DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit den Alkmaarschen Raad. A. Dam Co. N.V, Vereen, Brandstoffenhandel No. 53. Honderd vijf en twintigste Jaargang. 1923 ZATERDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 8 MA ART Koningstraat 6. Te}. 20-23. Friesche brug. Het adres yoor bet repareerea en stallei van Telefoen 490, Scharloo. Ontslagaanvrage Burgemees ter J. van Reenen te Bergen. DH nurmner bestaat uit 3 bladen. Abonnementsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden f2.~-fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ot p, regel, grootere letters naar plfiatsraisite. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adxnlnlstr. No. 8. Redactie No. 83. Wie nog met tot de overtuiging gekomen is, dat bet Alkmaarsche onderwijs in alle opzichten diuun is, moet eens uitrekeneni op boeveel een onderwijzer de gemeente tegen- woordig alleeni reeds door zijn met-benoe- ming te staan komt. De benoeming Van eeni leerkracht aani een der Alkmaarsche lagere scholen lijikt een heel ecnvoudige zaak, maar zij b-lijkt telkens ■weer tot de moeilijkste vraagstukkeni van het gemeentelijk beleid te behooren. Het is regel gerward'en. dat de Raad daar- Ivoor in geheime vergaderingi overgaat, een kergadering wiaarin, naar uit alle voorbe- ireidingeni blijkt, eeni strijd op leven em dood tusschen de raadsoppositie en den wethou der van Onderwijs wordt uitgevochten. Die strijd iis lang: ens heftig, er gaan nren mee verloren em het gevolg van deze tijdsver- stoiiling is, dat de agenda niet kam worden afgehamdelid em er at spoedig weer een nieu we kostbare raadsvergadering moodig is om den achterstand in te halen. Zoodoende kan zelfs een niet-benoemde onderwijzer de gemeente op belangrijke financieele offers te staan kcmem. In de politieke stierengevechtem Van den laatsteoi tijdi is de heer Bijileveld nog al eens de man geweest op wien) alle belangstelling Zich geconcentreerd heeft. Nog kort geled'eni gepassieerd al® hoofd der 8c gemeenteschool, ziet hij, zich thans een overplaatsing naar de U. L. O. school Voor jongens en meisijes ©nthoudeni omdat de verhouding tusschen hern en het hoofd dier school geen vruchtdragende samenwerking !zou belovem. Aam wiens schu'ld dit d'an te wijteni zou zijin is in die openbare raadsvergadering niet v naar voreni gekomen, maar het is mu duide- lijlk dat door de vorige schoolhoofdibenoe- ming den heer Bijleveld nu een dubbelen slag getroffen heeft. Hiji ziet zich elJoe promode-kans in) deze richting ontnomen em wij: kunnen ons voor- stellen, dat hij1 zijin uiterste best blijft doen de raadsleden door actress em van zijm goed recht te overtuigen. In boeverre in dit geVat zijn benoeming onmogelijk was, is met het oog op de bt- sprekingen in geheime zitting moeilijk uit te in a ken. Een) .achttal. stemmen werden iin bianco uitgebracht en de Raad heeft daanmede ze- ker gedemonstreerd, dat de voordracht van den wethouder van Onderwijs niet in. den sanaak van vele raadsleden is gevallen Het blijft te betreuren, d'at de verhouding tusschen dezeni wethouder enj de afd. Alk- maar van den' Bond; van Ned. Onderwijzers steeds het verschillend inzicht naar voren doet komen, waardoor de afdeeling het tel kens weer noodig schijnt te oordeelen de voordrachten van Burg, en Weth. in het open- baar aan critiek te onderwerpen. Het is mogelijk, diat toe vail ige omstandig- heden dikiwijls een groote rol spelen, maar het zou voor den geest iin het Alkmaarsche onderwijzerscorps zeer zeker beter zijn als het afdeelingsbestuur van den; Bond bij elke voordracht zich gedrongen gevoelde een bloemstuk naar het Witte Huis inplaats van een ingezondeni stuk naar de Alkmaarsche Courant te moeteni sturen. Op het Witte Huis in Washington zetelt de president der Vereewigcte Staten van wiens beschikkingen milllioenen getmuwe Amerikaansche burgers afhankelijlk zijn. En op het Witte Buis aan de Alkmaarsche Laat zetelt een hooge priester der modieuze ■heerenkleeding, de deskundige par excellence van de prijsstijging of prijsdaling in de kleedingindustrie van wiens beschikkingen alle Alkmaarsche politie-agenten voor hun kleedgeSdtoelage afhankelijk zijn. 'Gchoord den deskundigen wethouder van publieke agentenkleeding, hadden Biuxg. en Weth. de toelage van kleedgeld met 15 pet. verlaagd en de heer Veen, die ook hier het ,,1'aat zitten wat zit" in toepassing wilde brengen, brachlt daartegen in welgekozen woordien een fel protest uit. Natuurlijlk moest hij; het loodje leggen. Tegen een kleeding-deskundig wethouder valt door een leek- niet te redemeerem eh toen de heer Cloeck verzekerde, dat ook in zijn zaak de prijizen met meer dan 15 pet. ge- daald waren, was er geen enkel raadslid meer dat de kleedgeldtoelage op het vroegere hooge peil wilde houden. iHet gevolg van dit debat zal natuurlijk zijn dat elke politietaan voor de uitstalkasren van Het Witte Huis nauwkeurig de prijs>- schommelingen zal nagaan om daanuit zijn goede en kwade kansen op hoogere of lagere kleedingtoeiage af te leiden. iMoge ihet Witte 'Huis voor hen zulke schrikbarend lage pdj'zen demonstreeren, dat alle ingezetenert daarin een terugkeer naar de goede en goedkoope welvaartsjaren) van vroeger kunnen concludeeren. 'Het vraagstuk van mej. Lobach is geluk- kig tot eeni oplossing gekomen. net begon op een zeer ingewikkelde puzzle te gelijken, die de eigenaardigheid bezat dat ze steeds moeilijlker werd naannate men) er langer op studeerde. Na diverse nieuwe voorstelll'en, w'aarover zoo nu en dan eens gestemd werd en die dan waer aangehouden warden om in een' vol- gende raadisvergadering in een geheel nieuwen- vorm weer te voorschijn te komen, was langzamerhand de gedachte ontstaan, dat mej-. Lobach zelf de oplossing van haar salarisraadsel in' den loop der jar en wel niet meer beleven zoiu. Ziji besloot nu zielf de puzzle maar eens ter hand te memem en stelde den Raad onver- wachts voor een oplossing waarvam zelfs de heer Westerhof sprakeloos gestaan heeft. Intusechen Zal het nog moeteni blijken of ziji zich bevoor- of benaoeeld heeft en men liet hier en daar niet onduidelijk doorache- meren;, dat de brief aan het college van Burg, en Weth. wet door, haar onderteekemd maar waarschijiilijk niet door haar geschre- ven zal zijn. Hoe 't ook zij, is zijizelf natuurlijk oud en wijs genoeg om op zich zelf te passeni en het is zeker met een. groot gevoel: Van verlichting dat de Raad met algemeeme stemmen haar verzoek goedgekeurn en het lastige vraag- stuk daarmee voor goedi van het tapijt ge- bracht heeft. Het zeer interessante debat over de aan- tasting Van de autonomie der gemeente in verband met de door het Rijk aan zijn sub sidies vastgekoppelde voorwaarden inzake ver'baal van' pensioenbijdragen op het ge- meente-personeel aan gymnasium-, handels- en andere scholen verbonden, willen wiji in dit overzicht liever niet bespreken. De kwestie 'lijfkrt ons zoo interessant en de daarover gevoerde disoussie zoo belangwek- kend, dat wijl aan dit punt der agenda dezex dagen gaame een afzonderlijk artikeltje wil len wijaen. Dam blijift er, mede in verband met de vele aangehouden bijlagen van deze raads- vergaderiug, ndet veel meer ter bespreking over. De hoofdzaak is natunrlijk het afschedd' van den heer Donath en dlaarover hebben wij> dezer dagen reeds uitvoerige mededee- lingen gedaan. Wijl willen hier nog wel even onzeni imdruk van de plechtigheid m den Raad zelf geven. De heer Donath vervult, evenals de pers, in den Raad een zwijgande rol en men ge- went daar ten slotte zoo aan, dat het werke- lijik eenigsizjjis vxeemd' aandoet, die zwijgen- de figuur plotseling uit zijn stoel te zien oprijzen en een toespraak te hooren houden. Het is dan of, ferwijll plotseling alle ar- tisten zwijgen, eeni der figuxanten naar vo ren treedt en voor eenige oogenblikken de hoofdrol voor zijn rekening neemt. En toch is het weer anxfens. Want men bespeurt al heel gauw, dat deze figurant altijd een der gezagbebbemdste ar- tisten geweest is, die juist voor de goede uit- beelding voor de eenige zwijgendie rol een der talentvolste spelers moet geweest zijn. Van groote waardeering voor zijn werk en van groote hartdijtoheiid voor zijn persoon hebben in de officieele raadsvergadering de redevoeringen van den voorzitter en deni heer 'Van den Bosch getuigd. Dat afscheid was geen vuurwerk met knaleffect van biji elkaar gezochte compli- mentjes en gelegeniheidsphrases. Dat afscheid was een openlijke erkenning van de groote verdiensten van een in alle opzichten bescheiden man. Bescbeiden in zijn zwijgende rol, maar groot in stipte plicbtsvervulling, in uitne- mende voorlichting, en nimmer versdappende werkkracht in pijnlijk nauwkeurige voorbe- reiding. van alles wat de Raad aan admin,is- tratieven arbeid noodig heelft om het rader- werk der stadsmachine steeds goed te kunnep -doen functionneeren. Den opvolger van zulk een werkkracht is geen gemakkelijke taak ten deel gevallen. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Het zal nu blijkens een Havas-telegram eerst recht beginnen met de Fransche pogin- gen om- de Duitsche schadeloosstellingen in de wacht te sleepen. Tot dusver was het nog maar een studie van wat er gebeuren moest. Aanvankelijk was zelfs dat nog niet bedoeld, men verwachtte dat de Duitsche groot-in- dustrie zou toegeven, zoodra de militaire be- zetting van het Ruhrgebied een feit werd. Maar toen dat mis gerekend bleek, moesten sanctiemaatregelen voorbereid worden, aldus verontschuldigt het telegram het Fransche optreden van thans. De ingenieursrmissie maakte een nauwkeurige studie van de exploi- tatie der mijnen, de productie der fabrieken eu de organisatie van een stelsel van uitvoerver- gunningen. Zij won inlichtingen in omtrent de aanwezige voorraden, en slaagde erin, het verkeer langs de spoor- en waterwegen te handhaven. De periode, gedurende welke de dviele mis- sie moest onderzoeken en afwachten, wordt thans als geeindigd beschouwd; een periode van activiteit zal thans beginnen, welke ten doel heeft, de schatteo, welke zich in het Ruhrgebied bevinden, te benutten, en eventui- eel over te gaan tot een geregelde exploitatie van het Ruhrgebied, welke beperkt zal zijn in verband met de bestaande toestanden, doch zoo dicht mogelijk zal naderen tot het totaal bedrag der leveringen, welke aan de geallieer- den vcrschuld'igd zijn. Die nieuwe activiteit openbaant zidi in ver- schillende nieuwe verordeningen van het hoofd der bezettingstroepem, generaal De- goutte. die heel wat nieuwe bepalingen weet te bedenken en er speeds aanleidingen voor vindt. Nu heeft hij, „tengevolge van het ver- zet der Duitsche douane-administratie, welke tracht douane-rechten te heffen ten bate van het Rijk", een nieuwe verordening geteekend inzake oe rechten op wijn en tabak, welke voortaan zullen wor.kn geheven tea bate der geallieerden. De verordening brengt in herinnering, dat de geallieerden op zich hebben genomen, om alien, die handelm in overeenstemning met de bevelen der bezertingsautoriteiten, te be- schermen tegen represailles, thans of in de toekomst, van de Duitsche regeering, en om niet met de Duitsche regeering te ondenhan- delen, voordat deze in deze aangelegenheid een formeele verzekering zal hebbai gegeven. Deze nieuwe verordening geldt voorloo'pig alleen voor het Ruhrgebied en voor de brug- gehoofden Duisburg en Dusseldorf. Zij: zal echter waarschijnlijk door een verordening der intergeallieerde Riinlandcommissie ook tot het oude bezette gebied in het I^ijnland worden uitgebreid. Wanneer de betaling der belasting wordt geweigerd, zullen de betref- fende zaken gesloten worden. Een andere nieuwe verordening, uitgevaar- digd door de intergeallieerde Rijnland-com- missie, gepft aan generaal Degoutte de noodi- ge bevoegdheden ter voorziening in de» be- lioeftcn der legers en bevolking.* Dit was noodig, zoo overwoog de commissie, omdat de instru^ties der Duitsche regeering en de da- den van sabotage, in het Ruhrgebied bedre- ven, de veiligheid der legers en het bestaan en de belangen der bevolking bedreigea. De Duitsche spoorwegadministratie wordt nu vervangen door een ^administrate der spoorwegen in de bezette gebieden", bestuurd door een Franschen directeur en twee ad- junct-directeuren, resp. een Belg en een Franschman, en belast met de technische, commercieele en financieele exploitatie. De zetel der administratie, die tijdelijk te Dusseldorf is gevestigdi, zall maar Goblenz worden overgebracht. De andere dwanpr 'Mtregelen, voor en na door de bezettingsautoriteiten genomen, blij- ven steeds slachtoffers vragen. Nu weer zijn zes' leden van het stakingscomite voor de post- en telegraaf-beambten te Mainz door de Fransche autoriteiten gearresteerd, omdat zij een schriftelijk protest hadden onderteekend, waaiin zij verklaarden nooit de hun opge- legde voorwaarden tot hervatting van den ar beid te zullen aanvaarden. Behalve de protesten, waarmee Duitsch- land tot dusver tegenover Belgie en Frankrijik en andere landen zich heeft beklaagd over de bezetting en hare gevolgen, heeft nu het Duit sche gezantschap te Washington een verlda- ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de atmosfeer van hooge drujeking aan de Ruhr vrees wekt voor de mogelijkheid, dat de Duitsche regeering bij1 de troebelen niet in staat zou kunnen zijn den vrede te handha- ,ven. Dat er inderdaad wat broeit in het bezette gebied, is al vaak genoeg bewezen en de Franscben ontkennen ook niet, dat de stem ming daar ook lang niet gunstig is. Telkens weer duiken berichten op om trait bloedige incidental, welke berichten maar al te gretig worden verspreid. Dat zij vaak worden over- dreven, is wel aan te nemen, maar zoo heel onschu'ldig als de Franschen ze in hunne ge- regeld volgende tegenspraken voorstellen, zullen ze toch ook wel niet zijn. Een der nieuwste dingen uit dezen papieren oorlog is het bericht, dat te Diiren zes arbeiders door een officier zouden zijn dtoodgeschoten. De Franschen zeggen, dat dit onjuist is en wil len doen gelooven, dat het heele bericht niets anders betreft dan een loongeschil tusschen eenige spoorwegbeambteni betreffendle het aantal diensturen, welke kwestie na verloop van een uur was opgclost. Van interventiepogingen wordt de laaitste dagen niet meer gerept. Wel heeft de Italiaan- sche premier Mussolini in den ministerraad verklaard, dat Italie geen enkele poging zal afVvijzen die er toe kan bijdragen om den nor- malen toestand in Centraal Europa te herstel- len, maar hij zal waarschijnlijlk niets onder- nemen tegen den zin van Poincare, omdat hij de economische betrekkingen tusschen zijn land en Frankrijk wil zien te verbeteren en uit te breiden. De „Peuple" deelt mede, dat in de bijeen- komst der socialistisdie parlementaire groe- pen Vandervelde een brief heeft voorgdezen van Arthur Henderson, Britsch arbeiders-af- gevaardigde, waarin aan de Belgiscbe en Fransche Kamers wordt gevraagd dat zij elk een commissie benoemen. saamgesteld uit af- gevaard'igden der verschillende partijen, om te vergaderen met een dergelijike commissie uit het Briltsche Lagerhuis mot net doel om bin- nenkort eens vain gedachten te -wissd'en- over den toestand, welke ontstaan is door de be zetting van het Ruhrgebied en over de vraag- stukkco van veiligheid en van de schadeloos stellingen. Vandervelde heeft ook een tele gram van Leon, den Franschen afgevaardig- de, outvangen, waarin hem' gevraagd wordt, zich met hem in verbinding te stellen om trent deze kwesties. Van dargelijke besprekingen is voorloopig ook nog niet veel succes te ^'erwachten, al is niet te ontkennen, dat er in weerklinkt een bewijs, dat Poincare's drijven lang geen on- verdeelde instemming vindt, noch in eigen land, noch in dat der geallieerden. Trouwens, van Engeland was dit al langer bekend. De redevoeringen van den premier Bonar Law en anderen hebben dit wel doen zien, maar al is er ook een groote kloof ontstaan tusschen Frankrijk pa Engeland, een kloof, die onover- brugbaar is geworden, een maatregel, waar- mede hii zich de vijandschao van Frankrijk op den hals zou halen, zal Bonar Law niet gemakelijk nemen, al drijft hem ook de oppo- sitie zooveel mogelijk in die richting. Opnieuw wordt thans weer ontfcend dat Engeland plan izou hebben inzake het Ruhr gebied tusschenbeide te komen. Het station Oberhausen-West, dat 6edert den 23en Januari j.L door Fransche militairen was bezet, is weaer ontruimd. Gisterochtend werden vier spoorwegarbei- ders te Recklinghausen, die een geldsom, be- stemd voor het uitbetaka van loon transpor- tecrden, door Fransche militairen in hechte- nis genomen. De Franschen namen de gelden, ten bedrage van zestig millioen mark, in be- slag, omdat zij niet willen, dat de spoorweg- mannen, -die niet in Franschen dienst willen werken en daarom staken, gestijfd worden in hun verzet doordat zij toch evengoed hun loon zouden krijgen. Eenige Fransdie rechercheurs hebben te Mainz een inval gedaan in het „Metallarbei- terhaus", waar o. m. de bureaux van den Duitschen bond van Spoorwegpersoneel zijn gevestigd-. De rechercheurs stelden een gron- dig onderzoek in en namen den aanwezigen bestuurders een scherp verhoor af. Poincate heeft aan Diarac, den voorzitter van de financieele Kamer-commissie, met be- trekking tot de nieuwe organisatie van de spooi-wegen in de bezette gebieden, verklaard, aat de bezettingautoriteitan er op rekenen, dat de ontvangsten binnenkort de uitgaven zullen overschrijden Met betrekking tot de maatregelen, in zake de kolenleveringen, verklaarde Poincare, dat deze haar verwezenlijking snel naderen. Een klein beetje optinusme mag er hij, depkt Poincare. De burgemeester van Lunen is gesommeerd binnen 24 uur de electrische geleiding te her- stelien. Iugeval van weigering zullen sanctiet: worden toegepast Aan de stad Bochum is een boete van 35 millioen mark opgelegd, in verband met de inddenten der laatste dagen en de houddng van den gemeenteraad. De toestand te Bochum schijnt flink te verbeteren. De toon der bla den, die verschijnen, is veel gematigder ge worden. De burgemeester heeft zelf 'n aproep gedaan aan de bevolking om zich te onthou den van alle misplaatste manifestaties. Het verkeersverbod in het centrum der stad wordit sedert gistermorgen niet meer in toepassing gebracht. Daarentegen blijft het verkeersver bod van zeven uur's avonds tot zeven uur 's morgens gehandhaafd. Een brigadier van politic, die een verbin ding had tot stand gebracht op de militaire telefoonlijn, werd gearresteerd. Gelsenkrchen is gistermorgen opnieuw door de Franschen met tanks en cavalerie be- zet, ten einde de Schupo te ontwapenen en te amsteeren. '7ij was echter tijdig uit de stad vertrokken. Slechts op het vliegterrein Rott- hausen werden 250 politiebeambten gevangen genomen en op vrachtauto's met onbekende bestemming weggevoerd. Tegen den middag ontruimden de Fran schen de stad weder, nadat zij verschillende politiebureaux hadden vemield. De krijgsraad van den generalen staf van het Fransche Rijnleger te Mainz heeft gister den eersten burgemeester van Pirmasens ver- oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete. Hij had op 0 Februari geweigerd gevolg te geven aan een order van een gedelegeerde der Rijnlandcommissie tot het doen aanplakken van Fransche kennisge- vingen. De Franschen hebben het station Flam- mersfeld, aan de grens van de vroegere Ame rikaansche zone, aan het spoorwegtraject Al- tenkirchen-Siershahn, met een sterke afdee ling bezet. Waarschijnlijk zijn zij voome- mens, op idt station een douanebureau te ves- tigen. De Duitsche regeering heeft al weer een verordening afgekondigd, die bestemd is de douane-maatregelen van de bezetters te be- strijden De rijksminister voor het Verkeers- wezen Groner heeft n.l. bepaald, dat het voortaan verboden zal zijn in het bezette ge bied goede ren te vervoeren, waarvoor door de nieuw-opgerichte Fransche of Duitsche in- en uitvoerbureaux in- of uitvoervergunningen zijn verleend. De Duitsche bladen beginnen ondcr het op- schrift: ..Aan den schandpaal" met het pu- bliceeren van de namen der Duitsche firma's, tot dusver ten getale van elf, die in weerwil van alle waarschuwingen en verboden zaken- relaties hebben aangeknoopt met het thans ondcr leiding der Franschen staande bureau voor in- en uitgaande rechten te Ems. Verder worden de namen bekend gemaakt van twee personen, die zich om een betrek king te verkrijgen ter beschildcing van ge- noemd bureau hadden gesteld. Naar verluidt heeft de Engelsche regeering op verzoek van Frankrijk voor het gebruik van de spoorwegen in de Engelsche zflne voorgesfeld tien treinen dagelijks ter besehik- king van de Franschen te stellen, vijf in noor- delijke, vijf in zuidelijke richting- Engeland) moet in het begin van deze week daarover te Frankfort overleg hebben gepleegd met ver- tegenwoordigers van de Duitsche regeering. Dit is echter de uiterste grens tot welke En geland wil gaan en het is thans de vraag of Frankrijk daarmede genoegen zal nemen en zoo ja, of bet Deutsche spoorwegpersoneel ex in toe zal stemmen deze treinen te bedienen. GEEN WERVINGSBUREAUX. Volgens een Diuiitfidt draadloos bericht hebben de Franschen in het station Vofa- winkel een Fransch aanwervingsbureau voor het vreondelingenlegioen ingericht en wor den de aangeworvenen met vrachtauto's naar Dusseldorf gebracht. Daarentegen meldt een Havas-bericht uit Dussldorf aan 'de Fnansdhe bladen, dat er geen aanwervingsbureaux voor het vreemde- lingenlegioen in het Ruhr- oi Rijngcbiea ziju. Wel melden zich, volgens Havas, een groot aantal werkloozen uit onbezet Duitschland bij de militaire bureaux aan om een verbintenis aan te gaan voor het vreemdenlegioen, maar deze worden naar bureaux in het binnen land van Frankrijk verwezen. DE ENGELSCHE ECHTSCHEI- DING SWETTEN Het Lagerhuis heeft met 231 tegen 27' stemmen in1 tweede lezing het door tntwistie (liberaal) ingediende wetsontwerp aangeno- men, hetwelk de volstrekte gelijkheid voor beide sexen in scheidings-aangelegenheden vaststelt. Krachtens de bestaande wet kan de man scheiding verkrijgen op grond van on- trmtw alleen, terwijl de vrouw, otn scheiding te verkrijgen, behalve ontrouw, aantoonen moet, dat de man haar verlaten heeft of wrecd heeft behandeld De krachtige steun, die aan het wetsont werp wordt gegeven, doet het waarschijnlijk zijn dat het in den loop dezer zitting wet worden zal. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat het Huis later nog een anderen belangrijken sotialen maatregel in tweede ilezing heeft aan- genomen, n.l. een wetsontwerp, hetwelk be- paalt, dat buitenechtelijk geboren kinderen wettig zullen worden verklaard bij het latere liuwelijk hunner ouders. De maatregel is ech ter niet van itoepassiing op kinderen uit over- speili geboren. EEN KoPENIGKIADE Dezer dagen kreeg de gemeente Marzhau- sem in het WeSterwald bezoek van een heer, die een couferentie verzocht met het gemeen- tebestuur. Hij verklaarde, dit belangrijike wii- zigimgen moesten worden aan gebracht in de eleCiiriciteitsleiddng. De gemeente moest erop rekenen, een' efmaal zonder licht te zijn, daar te dunne geleidingen vervangen moesten wor den. 'De raad gaf zijn toesternming. Den vol- genden dag verschenen eenige monteurs, die het geheele net in het dorp aftramen en met behulp van eenige inwoners bet fcoperdraad op een wagan laadden en naar bet station bracbten. Eeniige dagen verliepen, tot tenslot- te den raad, die in het donker zat, een licht opging em men begreep bij; den neus te zijn ge. nomen; door een' handigen' oplichter. Het) zal eenigen tijdi duren, voordat de sdiade is her- steld? DE „VETERAANIKID", Jackie Ooogan is „veteraan-kid" geworden. Want the Kid is nu ,/te ou*±", lezen' wij in de Engelsche bladen. Jaddie is nameilijk acht en Charily Chaplin gjng op zoefc naar een jon- gere „Kid". Die schijnt ontdekt te zijn in' het persoontje van „D!inky" Dean, een kereltje van vier jaren1. Dinky's ware naam is Dean, Franklin Reiser, de zoon van „Chuick" Reis- ner, die in „The Kid" heeft medegespedd. Dinky beloott veel," zegt Gharly, de groo te filmkomiek. Intussdien vindt die kleine „oud)e" Jaclde Coogan zijn weg itocih wd, aldus lezen wij in heft Hbld. KORTE BERICHTEN. Het Estlandsch Telegraaf Agcntschap meldt dat in verband met de werkloosheid, die in Rusland heerscht, de bladen de ar beiders waarschuwen niet van de eene stad naar de andere te verhuizen. In Polen heeft zich een geheime or ganisatie gevormd, die aanslagen op ket- tinghandelaars voorbereidt. Eenige bom- aanslagen worden al gemeld uit Warschau en Lock. Prortnciaal Nieuws In de gister gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester, de heer J. van Reenen, in comit6-vergadering mede, dat hij met ingang van 16 April aan H. M. de ALKHAARS

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1