Alkmaarsche Courant Parijsche CaaserieSn. Etndeljjk weergevonden Maandag 26 Febrnari. F e u i 11 e t o n. jq 1928.schoone wrouvm Inject. VervoTgws was er op a He sdhepra bal. Als spoeMdossem gingen de HOIldSrd Mjl on TWintigSIB jssrgsng. j motorsloepeni voortdurendl hera eni weertus schen de groote, van lidit stralrade kruisers. Overal was muziefc en dans, licht en vroolijk- CARNIAVAL A AN DE A2DRENI KUST. (Van omen Parijschen Correspondent.) (Nladruk verboden.) }I|I. (91ot.) Monte-Carlo, 18 Febr. Sinds ik u, twee weken geledeni, mijn eerste® brief over hat Camaval the 'Nice schreef, is er haast geen dag voorbiigegaan of het was eni wfelfc een feest to een van de Raphael tott Mlenito®. En gee® dag ging er voorbij! of de treineni voendie® eeniige diuizenden nieuwe bezoekers a an Van treinen gesprokc®, er is dit jaar een praehitige verbtodtog tot stand gekomen tus- Bdhen Londra, Calais, Parijs aan den eenen genaamde M6diferranee-express, to de wande- ianlt en Lyon, Marseille, Nice, rfet is de zoo- ling: de blauwe itrein, omdat hijt geheel blauw gelakt is. 'Deze treto bestaat ui-taluitend uit slaapwagens van een geiheeil nieuw model en een restauratie-rijltuig. Het is en waar rol- lend hotel, van een luxe en een comfort als op de heele wereld nog niet hunt gelijke hebben, zelfs in Amerika niet. De slaapwagens zijn verdeefld in kamers1 met edn bed en (grootere) kamers met twee bedden. Overdag zijn de bed- deni echter bamken, een sootrt breede divans, en vormt elk compartiment een keurig klein salon. Des avonds, terwijl ge to den restaura- tiewagen dineert en' nog wat na-boomit1 to.de bibliotheek-fumoir, komt de fcnecht en.1 toovert uw ooupd om to een slaapvertrek met aan.- grenzend „cabtoet de toilette". De bedden zijn ruim en zacht, en wat het voonnaamste is z<56 geluidloos en onlbeweeglijk, dat men zonder overdrijvtog, to den met een1 100 K M. per uur vaartje voortdaverradem trein, zidh in een hotel-kamer wainra kan. >s Ochitiends om 11 uur uit Londen vertre'k- kend, arriveerit men met dezen treto om half acht's avonds te Parijs en den voligenden middag tegeni het dejeuner aan die Riviera. Oofc de tmn ulit Nederland, die om 6 uur s ■avonds aan Ihet gare du Ntard te Parijs aan- komt, heeft dus hierop aansluijtog. Het reis- plan to zoo berekend, dat men1 ]utot het mooi- ste gedeelte van den1 weg bij dag aflegt Wan neer de waiter de gordijnen van uw rollende slaapfcamer komt openen, zijit ge to Marseille, en de voile zoni enl de zoele zeewtod stroomen naar binnen. Eln nauwdiijks zijt ge weer voor uiw venster terug, na het ontbijt in de restau- natie-wagra, of ge naders St. Raphael en Cannes, om van nu af de prachtige, grillig gekartelde kustlijn niet meer te verlaten. Maar ib wilde u van de feesten vertellen Over die® totocht van prins Carnaval, en over zijn eersten ommegang sdhreef ik u reeds. Verleden week Dinsdag werd de serie voort- gezet met een „combat naval fleun" op de reede te Villefranche, waar jultot dezer c eeni kleinl vloot-eskader voor anker lag was verrukkelijk weer, en de aarblik dien de scliilderachtige kleine baai boodi was werke- Ujfc eenig. De marine-officieren en hum dames droegen natuurlijk voor een groot deel er toe bij om dezen middag geaniimeerd te maken Zij hadden era groot aantal sloepen, motor- bootjes en> steamiaundhes met bloemen be- bleed, en met jeugd, overmoed en schoonheid bev-olkt, en bwamen hiermede het gezelschap versicrde vaartuigen der hotelgasten vergroo- iten. Er waren heele drijVende bouwds bij van nozen, mimosa en boschviooltjes: een- molen. een zwaam, een kasteel, een Vraetiaansche gondel en1 ik weet al niet wat. Op de azuren zee, ingesloten1 tussdhen de hooge groene bergen en de machtige Fransdhe kruisers op den aditergnond, was het schouwspel van een kileurige, inttieme bekoorlijikheid. En toen de zon achter de bergen verdween en deze hun schaduwen legden over de reede, waar de oorl ogsschepen reeds hun illumtoatie begon- nien te ontsteken1 en met hun zoeklichten de blanks huisjes bebchenen van den havenkant, terwijl to de verte de zee nog prachtig glans- de, zilver en opaal, toen werd het een too- neel van een sdhoone, dichterlijke poezie. heid, champagne en groot toilet. Zelden heb ik zoo goed de waarheid begrepen van de stelltog, dat het leveni to als een droom. Dien nadht op de reede van Villefranche was het meer droom dan werkelijkheid, een droom waarto aides vreugde en godeheid leek, gees- tig spel, onwezenlijik-poetisch decor en ely- saelsdh amusement. En toen' wij ten slotte moe w.aren en1 naar ber verlangden, bracht een comfortable, vlugge stoomboot ons, linea rec ta, over zee in een half uur naar de haven van Monaco, waar de taxis niets liever wenschten dan ons ernkele minuten gastvrijheid te bieden to hun kussens en ons naar het hotel te dra gon. Twee dagen later, Donderdags, zon de plaatsen toe als een parelsnoer lange de kust _bafcaille de fleurs" plaats hebben op van de „grande bleue' hggen> v^n^ St. pronienade des Anglais, te Nice. Doch het regende dien dag en deze feestelijkheid werd 24 uiur uitgesteld. lets waarvan niemand spijt heeft gehad, want den valgenden dag was het weer het zaligste zomer-weer. Dank zij dit uitstel to ook de „bataille des fleurs" zeldzaam goed geslaagd. Voor de bloemisten was het bovendien een buiten- kansje. Natuurliik waren er maar weinig wa- gens frisch gebleven die 24 uur lang. De meeste moesten, geheel of gedeeltelijk, op- nieuw worden gedecoreerd. En wanneer ge bedenkt, dat daar auto's en rijtuigcn bij wa- len waaraan voor 20.000 frcs. bloemen zar, en d'at er toch minstens een honderdtal deel- namen aan het ddfile, dan kan dit u een ftouw idee geven van de sommen welke al- leen reeds zoo'n „bataille de fleurs" binnen- brengt in' een stad als Nice. Want het zijn natuurlijk allemaal vreemdeltogen, degenen die zich dit luxueus genoegen veroorlooven. En nu spreek ik nog niet eens van de duizen- den en dtozenden boekctjes die tot het leve- ren van de eigenlijke „bataille" worden ver- kocht (de prijs dezer boeketjes, van over- heidswege bepaald, bedroeg diit jaar: 35 frcs. de mand van honderd; dat to v/erfe- lijk niet overdreven en ook uit tot kleine de tail spreken weer de voorbeeldige organtoatie en het verstantog inzicht van de mianmen die de Caraavalsfeesten te Nice regelen). Deze feesten zijn voor de stad een goudmijm. Zij lokken uit alle hoeken der wereld een paar honderd duizend menschen naar dit door de natuur zoo bevobrrecht land, en wie er cenniad een winter heeft doorgebracbt, en er de niiddelen toe heeft, komt dk jaar terug. Wat beteekenen tegenover dit alles een drie- honderdduizend francs aan prijzen, saiaris- sen en admintotratiekosten Alleen reeds de verkoop der loges- en tribuneplaatsen dekt de uitgaven Is de „bataille des fleurs" het feest van rijkdom en gratie, van smaak en degantie, den daaropvolgenden Zondag en Dinsdag (den Vastenavoncf) viert dc vroolijke uitgela- tenlieid hoogtij. Dan to iedereen op straat gemaskerd en verkleed, en tusschen de reus- achtige praalwagens, de grappige groepen en cavalcades wordt een gewddlige vddslag gdeverd met confetti, niet van papier maar van gips. Het zijn gipsen erwtjes, ter grootte van een stevigen hagelkorrel Met hohderden kilo's worden deze verkocht, u toegesmeten to een huismeubel dat ik niet nader durf aandui- den, doch dat op zichzelf al to van een boer- tige grappigheid. Voor 1 franc heeft men zulk een pot vol. Die wordt dan uiitgestart in een wii-katoenen jachttasch, die ieder am het middel draagtnog een poten nog een potEn dan gaat het er maar weer op losMet lepels vol wordt het goedje u in het gezicht gesltogerd! Reeds bij! den eersiten aan- val bemerkt ge, dat het onmogelijfc to zonder masker te bl'ijven. Ge koopt een masker van stevig gaas zooiets als otize schermers op- zetten wanneer ze een partij gaan trekken en bij voorkeur ook nog een stofjas, die „er tegen kan" En dan zijt ge gewapend en ge- voelt ge u veilig om u opnieuw to de gips- orgie te wagen. Stadsnieuws DE FANCY-FAIR. Reeds een en ander maal is er in dit blad sprake geweest van het houden van een fancy-fair, vanwege het comite voor de nood- vcui. lijdende kuastenaars, zoodat wij! wel kunnen HetTemMelijk feest duurde'vooft tot laat I spreken van „de" fancy-fair. in den zoelen nacht. Wij! dtoeerden aan boord De zaal van de Unie eni de aangrenzende van de Ailsaoe en zelden zag ik een zoo uit- kleinere zaal boden gistereni een bonten aan- gelezen gezdschap lleflijke jonge metojes en blik door het vele voor een: dergelijike 1 zaal ongewone wat er te zien was: scMlderiJen en fotografieen naast dameshandwerken, stoelkussens enl zakdoeken en groote dames- hoed en, een koekhakst a 1 let je naast een kijk- tent, een tbee,,'huisje", een sjoelbak en werptent oftewel hoepla en nog veel meer. Aan de beide laatste vermakelijkheden waren natuurlijk, prijzen verbonden en welke prijizen! Er waren er inderdaad zeer fraaie bij, wier bezit menigeen aanlokte, getuige de veleni die hun geluk beproefden to - dien hoek. En onder alle geroezemoes en geklik- klak en geschuifel van de bezoekers baanden eeniige jongedames zich een weg om elkeen met een vriendelijike brutaliteit een lot op te dringen to die verloting van schilderijem en kunstvoorwerpeni ten voordeele van noodlij- dende kunstenaars en musici trekking 10 Maart). Andere loten, toe met evenveel aan- drang werdeni geplaatst, waren die van de tombola. Vele der hieraan verbonden prijzen waren inderdaad begeerenswaard. 'Door niemand werd afgewezen een klein jongentje, dat als Indiaansch opperhoofd ge- kleed' (zelfs de veerentooi ontbrak niet) bon bon® te koop aanibood. Wie moe was van het kijken en koopen (want de dames die de verschillende etalages bedienden, waren gewiekste verkoopst°is) of vermoeid door de tospanning die hiji of zij had om de loten-verkoopsters af te wijzen, zelfs al stond men met een handvol te beweren dat men nu toch heusch gmoeg had, kon ver- ademtag vtoden op de op gezdlige vi de zalem geplaatste stoelen, vanwaar oen Japansche schoonen kon verzoeken een lek- ker kop thee te brengen, een! verzoek waar aan dan terstond gevolg gegevm werd. Maar v66r het zoover was, moest de ten- toonstelling toch eerst geopend worden? Zeker, dit geschiedde om ruim 2 uur door den heer Landman, een lid van het bekende mannenikwartet. Daze heette namens het co mite tot ateun van de kunstgroep Bilthoven, alle aanwezigen welkom en speciaal den heer mr. Wendelaar, burgemeester, den eere-voorzitter, wien ihijl met zijn hers lei ge luk wenschte. Spr. schetste dan hoeveel steun het comite van dezen had ondervonden bij de vele dingen, die to orde gebracht moesten worden alvorens de zaak voor elkaar was Dan zat men met die wet en dan weer met tot of dat voorscbrift en altijd *was de burgemeester bereidwillig geweest. Verder bracht de heer Landman dank aan de per®, die gratis zoo waardevolle reclame had gemaakt, eni aan de ruim honderd ver schillende firma's, die door het srfienfceni van allerlei artikelen hunne sympathie hadden betuigd. „Waar we aanklopten, vonden we steun," zei spreker, voorts er op wijzende dat het de bedoeling to om 1000 bijeen' te krijlgen al® opbrengst van de steun actie to Alkmaar en waarvan de klokkemdag van verleden Zondag het begin was. De offideele opening had daama plaats door den heer Wendelaar, die began met te zeggen, dat hij1 gaame voldeed1 aan het ver zoek tot opening, omdat hij meent, dat het boogst noodzakelijfc to dat er lets gebeurt voor de kunstenaars. Voor hen toch zijn de ornstandigheden bijzonder moeilijk, omdat, to tijden van teruggang als thans bezuiniging voor de gansche bevolking gebodeni is. Hier- bijt let men natuurlijk allereerst op luxe en kilnst. Deze te beperken to de juiste en een zeer normale reoeneering omdat niet op het noodzakelijke kan wordeni bezuinigd. Echter het gevolg van deze aanbevofen zuinigheid is, dat zij die hun brood met de kunst verdienens, er de dupe van worden. Het to daarom gelukkig, zei spr., dat er men schen zijn, die zeggen: „Zoo mag het niet gaan, dat wiji op de schouders van die men schen laden wat wij; alien moeten dragen." Spreker had groote sympathie voor, de kunstenaars, imimers zij maken een volk groot. Wijl alien, leven ons gewone dagelijk- sdhe leven, van den plicht, de een misschien wat beter dan de ander, "maar alien op een tamelijk goede manier. Zoo nu en, dam echter lcomt er iemand, die v6el meer presteent, die de wereld iets geeft, en hiji is de artist, de kunstenaar. Wiji anderen, nemen van wat zulke menschen geven. Zij verhoogem en veraangenamen het leven. In dit verband noemde spr. den naam van den grooten scbilder Rembrandt, om te bewijzen dat de kunstenaars en hun werk blijven leven, zoo dat we den indruk krijlgen alsof het leven er to om en, voor de kunstenaars. Men! zou dan ook uitermate bedroefd moe ten zijn, als de nood der kunstenaars vooirt- durem moest en daarom was spr. dankbaar voor het. toitiatief van de groep Bilthoven1. Een toitiatief echter to niiet voldoende en, nu Is het gelukMg dat hier menschen1 waren' die dat verstonden. Spr. wilde openlijjki henhalen wat hij imkleiner gezelschap al had gezegd: hiji was er trotsch op, dat juist in Alkmaar menschen gevonden werden, die bet toitiatief in,-een da ad wilden omzetten, Nauwelijks was het plan geopperd, of de heer Landman was al bij' spreker geweest om over de uit- voering te raadplegen. Men, was niet tevre- dtos stel ik dlaar gem rifksgdA meet voor be- schikbaar. Ondergeteekenden meenen echter, dat de Minister to redelijkheid en, bevoegd- heid mist om1 daarop te laten volgen en ik wil, dat ook de Gemeenteni voor dat doel geld, meer beschikbaar stellen. Indira inister dit wil, moet hij1 de wet verande- ren en zid langs dien weg de gewenschte bevoegdheid om bevelen aan de Gemeenten den met alleen de carillonbespeling, men uit te deelen, verscl,affen. Dat toe bevoegd- arhrtp diiit mtet voldoende. de auto van Zater- I heid priactisch vrijiwel onbeperkt langs den weg van aan subsidies verbonden voorwaar- achtte tot niet voldoende, de auto van Zater- dag was er het bewijs van en nu deze fancy- fair. Spreker had er behoefte aan om het wakr kere comite dank te zeggen voor zijne vele bemoeiingen en hoopte dat alle bezoekers zouden toonen den ooroeo te verstaan. Zij zouden dan een goed werk doen en het co mite de eer geteni die het to alle opzichten toekomt. Spreker noodigde dan de aanwezi gen uit om, evenals hijzelf, de verschillende etalages langs te gaan en zich niet ornbe- tuigd te laten. Nu, wij' gelooven, dat de opwekking van den 'burgemeester haar doel niet gemist heeft. getuige de gezellige drukte bij de ver schillende stands. Voor een aangename afwisselimg zorgden vijlf dames en vier heeren door het zingen onder leidtog van den heer W. H. Sltoger van ,„De Klokken, zingen," waarvmn de mu- ziek te koop werd aangeboden. Eeni *mooi lied, dat goed werd voargedragen en welverdiend applaus verwierf, evenals het daama gezongene. Een kinderkoor (metojes) van den beer Jonker zong vervo1gens een tweetal zeer aardige liedjes, waarvan vooral het laatste, waarin „alles zoo klein was", luiden bijival vond. Een goed strijkje bracht stemming onder de aanwezigen. Voor zoover wiji over deze fancy-fair kun nen oordeelen (wij waren er natuurlijk niet den heelen middag en avond) is ziji zeer goed geslaagd en kan resultaat wijzen. ,et comite op era gunstig EEN ADRES. Aan deini Raad der gemeente Alkmaar is het volgrade adres gezondem: Ondergeteekenden, Dr. D. Mol, Voorzit- ter en W. Voorthuysra secretaris van de Vereeniging van 'Hoogere Almbtraaren in dienst der Gemeente Alkmaar, als zoodanig vertegrawoordigende het Bestuur dier Ver eeniging, en handelrade krachtens opdrach-t barer algemeene ledenvergadertog, veroor- loven zidii hierbij to hunne voormelde kwa- liteit de aandacht van Uwe vergadertog te vragen voor het navolgrade: Burgemeester en Wethoudex® hebben to bijlage 36 Uwe vergadertog voorgesteld de nieuwe voorwaarde te aanvaarden, welke de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen aan de subsidieering door het Rijk van het gemeratelijk gymnasium en de ge- meentelijke handelsHScholen heeft verbonden, te weten, dat op de salarissen der Leeraren directeuren of rectoren en -beambten 8 Yi pCt. weg ens hun pensio ra moet worden ge kort. Indieni Uwe vergadertog dit voorstel aanneemt, zal, to aanmerking graomen, dat de gemeente over 1923 op hare ambtenaren geen pensioenkorttog heeft willen toepassen, tegen Uwen uitdrukikelijk verklaarden wil dit voor era1 deel van hen wel geschieden. Dit schept to de eenste plaats een op tot punt zeer zeker te betreurra ongelijkheidi tusschen de verschillende categorieen van Gemeente- Ambtenarra. Doch to de tweede plaats en hiervoor in het bijzonder vragen ziji Uwe aandacht gaat hiermede wederom een ge deelte van het zeggenscbap der gemeente over haar eige® gymnasium en hare eigen handdsscholen verloren. Nu weten ondergeteekenden, dat met deze zaak belangrijke rijks-subsidies gemoeid zijn en ziji begrijpen ten voile dat Uwe vergade rtog niet gaarne een besluit neemt, dat met een prijsgeven diier subsidies gelij'k zou staan. Ook begrijpen zij,, dat de Minister zoo belangrijke geldsiommen niet beschik baar stelt zonder daaraan die voonvaarden te verbinden, die in zijn oogra een juiste be- steding van dat geld waarborgen. Wil er echter meer, dan een schaduw van zeggen- schap der Gemeente o\"erblijven( over hare eigen scholen, dan behoorra die voorwaarden zich echter ook tot hetgeen een gepast en zutoig gebruik der rijAsgelden waarborgt, te beperken. Deze grans nu heeft naar de meentog van ondergeteekenden de Minister thans overschreden. Het was het goed recht van den Minister om te zeggen: ik acht het geen gepaste zuinigheid, dat voor de leera ren. 83d pCt. prasiorapremie wordt beta-aid* Uit het Engeilisch van Adeline Sergeant. 1) - HOOFDSTUK I. Een sclieiding. Het was heel sitiil to de kamer. De zon had er den geheelen middag in geschenien, en de dunne, witte bltoden gaven maar weinig be- schutttog tegen den gloed. Catherine de Mau- den had de ramen gesloten gevonden, toen zij baneden kwam, nadat zdj, era uur gerust had op haar bed, wat zij, gediaan had, om niet al ite moe te zijn, als haar heer en mees- ter thuis kwam van de jatht op de heide, en zij had vergeten de ramen open te zetten. Op tafel haid zij iets gevonden, wat een onge- woon ding voor haar was: een brief, die met de ochtendposfi had] moeten komen, maar was blijven liggen en later bezorgd was, toen de brievenbestd'ler de brieven kwam haleni op zijn terugweg naar Dunkeld. Hij kwam met een klein karretje, en reed mijlen ver over de heuvele naar afgelegen dorpen en hofsteden ent gewoonlijk kwam hij aan Truan-Ver, het kleine. gemeubileerde huis, dat mijnheer de Mauden voor September en October gehuurd bad, ongeveer tieni uur's morgens en tusschra' drie en vier uur in den middag. Kitty de Mauden was blij, dat die brief niet 's ochtends gekomen was, ofschoon het natuurlijk heel slordag van den brievenhe- steller was, om hem te vergeten. Maar haar echtgenoot was niet vroeg weggegaan; en hij zou gezien hebben, d'at de enveloppe era poststempel droeg, waaraan hij niet graag herinnerd werd. Het huis, waaruit hij Kitty Holden, zoo was haar metojesnaam, had weggevoerd, was hem om verschillende rede- nen een afschuw. Toen Kitty to den klein en salon kwam, had zij gebloosd, maar niet geheel en al van pleizier, toen zij het schrift eni den poststem pel op de enveloppe zag. Het was een vaste, zware mannelijke hand, met de zorgvuldige regelmatigheid van letters, die gewoonlijk „koopmansachtig genoemd wordt, een hand, toe Gerard, met mtoachttog aan zag. Zij had niet meer dan twee of drie brieven van haar neef, John Holden, ontvangen se- dert den dag, dat zij van huto wegliep met den mooien, verkwtotenden, onbetrouwbaren man', die haar had overgehaald, haar bloed- verwan'tien te verlaten, en haar toebomst aan zijn handen toe te vertrouwen; maar bij de komst van iederen brief was er zoo iets als een storm geweest, en een reeks van bittere sarcasmen en verwijten over de eenvoudige afkomst van de familde, waartoe Kitty behoor- de, en de zaakkundigie italenteo van de leden ervan. Gerard de Mauden had geen edelmoe- digen aard, en alle heerlijke illusies, die Ca therine zich vroeger van zijn karakter ge maakt had, waren zeer spoedig verdwenen. Thans kende zij hem wel, zooals hij werke- lijik was. zelfzuchtig, lidhtztonig, tyranniek, en toch arm schepsel had zij hem lief, zooals alleen een vrouw den man kan lief- hebben, die de maagdelijke vesting van haar hart heeft ibestarmd en overwonnen. Zij was dus blij aan de kans van een twist ite ont- snappen, en den brief te krijgm, terwijl zij alleen was. Zij stond bekend als een mooi metoje, teen Gerard met haar wegliep, maar zij was z66 teer, dat veel mensdien er over verbaasd waf- ren, dat hij haar zoo bewonderde. Zij was ten- ger, lang zij groride nog, toen zij haar touts verliet bui'tengewoon elegant, of schoon zij nog niet geheel ontwikkeld was, en haar bewegingen waren soms wat stijf, wat de tijd alleent kon beter maken. Haar zwaar haar, men kon het aschblond noemen, viel in natuurlijke golven om haar voorhoofd en ach'ter to haar nek; het was achter op het hoofdi opgestoken en er lag een giants van goud overheen. Haar hals was lang, en zij had de gewoonte haar bevallig hoofdije licht voorover te buigen op een manier, die deed denken aan eeo teeren ibloesem op een dun- nen stengel, die niet sterk graoeg is zich op te heffen. Gerard vond dit een vervelende ge woonte van haar, ea zed telkens, dat zij recht op moest zitten en haar hoofd ophouden; maar er was een tijd geweest, waarto hij het een van haar gnootste bekoonlijkheden vond. De oogen, die u aanzagen uit het ovale ge- laat met de kleur van een zeeschelp en de spitse ivoorkleurige kin, waren groot, grijs met don kere wimpers en vol van hartstochte- lijk gevoel; de mond; was niet kleto, maar mooi gevormd, en de neus was wat lang. Ieder onderdeel van de ipersooni van Catheri ne de Mauden maakte den todiruk van geheel af te zijnhet Idetoe oortje, de vorm der oog- leden en neusgatem, de lange, smalle vtoger met hun amandelvormige nagels, de mooie voet met den gewelfdra wreef er was niets dat niet het meest nauwkeurige onderzoek lijden kon; wanneer eenmaal de aandacht op haar gevalien was. Want het gebeurde 'her- haaldelijk, dat Catherine's verschijning niet den minsten indruk maakte, dat het scheen, alsof haar teedere schoonheid achter een sluier verborgen was. En als dat het geval was, voordat zij een thuis verliet dat, al waren er minder prettige dtogen, ten minste vreedzaam en gelukkig was, hoeveel meer was het niet het geval, toen zij bemerkte dat zij' het slachteffer was van de grillen en onredelijkhedd van een zelfzuch tig man. Zij was nu sedert achttien maanden mevrouw de Mauden, en zij had geleerd. dat, om Gerard de Mauden eenigszins tevreden te stellen, zij onvoorwaardelijk aan zijni wen- urben moast toegeven, met zijn smaak to rade den zou kunnen worden verkregen, schijnt ondergeteekenden to bescheidenheid toe on- aann-emelijk te zijn en in strijd met de alge meene begtoselra der Nederlandsche wetge- ving. Indira Uwe vergadertog niettemto meent de subsidies niet te kunnen ontberen en zich dus genoodzaakt ziet de nieuwe voorwaar den te aanvaarden, verzoeken ondergeteeken den U: lo. deze aanvaardtog slechts voorlooipig te doen geschieden en onder uitdrukkelijke ver- klartog, dat zij niet geschiedt, omdat Uwe vergadering de pensioenkorting billijlk en recntvaardig acht, doth uitsluitend omdat zij1 onvoldoende middelra van verweer bezit tegen den dwang, die op era naar hare mee ntog onbillijk en onrecntvaardige wijze door de Regeering op haar wordt uitgeoefend. Burgemeester en Wethouder® te ver- m zien tot de Regeering te wenden met zoodanige vertoogen als kunnen strekken om haar het onbillijke en onrechtvaardige dezer wijize van machtsuitoefening te overtuigra traeind'e te bereiken dat deze voortaan, al- thane tegenover die Gemeenten, die deze be- knotting barer autonomic to geen enkel op- zicht verdirad hebben, worden prij&gege- ven. Het Bestuur voomoemd, (w.g. D. MOL, Voorzitter. w.g/) VOORTHUYSEN, Secretaris. .Alkmaar, 24 Februari 1923. FEEST AVOND „PACIVOLO" Zaterdag gaf de Handelsscht olver. „Paci- volo" haar jaarliiksdie® grooten feestavond to de Harmonic, toe .als geheel een uitstekend en zeer prettig verloop neeft gehiad. Vooral door de vlotte afwerktog is de uitvoering op zich zelf zeer to dent smaak gevalien. Reeds om ruim elf uur kon het bal beginnen en dat wordt altijd1 door velen, jongeren en- ouderen, gesiteldl. :en paar muziefcnumniers en- een kort, maar hartelij'k. opentogswoord van dra voor- zi'tter, dra heer J. v. Kuyk, begon do opvoe- ring van de kluoht„Jan Ongeluk" van Blu- menilhal en Kadelburg. Martin Hallerstadt, era jong igetrouwd za- k-enman, heeft een avontuurtje to Ostende ge had, waarvan- zonder dat hij 'f wist era fi'lm- opraame is gemaakt. Hfii' gaat met vrouw ra schoonmoeder naar de bioscoop en juist wor den dan de strandscenes van Ostende ver- toond'. Airme Martin. Alles loopt hem tegen. Vrouw en mama zijn vreeselijk verontwaar- digd ra eerst na heel wat wederwaardighe- den, waarbij schoon-papa, de russisdie vriend Boris Mensky, de worstela-ar Tobias Kracke, a. era rol vervullen, wordt de huiselijke vrede weer hersteld. Deze kV tot is voor jeugdiige d'ilettantra wel geschikt en de ledra van „Pacivolo" hebben er Zaterdag era alleraardigste vlotte voorstel'- ling van gegeven. De talrijke komische too- nedrfijes kwamra uitstekend tot bun recht en dedeni de vele toesdiouwrs bij voortdurend redht hartelij-k lachen-. De vier medewerkende dames „honneur aux dames" hebben zich goed van bun rodlen gekweten, en een ecbte vinnige schoonmoeder, een verontwaar- digde en- beleedigde echtgenioote, een aller aardigste ingenue ra era. heel pittig dienst- meisje gegeven. Van de heeren mogen aller eerst genoemd de voorzitter J.v. Kuijk to de titeilrol en de beer P. Gloeck als de scboonva- der. Era groot deel van het succes komt voor hun rekeniog. Tobias Krack, de worstelaar deed het 'heel goed,, terwijl Boris Mensky, bij betere rolkranis zeker nog meer van zijn rol zou hebben gemaakt. 'De .anderen steunden het geheel zeer goed. Het publiek gaf door luid applaus na elk bedrijif zijn ingenomen- heid met het vertoonde te kennra. Aan't sloti bood de voorzitter de dames medewerkenden elk een bloemstuk aan, terwijl hij' aan den heer G. C. van -Gulik, die de Pa- civololeden hij de tostudeering en opvoering van het blijspe!' bad ter zijde gestaan, met erai'ge hantelijke woorden van dank een fraaje bloemenmand overbandigde. Het zeer geani- meerde bal, dat daarna volgde, hield de aan wezigen nog lang bij&n. gaan en dra haren geheel buitensluiten, en zelfs bereid zijn haar geweten op te offeren to zaken, die voor haar van meer gewicbt wa ren!, dan zij hem toeschraen. Kitty was dik- wijls on-gelukkig, en werd door zijn eischen dikwijls ellendig gemaakt, en de voortduren- de tospanning had- haar gezondheid aamge- cast. Haar bloedverwanten zouden haar nau- welijlks gekend hebben, als zij haar dien zon- nigen October-middag den fcleinen salon te Truan-Ver hadden zien binnenkomen, luste- loos met gebogen hoofd en bleeke wangen. Haar droevige, grijze oogen waren zwaar van de tran-en, die zij gestort had, eni baar mooie mond1 had zulk era treurigen trek, dat hij bijna niet meer mooi was. Terwijl zij zoo bij de tafel stond, met den brief in haar hand, half bang hem te openen, zou zij u heel gewoon geschenen hebben, of ten minste met niets aantrekkelijks to haar vodrkomen. Zij maakte langzaam do- enveloppe open, -haalde er dra brief van haar neef uit en lias hem, zonder -te gaan zitten. Hij luidde als volgt: Fairford, 15 October 1868. Lieve Catherine. De tijding, die ik je moet mededeelen, zal je, waarschij-nlijk erg doeni schrikken ten minste, als je, zooals ik vermoed, niet bekend bent met de feiten. Ik ben volkomen bereid, je zelf en Gerard de Mauden geen schuld' aan te rekenen in deze zaak, hoewel mijn meening grootradeels zal afhangra van zijn verder gedrag. Uit era onderzoek, dat kort geledra plaats had, en waarvan ik een uitgebreid verslag bezit, is geblefkem, dat de man-, die je huwe- lijk voltrok, een bedrieger was en geen gees- -telijke. Het gevolg is dus, dat de plechtigheid niet geldig en het huwelijk to het geheel geen huwelijk was. Daar verscheidene paren in hetzelfde geval Merkeerem, zal er waarschijnlijk geen bezwaiar zijn de to orde te maken. Era dergelijk geval werd vele jaren geleden door era bij- zondere wet van het parlemrat geregeld ra als de Mauden dadelijk zijn verzoek todienit, zal er zeker maar heel weinig uitstel zijn. 1k zou echter een tweede huwelijksvoltrekking aanradrara daar ge in Schoi'land zijt, kan dit gemakkelijker gebeuren daml to Enge- land. Ik heb met deze post ook aan de Mauden geschreven en opdat ge geen moeilijkheid zoudt hebben, volg ik mijn brief rnorgen zoo vroeg als het mij. mogelijk is van Fairford weg te gaan-. Je zult dezen brief den 16den 's ochtends ontvangen. Ik bra toen avond of dra 17en vroeg bij je. Vergeet niet, dat, hoewel dit era on gel" r- kige vergissing is, je zelf of je echtgenoot geen -blaam treft, als hij, zooals ik vermoed, oinbekend was met het bedrog. Natuurlijk wa ren indirect je eigen onvoorzichtigheid en ongehoorzaamheid de oorzaken van deze moeilijkheid, daar je vriraden gezorgd zou den hebben, dat je met alle mogelijke fo-rmali- teiten getrouwd waart, als je op hun toestem- ming hadt gewacht. Maar hierover wil ik niet uitwijden. Je hebt me gezegd, dat je be- rouw had over je gedrag jegens je wettigien voogdi ra andere bloedverwanten; en we we ten alien, dat je heel jong en zeer gemakke- lij'k te leidien waart. Ik hoop nu echter, je po- sitie volkomen zeker te maken, en zal je niet verlaten, voordat ik op dat puut voldaan ben. Zooals ik. reeds zeide heb ik aan De Mauden geschreven; maar voor alle zeker- heid1 sehrijf ik gelijk aan jou, en reken er op, dat je je voorzichtig zult gedragra to hetgeen zeker een zeer moeilijke tijd to je le ven zal zijn. Ik ben, lieve Catherine, je liefhebbende neef *John Holden. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5