ALCM. V1CTR1X. De Langs De Moraaz. ALCM. VICTRIX ll-V. A. F. C. Openen Rekening Courant. Zeer voordeelige conditie's, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengea ter algemeene ken- nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter imizage is gelegd het aan ben ingediende ver- zoek met bijlagen van W. VREUGDENHIL, wonende alhier, om vergunning tot bet uit- breidon van een brood- en koekbakkerij: door plaatsing van een heeteluchtoven in bet per- ceel MIENT 4. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge- meente, mondeling op Vrijdag 16 Maart a.s., 's voormiddags te elf uur, en schriftebjk v66r of op dien tijd. Gedurende drie dagen v66r gemelden dag kunnen de verzoeker en hi] die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer ge- meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 2 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Vooratter. A. KOELMA, Sectetaris. bare gebouwen, maar ook uit tal van parti- culiere huizen wappeit bet rood-wit-blauw. Aan de beugels dier trams zijin de nationale wimp-els bevestigd. De polititmanneni in; heel de stad zijn weer als uit den ouden tijd ge- faelmd. iVelen trokken al heel vroeg naar de bin- nenstad, om1 de cerejnonieele stoet te kunnea zien. In de Koninklijke wachtkamer van het sta tion waren toen de Vorstelijlke personen bin- nentraden een groot aantal autoriteiten aan- wezig. Hare Majesteit onderhield zich enkele oogenblikken met de genoemde autoriteiten en toen het sein gegeven werd dat de Salon- trein in aantocbt was bejgaf de Koningin zich naar het perron waar tar begroeting van den Zweedschen Koning velen aanwezig waren. De Koninklijke trein reed precdes te 10.31 uur onder het gedonder van bet geschut het perron binnen. Het orkest speelde het Zweed- eche volkslied gevolgd door het -Wilhel- mus". De Souverein steeg uit en trad onmiddel- lijk op Hare Majesteit toe, die Kooning Gus- taaf hartelijk begroette. De Koningin stelde het aanwezige Neder landsche personeel aan den Koning voor waarna de leden van bet Zweedsch gevolg waaronder zich ook de Zweedsche gezant bij het Nederlandsche Hof de heer A. J. P. Adlercroutz bevond, die den Vorst tot de Ne- derlandsche grens tegemoet was gereisd aan de Koningin werden voorgesteld. De Koning, begeleid door onze Koningin en den Prins, inspecteerde daarop de op het perron- opgesitelde eerewacht van het detache- ment le school voor verlofsofficieren. Na beeindiging van deze officieele ont- vangst op het perron begaven de Koninklijke pensonen zich naar de Koninklijke wachtka mer waar de Koningin de autoriteiten aan den Zweedschen Souverein voorstelde. 't Was tegen elf mux dat onze Koningin met Haren Hoogen Gast en Prins Hendrik het galarijtuig bestegem dat bespannen was miet zes door twee postilions van den zadel bereden paarden. Voorafgegaan en gevolgd door eeri eere wacht gevonnd door een escadron van het lste regiment- huzaren onder bevel van rit- meester Fabius zette de stoet zich onder het gejuich der menigte in beweging. iBi] het voorbijtrekken van den stoet werd geiuicht en gewujfd, Uit de verte hoorde men de stoet reeds na- deren. Voorafgegaan' door cavaleri-e, reed het galarijtuig den Damn op. De eerewacht der Marine presenteerde het geweer, de m-uziek speelde het Zweedsche volkslied, gevolgd door het Wilh-eLmus. Het eere-escorte der hu zaren' stelde zich op voor het Paleis. 'De grij'ze vorst geftolgdi door onze koning in met eeniige leden beider gevolgen, schre- den langs de eerwacht -ter inspectie. Toen het Koninklijk gezelschap het Paleis binnen- gitng werd naast de Koninklijke standaard aie van Zweden geheschen-. Weldra- verschen-en Koning Gustaaf, naast Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik op bet balkon, waar ze de hartelijke toejuichin- Sen van de menigte in' ontvangst te netaen adden. De muzddc herhaalde de volksliede- ren, terwijl het eere-escorte afmarcheerd'e. De vereenigingen met bun vaandela kwa- men niu naar voren. Deze saiueerden eeniige malen, waarna door de vereenigingen een ommegang werd gemaakt. Inmiddels h adden de Koningin en die Prins zich in het Paleis teruggetiokken. Te half teen had ten Palaize een'familie- dejeuner plaats. D* Rijtcer. Tegen- half drie kwam er weer meer befwe- ging op den Dam. Op dat uur toch, was het uitnjiden aangekondigd van den Koninklijken stoet om een paar bezoeken af te leggen. On der luid gejuich werd eerst met een groofen omweg gereden naar het Scheepvaart Mu seum. Ota ongeveer kwart voor viier was het be- zoeb geeindigd en werd met grootera omweg fered-en door het modern Amsterdam naar et Stedelijfc Museum. In het tweede zaaltje waren eenige moder- ne stukken aanwezig uit de bekende verza- meling 'Boendermaker. Toen-, dit alles bewon- derd was toog het Koninklijk Gezelschap naar dte Voorhal van bet Museum waar het Gemeentebestuur recipieerde. Hier waren op- gehangen teekeningen van Gestel en van Blaadern en borduurweik van mejuffrouw van Zeegen. Nadat de Koning, de Koningin en de Prins op daarvoor bestemdle zetels hadden plaats genomen en het gevolg van beider Huizen zich daarachter had geschaard trad de Burgemeester naar vorem en sprak den Konin-g in de Fransche taal toe. Na beeindiging der rede werden verver- schingen rondgediend. Ruirn een uur h adden de Hooge Gasten van het 'Gemeentebestuur in het Stedelijk Museum vertoefd. Omstreeks vijlf uur reed men naar het Pa leis terug. Des avonds zou de-Koningin in audientie ontvangen de hoofden der verschillende bij het Hof geaccrediteerde gezantschappen en daarna zou in de groote zaal het gala-diner plaats hebben, waaraan ook de Koningin- Moeder zou deelnemen. ningln, de Koningin Moed:; en de Prins uit de Residentie naar Amsterdam vertrokken in verb and met het bezoek van deni Koning van Zweden, die vanochtend te Amsterdam aan komt.tVoor het perron van het Koninklijk Paviljoen in het Hollandsche spoorstation stonden gereed een d-er rijtuigen van den de Koningin in eigendom toebehoorenden- treln (het andere gedeelte is na«r Oldenzaal ge- zonden, ter beschikking van den Koning van Zweden) en het salonrijituig van de Neder- landsche Cenitraal Spoorwegen. In eerstge- noemd rijtuig namen de Koningin en de Prins en in het laatstgenoemide nam de Ko ningin Moeder plaats. Daarna werden beside rijituigen gerangeerd! achter den gewonen sneltrein, die inmiddels uit Rotterdam was aangekomen, waarna deze naar de hoofdsta-d vertrok. LEVERING VAN MELK AAN HET ROERGEBIEiD. In het officieele orgaan van dan Algem. Nederl. Zuivelbond wordt meegedeeld, dat van Duitsche zijide via het Duitsche gezant- schap aan onze regeering verzocht is, mede te werken aan het tot stand komen van een regeling tot levering van een bepaald kwan- tum melk aan het Roergebied gedurende een zekere psriode. Eteze levering zou dan ge- schieden uit het levensmiddelencrediet van 60 millioen gulden, dat Duitschland in Ne derl and heeft. Het departemenit van binnenlandsche za- ken en landboutw heeft aan de beide groote zuivelorganisaties gevraagd, of zi] bereid zijn, een zood'anige regeling voor te berei- den, waartoe deze organisaties zich baread verklaard hebben. DE BEZETTING VAN HET R!UHR- GEBIED. De correspondent te Parijs van dte N. R. Crt. meldit: Nlaar aanleid-ing van klacbiten van de Ne- derlandBche gedelegeerden voor de coinmis- sie van herstel over omvold-oende kolenleve- ringen sin-ds de bezetting van het Ruhrge- bied schrijft de Figaro, dat Itengevodge van door de Duitsche regeering bevolen cksorga- nisatie van trein- en boot-vervoer de aanvoer gedtirande enkele weken is vertraagd, waar- voor de Franschen niet .verantwoordelijk zijin. Om dezelfde reden kan- voortaan nog vertraginig optreden. De Fransche en Belgi- scihe regeeringen hebben- echter gelast, de ko- lenleveringen aan Nederland en Zwi'tserland actief te hervatten, zoodra de tneinen weer liepen. En sin-ds 1 Februari zijn 80,000 ton kolea naar -Nederland gezonden? wat onge veer met de gewone hoeveelheid overeen- fcomt. Volgens de Matin heeft de commissie van herstel besloten, niets 'in de vorige besluiten te verandleren. De Fransche en de Belgische regeering moeten nu uitmaken, in welke mate aan het Nederlandsche verzoek kan worden voldaan. Uit Heerlen wordt gemeld: Het transitoverkeer uit het bezette gebied- via Keikrade is ongeveer 500 ton per dag. Groote zendingen voor Engeland, Zweden, Amerika, zielfs Zuid-AMka en Chiinia worden via het station KeTkrade—EJoldUc verlaiden'. 'De Ehiitsche grens bij- Kerkrade wordt noch door Dluitsche, noeh door Fransche be- ambten bewaakt. Men rneldt uit Aken De Fransche spoorwegautori'tei-ten hebben onderhandeiingen geopendi met die Neder landsche vertegeniwoordig-ers over hervattimg van het transitoverkeer. volgens een atemderlljke regeling, (9e be- langrijk in hun nadeel afwijkt van de wacht- geld regeling voor het beroepskader? 2. Zoo ja, is dan 'de minister bereid zijn me- dlewerking te verleenen voor een wachtgeld- regeling, die overeenkomt met die voor het be roepskader. HOTEL ROOVE R OESNAPT. 'Reeds herhaalde malen- waren uit jassea, hanigende in de biljardzaal bijl Krasnapolsiky goederen, meestal portefeuilles onitvreemd. Vermoedelijk giinig de dader. die een partijtje mede speelde, van Mjdi tot tijd naar de jassen, zoogenaamd om iets, sigaren- of zoo, te ha- len, maar ^absusievelijlE' greep hij' dan niet in zijn eigen jas. -Het is uit den -aard dler zaak moeilijk zoo iemand te arresteeren, tenzij geregeld bewa- king wordt toegepast. De inspecueur van politie, de heer Joosten en een' rechercheur, zijn, om- -tot een aanhou- dang te komen, gedurende een daig of itaen trouwe bezoekers van de biljardzaal geweest. Spoedig viel de verdenking op een der spelers, maar nog onthraken voldoende aanwijzigin- gen' om tot eene arrestatie over te gaan. Gis- evenwel wilde het toeval, zegit het Hbl. diat trouwens eenigszins w;as igeforoeerd, dat de verdachte zijn jas jurat hing boven die van den heer Joosten. Deze bleef goed u'itkijken en zag op een oogenblik de man naar de j as gaan. Eteze deed een greep in de jas van den heer Joosten en nam dienS portefeuille. De iinspecteur deed eerst of hijl niets bemerkte, volgde daarna den man eni arresteerde hem. Hlij werd gefouilleerd en bleek eeni'g geld in een haast onvindbaax zakje van zdjn- overias te hebben verborgen. 'De op -heeterdlaad be- trapte kan natuurlij-k moeilijk o-ntkennen. IDe aangehoudene is een 25-jarig koopman. OOK TN 'GOUDA ;DOOR HET R1JK VOORIWAARDEIN GE'STEDD. Op grond van de door den minister van onderwijs gestelde voorwaarden tot subsidie- verleening aan het gymnasium' te Gouda, heb ben B. en W. voorgesteld, dat de leeraren aan- die inrichitinig zullen moeten bijdragen voor eigen pensioen en- voor dat van hunne weduwen en weezen. Daar deze voorwaarden in Oct. 1922 'gesteld, na telegrafische infor- matie nog steeds van kracht blijken te zijn, is, onidanks de bestrijidiing van -het standpunt van 3. en W. dor het geheefle leeraren corps het voonstel van fit en W. d-oor den- raad aan- vaard. diet van 70 millioen Lire aan Oostenrijk, dat tot nu toe niet is vrijgegeven, den len Maart, volgens een bericht van den Oosten- rijkschcn vertegenwoordiger te Rome, door de Italiaansche regeering ter beschikking van Oostenrijk is gestela. OPHEFFING RIJKSNOKMAAL- SCHOLEN. DEN HAAG, 2 Maart Met het oog op de concentratie van de opleiding voor de L. O. examens, zullen met ingang van 1 Mei a.s. 25 van de 70 Rijksnormaalscholen worden opgeheven, terwijl er vermoedelijk ook later nog eenige zullen verdwijnen. In Noord-Holjand worden opgeheven die te Edam, Velzen en Haarlem, terwijl gehandhaafd blijven die te Den Helder, Hoorn, Z aan dam en Hilversum. BRAND. APELDOORN, 1 Maart. Hedenmiddag om over vieren brak aan deh 2eni Wor- menschen weg, terwijl de bewoners afwe- zig wareni, een brand uit in de woning, w-aanin P. van T. was gehuisVest. De brand, die ontstaan was doordat op onverklaarbare wijze een kacheltje in het "Woonvertrek was omgevallen, deed een karpet eni de gordijinen vlam vatteni en verspreidde zich v-ervolgens door een gat in de zoldering, waar h-ooi geborgen was. Beneden is weinig verbnanct. E>e eigenaar kon met behulp der burem het grootste deel der meubels redden. Het hooi- kon niet worden behouden. De inboedel was laag verzekerd. ZONDAG.a.8. AANVANG 2 UUR. ProTiticiaal Nieuws Gistermiddag om 3 u. 40 zijn de DE STATE NVE R KI EiZ INGE N. Hlet hoofdstembureaui in de statenkring Tie! heeft krachtens art. 44c der. Kieswet ge- sclirapt alle candidaten, gesteld door den Vrijheidsbond. Het bijna zekere gevolg hiervan zal zijn, dat de Sta-tenl-eden- H. Kuyk, H. Houtkoper, M. H. fW. Verbrugh en D. van Hoytema, die ook op de lijsten in de andere Gbldersche Ideskmngen voorkomen, niet herkozen zullen worden. CENSUUR AAN DE SPOORfWEGEN. Men meldt aan de N. R. Ct.: De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft den verkoop van- Heijermans' Ka- mertjeszonde aan den etationsboekh'andel verbod'en. Een gelijk lot viel ten deel aan het tijd- schrift „De Zwarte Kat", dat niet meer op de perrons mag warden aangeboden. HIULDIGING VAN Mr. D. LODER. De Anglo-Batavian Society heeft Woens- dagavond in Innertempleballi een feestinaal- tijd gegeven voor mr. D. Loder, president, en burggraaf Finl-ay, lid van het Permanent hof van internationale justitie. MR. ZIMMERMAN. Mr. Zimmerman is voor twee weken naar Nederland vertrokken. Hi] heeft aan de jour- malisten igezegd, dat hij' op verzoek van de Ko ningin de ontvangst van- deni Koning van Z\veden in Rotterdam zal leidem Mr. Zimmerman zal de terugreis via Ge- nfeve maken- en- adar twee da-gen verblijiven ter regeling van aangelegenhecfen' met den Vol- kenbaniQ. Naar wtiji vememeni, zegt de N. R. Crt, heeft de commissie, die reeds in 1921 in wor ding was om burgemeester Zimmerman bij zijn reeds destijds te verwachten vertrek uit de gemeente namens de burgerij een hulde- blijk aan- te bieden, zich vandaag opnieuw ge- canstituioneerd. Zi] zal zich binnen enkele dagen met een circulaire voor medewerking tat de stadgenooten wenden. Burgemeester 'Zimmerman zal op 6 Maart a.s. in een buitengewone raadszitting afscheid nemen van de leden van den raad Toen destijds in 1921, zegt de Telg., de burgemeester zijn voornemen te kennen had geigeven om been te gaan, heeft zich uit de burgerij een com-ite gevormd, met het dbel, om een huldeblijk aan te bieden namens de burgerij. De leden van dit comite zijn op nieuw saamgekomen', am thans bij het heem gaan van den burgemeester hun voornemen uit te voeren en hem namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden. SCHR1FTELIJKE VRAGEN. Van den- heer K. ter,Laan aan den minister van oorlog: 1. 'Is het juist, dat de reserve-onderofficie- ren, die werirzaam geweest zijn ten bureele van- de landiweerdistoidComm-andianten op 31 December j.l. zijn ontslagen met ingang van j 1 October daaraan voorafgaande, en dat rij Ko- 1 sedert 1 Januari 1923 wachtgeld' genieten COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREE'N- KOMST IN HET BE-ERENKLEEDINO- BEDRIJF. De Fbderatieve Bond in de Kleedingindus- trie deelde heden aan de Federative van Werkgeversbonden in- het Kleedingbedrij-f mede, dat hare afdeel-ingen hebben besloten geen verantwoording te kunnen aanvaarden voor deni inhoud van de nieuwe C. A. O. 1923'24 en; derhalve niet bereid zijn de door de werkgevers voorgestelde arbeids- overeenkomst te teekemen. De C. A. O. voor bet heerenkleedingbe- drijif is dus vier van de vijf samenwerkende bonden- in het kleedingbedrijf geteekend t. w deni Moderneni Bond, R. K. -Bond, Christel Bond en Neutral-en Bond. KORTE BE-RICHTEN. Te Delftl is gearresteerd de 4S-jarige grondwerlfler J. T., veridacht van brandstich- ting, gepleegd onder Ouder Arnstel. Hi] is daanheen gebracht. -Te Klijudijk (Odoorn) is gisteren de woning van J. v. D. geheel afgebrand. Eenige geiten zijn omgekom-en. Verzekering dekt de schade. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel aangenomen tot het verleenen van een bijdrage in de kosten voor de verbe- tering van den weg RotterdamQverschie. Telegrammen ran heden DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. BERLIJN, 2 Maart. In een te Parijs, Londen en Brussel overhandigde nota pror testeert de Duitsche regeering tegen de srystematische overvallen op Duitsche Tste- den als Konigswinter, Caub, Lorch, Em merich, Wesel, even als tegen de eigenmach- tige uitbreiding van de bevoegdheid der In- tergeallieerde Commissie voor het Rija- land to-t gebeden, welke niet vallen onder dc bepalingcn van het Verdrag van Versail les. In Bochum is de staat van beleg nog ver- scherpt. De soldaten worden in de particu- here verblijven' ingekwartierd. De arresta- ties nem-en toe. Ernstige mishandelingen hebben plaats. Het comite van actie der communistische partijen van Frankrijk en Duitschland heeft een gemeenschappelijken oproep uit- gevaardigd1 tot strijd tegen de bezetting van het Ruhrgebied. Op het station Schwinkely is een Fransch werfbureau voor het Vreemdelin- genlegioen opgericht. De aangeworvenen worden met vrachtauto's naar Dusseldorf gebracht. ONTSTEMMING IN ZWITSERLAND. BERLIJN, 2 Maart. In de Zwitsersche pens wordt geprotesteerd tegen het feit, dat Frankrijk de Ruhrbezetting misbruikt voor eent uitgebreide controle op deni Zwiteer- schen invoer. HET ITALIAANSCHE CREDIET AAN OOSTENRIJK. BERLIJN, 2 Maart. Uit Weenen wordt gemeld, dat het Italiaansche regeeringscre- 'UIT IBiERGE'N. E>oor het Bestuiur van dte Vereeniging van Polders en Onin'gepoldJerde landen onder de ze gemeente, is besloten om, wanneer de ge meente zich bereid verldaart de helft van- de kosten te dragien, over te giaan tot verbree- ding en' beharding van dte Voertlaan. - In eene Donderdag tenl Raadhuize al- -hier 'gehouden geoombineerdte vergadtering van diverde Polderbesiilureni, werd met alge meene stemroen besloten1 op de watersch-aps- amlbtenarani dte voile pensioensbijdragen te verhalen, voor zoover de Pensioen wet 1922 zulbs toelaat: Derhalve zullen't admioiistatie- ve personeel der polders, alsinedte dte water- mo lenaars van hunne dik-wijls toch al karige belooniing nog 8i^> pet. van' hunneni pensioen- grondslag per jaar moeten bijdragen voor pensioeii, terwijl van de kostem van- inkoop een1 vierde gedeelte door hen m-oet warden ge- dragen, wanneer deze regeling althans door Ged. Staten zal warden g-oedgekeu-rd. Aan de rekenin'g over 1922 van de Spaar- bank alhiter, ontileenen wij1 het navolgende Aantal inlagen gedurende het boekjaar 46, aantal ui'tfoetalingen 48, aantal nieuw toege- treden in-leggers 4. .kantal spaarboekjes op 31 IDtec. 1922 in oml'oop: 11 met een tegoed van mindier dan 1 13 met een itegoedi van 1.tot beneden 10. - 38 met een' tegoed van' 10tot beneden f 100.26 met een tegoed van 100.tot baniediem 1000.3 met een te goed- van 1000.en) hooger. Hbil bestunr -bestaat uit de heerenJ. van Reenen. J. Oldenburg, G Mteijer, Sr. P. J. Brouiwer en1 K. Beets. In de twee vacatures ontstaan wegens het overlijden van' dien heer A. Bogtman en door bedanken van den heer B. Huizitnga, werd voorzien- door benoeming van de heeren F. W. A. van Riet en Wi. Ren- sink. Hlet tegoed' der inlteggers op 31 Dec. 1921 bedroeg 1439-7.53^9. In 1922 werd1 inge- legd 4797.63. Aan renite werd bijigeschreven 409.98 K. In den- loop van 'het jaar werd! 'aan Meg gers teruigbetaald 4022.49, zoodat het te goed der Meggers op 31 Dec. 1922 'bedroeg 15682.68. De gemaakte winst over 19^2 bedraagt 598.98V9, welke winst hoofdza'kelijk wordt gevormd door het gunsiiige koersverschil, der effecten vergeldken bij een jaar te voren. Het reservefonds op" 31 Dec. 1921 bedragende 1175.70, klom daardoor op tot 1774.68V? 'DE NOOD DER WINDERS. Dte burgemeester van' St. Pancras, Heer Hu'gowaardl en Harenkarspel hebben1 een be zoek gebracht aan- het dtepartement van' finan- eiien, ter bespreking van den algemeenen tuinidiersn'ood', gevolgd door 'een' bespreking aan het Centraal bureau) van veilingen in Ne derland. Zij konden geen toezeggin-g krijgen voor een bijslag aan- den noodl-ijdendten tuin- bouw, noch voor een ruimer regeling inzake crediiet. Dte commissie van burgemeesters zal niader overwegen, wat evenwueel nog in het belan'g van' den) noodlijdenden tuin&uw kan worden- gedaan. UIT AiKERSDOOT. Woensdiagavood gal het Harmoniegezel- schiap „De Vooruiitgang" een openbare ui-tvoe- ring in het cafe van den -heer Groen. De zaal was flink bezet. V-ooraf werd een kinderope- rette gegeven onidler leiding vain mej. Vasseur. De verschillendie muzieknumroers die op ver- dienstelijke wijlze werden uitgevoerd ondter lei- d'inig van- haren directeur den' heer G. Kuiper werden afgewissteld door voordrachlten van mej. Vassieur.en den heer ©oschman, die zeer in dien smaak vielen. Een gezelilig bal tot slot. - De heer C. Aafjes, benoemd raadslid dezer gemeente 'heeft die benioeming aangeno men. - Verpachting pontveer. Tien' iuechrij- vingsbilijetten waren- ingekomen. 'De inschrijr vinigen waren als volgt. K. Schuit Noord Scharwoude 57-6.K. Boots. Stolpen Scha- genbrug 600.J. Vennik Akersloot 406.55. Jb. Verduin Akersloot 200.P Sehouten Akersloot 450.C. Koning Aker sloot 3'53.J. TeHuin Akersloot f 350. W. ten Bruggencaitte Zuiid Scharwoude 536 en J. C. Ham Koedijk 515.HI. A. Pekel Heemskerk 55936. De gunning is aangehouden. IN HET U'S. 'De Hoomsche boot „James Laming" is zooals wiji melddten, vanaf Rotterdam te Edam1 in zee gegaan om Hloorn te bereiken. 'Wioensdag om 6 uur werd zee gekozen en gistermorgen pas om 9 uur, dus na 27 uur, werd tengevolge van het vele drijfijs Hoorn >ereikt. 'Dte Hoomsche boot op Amsterdam is gis termorgen 9' uur vertrokken, maar wist maar nauwelijks buiten de haven' te komen. Met be hulp van 'n andere boot is ze gisteravond 1 uur weer binnen1 gekameo. UIT HEILOO. Woensdagavond vergaderde de Katholieke plaatselijike kiesvereeniging onder leiding van den heer J-. Opdam. In een la-nge inileid'ing wees deze op dte belangrijiklieid der gemeente- raadisverkiezing. Men moet alle gezaroenlijk zonder diverse partij|tjes en groepen sainen- werken eni heil devies moet als altijd zijn No 1 der iijst. 'Uit de rekening en verantwoording van de penmingmeesiter bleek dat de ontvangsten 250.44 zijn en de uitgaven 124.44, het sa-ldo alzoo 135.De commissie vondi al les aceoord. iDte penningmeester werd on-tlast Een besiiiuursvoorstel om de contributie op 0.25 per persoon terug te brengen) werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing wiegens bedanken van Mevr. Veltman en Mej. Ursem. Gekozen wer den Mej. van T-ctngeren en' Mej Rozing Een voorstel van Mej. Buitemman -ora niet man en vrouw in het bestuur toe te lateni werd aange nomen. Van den heer Nl Ursem was berichit inge komen- dat hiji als secretaris bedankt. Geko zen werd de heer Jac. Senlgers. De beschrijivingSl>rief van de vergadering dier Rijkskieskring, welke 3- Maart wordt ge- houden, werd daarop hehandeld. De onhillij- ke belasting van het Hoogheemraadschap waarbij: dte groote steden als Haarlem en Am sterdam uitvalleni voor belasting werd aan soherpe criiiiek onderworpen. Eveneens de be- slising van Ged. Staten in -gemteentezaken en bij deze besl-issiinigen, vooral die over het sala- ris van dte ontvangere die bijna niets te doen hebben. Het bestuur zegdie toe dit ter bevoeg- d'e pl'aaii'se te zullen brengeni. Tort de compe- tentie der vergadering behoorde dit niet, men koni alleen -met voarstel'len in de Prov. Staten komen. Gemeenlteraads-candidaatstelling. Hlet besiiiuur stelde voor dte stemming op 25 Maart te houden'. Ellke 15 personen kunnen een- canldldiaat -op-geven. Dte volgordie der gros- lijst kan op 16 Mlaart door de vergadering u-itgemaakt worden) en het bestuur meet be- slissen of het a'aniiial candidaten groot genoeg is. 'De Voorzitter oordeelde 10 candidaten ge noeg, d-och het bestuur wilde tot 16 candida ten gaan eni die er meer iinlkwamen zullen door het bestuur ter zijde worden' gelegd, ter- wij|l er serieus zal warden overwogen wie al of niet tot die 16 zal behoorent De heer Vteltman deejde geemszihs dat voor stel. Het wilde spr. voorkomen dat.er een ad- vies moet zijro. Mem kan vooral de vrou- wen1 de candidaten niet beoordeelen. Voorts zou spr. het nitet gaarne als't bestuur op zich wiWen nemen om er 4 candidaten- af te wip- pen1. Dit behoort tot de competentite der le- dten. Spr. stelde voor een- commissie uit de or ganisaties te benaemenj en die met het bestuur eeni groslijst van 5 lodten em 5 pJaatsvervan- gens te dioen opmaken', terwijl1 dan toch de lte- deni uit alle ca-ndidatieni kunnen kiezen. Na langdurige beraadslaging wilde het be stuur, ook al -komeni er 20 candidaten' in, dteze allien handhaven voor die groslijst. Over het te verwachten1 aantal zetels was men het niet eens, evenmiln over de candida- iim. De Voorzitter beval de heeren Bakker en Sengers (aftiredende) aan, voor hen beh'oeft men' geen plaats te reserveeren. Hij heeft1 er een kijkje genomen-, au maar eens een- ander. Het bestuur (o-f de voorzitter) wilde hier- opstelleni der 'groslijst aan dte vergadering te, laten. De heer Vel-tman roemde politick ad vies' an' medezeggingschap der organisaties. Men bleef dan evengoed vriji. De voorzitter moemde de geheele vergadering eeni advies. Hetb estuur (of dte voorzitter) wilde hier- over niet verder uitweiden. 'Dte heer Veltman ver-lanigde sitemming. De voorzitter (blijkbaar overtuigd dat het bestuur recht heeft op die beslissing en niet de vergadering) hiel'd zoo l'a-ng dte stemming tegen. dat de vergadering begon He verloopen. Toe# werd1 'het voorstel Veltman in stemming gebracht en1 verworpeni. Tijdens het debat tusschen den voorzitter en den heer Veliitaan nam de heer Jac. Sen lgers als bestuurslid en secretaris ontslag De heer Veltman beweerde dat de meer-derheid tegen' politiek advies was en dit zelf gaf hij de verkiezing der Prov. Staten,. Een verzoek van „Herwanmen Levens- kracht" om subsidie en de benioeming van een bestuurslid (vacafiure Stengers) werd aange houden. Daarop voilgdte sluiting. 1 Het is met den prijs van witlof misere. Dinsdag gold le kwaliteit van 4 tot- 18 cent, en Donderdag van 6 tot liy2 cent, per kilo gram. Voor de tuimders is de witlofteelt een groote strop. Stadsnieuws ONS RAADSVER'SLAG. Door het uitvalleni van h-et woord „niet" is van eeni gezegde van d-en heer Westerhof bij de behandteling van het punt „Toelage aan de voormalige apothekersknechte van de opgeheven stadsapotn^ek" juist het tegen- overgesteld'e gem-aakt van wat gesproken werd. Mem gelieve te lezen: „De heer Westerhof ging er noode mede accoord en wees er op, dat het een brief was die ni-et door haar was geschreven" enz. UITBREIDING. De -heer P. de Vri,es aan het Ritsevoort heeft aan zijn handel in boter, kaas en eieren een uitbreiding gegeven, die zijn# clientele zeker op prijs zal stellen. Er is n.ll aan ver- ■bondien! een comestibles-zaak, waarvoor een kileine vertimmering in den winkel n-oodza- kelijk bleek. De t-oonbank is verrijkt met een vl-eeschsmj-machine, van Berkel's patent. E'EN MOT-IE-. Door de afdteeling A1 kmaar van' den- Alg. Ned. Bond van Baiders en Chocoladebewer- kers (sters) is de volgende mode aangeno men: Dte vergadering v-an de afdeeling Alkmaar, gehouden) op Woensdag 28 Februari in de zaal v-am het cafe Bos, Waagplein, gehoord de bespreking over de ontibikmg van de Ar-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2