DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SffSftFSSiI op -20f™-' No. 43 Honderd yjf en twintigste Jaargang 1923 DINSDAG 20 FEBRUARI Dit trammer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesidagen, ultgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk /2.50. AfzonderHjke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 6 ZOON, Voordam C9. BuitenlaTid DE B'EZETTI'NO VAN HET RUHRGE- BIE'D. De als zeer belangtrijk geachte uiteenzet- ting van Poiincart voor de commissie voor de buitenlandsche zaken der Fransche Ka-mer over de Fransche actie aan den Ruhr, welke vertklaringeni aanvankdijk werden geweigerd gelijk men wect, is gister dam toch gegeven. mner I word t w HP stelilen met een officieele mededeeling, die echter totaal nietszeggemd is. Hij ging dt aanieiding tot de bezetitimg na, bespeak de kwestie der spoorwegdiensten, het sluiten van het bezette gebied, de kolenrtranspor'.en em de xegding van den uivoer van artikelen uit de metaalindustrie, welke maa.tregelen noodig zijn geworden door den Duitschem weerstandl. 0:a heeft hij uitvoerig de maatregelen be- sproken, die genomen zijn, oin aan de bevol- foing zooveel' moge'lijk het normale leven tfe verzckerem, inaar over de plannen van Frank rijk eni 'Belgie en deze intresseeren toch het meest is geen woord gerept, althans niet operibaar geworden. In een volgende verga- dering, b.v. de a.s. week ,t£ houden, zou Pain care nadere mededeelingen dOen. Waarom is geheimhoudimg verzocht, hoe- wel het1 bier toch een zaak betreft, die van out belang is voor Frankrijk en eigenlijk eel de werelds? Directeur: G. H. KRAK. ■Met zeker leedvermaak wordt van Duitsche zijde aan het Hbld. medegedeeld, dat van de 70 millioen mark, die de Franschen in Gelsen- kirchen in beslag hebben genomen, 50 mil- licen bestonden uit gemcentelijk noodgeld, dat reeds was ingetrokken. Bij de rijksbank en den postchequedienst hebben de Franschen 21 millioen mark in beslag genomen. De „£ssener Volksztg." en de „Bochumcr Anzeiger" zijn verboden Gencraal Degoutte heeft den autoritciten van Essen twee verordeningen overhandigd. ingevolge de eerste zal iedcreen, die hande- lingcn pleegt, welke feitelijk op verraad tegen Duitachlahd neerkomen, door de Franschen tegen Duitsche strafmaatregekn worden be- schermd. De tweede behelst het verbod van uitvoer van metalen, fosforzuur, ertsen, me- taalconstructies, machines en machinecnder- deelen, gereectechappen, electrische apparaten, verfstoffen en afval van chemische bewerkin- gen. Twee maatregelen, die niet zullen nala- tcn kwaad bloed to zetten. De toestand in Jiet bezette Badensehe ge bied heeft eenige verandering ondergaan. Reeds in de laatste cfagen hadden de Fransche troepen zich uit tal van steden naar een aan- tal'dorpen teruggetrakken Nu is ook Offen- burg door talrijke Fransche troepen verlaten. De wachtposten, die nog in d>: stad bij de spoorweggebouwen zijn gehandhaafd, zijn niet meer met geweren gewapendi. Blijkbaar heft deze verandering ten doel, de SDOorwegbeambten en arbeickrs er toe te Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. HjjPPHpiBPPBWBHBWHPPPBIiP^PilHPPHIIiiHPIHPWPPPHPHHBHPPi Wel is bekend geworden, diat hedenochtend1 de brengen, het spoorwegverkeer weer in gang te Fransche minister van fimancLen in den mi- nisterraad buitenigewone credieteni voor de Ruhrbezefciing zal a an vragen. Deze bestaan uit drie categorical. Voor de civiele missies word:i gevtnaagd vijf millioen, welk bedra-g ui t de Ruhrinkomstent moet worden' gedekt en dus slechts een voorechot voor de miilitaire uitgayen is. Noodig is 50 millioen over de maanden Jamuari an Febnlari, waarvan vijf- iiien millioen) afgaat wegens voorziene uitga- ven, die de troepen ook in Frankrijk gekost "zoudten hebben. Voor de spoorwegen wordt gevraagdi 60 millioen. 'Er wordt madruk op gdlegdl, dat de eerste en' laatste caiegorie slechits uitgaven ineans zijn, voldoende voor den geheelem duur der Ruhrbezetting. Alleen de miliiiiaire credieteni zullen ook voor de vol gende maanden terugkomen. Deze gevraagde bedragen zullent onigetwij- feld: wel werden. toegestaan, maar of men na eemiigen itijd niet nog meer zal moeten beta len? Tenmins e de berichten. over eventueele m- terventie zijn nog niet anders dan geruchten •Uit Frankfort wordt gemeld, dat neuilrale mo- genidheden gepolst zoudeni zijn om te weten, op welke basis zijl als tusschenpersoon voor de herva ting van de onderhand lingen zouden kuninen dienst doen,. De IDuiitsche regeering zou zeer getroffen zijn dbor de maatregelen der Fransche autoriteiteni dm het bezelfe ge- bied1 em men zou inzien, dat, indien een gueril- la-met'hode den Franschen al1 zekeren last kan bczorgcn, ze nietiemim niet in staat zal1 zijn heni hum omdememimg to doen opgevem en- op hun 'besluit te doen) teruigkomen. Dit bericht, waarvan, het Hbld. melding maakt, is blijkbaar van Fransche zijde ge- imspireend. Over iliusschentoomst van Amenka wordt medegedeeld, dat te Washington te verstaan zou zijn gegeven, dat zoolang definitieve ver- zekenngem ontbrakem dat limierventie van Ameiika welkom zou zijin, de Vereenigde Sta- ten geen stappen zullen doen ton aamziem van de Europeescne zakeni. Inmiddels btijtft in het Rubrgebiied alles gaan zooals het in de laaiste wekem ging, al leen schijnt er wat meer geweld te worden gebruikt. In de laatste paar dagen zijn er meer diarn 60 personen gearresteerd en1 uiitge- wezem, onder wie een fabrikanit1 te Essen, de eerste burgemeester van Botiirop, enz. In een nota aan de regeeringem to Parijs, Londen, Brussel en aan de Rijnlandcommissie protesteert de Duitsche Rij'ksregeering tegen de ui'twijzing van zooveel ambtemaren, die eenvoudig hun pldcht dedien, alsmede tegen brengen. Het Duitsche spooi-wegpersoneel bliift evenwel zijn eisch tot volledige terug- trekking van de bezettingstroepen uit de spoorweggebomken han'dhaven voor zijn te- rupkeer tot den arbeid1. De Duitsche regeering heeft tot den handd en de Industrie nieuwe instructies gericht in verband' met het door de bezettingsautoritei- ten uitgevaardlgde in- en uitvoerverbod De Duitsche regering verbiedt volgens Ha- vas elken uitvoer.van koopwaren over de Fransche en Belgische grenzen en verbiedt alto handeldrijvenden en indiistricelen in de bezette gebieden, geleverd'e koopwaren in buitcnlandsche deviezen te betalen. De regee ring herinnert er aan, dat de douancrechten beta aid moeten .worden aan de bureaux, wel ke zich in't onbezette Duitschland bevinden. Deze verboden der Duitsche regeering brento de handeldrijvenden en de arbeiders- cooneraties in en nVoellijke positie. en een der srootste arbeiders-consumentenvci'eenigingcn uit het Ruhrcrebied heeft overwoeen, of het niet raadzaam zou z';n. met de Fransche au- Driteiten in rechtstreeksche onderhandelingen totrcden.HP Naar aan de bladen van bevoegde zijde woidt medegedeeid, is Jiilich door de Belgi sche troepen bezet. Vier tngeische arbeiders-afgevaardigden zijn to Essen aangekonien, om zich op de hoogte te stellem van den toestand in't Ruhr- gemed. N De rijksverkeerminister Grober is, ondan'ks het veruoa voor ministers om naar het Runr- gebied te komen, in het niieuw bezette gebicd geweest om met de spoorwegarbeidexs-orga- msaties den toestand te bespreken. Groner ontving mededeeungen over ver- schiillende gewelctdaden der Franschen. In verschiltonde districten werden de beambten, met geweld en soms met mishandeliingen, uit de dienstwoningeo verdrevctL. Op verschillende plaatsen werd de uitbetar ling der loonen aan de spoorwegarbeidiers croor de Franschen verboden De veiligheidspolitie to Essen is door de Franschen, d'ie met 20 pantser-auto's aankwa- men, ontwapend en gedwongen, bare kwartie- renl te verlaten. Het ibetreft een represaille, daar de poiltie geweigerd had, d'e bepaling der Pruisische regeering, waarbij. het groeten verboden werd1, te i'gnoreeren. Het is zeer waarschijnlijk, dat de geheele veiliigheidspolitie, die nu dakloos is, Essen zal verlaten. Zij is ongeveer 1000 man sterk. Het spoorwegongcluk bij Bochum heeft Volgens de „Mancb Guardian" zouden "rankrijk en Belgie vwrncmens zijn in het de moraal. Te Dortmund requireerden de Franschen voor het inrichten van een officicrscasino een bedrag van een millioen mark, daar de burge meester de levering van meubelen daarvoor had' geweigerd. In de haven „Matthias Stinnes" te Duis- burg jtebben de Franschen alto schepen in beslag genomen, na de bemaoningen te heb ben verdreven. Gj'stermorgen omsingelde Fransche crimi- neelc politie te Mainz het hoofdpostkantoor, dat doorzocht werd. Het aanwezige personeel moeht pas tegen 8 uur het gebouw verlaten. De bestellers moesten de brieven achterlaten De Franschen hebben hei stedelijk theater gistermorgen weer ontruimd. Zij' hebben dlen directeur van het theater verklaard dat de bezetting van het theater als een strafmaaitre eel moest worden beschouwd wegens het doorsmiiden van den electrischen kabel van het hotel ..Kaiserhof", Naar uit Parijs bericht wordt, onderzoekt generaal Degoutte de mogelijkheid, de ste den, die door de Duitsche ministers bezocht wenden, sanctien op te leggen in den vorm van strafbetalingen. Omtrent de kolenzendingen, het punt waar- om de heele Fransche actie dlraait, meldt een Havas-berichtDrie treinen met kolen en een trein met cokes zijn Zondag naar Frankrijk vertrokken en 293 wagons naar Nedcrland. De bezcttingsautoriteiten hebben zich voor- loopig bepaald tot het verzenden van aange- houden transporten Veel belangrijker trans- porten. welke kunnen word"n gevormd van de steenlcoleni, welke zich nabiji de verschillen de lijnen bevinden* zullen verzonden worden. Zij zulen slechts in bezit genrnnen behoeven te worden. zoodra de getroffen algemeene maatregelen en de blokkade van het Ruhrge- bied' de mijnwerkers er toe gebraeht zulton hebben, de wagons te ladan. rankni: ■■pa ■■PHI ijnland een nieuw betaalmiddd in te voeren. VEROORDEELINGEN IN BEZET GEBIED. De Fransche krijgsraad veroordeelde den „Amtmann" Pauli te Mengede tot 2 qjaan- uea gevangenissiraf en 20u.000 mark ooete; evil koopman uit Witten, die geweigerd had aan de rransche troepen te verkoopen, tot 25.000 mark iboete, een politiebeambte we gens veizet tegen Belgische soidatea tot ne- gen. maanden gevangemsstraf en den stations- chef van Scharnihorst wegens het sturen van kolentreinen naar het onbezette gebied tot 15 dagen gevangenisstraf. De kort gcleden gear- iesieerde posidirecteur te Wiesbaden en de inspecteur der tetografie Hamel zijn wegens spionnage tot drie maanden rtsp. 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld De beide ambte- naren hebben een telegram over Fransche troepenverplaatsingen in het bezette gebicd aan hun superieuren in Frankfort doorgege- ven. Tegen den postdirecteur was levenslan- ge gevangenisstraf gceischt. Zij' moeten hun s'traf zonder uitstel ondergaan. De echtgcnoote van den veroordeelden bur gemeester van Essen, d'r. ^chafer, trachtte haar man in de gevangenis te spreken, het- gtea haar werd geweigerd. DUITSCHLAND WENSCHT GEEN BEM1DDELING VAN DEN VOLKEN- BOND. Door neutrale bladen wordt de eventueele bemiddding van d-en Volkenbond besproken. Toonaangevende Berlijnsche kruigcu betoo- gen daartegen, dat de Volkenibond voor Duiitechland moet worden uatgescbakeld, diaar hem de hoofdvo'orwaarde, n.l. onpartijdig- heid, ontbreekt. De Volkenbond is slechts een vereeniging., die ten doel heeft, de belangen zijner loden te behartigen. DE DUITSCHE REACT IE AAN HET WERK. Er wordon van versciuuende zijden berich ten ontvangen omtrent ae actie van. de reacti- onnairen in Duitsdnland, zegt de Tel Te Altona bij Hamburg werd cen gehcimc vergadfering van de nationaad-S'ocialisten, waann liet woord zou worden gcvoerd door aen lstcn Luitcnant Rossbach^ door de polrtie ontbonden. De Beiersche organ isatie „Stahiliehni" was indertijd op grond van de wet tot bcscher- ming van de republick als gevaarlijk voor de binnenilandsche orde ontbonden. Het desibe- tretteiicte bcaiuit is eenige dagen geledcn inge trokken. De bond organiseerde naar aanlei- ding daarvan een soort overwinningsfecst, in den vorm van een nntionalisiische vergade- ring te Miinchen, en verzocht den hoogsten veriegenwoordiger van het Beiersche staats- gezag, minister-president Von Knitting, op deze vergadering het woord te voeren' Deze verzocht den deelnemers echter, ver- trouwen te stellen in de tegen woord ige rijks- regcering, daar zij dit verdient. Men moet thans veel met lijdzaamheid diragen, aldus Von Knitting, de tanden op elkaar bijten en niet alles uiten, wat men denkt en gevoeit. In de universittitsstad Jena vertocfde in een hotel een Fransch gezin Dit kwam tcr oore van het studentencorps, diat besloot, iets der- gelijks te Jena niet te dtilden. Aan den hotel- liouder werd een ultimatum gcsteld, om voor gistoimiddag drie uur het gezin uit het hotel te vcrwijderen. Tocn de hotelhouder weiger- de, dit bevel op te volgen, trok het studenten corps in optocht naar het hotel. De.studentan drongen het hotel binnen en zetten het Fran-- sche gezin op straat. DE TURKSCH'E KWESTIE. Ter gelcgexiheid' van de opening van het eoonomisch conigres verklaarde Mtoestafa Ke mal, dat de Turken hulp van buitenlandsche kapita listen noodig hebben, wton zij bcreid zijin de noodige waarborgen ite verschaffen. doch die zich moesten regelen naar de wetten. Hij betreurde, dat de igeallieenden, te Lausan ne de rechtvaardige eischen der Turlcea niet wilden erkeninen, en noodigde zijn landgenoo- teni uiid op te rukken tot de volkoimen onafhan- kelijlkheid is venkregen. Uit Malta wordt gemeld1, dat zeven En- gelsche torpedojagens, die eeret op 19 Febr. naar het Oosten zouden veniirekken', needs op den 17den bevel, onitvrngesn) te vertrekkeni DE ONIRUST IN IERLAND. Zeventig Iereche opstaindettngen, die in de gevangenis te Tralee zijn opgesloten, hebben aan den bevelvoerenden officier in het graaf- schap Kerry een brief een brief geschreven, waarin zij hun goedkeuring ui'oen over den jongsten brief van Deasy, welke den republi- keinen aanbeveelt zich onvoorwaarde'lijk over te geven. De' gevangenen vragen, dat gedele- geerden van, hen op hum eerewoord worden vrijlgelaten om met hum kameraden, die on der de wapens staan, te spreken en hen te overreden zich over te geven. Dublin giaf Zaterdag veto 'aanplakbiljetten van de regeering te zien, waarin een oproep wordt gedaan tot de ongeregelde troepen om het vediten te stakm en tor lands toekomst ia de hand van het Nolle te laten. Er wordt verder op gewezen, dat de nationale vrijheid riaam vam mevrouw De Rei'hy, en die met den niet wordt verzekerd door de storting van i Belgischen kroonprins per extra-trein was Iericb bloed of door de veraieling van Ier- aangekomen en eenige aanzienlijke persona) sche eigendommen. in 'tg eheel een twintigtal, onder wie de doch- De sneltrein russchen Dublin en Galway is ter van lord Gamarvon, lady Evelym Herbert, heden vemield. Gewapende mannen hebben deni directeur-generaa 1 van hat' departement de signalem op onveilig gezet en brachten zoo voor Egyptische oudheden Pierre Lacax, en den trein tot siilstandzij bevalen den reizi- de Egyptische onder-staatsseCretans voor gers om uit te stappen en iieten den trein, openbare werken Abdoel Hamidi Pacha, zonder besturing, zoo maar loopen in de 'De kondngin.' der Belgen daa.c..: in de geo- Daar pende grafkamer af en bleef daar, ondanks de richting van een opgebroken brug. werd de trein geheel vemield. Twee goederen- treinen werden op dezelfde plaats vemield. Nadat rebelten het huis van een voomamen Ier in de lucht haddeni doen vliegeni, deden gewapende mannen een iinival in huizen, die toebehooren aan twee republikeinsche vrou- wen en vemieldem er de meubelen. NIEUWE AANVALLEN DER LITAU- ER1S. Melding wordt geroaiakt van nieuwe 'aan- vailen der Litauere in 'de neutrale zone tegen de plaaiseni, die aan Polen zijn 'toegewezen. Uit Koflno wordt gemekl1, dat de lichting 1902 is gemobiliseerd. DEBATTEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Bij het debat in het Lagefhuis over het adres van antwoord op de troonrede, diendv Fisher, oen lid der vorige regeering, een ge- mcenschappelijk amendement in van de libe- ralen van Asquith en die van Lloyde Gorge, waarin werd voorgesteld, dat de Raad van den Volkenbond zonder verwijl zou worden uitgenoodigd eene commissie van deskundi- gen te benoameny om verslag over het vermogen van Duitschlandl, om scha deloosstellingen te betalen en over do beste methode om betalingen te verkrij'gcn. Terwijl hij als zijn oordeel te kennen gaf. daf de overweldigende mecrderheid van het Huis en de natie van meenling was, dat de re geering zich niet moest aansiuitcn bij, de Fransche bezetting van het Ruhrgebied, ver klaarde Fisher, dat het zeer wenschelijk was. dat de overeenkomst tusschen Frankrijk en Britannie bewaard bleef. Lord Robert Cecil (conservaticf) hoopte, dat het Huis geen politiek zo,u aanvaarden, zonder te lettem op het practische resultaat, hetwelk daaruit kon voortvloeien. Hij, ga.f uit- drukkelijik te kennen', dat geene Europeescbe kwestie op bevredigende wiize kon worden behandeld. tenzii Bitanni? de vriendschap met Frankriik bebield m niet alleen met Frankrijk. maar met alto land,en. Hif verklaarde, dat de tdeurstelling der Franschen. aangaande de schadeloosstellingen niet onredeliik. maar zeer begrij'nelii'k was. Hij was er van over- tuigd. dat deze kwestie ten slotte zou moeten worden gpregeld door den, Volkenbond. Lloyd George verklaarde, dat de resolutie niet beschouwd moest wordem als eem votum van gebrek aan vertrouwen in de regeering Hii was het met de regering eens. dat het ten zeerste wenschelijk was,, dat Frankrijk en Bri tannie zouden samengaan De vriendischap voor Frankriik beteekende evenwel niet, dat wij elke handeling van het Fransche ministe- rie moeten goedkeuren. Hij stelde niet voor, een woord van critifek te bezigen op eenige door den premier begane handeling. omdat hij met diens moeiliikheiden bekend was. Er was niets in den toestand der schadeloosstellin gen, hetwelk een zoo gewoldidadigen maatre- gel vereischte, als Frankrijk genomen had. Lloyd George ging daarop de verschiltonde voorstellcn na, die door de vorige regeering gedaan en door Poincare geweigerd waren, en wees er op. dat de zeer liberale voorsfel- len, door de nieuwe regeering gedaan, even- zeer waren geweigerd. Hij1 geloofde in de rechtvaardigheid der schaddoosstellongen, maar, indien de nu gedane stap mislukte, wa ren de schadeloosstellingen weg, en indien hij gelukte, zouden de kosten zoo groot zijn, dat het innen van schadeloosstellingen cene. on- mogelijkheid was. Men kon slechts tot de conclusie komen. dat het oorspronkelijke plan der Franschen mislukt was en dat zij thans met spoed een nieuw plan hadden ontwor- pen. eene nieuwe exploitatie, cen nieuwe me thode Zou dit meer succes hebben, vroeg hij, of was het nog bezig zich verder te ohtwikke- Icn? Lloyd George besloot met te vragen: Wie kan zeggen wat er gebeuren zal? Men kan Duitschland uiteen rukken, zoo zeide hij, doch wie wint daar wat bij Ik ben er geheel voor, dat Frankriik veiligheid' erlanrt doch welke veiligheid kriigt het aan die Ruhr? In dien wij waarachitige vrimden van Frankrijk zijn, moeten wii ons best doen om het uit zijn mo°;iiiki> oositt'e te verlossen vo6r het telaat is. Hiji deed eeni geroep op de regeering om handelend op te treden en gaf der regeering >'n overwe?;ng zich tot de Vereenigde Staten te wenden en ztoh daarna samen met laatsfge- noemd land tot Frankrijk. HET 'EGYPTISCHE KONINGSCRAF 'De met ongeduld1 verbeide officieele ope ning van de ach terete grafkamer van Toe- tanikhamen's graf is geschied in tegenwoor- digheid van lord Alileniby, den' Britschen re- geeringsoominissaris in Egypt®, de koningir der Belgen, die incognito reist, ooder i>enauwnde atmosfeer, langei- dan een half i uuir. Het doorbrekem van de afsluitingsmuur veroorzaakle tenigevolge van die veratikkemde atm'osfeer niet weinig moeite. Lord Caunarvoc en "zijn helper, de heer Carter, die op het laat- ste oogenblik het werk van cto inlandsche werklieden 'hadden overgenomen', om mat de groats te omziditigheid het metselwerk te ver- wijderen, traden het eeret de ruimile binnen, een onderaardsch vertrek van, circa 14 voet in het vierkant. (Deze achterete grafkamer is in verschillende vertrekkeni verdeeld. In het mid- delste stond de sarcophaag van den pharao, onder een scant troomhemel, rijk versierd met verguldsel en' blauw aardeverk. Ok dit re- wolf was weei afgasloten met een deur en lemand van het kleLne gezelschap, dat daar met electrische lantaams stond te kijiken onder bet slaken van kre- ten van verbazing en bewondering, in't geheel een twin,tal, onder wie de doch- kon zich' niet weerhouden om in deze ge- heimzimnige omigeving ite fluisterem ,,Sesam, -i air open U!" Miaar de dear van het gmafportaal V-w bewoog niet. Misschien zijn in overoude tijden uit te brengen vam de occulite wetemschappen ge weest, die door een of ander geheim deze deur lanigzaam en geheimzinnig konden laten1 opendraaieru iMlaar de moderne zoekera na- men hun toevluchit tot meer prozalsche hulp- middtelen1 en wrongen de deur met hun han* deni en weriotuigen openi. Toen pas zagen ze de sarcophaag, omgeven door allertoi schat- ten. 'Het was er zoo benauwd in de onderaard- sche ruimite daii lord) Carnarvon en, zijn hel pers, doodisbleek en' trillefld! van imspanning en emotie zich niet in staat gevoelden. om door te werken1 en sprakeloos'naar de lijkkist 'oleven staren. Een groote, steenen kat, in.' hdle kleu- ren, beschilderd1, staarde de indringers aan De muren van de onderaardlsche ruimte zijn prachtig versierd en bevatten weer ande- re grafkapellen van bijzonderen rijkdom en schoonheid. Daar waren ook weer een aantal voorwerpen van grooten rijikdom opgestopeli en, hei inwendige van dit achterste gedeelte van het koningisgraf heeft rijkdommen ont- huld, die reeds gevonden schatten verre over- treffen. Er staat o.a. een geheel veriguld beeld van' den 'konirig, staande op een paar luipaar- deni, verder een beschilderd' beeld, verscneide- ne zegewagen® en' meu'belen, met \erguldsel en inlegweric van ivoor en ebbenhout versierd eni verscheidene albaSten vazen. Allen die het voorrecht hadden het inwendi- ge te zien, waren verbaasd over den rijkdom van deze nieuwe onltdekking, die denken deed aan een sprookje of aan een verhaal uit de 1001 niacht. Aangezien er, vooral onder de Egyptische autoriteiten, nogal tamelijk zwaarlijtvige per sonen waren, moest de aanivankelijk gemaakte opening wordlen verwijd, om deze gewichtigr bezoekcrs, wier belangstelling evenredig was aan hum omvang, in staat te stellen ook tot de diepste geheimenissen van) het oude graf door te dringen. De sarcophaag is nog niet geopend. Die opening werd nog een dag uitgesteld en za! geschieden' ook. weer in tegenwoordigheid- van de Koningin der Belgen. Pas over eenige woken, zal het mogelijk zijn te beoordeelen, wat de opschriften van de sarcophasj en op de muren van het grafgewelf beteekenen, maar men hoopt en verwacht, dat ze veto nog ombekende histori- sche bijzonderheden. zullen onihullen omtrent het tijdvak van Akhnaton en diens weinig be- kende opvolgere. Voor't oogenblik zijn de ar- chaeologen nog verbijsterd door den. rijkdom en de veelheid van' wat er daar nder de The- baansche heuveleni gevonden is. Het overheerschend belangrij'ke feit der ont- dekking is, dat voor d'e eerste maal een Egyp- tisch koningsgraf ongeschonden is aangetrof- fenl. De sarcophaag is dertien voet hoog, acht- tien voet lang en dertien breed:, met een rijk verguild uiiigefiold bovended en zoo groot, dat ze bijna de geheele ruimte vult. De afsluit- deu.ren waren ook rijk verguld en door een bronzen grendel gesloten, waaraan nog aan een, koand het Iconinidij'ke zegel hing. Aan de eene zijde van de lijkkist was een beeld van de godin Isis met uitgespreide vleugels, als om den ddoden, P'harao te beschermeni op zijn reis naar het rijk der schaduwen. Aan den' de ande- godin ren kant was een afbeeldimg van Nephtis. Aan de zijde waar het hoofd, van de mum- mie ligt was de kist met rijk gekleurd glazuur versierd' en aan de zijden' met de vier traditio- neele figuren van) de „wachtters der dooden", die beS'bemd waireni den pharao door de onder- wereld te vergezelton. Bij de sarcophaag is een kistje gevemd«, dat die prachtigste oud-Egyptische juweelen

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1