DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor levering van alle soorten DRURWERK is ook uw adres N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms, GOSTEH ZOON, Yoordam G 9, ALKMAAR, No. 42. Honderd yfif en twhitigste Jaargang. 1923 19 FEBRUARI MAANDAG Dit nuffloier bestaat uit 2 bladen. Abonuementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijgn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRA'K. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE BEZETT1NG VAN NET RUHRGEBIED. De bijzondere correspondent van de Tel heeft tea onderhoud genad met generaal De- goutte, den opperbeveiiiebber van de bezet- uugstrocpen m Rijnland en bet Ruhrgebied, aieu laij vroeg naax den' toestand in bet oezebte Duitschland Daaromtrent deelde de generaal am. mede te gdooven dat1 de Duitschers bet niet lang meer zullen uithauden. De Duit- schers moetea toegeven. Zij kunnen bun verzet misschi'en nog een tijdje valhouden, maar zoo heel lang toch niet meer. Het be- teekent imm-ers de mine van de indlusrie! De mijindirecteuren zijn mat de mijinwerlkers overeengekomen, dat de laatsten eerlang twee maanden vacantie krijgen', een maand verlof, die zij nog tegoed hebben van vtrleden jaar en een maand, die zij reeds nu krijgen voor den a.s. zomer. Denk eens aaim al die onaange- depost zulk een mpatregel voor de mijndiroc- teurcn is! En denk eens aan al de cnaange- naamheden, die deze toestand veroorzaakt aan vaders van -gezinnen. Neem Krupp, hij is ergens in bet buitenland, de hemel weet waaren ook een massa andere men- schen zijn aan bun gezin onttrokken Stinnes z'n booten varen niet meer op den Rijn Thyssen's mijnen maken geen winstU voelt toch wel, dat k u n n e n zij toch niet valhouden. Daarvoor zijn de gevolgen toeh veel te onaangenaam en te schadelijk! Hon- derden ambtenaren zijn uitgezet; hun oinder- geschikten hebben hun leiders verloren, weten niet meer, wie zij moeten gehoorzarnen Neen, ik herhaal, ze zullen bet misschien nog 'n tijdje kunnen uithouden, maar toegeven moctenze. Wanneer dat zal gebeuren, achtte de gene raal een kwestie van moreel Als het op ma- terieele dingen aankomt, kan men er wel eens 'n slag naar slaan, maar niet als 'it aankomt op't moreel. Er is raids van te zeggen. Op bet oogenblik houden de Duitschers in ieder geval nog Rink stand. Maar er zijn toch al wel dingen, die er op wijzen, dat sommige kringen den tegenwoordigen toestand buiten- gewoon onaangenaam beginnen te vinden-, en inzien, dat het standtpunt „Er bestaat voor ons geen vredesverdrag meer", dicnt te worden vervangen door het standpunt: „Wiji moeten met de Franschen enderhandelen". Maar wij haa&ten ons niet. Wij zijn zeker van onze zaak, voegde gbneraal E>egoutte er aan toe En bovendien hebben wij het recht aan onzen1 kant. Ik weet wel, dat een deel van de wereld van een andere meeningi is, maar ik gelooi ernstig, dat wij, na zoclang tevergeefs gewacht te hebben op de vervulling van Duitochland's beloften, het recht hlaclden tot deze expeditie. En als rruij m e e n e mi het recht te hebben. dan staat dat natuurlijk voor ons ermede geldjk, alsof dait zoo is. Als de Duitschers over duizend jaar nog niet hebben betaial'd, zullen wij' hier over dui zend1 jaar nog zijn! Aan welke voorwaarden moeten de Duit schers voidoen, opdat de onderhandelingen tusschen Berlijn en Parijs kunnen worden hervat? vroeg de persman. Dat is heel eenvoud'igze hebben- maar te verklaren, dat zij a 11 e verplichtingen volle- d'ig zullen nakomen, antwoordde de generaal. Zij moeten zich gewonncn geven. Ik stel mij voor, dat de Duitsche za.akgelastigde te Parijs op een goeden dag in den* een of ande- ren vorm aan de Fransche regeering zal te kennen geven, dat de Duitsche regeering het hopelooze van den strij'd inziet en met ons praten wil. En als de Duitsche regeering bereid blijkt, het vredesverdrag in zijn vollen omvang uit te voeix n, zullen de troepen zich dan uit het Rurhgebied terugtrekken Dat is een vraag, die gij aan den heer Poincare moet stellen. Ik voor mij meen, dat wij niet langer met Duitsche beloften-zonder- meer genoegen kunnen nemen. Er is toch nog niet veel, dat wijst op een handelbaarder worden van de Duitsclhers, al will generaal Degoutite di-t ook laten- voorko- men De enkele dingen die hem in het geiiijk stellen, zijn het beslmt van den direcieur det. douane te Bochum om voortaan mededeelin- gen der bezettingsautoriteiten in ontvangst te nemen, zelfs wanneer zij in het Fransch zijn gesteld, en het bericht dat de winkeliers te Essen weer beginnen) aan de Franschen enBel gen te verkoopenzij- verklaarden- dat ze niets liever wilden d'an verkoopen, maar dat ze go- terroriseerd worden-door de natioaalistische organisaties. Maar overigens spreken alle berichtea den generaal tegen. Te Essen zijn de miten van een1 handelsin- richting ingegooid op grond1 van de bewe- ring, dat die in rich-ting op tc goeden voet met de Franschen stond. De directeur protesteer- de en verklaarde een vervolging te zullen in- stellen tegen degenen, die then laster verkon- digden. Regceringspresident Grutzner is Uitgewe- zen ingevolge een voor de geallieerden belee- digend protestsch-rijven naar aanleiding van de arrestatie van den burgemester van. Duis- burg. Te Fiscal zijn het stadhuis en de stads- schouwburg nog steeds door Fransche troe pen bezet Het gemeentebestuur heeft aan de bezettingsautoriteiten gevraagd, of de bezet- ting van het raadhuis is geschied' om con- trolc op het bestuur der gemeente te kunnen uitoefencn. De bezettingsautoriteiten ant- woordden op deze vraag in ontkennenden zin vn verklaaiatn, dat het een tegemnaauegei gold irlet electrisch licht in het raadhuis is door de soidateu afgesneden. De veruchiting van net gehouw geschiedt thans zooveel ails moge- ujk is met gaslicht. De Schupo-beambten hebben besloten, den dienst te iiervatien, ofschoon hieromtreot geen afspraak met de bezetungsmacht is ge- maakt. De stad Gelsenkirchen heeft die 100 mll- lioen mark boete, waart-oe zij werd veroor- deled wegens de bloedige botsing tusschen Schupo-beambten en Fransche soldaten, nog niet betaald. De stad is in v-erband hiiermede door pantserauto's en cavalerie bezet. Aan de spits der cavalerie, die de stad binnenruktie, ging als gijzelaar, begeleid- door twee Fran sche officieren, de commandant der plaatselijh ke Schupo, Culow, die voor eenige dagen was gevangen genomen. Het station werd bezet en de kas in beslag -genomien. De stationschef en de beambten aan de kas werdlen gearresteerd en niemand mag het station meer binnen- gaan. Verder werd de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Bioscopen, cafe's en1 alle andcr openbare gelegenheden zijn door de Franschen gesloten. In een modedeeling, die de Franschen lieten aanplakken, verklaren zij, dat zij Gelsenkir chen niet zullen verlaten, voordat.de honderd^ millioen mark betaald zijn. Alle hotels zijn in beslag genomen De reizigiers moesten, nadat de inhoud van hun keffers was nagekeken, de hotels verlaten. Van Fransche zijde wordt medlegedeeld, dat de Franschen- te Gelsenkirchen bovendien nog 110 milTioen mark in beslag hebben geno men, bestemd voor de uitbetaling der locnen aan (stakende) spoorwegarbeiders, terwijl zij te Trier 250 millioen mark in beslag hebben genomen. Volgens een officieele Fransche mededeeling zou te Gelsenkirchen een Schupo-beambte oip een Franschen schildwacht hebben. geschoten. De dader werd gearresteerd. Te Bochum verscheen Zaterdhg aan de Prinz-Regent-mijn een afdeeling Fransche troepen van vijf man am hout te laden. Het personeel weigerdie om ire de niijn af te dated en de poort werd' gesloten de Franschen gin- gen daarop heen, doch keerden spoedig met verstcrking terug De pocrt, die toegang geeft tot de mijnen, werd door het vuur van maciiinegeweren vernield. Drie kogels troffen eem jongen arbeider van vijfti en jaren, die spoedig daarop stierf. Bovendien werd een arbeider gewond Het person-eel daalde ook des midtfags niet in de mijn af. Een Fransclie mededeeling zegt, dat van een doode of ge- wonden geen spoor is ontdekt. Volgens een bericht -aan de „Koln. Zeitung" uit Dussecdorf, gaan ook daar de Franschen over tot het in beslag nemen- vail levensmid- delen. De „K61n. Zeitung" deelt mede, d!at het hoofddouanekantoor te Diiren bezet is door de Franschen. De hoofdinspecteur bij de dou- anen, Fritzel, is uitgewezc Het ataats-entrepot voor alcohol is in be slag genomen en de douane-beambten hebben 18 milli'oen francs aan rechten gebeurd, zegt een Havas-bericht uit EXisseldorf. lemand, die onbekend wenscht ie blijven, een Zwitsersche client van den A. Schaffhau- senschen Bankverein, heeft, volgens de „Koln. Zeitung", een gift van drie miilliocn mark ge- schonken voor het Ruhrgebied!. Twee aken zijn gezonken op het Rijn-Heroe kanaal. De eigenarcn worden verantwoorde- lijk gesteld voor deze daad van sabotage en zijn gearresteerd. Een zeer groat aantal andere arrestaties van andere arbeiders wordt nog gemeld. AlVorens naar Solingen te gaan, waaraan hij met toestemnjing der Engelschen een be- zoek bracht, heeft de Pruisische minister Se vering, onda-nks het verbod', nog een bezoek gebracht aan Dortmund, waar hij ee nonder- houd had met industrieelen en vakvereenif- gingsleiders. De minister drukte zijn voldoe- ning uit over den onverminderden passieven weerstand der bevolking.. Hij zeide dat de re geering al het mgogelijke zal doen om- de be volking te steunen De Pruisische minister van Onderwijs, dr. Boelitz, h-eeft een bezoek gebracht aan het be- zette gebied. Hij heeft te Essen cm te Bochum over verschillende onderwijskwesties bespre- kingcn gevocrd. Voorts Heeft de rijkspostmi- nister Stmgl op 15 en 16 dezer een rcis door het Ruhrgebied gemaakt, waa-rbij1 hij te Dus- seldorf, Duisburg. Miilheim, Essen, Bochum en Dortmund informatics inwon omtrent den dienst. De Berlijnsehe bladen juichen het toe, dat db Duitsche ministers zich niet door het ver bod, het bezette gebied te bezoeken, laten te- rughouden om persoomlijk a-ldaar een ondcr- zoek in te stellen. Bcl'gische troepen hebben gistermougen die Lippe-brug nabij Dorslen overschreden en met een sterke macht Holsterh-ausen en het station HervestDorsten bezet. De toestand in het spoorwegverkeer is onveranderd. Door de bczetting van bovengenoemd station 1-oopt de eenige verbind'ing md: Nederland thans over Haltern en Wesel. Er vertrekken d'ageliiks zes kolentreinen uit Dorsten naar Nederland. Te CrefeldLinn is een Belgische militaiire trein in botsing gekomen met een Franschen levensmiddclentrein. Edn persoen werd ge- dood. Te Dalhausen kwam een Fransche militaire trein in botsing met een trein uit enkel loco- motieven- bestaande, waarbij twee perscnen werden ged-ood en elf gewond. Uit Dusseldorf wortd gemeldl Aan de af- sluitposten zijn 120 wagons met metaalpro- ductcn, die voor uitvoer bedoeld warcn^ te- ruggestuurd. tr werden enkele gevallen van fraude ont dekt aan de Nederlandsche grens, waar trei- nem met steenkool, zoogenaamd bestemd voor Nederland, de grens passeerden en daarna te Borkum werden gefost, waarna de steenkool naar Duitschland werd vervoerd. Eenige schuiten, die ond-er Nederlandsche vlag voeren, werden biuten de douanegrens onder gelijke omstandigheden gelostt. Dc afsluitposten hebben 15 wagons met metaalproducten, 13 locomotieven en 70 le- d'ige wagons aangehouden, die men het onbe- zctte Duitschland trachtte binne n-te bren-gen. De toestand van het verkeer is slcchter ge- word'en," met name in het district Elberield. Te Dortmund is het „Verkchrsamt" bezet. De Franschen hebben- aan alle Duitsche spoorwegarbeiders een bevel doen toekotnen, waarbij hun verboden wordt, betrekkin-gen te onderhouden of aan te knoopen met de spoorwegdirectie te Hamm, waar de uitgewe- zen spoorwegpresident Jahn tracht de leiding in handen te houden1 Elke arbeider, die han d-alt in ovcreenstemming met bevelen van de Duitsche spoorwegdirectie te Hamm, zal zwaar gestraft worden en na zijn straf te hebbe nondergaan, wordeg uitgewezan. Betreffende lict verkeer op het Rhein-Hrrne- kanaal kan worden gemeld!, dat de Franschen er in geslaagd zijn, de sluisdiensten over te nemen. Op alle controle-statians is de cantrble scherper geworden. De correspondent van „Le Matin" te Dus seldorf meldt aan znij blad, dat de Franschen, na het gebouw van de Schutzpolizei bezet te hebben. daar een aantal documentcn ontdek- ten, welke melding maakten van een deel van het programma, dat voor het verzet der vei- ligheidspolitie was opgesteld, en waaruit valt op te maken, wat de rijksregeering voorne- inens is. n.l. het uitlokken van een opstand in het bezette gebied, waarvan de bloedige on- derdrukking, naar zij verwacht, onder de na- ties een strooming van med-elijden met Duitschland' zou doen entstaan. i-Dt verldaart ook, waarom de directeur van een Duitsche cndierneming kort geleden trachtte, die Duit sche journaiisten ervan te overtuigen, dat er held-en en martelaars noodig zijn om Duitsch land en het Ruhrgebied te redden. VERORDEELINGEN IN BEZET GEBIED. Burgemeester Baak en dr. Wulff, zoowcl als de wethouder, kapitein Brohl, alien uit leef, hebben voor den Belgischen krijgsraal te- rech-t gestaan, wegens dienstweigering tegen- over de bezettingsautoriteiten. Zij hadden ge- weigerd1 in Kleef den Belgischen douanebe- ambtcn kwartier te verschaffen, daar deze noch tot de bezetting, noch tot de Rijnland- comimssie behooren. De krijgsraad heeft de drie heeren elk tot veertien dagen gevangenis- straf veroordeled met aftrek van ret voorar- rest. De eerste burgemeester van Ehiisburg, Jar- res, werd veroordeeld tot een maand gevange- nisstraf en moet al de kosten dna-geni. Dr. Jar- res heeft verklaard, dat hij in hooger beroep zou gaan. Ih de uitlegging van het vonnis wordt gegezd dat Duisburg tot het effectief bezet gebied behoort en de miliitaire bevelheb- ber het recht van bestuur en van die berecli ting bezit. D EVOORLOOPIGE SCHULDEN. VAN HONGARIJE. De uit Londen terugkeerende delegatie der gemeente Boedapest deelde mede, dat de Em gelschen het Fransche plan tot del'ging der vooroorlogsche schulden niet aanvaarden, doch een uniforme regeling wen schen, en wel met dien verstande, dat cen buitenland- sche leening in Hongaarsche Kronen moge- lijk is. met vaststelling der annuTteiten, waar- door dan aan de eischen der crediteuren te- eremoet gekomen zou kunnen worden. Dien- tenuigevolge zullen alle ob'igatiebezitters, waaronder ook Zwitsers emu- Nederlancfers, te Bocdlapest m-oeten samenkomen ten einde tot een gemeenschappelijke regeling der vooroor- locrarhe schulden te geraken- DE GRENS R'EIGE L LNO VAN POL EN. De ibezetting van de -neutrale zone door de Poolsoh-e douane- en politie-bataljons, heeft zonden verdere incidenten pi a-ats gehad. De kwestie van die definitieve gr-ensregeling van Polen zal binnemkort door den Volkenibond worden tier 'hand genomen. DE PUNIDEER'INO DER- BRITSCHE SCHULD. De Amerika-ansche lSen.aat heeft de ont- w-eiTp-regeliag der fundeering van de Britsdie schuld, geratificeerid met 70 tegeni 13 stem- men. Er werd een amendement aangenomen volgens hetwelk de democraten vertegenwoor- digd zullen worden in de f-undieeringscommis- sie. Andere -amendementen, waarin o.m. werd vooBgesteld, den' rentsvoet te verfhoogem, wer den verwortpen. Aangenomen werd nog een amendement, waarin bepaald wordt, dat voor regeling met -andere naties de goedkeuring van het Con-gres vereischt wordt, in plaats van die van den president. HET EOYPTISCH'E KONINGSGRA'F. De binnenste Kamer van het graf van Toetankhamen is Vrijdagmiddag geopend; er zijn stel'lages met lijkkisten gevonden, veel huisraad. Bij de ontdekfeingen behoort oo-k een groo- te verguide sarcopnaag; de binnenste kist is echter nog niet geopend. Verder werden er prachtige stiraden gevonden en een groote vaas, die waarschijnlijk het hart en de inge- wanden van Toeta nth amen 'heeft bevat. I-NiZA'MELIN0EN VOOR EX-KEIZERIN ZITA. Volgens een' bericht van het „Neue Wiener Journal" worden door de aristocratic in Oostenrijk en in Hongarije geldinzamelingen voor ex-keizerin Zita gehouden. De ex-keizer- in moet zich in zieer slech-te financieele om standigheden todvindiem en de inzameling geldt slecbts voor de bestrijding der levens- oehoeften van het huisgezin der ex-keizeri-n. IDE AAN1SLAG OlP RASJiIN. De Tsjechiische minister van finanrien, dr Rasj in, is Zondagmiddag overleden iliengevol- ge van den aanslag die gepleegd werd. Hij bereikte den ieeftijdl van 56 jaar. In edn der laatste oogenblik-ken, dat hiji bij wile bewustzijn- was, diicteerde Rasjin aan de behand^lende geneesheeren een laatste mani- fest aain. de Tsjechische natie, hetwelk na zijn dat zij niet verder aan haar dood moest worden gepubliceerd1. In dit mani- j, kon voidoen. fest doet de overleden minister een hartstoch- Volgens een voorloopige ramjnig teldjik beroep op het Tsjechische vol'k, zijr tekort in ronde cijlfers acht dood niaii de oorzaak van het ontstaan van bedra-gen-. Er werd reeds Onze prtjzen zfjn niet hooger dan die van andere drukkertlen. handel- in granen, koiiie, wol, petroleum en metalen. Als oorzaak wordt genoemd speculate van de gra-anafdeeling, die ontzaglijke vaan- koopen in Amerika had gedaan, zonder zich te dekkert, in dollars en in ponden, rokenen- de op een stijiging van dien franc. Daar deze stdjlging uitgebleven is, werden ontzaglijlke sommen verloren. De baniken- eischten zoo aanzienlij'ke waaiborgsommen, dat het ge- h-eele bezit aan baar geld van de firm a wel- dra verzwolgen was en zij- moest verklaren, verbintenissen een burgeroorlog te doen zijn. De Openbare Veilfgheidsd ienst heeft stran ge m-aatregelerij genomen voor de handihaving van de orde. Politic, gendarmerie en een af deeling miliitairen worden gereed gehouden om op het eerste sein de noodige assistentie te verleenenL IDe groote verdienste van den1 overleden mi nister van finanrien bestaat daarin, dat hij de finamrieelen toestand van zijn land, die door de ineenstorting van Oostenrijk in het moeras was ger-aakt, er weer bovenop gehaald heeft, STORMACHTIGE SCeNE IN HET CANADEESCHE LAGERHfUIS. In het Can-adeesiche Lagerh'uis h-eeft de on- afhiarukelijik-e atbeidersafgevaardigde Woods- worth een starmachtige scene ontketend, door een motie in te dienen kxachtens welke Cana da zal zijn eischen op schadevergoed-ing van Duitschland moet prijsgeven. Woodsworth heweerde, dat het Duitsche volik niet verant- woordelijlk was voor den oorlog. Hij besdhu!- digde -Groot-Britannie em andere'landen er van, dat ze voor den oorlog een mi-litaix overvalstpl-a-n hadden opgesteld. IDe minister, van arbeid alsmede een yerte- geniwoofdiger der oppositie, stelden Woods- worth nan de kaak als paridjgangers van het bolsjewisme. De voorzitter verfclaarde dat diens -motie buiten de orde van den dag viel. DE ON RUST IN IERLAND. Te Dublin hebben twee groote ontploffin- gen plaats gehad Een auto met zes jonge manncn hield stil voor het bureau der ver- eenlging van aanhangers van den Vrijstaat. Een der zes mannen stapte ui't en plaatste een mijn voor de voordeur, terwijl de vijf andercn vanuit de auto het gebouw met revolvers be- schoten. Kort daarop had een hevige ont- ploffing plaats De benedenverdiepimg van 't gebouw werd geheel verwocst. Alle vensiters van naburige huizen werden verbrijzcld. Ter zelfder tijd' ('t was zes uur 'smorgens) werd even' buiten EHiblin een spoorbrug op- geblazen. De knal- was zoo heviff, dat hij in liet geheele graafschap werd gehoord. Cosgrave sprak namens de Vrijstaatregee- ring Zatcrdag een laatste woord ten aanzien van den vrede en verklaarde, dat de regee ring vastbesloten was, den opstand te onder- drukken, wat het ook rnochit kosten- Indien die burgoroorlog voortgezet wordt na den ge- steldcn termijn, moeten de bedrijvers voarbe- rrid zijn op volledige straf. Er zal geen bij- eenkomst zijn voo-r onderhandelingen van de regeering met De Valera of andere rebellen- leiders. EEN GEHEEL GEZIN VERMOORD. Te Pientsjkowo (district Posen-Oost) is het geheeie gezin van een eerst voor twee jaren uit Amerika naar Polen teruggekeerdien land- bouwer vermoord gevondien'. l3e landlbouwer, zijn vrouw, een zesjarig d'ochtertje, de beide zoons van vijf en een jaar, een 18-jarig diienst- meisje en een 16-jarigen knecht werden door slagen met een stomp voorwerp op het hoofd gedood. Als vermoedelijke daders zijn twee zwagers van den vermoorden landbouwer ge arresteerd!. EEN TREINOVERVAL. I Op 15 Februari werd het trempersoneel van den personentrein Oppeln'-Beuthen, die 'snachts om 2 uur 40 Oppeln verlaat, gedu- rende dc reis bij de uitoefening der kaartjes- controle dor gewapende mannon zeer ernstig i bedreigd. Aan het station Schakenau ont- stond een geregeld gevecht, waarbij veertien spoorwegbeambten gekwetst werden; het is echter nog niet precies bekend, hoevelen er gewend zijn. Verscheidenen van hen moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Ter be- scherming van het spoorwegpersoneel laat de direriie der riiksspoorwegen de treinen thans begeleiden d'oor gewapende spoorwegbeamb ten. EEN OPZIEMBAREND FAILLISSE- MEiNT TE ANTWERiPEN. Een der belangrijtkste handelsfirma te Ant- werpem de „Comptoirs Wegimomt", beelft haar be talingen gestaakt. Deze firma werd gesticht in' 1010 met een kapitaal van vijf millioen 'francs en hisld rich- bezig met den zou het millioen francs een vergadering van crediteuren gehouden, waarop door de directie van „Oorr.ptoir Wegimomt" voorge steld werd, dc zaak met nieuw k-apitaal te foumeeren. Voor de huidige scihuld zouden aandeelen getre eerd worden. De 1 ans is cen ter kleim, dat de schuldeischers op dit voor- stel ingaan, meemt de Crt. Tal van Antwerpsiche firma's zijin voor aanzienlijike bedragem in deze financieele de- bade betrokken. Onder de voornaamste schuldeisdhers worden ook firma's uit Rotter dam genoemd. Zoo belamgrij-k is deze cata strophe, dat zelfs op de beurs te Chicago de weerslag ervan gevoeld werd. VAN KRANTEN JONGEN TOT MINISTER. Tot minister van Openbare Werlaen en Spoonvegen in Australie is benoemd een zekere heer Stewart. Volgens een door de „Daily Chronicle" ontvangen telegram, is de nieuwbenoemde minister zijn „parlemcntaire loopbaan" aangevangen als ltrantenjongen op de stoep van het parlementsgiebouw DE HOOFDPRIJZEN VAN DE MILLIOENENLOTER11 IN BELGIe. Een der prijzien van 1 millioen francs dter leening voor de verwoeste gebieden, wdke tot duaver nog niet is opgevraagd, is volgens een bericht uit Brussel gewonncn -door een molenaarsknecht te Lombcek-Notre Dame, die getrouwd en vader van drie kinderen is. Tot nu toe zijn die nasporingen, welke ge daan zijn om den winnaar van den anderen hoofdprijs te vinden, zonder resul-taat geble- ven. EEN TOET-ANKH-AMEN-MODE Volgens een telegram uit New-York aan de „Chicago Tribune" heeft de ontdekking te Luxor aanleiding gegeven tot ten nieuwe mo de. Hoeden, japonnen en schoenen worden vervaardigd naar Egyptisch model. Alle bak- vischjes in „Society '-kringen zien ex uit ais echte Cleopatra's. MIJNWERKERSSTAKINGEN IN- NOORD-F RAN KRIJK EN BELGI6. Aan bet bevel tot staken is door het groot- ste ged'eelte der arbeiders in het Fransche Noordeiijke steenkolenbekken gevolg gegeven. In het Anzin-bekken staakt echter slechits een gedeeite der mijnwerkers. Men verwadit,riat in het kolengebied van het department Nord van de 21.675 miinwerkers van de eer ste ploeg 6348 staken. In Anche alleen is de staking vrijwel algemeen. In het bekkeu van Pas de Calais staken 4000 van de 52.000, in Loire 8020. In het mijngebied' van die Borinage in Bel- gie zijn 15.000 mijnwerkers in, staking ge- gaan wegens loongeschil. Zij verklaren, dat verhooging van 5 petwelke hun' door de werkgevers aangebodlen is, niet voldoende is, en dat hun staking in geenerlei verband staat met de actie in het Ruhrgebied. Door deze stakingen, die in Frankrijk en Belgie wel op zeer ongelegen tijdstip komen, nu de aanvoer van herstelkolen zooveel stag nate ondervindt, zal de wenschelijkheid om meer kolen uit het Ruhrgebied te halen, nog dringender worden en zijn zeker strenge maatregelen te wachten om de Ruhr-bezet- ting aan het doel te doen beantwoorden. DE TURKSCHE KWESTIE Ismed Pacha is Vrijdagnacht te Konstau- tinopel aangekomeri. Henderson, de plaats- vervangende Britsche hopge commissaris, vergezelde hem, toen hij zich Zaterdagmor- gen aan boord van de „Guldjemal" begaf, en stelde hem' in kennis met de mededeeling van lord Curzon. dat Groot-Britannie nog steeds bereid is, het vrecfesverdrag te onderteekenen, zooals het te Lausanne aan de Turken is voorgelegd, en waarin er krachtig op wordt aangedrongen, het aanbod te aanvaarden, al- vorens het te laat zou zijn. Ismed Pacha zond aan lord Curzon een op vriendclijken toon gesteld antwoord, waarin hij verklaarde, te Angora de zaak van den vrede te ztfllen voorstaan. Hij had' daama een onderhoud' met generaal Bariington. Ismed Pacha verklaarde. in den loop van den middag via Ismid naar Angora te zullen vertrekken. Hij zou gister te Eskisjehir een onderhoud hebben met. Moestafa Kemal. ALKHAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1