Ut faet jaarverslag bleek, dlat de bank 150 leden telt, dat er 263 spaarders zijn, 64 voor schotten zijn verstrekt en 19 voorschotten in loopende rekening geboekt staan. tr is eem winst van ruifn 1300 gemaakt, waarbij echter 500 -koerswinsti. l>oor bet bestuur is de remtestandaard ver- laagd voor spaargeldcn van 4 Yi op 4 en voor voorschotten van aid op 51/*. Door eeni der ledcn werdl gevraagd wat die oorzaak kan zijn dat in dezen tijd tegen- over een toename van bet bedrag aan voor schotten ook bet bedrag aaini spaargelden zoo toegenomen is. Deze vraagt verder of veel aanvrageni zijn afgewezen en of bet Hu niet de tijd is om dewaardepapieren te verkoopen. De voorzitter kian de eerste vraag niet be an twoorden Gevraagde voorschotten zfijn niet afgewezen en bet verkoopen der waar- depapiereu is niet gewenscht. De kassier decide mee, dat in 1917 gekocht zijn 10 obligaties ren'te 4)4 pCt. voor 10000 van den staat der NederLanden. 'Deze zijn destijds afgescbreven tot op 75 b 76 pCt. Het vorig jaar waren ze 78Vi en flu 8,31/4- In de oorlogstijd toen de banker. flinke win- sten maakten werd hier een kleine winst ge- maakt door de afsclirijving op die papieren. Als ze nu verkocht wordt komit dit niet te- rug. Aan een sterke koerswisseling zijn deze pa pieren niet onderhevig. Goedgevonden werd met tot verkoop over te gaan. Uit de rekening bleek o.in. het volgendeJ Ontvangen spaangelden 138518.68; te- rugbetaalde voorschotten 13721.31; ont vangen rente van leden 5679.42; van de Centrale Bank 3957.78; terugbetaalde spaargelden 130116,36; gegeven voor schotten 25000; uitgegeven rente 8677.69; safaris kassier 500; diverse uit- gaven 437.64; de omzet is 290059.70. Uit de balans Week, dat aan voorschotten uiistaat 81451. Tegoed in loopende rekening van de ledien 37370, van de Centrale B'ank 62093.43. Het totaai der ontvangen spaargelden 192860.15, de schuld in loopende rekening aan de leden 3048.42, aan bet reservefonds 4838.51het saldo of winst van dit jaar 1333.62. De reken'ing is nagezien en goedgekeurd. Voor het nazien van de volgende rekening worden aangewezsn de heeren W. Wage- naar, H. Swager en G. Bos. Als bestuurslid werd herkozem de heer G. Barten en ails lid van den raad van toezieh-t de heer D. Barten, beiden met bijna algemeene stemmen. De kassier, de beer C. Keeman, werd bij acclematie voor 4 jaar herbenoemd. Het sa lads blijft op 500 bepaald. Bij de rondvraag werd de wenscbelijklieid geuit van een betere afsluiting tussclien kan- toortje en wachtkamertje. Het bestuur heeft dat reeds onder oogen gezien en zal verbetering aanbrengen. Gevreesd werd dat de veril'aagde rente- standaard bet inbrengen van gelden zal be- letnmeren. Het bestuur is die gedachte niet toegedaan en ziet liever een verlaagde rente voor voorschotten dan een hoogere rente voor spaargelden. De heer de Jong besprak het tuinderscre- diet eh had gaarne eeni ledenVergadening ge zien om de zaak te bespreken. De leden, niet het bestuur, zijn toch de bank en de gestelde. eischen van Ged. Statai zijn van dien aard dat het bestuur de deur- waarder van Ged. Staiten wordt. Het bestuur wees er op dat de zaak in de bladen verschrikkelijk overdreven wordt voor- gesteld. Het vaffc mee, dat zullen ziji die voorschot aaiigevraagd hebben getuigen. We verlee- nen voorschot, precies zooals we dat altijd doen met dat verschil dat die regeering voor 90 pCt. en de bank voor 10 pOt. berg is. De heer Oo-tjes heeft de overtuigiflg dat verschil- lehde mensdhert wegblijven omdat ze door de bladen bang gemaakt zijn voor de snijta- fel. Spreker deelt ten slotte nog mede, dat door deze voorschotten de gelden- van- de boeren- teenbadk niet in gevaar komen, want de Centrale bank zal er extra- geld voor deponee- ren. Hiema wordt de vergadering met dank voor leden en- pens gesloten. UIT OUDKARSPEL. De afd. van den Bond voor Staiatspension- neering hield gisteravond baar jaarvergade- ring. Uit het jaarverslag bleek, dat 4 bestuurs- vergaderingen en 1 ledenvergadcring zijn ge- houden, terwijl verder 1 propaganda- en 1 feestvergadering plaats had den. Het leden tal is vrijwel stationnair geblevem. Uit de rekening van den pennin-gmeester bleek een ontvangst van 338.18%^ een uit- gaaf van. 275.42)4alzoo een saldo van 62 76, waarvan nog enkele betalingen moe- len worden gedaan. De voorzitter vond hierbij gelegenheid clank te brengen aan „Het kleine tooneel" voor de;geheel belangelooze medewerldng op den feestavond verleend. Als bestuursleden werden met bijna alge meene stemmen herkozen de heeren L. de Wit en J. Schenk. In de plaats van den heer Paarlberg, die bedanlct heeft, werd als bode benoemd1 de heer N. Carnas." De vergoeding daarvoor blijft bepaald op 15. Den afgetreden bode werd dank gebracht voor hetgeen hij gedurende 13 jaar, ecrst als bestuurslid,-later als bode, voor de vereeni- ging gedaan heeft, voor de vele vrije tijd die hij in het belang van de vereeniging heeft op- geofferd en hoopt, dat de nieuwe bode het voetspoor zou volgen. Bij de rondvraag vroeg de heer Baklcer wie den ksohrijviinigsbrief behaimdelde, hoe't kon dat de meeting te Schagen, die goed geslaagd h«t te zijn, de geheele reserve heeft inge- slikt. Hij iceurde tevens af, dat d'e heer Spaar- garen in de laatste propagandavergadering gewaarschuwd heeft tegen den Vrijheidslbond en tegen de S D. A. P., terwijl het toch van de laatste voldoende bekend is dat ze steeds een werkzaam aandeel in den strijd voor de orden van danen heeft. Voor een vereeniging, die zich niet met politiek bemoeit, geeft dit geen pas Spr keurde verder af dat door Ds. Spaargaren 15 plus de kosten voor een spreekavond gerekend wordt. De voorzitter deelde mede, dat als regel de beschrijvingsbrief in ledenvergadering be- handeld wordt, dat slechfcs enkele afdeelingen in het reservefonds nadden bijgedragen, wees in verband met de volgende opmerking op het optreden van den heer Van der Vail, die voir gens den voorzitter als bestrijder van den Bond optreed. De gevorclerde vergoecfing door den heer Spaargaren achtte de voorzit ter niet te hoog. Nadat nog besloten was te trachten een propagandaclub te stichten, werd de vergade- ring gesloten. UIT SCHAGEN. Uitslag der premiekeuring alhier op 28 Februari van 3-jarige en oudere hengsten. A. Type Tuigpaard. Premie 200 Wo- dan van J. van der Sluis te St. Maartens- vlotbrug; premie 200 'Diamant van G. W. Waaiboer te Anna, Paulowna; premie 100 Elegant V van D. Duin Sr. te Schoorl; Pre mie 100 Architect van C. Geerligs te Anr na Paulowna. KeuringscommissieM. G. van iBaalm te Asperen, W. Costermans te Opheusdeni en- J. C. Colder te Alblassardam. B. Type Trekpaard. Carlo van- G. Geer ligs Gz. te Anna Pa-ulown-a; Flambeau van F. A. F. Groneman te Wieringerwaard. Premietoekenningeni aangehouden tot na afloop Hoofddorp. Keuringscommissie: J. J. Strium te Sph- kenisse, J. Hoogland te Zeddami en A. F. Reichman. te Steenderen, urr EG-MON1D AANi ZEE. Dondierdagmiddagi werd onder groote be- langBtelling het stoffelijk overschot van- den heer J. v.d. Pol, in leven igemeenteonitvanger, naar de laatste rustplaaits gebracht. Aan de groeve herdacht die heer C. J. Eijma, burge- meester, den overledene in eenvoudigie woor- den, passende in deni eenvouw van hem, die meer dian derti-g jaren de gemeente groote dienstem bewees, zonder daarvoor niaar waar- de beloond te worden. Bij- den- dank der ge- meentte voegde spr. den dank, voor hetgeen' de heer v.d. Pol deed in het belang der Noord- Zuiidhollandsdie Reddingm-aatschappij, de vereeniging Hlet Wiitte Kiruis en andere corpo- raties, alsmedle zijin persoonilijken dank voor den vriendschappelijken omg-ang. De weleerw -heer J. v.d. Oord, pastoor der Oudkatholieke gemeente, naar voren' brangende, dat een groeve niet de plaats^ko® zijn van lof aan den mensch, wenscnte edrter mede dank te betui- gen- voor hetgeen de ontslapene mocht dloen als lid van het Burgerlijk Armbestuur, een functie, diie htji Weef waarnemen-, toen het af- nemeni zijner krachten tern noodzaakte an- der weik neer te leggen. Waarorn hij' dit wil- de? Verm'oedelijk, omdat hiji de armen een goed hart toedroeg. Em daarom wildle spr. h-iermede den diank uiitspreken1, ongevraagd, maar zeker naar het hari: van de velen, die hij Steunde, al bleef hern de ondank niet ge- spaard. Met eeniige woordleo van' vertrouwen in het zideheil van den overledene edndigde spr. waaraa een der fami'lieleden de sprekers en belangstellenden dankte. De heer J.G. Bossdiaart -al'hier is be noemd tot organist bij de N1 H. gemeente te Egmond Binnen en aan dien Hoef. KD-RTE BlERICHTEN. Te Assen- is gistereni gevankelijk binnen- gehracht Albert S., te Klazjenaveen, verdach+ vain) brandstichting in verschil lendie turfbul- ten. RechUsaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Middagzitting van 26 Februari'. POGING TOT ORLICHTING. De in 1887 te Harencarspel geboren en al- daar woonachtige landbouwer Corn. N. stond terecht ter zake- oplichting van den ge- tuige Prins, eveneens wonende te Harencars pel. Op 14 J.anuari was deze getuige bezocht door bekk Deze wilde Prins alLeen spreken. Zij zijln toen naar buiten gegaan. Daar toon- do bekl. een rekening van- een zenuwar-ts, die de huishoudster van beld. had behandeld. Deze huishoudster zou zenuwziek geworden zijn door de schuld van bekl., die getracht zou hebben onzedelijke handelingen mtet h-aar te plegen. Getuige Prins zeide onm-iddellijk aan op lichting te hebben gedacbt, omdat die reke ning zoo raar was geschreven. Bekl. gaf die rekening, groat 25, niet af, maar las haar voor. Getuige Prins zeide direct, dat bij aan- gifte zou doen. Bekl. zeidie dat getuige -oowaarheid sprak Hij1 heeft een getuige a decharge meegebracht. Dit is de bewuste huishoudster. Beklaagde heeft alleen gezegd, dat hij het meisje onder doktersbeh-andeling stel-len zou en getuige Prins zou dit spoedig 25 kosten. Beklaagde heeft geen papier getoond1 of voor- gelezen en heeft oak niet gesproken van onze delijke handelingen. Geertje Ov^rdajk, echtgen. van Muus Prins, heeft gehoord, dat bekl. een brief aan haar man vooplas. Hij eischte 25, omdat zijn huishoudster zenuwziek geworden was door de behan-deling die de man van getuige de huishoudster had aangedaan. De 21-jarige Geertje Brink, de bewuste huishoudster, werd gehoord als getuige A de- charge. Zij heeft veel last van zenuwen sands getuige Prins haar heeft aangevallen. Vroe- ger heeft ze gezegd niet zeker te weten of het Prins wel was geweest. Deze heeft haar aan den arm vastgehouden, maar verder diets ge daan. Ze is nu onder behandel-ing van dokter Miaats. Die heeft 'haar „zenuwgoed" ge, even. Mr. Dr. Muller gad getuige in welwillicnde overweging, niet meer zoo gauw zenuwziek te worden. Beklaagde heeft a! eens mieer eeni zonderlin- gen brief aan een thans overladen vtouw ge- stuurd. De inlichtingen omtrenf beklaagde, door de ppl-itie verstrekt, zijn niet onverdeeld gunstig De officier zeide, dat de poging tot oplich ting onherrodpeliik vaststond. Spreker toon- de dit nader uit net resultaat van het ter te- rechtzitting gehouden onderzoek aan en vor- derde 2 maanden gevangenisstraf. Beldaagde wilde een dichterlijke verdedi- ging voeren, doch werd door den poltierech- ter in meer prozaischebanen gebracht. Beklaagde werd daarop door den poiltie- rechter veroordeeld tot 2 maanclen gevange nisstraf, overeenkomstig den eisch. MISHANDELING. Maria Joh. v. L. te Abbefcerk heeft de voormalige Duitsche dienstbode Martha Adam geslagen. Thans moest zij voor dit felt terecht staan, doch was niet verschenen, wAl de Duitsche getuige, die zich goed' verataan- baar kon maton. Eisch25 boete subs. 25 dagen hecht. Vonnis20 boete subs. 20 dagen hecht. UITLOKKING TOT MISDRIJF. Corn, de Rbroodbakker te Schagen, stond terecht ter zake dat hij op 13 Januari 50 cent heeft aangeboden aan den getuige Bieslboer, als hij den eveneens als getuige gedagvaar- den Appel eens een paar blauwe oogen siloeg. Beklaagde zeide dat het zoo niet pieties was toegegaan. Getuige Biesboer bekende, op 13 Januari bedoelde Appel, met wien hij reeds kwestie had,"een pak slaag te hebben gegeven. Bekl had hem 2 kwartjes beloofd als hij Appel-eens goed op z'n ssloeg. Getuige heeft zich naar bdhooren v-ant die opdr-acht gekweten, doch de 2 kwartjes heeft hij niet gekregen. Beklaagde beweerde, dat hij heeft gezegd: Jk wil er wel 2 kwartjes aan) verkijken", maar hij heeft geen 2 kwaintjes beloofd. De vier getuigen verklaarden dat bekl. de 2 kwartjes had beloofd1. De politierechter merkte op, diat bekl. tegen de 3 getuigen, die in zijn dlenst staan, heeft gezegd: „Als jullie niet precies verldaren zooals ilk, moeten jullie alle drie weg." Beklaagde ontkende dit, maar getuige Bies boer herhaalde dit nog eens nadrukkelijk. De officier achtte dit een verzwarende om- stand'igheid en vorderde nu 50 boete subs. 50- dagen hecht Beldaagde werd veroordeeld overeenkom stig het requisitoir. MISHANDELING Daarop stond terecht de 18-jarige Chr B., getuige uit de vorige zaak. Hij heeft op 12 Januari den 15-jarigen G. M. Appel mishan- deldi. Als hem door vorige beklaagde niet 2 kwartjes beloofd waren, zou hij Appel niet hebben afgerost. De politierechter zeide, dat hij niet gaarne 2 kwartjes zou willen verdienen oni een ka- meraad af te ranselen. Eisch: 15 boete subs. 15 dh-gen hecht. Vonnis: 10 boete subs. 10 dagen hecht. MISHANDELING. De in 1899 te Obdam geboren landbou wer C. de B., wonende te Spierdijk, kreeg kwestie met den 65-jari!gen getuige H. Oud- huis en heeft laatstgenoemde in de keel gekne- pen en hem tegen den grond geslagen Het gin-g over 10 voor mest. Beklaagde zeide dat hij heeft gehandeld uit zelfverdediging. Getuige Oudhuis heeft hem't eersa geslagen. De misihandeling is -gepleegd ten huize van zekeren Rood. Deze heeft hoo- ren schelden en- lawaai gehoord, doch de vechtpaftij heeft hij zelf niet gezien. Eisch20 boete subs. 20 dagen hecht. Vonnis: Conform den eisch. AANRANDINO DER EERBAARHEID Voor dit feit stond) met gesloten deuren te- repht Pieter K-, schilder te Oudesluis. IMe vrouwdljloe getuigen werden gehoord. De feiten zijn gepleegd op 12 Januari te Helder. De verdere behandeling dezer zaak werd aan gehouden. Hierna slutting der zitting. Nog zijn veroordeeld: D. v. K., varensgezel zonder vaste woon- plaats, wegens bigamie, tot zes maanden ge vangenisstraf H. P., 26 jaar, koopman alhier, gedleti- neeid, wegens diefstal, tot een jaar gevange nisstraf P. de R., 42 jaar, monteur alhier, recidi vist en gedetineerd, wegens verduisterin-e, bij herhaling gepleega, tot zes maanden gevami- genisstraf N. C. S., minderjarige, wegens diefstal, tot 5 boete of een maand tuchtschool. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tle. De opname in deze rubriek bewijst geens- zirm dat de redactIV er mede instead. GEZINS- OF GESTICHTSVER- PLEGIND. Zeer geachite heer Hoofdlredacteurl .Mogen wij U nogmaa'ls om eenige plaate ruiimte verzocken, naar aanleiding van uw hoofdartikel in uw blad van 24 F^r. j.l? Bij voonbaat betuigen wij U oozen oprechten diank. „Moeten wij, oandiat in 1816 een Weeshuis „gestichit werd, dat Ten eeuwigeni dage zal „overgaan aan Regenten van het Burger- weeshuis in hulnne qual'iteit, rnoeten wij „daarom maar steeds aan gesticbtsverpte ,^ing blijven vasthouden, ook al komt tnen „meer dan honderd jaar later tot het inzicht „dlat gezinsverpleging beter en goedkooper is? Deze vraag, door U geste'ld, kan omont- wonden met neen beantwoord worden, warn neer de gezinsverpleging „beter" is. Dat is het punt wat oins verdeeld houdt. Of in Detn Helder er -liefhehbers te over waren bij dien oproep voor plaa'tsing in gezienen, is geen bewijs, dat daarbij ook de geschikte gezinnen waren, die voldoen aan al de eischen bij de Armenwet voor uitbestede kdndieren- gesteld, maar bovendien mag gevraagd worden of den kindioren tevens een liefderijk tehuis is bezorgd. Wij- ontkennen dat in- iedlere ge meente wel geschikte pleegouders te vinden zullen zijn. Zij, die uit financieel oogpunt kinderen het meest geschikt zouden kunnen opnemen, zijln- daarvoor niet te vinden. Ge- loof-t U dat de menschen' tegenwoordig zoo- veel hooger staan dan- 50 of 100 jaar gele- den, dat zij nu enkel kinderen uit wenkel'ijke liefde opnemen, en financieel belang is uitge- sloten? Wij willen 6en punt bijzonder naar voren brengen. Bijna in a'te gevallen heeft dte op- name van meer dan twee of drie 'kinderen uit 6en gezin afkomstig plaats. Bij' gezinsverple ging staat men bijna altijdl voor het feit dat pleegouders niet meer dan twee kinderen wenschen op te nemen. Een geyolg hiervan' is dan ook steeds dat de broertjes en zusjes steeds gescheiden zullen worden en daaridoor van elkander gaan vervreemidjen. Nog korten tijd geleden heeft dit plaats gehad met vii-f halve weezen, die, doordat de vader uit de ouderlijke macht werd omtzet, het Weeshuis moesten verl'aten en biji particulderen- zijn on- dergebracht, vijf kinderen hi.... vier gezin nen! Gezinsverpleging waarbij' de flaimdlte band is verscheurd. Het gebouw tegenover de Groote Kerk is werkelijk te groot, doch niettenrin met be- trekkelij-k kleine sommen te modermsaenen en uatmunflend in te richteni voor een geringex aantal kinderen, dan waarvoor het oorspron- kelijk was bestemd. Bovendien warm de over- tollige gedeel-ten productief te maken, zooals sedert jaren is geschied door het Gymnasi um daarin onder te brenggn. Wij rneenen hiermede gelijk te mogen wij- zm, dat de oortlogsjaren groote geildelijke of fers aan de Gemeente hebben gtiaost. De ja>- ren 1906 tot en met 1910, 1913 tot en met 1917 gaven een overschot op omze rekening. Het jaar 1911 gaf een klein tekort, in 1912 moesten wij aan de gemeente een subsidie vragem van nog geen 1100. Zoolamg de tijden niet normaal zijn, zul len wij zeker nog op subsidies van de ge meente zijn aangewezen. 'Uw vraag of een bedrag van IIOjOOO, benevens de kosten van den grond, mag uit gegeven worden voor de stichting van een Weeshuis-paleis dat een frontbreedte van ruim 36 M. zal verkrijgen, dat duur iin bouw, duur in exploitatie en duur aan jaar- lijks terugkeerende gemeentelij'ke subsidie van vele duizenden guldens, zal zijni, kian- o. i. buiten beschouwing blij'ven-. De kwestie moet U anders formuleeren. De gemeente Alkmaar heeft de vrije beschik- king vehkregen over het Weeshuis met tuin tegenover de Groote Kerk en verkrijgt, zoo- dra het nieuwe weeshuis gereed is, den eigen- dom daarvan, waartegenover de gemeente op zich heeft gesnotmen binnen vijf jaar em mieuw weeshuis te bouwen, volgens plannen, bestekkeni en teekeningen, welke door de gemeente worden ontworpen en door ons Be stuur zijn goedgekeurd. De grond en de bouw van het nieuwe gebouw rnoeten door de gemeente worden- betaald, terwijll jbovendien een crediet tSr beschikking van ons Bestuur moet worden gesteld voar.de behoorlijke meu- bileering. De gemeente verkrijgt dan -em waardevol pand met grond groot bijina 3600 M2, waarvoor wij eeni gebouw met grond groot 1100 M2 zullen' terug ont vangen. Het gaat toch nu niet aan te spreken- van „een nieuw groot weeshuis-paleis', ontwerp der -gemeente, waarvan de waarde inclusief den grond verre blijtft beneden de waarde van ons gebouw aan de Groote Kerk? 'Door den voorgenomien afetand vara het gebouw aan de Groote Kerk aan de gemeen te, „die aari meerdere ruimte drin-gend be- hoefte heeft", heeft het Weeshuisbestuur ge toond rmede te willen werkenl tot belangrijke besiparin-g van gelden, welke de gemeente anders voor den' bouw van- groote gehouwen zal rnoeten uitgeven. Het bestuur vdn het Butger-Weeshuis. Wij zijn overtuigd dat de gemeente hare oantraclueele verpliebtingen, die zij tegen- one bestuur op zich heeft genomen, zal nako- men. Daaraan hebben wij niminer ook maar een oogenblik' getwijfcld. Het komt ons voor, dat U, onibekend met <te gesloten overemkomst, antijdi-g de kwestie van gezms- of gestkhtsverpllegilng -heeft op- geworpen. U ziet in gezinsverpleging eeni goedkoopene wijze van verpleging, wij in ge- stich'tsverpleging een betere. Alkmaar, 1 Maart 1923. Het wil ons voorkomen, dat in dit sobere stuk van het Weeshuisbestuur nog slechte enkele opmerkingen gemaakt worden, waarop het wenschelijk is even het licht der feiten te latcn vallen. De vraag, zegt het Weeshuisbestuur, of ge zinsverpleging „beter" is, is het punt dat ons verdeeld houdt. Wij beamen dit in zooverre, dat daarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat naasit die betere verpleging tevens een belan-grijke bczuiniging staat. Het een is het gevolg van het andere en wij •gaan met dfe conclusie van het Weeshuisbe stuur gaarne accoord, mits onder ^jeter" ook financieel beter" verstaan wordt. Het Weeshuisbestuur twijfelt er aan of de gezinnen, waarvan men in Den Helder voor gezinsverpleging gebrui-k maakt. wel aan de ciaarvoor te stellen eischen voldoen en of dien kinderen daar wel een liefderijk tehuis is be zorgd. Deze twijfel lijkt ons in geen enkel opzicht gerechtvaard'igd- en geeft blij-k van een zeker vvantrouwen in de doeltreffemdheid der te Den Helder genomen maatregelen, waarvoor o. i. geen reden bestaat. Er is voor het bestuur geen enkele aanlei ding om te veronderstellen, dat de gezinsver pleging in Den Helder minder goed is, wan- neer daarbij niet tegelijkertijd eenig bewijs als grand voor dat vermoeden aangevoerd wordt Alleen bewijs van het het tegendCel bestaa-t. Wij hebben de pertinente verzekering van een bestuurslid uit Den Helder, dat men daar met de tot stand gekomen gezinsverpleging zeer goede resul'taten bereikt. De ons verstrekte mededeeling, dat men daar algemeen van oordeel is dat gezinsver pleging 10i jaar eerder had moetem gebeu- ren, is toch zeer zeker een bewijs, dat de prod in Den Helder niet op teleurstelhng is ui-tgeloopen. En als daar geschikte gezinnen te over ge- vonden werden, waarom rnoeten wij dan op gezag van het Alkmaarsche Weeshuisbestuur maar voetstoots aannemen, dat dit in andere plaatsen niet het geval zat zijin? Dat men in die meeste gezinnen de „kinde- ren alleen uit werkelijke l'idde opneemt en financieel belang is uitgesloten", hebben wij nimmer beweerd. Dat doet men in Den Helder ook niet en dat behoeft ook niet, omdat men overal voor de verpleging van ieder kind een behoorlijke en alleszins biEijke vergoeding kan geven. Dat wees-landeren uit een zelfde gezin, zoo het er althans meer dan twee zijn, biji gezins verpleging gescheiden kunn-eni worden is- na- tuurlijk mogelijk. Dat is ongehvijfeld een nadeel van gezins verpleging, maar toch- lijkt die scheicting voor kinderen, die in dezelfd'e stad blijven, ons niet zoo verschrikkelijk, em door de winst aan ge- zinslevem voor allien) te veririezeni boven/ een gezamenlijk gemotem gestichtsverpleging. En nu de gebouweu-kwestie. Wordt het gebouw tegenover de Groote Kerk gemoderniseerd en voor het tegenwoor- dige aantal kinderen ingericht, dan vervallen natuurlijk de bezwaren die wij tegen het bou wen van een modern groot Weeshuis-paleis in het midden brachten, maar blijven toch de bezwaren van gestichtsverpleging en de nood- zakeldjmheid van jaarlijlka voor de exptoitatie te offeren gemeentelijke subsidies tot dekking der tekorten. Deze subsidies zijn langzamerhand- tot som men van vele duizenden guldens per jaar ge- stegen (in 1919:1 10899; in 1920: 6750 en in 1921: 105-20) em waar het Weeshuisbe stuur zelf erkemt, dat het, zoolamg die tijden niet normaal zijn, op geestelijike subsidies is aangewezen, kan men wel nagaan, dat daar in met spoedig verandfering zal komen. En zeker niet wanneer een groot modern bouwwerk in gebruik wordt genomen, een gebouw, dat alleen aan onderhoud en ver- wanning heel wat meer kosten zal dan het tegenwoordig gebruikte. Het is volkomea juist, dat de gemeente ver- plicht is een nieuw Weeshuis te bouwen, om dat rij het gebouw tegenover de Groote Kerk in ti-gendom krij-gt. Wij hebben dan ook nimmer beweejd, dat de gemeente, tot gezinsverpleging besliffiende, van al haar verplichtingen ontslagen zou zijn, maar reeds in ons eerste artikel doen uit- komen, dat de gemeente de 110.000 bouw- kosten, benevens de kosjen van den grond als schenking in eens aan het Weeshuisbestuur zou rnoeten verstrekken. Dit geld met een bedrag voor meubi- leering moet dus am allem gevalle worden uitgegeven, maar het is duidehjk dat, wanneer men tot gezinsverpleging besluit desnoods met een klein noodhulp-weeshuisje de bouw van een groot Weeshuis-paleis aan de Emmastraat totaal ovehbodig wordt Mai verkrijgt dan een dubbele bczuiniging. Eensdeels omdat gezinsverpleging op zich- zelf reeds goedkooper is dan gestichtsverple ging en anderdeels doordat de ongetwijfeld dure exploitatie van het groote nieuwe ge bouw, met het daarvoor benoodigde voltalli- ge personeel, achterwege kan blijven. Bovendien trekt het Weeshuisbestuur elk jaar een belangrijke rente van het haar dan door de gemeente als gift in eens verstrekte kapitaal, zoodat er alle reden is om aan te ne men, dat de jaarlij'ksehe gemeentesubsid'ies tot dekking der tekorten dan niet meer noo- dig zullen zijn. Dit beteekent een zeer belangrijk, telkenjare wederkeerende bezuiniging. Het is zeer lofwaardig van het Weeshuisbe stuur wanneer het, in bovenstaand artikeltje, zegt dat het door den voorgenomen afstand van het gebouw aan de Groote Kerk getoond heeft mede te willen werken tot belangrijke liesparing van gelden, welke de gemeente an ders voor den bouw van groote gebouwen zal rnoeten uitgeven. Maar als diit meer dan een- phrase zal' zijn, moet het bestuur allereerst er toe medewer- ken. dat de afstand van het oude gebouw niet de stichting van een in alle opzichtendure en mod erne inrichting noodzakelijk zal ma ken. Dat kan alleen door invoering van gezins verpleging en alleen daardoor wordt het fi nancieel belang onzer gerrteente gediend. En^ tevens het belang van het Weesikimd. Wij blijven daar ten voile van overtuigd en waar het Weeshuisbestuur zijn artikel beein- digt met de opmerking dat wij in gezinsver- pleging een goedkoopere wijze van verple ging, maar het bestuur zelf in gestichtsver pleging een betere ziet, daar zou het opnieuw den schijn kunnen hebben alsof wij dit vraag- stuk uitsluitend van de financieele zijde be- keken. Nogmaals en met nadruk willen wij er daarom op wijzen, dat de d-oor ons bepleite bezuiniging nog het groote voordeel' in zich draagt dat zij tegeliikertijd tot verbetering van onze weezenverpleging kan leiden. Hobfdred. Alkm. Crt. MasfetberieMcn ALKMAAR, 2 Maart 1923. Op die heden gehouden graanmarkt werdeni aannevoerd 1922 H.L. Tarwe 10.75—/ 12.25; Rogge 10^- 10.50; Gerst Chev. 10.50—/ 11; Haver /9. 5012.50; Paandanboomen 11.70 12.50; Bruine booinen 18—J 26; Gik troenboomen 32-38Duivenboonen /IB'f 18.25; Wiiitte boonen 2630; Lijnzaad 20; Grauwe erwteim 22f 30 ALKMAAR, 2 Maart 1923. Op de hedien gehouden kaasmarkt werden- 51 stapels aam- gevoetrd, wegrnde 31199 KHogrammen. 'Prijs der fabriekskaasKleine m. m. f 64 )4, z. m- 61 )4Oommissie m. m. 60. Prij| dfr boerenkaas: Kleiine m m. 65, Commissie m. m. 60. ©ROEiK OP LANGENDIJK (Langedij- kier Groentenveiling), 1 Maart 1923. In de heden gehouden veilingen- werd betaald voor Rood-e kool le soort 2—4.30, 2e sioort 1.30f 1.90, Oele kool le soort 1.40 2.40, 2e soort 0.90—/ 1.30, Deensche wite kool le soort 1.60—/ 2.80, 2e soort 1.30—/ 1.50, Witlof I 10-/ 12.30, II 2.80—/ 4, Uien Drielingem 1.20—/ 1.40 Uiem le soort 1.40—/ 3, 2e soort (stek) 0.40, Losse wortelem 1.30—/ 1.60, alles per 100 K.G. Aanvoer 65700 K G. roode kool, 68400 K.G. witte kool, 144000 K.G. gele kool, 21525 K.'G. losse wortelem, 16825 K.G. uien, 608 K.G. witlof. BOVE NIK A R S'P EL „de Tuimbouw", 1 Maart '23. Hod en besteedde miem voor: IBloemkooi I 2.90—/ 6, II 1—/ 1.30, Rood-e kool 2.50—/ 3.55, Gele kool 1.35 tot 2.55, Deensche witte 2.30—/ 2.70 Spru-itkool 0.90—/ 2, Uien, 0.25—/ 0.75 Blauwe aardappelem' 0.60—0.80, Bra- vo's 0.50—/ 0.75. WARMENHUIZENi, 1 Maart 1923. Roode kool 2.653.80, 2e soort 1.90 tot 3.40l Gele kool 1.45—/ 1.85,2e soort 1.05—/ 1.30, Deensche witte kool 1.80— 2.70, 2le soort 1.702.20, Uiem 2— 2.30, Drielingem It1.50, Peem 1.30 tot 1.35, Uitschot roode kool 1.25— 1.9-5, uitscljot witte kool 1.10. Aanvoer 44250 K.G. roode kool, 13635 K.G kool, 21140 K.'O. wi-tte kool, 10800 uien, 5025 K.G. peem. NOORDSCH AR WOUDE, 1 Maart. Grove uiem 1.20-/ 3, Drielingem 1.40 tot 1.50, Peera 1.20—/ 1.40, Roode kool 2.60—/ 4.10, Doqrschot 2.10—/ 2.60L Gele kool 1.70—/ 2.30, Doorschot 1.50 tot 1.90, Deensche witte 2.30—/ 2.90, Doorschot 1.40—/ 2.70, alles per 100 Kg. Aanvoer op 28 Febr.: 7410 K G. uien, 17550 K.G. peen, 149150 K G. roode kool, 96126 KG. gele kool, 106425 K.G. D. witte. 2150 K.G. Kroten. •ele

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7