De Lange De Moraaz. Adviezen in Beleggingen. A,J. P's ROMA-PUDDING metde oranje band HTNDERWET. BUR GE MEESTER er WETHOUDERS van ALKMAAR brengeni ter algemeene k«n>- nis dat zij bij bun besmit van heden vergum- ning hebben verleend aan JA)C. MET, wo- nende alhier tot het oprichten van eeni BEN- ZINEPOMP-INSTAL L ATI E, in het per- ceel ACHTERWEG, Wij-k C. nr. 23/24. Alkmaar, 21 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. smaakt als room. De amendementen-Ter Hlalll en Tilanus werden verworpen met 31 tegen 25 stem men. Art 18 werd aangemomen met 31 tegen 24 stemmen. De arfiikelen1 19 tot 29 werden zondler hoof- del ijke stemming vastgesteld. Htet amendement-JMiebielseni op art. 29, be- doelende een overgangstijd, waarin' in) voor- raad zijnde films wij van1 keuring van twee jaar op 3 maandlen .tie brengen, werd na ver- dediiging door den voorsteller en bestrijding door den Minister, ingetrokken. De Minister wijzigde het artikel en1 bepaal1- de den grensdatum op 1 Januari 1925. Art. 29' werd: vastgesteld. De eindstemming over de wet werd1 Donder- dag 1 Maart. Burgerlijke Rechtsvorderine. Behandeld en vastgesteld werd ae techni- sche wijlziging van het Wetboek van Burger- lijke Rech'tsvordering met het amendement- Van Rappard, dat later werd ingetlokken. De Minister heeft het amendment van mej. mr. Katz ot het Openbaar Miinisterie met te dwirgen de verbooren door rechters-commis- earissen bij te wonen, overgenomen. Het wetsomtwerp is goedgekeurd. De vergadering werd verdaagdi toil heden 1 uur. Gemengd Nieuws BEZiU INirOI NO. Dte minister van financien heeft, naar he* Hldbl. meldt', besloten, een onderzoek te laten Instellen naar de vnaag, welke maatregelen roffem zouden kunnen worden om te gera- 1 tot een! zoo groot mogelijke vermimdering van de uitgaven voor het dienstVak dier directe bdastingen, invoerrechten eni accijnzen. BEDANKT ALS LID1 VAN DE S.D.A.P De heer KlaaS Prins sedent jaren fid van den' Raad te Zaandam en Soc. 'Dem. Staten- lid voor de Zaanstreek heeft bedamkt als lid van de S. D. A. P. en zal ook spoedig als raadslid aftreden. Oneen'igheid bij het opma- ken der groslijst voor de Statenveririezimgen is oorzaak van het ifittredeni. Prins stond no. 2 en werd later no. 3 hoewel hij als oud- ste na het vertrek van Duys rechiC op no. 1 meende te hebben. De heer Prins heeft een aanbod om voor hem buiten de S. D. A. P. een andere Ujst in te dienien afgeweze, doch zich bereid ver- klaart ee» candidatuur voor dem raad te wil- len overwegen." GEVOLGEN DER IEPENSTERIFTE. Het dagelijksch bestuur van de Nedertand- sehe Centrale veneeniging tot bestrijding der tuberculose schrijft: Er is needs eenige male® in de pers aange- raden, om1 de door de algemeene iepensterfte opengevallen plaatsen, vooral wat betreft de stadsbepl anting, aan.' te vullem met platanen Nu is net bekend, dat sommige platanen', en wel jnist het snort, dat in ons land het bes groeit (Platamis Orientalis), op de jonge bla- derem talrijke, fijme, puntige haartjes dragen. Bij de onitplooiinig der bladeren vallen deze haartjes af en worden1 door de lucht meege- voerd. Zij schiinen een sterk prikkelende wer- fcing op de ademhalingsorganen' uiit te oefe- nen' en nies- en hoestbuien te kurnnen1 opwek ken'. 'De vraag is daarom gewettigd, of het wel aanbeveling verdienf, dit soort boomen in grooten getale aan ite pTantten, vooral waar men *t yoomemen schijwt te hebben, jnist de sfadspleinen en straten er mede te verfraaien Voor vele menschen met eeni gevoelig adem- halingsorgaan zou dit tot last en madeel kun- nen zijn. Tot deze moeten zeer zeker ook de longlij- ders gierekend worden' en wij meendien daarom op dit madeel van de platanen te moeten wij- zen. Op vrije, openi Vegen zullen ziji wellicht niet veel kwaad doen, maar in' min of meer besloten stadsruimten kunnern zij zeker hin- derlijk zijn; eni vooral zal men het aanbren- gen van plait an en moeten' vermiiden' op speel- plaatsen van scholen1 en in kiniaerspeeltuinen DE BEZETTING VAN HET RDERGE- BIED. Uir 'Maastricht wordt aan1 de N. R. Grt gemeld: In het transitoverkeer van Zuid-Nederland naar Zwitserland over Belgift en- het verkeer met Belgie is stagnatie, doordat het station Vise den aamvoer niet kan verwerken wegens gebrek aan locomotieven. De Belgische ftxto- motfeven naar het bezette gebied vertrokken om- kolentreinen te halen, keeren niet of met groote vertraging te Vise terug. .De stagnatie op de spooriijmen in het1 bezette gebied neemt met dlen dag toe. Ook de Limburgsche kolen- miinen ondervinden stagatie bij den af^oer. 'De uitvoer van- ilevensmiddelen van de Ne- derlandsche grensplaaisen naar't bezette ge bied neemtt toe. De prijzen van de levensmid- delen zijn in de laatste dagen gestegen met 15 tot 30 pot. Uit Parijs wordt aan' de Nl R. Grt. gemeld: De commissie van herstel heeft zich giste- ren bezig gehouden met het contract fusschen Nederland en het Kolensyndicaat, bij hetwelk het Kolensyndiciaat op zich heeft genomen. zekere hoeveelheden' kolen te leveren. Zij: za' vamdaag een bespreking houden' met Nteder- landsdhe vertegenwoordligens. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN, Thans, nu nagenoeg alles definitief gere- geld is nopens het bezoek van den toning van Zweden aan de Koningin, van Vrij dag- voormiddag 2 Maart tot Zondagavon I 4 Maart kunnen daaromtrent de volgende me- dedeefingen worden gedaan. Echter bestaat nog de mogelijkheid, dat, wat de spoortrein-uren betreft, o.a. ten aan- zien van het uur van aankamsit te Amster dam. met enkele afwijkingen rekening zal moeten worden gehouden. De aankcmst van den kontog te Amster dam is dan, behoudens wijziging, bepaald op 9 u. 40 min. voormiddags, aan het Centraai Station, waar een gala-ontvangst van den Zweedschen souverein zal plaats hebben. Na aankomst ten koninklijke Paledze op den Dam heeft ten 9 u. 55 min. een gala-ont- vangst aldaar plaats. De Koningin-Moeder zal tijdens het ver- blijf van den koning van Zweden in de hoofd- stad ook te Amsterdam aanwezig zijn. Om half een heeft ten Paleize een famifie- maaltijd' plaats, en wordt voor het wederzijd- sche gevolg maarschalkstafel gehouden. Tussdiem 2 u. 30 min. en 5 uur heeft een bezoek plaats aan het Scheepvaart Museum, gevolgd door een ontvangsten een the door het Amsterdamsche gemeentebestuur in het Stedelijk Museum. Te half-acht 'a avouda zal de koning in audientie ontvangen de hoofdea der ver9Chil- iende bij het hof van de Koningin geaccredi- teerde gezantschappen. Deze audientie zal plaats hebben in de Troonzaal. Te 8 uur heeft 'in de groote zaal de gala- maaltijd plaats, waaraan ook de Koninginr Moeder zal deelnemen. Zaterdag 3 Maart zal het bezoek aan Rot terdam plaats hebben, waarbij de Koningin en de Prins den Zweedschen Koning zullen vergezellen. Te 9 u. 20 min. v.m wordt van het Paleis te Amsterdam gereden, om te 9 u. 30 min. van het Centraai Station naar Rotterdam te vertrekken. De aamkomst te Rotterdam aan het Maas- station is' bepaald op 10.45 min. en het vor- stelijk gezelschap zal zich dan onmiddellijk aan boord begeven van de stoomboot Stad Rotterdam, ter beschikking gesteld door het gemeentebestuur van Rotterdam, ten einde 'n bezoek aan de havens te brengen. Te 12 u. 15 min. ontvangt het gemeentebe stuur de Koninklijke gasten in het Raadhuis Om 1 u. 7 min. vertrek van het station Delftsche Poort naar 's-Gravenhage. In B)en Haag is de aankomst aan het Maaspoortstation, wat door rangeeren moge- lijk zal worden gemaakt, vastg^teld op 1 u 38 min. N)a aankomst ten Paleize Noordeinde ite 1 u. 50 min. heeft te 2 uur een familie-noeo- maal plaats bij de Koningin-Moeder, te ha- rer paleize in het Lange Voorhout, terwijl te Paleize Noordeinde maarschalkstafel wordt gehoudien. Om 4 uur brengt de Koning een bezoek aan het Mauritshuis en daama aan het Vre- despaleis. Om half acfat's avonds hebben ten Paleize van de Koningin een familiemaaltijd en een maarschalkstafel plaats. Na afloop van den maaltijd zal te 8 u. 35 min. worden gereden naar het Gebouw voor Kunsten en Wetensdiappen, waar om kwart voor negen het concert, aangeboden door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, een aan- vang zal nemen. De Zondag (4 Maart) wordt geheel in den intiemen kring van ons hof doorgebracht en worden geen bezoeken afgelegd. Om 1 uur is er familienodnmaal cm maarschalkstafel ten Koninklijken Paleize Noordeinde. Des avonds half-acht geeft de Koningin-Moeder een fa miliemaaltijd. Ten Paleize Noordeinde is er dan maarsdialkstafel. Ongeveer 9 uur dien avond vertrekt de Koning van Zweden die, zooals men1 weet, verder een bezoek aan Bel- gie zal brengen. Het vertrek zal plaats heb ben van het Hollandsche Spoorstation. EEN ADELAAR NEERGESTREKEN. Een boercnknecht bemerkte dezer dagen op het besneeuwde land van zijn boer te Bak- huizen (Gaasterland) een abnormaal grooten vogel, die bezig was een cadaver te verorbe- ren. Na veel moeite slaagde hij er in, het dier, dat uitgeput bleek te zijn, levend te bemach- tigen en in een kippenhok op te sluiten. Toen men het daar twee dagen had gevoed, be- sloat meh het dier maar af te rnaken, daar men vreesde, dat men er anders in het ko- mend voor jaar schade van zou ondervinden* Het bleek een volwas&en arend te zijn, met een vlucht van ongeveer 2 Meter. Er is reeds 10 voor het dier geboden, daar men. van flan was, den vogel te laten opzetten; deze oop is echter afgesprongen. Thans wordt hij door werkloozen langs de fauizen vertoond. DE WIJZIGING VAN DE HUURCOMMISSIE- EN HUUROP- 'ZEGGINGSWET. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inzake het wetsontwerp tot wijziging der HuuroommiSsiewet en der Huuropzeggingswet. Adressant geeft te ken- nen, dat hij emstig bezwaar maakt tegen dit ontwerp en geen enkele reden ziet, waar am aan de verhuurders de vrijheid moet worden gegeven om zonder inmenging der Huurcom- fnissie de huren van 1 Januari 1916 met 50 pet. en die huren van 1 Januari 1918 met 37V2 pet. te verhoogen. Bovend'ien is in de practijk gebleken, dat de Huurcommissies met de hiu- clige redactie van de Huurconunissiewet vol- doende de belangen van beide partijen, ver huurders en huurders rekening kunnen hou den. Verder is het thans de meest ongeschikte tijdl om de huren te verhoogen, dlaar de loo- nen zich nog steeds in dalende richting bewe- gen en het aantal werkloozen ongekend groot is. Adressant eindfgt met de Kamer te verzoe- ken't voorstel om in de Huurconunissiewet de percentages van 20 pet. en 10 pet (waarmede onwillige verhuurders, die hun panden ver- waarloozea, zich moeten tevredeu stellen) te verhoogen tot 50 pet. en 37 K pet., niet aan te nemen en verder art- 13a, 2e lid, zoodanig te wijzigen, dat vast komt te staan, dat afzon- deriijke woonvertrekken, welke in inwendige communicatie met het winkelgedeelte staan, niet als een afzonderlijke woning worden bescliouwd. Ook de Nationals Woningraad heeft ge- adiresseerd DAMMEN. „Haariemsche Damclub"West Friesland. Men meldt uit Haarlem: De wedstrijd tus- schen het eerste tiental der „Haarlemsche Damclub" en het West-Friesche tiental (be- staande uit de sterkste spelers van West-Fries- land), zal Zondag a.s. ptaats vinden in cafe- Schermerhora, aan het Waagpledn te Alkmaar en vangt des morgens te 10 uur aan, Het West-Friesdhe tiental is voor dtezen wedstrijd als volgt samengesteld1. D. Kleen, 12 C. Amels, 3. P. de Groot, 4. P. Beers Azn,, 5. W. Verkroost, 6. P. v. d. Welle, 7. G. Re- nooy, 8. P. Zwagerman, 9. Toepoel en 10. J. Pronk KDRT BTNNENLAND. Dr. R. Weitsenbdck is gisteren benoemd tot hoogleeraar in1 de getallen, vonnenv- en vaxiantentheorie aan de Universiiteic 'te Am sterdam.* hoofij-en feiespffn, eoend/i neurcsfgre en Verkoud- he/d verdidtfhen cfrrectdoor hetgebrute i de Rechtzaken. DE ORDEVERSTOR'ING TE AMSTERDAM. Zooals men zich zal herinneren werd op 7 Februari j.l. in Beurs voor den Diamant- handel door de S. D. A." P. en A. B. B. een protestvergldering gehoudeni tegen de inbe- zitname van het Ruhrgebied. Eveneens is 'be kend* dat op dieze vergadering eenige werk loozen de orde verstoorden door te zingen en te schreeuwen waardoor het Mr. Troelstra onmogelijk werd gemaakt zijn rede te eindi- gen. Op verzoek van het bestuur verwijderde de politie die vooruit op de hoogte was ge- bracht dat getracht zou worden de vergade ring te verstoren, de herriemakers. Hierl moest echiter van de gummiestok gebruik ge maakt worden en' een der ordeverstoorders gooide eeni stoel tegen het boofd van een po- litieagent die hierdoor pijnlijlk werd getrol- fen. Als vterdacht van deze laatste wandaad stond voor den politierechter terechit een los werkman. Tevens was hem ten laste gedegd het storen van de orde op de vergadering. Bekl. ontkende scbuldig te zijn zoowel aan het eeni als aan het ander. Iemand achter hem' gooide een1 stoel over zijin hoofd en daar hij bang was door dit meubelstuk ge- troffen te worden stak 'hij zijln handen in de hoogte waardoor de politieagent dac^t dat hiji gegooid had, Eeniige omstanders hadden hem aangegrepen en geslagen. Hij( was ech ter geheel niet bij de ordeverstoring betrok- ken geweest. Toch had hij een zevental gaten in zijn hoofd gesbad van slagen met een gummistok. Een brigadieT van politie ver- klaarde als getuige dat 'hij: had gezien dat bekl. met de stoel gegooid had. De getroffen agent wist niet wie de stoel naar hem geworpem had. Hij had dit niet kunnen zien. De off icier van justitie Mr. Van Heijns- bergen, meende in zijn requisitor dat de sto ring van de orde niet bewezen was en hij vroeg daarom vrijspraak. Wat de andere te- lastelegging betreft meende spr. dat die zaak naar de volledig rechtbank verwezen moest worden, daar zij niet een zaak was ge- schikt om door een politierechter behandeld te worden. De politierechter Mr. Servatius, deed uitspraak overeenlkomstig de eisch. Vervolgens stond terecht een koetsier die de orde op de vergadering eveneens gestoord zou hebben. iBekl. zeide dat hij op een stoel geklommen was om te zien wat de politie uitvoerde. Om standers hadden toen geroepem: „daar heb je nog zoo'n opruier" en hadden hem van de stoel getrokken. Een vechtpartiji was bet ge volg. De politie aresteerde hem toen en ver wijderde hem uit de zaal. Bekl. ontkende noch geschreeuwd noch gezongem te hebben of op een andere manier de vergadering opzettelijik gestoord te hebben. Een agent van politie verklaarde dat het juist bekl. was die Mr. Troelstra belet bad verder te spreken. De officer van justitie Mr. Van Heijns- bergen, achtte het ten laste gelegd ebewezen en vroeg 14 dagen gevangenisstraf. De poliitierechter Mr. Servatius, verobrdeel- de conform de eisch. VALSCHE HANDELSMERKEN. De rechtbank te Amsterdam deed gister uitspraak in de zaak tegen den sigarenfabri- leant, die terecht stond terzake dat hij in 1920 en 1921 sigaren heeft vefkochf, verpalct in kisfies met een merk. waarop een anaer recht heeft. Bedoeld merk was het fabrieks- en han- delsmerk van de sigarenfabriek'J. A. Donker te Gouda, bestaande uit het borstbeeld van Napoleon I met de initialen J A. D. op de borst. De rechtbank veroordeelde den, fabri- kant tot 100 boete of 10 dagen hechtenis. Het O. M. had 150 boete of 50 dagen hech tenis geeischt. Een tweetal kooplieden. die sigaretten had den verkocht onder den naam „Alex Bagus- lawski", op welken zij geen recht hadden, werdfcn veroordeeld tot resp. 1 maand en 2 maanden gevangenisstraf. In al'le drie gevallen werd openbaannaking van het vonnis gelast. Telegram men van heden 3 de origin ee/e uerpafeb/ng Graaf, beschulddgd van den bekenden moord te Houtdoip, veroordeeld tot vijf- tien jaar gevangenisstraf, zonder aftrek der preventieve hechtenis. Geeischt was vijftien jaar met aftrek. Dijkskg verklaarde aan het slot der zit- ting nog onschuld'ig te zijn, MIJNONGELUK. BERLIJN, 22 Febr. Gisteren heeft in de mijn ,,Bergmanns-glueck" bij' Buer in't Ruhrgebied een ongeluk plaats gehad'. Een geheel bezette lift is naar beneden gestort. 38 Mijnwerkers zijn meer of minder emstig gewond. ISMED PACHA IN DE NATIONALE VERGADERING. ANGORA, 21 Febr. De Nationale Ver gadering kwam in den namiddag bijeen tot het hooren der verklaringen van Ismed Pacha. Deze bracht uitvoerig rapport uit over de te Lausanne met dte geallieerde ge- voerde besprekingen. Besloten werd, dat de geallieerde voor stellen Zaterdag zullen worden bespro- ken. GEVECHTEN. PARIJS, 22 Febr. Uit Wilna wordt ge meld, dat de Litauers met zwaxe artilleiie de Poolsche grens bij het bosch van Pod- kamjel beschoten. VLIEGEN ZONDER MOTOR. PARIJS, 22 Febr Uit Biskra wordt ge meld, dat Descamps een gilijvlucht heeft ge maakt over een afstand van vijf K-M. in rechte lijn. DE BEZETTING VAN HET RUHR GEBIED. PARIJS, 22 Febr. De toladea melden, dat de Belgische premier Theunis het Grootkruis van het Legiobn van Eer heeft ontvangen. De Fransch-Belgische confer, besprak de nieuwe maatregelen, welke in het Ruhr gebied zullen worden genomen, n.i. het in besilag nemen en verkoopen :ien bate der geallieerden van de producten van het Ruhrgebied1 en de inning van douanerech- ten door de geallieerden op bui tenlandsche producten, the naar Duitschland worden vervoerd. Een algemeen plan werd aange- E'omen tot bet eventueel iavoeren van nieuw Duitsch geld in het bezette gebiec met medewerking van een Fransch-Belgi- sdie consortium. De Fransche en Belgische Hooge Com- missarissen voor het Rijnland en de Bel gische generaal Rucuois zijn te Dusseldorf aangekomen tot het houden van een confe rence met generaal Degoutte over de sa- menwerking bij het nemen der maatregelen in het Ruhrgebied en Rijnland. De gedelegeerden der Hooge Lntergealli- eerde Commissie heeft in verbamd met de •sabo.tage van telefoon en telegraaf-lijnen afie verkeer tusschen 9 uur's avonds en 6 uur's morgens verboden De directle der douane heeft enkele we- gen vastgesteld voor het verkeer tusschen het Rijnland en het onbezette Duitschland. Afie vervoer over andere wegen wordt als contrabande besdiouwd. Het hoofddouanekantoor te Kaiserlau- tern is door de Franschem bezet. De Duit- sche beambten zijn verdreven. Uit Essen word't gemeld, dat daar het Fransche koloniale regiment nr. 7 is "an. gekamen. in verschifiende zaken werden weer le- vensmiddelen in beslag genomen. Beweerd wordt, dat de plunderingen moeten worden toegeschreven aan de slecfate verzorging dei- Fransche troepen. De politie is ontbonden, zoodat deze stad van 600.000 arbeiders zonder politiebe- scherming is. Den beambten van het gerecht werd eveneens het dragen van wapenen vei bo- den. Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat de mijnwerker die op 23 Januari door Fransche soldaten zwaar gewond werd, gestorven is. De Duitsche fegeering pro- festeert tegen deze bloeddaad en ccnsta- teert, dat de Duitsche arbeiders door de Fransche wacht zonder reden van achte- ren neergeschoten werd. In een 'tweede nota wordt geprotestecrd tegen het neerschieten van den 15-jarigen Sieghard, die op de mijn „Prinzengart" in Dortmund wer, Prorinciaal Nietiws UIT HOORN, In de raadszitting van Dinsdag decide naar het Hbl. meldt, de voorzitter mede, dat een verandering in loon en werktijd voor de werkloozen noodzakel ij,k is gebleken. Hun aantal heeft zich uitgebreid tot 219, waa> van 90 in de werkveischaffing zijn opgeno- men). Met het oog op die ingetreden vorst stellen B. en W. voor 1000 zak cokes aan te DE MOORDZAAK TE BREDA. BREDA, 22 Febr. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de moordzaak-B., i- - die tijdens de Bredasche kermis in den en den gereduceerden' pnjs van herfst van het voricr iaar riin vrnnw wr. I 0.80 per zak beschikbaar te stellen voor hen, wier lmkomen mmder dan 20 per week bedraagt. Voorts wordt medtegedeeld, dat in verband met de bouwplannen voor de Ulo, op 3 Fe bruari j.l. een conferentie heeft plants ge had aan het Department van Onderwiis, waaraan deelnamm ds Ministar, B. «n ifr., herfst van het vorig jaar zijn vrouw ver moordde en veroordeelde hem tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar. DE MOORD TE HOUTDORP. ARNHEM, 22 Febr. Het Oerechtshof alhier heeft heden A. Dijkslag en J. de de heer otumpel bij verhindering van mevr. Bronsveld voor de R.-K. raadsfractie, de in- specteur van het L. O. en de inspectrice van het Nijiverheidsonderwiis. Het daar bespro- kene ligt voor de raadsleden ter inzage. O.m. bleek op bedoelde conferentie, dat de R.-K. raadsfractie weer een geheel nieuw plan had laten uitwerken. Ten slotte werd) der commissie toegezegd, dat iemand van den Rijksbouwkundigen -dienst naar Hoom zou komen om den tioestand op te nemen en de verschillende plannen te bestudeeren. De voorzitter meende den Raad deze mie- dedeeling ite moeten doem, overtuigd als hij1 is van de belangsiteliling voor de Ulio-kwcsitie in de gemeente. Op een verzoeikschrift van de Woning- vereeniging „Mr. Jan Direkszoon Binne- blijf", om voorschotten en bijdrage voor den 'bouw van 22 arbeiderswoningen, wordt tot een bedrag van 77.977 besloten, onder voorbehoud dat een voorschot van gelijik be drag door het Rijk aan de gemeente wordt verstrekt. Ten einde, voor zooveel mogelij'k, te bezui- nigen op de uitgaven voor personeel, in ge- meentedienst, werd op advies der commissie voor georganiseerd overleg een ontwerp tot wijziging van het werkliedenreglement aan- genomen, waarbiji voor de eerste 3 uur over work geen betaling plaats heeft, terwijl voor elk verder uur overwerk 5/4 maal h t gewo- ne uurloon wordt vergoed. UIT BERGEN. Bij beschikking van den minister van Ar- beid en Handel en van dent Minister van Fi nancien d.d. 19 Februari 1.1. is aan deze ge meente over het exploitatiejaar 19211922 van de met Rijksvoorschot ingevolge de Wo- ningwet gebouwde 16 arbeiderswoningen aan den Kogendijk, aene bijdrage, 's Rij'ks kas toegekend van 1625,44. Bij beschikking van gelijken datum zijn aan deze gemeente buitecgewone bijdragen uit 's Rijks kas verleend met betrekking tot de 16 door de R.K. Woningvereeniging ..Roomsche Actie" met Rijksvoorschot ge bouwde arbeideswoningen aan het Zakedijkje, welke bijdragen zijn vastgesteld over het ex ploitatiejaar 1919—1920 op 113,17 voor wat 'betreft de rentevoetbijdrage en op 718,68 voor wat betreft de materiaalprij- zen-bijdrage en over het exploitatiejaar 1920—1921 respectievelijk op 113,17 en 1178,10. Naar wij vememen is de heer G. Post- ma, alhier, voornemens om in zijn perceel aan de Breelaan,.een stoomwasscherij op te rich- ten. UIT WIERINGERWAARD. De heer C. H'aringhuiizen, burgemeester van Wieningerwaard, dte op vers, hillende lijsiien voorkomt als candidiaat van Plattelan- derspartij en Plattel andersbond, heeft voor die candid'atuur bedamkt. Stadsnieuws EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. Besluit is met ingamg van 1 April 1923 de heer W. T. Jansen Directeur van het Telegraafkamtoor te Alkmaar, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. LOONEN IN WERKVERSCHAFFING. In1 ons nummer van gister wordt gemeld, dat van de 130 bij de gemeemte te wcrk ge- stelden een groot aantal thans met de wcrk- zaamheden niet voort kan en gedudende* dien tijd 70 pet. van hun loon ontvangen. De Wethouder van sodale aangelegenheden deelt ons mede, dat juist deze week in de ver gadering van B. en W. is besloten, op de da gen waarop niet gewerkt kan worden, 100 pet. van het loon (niet het accoordloon) uit te keeren met inachtncming van de daarvoor vastgestelde bepalingen, waarin het percenta ge voor meerdere weken geregeld1 is. Zijn er dus arbeiders die deze week slechts 70 pet. van hun loon kregen, dan hebben zij nog recht op uitkeering van de nog ontbre- kende 30 pet REDUCTIE OP DEN 'COKESPRTJS. In verband met de ingetreden koude heb ben Burgemeesiter en Wethouders de toege- stane reductie van 25 pet. op den prijs van 1 H.L. cokes om de 14 dagen, zoolang deze koude voortduurt uitgebreid tot 1 H.L. per week. SNE'EUWOPRUIM ING. De vorst maakte het gedurende eeniige da gen niet mogelijk eeni aanvang te maken met sneeuwopruimen. Thans nu de dooi is inge treden, is die opruiming krachtig aangevat en zijin daarbiji omstreeks 110 person en te- werk gesteld, wier arbeid bij; de werkver- schaffing tengevolge van dem sneeuwval mgezet was moeten worden. Heden komem reeds de hoofdstraten, zoo als Langestraat, Laat, Koorstraat, Ritse- voort enz. van sneeuw gezuiverd. POL ITIENI EiUWS. Hedem werd door de politie de band gelegd op een wissellooper hier ter stede, als ver- dacht van verduistering in dienstbetrekking. TE WATER GERAAKT. Gistermiddag raakte het zoomtje van den. heer B., Verdronkenoord, in het z.g. „Paar- denwed" bij de Nachtegaal. Hij werd echter heel spoedig weer op bet droge gebracht en ondervond verder geen nadeelige gevolgen dan een mat pak. SNEEUWBALLEN. Door de politie zijn enkele proces-verbalen opgemaakt wegens neeuwbailen. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en andiere voer- tuigen te 5.51 uur licbt op. BILJARTCLUB. Gisteravond is in cafe „De kleine Harmo nic Lombardsteeg 3, een biljartclub opge- rich't, genaamd -„fie kleine Harmonic", met aanvankelijk 16 leden. In het bestuur zijn ge- cozen dc heeren W. Biemam, voorzitter, W J. Habicht, seecretaris en E. de Jong, penning- taeester. 6 VOOR DE NOODLIJDENDE BEEL- D'ENDE KfUNSTENAARS EN MUSICL De Fancy-Fair welke Zondag a.s. in de Unie zal worden gehouden zal een groot succes worden. Van vele winkdiers en parti- culieren stroomen de prijizen: en cadeaux bin- nen Van alles zal er te winneni zijn, voor slechts zeer weinig geld. In een tombola van 10 cent zijn b.v. prijzen als prachtige thee- warmers, artistiefce majolica vazen, schilde- 'cl.eO'd«

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2