DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 54. Honderd ypf en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ft. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plastaraiiate, Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. MAANDAG 5 MA ART Buitenland Binnonlaiid. Drt numrnet bestaat uit 2 Wader. Direcfceur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. DE BEZETTING VAN; HET RUHRGEBIED. De Ruhr-arile heeft, zooals al meerdere rnalen aan den dag kwam, over IXutschland en speciaal in Beieren de actie der reaction- nairen zeer veracharpt. Die poditieke toestand sciujiit daardoor wel zeer ernstig gewoiden, want de rijkskanselier, dr. Cuno, die gisteren een reis naar Zuid-Duitscbland zou aanvaar- den, heeft op het laatste oogenblik daarvan afgezien en tegen morgemniddag de Rijksdag- leden bijeen doen roepen, ten einde voor hen een regeeriingsverklaring af te leggen over de uieuwe uittoreiding van de bezetting, waar- van 'hij vreest, dat het einde nog met is be- reikt. De president van den Rijksdag, dr. Lobe, oordedde het Donderdag a.s. op de gewone zitting nog wel tijd voor het afleggen dier re- geeringsverklaring, maar Cuno drong ex op aan dit te bepalen op morgen. Het zal dus wel zeer belangwekkend zijn, wat hij mee te deelen heeft. Ondcr de nieuwbezette deelen vallen Darmstadt, Mannheim en Karlsrruhe. Uit de genomen maatregelen blijkt, dat de Franschen met deze bezetting een econoinischen maatre- gcl beoogen. In Frankrijk is men overtuigd, dat het ver- zet van Duitschland om te sprcken over de selladevergoeding en de regeling na te komem, weldra gebroken zal zijn. Men meent reeds verschillende teekenen daarvan te bespeuren. Voodoopig blijft de Duitsche regeering ech- ter nog onbuigzaam. De rijkspresident heeft een verordening uitgevaardigd, welke ieder' een met tuchthuisstraf van niet minder dan tien jaar of met levenslange tuchthuisstraf be- dreigt, die tijdens de bezetting van Duitsch grondgebied door eqp vreemde mogendheid, voor deze mogendheid spionnagedienstea ver- richt op economisch, politick of miiliitair ge- bied. iViet dezelfde straffen wordt iedereen be- dreigd, die spionncn der bezetteride mogend heid opneemt, verbergt of hun bijstand ver- ieent Behalve de vrijheidsstraffen kunnen ook boer n worden opgelegd tot een maximum van 500 millioen mark. Ook voorzielt de ver ordening in vennogensconfiscatie. De gevalleri, welke hieronder vallen, zullen door het rijksgerechtshof behandeld worden. De Pruisische minister van binnenlandsehie zaken, Severing, heeft te Mtmster een rede ge- houden in een vergadering van arbeiders, welke voor het meerendeel uit het bezette ge- bied afkomstig waren. Minister Severing pro- testecrde er tegen, dat een poging tot het aan- knoopen van onderhandelingen tot het beein- digen der bezetting van het Ruhrgebied zou mooted uitgaan van de Duitsche regeering. „Wanneer men voortdurend bij de regeering cr op aandringt dat zij moet onderhandelen", aldus Severing, „gceft men den schijn van een zwakheid, welke echter nog lang niet be- staat". f De minister spoorde de arbeiders aan bij hun lijdelijk verzet te volharden. De toestand van Duitschland zal bij! het einde van het ver zet niet ongunstiger zijn, zoo zeide hij, dan de toestand ware geweest, wanneer er geen verzet zou zijn geboden. Het zou echter voor goed gedaan zijn geweest met het prestige van Duitschland^ wanneer het de bezetting zonder meer geduld zou hebben. De stedelijke orkesten van Essen, Darm stadt en Bochuim hebben zich naar Berlijn be- geven en gaven daar in het Grosse Schau- spielhaus een concert als propaganda voor het verzet in het Ruhrgebied. De rijkspresident, vele ministers, parlementsleden en ook leden van het coips diplomatique woonden het concert bij. De voorzitter van den Rijksdag huldigde in een rede de bevolking van het Ruhrgebied. Na afloop van het concert begaf rijkspresident Ebert zich naar het podium, waar hij alle musici de hand drukte, terwijl het publiek „Deutschland, Deufschland fiber alks zong. Thans is ook het cenitraal station te Essen bezet, zoodat, waar die te Dussaldori, Duis burg, Obetlhausien en een te Mfiliheim reeds eeraer* waren bezet, de Franschen nui bijna alle belangrijke spoorwegknooppunten in het Ruhrgebied! in' handen hebben. Op het Oen- B aalstation te Essen hebbeni de Franschen' 43 looomotieven en 350 wagons (waarvan 200 met steenkool geladen) ini beslag geno men. Het station Recklinghausen is weer voor het publiek openigesteld. De werkloosheid heeft zichi in dit district sterk uitgebreid en voor de eerste maal hebben' mijnwerkers werk gevraagd aan de Fransche autoriteiten. De stationschefs te Bfir en Westerthold zijni ge- arresteerd wegems dadien van sabotage, wel ke door beaxnbten hunner stations zijn ge- pleegd. Ook de directeur van het douanebureau der haven van Duisburg is gearresteerd we- gens sabotage,' welke gepleegd werd door een sluisbeambte van het kanaal Rijtn-Herne. Voorts werden acht agenten in burgerlkl ce ding der veiligiheidsipolitie gearresteerd we- gens provoceerend optreden. Te Duisiburg is een' milliardi mark in beslag genomen, welk bedrag voor de rijksibank besbemd was. Aohttien aken met steenkool zijn te Lud- wigshafen aangekomen. Naar gemeld wordt zou de Niederrbeini- sche Hfitte, nabijl Duisburg niet lang meer in bedrijf kunnen blijven doof gebrek aan erts en verkeert de Deutsche Maehinenfabrik in een zeer precairen toestand. In het district Essen wordt voortdurend meer gebruik ge- maakt van de soepuitdeeiingen. iGenieraal Degoutte heeft de Rijksbank medqgedeeld, dat hij! niet de in beslag geno men 12,8 milliard mark al restitueereo, wel echter de clliche's. Een lid van den 'Duitschen Rijksdag is door de Rijlnlandcommisisde uit het i>ezette ge- bied uitgewezen. 1 In de Palis zijn alle spoorliinen gemi'lita- riseerd, d.w.z. door de Franscnen overgeno- men, 't geen in de praktijk de volkomen stop- zetting van bet spoorwegverkeer beteekent, daar de Duitsche spoorwegmannen het werk neerleggen zoodra de Franschen verschij- nen-. s De beriohten, welke iFDavas verspnedd over het vertrekken van' trednerii met steenkool uit het Ruhrgebied naar Nlederland, zijn, naar de Steenklen-Handelsvereeniging, die, zooals men weet, de importeur van deze kolen iB, ver- zekert, geheel bezijden de waarheid. Tegen al le reoht en. billijlkheiidi in, aldus de Steenkolen Handelsvereeniging, en in strijd met de geda- ne beloften warden door de bezettingsautori- teiten sedert 25 Februari, 12 uur's middags, alle wagens en schepen beladen met kolen, oe- hoorende aan en bestemd voor Nederlandkhe ontvangers, opgefaouden. Nla de beslissing, welkle de commissie van heratel, na besprekingea met vehtegeniwoordb gens van de Nbdenlandsehe rpgeering, volgens Hlavas, dezer dagien heeft genomen, kan moei- lijk aamgenomen worden, dat de Fransche en Belgische regeeringen niet de juisitheid1 van het 'NlederLandsche standpueit zouden moeten enkennen. De kosteni, welke dagelijks voor het aanlhou- den van de treinen en schepxi voor Nfeder- landsche bel anighebbendten ontstaan, zijn zeer aanzienlijk, zoodiat een afdoende regding van deze kwestie ook uit dit oogpunit zeer urgent is. Hieit hoofdbestuur der Vereeniging voor Vol- kenbond en Vrede heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadbrinig de volgmde motie aan- genomen, waarin het betreurende, dat de re geeringen van de Geallieerden bij1 de behan- deling van het vraagSiluk van de oorlogsschul- den door Duitschland aan' zijn voormalige tegenstamiers the betalem, tot d'usver -geen ge- legenheid hebben kunnen vinden om een op- lossing dezer aangelegenfaeid, gelijk the voren in het Opper-Sileziscbe vraagstuk geschiedde, aan den Raadl van den Volkmbond te verzoe- ken. geheel in het midden' latende of de maatre- gelen, die door Frankrijk en Belgi£ voor het bezetiten van het Ruhrgebied zijh genomen, rechtmaitig kunnen worden geacht en: in over- eers;emming zijin met de bepalimgen van. het verdraig van Versaililesi, doch uiMuitend vast- stellende, dat deke maatregelen noodwendig in den weg staan aan het terugverkrijgen van de voor het hersitel van' Europa zoo noodzake- lijlke rusit en1 aan het vertrouwen noodig voor de samienweridng tusschen de voormalige te- genstanders den wensch uitspreekt: 1. dat, ongeacht de gchcjiienissen in het Ruhrgebied, van weerszijden de mogelijkheid zal worden overwogen om het vraagstuk der oorlogsschulden en hum regeling lie onderwer- pen aan het advies, zoo mogelijk aan' de be slissing van dien Raad van den' Volkienhond 2. dat de ledeni van den Raad van dbn Vol- kebond zelf iedere gelegenheid, welke zich aanbiedt om een uifcpraak van' den Volken- bond uit the tofcben, zullen aangrijipen; en hesluit van deze motie afschrifit te doen toekomen' aan de Union Internationale des Assocations pour la Society des Nations en aan den secretaris generaal van den' Volkcn- bond te Geneve. GOMMUMSTISCHE RE'LLETJES TE BERLIJN. In die Berlijnschie voorstad ETlkner vierde de plaatselijlke vereeniging van oud-strijdens haar stichtixigsfeest met een gezamenlij'kien kerkgang. Bij het verla'ten der kerk werden zij door ongeveer 500 communisten, die zich voor de kerk hadden verzamelid!, aiangevail- len. Drie leden der vereeniging werden zwaar gewoind. feOMAANJS'LAG TE CAIRO. In het hoofdikwasrtier der Britsdhe troepen te Cairo is een bomaanslag gepleegd. Er werden twee bomimen geworpen, waarvap er slech'ts een ontplofte. Drie Britsche soldaten en verschiilende Egyptenaren werden ge- wond. Edn Egypttenaar werd gedood. DREIGENDE STAKING EN IN BERLIJN. De Wadm maiken1 melding van een aantal nieuwe industrieele groepen, waar zich bij loonsonderhandelingen tuscbeo wenkgevers en werimemers canflicten' hebben voorgediaan. Het rijksministerie van Arbeid doet pogingen tar vermijding van een' staking van het bu- reau-persoueel in de Beriijnsche metaal- iin- dustne. De onderhandelingen in zake loons- verhooging mdt die aibedders der metaal-in- dustrie zijn misflukt. De werkgevers hebben met verwijziing den eisch in zake een loons- verhooging voor dte maand Maart verwor- pen. Een onparffijdig scheidsgerecht heeft zich bij dit standpunit der werkgevers aange- sloten. Een ander conflict, dait aanleiding dreigt te geven tot een staking, is in de hout-indus- trie ontstaan, waar het aanhod der werkge vers, iin de volgende drie weken die loonen met gemiddeld 15 pOt. te verhoogen, clloor de arbeiders verworpen werdi en de vakvereeni- ging aanspoort, zich op een staking voor te bereiden. Voorts hebben de arbeiders aan die Beriijnsche veemen beslofen in staking te gaan, iterwijl de arbeiders en arbeidsters in de sigaretten-iindustrie te Berlijn eveneens het werk zullen neerleggen, wanneer de laatste onderhandelingen, welke (heden gehouden zullen worden, niet tot overeenstemming led- dten. SLAAPINFLUENZA IN FRANKRIJK. Naar de Parijsche correspondent van de „Daily Chronicle" meldt, veroarzaakt een nieuwe, eigenaardige ziekltle, die alls „slaap influenza" wordit tetitelid!, ernstige onigerust- heid in verechllende deelen) van Frankrijk. De ziekte openbaarde zich dbor griep- of in- Oise-departement uit en heeft ini tien dagen reeds vijf personen aangetast. De ziekte openbaarde zihi door griep- of in- fluenza-verschlijnselen, gevolgd door slaap ziekte. Parijsche dokters zijn naar die betreffende plaatsen gezonden, iten einde deze nieuwe ziek- te te bestudeeren. MILLIOENENRDOF. Een brutale sitraatroof heeft plhalts gehad te Niedjerschanewei'de bij! Berlijn. Twee kas- sdere, dliie lOYi mallioen mark van een bank naar een fabriek brachiten, werden op den openbaren weg aangevaiien door twee ge- wapende en gemaskierde roovers, die dreTg- den hen bij de geringste poging tot verzet te zullen neerschieten. De kassim, die onge- wapend waren, moesten hun de zakken, waarin het geld werd vervoend, overgeven, waarop de bandieten op rijwiden de vlucht namen. Bij hun aanvad werden' de beide roo vers geslteund door een) derde, wiens taak het was te zorgen, dat voorbijgangers dlen kas- sders niet be hulp zouden komen. Ook deze bandiet was gewapend en gemaskerd en maakte zich na het gelukken van den over- val eveneens ijlings uit de voeten. Tot dusver is men de roovers nog niet op het spoor, POLEN MOBILISEERT. Verschiillende reservelidhtin'gen' in Polen zijin onder de wapanen geroepen voor een veldocfening, die twee maanden zall; duren. Voorts werden alle reserveofficieren ingen'i- eurs, doietoiren, veeariveaj, en heamlbten der iiutendance onder de wapenen gieioepen, tet en met de liichtingen 1807; Deze maatregel heeft onder de bevolking groote opwindling, teweeggebracht, daar zij in verband wordt gehracht met de geruch- ten omtrent maatregelen van denzelfden aard in Sovjet-Rusland. Onder de arbeiders heerscht groote onte- vredenheid, ook in verband! met het feat, dat de duurte en'orm1 snel toeneemlfc en de werk loosheid zich in den laatsten tijd sterk 'heeft uitgebreid. WEL VERZAOHTTENDE OMiSTANDIO- HEIDEN. Voor den politierechter te Tonbridge in Kent stonid dezer dageai een vrouw teredhl! wcgens bedirog met wediuwenpensdoen. Het was een' rnoeder van 2.1 kinderen. Haar eerste man en drie van haar zoons warm in den oor- log gedood en toen kreeg ze als weduwe Child een pensioen toegekiend. Eenige jaren werd dit uitbetaald, tot men er bdjl toeval ach- ter kwam, dat ze spoedig nia den dood van haar eersten main was hertrouwd. Thans, voor den rechter, werd demenitie voor haar gevraagd, ook al, omdat negm van 'haar kinderen' n)og heneden de 7 jaar zijn. De rechter zei daarop, dait in gewone gevallen hier onverbiddeliijilc gevangenissitraf zou opge legd worden, niaar dat hij|, met het oog op haar uiiigebreide verantwoordeiij'kheid ala hoofid van een zoo groot gezin, het gewenscht vonid), haar voorwaardel'ijk te venoordeelen. DE AMERIKAANSCHE HAN'DELS- VLOOT TE KOOP. Nu de Amerikaansche scheepvaartwet van de baan is, zullen zeventienhonderd Ameri kaansche passagiers- en vrachtschepen, te za- men metende 11.002.623 ton, binnenkort te koop worden aangeboden. Deze schepen zijn het eigendom van de Vereenigde Staten, deels door inbeslagneming, deels door aanbouw se dert de deelneming van Amerika aan den we- reldoorlog. Van de groote vloot, die op alle wereld- zeeen met de Britsche lijnen had; zullen con- curreexen, zijin op het oogenblik slech'ts 359 schepen in de vaart. De meeste andere, waar van 690 stalen schepen, zijn sinds den oorlog opgelegd en bevinden zich in alle havens aan de kust van den Atlantischen en den Stillen Oeeaan, waar zij liggen te roesten. Het grootste schip is de „Leviathan", de vroegere Duitsche „Viateriand", die geheel wordt gerestaureerd, hetgeen naar schatting zevtn millioen dollar zal kosten. Naar de correspondent van de „Daily Chro nicle" te New-York verneemt, schijnt het voornemen te bestaan, de passagiersschepen en de beste vrachtbooten te verkoopen aan Amerikaansche maatschappijen tegen lage prijzen en op „gemakkelijke betalingsvoor- waarden". Nog nimmer, aldus genoemde correspon dent, heeft zich in de wereld-historie een de bacle voorgedaan, welke vergeleken kan wor den met den ondergang der Amerikaansche koopvaardijvloot. Amerika was met het bou- wen van die vloot begonnen om Engeland, dat in het begin van 1918 op scheepvaartge- bied in een benarde positie verkeerde, te kun nen helpen. Voor deze vloot heeft Amerika minstens zeshonderd miEioen pond sterling uitgegeven. Meer dan veertienhonderd stalen schepen werden voltooid, met een gezamenlij- ke waterverplaatsing van meer dan tka milli oen ton. Het lijdt geen twijfel of Amerika was voor- nemens, zijn vloot in dezen omvang te hand- haven. Doich de enorme vloot viel udteen, en diets kon haar in stand houden. De 280 hou- ten schepen, die per situk zestigduizend h honderdduizend pond sterling hadden ge- kost, bleken -oneconomisch te zijn. Voor de reis over den Atlantischen Oceaian hadden zij 700 ton kolen noodig, en de assurantiekosten bedroegen het duubbele der premie, welke voor stalen schepen moet worden beta aid. Het gevolg was, dat er op een veiling slechts een bod op deze schepen werd gedaan, name- lijjk 450 pond sterling per stuk! Thans heeft men het denkbeeld geopperd, deze schepen te benuttm vcor schipbruggen over rivieren. De betonnen schepen bleken niet of slechts korten tijd bestand tegen den invloed dei" ete- pienten. Zij gingen spoedig barsten vertoo- nen, brokkelden af, en waren weldra niet zee- waardig meer. En ook van de stalen schepen waren er ver- scheidene, die, voomamelijik tengevolge van al te haastige constructie, reds voor haar tijd geheel dp waren, en voor de acheepvaart elke waarde hadden verloren. De stalen schepen der Vereenigde Staten, die indertijd 600 millioen pond sterling beb- hebbetn gekost, zijn thans niet meer waand dlan" 50 millioen pond sterling, waarop nog een flink bedrag, naar schatting zelfs 40 pet., moet worden afgeschreven in verband met den verwaarloosden toestand, waarin vele schepen verkeeren. Men kan dus veilig aanne- men, dat 570 van'de 600 millioen pond ster ling als een onherroepelijk verlies moet wor den beschouwd. De correspondent schrijft de tnislukldng van de Amerikaansche handelamarine niet in hoofdzaak toe aan de duurdere constructie in de Vereenigde Staten dan elders, daar dit be- zwaar ondervangen had kunnen worden door aankoop van schepen in het buitenland; ook niet aan de La Follette wettenr-die grootere kosten ten bate van de zeelieden medebren- gen, dan in andere landen worden bestoed, maar aan het feit, dat Amerika, even als in vroeger eeuwen Spanje zijn, vtoot gebruikte voor het aanvoeren van ladingen naar het ei- gen land, en niet voor het handhaven van in- ternaticnale diensten en \"erbindingen. ,Jiet zijn de kleine en dichtbevolkte landen", zoo- zegt hij', „die ten alien tijde het weieldverkeer in handen hadden; niet China, mar Japan; niet Rome doch Carthago; Venetie; Genua; NederlandGroot-Britannifi". SLAAJP-INIFLUENZA. Naar de Parijsche correspondent Van de „Daily Chronicle^ meldit, varoorzaakt een nieuwe, eigenaardige ziekte, die als „slaap- influenza'" wordt betilteld, ernstige onige- rustheid in verschiillende dieelen van Franiki- rijk. De ziiiekte brak eenige weken geladen in het Ooise-departement uit en heeft in tien dagen reeds vijf personen aangetast. De ziekte openbaaxt zich door griep- of influenza-Yerachijnselen, gewlgd door slaap- ziekte. Parijsche dokters zijn naar die hetreffendle plaatsen gezonden, teaedinde deze nieuwe ziekte te bestudeeren. BIJZONDERE OOGEN. Volgens de „Imipairciial" zijn twee zoons van een Spaansch ede'nian in staat door metal heen te zien. Hun oogen, beweert belt blad, bazitten de een' of andere bdjzondere eigenschap, waarvan de oorsproog mog niiet is vastgesteld. De jomgelui hebben in het bijzijn van ge- leerden proeven afgelegd, waaruif bleeik, dat zij brieven, die in' doozen zijn gesloten, kun nen lezen en voorweipen in zilveren, ikoperen of ijzeren etuis naluwkeurig kunnen beschrij- ven. Door papier en poroelekr kunnen zij evanwel niet neen zien. DE LAATSTE RUSSI9CHE KERK- Naar de „Ruindschau" uilt Moskou ver- neemit, is in Rusland een nieuwe radicate con fiscate van alle nog overgebleven kerkschat- ten, in verband met den wederopbouw van de vroegere hongergebiedien aanstaandle. De kerkschatten, welke bij do eerste confiscate niet werden aamgehiaald!, en waarooder zich kostbare schilderijen en keridklokken bevin den, zullen thans in beslag genomen wor den. EEN BARBAARSCHEI MISDADIGER. In Frankrijk is een gruwelijke misdaad aan het licht gekomen. De chef-vuurwerkmakei Francois Salvador, die belast was met het ov- blazen van Duitsche munitie-depots in de eer- tijds bezette gebieden van Noord-Frankrijk, heeft van dit functie gebruik gernaakt om eenige zijner ondergeschikten, van wie hij wist dat ze geld bij zich hadden, bij die mu- nitie-ontploffingen te laten verongelkken' of te dooden en daarna de lijken op te blazen, waarna hij hen beroofde. Het voornaamste geval waarin hij dat mis- dadig overleg in practijk bracht, was dat het- welk zich afspeelde op 8 Februari 1920, in het bosch van St. Julien-les-Gorze, didit bij" Nancy. Salvodar lokte daar-een zijner onder geschikten, Casimir Doladille, die als pen- ningmeester van een groep arbeiders optrad en uit dien hoofde hxm spaarfonds beheerde, tevoren heen, schoot hem neer en liet toen het lijk met de munitie in de lucht vliegen. In dat geval was de buit gering. Salvador had ge- dacht dat zijn slaehtoffer duizenden francs in den zak had, het waren er slechts 400. Dezer dagen nu hebben de parketten van Nancy en Briey zich ter plaat&e begeven en een onderzoek ingesteld. Het lijk van Dola- ville werd opgegraven. Salvador, die reeds be- kendh heeft, was daarbij tegenwoordig en gaf met het hem eigen cynisme alle mogelijke aan- w zingen over het verloop van het drama. De gevonden voorwerpen. liclfaamsdeelen enz., werden gefotografeerd en vervolgens verze geld. Kort daarop had een zelfde bezichitging plaatS' in het bosch Le Petre, waar Salvador een gelijksoortige misdaad had gepleegd. DE LASTENBRIEVEN VAN TULLE. In tweeden aanleg is voor het gerechtshof te Limoges het geruchtmakende proces be- gonne ntegen Angele Laval, die wegens het schrijven van de las ter brieven in het stadje Tulle, welke daar zooveel onheil hebben ge- sticbt, door de rechtbank aldaar veroordeeld was tot een maand voorwaardelijke gevange- nisstraf en 200 francs schadevergoeding. Een zedr talrijk publiek woonde de zitting biji, waarin de beklaagde zich krachtig verde- digdc tegen de uitlegging welke men aan ver schillende der geincrimineerde brieven gege- ven had en waarin haar verdecfigers aandron- gen op venfietiging van het in eersten aanleg gewczen vonnis. Namens de riviede partij werd geconcludeerd tot bevestiging van het veroordeelend vonnis. Het gerechtshof zal la ter uitspraak doen. KDRfTiE B'ERICHTENi. Wogens ketliinghanded met vleeschr en boter heett de rechtbank van Mannheim twee Nederlaaders elk itot een jaar 'Cucnthuis en 2 miillioen- marie boete veroordeeld. Het NLH. nieildt uit Berlijni, dat Hdn- burg een rede heeft gehoudem, waarin. hij' o.a. vertklaande, dat het beter is met eere te Sicrveo dan in sohande vender te leven. Te Boedapesit wordt dezer dagen een memorandum gepublioeerid, dat graaf Tisza iiri 1917 toit keizer Karl heeft gericht, waarin hij aandringt op het sluiten van eeni afzon- derlijiken vrede met de Entente. Door gebrek aan steenkool hebbeni de twee in het bezeite gebded I'iggende groote chemische fabrteken, de Hlochster Faitowerike en de Badische Aniiin-und- Sodai aaha'ik zich genoodzaakt gezien, het bedriji annzienlljjik in te ikrimpen. De Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij een be drag van 20.950.000 dollar wordt uitgetrok- ken voor bet moderniseeren der slagsche- pen en voor schadevergoeding aan de scheepsbouwers ten gevolge van het scbrappen van oorlogsscbepen. Niaar gemald wordt, zijn 18 man door een mijnontpioffing te Arslta (Meroer Coun try) van de buateawereld afgesloten. Toen ly- ken zijn bovengebracht. Op voorstel der Duitsche oentrale com missie voor buitenlandsche hulp hebben de Amerikaansche Kwaikers voorloopdg 20.000 do:llar gezondfea voor Dmiische tuberculose- lijders. Nla heftige uiteenzettingan hebben de studenten in Oxford met 174 tegen 74 stem- men besloten een uitnoodiging aan Duitsche studeniien te zenden om het zomersemeStar aan de universiteit van Oxford door te bren- gen. Toenadering dus! Een protest tevens te gen de Fransche Ruhractie. Het stedelijk museum te New-York heeft een schituerende collectie antieke voorwerpen uit Klein-Aizie ontvangen. De zending be- staat uit een honderdtai reliquieen' van Sar- disL die door een' groot toeval (tie Smyrna go red zijn uit den brand, die dL stad verwoestte. De veelbesprofcen verioving van Charly Chaplin met Pola Negri wordt door Qiap- fin zelf tegengesproken. Hij was Ite arm, zei hij, om in dCze slechte tijlden' te trouwen. De arme Charlie, die 33 jaar is, vendient slechte 12.000 per week. De niijinwerkersbiond voor de Borinage (Belgie) heeft besloten om heden het weric te hervattoi. j De wet in zake de legerbegrooting, waarop o.m. 56.580.000 dollar wordt uitge- trokken voor rivier- em) havenplannen, is dloor president Harding onderteekead. Bevestigend wordt, dat Handings voor stel in zake de toetreding van Amerika tot het Inf. Gerechtshof niet meer in' de huidige zittingisperiode van het Aimierikaansche Coo- gres zal worden behandeld. Het wfltsonitwerp in zake algemeen Uriesr recht ist in't Japansche Lagerhuis verwor pen, nadat de eerste minister verklaard had, dat de regeering een uitbreiding van het kiesrecht overweegt. Uit Malaga wordt berichf, dat daar ge vallen van builenpest zijn voorgekomen. Er is 6en doodle. Volgens officdeele berichten is de werk loosheid in Zweden vrij steric stijgende. In Mandsjberije leeft, riaar de corres pondent van de „Times" aan zijn bliad sednt, een grijsaard van: 163 jaar. DE WATE'RSNOO'DLASTE N 1916. Op voorstel der leden Michels, Thomassen en Westerhof vergaderde Z a tenia g te Amster dam de Soc.-Dem.-fractie uit de Prov. Staten van Noord- Holland over de vraag, of de Wa- ternoodlasten 1916 ook een1 andere verdee- ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1