Een onfeilbaar huismiddel voor indig,estie. A.J.Ps EIERPUDDING Het is eon feit, zeer gced a an geneeskundi- gen bekend, dat ongeveer 90 percent der ge vallen van mdigestie, dyspepsia, gastritis, enz. bet gevolg zijn van, oi vergezeld gaan door, overmiatige ariditeit der maag. i lier- door wordt duidelijk aangetoond, dat de ver- lichting enj voorkoming dezer aandoeninigen bijna uitsluitend afhankelijik zijn van ^et on- scbadelijlto maken van dit zuur. De verstan- digste, zoowel als de doelmatigste wijze waarop dit kan geschieden is door het ge- bruik van een half theelepeltje Gebismu- reerd Magnesium, na het nuttigen van voedSel of wanneer pijm wordt opgemerkt. Hlierdoodt wordt het zuur onmiddellijk on- sehadelijk gemaakt, de pijn en ongemakken' verdwijnen en de maag wordt in staat ge- Wie zich wtei gevoelt de verhoudingen van het oogenblik, werkt niet mee aan verbete- ring, maar wie vooruit wil op alle terreinen des levens, kan niet volhouden dat de Vrij heidsbond reactionnair is. Ook op het miliitaire vraagstuk zijn wi; verkeerd beoordeeld, zei die heer Groenewout, want wij willen precies hetzelfde als de S. D. A. P., n.l. ontwapening. Het ontwape- ningscongres te Den Haag van onlangs noemde spr. een comedie. Spr. herinnerde aan Wijnkoop's voorstel tot het vormen van een eenheidsfront met de socialisten, waarop dr. Pannekoek en dr. Gorter in vuur kwamen en dit ten zeerste af keurden, waarom zij een Communistische Arbeiderspartij vormden. Spr. concludeerdte hieruit, dat al> heel gauw iemand of een par- tiji verweten wordt reactionnair te zijn, als men dit zelfs al van de Communistische partij diurft te zeggen. In 1894 is de S. D. A. P. gesticbt en sindS' steld haar werk op eene pijnlooze, normale diem zijn door baar steeds de liberalen en wijze te verrichten. Probeert het een®! Koopt clericalem in gtebreke gesteld1 wegens het niet voldoendie zorgen voor scholen enz., terwijl wij steeds, naar ziji ons verweet, voor het mi litairisme vele millioenen offerden. En ii 1914 bleek, dat wiji slechts een heel klein le- gertje en dito vloot hadden. Spr. stelde in het licht, dat het de heer K. ter Laan juist was, die steeds aandrong op hooger soldij en be- tere voiding en ligging, zoodat, als daar? an telkens was toegegeven, die oorlogsbegroo ting nog veel booger zoude zijn geworden Ten opzichtte van de vloot deed de heer Hu- genholtz hetzelfde. Missehien had men het eveniwicht willen vinden op de bewapening en miogelijfc wel die geheel afschaffen, zoo dat we dan zouden hebben gehad soldaten zonder wapens. Vast staat, dat wij1 nooit de groote bewapening hadden die de soc.-dem veronderstelden, maar slechts wapenen in oveneenstemming met de grootte van ons le- ger en vloot. De socialisten hadlden tot voor kort ook nog een leger op hun program, zooals ook de vrijz. dem. hebben. Zij willen een volks- leger met eenvoudige bewapening, zooals het Kamerlid Oud meermalen bepfeitte. Spr zette uiteen, dat „eenvoudige bewapening" oniric is, omdat biji elike bewapening toch eeni flacon Gebismureerd Magnesium nog hedeni bij Uw apotheker, gebruikt dit roiddel volgens de gebruiksa'anwijzing en eet dan wat gij wilt en wanneer gij wilt zonder tc behoeven U te bekommeren over de pijn of ongemakken die volgen zullen. Gebismu reerd Magnesium Dep6t, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij NIEKOP SLOTHOUBER. staat met de liberale idee in al zijne instel- lingen. Mr. baron van Wijnbergera (R.K.) gaf dit toe. Gezien dit feit. meende spr., dat men nog niet ongerust ibenoefde te zijn. De nog jonge Vrijiheidsbond groeide met groote kracht, wat wel opmerkelijk is, omdat de liberalen zich moeilijk laten vatten in een bond. Spr. ging na den uitslag der jongste Ka- merverkiezinigen, die tien van de vijftien leden in de Kamer terugibracht, een verlies in aantal, dat niet bemanteld behoeft te wor- den. Bij1 het geweldig offensief zijn, evenals in den grooten oorlog, offers gevallen. Maar de strijd voor de vrijneidsbeginselen wordt door die tien en door de breede gelede- ren van den Yrijheidsbond met groote encr- ie gevoerd1. Em met succes. Ment kreeg van goede geweren en kanonnen: en kruit en looc bebootren. Met betrekking tot de kosten zei spr., dat eeni volksleger aanmerkelijk duun aer zal komen dan ons militieleger. In 1913 noemde Wibaut bet volksleger een paskiwil, hoeweli men dit toch jarenJang eischte, en Frank van der Goes meende, dat men allereerst op de inrichting van bet leger en dan op de grootte van die oorlogsbe- g rooting moest Tetten. In 1914 vroeg en verkreeg de liberaal Cort van der Linden, die toen aan het be- wind was, bet vertrouwen der Tweede Ka mer. De clericale partijen boden hem reeds bij voorbaat steun en Troelstra erkende dat de mobilisatie geschieddeom Nederland voor oorlog te vrijwaren eri hijl noemde bet een dure plicht om het vaderland te vexdedi- gen, hoewel hij1 jarenilang den liberalen ver spilling van de millioenen voor oorlogsbe- noodigdbeden had verweten. Toen was Troelstra eerlijk em stemde de S. D. A. P. vodr elk volgend oorlogscrediet. Thans wil die partiji de ontwapening eni jdaarbij soda- lisatie, van welke beide leuzen geen enkele zal worden vervuld. In geeni enkel land, waar de soc.-dem. iets hebben in te brengen, hoort men1 van afschaf- fing van leger en vloot. Dit bleek in Zweden en Belgie? waarover spr. even uitweidde. Als de Vrijiheidsbond nu1 ook beweert, dat't leger voorshands niet gemist kan worden, mag men van socialdsfoche zijde ons niet verwij- teni reactionnair te zijn, zei hij. De soc.-dem. willen, nu nog het land ver- dedigen, maar niet met een leger, mocb met een bordje waarop „Verboden toegang", maar door intern ationale solidariteit. Spr. had daarvan geen booge verwachtimgem, ge zien het verschil in opvafcting omtrent tal van zaken tusschen de verschillcnde volken. De liefde tot bet land is bij' de soc.-dem. groo- ter dan die voor de intern ationale solidari teit. Spr. citeerde eeni artikel in een' bijwoegsel van liet Volk, van de hand van Edo r im/men waarin wordt gezegd, dat de arbeidersklasse niet deed wat verwacht mocht wordeni toen Franlkrijik en Belgie het Ruhrgebied gingen bezetten, en toch gescbiedde dit nog slechts vier wefcen) na het anti-oorlogcongres te Den Haag. De arbeidersklasse bleef slapen en gaf de sohuld van het gebeuren aan de ar- beiders van andere landen. De nationale ge- dachte ging ver uit boven de Internationale solidariteit. Over dit artikel is de schrijver herhaalde- lijlk reeds gekapitteldi en hem is te verstaan gegeven, dat hij. maar moest aftreden. Maar Fimmen is op reis gegaan en heeft de inter- nationale soc.-democratic en -vakbeweging verweten, dat hare houding teleurgesteld heeft na hare beloften van, trouw. Het eenig- ste wat ziji tegen de Ruhnbezettimg deed was het zenden van moties. En deze worden ter zijde gelegd en werken niets uit. En zal Nederland zicb weerloos maken, nu alom de legers en vloten sterk en, sterker wordeni? Dit zou, verkeerd zijn. Wij: kunmen eni mogen daanvoor blijven besteden zooveel a,Is met hare stenkte in verbamd met die van onze bevolking in overeenstemming is, in af- wachting van het sterker worden van den Volkenbond, waarop wij ons vertrouwen' hebben gesteld. Spr. haalde nog even aan de motie-Dres- selhuijs, waarin vermmdfering van het leger werd gevnaagd em voegde er aan toe, dat men den Vrij'heidsibond wel kan overtroeven op het gebied van het militairisime, maar nooit zal men hem ktunnen verwijten, dat hij het militairisme bestrijdt em toch in tijden van nood op anderen steunt. Als ooit de S. D. A. P. tot de xegeering wordt geroe- pen, zal ook zij leger .en vloot stellig blijven nanidbavenj, evemgoed als Zweden en Belgie. De Vrij'heidsbond blijft bouwen) op die toe- komst waarin de .Volkenbond het instituut zal kunmen zijn om oorlog te voorkomen. Dan is het oogenbliik van ontwapening gekomen, niiet eerder. Met een knachtig pleidooi voor het volgen van den Vrijheidsbond en het onderschrijven van zijn. programma eindigde spreker. Daar niemand der aanwezigen iets had te vragen, sloot hierop de heer iBoot de bijteen- komst, daarbiji als zijn overtuiging mitspre- kend. dat hij! zich niet had vergist toen hij den beer Groenewout een eerste klas spreker noemde. Hij dankte hem voor zijn woord en len minister na veel moeite gedaan, dat hij zijn arbeid'swet minder zwaar maakte, iets wat wel noodiig was, omdat het streng de band houden aan de 8 uur per dag en 45 uur per week de bedrijvem knoeit en' daardoor natuurlijk ook de arbeiders. In geeni der ons omringende landen had men de ten onzent bestaande arbeidsbeperkingeni en' .da a row konden wij niet concurreeren met de buiten- landsche markt, gelij'k spr. uitvoerig 'betoog- de. De fabrikanten vonden hierin aanleiding om den minister verruiming van de wet te verzoeken, opdat de fabrieken konden blij ven werken em de werkloosheid beperkt kon worden. Spr. zette dit uitvoerig uiteen- en concludeerde, dat een minister al zeer eigen- aardige opvattingen moest hebben, als hij halsstarrig bleef vasthouden aan zijn ar- beidsiwet. Zware lasten worden door den minister gelegd op de bedrijven door de arbeidswet en ate sociale verzekeringen. Dit durven, zelfs wtel soc.-dem. toestemmen. Immers niemand minder dan Henri Polak keurde at het voor- stel van B. eni W. van Amsterdam tot in- voering van een bedrijfsbelasting. Hij! wilde niet nog meer lasten op de bedrijven zien felegd, zij waren al z6o hoo,g, dat alleen ngeland in dit opzicht nog boven Neder land staat. Waar een soc.-dem. z66 durft sohrijven, mogen wij menschen van den Vrijheidsbond dit toch ook wel. Spr. wees hierna op den achteruitgang in land- en tuinbouw, handel en Industrie, scheepvaant en visscherij,, in alle welke tak- ken van bestaan groote malaise beerscbt en in veel gevallen met verlies gewerikt wordt. De bezuin-igingsleuze van den Vrijheids bond was biji de verkiezingen niet slechts een woord. Niet aan terugnemen, van wat eens is gegeven (salbrisverhoogingendenken wij De millioenen, aan de verschillendte departe- menten in de laatste jaren toegestaan, stijigen angstwekkend, gelijk spr. met een paar cij- fers duidelijk maakte. De belastimgem zijn drutokenid voor alle rangem der fcvolking, velem weten niet waarvan zij1 moetem betalen. Duizen:den verzoeken komen er binnen om uitstel eni vermindering en daarom is het omveramtwoord om maar steeds door te gaan met het uitgevem van millioenen. Er moet verl aging van de belastingen komen.. Men kan wel hooge eischen stellen, zoo als de soc.-dem-. (zelf niet aan de regeering), maar men bedenke, dat in Amsterdam de soc.-dem. optredem tegen het beleid, hunner wethouders. Spr. wees op de critiek, ge- oefend op wethoudter Vliegen, nog veel erger dan op zijn voorganger, den liberaal Den Hertog. Er is schandelijke overdrijVing in de cri tiek, speciaal, in die der S. D. A. P., die steeds meer belooft, dan te volbrengen is. De Vrijheidsbond niet alzoo, hij) belooft niet meer dan gegeven kan wortilen. Als wij nagaan wat in het buitenlland ge- beurd is in de laatste dagen en nog gebeurt, zien wij: dat in Zweden (met zijn socialis- tiscbe regeering) van socialisatie n'och van vtermindering van leger en vloot iets is te bemerken, terwijl de troonrede daar niet ver- schilt met die welke minister Ruys voor onze koningin Haar maakt. In Duitschland. houdt men evengoed zijn vloot en de socialistische president hoopt blijkens een telegram even- zeer als de vroegere keizer dat de vloot zal bijidragen tot terugkeer van de vroegere wel- vaart. Spr. kwam iterug op de pogingen van de Vrijbeidsbonders om de arbeidsiwet te veran- deren en wees er op, dat bereikf is, dat dte minister niet meer angstvallig vasthoudt aan zijn wet van 1919. Deze overwinning is een zeer groote, zij, raakt belangen veel grooter dan die van alleen dem werkgever of enkel den werknemer, n.l. die van het bedrijf. Aan- vankelijk noemde dte minister dem heer Drion een reactionnair, toen deze verruiming van de wetsbepalimgem vroeg, maar een paar maanden later ging de minister er toe over op dezelfde gronden. Wij zullen den ingeslagen weg blijven volgen, als middel om het bedrijf nog op gang te houden in het belang van arbeider en werkgever beide, zei spr. Hierna betoogde hij, dat de liberale par tijen in Nederland het onderwijs hebbenl ge- bracht op het peil waarop fact zich bevindt. met vrucliten. DE FIJNE PAASCHPUDDINe. wenschte hem, een tot weerziens, hoopte dat de avond heeft bijgedragem tot den bloei van den Vrijiheidsbond en wekte op tot toetreding als lid. Provinciaal Kiemws PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE-FOKVEREEN1G1NGEN IN NOORDHOLLAND. De Provinciale Bond van Rundveefokveree- nigingen in Noordbolland heeft Woensdag zijn algemeen vergadering gehouden in cafe „L>e Roskam" te Hoom, ondcr leiding van i den heer K. Kuiper, van OostwoudL Tc ongeveer half tien opende de voorzitter de uitstekend bezochte bijeenkomst met een hartelij'k woord van welkom, Spreker zou niet een uitvoerige rede houden over de tegen- woordige tijdsomstandigheden. Spr. wekte op tot krachtige samenwerking, besprak de ver- houding tot de andere Bonden en begroette alsnog den 2en aecretaris van het Kon. Ned." Landbouw-Comitte. Door den secretaris, den heer E. Koster Dz. te Berkhout, werden de notulen der vorige vergadering ge'ezen, welke uitvoerig)' aantte- ktningeni onveranderd werden goedgekeurd. Meaegedeeld werd, dat de bade fokvereeni- gingen te Twisk zijn gecombineerd tot de ver- eeni-ging „Twisker belang". Tevens werd mededeeling gedaan van het request vanwege het N. R. S. aan den Minis ter van Landbouw over het mond- en klauw- zeer, welk adres door den Bondssecretaris nader werd toegelicht. Namcns de financieele commissie bracht de heer Posch van Schellinkhout versing uit over de rekening van den penningmeester over het dienstjaar 1922. Hieruit stippen we aan, dat de ontvangsten hebben bedragen 1368, de uitgaven 1559.79^, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo ad 191.79V2. De rekening werd met een woord van harte- lijken dank voor het gehouden beheer als zoodanig goedgekeurd. Evenecns bracht genoemd'e rapporteur ver- slag uit over de rekening bctreffencfc den co6- peratieven aankoop over 1922. Dc rekening werd in volkomcn orde bo vooden en den- peningmeesiter, den heer Mil tenburg, dank gebracht voor het gehouden beheer. Uit het uitgebraehie verslag van de com missie voor den coopcratieven aankoop, uit- gebracht door den administrateur den heer j E. Mil tenburg. zij vermeld, dat er drie ver- gaderingen werden gehouden. Totaal werden 253 orders uitgevoerd. De omzct bedroeg 2020.64. De rekening sloot met een batig saldo ad 192.30. Het reservefond® is opge voer dtot een bedrag, groot 1609.59. In ontvangsten en uitgaven sloot de aam koop-rekiening tot een bedrag van 2620.79. Door den s retails, den heer Koster, werd een zeer uitvoerig, belangrijk jaarversilag uit- gebracht. Hieruit bleek, dat in het afgeloopen dienstjaar 29 fokvereenigingen bij den Bond waren aangesloten. De vereenigingen Sijbe- carspcl en de Zaaostreek werden opgeheven, terwijl tot dten Bond toetrad de fokvereeni- ging Schoorl. Het aantal leden bedraagt 550 (tegen 567 over 1921), zoodat, gezien de tijdsomstandigheden, dit een zeer matig ver lies kon worden genoemd. Gewezen werd in het verslag op de zilve- rcn jubilea van de vereenigingen te Hoog- karspel en Berkhout. Gecontroleerd werden 3857 dierem, terwijl 4707 melklijsten waren bijgehouden. Het keurig gesteld e verslag werd met veel belangstellimg gevolgd en met ktid applaus beloond. Alsnu kwam aan de orde een Voorstel van de fokvereeniging te Wieringerwaard, inzake verkiezing van leden voor het bestuur, luiden- de als vdgt: Genoemde vereeniging stelt voor om dte ge- legenheid te maken, dat ook niet-veefokkers tot leden van het bestuur kunnen worden ge- kozen. Bedoelde vereeniging was van meening, dat men bij de benoeming voor bestuursleden ook de keuze moest hebben biji nict-fokkers, omdat men door het voorschrift iti het desbe- treffende artikel van het reglement 6oms ge- schikte persomen moest passeeren of deze bij het reeds zitting hebben in het bestuur bin- nentijds moesten aftreden. Prae-advies van het bestuur. Het bestuur stelt de algemeene vergadering voor, om niet in te gaan op het voorstel in deze van de ver eeniging Wieringerwaard. Op dte 36e algemeene vergadering van den Bond, gehouden 19 December 1921, heeft pas een reglements-herziening plants gevonden, waarbij, ook art. 7 vaq het huishoudelijk regle ment in dien zin is gewijzigd, dat alleen per- soneii die nog in de praktijk van de veefokke- rij zijn, tot leden van het bestuur verkozen kunnen worden. Het bestuur is van meening, dat de toen geldende motieven, om genoemd artikel* aldius te wijzigen, ook nu nog van kracht zijn en dat onder dte praktische veefokkers een voldoend aantal personen zijn te vinden, geschikt voor lid van het bestuur van den Bond. Het voorstel werd nader toegelicht door den heer N. D. Kaan, van Wieringerwaard, die het afwijzende prae-advies van het bestuur aan critiek onderwierp. Nadat het voorstel door de vereeniging Hoogkarspel was gesteund, en het standpunt van het bestuur door den voorzitter was ,uit- eengezet, werd het onderhavige voorstel ten slotte met 36 tegen 7 stem-men verworpen. Alsnu kwam in behandding het bestuurs- voorstel om op de tentoonstelling vanwege het Nederlandsch Rundivee-Stamboek, te hou den te 's-Gravenhage, begin September, na afloop van het Intemationa-al Veeteeltkundig Congres, met collectieve vee-inzending vac den Bond uit te komen. Het bestuursvoorstel werd als volgt toege- icht: Op de vorige algemeene vergadering van den Bond is terloops een schrijven behandeld, dat eenige dagen van tevoren was ingekamen van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek. MedegedteeW werd dat het bestuur over den inhoud van dit schrijven nog niet van ge- dachten had gewisseld en d'at op gTond hier- van nog geen voorstdlen konden worden ge daan, maar dat op de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel was te wachten. In genoemd schrijven werd medegededd, dat bij gelegenheid van het Intemationaal Veeteeltikundig Googres, te houden te's Gra- ven'hage in de eerste dagen van September, vanwege het Stamboek een groote Fokvee- tentoonstelling zal worden gehouden. Onder meer zullen dan ook worden gevraagd keur- collecties van de Bonden van Fokvereenigin gen. Iedter van deze collecties zal dan moeten bestaan uit 25 volbloed-dieren, waarvan ten minste 3 en ten hoogste 5 stieren, die geboren moetten zijn v6or 1 Juni 1922. De vrouwdijke dieren moeten minstens eenmaal gekalfd heb ben. De koeien moeten gekalfd hebben na 1 October 1922 of moeten kennelijk drachtig j zijn. Ten minste tweederde der vrouwelijke dieren moeten- mdkgevendi zijn. Het bestuur van den Bond stdt u voor, aan de uitnoodiging van het Stamboek gehoor te geven en met een collectieve vee-inzending op i genoemde tentoonstelling uit te komen. Het 1 bestuur is van meening, dlat Noord-Holland 1 op dleze tentoonstelling,, waar Regeeringsafge- i vaardigden en autoriteiten op rundVeegebied I uit de geheele wereld aanwezig zullen zijn, uit moet komen. Het is vpor den naam van ons vee beslist noodzakelijk dat een inzending vee aanwezig is. 1 Hej is in net korte bestek van deze toeWch- ting n.et mogelijk cm in den breede verder uit te weiden over de wenschelijkheid van inzen ding, maar het bestuur was vrijlwel algemeen van meening, dat een voorstel hiertoe moesl worden gedaan en het spreekt hierbij de hoop uit, dat de algemeene vergadering aan dit voorstel haar goedkeuring zal hechten. Bij de bespreking van dit voorstel zullen al- licht in de vergadertngen van de vereenigin gen twee vragen naar voren komen, n.l1.„noe wordt het vee uitgezochtdat bij elkandier past" en ,",hoe komt het met de kosten"? Omtrent het eerste staan de plannen nog niet geheel vast. Voorloopig ligt het in de bedoeling, b. v. in Mei, rond te gaan en dan de dieren aan te wijzen, die in aanmerking zouden kunnen komen, opdlat de eigenaars van tc voren op eventueele inzending kunnen rekenen. Dan zouden deze dieren laatst Juli of begin Augustus nog eens tezamen moeten worden gebracht, opdat een definitieve keus kan worden gedaan. Aan een en and-er zijn'evenwel vrij veel kosten verbond'en. Op dc begrooting voor 1923, die de vorige vergadering is goedge keurd, zijn hiervoor geen gelden uitgetrokken en waar de ontvangsten en uitgaven dkander ongeveer dekken, aldus geen baten te vinden Om aldus hiervoor gelden te vie den zou een suppletoire begrooting ingediend moeten wor den, waarbij een verhoogde of een- voor deze zaak aparte omslag van de leden te heffen. Dit kwam het bestuur, met het oog op de tijdsomstandigheden, ongewenscht voor. Het besloot daarom met een ander voorstel te ko men en weL, om goedkeuring van de vergade ring te vragen van het reserve-kapitaaltje van den Bond, groot ongeveer 1000, een bedrag van 500 te besteden voor bovengenoemd doel. De heer Posch te Schellinlcbaut kon zich met het bestuursvoorstel niet vereenigen uit financieel oogpunt en meende,* dat men uit de Bondskas voor de exposijie geen f 500 mocht voteeren. Spr. was van meening, dat het a 1 g e ift e e n belang van alle fokkers hier niet mee gebaat is en adviseerde het bestuur, het voorstel in te trekken. Ook de heer Ruiter, van Beemstcr, meende het voorstel om financieele motieven te moe ten bestrijden. De heer Glas, van Aartswoud, sloot zich aan bij't gesprokene van dten afgevaardigdc der vereeniging te Schellinkhout. De voorzitter lichtte het bestuursvoorstel nog nader toe en motiveerdte de bekwaren om de kosten door dte deelnemers te doen betalen1. De heer Posch bestreed ten tweeden male het voorstel. De heer Wibbens, Hoofdin&pecteur van het N. R. S., gaf een uiteenzetting van de bedoe ling der tentoonstelling. 'De expositie bedoclt niet in de eerste plaats de bevordering vac export van onze waardevolle fokdieren, maar heeft mede ten doel leermateriaal te geven voor onze' eigen fokkers. Spreker beval de aanneming van het be stuursvoorstel krachtig aan. Ook in andere d'eelen des lands staat men sympathiek voor inzendingen op de tentoon stelling. Laat Noord-Holland in deze niet ach- terblijven. Na verdere bespreking werd het bestuurs voorstel ten slotte met 38 tegen 5 ntemmen aangenomen. Tot lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1924 van den heer K Kuiper (niet herkiesbaar), werd na enkele stemmingen gekozen dte heer J, Koopman te Beemster. Bij acclamatie werden, voor gedelegeerde leden voor de najaarskeuringen van de veree nigingen gekozen de heereoC. Posch te Bin- nenwiizend, J. Koopman Jr. te Beemster, P. Sta'pel Cz. te Hoogkarspel, N. D. Kaan te Wieringerwaard, Th. Kuiper te Oostwoud en Jb. Bakker Az. te Barsingerhom. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekeningen over 1923 werden gekozen de heeren: J. Metselaar te Twisk, J. Ham te Veenhuizen, J. Harp te Wogmeer, Jb. van Twuiver te Uitgeest (Assum), G. Grandiek te Hem en Jn. Schcnk Kz te Wieringerwaard. Alsnu werd door den heer Tukker, Rijiks- veeteeltconsulemit voor Zuiid-Hollanid en waar- nemend voor Noord-Holland, een inleiding gehouden over „Noodzakeliikheid voor be- oordeeling van de algeheele stamboomen van fokdieren". Genoemde voordracht was bijzon- der belangwekkend en werd' toegelicht door de volledige stamboomen van de fokdieren „George" en Paul". Met de meeste aandacbt werd dteze zaakrijr ke en leerzame voordracht van dien heer Tuk- cer gevolgd Een welverdiend appl'aus be- loonde inleider, die van dten Bondsvoorzitter woorden van hartelijken dank in ontvangst nam. In behandeling werd gen omen een- vraag van de fokvereeniging „Vooruitgang" te Nieuwe Niedorp, strekkende om model 11 in dien zin te wiizigen, dat achter den dag van de geboorte van net betreffendte folcdier de da tum der dekking wordt geplaatst. ."Nladiat over deze vraag was gediscussieerd, werd besloten deze aangelegenheid in handten van het bestuur te stellen. Door den heer Wibbens werd nog uitvoe rig gewezen op de over het algemeen nog slechte selectie van dten stier als fokmatenaan Nog maar al te zeer wordt het mannelijke Jokdier gewaardeerd naar het vleesdi, en ver- waarloost men totaal de afstamming. In het belang der rationeele fokkerij dient hierin noodzakelijk verandering te komen. Een en ander moet in betere banen worden geleid. Door spr. werd geadviseerd' om vanwege het Stamboek in bepaalde kringen stieren van erkend bloed te stationneeren, waarbij dan de inoederdieren der fokkers, leden van het Stamboek. kunnen worden toegelaten. Reeds heeft men een dergelijke proef te Barsingerhom, waar zich een kring heeft ge- vormd en een 80-tal van de beste vrouwelijke fokdiefen word'en toegelaten. Op dteze wijze kan de fokkerij niet alleen provinciaal, maar zelfs nationaal worden be- votidterd. De voorzitter juichte in beginsel dte idee van den heer Wibbens toe. Het Bondsbestuur zal met de zienswijze van den heer Wibbens rekening houden. In de morgeabijeenkomst werd* de vergade ring geschorst en werd door dte afgevaarddg- den een excursie gehoudten naar dte nieuwe gebouwen van de te Hoom gevestigde Proef- Zuivelboerderij. Wegens veraidering door ziekte van den voorzitter, den heer Brander te Hoogkarspel, werden de afgevaardigdten rondgeleid doer Dr. Van Dam te Hoom, en den heer Pijper, administrateur van de Proefzuivelboerdterij. Met bijzondter groote belangstelling werd kennis genomen van deze practische en we* tensehappelijke inrichting. De zuivelfabriek op het terrein was in werking: centrifuges, pas- teuriseer-inrichting. Bezichtigd weraen: koelkamer (koelcellen), stallen, hooiberging, Nadat na afl'oop der excursie door den Bondsvoorzitter hartelijke woorden van dank waren gericht tot de heeren Dr. Van Dam en Pijper, onderstreepte na afloop der vergade ring de heer Kleijn, van Assendelft, deze woorden van hulde, daarbij nog eens in het bijzonder wijzende op het groote nut van deze instelling in het werkdijke belang van den landbouw. De heer P. Stapel, van Hoogkarspel, dankte namens de talrijke afgevaardigden na beeindi- ging der agenda den Bondsvoorzitter, den heer Kuiper, voor dieas kranige leiding. (Luid applaus.) HHema siui'tHng. UIT SCHERMERHORN. Dinsdagavond hield de Cooperatieve Boe- renleen'bank alhier in cafe ,,'s Lands Welva- ren" van den heer Jb. Koster haar jaarver- gadering, onder leiding van den heer Th. J. \Vesterhof. Medegedeeld werdi, dat door het Bestuur der Bank was besloten voortaan het zegel- recht niet meer op de leden te verhalem, doch d-oor de Bank te laten 'betalen. Door den kassier, de heer H. Zeeman werd rekening en verantwoording gedaan. De com- rnissie tot naziien der rekening adviseerde tot goedkeuring dezer rekening. 'Den kassier wend dank gezegd- voor zijn accuraat beheer. Uit deze rekening halen wij! het volgende aan Over het jaar 1922 was ontvangen,: Aan spaargelden f 72675,64; terugbetaalde voor- schotten 22.600; in loopende rekening van de Centrale Bank 81702.80 van de leden 69129,05; rente in loopendte rekening 4695,63 en mite van voorechotitan 3804.15. De uitgaven, bedroogem voor temgbetaaldte spaargelden 65950,94; gtegeven voorsdiot- ten 13750; in loopende rekening aan de Centrale Bank 86026,03aan de leden 80190.42 mute voor spaargelden 6473.13; rente in loopende rekening 340.49. Het actief besitond op 31 Doc. 1922 uit: Kas f 6571.1Z Uitstaande voorschotten 64926.—. Tegoed1 in loopende rekening a. van dte Centrale Baink 2209.65. b. ledieh 87283.44. Waardtep-apieren koers n/u '22 3000.—. Aandeelen v. d. Cenitrale Bank 110.—. Meubil.nir 591.17. Het passief wees de volgende bedragen aan: Saldo spaargelden 147462.19. Schuldi in loopende rekening a. dte leden 12751.06. b. reservefomds 3905.68. Winst over 1922 572.45. Op het convocatiebiljet was tevens een be* knopt overzicht gegeven over de ontwikke- ling van het spaarbankbedrijf, benevens de stand der reserve gtedurende het 21-jarig be staan der bank. Het jaarverslag gaf eeni duiddijk beteld van do verrich'tingen der Bank over het af geloopen jaar en de voorzitter dankte dien secretaris voor zijn nauwkteurig verslag. Aan de orte was thans dte verkiezing van een bestuurslid. De heer W. Prins, die aan de heart van aftreding was, werd als zooda nig herkozen. Ook de heer J. Broerseni Jr., aftredende ails lid van den Raad van Toezichf werd herto- zen. In de plaats van wijlen dten heer C. Nierop werd' nog als lid van, den Raad' van Toezicht gekozen de heer J. Wonder. Ingevolge art. 11 der nieuwe 1 siatuten, moesten ^hans ook nog benoemd! woidten hvee p'aatsvervangende Bestuursleden. Door *het Bestuur werden als zoodanig voorgesiteld de heeren P. Vendel en Jb. Los, die dan ook werden- gekozen. De heer K. Muntjewerff wterd benoemd als commissielid tot nazien der rekening, in plaats van dten heer R. Jonker, die aftrad. Alle nieuw gekozen en berkozen bestuurs leden' namen hunne benoeming aan. Door de statutenwijziging werd] bepaald, dat het itotaal aan spaargelden, dat de Bank in depot mag hebben niet grooter mag zijn dan f 250.000. Van de Centrale Bank kan niet meer dan 125.000 in voorschot worden ontvangen. Het bedrag dat 1 persoon kan inleggani mag de som van 15000 niet over- sehrijden, terwijl aan 1 persoon niet meer dan 10000 in voorschot mag worden gege ven. De kleinste tillage zal 1bedragen. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Cooperatieve boerenleenbank vergaderde Dinsdagavond met 79 leden.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6