Alkmaarsche Courant Vraao en Aanbod. Zaterdag 3 Maart. I*. 58. i92a. Hsndsrd Vt]f m Twintlgste Jaargang. Proyinciaal Nieuws f UiIT BERGEN. De Raad vergaderde gisbermiddag ten 2 lire voltalig. De Burgemleester toeette de leden in deze eerste vergadertog to 1923 hartelijk weltam en richtte sipeeiaal een woord van welkom tot ty'ethouder Barnaart, die iiij geluk wenschte met zijn heratel. Spr. wees er op, dat 1923 yooi de gemeente een belangrijk jaar was. Toen 6pr. in 1886 foetnoetnd werd, telde de gemeenite slechts 1400 zielen en thans be- jraagt bet zielental 4400. Door dezen ster- ken groei zal na die a.s. raadisverkiezing de Raad nit ell leden bestaan, wat ook een groote verandlering gteft. Spr. hoopte, diat steeds tot beil van de gemeente beraadslaagd zal warden. Van bet Bestuur van die Openbare Lees- raal te Alkmaar was een dmkbetuiging in- gekomen voor de verleende subsidie. 1 20 Deoemlber was de suppletoire begroo- fag van Gedep. Sltateni goedgekeurd1 terug oatvangen. De goedkeurmg op de gemeentebegroo- tfaig voor 1923 was door God. Staten ver- daagd geworden, zoodat voorhandis noig glachta de belft ervan mocbt worden uitgege- ven. Bericbt was ingekomen van Oedep. Staten, datt bet besluit tot aankoop van' grand van de beeren Htiilbrainid en Schouten in ondetr- zoek is. Voorts was bericbt Ingekomen, dial Ged. Staten helt raadsbesluit tot aanvaarding van de wegenschenking in het Tuindorp van de heeren Boendennaker en Klomp hadden goed gekeurd. Van Ged. Staten was ook een afschrift in- gdcoxnen van bdt Kontoklijk Besluit, waarbij gehandbaafd is bet verzoek van die Bexiger Khoolvereeniging. De voorzitter deelde medie, dat dit pumlt cader in behandeling zou koniien. De andere tfukken werden voor toennisgerving aawgexto- men. Dit was ook bet geval met hlet praces-ver- baal van kasopname bif den gemeente-ont- vanger, waaruit bleek, dat overeenkomistig de boeken imi kas was 88596.43. Ged. Staten berichttm nog, dat zij bet beroep van d l beer J. van Loenen tegen zij® belastingaan- #ag niet ontvamkelijk hadden verklaard. Wei vas besloten, de bestreden aanslag van dlen beer Van t Hoi itfe Den Holder to venmtodie- ren. Van den Raad1 van State was bet besluit Ingekomen,, dat het hooMVerblijf Van dten beer Selleger die geoteente Bergen was en niet die gemeente Nijmegen. De Voorzitter wees erop, dat dit een be langrijk worded voor de gemieente betoe- luendic. Van het Comite van1 de Vereenigiinig van buKgeme&jters en secretarissen in die kanton Hoora, Alkmaar en Schager was een af- tehiift ingekomen van een' adres aan Ged. Staten inzake veriaging van lasten van het Hoogheemraadschap Hollands Noordlerkwar- Ber. Van de bewoners aan de Kamaalid'ijk was tea verzook om electrificatie ingekomen1. Besloten werd1, om dilt adres aan het einde van het jaar nog eens ondier de oogett te zien. Een verzoek van den heer Smit, Wilhel- Wmalaan om aan die Wilbelminalaan tegen- over de Schoollaan een lantaam te plaatsen, werd afgewezen. Een verzoek van den heer Janseo om de fruur zijtter gemeentewotning, zijnde 3.70, te verlagen, werd eveneens afgewezen. Van het Bestuur der V. V. V. was de re belling over 1922 ingekomen. Overeenkom- stig het adtvies werd' besloten om de V.V.V. voor 1923 wederom een subsidie van 1000 toe te kennen. In behandeling kwam hierop het verzoek van de Vereendging Bergens Belang om, waar er steaks drie autobusdienstem Alk maar—Bergen komen, met het oog op de valigheid Hangs den Bergerweg, onderhan- delingen met de ondlernemers aan te knoo- pen om het daarheen te leiden, dat deze auto's van Bergen naar Alknaar den Bergerweg en van Alkmaar naar Bergen de Koogendijk berijden. B. en W. dieelden mede, dat de gevraagde regeling niet biji verardening kan woniden vastgesteld, terwijl de voorwaarden te ver- binden aain een te verleenen sitandplaatsr tot de campotente van B. en W. behooren. B. en W. oordeelen bovendien die godacbte regeddng geen verbetering. De beer Bogtman had er bij het vaststel- len van het uitbneidingsplan reeds opgewe- dat men niet alleen op het bebouwde ge- te moest letten, maar ook het oog mioestt louden op de graote vericeerswegen. De Koogendijk wordt de weg, waarlangs het transport enorm zal toenemen. Deze weg is te small, maar overal is de gelegenheid om dien weg breeder te behardein en bieranede mag niet te lang gewacht worden. Spr. sbell- de voor, B. en W. te machtigen, na te gaan, fa hoeverre de Koogendijk verbreed kan wwdeni en ook een- blik te werpen op dien toe- stand bij die vlotbrug. Vand'aar is de weg naar Alkmar schitterendv Men moet het ge- vaar, dat de autobusdiensten steaks zullen leveren, niet onderschatten. Spr. meenlt, 1, waimeer de ondernemers niet willen' mee- werken B. en W. verplchit zijn, hun een standplaais te weageren. De Voorzitter was het eimee eens, diat het beharde gedeelte van den Koogendijk te smal fa, maar zoo lang kan de antobusdienst niet fangs de Koogendijk geleid worden. Dit leerde de genomen proef reeds dezer dagen tijdens het sluiten van' den Bergerweg. 'De heer Hoksbergen vond de weg ook ved te smal en te gevaarlijk door de vele boch- ten. Het breeder maiken is wel ntogelijk, imaar kan niet direct geschiedien en het oog modi gericht worden op het vericeer van het oogen- ojik en dan kan dit heen en weer nog beter gaan fangs den Bergerweg dan over Koogen dijk en Bergerweg. Met het oog op de veilig- heim1 maet echter mer gelet wordien op bat aantal passagiers in de bus. 'a Avonds komt het wor., dal er 18"A 19 personen in toegelaten warden. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. de ondernemers mede deeldeni, dat dit absoluut verboden is en dat er niet meer in mogein dan 15 perso nen. Over het aantal personen ontstona van- morgen in de bus juist verschil tusschen Mr. de Basterd en den chauffeur. Mr. de Bas ted meende dat onder 15 personen die chauf feur was begrepen en de chauffeur was van meening, dat hij niet meeteldie. De veiligheid eischt editer, dat de chauffeur over voldioen- de ruimte beschikt en dit is niiet het geval, als naast den chauffeur nog drie personen plants nemen. Mr. de Basted1 wees den chauf feur erop, dat deze reeds meermalen gewaar- schuwd was en zegde hem aan, dat hij pro- ces-verbaal zou opmaken. Ook zag spr gaarne, diat het rooken in de bus werd verboden en dat geen toegang werd verleend aan beschoxuen personen. Een ach- ter-uitgang was ook noodzakelajk en spr. wilde bepalen, dat die binmen drie maanden moest worden aangebracht. Wanneer d>° on dernemers Mertoe niet willen medewerken, dan wil spr. de stanoiplaats intrekken. De voorzitter hadt als hoofd van de politie de ondernemers onder bedreiging van intrek- king der standplaats er reedS op gewezen, dat niet meer dan 15 personen in de bus plants mochten nemen, waarander de schauf- reur was begrepen. Spr. heeft men den bur- gemeester van Alkimaar gesproken eni ver- nam van dezen, dat de bussen zijn goedge keurd. Alkmaar zegdle toe, er krachtens de vedligheidswet op te zullen' letten, dat dta autos niet uittijden als ze te overladen zijn. Het rijden met te veel personen is niet steaf- baar, maar bet uiteij'den kan belet worden. Spr. meent, dat het publiek in dezen moet meewerken en niet inloet dulden, dat er te veel worden xneegenomen. B. en.W. zullein echter hixn best d'oen, de veili'gheid zooveel mogelijk te beteachten. De heer Bogtman bleef op een ondlerzoek naar de verbreeding van den Koogendijk aamdringen. De voorzitter wilde het geld, daarvoor be- noodigd', liever aan de verbreeding van den Bergerweg besteden. EX; heer Bogtman wees erop, dat diaar- mede het vrachtvervoer niet gebaat was. De Koogendijk was de eenige verbindingsweg naar het graote vaarwater en reeds nu is het verkeer daar langa cuonn. De heer Barnaart wees erop, dat thans de bussen vain de Koogendijk geen gebruik kunnen xniakcn; als zij een Wagen steenen v66r zich hebben, kunnen ze niet passeeren. ;De Voorzitter decide nog mede, dat van de V. V. V. een gelijlk verzoek als dat van Bergens Belang was ingekomen, maar oor- deelde dit nu tevens belxandeld. Eeni verzoek van de heereni Den Das c.s. om de aanplakbordenl te voorzien v.an fijn vlechtgaas, werd afgewezen, als zijnde- on- noodig. Ingevolge een verzoek van de afdeeling van hot witte Kruis werd besloten, aan het Witte kruis jaarlijks de beschikking te gevcn over een schoollokaal. voor het houden van moederauinsussen. Van het Bestuur der Vereeniging tegen het sclcnden van Gods hedligen naam te Den Holder, was een gedrukte circulaire ingeko men, blijjktoaar een exemplaar, dat aan alle gemeenten was verzonden, zoodat niet bleek, dat het verzoek op grand van bekendheid met de toestanden in Bergen werd gedaan, waar bij! verzocht werd, een iegeling te tre^fen, waardoor het vloekcn en het misbruiken van Gods heiligen naam in woord en geschrift te voorkomen. De Voorzitter was bereid, wanneer de Raad het wenschte, een artikel in dezen in de verordenipg op te nemen. De heer Apeldoorn zou gaame zien, dat B. en W. het onder nun aandadht hielden. De heer Hoksbergen oordeelde een derge- lijlke verordeniiug een wassen mus. Men kan daaraan toch niet de hand houden De heer Bogtman informe^rde, of al vast- gelegd was, wat vloeken is. De Voorzitter wees er op, dat adressanten ook het misbruiken van Goos naam beoogen tegen te gaan en spr. zou de zaak nog eens met B. en W. overwege®. Van den 'Bouwarbeidersbond was een adres ingekomen, waarii) deze mededeelde, met teleurstelling te hebben vermooiien dat B. en W. voorstellen, de loon en bij! de werk-- verschaffing van 45 cent op 40 cent terug te bremgen. Ardessanteni wezen er op, dat verschillende levensbehoeften zelfs in prijs stijgen, zoodat hun inziens dit voorstel alien grond miste. Besloten werd, dit adres bij het betreffen. de punt der agende te behandelen. (Van de beeren Boendermaker en Klomp was een schrij.ven ingekomen, waarbijl zij van de Nursery langs den Oosterweg en de Koo gendijk ter wegverbreeding a 1.00 per Meter de gemeente zooveel grond aanboden, als de Raad noodig oordeelde. Hierdoor wordt het mogeliik, de gevaarlijke bocht te-' genover den Turf weg te verwijderen. Adres santen wareni voorts bereid, om de gronden van de Ntursery, die in aansluiting met de wegen vain het Tuindorp waren behard', gra tis in eigendam aan die gemeente over te dragen en hun medewerking te verleenen) om het Jicbtpad op 10 M.,breedte te brengen en de daarvoor benoodigde grond eveneens gra tis aan de gemeente af te dragen. IB. en W. stelden voor, van adressanten' 800 M. aan te koopen. De wegverbreeding was echter ook in het belang van hun bouiw- onderneming, zoodat de prijs wel iets lager had kunnen zijn. 'De heer Hoksbergen gevoelde veel voor ihiet voorstel van B. en W. Eenl gevaarlijke hoek wordt daardoor weggenoinert en het verkeer daardoor veibetera. Spr. gaf B. en W„ in overweging, te pogen, den prijs iets lager te krijgen. De heer Barniaart wees er op, dat er nag zooveel bij komt. De sloot moet worden ge- dempt en voor de afwatering moet daarin ook eeni rioolbuis worden gelegd. Spr. had dan' ook eerst de prijs van 1.00 wat stijf gevonden. 'Het bezit van' de bouwmaatschap- pij gaat er ook op vooruit. Er ziin daar wel anderen, die 2 per M2 van de gemeente hebbeni -gekregen, maar deze hadden niet zulke belangeni als adressanten. :De heer Apeldoorn was het eens met de heeren Hoksbergen en Barnaart. Toen de vorige maal het geheele wegenplan werd be- handeld, heeft spr. zich missthien wat te hard uitgedmkt, door te hewer en, dat er speculatie in zsut op de wericeloosheid, maar, door de consessie in zake de rioleering heb ben de adressanten in ieder geval geprofir teerd. Spr. zou daarom de Nursery willen verzoeken, ook de '800 M,. gratis te geven; dan heeft de gemeente ook nog een dou ceur tje. De Voorzitter zeide, dat in de wethoudens- vergadering de heer Barnaart per Meter een prijs had gewild waarvoor de adressanten den grond hadden gekocht. De heer B altus was 4aar ntet voor, want dan zou het veel duurder worden. Adressan ten betaalden veel meer dan l.OO per M. Spr. zou het bej axnineren, wanneer (het voor- selt niet mett twee handen werd aangegrepen. De verkeerstoestand wordt daardoor veel beter. De Raad mag niet te krenterig zijn. De heer Barnaart was het bekend, dat adressanten meer betaalden, dochi wilde de apstallen er aftrekken en dan den grondprijs vasts tellen. De heer Bogtman had desfcijds reeds de wenschelijikheid betoogd om biji het toa- staan van een bouwaanvrage de straatgrens vast te steLlea Bij de verbreeding van het Jichtpad wilde de vorige eigenaar geen grond afstaan en toeni heeft de voorzitter gjzegd, dat dit wel terecht kwam wanneer er ecu bouwaanvrage werd ingediend, daar dan de eigenaar van zelf jerug moest. S'pr. wilde dit toen biji v ordening vaststellen. De gevaarlijke Ihoek vond spr. het voornaamste en wiaar *.r u eeni gelegenheid was, wilde spr. die n rt laten passeeren. De neer Swaan wilde het adres aamhou- den. De heer Barnaart stelde voor om voor de 800 M2 500 te bieden en zich daaraan te houden. De raad glng hierop in comite. N a heropening werd miediegedeeld, diat de aanvragers, wanneer de verbreeding tot stand kwam, een nieuw hek moester plaatsen en dit uiit het geld wilden bekostigen. De heer 'Hoksbergen stelde hierop voor om de grond voor 1.00 per M2 aan te koo pen, ondier voorwaarden, dat de aanvragers een nieuw (hek plaatstem ten genoege van de gemeente en zich bereid verklaren indien dit hek minder dan J 800 kostte, het geld wat I het minder kostte aan de gemeente terug be- 1 taalden. De heer Barnaart stelde voor de 800 M2 i voor 600' aan te koopen, aangezien de kosten van het hek op 600 waren begroot. De heer Apeldoorn ondersteunde dit voor stel. De Voorzitter vond het voorstel van dten heer Hoksbergen juister. Dit voorstel werd echter met 4 'tegen 3 stemmen verworpen. Tegen. stemden de heeren Bogtman, Swaan, Apeldoorn en. Barnaart. Het voorstel van den heer Barnaart werd hierop z. ih. s. aangeaomen. (Wordt vervolgd.) van dlen' Ham art TJieirwexfje Fenfy. OVERLEDEN: Maria Gerarda de Soede, oud 2 jaar en 11 maanden. (••en di«n*ta.a»ki«dla{i*B.) Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69, Hhndel in 2e handsch Kinderwagens, Sport- karren, Ledikanten, Bedden, enz. Konings weg B 69, naast Klaas Verwer. TE KOOP 2 prima 2de-handsch PEN- SIONFORNUIZEN, waarvan een met ko- peren waterketel en' verschillende andtre rornuizen biji Jb. VAN DER HOEK, Sane- derij, Achterstraat. i gr (driepits) GASKOMFOQR en een F1ETS- STOELTJE. Adres Stationsstraat 19. TER OVERN'AiME AANDEBODEN. te- W Goed onderhouden KINDERWAGEN TE KOOP voor 15. KOCH, Friesche weg 34. Verkoophuis Nieuwesloot 81 Iheeft te koop zwaar 2 pers. houten ledikant 11, best 1 pens, plaatijzerledikant met matrassen 5, groote linnenikast 30, achrijftafel f 12.50, leunstoel 8, 6 pracbt stoelen 26, enz. alles prima 2e hands. TE KOO'P KIPPENHOK mot loop. ZAADMiARKT 46. TE KOOP door iemanids vertrek eenige ELECTR. LAMPEN. Adres GE ESTER'S I NOEL 17. TE KOOP wegens vertrek EENi WIEG, een Kinderledikantje, Naaimachine, Petro- leuxnkacheltje Fornuia. Heiligeland 32 c. TE KOOP AANOEBODEN eeni VOUW- WAGENTJE met kap, zoo goed als niieuw eri een Electnische Scnuiflaxnp. Te bevragen lste TUINDWAR'SSTRAAT No. 23. UIT VEENHUIZEN, De laatste Nutsavond in 6 seizoen is wederom goed geslaagd. Het aantal aanwe- zigen was cvengroot als den vorigen keer. De heer J. de Beurs had de lezing. Zijn stuk getiteld: ,,Een vergeten schuld" maak- te diepen indruk. Verder hadden de dames J. Ruiter en Mej. de Wed. de Beurs, bene- vens de heeren R. Ruiter en C. Pluister zeer aardige bijdragen. Dit alles werd afge- wisseld door gemeenschappelijken zang. Later dan gewoonlijk scheidde men. De vereeniging won vier nieuwe leden. UIT HEER-HUGOWAARD. Men verzoekt ons te melden, dat de Rijksontvanger alhier op 20 Maart cen buitengewone zitting zal houden, tot het ontvangen van nog verschuldigde achter- j stallige belastingpenningen. UIT VALKOOG. In de plaats van den heer K. Slot, die bedankte, is tot lid van het Dagelijksch Be stuur van den polder en de banne Valkoog gekbzen de heer C. de Geus, aan de Stroet te St. Maarten. BIJDRAGEN WIJKVERPLEGING, De gemeenten Winkel, Zijpe, Schagen, 1 Hilversum en Bergen ontvangen in 1923 eene provinciale bijdrage ten behoeve van de wijkverpleging van 3300.—. UIT SCHAGEN. De verkiezing voor den Gemeenteraad Zal alhier op 16 Mei worden gehouden. De voorloopige kiezerslijst alhier be- vat 2060 namen van kiezers voor de Twee- de Kamer, 2031 voor de Provinciale Staten en 1899 voor den Gemeenteraad. De vrouwen hebben de meerderheid. DE NOOD DER TUINDERS. Men meldt ons: Naar wij nog nader uit welingelichte bron vernamen heeft de minister van finan- cien op de audientie van Woensdag 1.1. met de burgemeesters Krooneburg, v. Sloo- ten en Burger resp. van St. Pancras. Heer- Hugowaard en Harenkarspel, ter fcespre- king van de tuinbouwmalaise, zich slechts door den inspecteur van bezuiniging laten vertegenwoordigen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Februari werd op 15 dagen neerslag in den meter gevonden, tot een gezamenlijk bedrag van 46 m.M,- terwijl de gemiddelde regenval dier maand 40 m.M. bedraagt. De beide afgeloopen maanden ga- ven samen 85 m.M., wat 87 m.M. had kun nen zijn. In de maand Februari werd aan de vei ling alhier aangevoerd: 1.936.300 Kg. roode kool, 2.422.675 Kg. gele kool en 1.378.325 Kg. witte kool, samen 5.737.310 Kg. sluitkool; verder 12528 stuks bloemkool, 147.700 Kg. wortelen en 304.930 Kg. uien, benevens eeni ge partijtjes sjruitkool en witlof. Gedurende de beide afgeloopen maanden van dit jaar werd nu aangevoerd: 4.028.810 Kg. roode kool, 4.746.250 Kg. gele kool en 3.758.145 Kg. witte kool, totaal 11.713.195 Kg. sluit kool, 56.842 stuks bloemkool, 401.925 Kg wortelen en 1.900.280 Kg. uien. Bij het gister te 's-Gravenhage gehou den examen slaagde onze plaatsgcnoot, de heer J. Gootjes Pzn., voor marconist 2e Id. UTT KDEDIJK. (Febr.) GETROUWD: Niioolaas Zonneveld en Adrian® Maria van Veen. Johannes Ca- rolius Antonius Maria Munninghoff en1 Ma ria van1 Western. OEBOREN: Corairfia, d. v. Goraeli* Jaa1 Wegena pl'aatsgebrek TE KOOP 1 Ora- mofoon' met 50 numxnerai, 1 honxienmand groot 60 c.M., 1 kinderwagem xnerk Patria. Te bezichtigen KEIZERSTR 5a. MANDOLINE (Italiaansch) TE KOOP. Te bevrageni Nieuwpoortslaan 106T TE KOOP AANGEBODEN twee te klein geworden eni in goeden staat zijnde MANTELS voor meisjes van 14 tot 20 jaar. Te bevragen Bureau van dit blad. Wegens plaaisgebrek ter ovemame aan- geboden een goed onderhouden CYLIN- DER'BURE Alf met bureaustoel. Prijs zeer i. DRIUIVENLAAN 36. TE KOOP AANOEBODEN een in prima staat verkearend DAMES-RIiJWIEL, slechts enikele keeren gebruikt. Adres Bureau van dit blad. Buitenland DUITSCHE NATIONALISTEN IN ACTIE. Te Mfinchen komen dagelijks jongejman- nen aan, die zich uitgeven voor ,-vluchtelin- gen uit het Ruhrgebied." Aan ae stations worden zij door nationaal-socialisten opge- wacht. Het sociaal-democratische blad, de ..Miinchener Post", heeft cen artikel gepu- bliccerd, waarin werd verklaard, dat deze jongeiieden niet uit het Ruhrgebied komen. doch dat het werkloozen uit geheel Duitschland zijn, die naar Miinchen komen om in het corps van Hitler te worden opge- nomen. In verband met deze publicatie trok Donderdag een 100-tal jongelingen, versterkt door anti-semieten, met zwart- wit-roode banden om den arm, naar het redactiegebouw van de „Mtinchener Post". Hun poging den toegang tot het gebouw te forceeren, werd verijdeld. Een aan'al ag'sn- ten verspreidde de demonstranten. Vanwege de politie te Miinchen wordt met het oog hierop verklaard, dat deze jon- elieden volgens hun bewering vrijwillig et Ruhrgebied hebben verlaten, ten einde niet voor de Franschen te behoeven te wer- ken. Zij trekken nu door het land en wijzen iedere gelegenheid om een betrekking te krijgen, van de hand. Voorts beweren zij te streven naar samenwerking met nationaal- socialistische kringen. Ten slotte deelden zij mede, dat er nog groote contingenten van deze vluchtelingen op weg naar Beie- ren zijn. De politie van Miinchen treedt in overleg met de Beiersche regeering krachtig op te gen deze .werkloozen". In hoofdzaak zijn het dezelfde jongeiieden, die zich eerst naar Berlijn en andere Noordduitsche ste- den hadden begeven om zich ter beschik king van de rijksweer te stellen en die, toen zij van daar waren teruggezonden, naar Zuid-Duitschland vertrokken. De Miinchener politie zondert thans alle elementen af, die niet uit het Ruhrgebied komen en zal deze over de Beiersche grens zetten. De werkelijke uitgewekenen uit het Ruhrgebied zullen worden uitgenoodigd van de him geboden gelegenheden tot wer- ken gebruik te maken. OOSTENRIJKSCHE COKES VAN FRANKRIJK? Een bericht uit Weenen aan de Figaro' meldt, dat cr dageliiks duizend ton cokes uit Oostenrijk naar Frankrijk zal worden verzonden, via Italie. Deze cokes is be- stemd voor de hoogovens van Lotharingen, die wegens het wegblijven van de zendin- gen uit Duitschland gebrek lijden. Tot dus- ver heeft het spoorwegpersoneel te Villach geen blijk gegeven dat het zich tegen deze cokes-zendingen zal verzetten. NOODLOTTIGE ONTPDOFFING OP EEN SGHI'P. Zes man' aan fooord van de Amerilcaansche torpedojager ..Hnlbent" van de Aziatische vloot, zijn levend verbrand bdj eeni ontplof- fing in de Iketelmimte, welke werd' veroorzaakt doordat de vlam in de olie sloeg. IDE ARREST ATI E9 IN ITALIE. Dte „Tribuna" verneemit uit Milaaa, dat Serratt, de hoofdredacteur van de „Avanti", in rijta wornng gearrcsbeerd an naar de gewaa- genfa is overgchraxMi. wordf er van schuldigd1 te hebben aangespooxdi tot een corn- plot tegeni de veiligheid van den staat. VOOR 'DE BiEWONERS DER ZEE Den 29sten Decem'ber j.l. vertrok het stoom- schip „Hartington" uit Buenos Aires met een lading graan eni andere voedingsmiddelen voor Engeland. In Montevideo werden nog 250 koeieni en 1000 schapen ingescheept. On- derweg brak mond- en klauwzeer uit en om lange quarantaine te voorkomen, werden alle beesten overbooxxi geworpen en het schip al varende ontsmet. VRIJGELATEN WEGENS HONG ER ST AKINlG. Mliss Annie Mac Swiney, een zuster van wijilen den burgemeester van Cork, wier naam, evenals die van haar broeder bekend is gewor den door haar hongerstaking, is thans uit de angenis ontelagen, nadiaf ziji vijftien dagen ig alle voedsel had geweigerd. Zij was te Cork geanresteerd en per boot naar Dublin gebrachit. Tengevolge vanhaar-hongerstaking is zij1.heel zwalk. Men: is ten haren opzichfe miinder hard dan de Elngelschen destijds wa ren tegenover haar broer. DIE IMMIORATIE NAAR AM1ERIKA. Donderdag is door den voorzitter Johnson der immigratie-commissie van het Huis van Afgevaardigden 'n resolutie in het Huis van Afgevaardigden ingediend, strekkende tot in- kriimiping van hat quotum der immigratie uit Europa tot 2 pet. van het aantal personen van elke nationaliteit in de V. S. aanwezig, gere- kend naar de volkstelling van 1910. Ook wil deze resolutie, dat de personen, die Amerikaansclhe burgers zijn geworden, on- middellijk worden geregisilteera. AMIERIIKA EN DEi EUROPEESCHE PROIBLEM1EN. CHet voorstel van president Harding in zake de toetreding van Ameriika tot het Internatio- naal Hlof van Justice te 'a Gravenhage wordt in de Vereenigde Staten steeds gunstiger be- oordeeld. Alleen de Senaat is er tegen, behou- diens enikele uitzonderingen. De sorialisten' van New-Y'oric hebben een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat thans voor Amerika het oogenMik gekomen is om 'belang te gaan stellenj to Eurapeesche iaangelegenhe- den. DE ONRUST IN IERLAND. Vier rebellen hebben te Cork een rnijn tot ontploffing gebracht in de hal van het ge- rechtshof. dat tegenover de kathedraal is ge- legen. Verscheidene personen zijn daafbij ge- wond, o. a. twee kinderen, die op weg naar school waren. Drie van de daders zijn gear- restcerd. TER DOOD VEROORDEELD. In de Old Bailey te Londen is de 25-jarige winkelbcdiende Bernard Pornroy ter dood veroordeeld wegens moord op een dienstmeis- je, genaamd Alice Cheshire, wie hiji op een nacht, met haar in een taxi rijdend, de keel had doorgesneden. Pomroy had, in weerwil van-door den rechter geoefenden drang, rechtskundigen bijstand geweigerd. De jury verklaarde beklaagde scnuldig aan moorcf, waarop de rechter het doodvonnis uitsprak. Pomroy verliet de beklaagdenbank met een glimlach op zijn Iippen, terwijl zijn zuster op de publhhe tribune in zwijm viel. OBERAMMERGAlUERS NAAR AMERIKA. De ..Chicago Tribune" meldt, dat een Anie- rikaansch ondennemer te 'New York een con tract heeft geteebend met honderd van de voornaamste vertooners der Passiespelen van Oberammergau, qoi' naar Amerika te komen en zich te Ntew-York en' in andere sfeden aan het Amerikaansclie publiek voor te stellen. De passiespelens hebben er nag niet to toege- stemdl net Passiespelen in Amerika op te voe- ren, maar ze zullen hun houtsn'ijwerlc toooen en da!( ten hate van hun beJioeftiige dorps- en landgenooten vexkoopen. Alle ontva.ngsten zuillen voor liefdadxg werk in Oberammergau worden1 bestemdi eni noch de spelers, noch de ondernemers zullen een cent verdienen. Alleen worden de onkosten uit de ontvangsten be- taald. Waarsch'ifnlijk zullen ze wel voor de fiilm een opvoering geven. De Oberamxnergauers zijn tot dilt 'besluit orrt voor't eerst hun land te verlaten, geko men' om hun dorp voor financieelen onder- gang te bewaren, want hoewel de jongste pas siespelen een groot artishiek succes zrjn ge- weest, waren ze in financieel opzicht een groote tegenvailler. Anton Lang, de vertolker van de Christus-fijguur, kreeg siechts 31.000 mark, waarvoor 'hij niet eens een' paar schoe- nen kon koopen, wanh die kosten in Oberam mergau 35.600 mark. De Beiersche regee ring zal, naar men verwaciht, tegen de Ame rika ansche reis der dorpelingen bezwaar ma ken, die voor't eerst in de gesehiedanis van het Beiersche dorp hun geboortegrand gaan verlaten1. -DE VOLKEN1BOND EN DE GENEES- KHJN1DE. Ongeveer vijftig arisen van' zevenfier lan-- den veriioeven thans voor zes weben in Enge land ter bestudeering van de plaatselijfce en nationale inrichtinigen van den geneeskundi- gen dienst. 'Dit bezoek inaalkt deel uit van het plan van den Volkenbond, dat gefinancieerd woxdU door de Rockefeller stichnng, om doc- toren van verschillende landen te zenden naar andere landen, ten einde nieuwe denskbeelden op te doen voor de verbeterinig van den ge- neeskundigen dienst in hun eiigen land. De artsen bezoeken, na enkele Londensche ziekenhuizen. asylen en de werkzaamheden voor de staasuitbreid ing ook verschdllende graote steden. Onder bezoekers bevinden zich drie deskundigen' van heti Russische mi- nisterie van Volksgeziondheid. Alls Europee- sehe landen., benevens Amerika em Japan zijn Nla afloop der excunsae zullen de gedele- geerden op een oanferentie te Genteve elkaar mededeeling doen' van de inlichttoigen, welke zij veriregeini hebben en van hetgeen zij onder- vonden hebben. Dit onderzoek zal ongetwijfeld van groote waarde znjn voor de nieuwe na den oorlog ontstane afzonderl'ijke landen, die bezig zijn met het opbouwen van huni- geneesikundigen dienst. EEN 9CHEDEL VAN EEN MILLIOEN JAAR OUD. In PatagonxS heeft dr. J. G. Wolff een fos- sieleni menschelijken schedel gevonden uit de tertiaire periodte, waardloor alle theorien over het bestaan van menschen op het Amerika.-' sche vasteland zijn omver geworpen. Vol- gean dr. Pracx Boas van da univemtett Co-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 9