AIRmaarsche Courant Zevengesternte. Voor het drnhken van KWITANTIES enz. be- veelt zich aan de N.V. Boek- en HandelsdrukkerQ v.h, Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR, Honderd Yljf en Tvintlgste Jaargang, Woensdag 14: Februari. de directeur van het oemeen- te-slachthuis verzoekt hen, die voor het pijnloos dooden VAN HONDEN EN KATTEN GEBRUIK WILLEN MAKEN VAN HET ASPHYXI- ATIE-TOESTEL, HUNNE DIEREN TE POEN BEZORGEN TUSSCHEN 11 EN 12 UUR V.M. Proyineiaal Jiieuws Algemeene voorwaarden, F e n i 11 e t o n. Re 89. 1928. waaronder voorschotten aan tutoders kun nen wordea verleend onder gar an tie van de Provincie. 1. De voorschotten kunnen worden ver leend P-an tutoders door een boerenleenbank. 2. Voorschotten warden slechts verleend aan personal, die van de tutoddrij bun hoofd- bedriif maken. 3. Geen voorschot wordt verleend', tienzij op goeden grond is aan te nemen, dat bet bedrijf Haarmtyte bij ontwikkelmg van nan- oaler amstandigheden voldoeude gebaat zal din, aflossing van bet voorschot mogelijk is ea andere bulp op redelijke wijze niet te ver- Icrijgen is. 4. Voorschotten worden verleend voor dim tijd van ten hoogste een jaar, doch kun nen, zoo noodig, van jaiar tot jaax worden verkngd. 5. Voorschotten worden slechts verleend ter baling van de arbeidsloonen en de be- drijfabenoodigdbeden, welke voor die mstand- houdong der bedrijven noodzakielijk zijn. Voorschotten ten behoeve van tevensonder- haud worden niet verstrekt. 6. 't Voorschot bedraaigt ten hoogste een zesdle dleel van den veilingsomzet van aanvra- ge gedurende de jaren 1920 en 1921 te zamen en overschrijdt niet een bedrag van 4000. 7. E)e bank, welke voorschot verleent, ver- plicht zich, gedurende den loop daarvan, alle verlangde mlichtingen omtrent het bedrijf en den financieelen toestand van den aanvrager te verschaffen. 8. Geenerlei kosten, aan die behandeling van de aanvrage of het inwtonen vans tolich tmgen verbonden, mogen op den aanvraiger wordta verhaald. 9. Wanneer blijkt, dat de bank, wdke het voorschot verleende, opzettelijk onjuisfce gege- vens heeft verstrekt, in het bijzonder omtrent varderingen, die zij beredds op den voor- schotvrager had, of wel hare medewerking Verleent am het voorschot geheel of gedeelte- lijk te doen aanwenden voor doeledndten, waarvoor het voorschot niet werd verstrekt, lean de Provinciale Commissie,. onder goed keuring van Gedeputeerde Staten, verklaren, dat de garantie der Provincie geacht wordt niet te zijn verleend. 10. Voorschotten worden slechts verleend, indien ten minste 10 pet. van het bedrag daar van wordt gegarandeerd door niet-publiek- rechtelijke instelltagen, snbsidiair door prive- personen. Het is niet geoorloofd deze 10 pet. bij de uitbetalihg van het voorschot achter te houden of wel het voorschot daartoe te ver- hoogen. 11. Te alien tijde kan in afwijking van ar tikel 4 worden nagegaan, of aflossing van het voorschot of van een gedoelte daarvan moge lijk is. De voorschotnemer onderwerpt zich aan de beslissing te dier sake door de Pro vinciale Commissie, al of niet op voorstel van de Plaatselijke Commissie, onder gcedkeuring van Gedeputeerde Staten te nemen. De garan tie van de Provincie vervalt, indien de bank, welke het voorschot verleende, op aanzegging van de Provinciale Commissie, handelend met machtiging van Gedeputeerde Staten', niet tot dadelijke terugvordering overgaat. 12. De voorschotnemer aanvaardt qven- tueel de verplichting eene behoorlijike boek- houding, zoo noodig volgens de aanwijzingen door of namens de Provinciale Commissie te geven, te voeren en oontrble daarvan te ge- doogenvoorts voor een behoorlijk onder- houd van het bedrijf en al de aankleve van dien zorg te dragen, controle daarop te ge- doogen, alle gewenschte tolichtingen te ver- strekken en eventueele aanwijzingen van de plaatselijke Commissie inzake wijzigtog van de cultuur op te volgen. 13. Het voorschot wordt ineens, dan wel to termdjnen, een en ander door de Provin ciale Commissie te bepalen, n'aar behoefte uit- gekeerd. 14. Voor elk verleend voorschot wordt door de bank een door de Provinciale Com missie gewaarmerkt scbuldboekje in duplo uitgegeven. Het origineele schuldboekje blijft in het trait van de bank, terwljl hurt dupficaat aan den voorschotnemer wordt ter hand go- 6CdCi lb. Het formuher van de door de bank te be7.igen schuldbekentenis wordt door de Pro vincial e oommissie vastgesteld. 10. Het is met geoorioatd door den voor- scnuinenier accepten te doen teekemen tea be hoeve van het verleende voorschot Il7. De bank verbindt zich voor alle alios- smge nin beiae booties kwijting teverleenen en ce alien tijde aan de plaatseli]ke ui de Pro vinciale Commissie en aan Gedeputeerde Sta ten inzage van het bij haar berustende scbuldboekje te geven en voorts bij den aan- vang van elk kwartaal aan de Provinciale Commissie eene opgave te doen toekomen van het bedrag dat in de verloopen drie maaa- den op elk voorschot is uitgekeerd of afgelost. 18. Alle aflossingen, welke de voorschot nemer na het verleenen van de provinciale ga- ratie aan de bank voldoet, zuUen, behoudens in de door de Provinciale Commissie uitdruk- kelijk met machtiging van Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde gevallen, in de eerste plaats strekken tot aflossing van het onder provin ciale garantie verleende voorschot. 19. De rente mag bij, de uitbetaling van het voorschot niet wordea afgehouden, doch elk jaar zal door de plaatselijke Commissie in overleg met de bank worden nagegaan, of de rente uit het bedrijf kan worden betaald. Zoo zulks niet mogelijk is, wordt het voorschot met de rente verhoogd. 20. Wanneer de te betalen rente op den vervaldag niet is voldaan, heeft de betaail- meester der veiling het recht gebruik te ma ken van de hem af te geven verklaring, door den voorschotnemer geteekend, dat remtebc- drag van de opbrengst der door den voor schotnemer geveilde producten af te houden en aan de bank uit te betalen. 21. Ingeval een voorschotnemer onmach- tig blijkt het voorschot terug te betalen, wordt tusschen de bank, die het voorschot verleende en de Provinciale Commissie ovex- legd, op welke wijze de afwikkeimg van het voorschot zal plaats vinden. De baslissang omtrent de wijze van afwikkeliag is onder- worpen aan de goedkeuring van Gedeputeer de Staten1. 22. De bank verbindt zich tegen den voorschotnemer geen rech tsmaatregelen te ne men, tenzij met onder goedkeuring van Gede puteerde Staten verleende machtiging van de Provinciate Commissie. 23. De voorschotnemer verbindt zich gwd te keuren, dat, wanneer daartoe door de Pro vinciale Commissie onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten wordt besloten, het voorschot wordt afgehouden van de op brengst der door hem geveilde producten, en verbindt zich al zijn producten door de vei ling te verkoopen. 24. Wanneer volledige terugbetaling of volledig verhaal van het voorschot otnmoge- lijk blijkt en het voorschot wordt afgewikkeld, zail de provincials garantie slechts gelden naar verhouding van het bedrag, verhoogd met rente en kosten. dat werkelijk door den voorschatnemer op net voorschot is verschul- Roman door Marga^tha Bohmf. Naar h«t Duitsch door C. M. de W. (Gcautonseurde vertaling). 74) Maria stemde lachend toe wat het pihilosot- phische vrouwtje beweerdfe. Maar of zij ded- nam aan, het algemeen gesprek of tanite Jan- ne's origineele fantastisdie uitweidingen volgde of beantwoordlde, steeds gingen haar gedachten een dgen weg op of bepaalden zich tot ver afgelegen iaealen. Waar zij he- neiiging, waar zij zich bevond, zag zij haar bestemming voor zich vertegenwoordigd door een geheimzinnige macht die haar bedreig- de en' haar een onbetaalde rekening present teerde. Haar bestemming of het lot, dialt slechts de wissdwerking van -geven en nemien tent. In een1 enkel avonidiuur had1 zich in haar leven een volhetd van geluk vereenigdi ge- luk, dat, in Jdeine, geringe mate toebedeeldi, misschien' voor een heel leven voldoende ge- weest zou zijn. Het werd1 een idee fixe in haar, dat zij deze groote som van geluk met haar tranen, haar smart nog niet voldoende had terugbefaald. Haar leven was gelijk aan een groote, ontruirnde woning. Zij1 voelde zich niet meer thuis in' de ledige vertrdeken. Vaak verlangde zij haar verloren eenvoudig geloof terug; menschea die nog biddlen kun- nen tenminste een vasten grand, waar- STIERENKEURINGEN IN NOORD* HOLLAND. De Prov. Comm. tot bevordering van de Rundvee-fokkerij in Noord-Holland sclirijft: Behoudens de goedkeuring van het Werk- plan zal „de Provindale Commissie tot1 Be vordering van de Ruindveefokkerij' in NoordL Holland in 1923 keuringen houden op de inavolgende plaatsen Te Texel op Woensdag 28 Maart ten 12 u., te Den Burg (indien er aangiften zijn); te Wieringen op Donderdag 29 Maart ten 10.40 u, op het marktterrdn te Nieuwe Niedorp op Zatierdag 31 Maart ten 9.30 u., bij het cafe „,De Prins Maurits"; te Benningibrodc op Dinsdiag 3 April ten 9.30 u., bij het cafe „De Vergulde Vos"; te Twisk op Dinsdag 3 April teh 11.u., bdjl het cafe „De Ooievaar"; te Hoom op Donderdag 5 April ten 10. u., bij het cafe „De Ro&kam," (hoeik vee- markt) te Purmerend op Vrijdtag 6 April ten 9 30 u., bij het cafe „De Doelen te Midden- Beemster op Vrijdag 6 April ten Secretarts-Inspeeteur van de Piavfadale Oom- vindale Commissie, den heer E. Koster Dz., kantoor kamer 4, Landbouwihuis, Fmdsen te Alkmaar. Nader zal dan worden bericht en wanneer eventueele keuring zal worden gehouden. De Centrale Stierenkeurin% zal worden ge houden te Alkmaar op Vrijdag 27 April ten 9 uur in den Beigerhoui. Tot de keuringen worden alleen stitren toe- gelaten, waarvan kunnen worden overgelegd afstammingsbewijzen met melklijsten aer moeders, samengesteld door een erkende ad- ministratie. Betreffende de productiecijfera van de moe ders der stieren is bepaald, dat deze moeten voldoen aan de eischen gesteld in ,,de Voor waarden" van de Provindale Commissie, zooals deze zijn beschrevea op biz. 22 van genoemd boekje. Deze bepaling is door het NederlandsCh RundVeestamboek ook overge- nomen voor de inschrijving. De bewijzen van afstamming moetlen v66r 1 Maart ten kantore van de Provindale Com missie, kamer 4, Landbouwhuis, Fnidsen te Alkmaar, zijn ingeleverd, met vermelding van de keunngsplaats v/aar men zijn stier wenscht voor te brengen. A'ls bewijs van erkende afstammrng moet worden overgelegd model 11a of lib van den Bond van Fokvereenigingen waarop moeten worden vermeld de Stamboeki xnera voor zoover ibekeod of dlaan-^t; ge lijk gestelde afstamm'ingsbewijzien. De bewijzen van afstamming voor zo^ «er nog nifet aanwezig in het aixhief van de Pro vindale Commissie, worden niet teruggege- ven, behoudens die van de Stamboeken, wel ke dan ter Centrale keuring iut ontvaugst moe ten worden genomen. Retiring eenjarige Stieren. De keuring van de eenjaroge siieren ge- schiedt in samenwerking met het Nederi. Rundvee-Stamboek en dit houdt zijn April-'in- spectie op de voorkeuringen van de Commis sie. De dieren moeten hiervioor bij het Bureau van het Siamboek op de gewone manier zijn aangegeven met vermelding van' de plaats waar het dier zal worden aangeboden. Ook moeten op het aangijtebiljet de opbrengst- cijfers van dc moeder zijn vermeld. Voor eenjarige stieren die men voor het dekken van f okvereenigingsvee wenscht te ge- bruiken, is het verplichting dat zij ter voor- keuring worden aangeboden, opdat van bet exterieur een omschrijving kan worden ge- rnaakt, noodig voor de. inschrijving in net Stieren'register. Tevens zal op de voorkeuring worden uit- gemaakt of een dier al dan niet ter Centrale keuring mag worden aangevoerd. Voor sitieren waarbij wordt voorgeschrevem dat zij ter Cen trale keuring moeten worden aangevoerd, wordt bijgedragen in de transpontlkosten. Ter Centrale keuring worden de dienen gerangschikt in. klassen en voor stieren die in de eerste klasse worden geplaatst, worden bronzen medailles beschikbaar gesteld. iDe kwestie of een stier al ,1an niet mag worden gebruikt voor het dekken van het Fokvereenigingsvee, is niet afhamkelij'k van de uitspraak over het exterieur, maar wordt bepaald door het afstammingsbewijs. Daar- om is het ook noodig dat genoemde bewij zen v66r 1 Maart bij het Bureau van de Pro vindale Commissie zijn dngezonden, opdat de daarvoor aangewezen Jury itijdig deze miodellen kan beoordeelen. Van stieren, waarvan de afstamrrtingsibe- wijzen niet ter beoordeeling worden ingezon- den of waarvan deze bewijzen niet wooden goedgekeurd, mogen de eventueele ajstammc- jingen niet worden erkend. Alle stieren, waarvan in de fokvereenigin gen afsitammelingen mogen worden geregis- treend, moeten van een N'.H-nummer worden voorzi'en. Op het Bureau van de Provinciale Commis bovengenoemd, wordt de volgorde dezer nummers bepaald en mlichtingen hier- over zijn aldaar te verkrijgien. Kearing tweejarige Stieren. Voor tweejarige stieren wordt vanwege de Provindale Commissie de gelegenheid ge- boden om die te laten keuren voor de door de Commissie uitgeloofde premien. Alle stieren van erkende afstamming, zoo- wel ingeschreven in het Nederlandsch Rund- veesltlamboek, als die welke alleen bekend zijn 10.30 u., bij het cafe „Het Heerenhuis"; ,luur te Assen'delft op Zaterdag 7 April ten 9.40 de admmistratie van erkende fokvereem- ubij het cafe „De Assumburg^; £mgen, kunnen hiervoor worden aangeboden 'te Schagen op Maandag 9 April 'ten 9.30 uur, bij het cate van G. Plevier; te Wieric-gerwaard op Dinsd'ag 10 April ten 9.30 u., bij het cafe van A. Schouten; te Alkmaar op Woensdag 11 April ten 9.u., bij bet cafe aan de Friesche Brug. Bezmden het Noordzeekanaal. Eigenaren van stieren, womende in het Zuidelijk geded- te, die hun dieren wenschen te laten beoor deelen, hetzij voor de premiekeuringen, het- zij voor het Stamboek, moeten hiervan vdor 1 Maart kennis geven, onder overlegging van de voorgeschreven afstammingsbewijzen, aan den in zij hiun ankel kunnen vastleggen, waar- dioor zij een houvast voelen. Maria 'had een gevoel alsof zij in een ballon zweefde tus- sdien hemel en aarde, op mijlen afstands van de menschen, alleen in het onmetelijk luchtruim, als een wililoos speeltuig dier ele- menten'. Verder dan den dag en zijn eischen kan zij niet denken. Er was geen. teekomst voor haar. Zelfs in haar' werk had zij geen plezier meer. De poiitie had Morrison's bu reau gesloten, dte gevaarlijke stoffen in be- slag genomen.. Maria- moest er noodlzakelijk naar toe gaan om besdiiikkingen te .malkien omtrent de instrumenten en voorwerpen, die haar nu toebehoorden, maar zij stelde het van- den eenien op den anderen dag uit. Waar zij de oogm wentddealles was weg wat haar tot nu toe genoegen deed1 en haar interes- seerde. „Arme Inge," zed ze eens op een1 nacht, „jij bent een diappere kameraaa, je faebt mij trouw bijgestaan' in de moeilijke dagen en tot dank breng ik je niet alleen mijn melancho- lieke stemming, maar ik ontneemi je ook nog je levensvreugd. Je bent in t geheel niet vroolijk den laatsten tijd. En je slaapt ook slecht." „Maak je over mij maar diet ongerust," zed Inge. „lk heb twee hardte eiexien biji mijn souper gebruikt. Die liggen mij nog zwaar in de maag. Anders gaat het mij uitstekend." Zij diiaaide zdeh om en1 nestelde haar boofd in het kussen. Dus anderen merkten al dat zij iets had, dlat haar hinderde. Eigenilijk was Maria er nog better aan toe dan zij. Het ie Ter voorkeuring worden de dieren gesor- teerd in twee groepen: „premiewaardig" en „niet premiewaardi'g." 'De „premiewaardig" verklaarde stieren worden beoordeeld volgens het puntenstelsel van het N.R.S. Bij de beslissing omtrent het toekennen van de premien wordt rekening ge houden met de afstammingsbewijzen. Uitgeloofd worden ten hoogste 15 pre mien van uiterlijk 50 gulden. Voor stieren die ter Centrale keuring wor den opigeroepen en daar geen premie kunnen behalen, wordt met een bedrag van 5 gul- den pen dier, bijgeftrtgen tn da traanspOTV costen. Keuring drieparige- en oudere Stieren. Driejarige stieren moeten, voor zoover het betreft de geprimeerde stieren van het voor- gaande jaar, ter voorkeuring wordea aange* ooden. Vierjarige en oudere stieren mogen ter voorkeuring worden voorgebracht. Ter Oentrale keuring te_ Alkmaar worden prijzen uitgeloofd voor drie-jange- en vier jarige en oudere stlieren. Hiervoor zijn 21 ru- brieken mgesteld, n.i.,/liriejarige- en oudere stieren." i Per rubriek worden uitgeloofd 2 prijzen en wel 100 gulden en 50 gulden, tenzij de Jury gezien het aanbod, een andere verdeeling van prijzen wenschelijk adit. Eigenaren van stieren die hun dieren hier voor wenschen ,te laten mededimgen, zijn ver- plicht de dieren ter voorkeuring aan te bie- den, alwaar zij premiewaardig moeten wor den verklaard. Wanneer eigenaren, witer stieren .iter voor keuring moeten worden voorgebracht, hierin zij*n verhinderd door ziekce hunner dieren, moet hiervan ter voorkeuring kennis worden gegeven, onder overlegging van een dierge- nee&kundige verklaring, waaruit blijkt, dat het dier werkelijk niet kan worden voorge bracht, Als een dusdanige verklaring is overge legd, kan de Provinciale Commissie op een desbetreffend verzoek besluiten, dat onder na- der te bepalen voorwaarden keuring alsinog zal plaats hebben. Keuring van driejarige- en oudere stieren met hun ajstammelingen. De keuring voor driejarige- en oudere stie ren met hun afstammelingen zuliem zooveel mogelijk worden gehouden op de najaaxskeu- ringen van de fokvereenigingen. Voor deze keuringen worden uitgeloofd Voor driejarige stieren premi'in van 100 gulden. Voor vierjarige en oudere stieren premien van 100 gulden. De Commissie behoudt zich evenwel het recht voor, om op grond van de uitspraak der Jury voor deze beide rubrieken een andere verdeeling van de gelden te maken. Eigenaren van stieren die hun dieren aan deze keuringen wenschen te laten deelnemen, moeten hiertoe aaingifte doen v66r 1 August tus, bij het Bureau van de Provinciale Com missie bovengenoemd, onder overlegging van het afstammmgsbewijs mail een1 lijst van de geregistreerde afstammelingen. De stieren waarvoor deze keuringen gelden', 1 September tnog in het bezit zijn van de eige naren. Voorwaarden verbonden aan de Primeering. 1De tweejarige stieren moeten in de Pro vincie Noord-Holland blijven tot April 1924. 2. Dekboeken moeten worden bijgehoudten eni v66r 15 Januari 1924 worden ingezonden bij het Bureau van de Provinciale Commissie in het Landbouwhuis te Alkmaar. 3. De dieren waarvoor onderiioudsbijdra- gen of getuigschriften zijn toegekend, moeten ten alien tijde voor de leden der Commissie of hun gemachtigden ter bezidi.tigtng worden gesteld1. UIT BERGEN. (Vervolg vergadering Vreemdelingenverkeer.) De Voorzitter oordieelde het z.i. beter, om voor een rijwielpad van Bergen aan Zee, de richting van Scnoorl in te gaan. In het Be- stuur van de Rijwielpadvereen iging had hij reeds uiteengezet, dat men van Egrnond aan Zee naar 'Bergen1 aan Zee vaak gemakkelijk langs het strand kan fietsen. Nu eindelijk iets mogelijk was geworden, wilde hij het plan geen stroobreed in den weg leggen. Hij' ge- loofde echter niet, dat het voor elkander zou komen. Dc A. N. W. B. zal voor een lengte van 4Lo K.M. zeker geen' 1/« in de kosten van 50.000 bijdragen. In ieder geval zal de totstandko- ming nog wel eenigen tijd vorderen. Spr. was er dan ook in de eerste plaats voor, om prac- tisch werk te doen1 en te laten zien, wat men in Bergen voor de vreemdelingen doet. De V. V. V. is met het voorstel gekomen, omdat de afdeeling Bergen' van de Rijwielp-advereeni ging zond'er goedkeuring van het H. B. dat de geheele streek vertegenwoordigt, met zoo'n voorstel niet kan komen. De heer Bogtman wilde niet beweren, dat het Rijwielpad Egrnond aan ZeeiBergen aan Zee wel tot stand zou komen. Spr. bleef echter zijn voorstel handhaven om momenteel •voor het Bestuursvoorstol geen gelden te vo- teereni. iMiet 63 stemmen' voor en 4 tegen werd hierop het bestuursvoorstel aangenomen. Een uitvoerige d'iscussie volgde hierop over de wij ze van uitvering van ae te plaatsen banken. Verschillende stemmen gingen op, om ter voorkoming van vernieling de banken. van beton te maken'. Van bestuurszijde werd d;t ontraden, omdat die banken niet gemakkelijk zitten. Het Bestuur gaf de voorkeur aan een mooi Onze prijzen zfja niet hooger dan die van andere drukkertjen. gemakkeilijker een doodle te betreuten, dain' j verteerd te worden door een hopeloos verlan- gen naar een levende. Een poosje later be- gon Inge van haar Lievelingsplam te pratien, een eigan huisje. Maar Maria: ging er niet op in. In principe was zij het met Inge eaie, maar er koa nog zooveel gebeuren voor .fat het April was. Ze moesten zich maar niiet haasten. Kerstmis en Nieuwjaar gingen voorbij. Noch Maria nodi Inge had lust gehad een in- vitatie buiiten de stadi aan te nemen.. Het Kerstfeest bracht Maria een vredesbood- schap uit Oberboden. Maar moeder wou ver- geten wat er was. voorgevallen als Maria't kruis wou bouwen. De heer pastoor Prim- torius zegt ook: „Waar God zelf gesproken heeft, past het den miensch niet te .twisten." Maria legdle Fientje's brief bij dien van mevrouw Morrison uit Hamburg. Deze zond' haar een mand ochideeen uit haar broeikas en voegdie bij haar wensch dat zij een rustig Kerstmis mocht vdenen, een buitengewoon hartelijke uitnoodiging om deel te nemen aan een todit per- jacht in het voor jaar naar Noorwegen en Schotland Maria beant- woordde beide brieve® niet diadelijk. Op Nieuwjaarsmorgen werd voor Inge een bouquet roode ajelieren bezoigd. Er was een kaartje bij van Bredenschdt. Hartelijke ge- lufcwensch voor het nieuwe jaar; ik hoop oat wij elkaar in het Sanatorium Zevengestern te zullen ontmoetm, langer en rustiger dlan tot nu 'tod. Inge kraeg eta ouurroode klaur on list fast kaartje in b^ar zak verdwijnen. Hoe wist Bredenscheit haar adres? En dat hij haar biOemcn zond... Misschien was het beter vain den zomer toch niet naar het Schwarzwald te gaam Maar lang voordat zij, van Breden- scheits plannen hoorde, was zij besloten haar volgende vacantie weer bij haar inicht Wil- helmina door te brengen. Bovendien was het niet haar gewoonte een gevaar te ontloopen. Zelf zou zij zich wel staande houden. Zij was niet uit hetzelfde weeke hout gesneden als Maria, die steeds dieper neerzakte door den onzichtbaren last van leed. Zij beschikte niet over Maria's uitwendige kalrnte bij recht- streeksche slagen en over het ondoordring- baar masker van aangenomen bedaardheia, maar zij1 spandte en verSilijfde haar rug onder den last en eischte van zich zelf inspanning van al haar krachiten. Maria werd zichtbaar zwakker. Eens op een namiddag in het eind van Januari, riep de vrouw van den chef haar bij zich in haar kamer. „U ziet er buitengewoon zwak uit," zei ze. U moet eens cen tijdje uitrusten, juffrouw Braun'berg. Misschien zou verandering van lucht wel goed voor u zijn. U doetl veel beter u los te maken uit een omgeving waar u voortdurend aan- een zwaar verlies heriinnerd wordt." Toen kwami zij: langzamerhand tot het doel van' het onderhoud. Een vriendin van haar zou weldna in Munchen' een bacte- riologiscfa instiituut openen voor geneesm'idde- len voor menschen en zocht een medewerio- star on compagnan. Mavrouw Etf. Sartoiy uitgevoerde bank met leuning. waarop het verzoek, de bank niet te beschadigen. Ge- hoopt werd dat dit opvoedend zou werken. In net belang van' de V. V. V. werd het wen schelijk geoordeeld, dat de led'en-architecten en vaklieden ontwerp-banken indienen. Het bestuur zal daaruit een keuze doen en de le- levering van de banken en het plaatsen daar van aanbesteden onder de leden-vaklieden. Op voorstel van den Voorzitter werd het Bestuur gemachtigd, over de overblijvende gelden van de verloting voor gevallen, die zich voordoen, te beschikken. De heer Roggeveen deeld'e mede, dat de Burgemeester in het belang van de werkeloo- zen had goedgevonden, reeds Maandag een aanvang te maken met het aan leggen van het rijwielpad. De Voorzitter verzocht hierop den heer Roggeveen, namens de Vereeniging de lei- ding daarvan op zich te willen nemen. en bracht hem, nadat hij' zich daartoe herein had verklaard, daarvoor dank. iHlierop had onder lei ding van den heer C. Meyer Sr., op gezellige wijze de verkoop plaats van' een 7-tal onafgehaalde prijsjes, waaronder teekening to lijst van den kunst- scliilder Filarski. iDeze verkoop bracht 70.65 op. Kooper van de teekening werd! de heer C. rZeiler voor 5S. Bij' de rondvraag bepleitte de heer Filet het tegengaan van de vemieltog van verschillen de boomen. De voorzitter deed een beroep op de leden om miede te werken, de vernieling te voorko- men en biji het aanschouwen daarvan niet te. denken, dat het hun niets aanging. De h. Schn'eiders vroeg, of net niet wen schelijk was, om voor het organiseeren van feesten, naast het Bestuur een Commissie van Bijstand te benoemen. De Voorzitter zeide, dat een permanente Commissie niet wenschelijk was. Voor ieder feest was z.i. een aparte Commissie noodig. Wanneer er een feest georganiseerd werd, dan zou echter, evenals met het Bloemencorso was geschied, stellig weer een Commissie in het leven worden geroepen. De heer Ruiter zou gaarne zien, dat het Bestuur tot de familie van Reenen het verzoek richitte, om, wanneer er weer boomen' werden gekapt, zooals thans aan het einde van den Buerweg, enkele mooie groepen te laten staan, zooals indertijd' in de omgevtog van Jhr. Bar- naari was geschied. De Voorzitter zegde zulks toe. De heer Roggeveen zou er bij de eigenaren ook op willen aandrtogen om de oudere boo men, met het oog op het gebeurde in de Drpsstraat, niet te verknoeien. Spr. had bij de Wilhelminalaan gezien dat de jeugd eenige jonge boomen voor goalpaien had afgesdiild. Dit wijst op een gemis aan een geschikt voet* balvdd. >Spr. zou gaarne zien1, dat de V. V. V. iets deed voor het verkrijgen van een voetbalveld. Het tegenwoordige voetbalveld is te ver. De Voorzitter verklaarde zich bereid, hier« over met den Burgemeester te spreken, aan- gezien vooral diens medewerking noodig was. De sportvereenigingen dienden echter het initiatief te nemen De heer H. IDuiis deelde mede. dat B. S V. reed's pogingen had aangewend, om de zie< kenwedde, tegenover het Russische Monument als voetbalveld in huiur te krijgen. Dit ter- rein was ook bizonder geschikt voor een con- cours hippique of een wielerwedstrijd. Het or ganiseeren van' deze feestelijkheden zou ook zeer to het belang van de gemeente zijn. De pogingen van B. S. V hadden tot dusver ech ter geen resultaat. IE>e heer 'Krom was ervoor, om bij aankomst van de team een jongen te plaatsen met eea band om de pet van de V. V. V. om de gasten den weg naar het Bureau te wijzen. Spr. wil de dit, om te voorkomen, dat de vreemdelin gen in de wacht worden gesleept door men schen, in wier handen zijl niet to' de eerste plaats moeten vallen. De Voorzitter was van meaning, dat de ma- kef a ars to hun' bedrijf vrijl moesten blijven iDe heer Krom had niet het oog op de make- laars, maar op verschillende particulieren, die als haaien op het perron bij aankomst der trams, op de vreemdelingen azen. was een fijm beschaafde vrouw zonder voor- oordCeleni, een weduwe zonder kinder en, waaraan Maria in alle levensomstandighe- den hulp en raad kon vragen en aan wie zij een lieve vriendin zou hebben. Zoover zij wist, kon juffrouw Braunberg over eeniig ver- mogen bfschikken en ook over een modernc laboratoriuminrichting. Wanneer zij er over mocht denken.... Maria beloofde, dial zij erover zou aaden- ken. Zij had ook al gedacht of het niet beter zou zijn naar een vreemde stad te gaan. Niaar hetgeen zij van Munchen gehoord had, kon men daar kalm, rusltig en prettig leven. In ieder geval zou zij aan die dame to Munchen sdirijven. Het vooruitzicht daar een zekene zelfstamdigheid te krijgen was reeds aanlok- kelijk. Op weg naar 'het station en gedurende de reiis hield het voorstel van mevrouw Rein- hard1 haar steeds bezig, zoodai! de treuri,ge go- daditen, die haar anders steeds vervulden, adhterwege bleven. Voor het eerst na langen tijd bnak weer eens eeni zonnesltraaltje door den dichten nevel van haar zwaartnoedigheid. De hoop op een, nileuw leven,, dat haar mis schien bevred,iging schonk verwon zelfs het lichamelij'k gevoel van onbehagelijkheidi, waaraan zij reedls geruimen tijd lijdendfe was. Ten minste zij1 merkte niet zooals gewoonlijk die vreeselijke hartklopping en de duizel'ig- hdd van' gewoonlijk als zij de trap van het station Zoologische tuin afliep. (Wondt vavolgd).

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5