankbare oogjes knepen toe. Jij hier, jij, Baar!" zei hij bitter. Voor hem stond een grijsaand van dezelf- de grootte als hijzelve, even mager, even oud met hetzelfde witts haar. Rustig anltwoardde deze: „Ja, iik ben hier, Aldemeier. Het is vijf-en- veertig jaren geledien, dalt we elkaar niet meer gesproken hebben en vijftien, dat zij gestorven is. Het schijinit of dat alles uit een ander leven is. Wij zouden nu een nieuw kunnen beglnnen." „Je bedoelt, het oude afsluiten." „Dat is hetzelfde," zei Baar gelaten. „Ik in ieder geval, wilde een derde leven can- vangen1 en dit je meldien". „Ja, het eerste is doodi; laat het tweede het ook maar zijn." ,,lk kom hedenavond aan je eere-disch." De twee ouden reikten elkaar de hand!. Een nieuwe bezoeker, die naar voren werd giesdioven door de achtenstaanden, stand reeds weer voor Aldemeier; langzamerhand nam de stroom gasten eenigermate af en ein- delijk was de scmlder alleen en liep 'hij eenigszins opgewonden door de vertrekken, bekeek eenige schilderijen en- liep toen den zonnigen turn in..,. 's Avoids was er een feestmaal in het eer ste restaurant van de stad. Het geheel droeg nu een geheel ander karakter. Dicht stonden de tafels aan elkaar en nu spraken niet meer de particulieren, doch de woordvoerders van heele corporaltdeni, de staat, de stad, de aca- demien, de scholen, telkens werd er een' rede uitgebracht, en telkens vlamdie die geestdrift op. Aldemeier en Baar zaten dicht in elkan- dlers buurt en het was werkelijk alsof zij, zooals Baar voargesteM hadi, een' nieuw le- niet.... vergcten, oude vriendeen vrouw itnouwt niet om te huldigen, doch om gehuldigd te wor den." „Waarom gehuldigd? Waarom?" „Ten eerste natuurlijk oindat zij touw wordt en dan, omdlait op haar als vrouw van een gevierden man iets zal afglijdieaiets, dat n'a dezen dag ruStig proheercn to slapen. ^ij stonden stfl voor Aldtemeier's huis. Aldemeier maakte een beweging met de hand„ga mee naar binnen en laat ons inog wat praten over vroeger." Nu niet meer," zei Baar moe; laat ons zal schitteren; de man moet van zijn be- roemdiheijd wat afstaan." I „Bczat jij soms roem?" ytoeg Aldemeier, boos-wordend, „In de oogen der vrouwen ja, jong, een handige money-maker, Morgen haal ik je af en samen zullen bloemen brengen naar haar graf." Toen gaven. de beide vrienden elkaar I hand en scheidden. Ik de wij de was Ijsfa- briek had stormeuderhand succes; elk jaar moest ik bijbouwen1; ik werd am begeerens- waardiige partij ik bezait geen erfgenamien, had bochel noch krouune beench, wel een villa, een wijnkelder en rijpaarden; kontom, ik waa een mensch, die bovea anderen uit- stak." 1 „Je spaart je niet...." „Qp zijn vijf-cn-zeventigste behoeft men zien niet meer te sparen." „En daarom ging zij naar jou!" „Zij ging niet. Ik haalde haar twee jaren later/' „En jij huldigdle haarP' „Ja, inderdiaad, dat deed ik... en anderen 'evenzoo. Een mooie vrouw heeft een mooie omlijsting noodlg. Nu bezat zij salons en paarden en in dat beeld groeide zij op tot die hoogte, welke voor-haar bereikbaar was; zij ging ooor huis en zat te paard als een vorstin van den bloede. Zij was itretsch op zichzelf." „En jij op haar." „Ja zeker. En dertig jaren lang werd zij gevierd, zelfs nadat de onontkoombare ver- welking van 'hist lichaam in trad." „En deze dertig jaren beteekenden voor mij mijn leven. Wat jij ontving. Baar, werd mij ontnomen." Provinciaal Menws Roman door Margaretha Bdhxnf. Naar het Duiisch door G. M. de W. (Geautonsearde vertalmg-). 74) „Het natuuriijkste; wat het meest voor de hand lag. Dat u gedurenide den langeni tijd, diat wij elkaar niet gezien hadden, geengai- geerdi of getrouwd was." „Dat zou toch geen redca zijn om mij te negeeren." iBredenscheit keek langs Inge heen. Hij kon haar ommogelijk bekennen, dalt hij uit eem onverklaarbaar gevoel, waarvan hij zich wel waohtte den oorsprong op te sporen, heit jonge mensch naast haar onurtstaanbaar ge- vondien hadi en dat de natuuriijkste en meest voor de haind liggende verklaring harer aan- wezigheid bij Habel in gezelschap van een heer een tastbaar misnoegen bij hem op- wekte. ,,Ik had ntijl aan dien- heer moeten voorstellenmisschien zoudlen de heeten, die bij mij waren, naar u hebben geinformieerd. Dat alles wou ik vermijden. Het waren dienten van mij." „In mijn cavalier had u den schrijVer lee- ren kennen van den' Appel der Hesperiden. Een aardig, vrodlijk venltje. Lilt dankbaar- heid voor men:igen aangenamen brief, dien ik hem typen mioest uit naami van Frank, had hij mij, geinviiteerd." „Ik heb dus verkeerd gedlachf?" ..Hoodoo? Ala u diacht dat mijnheer Kay- UIT KOEDIJK. De Raad vergaderde in voltallige zitting op 9 Februari, des namiddags 2 uur. De voorzitter deelde mede, dat gocd'gekeurd zijn teiug ontvangen van Ged. Staten: de gemeentc-begroootog 1923, het bcsluit tot het aangaan van een geldlecning ad 10000 voor het veenbedrijf en een dito als kasgeldleening, het besluit tot regeling van den keurings- dienst tusschen Schoorl, Warmenhuizen en Koedijk- Op 26 Januari j.L is de kas van' den ge- meente-oii'tvanger gecontroleerd. Ontvangen was 89.194,65^, uitgegeven' 87.866,89Va, zoodat in kas m-pest zijn cn was 1327,76. Op verlangen van Ged. Staten zullen enkele wijzigihgen worden aangebracht in de veror- dening op den keuringsdienst. Een schrijven van het Coimite uit de Burge- meesters en Secretarissen over de houdin, aan te nemen tegenover Alkmaar betreffen de toclating van leerlingen op de scholen- in die gemeente, stemde den Raad mee i!n, even als oai pbging van Wieringerwaard om de kostcn der Warenwet, die voor de kringge- de huurvooi-waarden schade bij zal liiden. B. en W hebben geen1 drukken w(j SP0ED1G «n NET. 60 pet itgesteld op De heer Mulder vond het prachtig, dat B. en W. er mee komen, doch voad productief werk beter De heer v. d. Woude merkte op, dait de werkzaamheden in het veen in Maart kunnen beginnen. Dan is er weer werk. De heer Hart gaf oOk de voorkeur aan pro ductief werk en vond tevens het vastgestelde loon te laag. f 20 vond hij, juister. Wethouder de Geus zeide, dat dit loon met betoald kon worden, 18 ging nog wel. Do heer Mulder wilde er gang achter zet- ten en raadd'e aan, dat B. en W. naar den Haag zouden gaan om di't pereoonlijk te be- pleitcn. De heer Oud wilde toeslag voor de werkge- vers, die dan werk kunneni lateni verrichten. De heer Hart stelde voor, deze regeling di rect te laten ingaan met het oog op de uitgie- trokkenen van heden. Besloten werd deze Maandag a.s. te lafen inoaan en dat alien zich bij de organisatie moeten melden, ook de ongeorganiseerden. Het bcsluit van 1 December betreffende toeslag op den uitkeering, werd hiermede weer ingetrokken„ Een commissie van contrdle, bestaande uit de beide wethouders en de 3 voorzittera der organisaties, werd door den voorzitter aanbe- volen en is door den Raad benoemd. In een schrijven verzocht cen commissie van afgevaardigden uit een vijftal vercenigingen om op het terrein van „Goed Wonen" een sportpark te stichten. De kosten worden ge- raamd op ruim1 f 4300, de opgemaakte exploi- tatie-rekening wijst echter aan dat naar het inzicht der adressanten de gemeente er geen :bben geen- dfefinitief voorstel hieromtrent. De heer v. d. Woude vreesde, dat als dit wordt ingcwilli'gdi, het andere gcdeelte ook met een dusdanig verzoek zal komen. Wethouder de Geus zeide. dat de in het verzoek vervatte zinsnede dat hij zeer sympa- thiek tegenover het verzoek zou staan, niet juist acht, niet onsympathiek ware beter ge weest. In de samenkomst. die deze commissie met B. en W. heeft gehad, heeft de heer de Geus den1 indruk gekregen, dat er veel van't benoodigde bedrag voor werkverischaffing in aanmerking zou koinen, maar ini het thans voorgestelde is het niet meer dan 1500. Ook de plaats van het sportterrein achtte wethou der de Geus niet geschikt, omdat naar zijne meening het bOuwplan van „Good Wonen" niet zou kunrten worden uiitgevoerd. De heer Hart zeide, dat het bestuur van „Good Wonen" voor het plan was, omdat door dat bestuur er cen algemeen belang in wordt gezien en tevens niet onvoordeelig ,voor de gemeente doof' de hoogere pachit van dat gedeelte grond. De heeren v. d- Woude cn Verduin vreesden dat de voorgestelde pacht niet opgebracht kon worden door de voetbalvereeniginig, gezien de toestand van naburige vcreenigin'gen. Het verzoek werd met 5 tegen 2 stemmen van de hand gewezen. (V66r de heeren Hart en Mulder). Van de waningbouwvereeniging „Goed Wonen" was een verzoek ingekomen! om op een te bouwen woon- en winkelhuis hypo thetic te verleenen voor de voile bouwsom na aftrek der toegekende bouwpremie. De heeren v. d. Woude en de Geus hadden zich er al eerder in beginsel voor verldaard en waren er nu niet tegen In Juni n'am^lijk had de Raad zich garant verldaard voor een door het Rijk te geven hypothoek. Voor het winkelhuis was de hypotheek geweigerd, zoo- mede de premie. Na bezoek van wethouder de Geus en den architect bij de inspectie zal de premie echter wel worden toegestaan. 't Was nu enkel de kwestie wie het geld zou geven Met algcmeene stemmen toegestaan. Op een verzoek van den heer Luchtigheid om vermindering der pacht van den dijk, om dat het gras door voetballendfe kinderen is vertrapt, werd afwijzend beschikt, omdat in daar rekening mee 1 Onze prUzen ztl> slst hoogsr dan dla van andere drokkerljtn. meenten onbillijk gedacht worden, te laten druikken op de centrale gemeenten. Dezelfde commissie vroeg steun om actie tegen de las- ten van het Hoogheemraadschap. De Ka- ser mijn verloofde was ia, dan was u ^zeker op den verkeerden weg. Vijf miinuten lamg zaten zij zwijgend te genover elkaar. Inge dachlt eriistig na' of zij het over zich zou kunnen verkrijgien ijaar zijn vrouw te infonneeren. Het was mis schien gepast geweest, maar zij kon er niet toe konten. Een weidsche vCnsChijining welke vborbijkwam en dioor Bredlenscheit, opstaan- de, gegroet werd, was de aanleddiing tat em ander onderwerp van gesprelk over te gaan. „Weet u wie die diame is? Een clienlte van mij, een beroemdiheid van dlen' dlag om zoo te zeggen..." en hij' ooeinde dien naarn van t een vrouw, over wie een proces werd ge- voeid, dat al nxaanden lang die couranten vulde, daar zij beschuldigd werd van de omna- tuuriijkste en afschuwelijkste van alle misdar dien1, de onbarmhariige mrshandfiling van haar eigen kinderen. „Heeft u die verdedigd?" vroeg Inge ont- steild, Bredenscheit gaf een bevestigend ant- woord. Inge herieneide-zich duidelijk hoe verbazend radsnoegd1 het puMieik was ge weest toen' die vrouw werd vrijgesproken. Zij zelve was ook diep veronitwaardigd! geweest. „Weet u, ik heb geen bijzondlete sympaithie voor het vak van den advocaait," zei ze, „maar in dit geval lijkt het mij wezenlijk een- voudiger en gemlakkelijker in 't belang der openbare orde een inoorden'aar op het sdiavot te brengen' en een spi'tsboef in die gevange- nis, dan voor gel'd en goede woorden een be- slist gemeene diaad van een mlensch mooi te praten." „Wij hebben hat zeker niet altijd gemakke- lijk. Tegen1 mijn overtuiging in zou ik nie- mand verdedigen." Had u in dit geval dan ook die overtuiging van de onschuld uwer clientei? Zoo ver ik mij herinner was alles bewezen. De vrouw is immers vrijgesproken omidait zij als ontoere- kenbaar bescliouwd werd'?" „Is dat in uw oogen nilet een voldbende re- den? Het werk van den veidodiger ir paalt zich tot het opzoeken van alle bestaande ;>e- weegredenien ten' gunste van den client. In rne- gentig van de honderd gevallen zijin pathblo- gisdie beweegredenen de oorzaalk van allle misdaiden, beweegredenen, die bij de straf als verza'Chitende omstandigheden moeten worden aangemerkt. Morgen veidedig ik een man, die zijn vrouw vermoord heeft. De daad be- kent hij. Daartjoven was de vrouw hem niet ontrouw en had zich geen; grove .tekortkomin- gen te verwijiten. Zij; deefl niets meer of minder dan miilioenen andere vrouwen, die haar man dagelijks met tallOoze speldeprikken het le ven onaangenaam malken. In een ongeMckig oogenblik de man is een ernstig zenuwpa- tien t en hadi een zWaren wertcdiag achter den rug werd hij woedend door haar aanhou- dend gekwaalk en hij schoot haar opeens dood. Ik hoop dat het mij gelukken zal die rechtbanik ite overtuigen', -dat dit geval be- schouwd moet warden als een ongelukikigen strijd tussdhen' twee zenuwzieke menschen en dat die doodelijke kogel, die geen pijn heeft veroorzaakt, veel menschlieveindier was dan de pijriigendie wijze van die vrouw, die haar man dagelijks tracteertie op kwaadlaardighe- den en listige plagerijen. Zooals ik u zeg, het vak is niet altijd gemakkelijk, juffrouw Ze vengesternte. En nu zijji' mijn piaar vrtja mi- was gehouden. Vlan de Commissie van Bijstand in het G. E. B. was een aanbeveling ingekomen om de stroomprijzen voor lichf en kracht te verla- nuten al weer om en iik moet aan het werk. Mag ik zeggen: tot weerziens7' „Tot weerziens", herhaalde Inge en beanit- woordde vluchtig zijn handdiruk. Vijf minuten 'later betaailde Inge haar kop koffie en stond op. Met opzet liep zij zig- zags-gewijze tnsschm de stoelen en tafeltjes door om de dame voortoij te komen', die dloor Bredenscheiit verdedigd was. Het fijne gezioht dler vrouw beantwoorddie niet aan de \oor- stelliing, die zij zich van een onitaarde moed-er gemaakt had. De dame hief juist het hoofd op en de halve minuut waarin de onrustige koortsa'Ch lig stralende oogen liaar aamzagen, was voldoende om Inge te overtuigen, d!at deze vrouw bepaald zeer ziek was en dlat de verdediger, die de beklagenswaard'ige vrouw voor een zware, oniteerende straf bewaarde, zich bepaald1 op humane wijze verdienstelijk gemaakit had. Ja, wie hem zijn tot toever- trouwde, wist dat hij1 zich in betiouwbare han- den bevond. Inge legde de wapens neer. Alle goede geesten van de Friedrichitsgracht kon- den het feit niet wegredineeren dlat zij redd'e- loos verliefd was op den veel ouderem ge- trouwden tman. Zij moest dien hartstocht be- schouwen als een' force nutjore, als een ziekte, als een ongeluk, dat ondiergaan wil worden. Eens zal alles wel overgaian. Misschien duur- de het lang, ze zou misschien oud en grijs worden1 to dien tijd, maar evenwel zou er toch zeker een uitweg komen uit dezen toestand van hopeloos verlangen, die haar wilskiacht insloot als tusschen steile, gloeiende muren. Voor het oogenblik was er niets anders aan te doen dian zich overgeven aan hat oiweran- derlijke. n, eu W' sieiuen vow oiu met uigang van I januart iyZ3 aen prijs te bepaien op 3D unit per a.w.u. voor neat en op lb cent voor kracnt. - Aangenomen inet aigeineeae siun- nteut L>e heer Jb, lioldewijn had bericht gezon- clen, ae neroenounuig tot lid van ae connnis- ste van toezicht op net Lager Obderwijs met te kunnen aannemen. Op voorstel van B en W. weed hiervoor otmand de heer S. Smit d. en w. steiden mede voor, om den ont- vanger te beiasten met de uitbetabng oer pen- sioeuen, ais zijnae werk in dan zin van het bcwijven van aen Mmistex in verband met ae verminaerde werkzaamheaen der gemeen- teontvangers. Dit werd voorgesLeld, omdat de ontvanger het eertijds hiervoor bepaalde sa- laris met wilde laten valien op verzoek van den Raad. De rekening van de Veenderij, toonde aan een tekort van 13088.09, wat de gemeetuen St. Pancras en Koedijk iedex op 0544.04 Y* tomt te staan. Bij monde van den heer Visser verklaarde de commissie, die deze rekening heeft nage- zi.cn, dat zij to orde is beV'Onden en adviseer- de tot goedkeuring. De heer Visser zeide, dat het tekort voornamelijk ontstaan was door- dat de tuifprijzen gedaald zijn en spr. stelde voor om bij den Minister aan te dringen om een bijdrage in dit groote verlies. De heer v. d. Woude wilde hiervoor den burgemeester naar den Minister afvaardigen. Deze zeide daar wel iets voor te gevoelea wanneer schrifteliik verzoek niet baat. De heer v. d. Woude deelde nog mede, dat Maandag j 1. de loonen to het Veenbedrijf zijn vastgesteld: voorsteekturf f 1.15 per 1000 en voor bagger turf op 20 cent per Me ter, en voor arbeiders die voor bijwerk to aan merking komen, op 2 per d'ag. Een schrijven' van de Vrijzinnige Kiesver- eeniging was ingekomen, met verzoek am te- ruggave van een gedeelte van het te veel van den H. O. De voorzitter bracht in herinnertog, dat in een vorige vergadering besloten was gelijk- luidende verzoeken van „de West" en „Oiia Belang" aan te houden totdat het bedrag van den aanslag bekend zou zijn. Van inspecteur was bericht ingekomen, dat die aanslag 58603 kan bedragen, doch dat zij nog belangrijke wijzigtogen kan onder- gaan wegens reclame en oninbaarverklaring. De drie adtessen werden nu maar tegelijk behandeld. De kiesvereenigtog vraagt 30 pet vermindering. De heer Verduto stemde nog altijd1 met de adressen to, doch wilde iets veranderen, n.L wat meer inkomt dan 40000 teruggeven. Wethouder de Geus erkende dat in de vo rige vergadering bij het niet met den heer Verduin eens was, maar dat dit in verband stond met de rekening van 1923 en niet met den tegenwoordigen toestand. De bouwers, zeide spreker, hebben geen geld to kas en hij wilde niet de schuld drag-en dat straks van sommigen de boel wordt verkocht. Een be paald bedrag vaststellen kan niet, omdat men niet weet wanneer dit binnen is. In overleg met wethouder Visser Stelde hij voor, de am- slag met 25 pet. te vermindiereri. Dc voorzitter zeide ongeveer het voligende: Ik heb met eenige verwondering het adrcs der kiesvereeniging gelezen, doch nog meer ver- vyondert mij het standpunt, thans door de wethouders ingenomen. We hebben rekening te houden met 200 aanslagen, die het volgend jaar niet in aanmerking komeri, dat zijn tuin1- bouwers Ik heb echter ook te waken voor de beiangen der arbeiders en anderen; die het volgend jaar alles moeten opbrengen.De heer P. Hart zegt in moeilij'ke positie te verkeeren, doch de nood in het bedrijf is er. Spr. wees nogmaals op een regeling over 3 jaren voor de wisselvallige mkomens en zeide de nood- liidendTi van tegenwoordig moesten gehol- Maria's tostorttog na haar terugkeer van het station' was de laatste zwakhedd van het jonge meisje. Zij gaf niet laxiger aan haar smart toe. Langzamerhand begonneui da werkzaamheden haar rechten te dloen gelden en trachtten haar smart te verdrijven. Zij faoopte dat de dagetijksche pltehten' de eerste factoren zouden zijn tot geneztog van haar inwendige verscheurmg. In de week daarop vOlgende, nam zij de plaats van vroeger weer to op het Oemtraai Bureau van vaccinestof- fen. Het personeel was ongeveer hetzelfde als toen zij' er voor hot eerst kwam. Haar verhou- dtog tot de collega's was reeds veel beter dan vroeger. Nti behanddlde men haar met onbe- grensde, bescheiden deelneming die zij dank baar erkende. Om haar niet te veel aan haar treurige gedachten over te laten, introduceer- de Inge Maria bij de faimilie Kayser. Evenals Inge voelde Maria zich weldra thuis onder de beschoafde, stille, wenkzame vrouwen. Evenals Inge Icreeg Maria den eersten avondl eenige berispingen te hooren van tanite Jan- ne. ZwaarmoecSgh'eid en treurigheid, dboeer- de de oude dame, zijn eigenlijk niets dan' de terugwerktag van' een verkeerde kindsheid. Verstandig denikende menschen levee to' een geestelijke atmosfeer van kalme vreugdle. De dood is alleen stoffelijk, het leven is geeste- lijk, en het is onztonig iemiaind te betneuren, die den dood zijn rechtmaitig atttribuut, den stoffelijken vorrn heeft teruggegeven. De mo de van to het zwart te rouwen is het bespoite- lij'kste idee dat ooit in het hoofd van een dwaas is opgekomen. Witlte kleedferen moeit men diTagen als zinnebeeld vaini het licht; den triomf van den geest moest men vieren, to- plaats Van dian der sterfelijkheid... (Woedt vervolgd). I' 1.1. moo nvukiiMiinll rl' iliflik JJ. w« I Mftfnm kaal IV iV nf An onmpn TtillAn Wii

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5