DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N.V. Vereen. Brandstoffenhandel No. 45. Homderd tjf en twinfigr*te Jaargang. 1923 DONDERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 22 FEBRUARI Dtt mrmmer besteat utt 2 bladen Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—f!r. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmta Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Eedactie No. 33. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Dat in Frankrijk en Belgie al stemmen zijn opgekonnem 'begem die bezetttog van het Ruhrgebied!, is reeds vaak geuoeg opgemerkt, maar tot heden warea het nog zelden invloed- rijke persanen, die er zich tegen verzetten j.hans keurt de heer Louis die Brouchtere in de Brusselsche „Peuple" de Ruhr-expeditie scherp af. In verband met de reis van den premier Theunis naar Parij's schrijft hij, dat iiet liedje, dat men in het Ruhrgebied de iiand heeft gelegd op productieve panden, thans heeft afgedaan. Het prachtige idee, zoo meent hij. dat de Belgen en de Franschen, dank zij die panden, zi-chzelf zouden hebben kunnen betalen, indien de Duitschers niet be- taalden, doet thans gee nopgeld moer. De productieve panden hebben adeem opge- bracht: gebrek aaa kolen, toenemende werk- ioosheid, daling van de frank, een steeds groo tere duurte d'er levensmiddelen, anverkwikke- lijke econotnische verwarrtog em algehcele po- iitieke ontwrichting. Dat die politiek falikamt is uitgeloopem, blijkt, volgens de Bnouckfcre het best uit het feit, aat men thans tracht de meening ingang te doen vinden, dat de Duit schers het zullen opgeven, indien Frankrijk volfooudt. Indien tfien productieve panden had, was het inderdaad niet nood'ig, de Duit- 6chers te dwingen zich over te geven, daax men dan hun hulp kon missen. Thans dus geen panden meer, scfirijft de Brouckere ver- der, doch wel pressie, zoodat de redenen, die aanvankelijk werden opgegeven om de aan- wezigheid van Frankrijk en Belgie aan de Rulir te verklaren, niet de echte redenen wa- renof anders moet men aannemen, dait de regering zich deerlijk heeft vergist en zich in het Ruhravontuur heeft begeven zonder te we ten, waarin dit avontuur bcstond. Van de nieuwe leus van Poincare, dat Duitschland onvQorwaardlelijk capituleeren' moet, ver- wacht de Brouckere al even weinig heil. Duitschland zal slechts capituleeren, wanneer het totaal is uitgeput, en wat zullen die Duit- 9che beloften waard zijn, als Duitschland vol'- komen insolent is? De bezettimg bevordert de economische ontwrichting van Duifsch- and en men kan, aldus beslu/it de Brouckere, het dan ook met generaal Degoutte eens zijn, dat duizend jaar bij die voorwaarden noodig zullen zijn om Duitschland te doen beta-lcn. De Brouckere meent dan ook, dat het ge- wenscht zou zijn, dadelijk onderhandelingen met Duitschland aan te knoopen. Ongetwijfeld zit er veel waars in hetgeen de scbrijver zegt, maar de vraag is of de re- geeringen der bezettende landen' dit zulllen willen erkennen. Bovendien zullen zij zich op het standpunt plaatsen dat het Duitschland moet zijn, dat het eerste over te voeren onder- 1 andelingen spreekt. En of dait zoo gauw zal gebeuren De gisfer vermelde uitlatingen van rijkskanselier Cuno doet het niet venmJoeden. Het optreden- der bezettende maclit doet al evenmin een stap tot toenadering verwacli- ten, dear zij geheel den tot nu toe ingeslagen weg blijft bewandelen en er zelfs sprake van is, dat nog een divisie manschappen zal ko- men Gister is het stadhuis van' Ruttenschdd, een voorstad van Essen, bezet. In dit gebouw be- vond zich een afdeeiing Schupo, waarvan de Fransche generaal inlevering der wapens eischte. De majoor der Schupo werd in af- wachting daarvan als gijzelaar ineegenomen. Naar de „K61nische Zeitung" uit Gelsen- kirchen verneemt, zijn de Fransche troepen van daar vertrokken, ofschoon de boete van 100 millioen mark nog niet beta aid is. Daar- entegen hebben de Franschen de in beslag ge- nomen auto's, paarden, schrijfmachtnes, enz., medegenomen. Andere berichiten zeggem, dat men nog niet weet of de boete is beta aid. Zoo weigering van den gemeetlteraad van Gelsen- kirchen succes heeft gehad, is dit voor de be- woners van het bczette gebied een aanspo- ring om in het tot nu toe gevolgde verzet te volharden. Melding wordt gemaakt van een zeer laak- baar optreden der Franschen te Brambauer Zij zouden daar n.l. alle ketels hebben meege- nomen, die door eene Amerikaamsche kwaker- vereeniging tot het bereiden van eten voor arme Duitsche kinderen gebruikt worden, hoe- wel er op gewdzen werd, dat het Ameni- kaansch eigendtom gold. In de post- en telegraafstaking te Mainz is geen vcrandering ingetreden. Dc besprekin- gen tusschen de stakers en de Fransche auto- riteiten duren voort, maar tot nog toe is nog geen' enlkel besluit gemamen. Teh' aanzien van de hervatting van den arbead door het perso- neel der posterijen, heeft men den indruk dat het slechts zal handelen volgens aanwijzin- gen uit Berlijn. Dinsdagavonti werden behal- ve de telegraaflijn MainzParijs, ook de lij nen BerlijnMainz en MainzPraag door- gesnedien De banken te Mainz hebben na een staking van 24 uur haar deuren weer geopend. De te Bochum bezeltte stations alsmede het bezette goederenstation te Heme, zijn weder door de bezettingstroepen ontruimd. Sinds Dinsd'ag wordft aan alle contr&le- stations een scherpe pas-controle uitgeoefend De nieuwe strenee controle wordt tcegc- past on alle passeerende treinen en trams De passen der reizigers worden aan een nauw- gezet onderzoek onderworpen. Men gelooft, dat deze maatregel ten doel heeft, nieuwe be- zoeken van Duitsche ministers aan het beaertte gebied te verhinderen- Het postkantoor te Aken is door een sterke troepen afdeeiing bezet. Eenige pantser-auto'a zijn voor het hoofdkantoor opgesteld. Het te- lefoonverkeer is stopgezeL Volgens de bladen hebben de Franschen twee ledige schuiten op de Neckar in beslag gen omen en medegenomen. De Franschen hebben in de straten van Es sen talrijke voertudgen met steenkool aange- houd'en. Voorts legaen zij in delicatessenwm- kels beslag op levensmiddelen ten behoeve van het Fransche zieken-huis. In cen meubel- zaak rcquireerden zij eenige kantoormeube- len, alsmede een bramdkast. De groote restau rants zijln) nog steeds door de Franschen bezet en voor het publiek geslotem. Het raadhuis, dat Dinsdag werd' ontruimd, ontvangt thans weder toevoer van electrischen stroom. De generaal van de 128ste Fransche divisie heeft aan de Duitsche poiltieagenten het dra gon van wapencn verboden. Volgens de Tel. is het gevaar voor boisin- gen te Essen geweken, daar d'e bcvolking aan de bezetting begint te wennen en doordat de vreemde militairen zich onthouden van koto- pen1 'in winkds. De onderhand'elingen tusschen generaal Foumier en het gemeentebestuur van Essen over de tot standkoming van een „Einwoh- nerwehr" hebben tot nu toe nog niet tot over- censtemniing geleid. Het stadsbestnur wenscht namelijk dat de „Einwohnerwehi-" onder zijn bevelen komen te staan, waannede generaal Foumier zich niet kan vereenigen.- Te Birkenfeld' hebben Fransche soldlaten op het bureau van den directeur van het boschbedrijf, ondanks de protestcn van den inmiddtels gearriveerden reg-^eringspresiden t, een aantal documenten in beslag gen omen. De veroordeeling van dr. Mayer, den, direc teur van de Mainz er Oiskontogesellschaft, is thans gevolgd door de arrestatie van Wolfert, den directeur van de Diskontobank te Wies baden. Deze gevangenneming heeft plaats gehad in verband met het feit, dat laatstgenoemide bank aan de stakende spoorwegarbtiders de looncn heeft uitbetaald, hetgeen door de be- zettingsauitoriteiten wordt beschouwd als on- dersteuning van het lijdelijk verzet der 6poor- wegarbeiders. Generaal Foumier heeft den Duatschen au- toriteiten een lijstt doen ter hand stellen, wel- ke dc namen van 81 boeken, 5 films en 37 dagbladen bevat, waarvan de iavoer in het bezette gebied is verboden. De teekenen, ide er op wijzen d'at de com- munisten van de gedeeltelijke ontwapeniing der Schupo In het Ruhrgebied voor hun doel- einden profijt trekken, en zich militair willen organ iseeren, nemen in aantai toe. Even eens wordt bevestigd, dat de coniimunisten voort- durend met de Franschen onderhandelingen voeren tot het in het leven roepen van een communistiysche arbeidersweer. FONOGRAFISCHE OPNEMING VAN REDEVOERINGEN. In den Duitschen Rijkscl; decide, naar het H'bld. mededeelt, president Lobe gister aan het begin der zitting med'e, dat op de spre- kerstribune voor de eerste maal een z.g. tele- grafoon was geplaatst, waardoor de redevoe- ringen op een rol werden gebracht, van welke men ze naar believen wedter kan doen hoorcn. (Hilariteit en geroep vanEcnmaal is heusch wel! genoeg!) Na afloop der zitting konden de afgevaardigdleh hun redevoeringen in de bureaux der stenografen zelf aanhooren. DE ONRUST IN IERLAND. Het aanbod1 van amnestie door de Vrijstaat- sche regeering aan alien, die hunne wapens zouden inleveren, heeft slechts een zeer ma- ger resultaat gehad'. De verwoestingen, aan- vallen en hinderlagen duren voort en er is niiets, dat er op wijst, dat De Valera en de zijnen hunne strijdwijze zouden opgeven. Het telegram in ons nonuner van gister laat al zien, dat de boycot van Engelsche artikelen ook in het plan wordt opgenomeni. Omtrent het optreden der regeeringstroe- pen tegen den opstandehngenleider, Bofin, en) ziijln aanth'angers zijini tot dusver 'geen' na- dere berichten ontvangen. Men vermoedt, dat de opstandelingen er in gesilaagd zijn, te ont- snappen naar hun versterkte schuiilplaatsen in het gebergte. Zij hebben echter een era- tig verlies geleden door den dood van hun leider Denis Lacey, die bij een gevecht in Tip- perary om het leven kwam. Het huis van Alexander McCabe te Rane- lagh, een Hid van den Dail Eireann, is ver- nield d'oor een mijn, welke de opstandelingen tot ontpl offing brachten. Naar verluidt, wer den zij aangevoerd door een knappe jonge dame, gekleed iin een bontaiantek Ook in andere deelen van Ierland, met na me in de graafschappen Cork en Mayo, zijn huizen vernield, die aan- senatoren enz. toebe- hoorden. Rebellen deden gister te Dublin een aanval op de regeeringsgebouwen van den Vrijstaat. De troepen beantwoord'den het vuur der aan vallers, die een poging deden om de gebou- wen in brand te steken. De kantoren der in- komstenbelasting werden in brand gestoken De gevechten, die in het hand van de stac plaats hadden, duurden een uur. Er zijn verscheidene slachtoffere. Te Ranelagh werden twee huizen leegge- plunderd en vernieldl, die toebehoorden aan mevrouw Kent, de weduwe van een der Sinn Fein-leiders, die in 1916 werd torechtgeetold, Koningstraat 6. Tel. 20-23. Friescha brug. en aan mevrouw Hyland, dd echtgenoote van een vurig aanhanger van De Valera. De spoorlijn CorkBandon, die sedert ver scheidene maanden gealoten is gew-eest ten rvolge van in gevechten aan de lijni toegc- •acbte schade, is weer voor het dagelijksche vcrkeer opengesteld. VEROORDEELD IN HET BEZETTE GEBIED. De krijgsraad te Mainz veroordeelde een hoofdinspecteur der spoorwegen, die mede- plichtig was aan het uitbetalen van gulden aan het spoorwegpersoneel, tot zestig dagen' gevangenisstraf. Eenige spoorwcgsecretaris- sen werden veroordbeld tot 45 en 20 dagec gevangenisstraf en twee conducteura ieder tot tien dagen. i I i De burgemeester van Duisburgj, dr. James, die door den Belgischeu krijgsraad tot een waand gevangenisstraf was veroordeeld, heeft hooger beroep aangeteekend. Het nieuwe pro- ces voor het Belgische hof van beroep zal op 28 Februari te Men plaats hebben. ZAL GRIEKENLAND EEN REUBLIEK WORDEN? De Atheensche correspondent van de „Mondo" schrijft, d'at de Grieksche minister van buitenlandsche zaken hem heeft ver- klaard, dat, zoodra voor Griekenland' alle oorlyogsgevaar zal zijn geweken, een volks- stemming zal worden gehouden over de kwes- tie van aen staatsvorm. Naar d'e minister als zijn meening te kennen gaf, is een meerder- heid ten gunste der republiek hoogst waar- schijnlijk. DE OOSTENRIJKSCHE PAND- RECHTEN. De Oostenrijksche regeering heeft gister uit Parijs bericht ontvangen, dat de Coinm'issie van Hcrstel de nog bestaande pandrechten geheel heeft vrijgegeven zoodat het gansche staatseigendbm- Sians voor de dekking der credieten op langen termijn, beschiikbaar is. De pandrechten waren, naar men weet, reeds voor 20 jaren vrijgegeveni, maar de desbc- treffende bepaling schajnt thans voor onbe- perkten duur te gulden DE ROODE VLAG OP HET PAR0SCHE STADHUIS. Maandag heeft, tijdens de plechtigheid ter overhandiging van de orde van het Legioen van Eer aan den radioloog Vaillant, geduren- de eenige uren een roode vlag op het dak van het Parijsche stadhus gewapperd1, met de inr scriptiye „Liberez Marty" (de zidi in hechtc- nis bevindende communistische marine-offi- cier). Ncmand weet wie dit grapje heeft uit- gehaald; de communistische gemeenteraadsle- den verzekeren er onschuldig aan te zijn. Men vermoedt dat iemand van het gemeente- personeel het heeft gedaan, daar men met de ,,techneik" van het vlaguitsteken in het stad huis op de hoogte moet zijn. EEN MISLUKTE BOMAANSLAG. Uit Boedapest wordt aan het Hbld. ge- meld, dat op de beide tot de oppositie behoo- rendie afgevaardigden Rassay en Andor Mi- kos (hoofdredacteur van de „Az Est") een bomaanslag is igepleegd. Meni zood een kist met granaten naar hun, woning, waarbij zich een brief bevond met het opschrift: „Groet van de 101". Men heeft bier blijkbaar te doen met dezelfde organisatie, die indertijd den bomaanslag op de liberate club pleegde. Daar men het pakket zeer voorzichtig opende, werd een ongeluk voorkomen. De politie stelt een ondlerzoek in. DE GEeVENAARDE STRADlVARIUS. In de Londensche Aeolian Hall heeft Maan dag een violist tweemaal hetzelfdle stuk gJ- speeld op verschillende instrumenteneen „Stradivari,us" en eens plinternieuwe viool1, gemaakt door Alfred Vincent. De laaitste vi ool kost 40 pond sterling, dte waaade van de „Stradivarius" is moeilijk te schatten. De h oorders wisten niet wel ken keer op het oude en welken keer op het modeme instru ment was gespeeld. Zij vonden viool No. 2 het mooist en dat bleek de nieuwe te zijn. EEN OMVANGRIJKE VALSCHEMUN- TERSBENDE ONTDEKT. Renter meldt uit New-York, dat in verband met de ontdekking van een valschemunters- bende, die het land heeft overStroomd' met val- sche bankbiljetten, postzegels en geld tot een waarde van milldoenen dollars', tot dusver 64 personen gearresteerd zijn. E>e bende dreef ook handel in narcotische middelen en sterke diranken, afkomstig van- de smokkelschepen. Men verwacht, dat in totaal duizendi arresta- ties zullen worden venicht. COMPLOTTEN ONTDEKT De Thtiringsche minister van binnenland- sche zaken heeft in den Thuringschen Land- dag onthullingen gedaan over vooigenomen moordaanslagen op leden der Thuringsclve regeering welke door de nationaal-socialen te Gera waren georganiseerd. Zij hadden een tuinman, zekeren Hauschild, overgehaald. de moorden te bediijven, tot welk doel zij hem van een legerrevolver, dum-dumLkogels en een flesch zwavelzuur hadden voorzieu1. De aan slagen konden even wel nog te rechtertijd wor den verijdeW. SNEEUW, REGEN EN ONWEER IN ENGELANDl Schotland en het noorden van Enigriand zijn opnaeuw bezocht door zware saeeuw- stormen, die het spoorwegverkeer vcrtragen en betetten en vele andere ongemakken ver- oorzii'ken. In het zuiden van Engeland heerscht zach- ter weer en vallen zware regens. Gister brak boven Londen een onweersbui los, hetgeen voor dozen tijd van) het jaar iets buitaige- woons is. Een klein hospitaal in een wesre- lijke voorstad werd door den1 bliksem- getrof- fen en beschadigd, doch ndemand der inwo- nere kroeg letsel. EEN' AANVAL OP EEN TREIN IN BESSARABIe. De bladen te Boekarest deelen medie, dat in Bessarabie, tusschen Tighina en Causani, door cen gewapende bende een trein aangc- vallen werd. De machinist deed zijn machine de grootste snelheid ontwikkelen. Zoo werd de trein gered en slechts twee passagiers werden gewond. Er bestaat weinig hoop, dat de dadersi zullen kunnen worden gevat. Reeds mcennaten zijn in Bessarabie treinen aangevalten en nog nooit kon men, de dsadcrs op het spoor komen Toch weet men wie die zijn. Men is er overtuigd van, dat slech'ts sol dlaten aan dez euveldiaden, waarbij' machine- geweren' en handgranaten gebruikt worden, schuldig kunnen zijn. In Bessarabie, waar nog steeds een uitzonderingstoestamd lioerscht, is de soldatcska oppennachtig en zij dbinst voor geen enkele geweMdaad terag. Wel tracht de politie de meening ingang te doen vinden, dat aan deze aan vallen benden Russische bolsjewisten schuldig zijn, maar niemand gelooft dat, wijl het uitgesloten is, dat deze over den scherpbewaakbcn Etajestr komen. Ter geruststelling van dte openbare mee ning heeft de poldtie, zooals gebruikelijk is, een Jood, in dlit geval Josub Katz, in hechte- nis genomen. KORTE BERICHTENL De Zuid-Afrikaansche kolenmijnen heb ben dezer dagen de eerste kolenbestelling uit Duitschland ontvangen. De order beloopt 4000 ton en de verscheping ervan zal binnen- kort plaats vinden. De Pruisische minister van binnenlana- sche zaken machtigde de provinciate school- besturen' tot zelfstandiige beslissing over de te.vestie van het plaatsen van het Engelsch als de eerst te leeren vremde taal met achterstel- ling van het Fransch. Rusland heeft zijn bemiddieling aange- bodien in het geschil tusschen Polen en. Li- taiuen. Het vermogen en alle goederen van den Hongaarschen politieus graaf Koroliji zijn verbeurd1 verklaard ten bate van den Staat, wegens hoogverraad. Ongeveer 13 millioen' litem regenwater, dat ini Aden' imi tanks is verzameld zal bij- op- bod worden verkochit. Het Engelsche Lagerhuis verwierp een liber aal amemdement op het adres van' anf- woordl op de troonrede, waarin, wordt aange- drongen' op onmiddellijke bezuiniging in zake Mesopotamie. Uit Mloslbou wordt gemeld, dlait het hoog gerechiishof, kolonel .Swejefsky, die beschuf- digd werd van medteplich'tigheid aan den moordiaamslag op Lenin, en' een anderem 'kolo nel en een' burger, beschuldigd van het op touw zetten van den aanslag, ter dood heeft veroordeeldi. Het gerecht te EKi'isburg heeft en per- sooo uit Oberhausen die die hooge uitgaven voor em1 krant niet kon betalen nuaar toch zijn weetlust wilde bevredigen door bij1 iemand de krant to stolen veroordeeld tot een week 'gevangenisstraf. Een draadloos N. T. A.-ielegram meldt dait volgens de Zwitsersche bladen' de directie der Zvitsensche spoorwegen' inkrimping over- weegtt van het spoorwegverkeer en wel als gevolg van stagnate to den' steenkooltoevoer uit Ruhr- ecu Saargebied. Te Olowme to Derbyshire zijn opni'euw vier gevallen van pokken voorgekomen, waar door het totaal der pokkengevallen to Enge- lanldi in de laaitste dagen tot 43 is gestegen. Bij onderzoek is gebleiken, dat van de 4566 kinderen, die verlleden jaar in het district Chesterfield zijn geboren, slechts 524 zijn ge- vacctoeerd. Uit iDantzig wordt aan het Hbl. gemeld dat daar de havenarbeiders 24.000 Mlark aan toon en 1300 Mark schoenengeld per dag onitvangen. In eeni yergaderiog van' de „Deutsch Volkische Fmheitsparrtij" te Beriijn, waar ook cammuniisten rich' toegang hadden ver- schafte kwamen heftige relltetijes voor. Er werd geslagen met stoelen, bierglazen, bor- den' enz., zoodat velen gewond een heenkomen moesten zoeken'. Tenslotte slaagde de poMe erini de orde te herstellen. 'De Belgische 'Senaat heeft het weftsonte werp aangenomen, dat ook reeds door de lea rner is aanvaard en waarbij Belgie's deelne* htog in de 'aan' Oostenrijlk te venstrekken inter naitionale leening wordt goedgekeurd. to Berliin is eens bijZonder soort roover bende gearresteerd, dlie zelfs de armsten no; lunderden' en rich' vooral berighield met h -ven van dironken menschen'. Mr. John. C. Keats, Voetspecialist van Dr. Wh. SCHOLL's Kliniefe voor voetl jjders te Londen, houdt zitting Maandag 26 en Dinsdag 2 J Febr., van 10-12 en 2-6 uur, in het Schoenmagazjjn van P. KUIJPER, Mieiit 13. Het voetonderzoek geschiedt gratis. vel'tog-ontwerp werd in handen van- een bij- zondere commissie gestelldL Bioscoopwet. iDe Mlinistier bestreed de amendementen Tilanus en V-an' iDorp, betreffende het abso- luiut verbodl der bioscoop voor bezoek d'oor ktoderen. De fceuring voorkomt de bdoscoop- gevaren1 en- is voldoende. 'Hat eerste amende- memt-Deckers, betreffende ikeurinig alleen' op de geschiktheidl der film is niet aannemelijk het amendeniianit Ter Hall, tozake wijziging leeftijdsgrenzen' wordt afgewezen; het amen- dement-Deckers, betreffende een meerderheid van *U to de keuringscommissie word>J afge- raden; 'het amendement-Deckers, betreffende schriftelijke aanstelltog van een erpltoateur is overbodlig. De heer Deckers trebt zijn amendement to- zake de meemdlerheiidl van to, doch hand- haaft de andere. De heer Ter 'Haillll handhaaflde zijn -amende ment. IDe heer Tilanus faiamdhnafde zijh amende ment. Mej. van Dorp critiseerde de bestriidtog en het citaat van- den heer Gerhard' in ae vorige Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de ritttog van gister was aam dte orde die Regelinv der werkzaamheden. Dte midldelbaar omderwijswef weidi otmieuw naar de afdeelingeni verwezsn. H»t ruiflvsrica- treffende onzedelij'khedeni to de bioscoop. Zij tneklt! haaT amendementen to em diende eea sub-amiendement to, op het amendememfc-Ti- tamtus met dezelfde strekking. iDe Minister dupliceerde. De heer Ter Hal'l took zijn amendement to. Hierma igiing mem over tot die stemmingen. Het subamendememt-Vam Dorp, om op het verbod uitzondertog te maken voor weten- schappelijke films werd aangenomen met 42 tegen 33 st. iHet subamemdfcmeat-Van- Dorp om den grenstteeftijd voor hat vembod tot blos- coopbezoek te brengen op 18 werd verworpen met 53 tegen 23 stermnem. Het ainendement- Tiliantus tot abeoluut verbod van bioecoopbe- zoek voor personen', beneden 16 jaar, werd verworpen' met 50 tegen 26 stemmen het amendementJDeckers om aileem een1 maatstai van igeschjktilheid voor films aani te leggen werd aangenomen met 46 tegen- 28 st.het amendement-Ter Hal'l- om voor den' explica- teur sohriftelijlke aanstelltog verplicht te stel len', werd verworpen) met 20 tegeni 46 stem- men'; de tiwee eerste ledam van art. 15 werden aangenomen' met 48 tegen 26 stemmen de twee andere ledem z.h.st. goedgekeurd. Dte amendementen Michielseni (redaciie- wijziging) em Deckers (filmverboden' voor personen, beneden 18 jaar niet als zoodanig aamkondigen), werden overgenomen; art. 16 werd goedgekeurd. 'De heer Tilanus vendedigde een< amende ment om gemeentelijke nakeurtog mogelijk tt matken. De heer Kleerekioper bestreed' dit. iDe heer Kleerekoper vroeg, welke de taak der plaatselijke commissies zial zijn. De hear Van Vuuren was voorloopig voor maikeurtog. iDe heer v.d. iMIollani steunde het amende- ment-Tilanus. 'De heer Ter Hal! bestreed het amendement Tilanus. De Minister noemdle als taak der plaaitse- lijke commissies aandiacht te vestigem op de misbruiken. De gemeentelijke nakeurtog is overbodig naast rijks- en parificuliere keuring. De Minister oordeelde de gemeentelijke -keuring niet-passend to hot wetsisysteem, of schoon nitet to' strijd met den opzet. De heeren Kleerekioper erl Ter 'Hall ver- M'aarden' rich biji de reoliek egem het amende- utolA, de heer,an Van Vuuran en Ulianus ver- diedigden' het. De Minister betoogde dat dte verhoudtog tusschen een' p-ariiculiere vereanigtog en de plaatselijke commissie afhangt van- net ge meentebestuur. Het amendemewi-Tilanus betreffende ge meentelijke nakeuring werd verworpen' met 27 tegen' 42 stemimen. Regeling van werkzaamheden. Een hernieuwd afdeeltogsonderzoek over de Mdddelbaar Oinderwijswet word Vrijdagmor- gen 2 Miaart -gehouden. Bioscoopwet. De heer Rutgers verdedigde een amende ment om vaststelltog van een- leeftijdsgrens door de gemeente beneden welke bioscoopbe- zoek voor ktoderen wordt verboden-, mogelijk te maken. Het werd verworpen met 42 tegen 18 stem- men. De heeren' Ter Hall en Tilanus verdedig- den bij art. 18 amendementen om lid' 2 en 3 te doen- vervallen, welke bepalen diart' de ge meente bezoek aan' andtere dan door de over bed gesteunde bioscoopen kan' verbieden iDe heer Kleerekoper bestreed lid 1 art. 18 dat aan den burgemeester de bevoegdheid geeft om een film die stoomis wekt te verbie den. Die Minister beval amendementen niet aan. ALKM

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1