DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N.v.Vereenigde Brandstoffenhandel Konlngstr. 6 Tel. 20-23 Fiiesche brug No. 40 Honderd vgf en twintigste Jaargang 1928 YRIJDAG 16 FEBEUARI Uitsjultend prima kwallteit in alle soorten. Dit nummer besfcaat uit 2 Madfin. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uftgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewJjsnummers 5 cents. PRfJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. UuiieiilanU DE BEZETTING VAN HET KUHKGEB1ED. De Berlijnsche correspondent van het Hbld keen gisteren aan zijn o,ad gesemd: Naar lK zooeveu vermeem, bait de hijusregeering met Nederlandsche producenten coatracten afge- s.toien voor de leveling van 50.000 liter meik per dag voor de kinderen in het Ruhrgebied en deeien van het Rijnland. De Duitsciie re geering heeft die mididelen iter besdukking ge steld om deze melk ibegen inlandsche prijzen aan de bevofking te kunnen leveren. De afdeeling Nederiand van d'en Wereld- bond van Keraen hteft tegen Dinsdag 27 de- zer te Utrecht een vergadermg bekgd.1 ter be- spreking van de vraag, welke de houding van het Neaerlandsche voik behoort te zijn ten aanzien van het conflict aan. de Ruhr. Aan verschillende vereenigingen en corporaties is een uitnoodiging gezondten, zich op deze ver- gadenng te doen vertegenwoordigen. In verband met een verordening van de In tergeallieerde Rijnlandcommissie, waarin waarborgen worden gegeven tegen represail- le-maatregelen ten opzichte van het rijiksper- soneel, sctnjnen de Duitsche ambtemaren van het bureau voor uitvoervergunningen te Bad Em9 geneigd te zijn, het werk te hervatten De mijnwerkers in het district Recklinghausen hebben den militairen autoriteiten verzocht, tremens beschikbaar te steilen, waarmede zij zich naar hun werk kunnen begeven. De nar tionalisLische organisaties gaam voort met het terroriseeren der bevolking door allerlei be- dreigingtnzij gebruiken zelfs geweld om de steeds in aantal toenemende behoeftigen wr- wijderd te houden van de soepuudoelingen. Het mcerendeel der arbeidters hteft het werk neergelegd uit vreas voor repriesaililes. (Dili is een med'edeeling uib Framsclie bron.) Volgens de Kolnische Ztg." is Maandag- midd'ag cen politiestoomboot, die de Fransche vlag voerde, in het gebied1 van Keulen geko- men om de kolen van eene voor ftalie bestem- de lading als bunkerkolen te requireercn. De Engelsche rivierpolitie moest verhinderen, dat er nog meer werden in beslag genomen. Van de 31 te Gelsenkirchen gearresteerde Schupo-bcambten zijn gister 16 weer op vrije vocieu gesteld. In een schrijven aan den Senaaf decide de Fransclie minister van oorlog mede, dat in verband met de bezetting van het Ruhrgebied het spoorwegpersomeel, dat voor een instruc- tieperiode onder de wapencn is geroepen; voorloopig in di'enSt zal worden gehouden. Het verblijf ondier de wapenen, van dit perso- neel zal echter strikt worden beperkt tot den duur, welke noodzakelijk is om de aflossing door vrijwillig spoorwegpersoneel te verzeke- ren. Uit Wedau zijn weder drie kolcntreinen en uit Herang twee vertrokken. Vijf trcinen met cokes en steenkool zijn aangekomem. E>e controlepostcn te Scharnhorst consta- teerdien, dat een trein met meel door de con dole is gereden, Wat den telegraafdienst be- treft, is de toestand niet gewijzigd. De tele- grafische verbinding tusschen hiet bezettings- leger in het Ruhrgebied1 en het Zuiden is af- gesneden. De Engelsche telcgraafverbinding in dezelfde zone is eveneens verbroken. De Intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft aan den Duitschen rijkscommissaris voor het bezette Rijintand, prins Von Haitzfeld, de mo dedodeding van de bezetting van Wezel en Emmcrik doen toekomen met het verzoek, de Duitschc regeering te wilkn, uitnoodigen, de noodige stappen te nemen opdat in genoemd'e steden incidenten zullen worden vermeden. De rijkscommissaris heeft evenwel geweigerd, de rijksregeering van de door hem ontvangen medededing op de hoogte te steilen. Hij heeft er op gewezen, dat zijn bevoegdiheden zich al- lecn tot het oude*bezette gebied beperken. De optimistische berichten omitrent de wetr- kirig van het uitvoerverbod1 vo-or mctaalwaren wordten van de zijde der betreffende indus- trieen met klem tegengesproken, zegt de bij- zondere correspondent van de Tel. In een schfijvcn van het Verband fur Klein- industrie wordt er op gewezeni, dat roeds se- dert ccnigen tijd de werkloosheid; in een aan tal belangrijke takken van ind'ustrie toeneemt Zoo moest in de draadfabrieken in het dis trict Hamm en in de kleine stoalfabrieken der districten Solingen en Ohligs de arbeidstijd teeds met 60 pet- worden vermiinderd. Men verwacht voorts, dat de texttel-industrie van Elberfe'd en Barmen en de klein-industrie in iiet district Hagen wegens gebrek aan ko len en wegens den gebrelckigen aanvoer van nalf-fabricaten binnenkort zullen worden stil- geterrd Te Essen heeft eene protest-staking pOaats van de stedelijke beambten en geem.ployeer- den ten'gevolge van dte arrestatie van den' bur- gemeester, Schafer. De Fransche post en leg- gen zenuwachtigheid' aan den dag Fransche troepen begaven zich naar de restaurants en verlangden dranken Het bedrijf in de restau rants is daarop terstond gestaakt De Fran- srhen nemen waren. zonder te betalen. Men heeft den indlruk, dat men' met eene provoca- tie-manoeuvre te doen heeft en vreest, dat al deze gewdddadlen tot eene gwaariijke tegjen- Directeur: O. H. KRAK. actie zouden kunnen leiden. De kantoorlokalen der Rheinisch-Westpha- lische Ztg, zijn nog steeds mdlitair bezet. De Essoner Allgtmeine Ztg. is van af 15 Febru- ari voor 2 weken verboden. De lokalen der groote uitgeverszaak Girardot werden door 30 soldaten bezet; het geheele bedrijf moest binnen een half uur ontruimd worden. In al hunne soberheid gevcw bovenstaande mededeelingen tqch een goeden kijk op de Stemming in Essen, waar voor ernstige .ge- beurtenissen gevreesd wordt. Een opvoeiing in den stadsschouwburg van „WUlem Tell" leiidde Woensdagavond al tot een grootsche betooging. De overvolle zaal zeide staande den eed' op de Rutli na en, zong het lied ,.Deutschland, Deutschland iibcr alles". (De eed op de Riitli iuidlt: .,Wir wollen sein ein einzig Volk von Briidem, In keiner Not uns trennen und Gtfahr") De stads schouwburg is sindsdien militaix bezet, even- als het raad'huis. Ook te Bingen is weer een incident voorge- vallen1, dat zdcer kwaad bloed zal zetten. Een 22-jarig schipper, die op weg naar zijn in den Rijn liggend vaartuig in de nabijheid' van oen Franschen post kwam, werd door bajo- netsteken levmsgevaarlij'k gewond en1 is ster- vende in het ziekenhuis opgenomen. In het spoorwegverkeer in het bezette ge bied is nog geen wijziging gekomen en de staking is, behalve in de Engelsche zone, alge- meen. De intemationale trcinen worden groo- tendfeels door Fransch personeel bed tend. Er rijden verscheidene sneltreinen, hoofdzakelijk voor militair Nervoer Buitenlanders kunnen echter op vertoon van hun pas van deze trei- nen gebruik maken en meestentijds worden er eveneens Ehiitschers vervoerd. De bezetting van Wezel en' Emmerik oefent tot nu toe geen invloed uit op het spoorweg verkeer naar ons land, Tot dusverre zijn vol gens informatie te El ten al le treinen volgens de dicnstuegeling vertrokken'. DE MELKVOORZIENING IN HET BEZETTE GEBIED. De melkvoorziening in het bezette gtebied is volgens het Hbld. in een zoo kritiek sta dium gekomen, dat de kinderen beneden de 2 :aar slechts Liter melk per dag ontvangen Gister hebben de Franschen bovendien een voor Barmen bestemden melktrein in beslag Ten omen. DE MIJ'NIWERKERS IN HET RUHRGE BIED. De Heerlensche correspondent van ,Ttet Volk" schrijft aan dat blad Zaterdag vergadert te Amsterdam het >In- temationaal Mijnwerkerscomite ter besipre- king van die positie der mijnwerkers in het Ruhrgebied. DE FRANSCHE DELEGATIE TE LONDEN.. De Fransche delegatie, die td London is ge komen, om met de Britsche regeering bespre- k.ngen te houden, had gisterochtend eene conferentie met eenige Britsche ministers in Downingstreet. De Fransche delegatie bestond uit Le Tro- cqeur, minisiter van openbare werfken, em ge- neraal Payot, die belast is met de regeling der verbindingen in het Ruhrgebied, verge- zeld van graaf St. Eulaire, den Franschen ge- zant. De Britsche ministers waren Bonar Law, Curzon en Lord Derby, minister van oorlog De conferentie werd fen slotte ver- daagd tot Vrijdag, terwijl geerne mededeeling werd gedaan aangaande de verhandelingen. Naar de Vossische Ztg. uit Parijs ver- neemt, wachten de politieke kringen in Parijs met groote spanning het resultaaf dler verhan delingen van Le Trocquer te Londen af en zijn geneigd. aan te nemen, d'af de spoorwvg- kwestie slechts als voorwendisel geldt en Le Trocquer de opdracht heeft, te Londen de mogelijkheid van Engelsche iinterventie na te gaan, ten einde eene ontspanning tusschen Frankiijic en Duitschland teweg te brengen. DE ONRUST IN IERILAND. De „DaiLy Mail" meldt, dat 'De Valera een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij zegt zich te wiOen neerleggeni bij den uitsl'ag van een plebisciet ond'er net Iersche volk, om te best'issem over den regeerinlgsvorm van Ierland, nl. republiek of vrijstaat, indien En- gelandl eveneens zich verpilicbt zich bij 'it re- sultaat neer te leggen. Dat dit nog niet veel op. het neerll'eggen der wapenen ldjikt, getuigt 'het volgende: Ongeveer dluizend man van de Ierfeche re- geeri'ngstroepen zijn geconcenitreerdi in het gebargte van Arigne in het graa'fschap Lei- trim, waar de beruchte rebelllenleider Bofin zich met zijn aamhangers bevindt, en waar de opstandelingen zich in holer over een grobt en schier ongenaaikbaar gebiecf hebben .ver- deeld. De regeeringstroep'en, die van igeschut zijn voorzien en door een aantal Vliegtuigen worden bijigestaan, zullen een moeildjke taak hebben met het aanvallen dezer rebel ten. Toen gistermorgen de mailboot uit Engeland te Kingstown aamkwam, legden regeerinigs- troepen beslaig op die pakken Daily Mail", die naar Ierland waren gezomden. Ongeveer duizend man van de Iersdhe regee» ringstroepen zijn geeoncaatreerd in het geberg« te van Arigne in het graafeahap Leitrim. waar Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. de beruchte rebellenleider Bofin zich niet zijn aanhangers bevindt, en waar de oprtandelin. gen zich in holen over een groot en achier on» ger.aakbaar gebied hebben verdeeld. De regee« ringstroepen, die van geschut zijn voorzienn en door een aantal vliegtuigen worden bijgestaan, zullen een moeilijlke taak hebben met het aan« vallen dezer rebellen. Toen Woensdagmorgen de mailboot uit En» geland te Kingstown aankwam, legden regee< ringstroepen beslag op de pakken ..Daily Mail" die naar Ierland waren gezonden. GUNSTIGE VOORUITZICHTEN IN TSJECHO.SLOWAKIJE. De „N. Fr. Presse" meldt uit Praag, dat de crisis in de Tsjechisohe Industrie minder ern» stig wordt. De Skodadabrieken te Pilsen heb« ben groote bestellingen uit Zwitserland, Enge» land, Zweden en Denemarken ontvangen. Een der grootste glasfabrieken zal dezer dagen het bedrijf hervatten en vele hoogovens zijn weer in werking gesteld. PQLENI E1SCHT INLIJVING1 VAN POLENI. De Poolsche Kamer van Afgevaardigdea heeft met algemeene sitemmen; een- resolutie aangenomen, waar,bij goed'keuring door de ge- allieerden wordt geeischt van de mllijving van het gebiedi van Wilna bij de Poolsche repu bliek, terwijl tevens het daadwerkelijk en vol- iedig gabru'ik van de haven van Memel wordt gevraagid. OOMMUNISTISCHE ACTIE INi ITALIE Een telegram uit Mifflaan aan de „Messa- gero meldt, dat de politic een aantal kisten rr.et bommen en projeclielen en machinegewe- ren heelt on'jdtekt in een ondaraardsche zaal, waarin de oommunisten zich alle avomden vereenigingen. De carabimeri deden 40 ar- restaties. MEME'L EN LTTAUDN. De diplomatieke red actear van Havas meldt, dat de ambass" "sconferentie de re geering te Kofmo meedeelde, dat zij van plan is de haven van Miemel te laten onder souve- reiniteit van Litauen, op voorwaarde, dat de Litausche regeering zich verpliclit tot zekere waarborgen betreffende faciliteiten voor de schcepvaart, het transitoverkeer enz. voor de buursmten. Indien de regeering te Kofno de ze waarborgen geeft, zail de intergeallieerde oommiissie, voorgezeten door Perisne, haar 'taak beeiod'igien. Litauen zou dan de jure er- kend worden BELG1SCHE IMDUSTRIEELE N TE PARIJS. Te Parijs worden drie Bedgisohe groot-in- dustrieelen verwacht, die volgens opdracht der regeering met vertegenwoordigers der Fransche groof-indiusitrie moeten onderhande- len over de mogelijkheid van rech'tstreekschen verkoop der Ru'hrproducten. De Belgisehe minister-president Theunis, die gisteren te Parijs verwacht werd; is niet aangekomen. Hij moet zijn reis voorloopig tot de volgende week hebben uitgesteld. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN WESTaEUROPA. In een huis in Tynemouth Street was cen lekkago aan de gasleiding waargenomen. Een inspecteur van de gasfabriek werd ontlboden en deze stond juiet naar de lekke pijpleiding te kijken, toen de ontploffing plaats vond. Hij werd onmiddellijk gedood. Aoht bewoners van het huis liepen verwondingen op, en wanneer men de kracht van de ontploffing nagaat, moet men zich verwonderen, dat het aantal slachtof. fers niet nog grooter was. De 'huizen in den omtrek triiden op hun grondvesten als bij een aardibeving en uit de puinihoop, die van de twee vemield© huizen overbleef, sloegen me. tershoog de vlammen. In de heele buurt bleef geen ruit heel. DE R EA'CTIONN AI RE HETZE IN iBEIEREN. Te Miinchen is een 17-jarige hoogere-bur- genscholier in hechtenis genomen, die met het plan rondliep, den sodalistischen afge- vaardiigde Auer om het leven te brengen al- dius meldit de Tel. De jonge heethoofd belhoort tot venschillLenrie rechtsradicale organisaties en heeft in een ireactionnaire partijgroeip, die zich ,ipoLitieke stamtafel" noemt, het moord- plan besproken en voorbereid. In verband met dit moordplan zijn tot dusver 9 personen gearresteerdl; 4 ihiervan zijn reeds aan het volksgerecht overgeleverdi en zullen spoedig ■terechtstaan. Naar ^emdd wordt, zijn in Beieren leiders van de Hongaarsche monarchisten aangeko men, die ergens in, de buurt van Miinchen besprekihgen voeren met de le'dors van de Beiersdhe monarchistische partij. Men be- weert, dat die Homgaansche monarchisten streven naar eeni nauw samengaan met de Beierache monarchisten. Het jongmensch heeft onomwonden zijn voornemen beikend. Aanvankelijik had hdj Auer willen vergiftigen, doch naderhand be- sloot hij; hem op ziijni bureau dood1 te schnefcen Alle tot diusver gearresteerden zijn jeuigdige personen. DE AMIERIKAANSCHE SOHEEP- VAART. Lasker, de voorzitter der sdieepvaartcom- missie voor dte Vereenigde Staiten, hee£t beslo ten president Handing aan te bevelen een proclomiatie uit te vaardigen, waarbij de Fif lippijne worden opgenomeni onder de „Coast- wise law" (kuinstvaariwet), daar de scheep- vaairtooromissie in staat is om een volledigen d'ienst te garandceren tusschen de Fi'lippijnen en de Amerikaansche haves. Oder de Amerikaamsche „Coastwise Law" wordt alleen aan schepen onder Amerikaan sche vlak foegesi'aan om vrachten1 en passa- giers tusschen de Amerikaansche havens te vervoeren. iDE HIUL'P AAN OOSTENR'IJK. De Reichspost sdirijift aangaande het be- richt, dat Holland met 400.000 pond zal deelmtemen aan het eerste deel van het Oosten- rijksche crediet. dat de betrekkelijk zeer ster- ke deelneming van Holland een bl'ijk is van de, warme belangstelling, die het edeimoedige Hollandsche volk voor Oostenrijk heeft. Het blad schrijft!,, d'af Zimmerman, een der voor- aanstaande burgers van Holland, de zorg en verantwoordelij'kheid voor de uitvoering van het programma van1 Geneve met de Oosten- rijksche regeering detelt. Het blad' betoogt ver- der, dat' de Hollandsche financiers aan, bet hoofd van het bankierahuis Hope en Co. bij al hums ympathien tot adieve deelneming besloten door de erkenmling, dat Oostenrijk de werkzaamheden tot wederopbouw met ernsf en betrouwbaarheid doorvoert. 'De Reichspost oonstateert ten slotte, dat het geheele interim- cnediet gewaatborga en de Oostenrijksche staathuishouding tot het aanvang van den zo- mer gedelot is. DE ENGELSCHE POLITIEK TEGENOVER DE TURKEN. De jongste debatten over de conferentie te Lausanne in de beide HuiZen van het Engel sche parlement brachten aan den dag dat de politick der regeering bij de leidihg der on- derhandtelingen den bijna eenstemmigen stcun cmdervindt van de openbare meening in Brit- tannie. De edelmoedighcid van de concessies der geallieerden aan de Turken werd niet in twijfel getrokken en het verlan'gem der Brit sche gedelegcerdten om den vredc tot stand te brengen werd ten voile door alle partijen er- kend. Echter werd twijfel te kennen gegeven, of de waarborgen, aan de buitenlandfeche ge- meenten verstrekt, voldoende waren,. Lord oacy mrak als leider der officieele oppositie ;n het Hoogerhuis als ienrand. die de politiek, rwelke de Britsche regeering had: gehandhaafd., geheel en al steunde, d'och in zijne zorgvul- dig overwogen goedkeuring van den' toestand verklaarde hij, dat op het punt der capitula- tien de geallieerden tot de uiteirste grens hun- ner concessies gegaan waren. Het was. naiar hij er biivoegdte, noodzakelijk, dat, indien het nieuwe Turkije zou herleven en bloeien; de buitenlandsche handel was verzekerd en men eevoeldte. dat de reehtvaardigheid op onpar- tifdige wijlze zou worden betracht. De veranfwoordeliike bladen, bliiven in hun ne commentaren evenzeer den nadnik leggen on het dringende belang. dat Turkije de han delswereld vertrouwen inbotezemt. Naaa* door Iiet wordt uiteengezet, kan dit alleen verkre- geni worden' door jud'icieele en financieele clausules, die de nood'ige beschenningsttnaat- regelcn verschaffen. OORLOGSMISDADIGERS. De krijgsraad te Amiens heeft bij verstek drie vroegere Duitsche militairen veroordeeld, n.L sergeant Joosoh, kapitein Sohmitz en de soldaat Wartli, sohuldig aan oorlogsmisdadea in Frankrij'k. De eerste twee werden yeroor. deeld tot twintig jaren dwangarbeid, de laatste tot den doodstraf. Joosoh, een Duitsohe gen. tferme, heeft in 1917 te Plomion een man ge» dood en een vrouw gewond; Schmitz van het 48ste regiment infanterie, heeft een hu(s go* plunderd; Warth heeft verscheidene .burgerlij. ke gevangenen op het fort Hirson gemarteld; twee ervan zijn gestorven wegens de mishan.de. lingeo, een werd verminkt aan de hand, eea andere werd kranJczinnig. KORTE BERICHTEN. Op verzoek der Oostenrijkscbe regee ring zal Geneve een gedenksteen plaatsen aan de Quai du Mont Blanc op de plaats, waar keizerin Elisabeth van Oostenrijk in 1898 door een Italiaanschen anarchist werd ver- moord. Richaid Acton, lidl van den Transvaail- schen provincial en raad, die terechtstond co der heschuldiging, bij het oproer te Johan nesburg de oproerlingen van mimitie te heb ben voorzien, is veroordeeld tab tien jaar go vangenisstraf ea een boete van tweehonderd pond sterling. De commissie voor const!tutioneele aan- gelegenheden uit dten Beierschen landdag heeft den St. Joseph-d!ag (19 Maart) op ver- langen van het Episoopaat met slechts een stem meerderheid tot wetttelijken feesldag ver- klaard. Ondanks de onderwerping van ver schillende stamhoofden, is in Marokko een Spaansche militaire patrouille onverhoeds aangevallen. De kapitein werd gedooa2 on- d'erofficieren en 3 soldaten werden ernstig gewond'. 1 De burgerij van Adana heeft Moestafa Kemal een boerderij ten geschenke gegeven. E)eze bevindt zich op 8 K. M. afstand van de stad, werd in 1914 op 50.000 Turksche goud- pondten geschat. Vijandelijkheden worden gemdd van de frens van de Nlocravan-provincie tusschen zechwane em de Chineesohe troepen van go neraal Woe-Pei-Foe. De staat van beleg is af- gekondigd. Er werd beweerd, dat Kussische kroon- juweelen verborgem zouden zijn in de lij'kkist van, den zeemam James Jones, op het kerkhof in Brooklyn. Op bevel der regeering is de kist opgegraven en' geopend, doch men heeft niets anders gevonden dan het stoffelijik oversdiot. Volgens te Warschau ontvangen berich ten heeft Litauen de lichting 1902 onder de wapeneni geroepen. De Japansohe regeering blijkt bereid te zijn, Noord-Sachal'n te doen ontruimem zon der eerste schadel'oossteTling te htebben gekre- gen, voor dte te M'kolajewsk georganiseerde massa-moorden, fen einde daardoor het her- openen van de onderhandelingen1 met Rus- land mogelijk te maken. iHlet „Petit Journal" vertelt dat dte lezin- gem aan de Sorbonne en andere insteHingen voor hooger oinderwijs voortaan per draad- looze .telefoon zullen worden verspreid. De stcenkoolvooruitzichten van de gou- vemementsmijnen zijn aanmerkelijk vrbetrd, ald'us wordt uit Wel tevedem gemeld. De eeds in ovtrweging enomen slui'ting van enkele mij nen is onnoodig. De buitenlandsche vraag op de kolen- marktv an Newcastlte is sterker dan ooit. Du i tschland is een1 groot afmemer even als Belgie en Nederiand. Er is ook veel vraag van Fransche zijde Volgens „E1 Debate" zal de regeering den Spaanschen koning vragen een besluit te teekenen om de Kamer tegen half. Maart ie ocitbindten. Naar uit Weltevreden wordt gemdd zul len dte ambtenaren vermoedcrijk bij de verla- ging van de bezoldigingsschaal hetzelfde trac- tement behoudten, dat zij thans hebben. De nieuwe regeling zal alleen' worden toegepast bij promotie en periodieke verhoogingen. Een nieuwe vermindering van bijna 24.000 blijkt uit de djfters over dte ingeschre- ven werkloozen in Groot Britannie. Het to- taal aantal werkloozien bedraagt thans 1 386.000. Daar Tteon Bourgeois zijn ontslagaan- vraag voor het presidentschap' van den Se naat heeft herhaald, wordt verwacht dat een nieuwe president gekozen zal wordlem. Woensdag is brand uitgebrokm in de inrichtingen van de Ammour Packing Cy. te ALKMAARSCBE COURANT Volgens een nieuwsbureau te Berlin is op een te Essen gehouden communistisohe confe« rentie besloten, daar ter stede een filiaal voor WestfEuropa van de communistisohe interna, tionale op te riohten. Alle weaken en orders der Derde Intemationale gaan voortaan uit van het WesbEuropeesche centraalbureau te Essen, als voorzittera waarvan fungeeren de bekende conwnunisten Brandler, Klara Zetkin en het Engelsche parlementslid Newbold. DE FRANSCHE MIJNWERKERS. Het bestuur van den Bond van socialistisohe mijnwerkers in Frankrijk, aangesloten bij de C. T. G., heeft een mode aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken naar een redelijke loonsrverhooging. De bond van extremistische mijnwerkers heeft, naar aanleiding van het stilzwijgen van tiet comit6 van mijneigenaars, besloten dat de algemeene mijnwerkersstaking Vrijdag zal ibeginnen. Deze bond is echter een organisatie van weinig beteekenis, die slechts een gering aantal leden telt onder de mijnwer. kers in het Noorder departement en in het de« partement Pas»de«Calais. DREIGENDE MIJNWERKERSSTAKING IN TSJECHO.SLOWAKIJE. Volgens het comimunistische blad „Rude Pravo" is het waarsahijnlijk, dat in het mijn. gebied van Ostrau eerlang een mijnwerkers. staking zal uitbreken, De werkgevers willen den werktijd in de mijnen, die tot dusver op zes uur per dag was bepaald, verlengen, ten einde daardoor de productie te kunnen opvoe. ren. De arbeiders verzetten zioh hiertegen. Het blad spreekt de meening uit, dat een eventueele staking in het Ostrauer mijn. district zou kunnen leiden tot een algemeene mijnwerkersstaking in geiheel Tsjecho»Slowa« k(je. GASONTPLOFFING TE LIVERPOOL. Te Liverpool heeft eergisteravond, naar de ..Daily Chronicle" meldt, een geiweldige gas. ontploffing plaats gehad, waardoor 6en per. soon werd gedood, aoht gewond, terwijl twee woonhuizen geheel werdeta. vennieid en aea derde ernetig besehadigd.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1