Kippsn en Konijnen. J/roymciaaJL ttieuws VEREENIGING „01\TWLKKEL1NG" TE HOORN. Voor bovengenoemde vereeniging hield Donderdag avond de Nederlandsche folktorist, de heer D. J. van der Ven, tut Oosterbeek, een iezing met lichtbeekten over Sweden aas Toeristenland". De voorzitter der vereeniging, de heer H. G. Dorhout, opende de bijeenkomst, heette I de leden alien hartelijk welkom en- wees er I genoemd worden, daar het van de vereeniging o. a. op, dat bij spreker, teveus lioofdredac- J goed gezien is om de uitvoering op Zaterdag teur van „Ons Eigen Tijdschriit" van de hr- avond te houden. ma Van Houten, de leiding berust van het De avond werd besloten met een gezellig Nederlandsch Openlucht-Museum op den Wa- i bal. terberg bij Arniiem. Een en ander deed hem UIT STOMPETOREN de verzekermg uitspreken, dat de aanwezigen De Korfbalvereeniging „Voorwaarts" al- een schoone avond wachtte. Daarop verkreeg hier behaalde gisteren door een 21—0 over- vereeniging „Aurora", onder leiding van den heer G. Anderson, een uitvoering gegevem in het lokaal van den heer Jb. Groat, voor kuns'tlievende leden en genoodigden. Moch: de vereeniging bij een vorige gelegenheid bo- gen op een flink bezoek, ook heden was de zaal best bezet en werd met aandacht naax het voorgedragene geluisterd. Daar de ver eeniging een instrument rijker was geworden, was daarvoor op het programma een pas- send nummer geplaatst, n.l. een polka voor piston hetwelk werd voorgedragen door den heer C. Bos Lz., wiens bekwaamheid op dit instrument bij deze weer naar voren kwam. Een achttal muziekn winners werden ten beste gegeven, afgewisseld door leuke voordrachten en een tooneelstukje: „Een raadsvergadtering te Koekamp", waar hartelijk om gelachen werd. Het geheel kan een goed' geslaagde avond de heer Van der Ven het woord. Spr. steide voor, de reis, door hem gemaakt in Juni 1022 met een 20-iai leaen der Neaemndsche Reis- Vtreeiugmg, in geaaantc nog ecus ue doen met a is ungangspum Hoorm En zoo reisden we via Amsterdam', Olden- zaal naar Berlijn, waar wij ovemachtten. Den volgenden dag, Zondag, zetten wij onzen tocht voort naar het schoone eiland Riigen, waar wij in het plaatsje Sassnitz aankwa- men. Hier stapten wij op een luxueus inge- richte salonboot, die ons naar de Zweeidsche havenplaats Tralleborg voerde, waar wij op hartelijke wijze werden verwelkomd door den secretaris der Zweedsche Staatsspoorwe- gen, die een aparte trein ter onzer bechikkmg telde. Nu ging het door heerlijke landerijen, langs schitterende bergen en prachtige bosschen naar Stockholm, waar onze mentor ons affile bezienswaardigheden, door middel van hel- dere en scherpe opnamen toonde. In het bijzonder vestigde spreker de aan- winning op Set O. K. C. van Oudesluit het kampioerischap van de 3e klasse B. van1 de UIT BERGEN. Hetienmorgen zijn in de Studler van Surcklaan de werkzaamhedem van de tele- grafie voor het ondergrondsch makeni van de telefdonkabel aangevangen. UIT EDAM. Vrijdaganacht is overladen, 74 jaar oud, de heer H. J. CalkoenL oud-burgemeester van deze gemeente en o ud-sch oolopziener, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. UIT SCHERMERHORN. Zondagavond gaf de zangvereeniging „Vooruit", alhier, een' tweede opvoerieg van haar programma van Donderdag j.l., ditmaal voor een' vole zaal. De voorzitter opende, waarna een viertal zangmummers werden uiitgevoerd. „Franchemont de Marskramer" is, evenals Donderdagavond, weer zeer goed vertolkt en een krachtig applaus na elk bedrijf beioonde dacht op 't openluchtmuseum, waar land/- de vereeniging voor haar werk. bouwproducten, modellen boerderijen, werk- tuigeni, enz. tentoongesteld waren, alles ge- rangschikt en beheerd door deskundigen. Een heeLc serie plaatjes gaf er ons een duidelijk beeld van. Daarop trokken we naar het Noorden des lands, naar de schoone, ongereptc natuur, waar de flora weliswaar niet weelderig, toch een groote verscheidenheid van planten aan- bood. Onze kundige 'leidsman hracht ons zelfs 1H graad boven den Noordpoolcirkel en hier deed zich een komisch geval voor. In het opgemaakte reisprogramma voor de N. R. V. stond aangegeven: „Kennismaking met Lap- pen", wat den leider in groote moeilijkheden bracht, aangezien er geen enkele Lap vie! te bekennen en het gezelschap erg op de kennis- making gesteld bleek. Er zat d'us niets anders op, dan per telefoon een Lappenfamilie aan te vragen, aan welk verzoek welwillend vol- daan werd. Zoo bereikten we ten slotte het eindpunt van onze welgcslaagde tountee, welke door het publiek met een welverdiend enthousiast applaus besloten werd. Do voorzitter dankte den heer Van der Ven daarop narnens de vereeniging voor zijn boei- ende causerie en deelde nog mede, dat voor de laatste bijeenkomst in dit seizpen, welke 19 Maart a s. zal plaats vinden, de heer Henri Dekking uitgenoodigd is met als onderwerp het bekende tooneelstuk Cyrano de Berge- rac" van Edmond Rostand. Half twaalf stonden we weer op straat. UIT EGMOND AAN ZEE. Zaterdagmiddag werd voor dit jaar de eerate oefening met de reddingsboot gehou- den. Tevens was het de eerste maal, dat de nieuwbenoemde schipper de leiding had. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan richtte de heer J. v. d. Plas het woord tot de aamwezige commissieleden der N'Oord- Zuidhollandsche Reddingmaatschappij en de bemanning der boot. Hij betuigde zijn' dank voor het in hem gestelde vertrouwen, in de hoop, dat nimmer te zullen besch'amen, doch wenschte tevens spoedig het vertrouwen te mogen winnen van de manschappen, opdat, wanneer straks een noodkreet gehoor wordt, deze niet te vergeefs zai klinken. Nioiitemin, hij zou als schipper nimmer vergeten, diat hij met tien menschenlevens naar zee ging. Spr. verzocht de bemanning om zich voor de be- hartiging harer belangen tot hem te wenden, doch meende wederkeerig te mogen eischen „gehoorzaamheid in alles, wat de goede zaak betreft". Na deze toespraak klonk schipper v. d. Plas' eerste bevel: „Open de deuren! Wij gaan naar zee!" A1 hopen we eenerzijds, dat de reddings- ooot zoo weinig mogelijk „werk" krijgt, an- derzijdS weten we maar al te goed, hoe ieder oogenblik de kans bestaat, dat zij opgeroepen wordt om de helpende hand uit te steken. En dan dan wenschon we schipper v. d- Plas en zijn mannen van ganscher harte succe9! UIT HEILOO. Door de Volks- en Werkliedenbonden van den R. K. Volksbond zijn tot candiidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren H. J. Gielis, G. Smits eni J. M. Zonneveld. Aan mevrouw Maas Geesteran us- de Lange is door de Zangvereeniging „Harmo- nie" een verzoek gericht om ixschermvrouwe te worden, hetwelk door haar is aanvaard. Ook de R. K. Dames-Kiesvereeniging heeft het voornemen opgevat een candidate voor den gemeenteraad te std'len. Mevr. Velt- man-v. d. Bil't is als zoodanig aangezocht. Bij het morgenavond door de Gemengde Zangvereeniging „Harmonie", bescherm- vrouwe mevrouw Maas Geesteranus-de Lan ge, directeur de heer Job. Brands, te geven concert in „de Rustende Jager", zullen mej. Lursen (alt), Wormerveer, en de heeren Jon- gejans (viool), en Tjeertes (cello) hun mede werking verleenen. In het verslag van den L. T. B. te Hei- loo inzake de candidaatstelling voor den ge meenteraad, is een font geslopen. Dit moet zijn: C. Bakker, Jan Sengers, G. S. Kooimen en W. van Wester. *UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de Harmonie- Bdj het einde van 'het laatste bedrijf moest wederom „gehaald" worden. Na afloop van het 2de bedrijf werd de ver- loting van een taart bekend gemaakt en' het duurde niet zeer lang of alle loten waren uit- verkocht. Een gezellig bal volgde op deze zoo uitste- kend1 geslaagde uitvoering. Het succes van deze opvoering is, behalv; aan den directeur, den beer Z. v. Mossel, ook voor een groot deel te d'anken aan- mej. Nelly Kramer, lid der vereeniging, die als pianiste fungeerde en alles in het werk heeft gesteld om deze uitvoering te doen slagen. Het woord van dank van. den voorzitter was dan ook welverdiend. De heer J. Smit, van Groot-Schermer, speelde de vioolpartij zeer verdienstelijk. UIT ST. PANCRAS. Vrone I speelde gisteren tegen Alfcrn. Vix- trix. Vrone won) met 40 en werd kampioen in de 5 A. tolas van den N.HLV.B. Vrone 3 moest alhier verlaezen van: B. S. V met 10. Vrone 2 verioor eveneens en wel van V. A F. C. 3 te Altomaar met 44. UIT HOORN. De besturen der drie vrijzinnige groepen, V -B., V.-D. en Neutrale Vereeniging alhier, zijn, naar het Hbld. meldt, tot sameniwerking gekomen voor de a.s. gemeenteraad'sverkie- zingen. Een comimssie, waarin elk der drie groepen door awee leden is vertegenwoordigd, zal een werkprogram samenstellen, dat aan de goed- keuring der gecombineerde besturen zal wor- den onderworpen. Nienws De jeuk en pijn van aambeien wordt spoe dig verdreveni door aanwending van Foster's Zalf. Deze gaat de ontsteking tegen; doet de jeuking bedaren, en heeft uitstekemde hee- lende eigenschappen. Voor lijders aan aam beien bestaat geen beter gfeneesmiddel. Verkrijigbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75- per doos. betaling van de toegewezen promessen moet derhailve geschiedeni (op' 1 Maart a.s.) itiot den prijs van /930 per 1000. In een telegram uit Weenen meldt Wolffs bureau ons nog, dat de gededten dezer lee- nimg, tot ovememing waarvan de banken en bankiersgroepen in de verschiillende landen zich hereid verklaarden, alb volgt zdjn: Em geland 1.800.000, Frankrijk fr. 60 mil- lioeniNlederland de bovenlbedoelde 6 milL lioen, Bdgie fr. millioen, Zwitserland fr. 5 milhoen en Zwaden fr. 100.000. DE RIJKSUITKEERING AAN DE GEMEEN1TEN. De Vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten heeft gisteren in Utrecht eeni zeer druk bezochte buitengewone algemeene ver- gaderieg geho'uden ter behandeling van het vraagstuk der finamcieele verhoudlng (us- scheni het rijk en de gemeenten', in verband met het voorloopig rapport der staatscom- missie, welke tot opdracht heeft te onderzoe- keni, hoe die financieele verhouding op de meest doeltreffmde wijze zal zijn te regelen. Tevoren had, naar bekend is, het bestuur aan alle leden der vereeniging een uitvoerige nota toegezonden, waarin zijn inzichten ovei* het voorloopig rapport waren neergelegd. Behoudens een rnin of meer afwijkend oor- deel van slechts enkele der aanwezigen ten aanzien van eeni paar punten der conclu-' sies, vereenigde de vergadering, samenge- steld uit talrijke vertegenwoordigers van alle categorieen van gemeenten, zich in haar ge heel met de conclusies der nota. Met groote nadruk werd de verwachting uitgesproken, dat ten spoedigste eeni wetsontwerp zou wor den ingediend, in den zin, als door de con- clusies aangegeven. teren de vastgestddte diamwedstrijd plaats tusschen de Haarlemsche damclub (elf' spe- lers) en een elftal van bekende dammers uit West-Friesland. 'Tben's morgeus om half elf zou begonnen worden bleken geen borden en schij ven aanwezig. Maar dank zij de me- Sport DE OOSTENIRrjKSCHE SCHIATKIST- P ROM,ESSEN. De sohatkistpromessen worden uitgegeven too em gezamenlijk bedrag van ongeveer 3.500.000 en' wel in dem untsoort der ver- schillende landen' wiaarim de inschrijving plaats vindt en zij zullen in diezelfde munt- soort worden afgelost. De houiders der schatkistpromessen' zullen hen recht hebben, deze in te wisselem tegen obligation van eeni Jeening op lamgen termijn zoodlra de Federate Oostenrijiksche regeering tot de uiiitgifte daarvan' zal overgaan en op voorwiaarden bij die uitgifte vast ite stellen Deze leaning op langem termijn zal in totaal am bedrag van 650.000.000 goudkronen niet te boven gaan. De federate Oostenrijksdhe regeering be- houdt zich edtier het recht voor, de schatkist promessen vodr 1 Mia art 1924 losibaar te Stellen onder afitrek van 4 pet. disconfo, te re- te rekenen van den dag van1 betaalbaarstel- ling tot 1 Miaart 1924, doch verplicht zich hiervan 30 dagen vooraf toennis te geven1. Zooals reeds gemeld, worden de bruto ont- vanigsten van de douane-rechten; en het ta- baksmoniopolie van de Federate Oostemrijk- sche republiek ingebradht op een sped ale re- toening order de uitsluitemde oontrole van den commissaris-generaal, benoemd door den Raad van den Volkenbond, die ter zijner be- oordeeling voorzieningen zal freffen voor de voldoening daaruit zoowd van deze schat- kisipromesse als van' andere uitgaven van Oostenrijik. 'De betaling van deze schatkistpromessen wordt gewaarfborgd' door Engeland, Frank- rijik, Italie eni Tsjechoslowakije ieder voor 24% pet. en door Bdgie voor 2 pet., met dien verstande, dat geen der garandeerende staten voor een grooter percentage van een eventu- eel tekort aansprakelijlfc is dan zij voor het geheel garandeert. Deze garantie zal ver- strekt worden- in den vorm van schatkistpro messen, can gelijken vervalitijd, der garandee rende staten, welke gedeponeerd zullen wor- dem 'bij de Zwitsersche Nlationale Bank. De schatkistpromessen' zijn vrijgesteld van alle tegenwoordige en itoekomstige Oostenrijk- sche belastingen. .De opbrengst van de leaning zal onder be- neer gesteld worden van' den commissaris-ge neraal, die televsn1 de u'tgave der gelden zal mioeten goedkeuren. De inschrijving op de f <6 millioen 66njarige schatkistpromessen wordt pari opengesteld, onder aftrek van een discomto van 7 pet. De VOETBAL. Alcmaria U—Alkmaar 111. Deze plaatselijke ontmoeting voor de eer- stekias N.'H V.B. is gisteren in een gelijk spel geeindigd en met dezen uitslag kunnen, beide partijen tevreden zijn. Alcmaria II hoeft zoo enthousiast ge- speeld, dat wij af en toe het elftal niet her- kenden. De afwerking der aanvallen lieb nog al wat te wenschen over en ook zat er in dien aanval weinig systeem. De binnenspelers wa ren de minderen van de andere drie. Zij heb ben wel hard gewerkt, maar voor doel wa ren zij ongevaarlijk. Onverwachte harde schoten bleven uit. Door treuzelen deed de Linksbinnen enkele kansen verloren gaan. Voor't overige heeft het erftai goed gewerkt. De half-linie moet sterker spel geven, al deed Korstanje als rechtshalf soma heel goed werk. Alkmaar (Go Ahead') pakte ook direct flink aan en wist al spoedig door een goed schot van Tdleman de leiding te nemen. Toen kwam Alcmaria II duchtig opzetten, verbaasde de tegenstanders door haar ent- housiasme en een paar malen vlaik achter el- kaar ontkwam het G. A.-doel op zeer go- lukkige wijze aan een doorboring. Mulders miste een prachtkans. Eerst na de must wist Alcmaria /II na een doorbraak door v. Willdgen rechtsbuiten) gelijk te maken. Hoewd moeite beide partijen zidi daarpa ook gaven, het winnende punt bleef voor bdden uit. In 't G. A.-elftal zat af en' toe meer een- hdd door beter spel van de middehlinie. Het grootere veld vergde editer op den duur te veel, om het begin-tempo vol te houden Knip, Schuyt en Vasbmder dezen wd goed werk. Op dit grootere terrein had ETfring als rechtsbuiten misschien beter op zijn plaats geweest, van Lienen en later Thomas deden op den. vleugel weinig moois. Er werd' af en toe nog al forsch gespeeld. Bepaald1 te roe- men was de schddsrechter nu juist niet. Hij gaf aan 'bdde zijden verkeerde beslissingen en liep de spelers meermalen leelijk in den weg. Dit verlies van een puntje zou Go Ahead' misschien nog wel eens 't kampioenschap kunnen kosten. Ved publiek woonde gisteren den wedstrijd bij. Alcmaria I speelde gisteren haar laatsten competitie-wedstrijd en verioor met 3—2. Naar wij vemamen, was Alcmaria slechts met 10 man door wegblijvem van J. Zwee- dijk. Kon er 'geen reservespeler mee? Q. S. C. had nu evenwd nog moeite om de over- winning te behalen en een volledig elftal had stellig niet verloren. De toestand van het Q. S. C.-terrein was in een woord treurig. Een modder, al mod- der. De scheidsrechter wilde het terrein af- keuren, maar liet aan Alcmaria de beslis- siing. Zij wilde echter toch maar spelen. Hortus won met 3—2 van- W. F. C. In 1 A. eindigde H. B. S.—-Quick in een gelijk spel, evenals 61. Wit—V. O. C. 11—1. H. V. V. en) Sparta verloren, de eierate van Feijenioord met 6—2, de tweede van Ajax met 31. R. C. H. won op't nippertje met 1' 0 van een zeer zwak D. F. C. elftal. In 1 B. won H. F. C. met 1—0 van Z. F. C. SpartaanV. V. A. 3—3't Gooi—V. U. C. 3-1. Oostel. le klas: EnschedieTheole 7-1, Be QuickGo Ahead 03, HengeloHe racles 0—1, Quick—U. D. 0—2. Ziddel. le klas:, M. V. V.—'B. V. V. 0—1, Wilhelnhna—N. A. C. 2—4, Dosko—(Phi lips 2—0. EindhovenlWillem IL 2—2. Enkele dezer uitslagen zijn ontleend aan de Ct. VOETBAL IN ENGELAND. De grootste verrassing van de derde Cup- ronde Zaterdag gespeeld, was zeker wel, dat de Zuidel. 3e klasser Charlton Athletic er ten derde male in slaagde een eersteklasser te kloppen. Thans het zeer sterke West Bromwich Albion uit Birmingham. Met 1'0 bleef Chailton in de meerderheid. De tweede verrassing was de nederlaag van Liverpool op eigen veld tegeni Sheffield United met 21. Zoo is dus ook Liverpool voor den Beker gewipt. Over deze eni andere wdestrijdieni Donderdag iets meer. DAMMEN. In't cate „de Tabakshandel" van dien heer Schermerhom aan het Waagplein, had' gis- 1 dewerking van de Sdiaak- en Damclub V.V. V.. die borden, en van den heer Hofstee, die I schijven beschikbaar steide, kon de wedstrijd nog voor elf uur beginnen. De H. D. had1 negen spelers van haar hoofdklasse tiental en twee reserves. Met recht mocht dan ook een zware nederlaag voor de Westfriesche dammers verwacht worden. Maar de uitslag 148 in "t voor- deel van H'aarlem is ten slotte zeer meegeval- len, gezien vooral de meerdere wedstrijdrou- tine, waarover de Haarlemmera beschikken. Van de Westfriesche spelers wisten de beken de dammers W. Verkroost van Sint Parenas en P. de Groot uit Warmenhuizen hun partij te winnen^ terwijl de heeren D. Kleen C. Amels, J. Tesselaar en G. C. van Gulik hun partij remise maakten. De andere vijf verlo ren. Wij' latem den volledigen1 uitslag hieronder volgen Haarl. D. 1. P. J. v. Dartelen 2. 2. H. G. Teunisse 1. 3. J. W. v. Dartelen 1. Wij hadden een anderen haan waarvan de voorouders nooit meer gegeven hadden dan hoogstens 186 eieren, dus lang niet zoo hoog als het hiervoren genoemde exemplaar. Deze haan werd gepaard met een hen van 182 eieren. Ook al weer ma# zoo hoog. Maar wat was het resultaat? 7 hanen die pracbtig opgroeiden en 6 henn'en die in ham winterW gaven> 36, 34, 37, 44, 39 en 39 eieren, genikk ddd dus 38 eieren. De beste ging slechts 6 eieren boven dat gemiddfelde, de slechtste er slechts 4 beneden uit. Deze paring hebben we dan ook gehandhaafd. Verged nooit, dat we aan dieren van hooge afstamming, zonder meer, weinig hebben overgehouden, dat ze hun gewaardeerde eigenschappen op hun na- komelingen kunnen overdragen. Tegelijk lieb- ben we hi# door een paar grepen uit ons cijfennateriaal duidelijk gemaakt, dat men de waarde van een paring alleen mag beoor- deelen naar die resultaten welke hun nako- melingen hebben gegeven. Dit is alleen na te faan op inrichtingen die er een individueel iksysteem op na houdeni. Deze hebben zich voor een belangrijk deel van de toevallighe- den in hun fokkerij weten los te maken. Is het n'iet opmerkelijk, dat zoowel in het buiten- als in het binnenland, steeds dezelfdie namai la de eerste rijen op die legwedstrijdien uitko- men, het instituut dat de meest onpartijdire gegevens verschaft? Valnestcontrole is dus een instrument, meer niet. Een instrument dat we met een scheer- mes kunnen vergelijken. Hij die daar mee ge- wend is om na te gaan scheert zich onberis- pelijk. Een ander die't afziet en het al een heel eenvoudig kunstje vindt wil zijn baard er ook mee af sdirapen en geeft zich een jaap in zijn wang. Pluimvee fokken is iedere taak niet, dat is een vak. En in ons streven rw+ w r-* Tataa! 8' nfaar Beter Pluimvee past dan ook een verwijL bezoek der Haarl. Dammers is een zing voor de kippen/&?/M!*r.s' naar die adressen, 4. W. v. Daalen 5. A. de Jong 6. J. v. Looy 7. W. J. Teunisse 8. F. Berkemeyer 9. S. Mons 10. H. T. Luif 11. J. B. Sluiter 7. 0. 0. 2. 2. 2. 1. I. W.-Friesland. 1. P. Beers Kz. 2. D. Kleen 3. C. Amels 4. A. Ren00V 5. W, Verkroost 6. P. de Groot 7. P. v. d. Welle 0. 8. G. Renooy 0. 9. J. Pronk 0. 10. J. Tesselaar l. 11.G.C.v.Guliik l. Totaal 14. goede propaganda geweest en tegelijk een aardige les. Ingezonden stnkken. (Bidten verantwoordelijkheid van de Redac- tle. De opname in deze rubriek bewijsi geens- zilfts dat de redact!# er mede instemt. die bewezen hebben te kunnen fokken. Geluk- kig hebben we zulke mridhtingen in Holland al vrij voldbcnde. Dat is de weg om tie kornien tot Beter Pluimvee! In een volgend artikeltje zullen' -we beginnen met de wegen aan te ge ven hoe tot betere uitkomSten met het pluim vee ite geraken. MarkTbefj^titen ALKMAAR, 26 Februari 1923. Op de he. Vergun ons naar aanleiding van bovenige- "en g^houden weekmarkt wareni aangevoerd: noemde voordrachten, vemneld in uw blad 24 koeien eni ossen 225—/ 420, 158 nuch- van Vrijidag j.l., een enkele opmerking te terc kalveren 13—/ 24, 1 vet kalf, 323 vet- maken. i te varkens per ned. pond 0.9110.97. Wanneer een onderwijizier door dien Go- BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- meenit#aad» op de gewone wijze wordt be- ker Groentenveilmg), 24 F#>r. 1923. In de DE VOORDRACHTEN VOOR ONDER- WIJZERl BIJ HET U. L. O. Mijnheei- de Redccteur. noemid uit een voordracht, dan moet, vol- gens al. 8 van artitoel 36 der Wet op het Lager Onderwijs, die voordracht bestaan uit zoo mogelijk ten' minste drie bevoegden. De raad moet dus de keuze hebben uit minstens drie person/en, die, wat de verdschte bevoegd- heid 'betreft, gelijk staan. Moet er b.v. een; onderwijzer in het bezit van de hoofdakte of van eeni akte voor een vreemdle taal worden benoemd, dan rail de voordracht moetem bestaan' uit drie personen, die alien de hoofdakte of die taalakte bezit- teni. Dat is, diunkt ons, zoo kliaar als de dag. Iemand zonder de vereischte bevoegdheid T& voor deze vakature niet 'bevoegd en mag op deze voordracht niet voorfcomen, omdat hij niet benoembaax is. Bijl gebrek aan bevoegde solliiciianten1 kan na herhaalde oproeping worden volstaan met een' voordracht van minder dan drie, doch ook dezen moeten de vereischte be voegdheid bezitten:. Zoo eischt de Wet het nu eenmaal. Hoe staat bet nu met de voor dracht voor 6en der vakatures aan de U. L. O. school? Op die, waaruit blijikbaar de Raad een onderwij'zer met Duitsdh en Engelsch moet benoemen immers een- dergelijike leer- kracht is er aan de school nog niet vast ver- bonden staat als no. 2 de heer Van der Ploeg, die geen dezer akten bezit. EHij is voor deze betrekking met bevoegd en dus niet benoembaar. Kan men dus hier zeggen, daifc de Raad, zooals de wet dit eischt, de keuze heeft uit drie bevoegden? Onzes in- ziens niet. Het komt ons dus voor, dat hier weer met artikel 36 der wet onnoodig de hand wordt gelicbt. Onnoodig, want onder de sollidtanteni waren anderen, die de ver eischte bevoegdbeden wel bezitten. Zou het daarom niet op den weg liggen van een der raadsleden, om eens te vragen, waarom deze voordracht weer op zoo „eigenaardige" wijze is opgemaakt? IMet dank voor de opname, Hoogachtend, Met Bestuur der Afd. Alkmdat van den Bond van Ned. Orui. Alkmaar, 26 Febr. 1923. Kennis en doorzicht van den fokier is hoofdzaak! We deelden dan in ons vorige artifcdtje mede, dat valnestcontrole slechts een middel was en de kennis en doorzicht van den fokker dien doorslag moesten geven. Dat het b.v. lang niet juist was om goede legsters te ver- wachten uit ouderdieren van hooge afstam ming zonder meer. Eeni paar voorbeelden uit onze praktijk. I We hebben een haan, gefbkt uit geiimpor- teerde Engelsche dieren. De 2 geimporteerde hanen waren afkomstig van een hen die 282 eieren legde 'in haar le leg jaar en de vijf geimporteerde hennen van moeders met een gemaddeld legcijfer van 256 eieren. Een dezer kennen legde in haar le legjaar 209, een an dere 216 eieren. Onze haan was afkomstig van een dezer beide hennen en-van ecu der bovengenoeonde hanen. Op papier dus een praeht-afstamming. De haan zelf deed zich lichamdijk goed voor. Deze haan nu werd gepaard aan deze beste hen, die in haar le legjaar 22:1 eieren legde en aan den haan to taal onverwant was. Op papier dus een pmdit-combinatie. We zoudten die paring eerst definitief aannemen wanneer hun nakomelingen aan de door ons gestelde'eischen voldeden. Dat is toch im mers de hoofdzaak. Wat bleek nu? Dat we er 14 hanen uit fokten, waarvan 6 die nor- maal opgroeiden, terwijl er 8 achterblijvers waren. We fokten er hennen uit, die resp. ga ven in hun winterleg, d.i. van den' aanvang van den leg tot en met 31 Januari: 53, 57, 51, 26, 2, 47 en 40 eieren, gemdddeld 39. De beste hen ging dus 18 eieren boven het gemid- delde uit, de slechtste 37 beneden. We hehben door die paring een streep gehaald. heden gehouden veilingeni werd betaald voor: R'oode kool le soort 2.50—/ 3.80, 2e soort 1.80f 2.40, Gete kool le soort 1.40— 2.'20, 2e soort Hf 1.30, Eteenisdie witte kool le soort 1.50—/ 2.70, 2e soort 1.10 tot 1.4)0, Uienl Drielingeni 1.20---/ 1.30, Uien le soort 1.403.10, Losse worte- len 1.802 alles per 100 KJG. Aanvoer 812200 K G. roode kool, 89500 KJG. witte kool, 123650 KG. gele kool, 8550 K.G. los se worteleni, 4425 K.G. uien. NOO RDSCHAR'WOUDE24 Febr. Bl. aardappelen 1.50, Grove udeni /2.60 tot 3, Drielingeni 1.40, Peen 1.60— 1.70, Roode kool 2j 3.30, Doorschot 1.302.70, Gele kool 1.10—/ 2.50, Doorschot 0.90—/ 1.70, Deensche witte 1.60—/ 2.50, Doorschot 1.30—'/ 2.10 alles per 100 K.G. Aanvoer op 23 Febr. 4900 K.G. uien, 7025 K.G. peen, 110025 K.G. roode kool; 79600 K.G. gele kool, 90425 K G. 'D. witte. WARMENHUIZEN, 24 Febr. 1923. Roode kool 2.70—/ 3.05, Gele kool 2.30, Deensche witte kool 1.50—/ 1.80, Uien 2—/ 2.40, Drielingeni 1.30—/ 1.50 Peen 1.80, Uitschot roode kool 1.40— 3.15, uitschot gele kool 1.95, uitschot witte kool 0.65—/ 1.65. Aanvoer: 47960 K.G. roode kool, 1575 K.G. gele kool, 11965 K.G. witte kool, 6770 K.G. aden, 400 K.G. peen. Kechtzakep. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak. H. de H. te Broek op Langendijk, R F. K., P. V. en D. O. te Heerhugowaard, straat- schendexij, de le 4 boete of 1 week tucht- school, de 2e, 3e en 4e ieder voomvaardelijke piaatsing in een tuchtschool too® 1 nia/nd met een proeftijd van 1 jaar. B. L. P. te Hoom, overtreding IJkwet, 6 boete of 3 dagen hecht. C. de G. te Broek op Langendijk, overtre ding Arbeidswet, 12 boete of 6 dagen hecht. T. R. te Scboorl, overtreding Vogelwet, 8 boete of 4 dagen hecht. E. W. en E. J. W. te Amsterdam^ in staat van dronkenschap de orde verstoren en opge- ven van een valschen naam, de le 8 en 12 boete of 4 en 6 dagen hecht., de 2e 3 weken hecht. en 12 boete of 6 dagen' hccht. E. T. te Uitgeest, E. A. te Alkmaar, overtre ding art. 461 Wetboek van Strafrecht, de le 15 boete.of 7 dagen hecht., de 2e 12 boete of 6 dagen hecht. G. B. en A. C. v. d. V. te Alikmaar, over treding Trekhondenwet, de le 3 en 1 boa te of 2 X 1 week tuchtschool, die 2e 5 en 2 boete of 3 en 1 dag hecht. P. T. te Schermerhom, J. G. T6 en- L K- te Alkmaar, C. E. v. W. te St. Pancras, dron kenschap, de le en 2e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 3e 4 dagen hecht., de 4e 7 boete of 4 dagen hecht. W. G., J. C. v. Z. en S. K. te Alkmaar, C. J. te Harencarspd, H. L. te Ursem, C. v. d. E. te Uitgeest, A. B. te Heerhugowaard, J. K. te St. Pancras, A. G. K. te Noord&charwoude, overtreding Rijwielreglement, de le 7 boete of 4 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., die 8e en' 9e ieder 3 boete of 1 week tuchtsdiooli. C. v. M, J. v. d. H. en P. I J. B. te Alkmaar, C M. te Hteiloo, J. de W. te Castricum, over treding Politieverordiening, de le 3 boete of '2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e 5 boete of 3 dagen hecht. C. S. te Alkmaar, C. D. te Bergen, overire- ding Warenwet, de le 8 boete of 4 dagen hecht., de 2e 10 boete of 5 dagen hecht. J. B. en J. P. D. te Wijk aan Zee en Duin, M. C. dc W., W. Z en J. V. te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, de le 25 boete of 14 dagen hecht., de 2e 12. boete of 6 dagen hecht., de 3e en 5e ieder 7 dagen hecht., de 4e ,f 20 boete of 4 dagen hecht. ri 1rw koiif/v-r/wi U /tl,U i 11 rs

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6