DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 39 Honderd Tijf en twintigste Jaargang 1928 DONDEEDAG 15 FEBRUAKI Dit nummer bestaa* uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 6 ZOON, Voordam C9. Dlrecteur: O. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het Fransche persbureau Havas zendt be- richten de wereld in, waaruit men moet op- maken, dat het verzet in het Ruhrgebiled door werkloosheid begint te breken. Het onder staande bericht geeft daarvan een gotd staaltje: „Bij de Fransche autoriteiten blijven van aMerlei werkloozen verzoeken binnenkooxeix om in dienst te worden gun/omen. Zij bieden aan, onder bevel van de bezettingsaxitoritei- ten in de mijnen en op de spoorwegeu te ar- beiden. Onder de arbeiders neemt de ontevreden- heid toe. De spoorwegstakingm hcbben vele arbeiders tot werkloosheid gedoemd. Deze ontvangen geen loon, zooals de vrijwillige siakers. De arbeiders houden tal van verga- deringen, waar moties worden vo-orgesteld, waarin wordt aangedrongen op het streven naar overeenstemming met Frankrijk en waar in word't verklaard, dat de arbeidersklasse de kapitalistische regecring-Cuno niet kan blij ven volgen op den weg, welken deze heeft in- geslagen." Duitsche berichten stellen hxertegenover, dat de arbeiders blijven weigeren te werken onder de bajonetten der bezettende militairen en dat de vcrbittering van de bcvolking met den dag toeneemt wegens de steeds voortdu- rende arrestaties, uitwijzingen, requisitics, uitvoerbepalingen, enz., en dit lijkt nog lang niet onaannemelijk. Een dwangpolitiek, als nu gevoerd, kan al slocht iets anders uitwer- ken. Op deze manier wordt de positie der vreenide militairen met den dag onaamgena- mer; zelfs beginnm* er al deserties onder de Franschen voor te komen, spcciaaJ onder de Lotharingers, die weigeren op te treden te- gen hunne vroegere lanagenootcn. De stad Gelsenkirchen heeft gewrigerd om de opgelegde boete van 100 mffioen mark te betalen en nu hebben de Franschen de voomaamste bankiers pis gijzelaairs meegeno- men. De te Gelsenkirchen gearresteerde zes politiebeambten, die twee Fransche gendar- men hebben verwond, zullen voor een kriigs- raad worden gedaagd en wellicht ter dood worden veroordeeld. Een nieuw incident heeft zich alweer voorgedaan in die stad. In het centraalstation werd een Fransche offi- cier door de menigte aangevallten. De politie- agenten slaagden er niet in, hem gched voor de woede van hot publiek te beschermem, zoo- dat de officier eenige slagen en trappen op- liep. De aangevallene werd in het politiebu- reau in veiligheid gebracht. Volgens het Hbld was de offcier door zijn provoceerend optre den zelf oorzaak van het gebeurde. De burgemeester van Essen, Schafer, is ge- arresteerd, omd'at de lichtverzorging in het door de Franschen gerequireerde hotel „Kai- serhof" haperde. Alle beambten en arbeiders dreigden het werk neer te leggcn, als de hech- tenis niet weder werd opgeheven. Voor het overige wordt de toestand te Essen geken- merkt door gewelddadige reqxiisitics van alle mogelijke waren door de Franschen uiit woede over den boycot der winkeliers. Uit het geheele Ruhrgebied en de overige bezette gebieden komen aanhoudend berichten van massa-arrestaties en veroordeclingen van Duitsche beambten tot gevangenisstraffen wegens weigering om te arbciden. weigering om te groeten enz. In het Rijhland zijn sedert 15 Januari reedls meer dan 100 dagbladm verboden. De boycot blijft niet alleen en maatregel der winkeliers enz. in het bezette gebied. Hij breid't zich, gelijk wij reeds zoo nu en dan met enkele berichten mel'dden, over heel Duitschland uit- Nu weer deelt het Hamburg- sche bankiershuis Warburg mede, dat het se dert den inval in het Ruhrgebied reeds gewci- gerd heeft als een van zelf sprekend1 politick gevolg van het optreden van Franknjk en ook uit zuiver zakelijke redenen, om zalken te d'ocn in Fransche en Belgische francs. De Duitsche-nationale Rijlcsdagfractie heeft een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld), een wettelijk verbod in te voe- ren tegen het publiceeren van eenige nxede- deeling over paardenrcnnen in Frankrijk of Belgie terwijl de overtreders zullen worden gestraft m et eeni boete van ten. hoogste 1 rnlloen mark. Dit verbod zou volgcns het voorstel weer moeten worden opgeheven, wanneer men met Frankrijk en Belgie tot overoenstemming zal zijn gekamen. In de Duitsche parlementen worden voor- loooig Franschen en Belgen noch als jouma- listen, noch als toehoorders tocgelaten. Tach'ti'g Fransche telefonisten werden op 't telefoonkantoor te Aken geplaatst om zich van den diemsit op de hioogte te atellten. De Duitsche telefonisten weigerden aanwijzing te gcven en verklaard'en haar werkzaamheden slechts dan verder te zullen uitvoeren, wan neer de Fransche telefonisten' het kan too r ver- lieten Alle i'ntercommunale vcrbindingen werden door de Franschen verbroken. Nadat de Franschen hun personeel uit den d'enst verwijderd hadden, wend het loeaal verlosrr hervat. Aken is van alle verder telefonisdi verkeer afgesloten. De Belgen hebben gister de mijo „Prosper III", walker arbeiders Dinsdag weigerden ko- len voor de bezettingstroepen in te laden, be- zet. De mijnwerkirs legden daarop het werk neer. Twee mijnen in den omtrek verklaarden zich met die staking solidair. Dit is wel sferk in tegenspraak met bet Fransche bericht over de meerdere bereidheid tot werken onder de arbeiders. De blokkade van het Ruhrgdbied1 voor alle goederen behalve levensmiddelen, is gister in voile kracht in werking getreden. In- en uit- voer wordt slechts tcegestaan door de daartoe ingerichte Fransche Bureaux te Bad Ems en Essen. Het Journal" wijst er in verband met de ui'tbreiding van het uitvoerverbod1 van goede ren naar onbezet Duitschland tot het Rijnland op, dat Frankrijk niet voomemens is moedlijk- heden te veroorzaken aan neutralen, die be- 9tellingen hebben gedaan bij de industrieelen in het Ruhrgebied. Deze bestellingen, zegt het blad, kunnen-op vertoon. van een uitvoerver- gunning ook voortaan door Duitschland wor den vervoerd. In de laatste dagen. hdbbeni te Duren en te Keulen besprekingen plaats gehad tusschen de werkgeversbonden en de vakvereenigingen over de verzekering der foonbetalingen in het bezette Rijnland, die tot vo icdige overeen stemming hebben geleid. Ingevolge deze over- eenkomst zullen. de werkgevers de loonbeta- lingen dragen, zoolang zij daartoe in staat zijn zonder den econimscheni toestand banner bedrijven in gevaar te brengen. Als dit niet meer mogelijk is, zal de „Rhein-Ruhrhilfe" op treden. Een dergelijke overeenkomst zal ook in het bezette Ruhrgebied getroffen worden, zegt het Hbld. Op die manier kunnen de arbeiders hun verzet nog wel volhouden en zullen de bezet- ringisautoriiteiten nog heel wat moei'lijkheden hebben te overwinnen. Voelen zij dit al? Men zou het mogen opmaken uit het bericht, dat de Fransche minister le Troquer naar Lcnden is vertrokken, ter bespreking van aangeiegen- heden in verband met het vervoer in het Rijnr landi, in het bijzonder wat betreft de Britsche zone. De Fransche militaire autoriteiten hebben aan de gezinnen der te Wiesbaden onderge- braehte Fransche ofifcieren, onderofficieren en -manschappen bevel gegeven, het bezette gebied uiterlijk einde dezer maand te verlaten Hierbij is een betrekkelijk groOt aantal vrou- wen en kinderen' betrokken. In Wiesbaden beschouwt men dezen maat regel als een aanwijzing, dat men in leidende Fransche kringen rekening houdf met een verscherping van den toestird in het bezette gebied en op alle gebeuriijmieden voorbereid wil wezen. DE TURKSCHE KWESTIE. Reuter vemeemt, dat de geaiheerde hooge commissarissen te Konstantoopel een. ge- meenschappelijke nota hebben ingediend bij de Turkscne vertegenwoordagers als ant- woord op den jongsten Turkschen eisch tot het terugtrekken der 'buiteniandsche oorlogs- schepen uit Smyrna. De bewoordingen dezer nota war an aan het goeddunken der hooge commissarissen overgelaten, maar men ge- looft, dat de algemeene lijneni er van waren, dat de geallieerden volhouden, dat de wapen- stilstand van Moedros nog steeds van kracht is, dat de Turksche eisch onaannemelijk is en dat de geallieerden het recht hebben omi oor- logsschepen te Smyrna te doen verblijven. Angora schijnt zich hier niet over te zullen bekommeren, want het blad „Yenigun" aldaar meld't, dat de regeering besloten heeft bij haar besluit te blijven ten aanzien der sluiting van de havens van Smyrna en Ismid. Volgens berichten uit Smyrna hebben de gouverneur en de plaatselijke commandant een saimenkiomst gehad met vertegenwoordi- gers der geallieerden nopens de oorlogs- schepen, die de haven zijn binnengekomen. De commandant verklaarde, dat als de oorlogs- schepen niet vertrekken, zij geblokkeerd zul len worden. Ond'anks' deze vexkiaring blij,ven de schepcni op hun ankerplaats liggen in af- wachting van instructies der betrokken regee- ringen. De Turken houden reeds terdege) rekening met de mogelijkheid, dat uit de huidige moei- lijkheden met de geallieerden gewapende con- flicten worden geboren. Vooral' verwachten zij strijd te Adrianopel. Als voorzorgsmaat- regel daartegen hebben zij reeds last gege ven, dat ouden van dagen, vrouwen en londe- ren de stad moeten verlaten. Desondanks tracht Roemenie nog bemidde- ling te verleenen tusschen Ismed Pacha (die wegens den grooten sneeuwval niet uiit Boe- karest weg kan, waar hij reeds eenige dagen vertoeft), .en de gezanten van> Engeland, Frankrijk en Italic. Een nieuwe maatregel tegen de buitenlan- ders, door de Turken gen omen1, is deze, d'at alle maatschappijen, die concessies hebben in Turkije, haar boekhouding en corresponden- tie in het Turksch moeten. voeren Wanneer hieraan niet wordt vold'aan, zal de openbare macht de gebouwen dezer maatschappijcQ b»- zetten. Hetzelfde voorschriBt geldt voor in Turkije ingeschreven maatschappijen met bux- tenlandsch kapitaal. Gewone bmtenlandsche maatschappijen, welke in Turkije gevestigd. zijn, moeten in het Turksch antwooxden op brieven, in die taal ontvangen, anders stellen zij zich aan een zware boete bloot. DE POLITIEK DER ENGELSCHE REGEERING, De ddbatten in de beide Huizeni van het parlemenit toonen aan, dat de politick der re geering bbtreffende de Ruhr en Turkije alge- meen werd goedgdeeurd. De leading van Cur- zon op de conferentie te Lausanne werd zoo- wel door de ccnservaticve sprekeis als door die der oppositie geprczen. Evenzeer was ten opzichte van de Ruhrkwestie in hooge mate overeenstemming. Bonar Law, Curzon, As- qpith en Lord Grey waren alien evenzeer overtuigd, dat het handhaven der Entente met Frankrijk eene hooge noodzakelijkheid is voor den vrede van Europa, maar tegelijker- tijd keurden zij alien, de Fransche politiek in het RuhrgeBied' af, daar deze het beweerde doel verijdelde: het verkrijgen van schade- loosstellingen. Ook geloofden zij, niet, diat deze tot de veiligheid van Frankrijk in de toekomst zou bijdragen. Het eenige verechil van meening bestond in het voorstel van As- quith, hetwelk door andere sprckers werd ge- steund, het Ruhr-probleem naar den Volken- bond te verwijzen. Bonar Law antwoordde, dat dit eenvoudig niet mogelijk was, zoolang Frankrijk daartoe niet genegen was. De Londensche bladen geven. de algemeene overeenstemming aangaande de buitenland- sdxe politiek weer. De Duitsche pers constateert uit de Ruhr- debatten in het Engelsche parlement, dat alle redenaars zich tegen het optreden van. Frank rijk hebben uitgesproken. Inzond'erheid de rede van Bonar Law bevat volgens de „Vorwarts" ernstige afkexiring der Fransche poiltiek, ofschoon zij, eenigszins te- teutgesitelo is, daar py r'-t steunt op rechts- ten moreele gronden, die Duitschland tegen de Ruhractie van Poincare heeft a'angevoerd. De rede van Poincare geeft echter in het alge- meen cen vrij vol komen beeld van de .on be- kwaamheid der Europeesche volkcn, hunne aangelegenheden te regelen op eene verstan- d!ige wijze, die voor alien nuttig is. De „Vossische Ztg." meent, dat het reken- sehapsverslag van Bonar Law gecn wegwij- zer zal zijn voor de toekooistige Europeesche politiek van Engeland. De ..Berliner'Ztg. am Mittag" stelt op den voorgrond, dat Bonar Law in den scherpsfcn vorm voor de geheele wereld heeft gecon6ta- teerd, dat het Frankrijk niet om betaling te doen is, maar am. de voortdurende k"wijning of zelfs den ondergang van Duitschland. Volgens de ..Deutsche Allgcmeine Ztg." be- wiizen de Engelsche parlementsdebatten, dat Engeland den Franschen roofoorlog verootr- deelt, al l'aat het dan ook geschieden en wacht het voorloopig de verdere ontwikkeling werkeloos af. EEN FRANSCHlE RIJNR'BPUBLIEK? Te Coblemz worden door de Franschen aan minder bedeelden spijtzem varstrekt, waar- voor, als men het Wolffbureau mag geloo- ven, de ontvangens een bewijs moefceni onder- teekenen met het hoofd „FranBch-Rijnsche republiek". In het district Trier moeten naar WioWf verder vartelt - boeren, die ge- bruik wil'len maken van trekdieren der Fran^ sche bezettings)troepen,, eveneens dergelijke bewijzeni onderteekenen. HET GRIEKSCHE KONINGSCHAP IN GEVAAR? Het „G'ioraale d'ltalia" verneemt uit Athe ne, dat men zoo goed als zeker kan rekenen op en spoedige aischaff.ng van het Grieksclxe koningschap. De revolutionnaire regeeriing neunt maatregelen voor het houden van een volksste'mming over de afscbaffing van het kOniixgschap. Verwacht wordt, dat de meer- derheid van het volk zich v6or de republiek zal uitspreken. De posiitie, waarin de koning zich op het oogenblik bevindt, is reeds oxx- houdbaar geworden. Zijn meening wordt in de regeringskwesties niet meer gevraagd. Hij is gedwongen, de- decreten, die hem door het kabinet worden voorgelegd, zonder meer te teekenen, terwijl hij zelfs niet het recht heeft, daarin eenige verandering aan te brtogen. De geruchten over een Grieksche republiek komen d'us opnieuw. Zooals max wcet, werd de mogelijkheid van een- spoedigen republic keinschen regeeringsvorm in Griekenland reeds besproken een paar dagen na de aan- vaarding van de regeering door den jongen koning. DE BULGAARSCHE SCHADE- LOOSSTELLING. De intergeallieerde commissie heeft namens den Road van Ambassadturs cen, nota ovcr- handigd aan de Bulgaarsche regeering, waar in verlangd wordt, dat de Bulgaarsche regee ring onmiddellijk opgecft op wdke wijze zij' voomemens is, haar schadevergoedingsver- plichtingen na te komen en welke waarbor- gen zij voorstdt. In de nota, wdke die Anxbassadteursconfc- rentic de Bulgaarsche regeering heeft doen overhandigen, dringt zij aan op de veivulling van de eischen der geallieerden inzake de in beslagnemihg van een gedeelte der douane- inkomstai van Bulgarije ter betaling der schadevergoeding. Het overblijvende zou aan Bulgarije worden teruggegeven. In die nota wordt toegevoegd, dat ingeval aan de eischen wordt voldaan, de in art. 122 van het vredes- verdrag van Neuilly genoemdte fadhtedten zul len worden verleend. Daar de nota van de inbeslagncming van kolen en van de concessies in verband met de schadevergoeding afziet, zijn de onderhande- linigen met Bulgarije in een gunstig stadium gelkomcn. De intergeallieerde commissie heeft van de Bulgaarsche regeering een uitvoerig memo randum ontvangen, waarin die regeering er op wijst, dat Bulgarije alle bepalingen van het vredesverdrag reeds heeft uitgevoerd mot uftzondering van art. 21 betreffende de con- tante bctalingen. In het miemorandum vcr- zoekt de Bulgaarsche regeering om een mo ratorium voor deni tijid van 2 of 3 jaar alsme- de vemxindering van het totaal' bedrag der Bulgaarsche schadevergoeding. EEN ONTPLOFFING. Naar gemeld wordt, heeft zich ecu ontplol- fiaxg voorgedaan in een- brouwerij te Unter- brunn in Beieren, welke herinnerf aan de ontploffingen, die kort gdeden in de vesting Ingolstadt en elders voorvielen. In Frankrijk ziet men al weer spoken'. Het Havas-bureau voegt aan dit bericht tenminste toe: Men vraagt zich af, of deze ongevallcn niet moe ten worden toegeschreven aan de clandestiene fabricatie van ontploffingsmiddelen. EEN BRITSCHE TREILER DOOR NDORWEGEN IN BESLAG GENOMEN. Volgens een te Grimsby ontvangen be richt is, naar de „Times" meldt, die Briitsche treiler „Quercia" aangehouden en naar Var- do opgebraaht wegens visschen in de Noor- sche territoriale wateren. 'Het bericht venneldt voorts, dat in strijd met de usance, n.L het opleggen- eener boete en het verbeurd verlkla ren van het tuig en de vangst, de- Nloorsche autoriteiten hun voornemen zouden hebben te kennen gegeven, het schip te confiskeeren. EEN JNTERNATIONAAL HOF VAN NATIES." De Amerikaansche Senator Borah heeft een resolutie bij den Senaat ingediend ten gunste van een wetteloos verklaren van dfen oorlog als middel tot regeling van intemati- onale geschiTen. Borah stelt de stichting voor van een „intemationaal hof van naties." De rfaaraain deelnemende naties zouden zich ver- binden haar eigen oorlogszaaiers en oorlogs- winstmakers te straffen. LUDENDORF'S BEZOEK AAN WEENEN. De' „Vorwarts" vemeemt uit Weenen, dat de daar verschijnende „Tageszeitung" een in terview met generaal Ludendorff bevat, waar uit zou blijlken, dat de generaal niet naar Weenen is gekomen om er twee vrienden te bezoeken, zooals hij aan de politic verklaar de, doch om er een anti-marxistisch eenheids- front op te richten. Ludendorff verklaarde, dat het bij den tegenwooidigen noodtoestand, waarin Duitschland veiikeert, noodig is krachtdg tegen den binnenlandschen vijand, het mandsme, op te treden. Dat eenheids- front zou zoowel fascisten als legitirnisten en anti-semieten moeten omvatten. De „Vorwarts" brengt deze verklaring in verband met de reis van den Hongaarschen reaotionnair Gesztenburg naar Munchen en herinnert aan de verhoogde adiviteit van de reactionnairen in Oos'tenrijk en Zuidr Duitschland. HET EGYPTISCHE KONINGSGRAF. Naar de Times verted, werd Maandag- morgen onder aanweziglxeid van een vrij groot aantal bezoekers, de vierde en laatste zegekar uit de eerste grafkamer van het graf van koning Toet Ankh Amen naar bui- ten gebracht. Zooals reeds gemeld, is deze wagen, die opengewierkte kanten heeft, geheel gebtoken. Hij is echter wel te restaureeflen. De verschilleixde stukken zijin zwaar ver- guld. Zij werden op houten draagbaren ge- legd en naar buiten gebracht. Ook deelen van harnassen lager er bij, alsmede een zadel, dat a$n den boveakant fraai is ingelegd met ivoor, verder een dwarsstang, zooals werd' ge- bruikt voor een wagen met twee paarden. Deze stang is versierd met den kop van een valk met zonneschrijf er op. Voorts werd nog een aanitial lange staiven benevens een roode aar- den scthotel met verdlroogde dadels te voor- sdxijn gehaald. Deze schotel toont veel ge- lijkenis met het aardewerk, dat tegenwoordig nog wordt gefabriceerd te Asjoet. Voorts heefb men naar buiten gebradxt de stuurstang van een zegekar welke stang ge heel van het lederen bekleeasel is ontdaan. 'Merkwaardig zijn vooral de sporen, waar- van mm het juiste gebruik in dm bjd van koning Toet Ankh Amen nog niet kan ver- moeden. 'De stod, die uit de grafkamer te voor- echijn is gehaald, dwingt bewondering af door heft moote hout&nijweric, dlat er op is aan- gebracht. In bet hout zijn eendienpooten1 uit- gesneden, die door de fijnheid van bewer- king d'e bewondering van de beste Japansche kunstenaars zullen afdwingen. Er is een polemiek ontstaan over het ge- vondm borstbeeld zonder armen, d'at volgens sommigen moest dimen om.er kleedcren van den koning aan te passen. Anderen diaarente- gen bewerm, dat het em buste is van de ko- ningin. Het oordeel van de experts is evenwel nag steeds, dat het beeld dm koning voor- stelt op 18-jarigen leeftijd. De gevondm faience-ringen zijn zeer meric- waardig. Zij zijn fraai met diverse figuren bewerkt. Ziji gelijken op modenic vingerrin- gen m zijn vervaafdigd uit een stuk turkooi- zenblauw materiaal met ingegraveerde bloe- mm. De ringen zijn zoo nauw, dat zij al leen aan de pink van een tegenwoordige vrouwmhand zouden passen. Behalve een aantal losse ringen werd ook 'n snoer wan deze ringen aan een) stuk rond linnen beves- tigxt gevondm. Mm heeft besloten, om de voorwerpen, die zeer zorgvuldig in Hsten zijn verpakt, per boot naar Cairo te zenden. Die boot wordt door dte Egyptische regeering beschikl'aar ge- steld. Het vervoer per trein is niet alleen te omslachtig, maar ook het laden' eni lossen le- vert te veel gevaar voor de half-vergane voorwerpen op. Bovendiem is de rivier ook dichter bij dan het station, terwijl het mu seum te Cairo eveneens aan het water ligt. De kisten worden door inboorlingen op hun hoofd naaf de aanlegplaaits voor de boot go- dragen. Blijkms em bericht uit Luxor heeft lord Camavon meegedeeld, dat Zondag a.s. de binnenkamer van het graf (waarin mm de sarkofaag meft de mummie van Toet-ankh Amen hoopt aan te treffm) wordt geopend. Daarvoor is thans alles in gereedheid ge bracht. KORTE BERICHTEN. 'De verdragm tusschen de Ver. Staten m Frankrijk ten aanzien der irandaten van de voorheen Duitsche kolonien Togoland en Kameroen zijn in Parijs geteekmd. De Roememsche regeering zet haar po- gingen voort om de Turkm ervan te overtux- geni, dat mkele offers hunnerzijds voldomde zouden zijn voor het herstel van dm vrede in Europa. Dte bewoners van Tmedos hebbm bij de buitmlandsche missies te Athene een protest ingediend tegen het plan Tmedos van Grie- kenland af te scheiden. Het bericht in zak.e het zenden van em economische m financieele missie naar Rus- land is onjuist. Het Hongaarsohe agerotechap is ge- machtigd te verklaren, dat bet bericht, be- treffende de beweerde toebereidselen van Hongarije om dm rijlksbesituurder Horthy tot koning van Hongarije te proclame;.en vol- strekt van alien/ grond is onibloot. In een Londmsch d'agblad was dezer dagen de volgmde advertentie te lezen: „Aan Emma Mills-Martin. Aangezim ii>k gedurmde de laatste tieni jaar niets van je h'eb gehoord of gezien, zal ik binnm het jaar weder in het huwelij'k tredm. J. H. M." De Groote Raad Van- 't fascisme, welke onder voorzitterschap van Mussolini een zit- ting hield, besloot, dat fascisten, dje tevens vrijmetselaar zij.n, zullen moeten kiezm. .tus- scben de fascistisohe partij1 en de vrijmetsela- rij. De wetgevmde vergadering van Mani toba (Canada) heeft een wetsontwerp ver- worpen, beoogmde regeeringsccntrole in te voerm op dm verkoop van sterkm drank. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de zitting van gister was aan de orde de Wijziging der L. O.-wet 1920. De heer Fransen besprak het anhvoord van dm. minister op de door spreker ingezonden nota betreifende de interpellatie van art. 100. De heer Slingenberg (v.d.) moet zijn stem tegen dit ontwerp verheffm. Een wet als deze zal dte meest vitale beliaugen schadcn. Er valt wel op andere wijze bij' het onderwijs te ver- sobermi. Spr. had overwegende bezwarm en wel ten aanzien. vani de uitbreiding vani het aantal leerlkxgen per klas m van het vervolg- onderwij®. Em onderwijzer kan geen 50 leerlingcn be- heersc'hen. Boveridi-en zijn de schoolloikaien niet ingericht op een zoo groot aantal leer- lingm'. Htet subsddie voor het vervolgonder- wijs wil spr. gehandhaafd rim', al haddm maatregelm kunnen worden genome® tegen overdrijving Mevr. PothuisJSmit bewonderde het ont werp evenmin. Op de militaire uitgavm moet bezuinigdl wordm, niet op het onderwijs. Zij ouderschreef, wat de heer Slingenberg gezegd heeft, omtrent de grootere klassen. De heer Heerkms Thijssm pleitte voor het Franscfa op de lagere school, dat tevens em goede® onder grand vormt voor het latijn op het gymnasium. De heer 'Mir. de Veer zeide, dat het ontwerp vele bepalingen bevat, die uitgaven voor de gemeente teweegbrmgm. Daarom staat hij AARSC mmm

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1