DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uw Handelsdrukwerk, wordt door ons vlug vervaardigd N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voerdam 0 9, No. 57. Honderd T0f en twinfigste Jaargang. 1923 8 MAART DONDERDAG ALKMAAR. Dtt nummer bestaai irtt 2 bladen. Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.~~, fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pla&tardmta. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactle No. 33. Dteecteur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Poincate is waarschijnlijk de aansporing der Fransche bladen niet neodig geweest om de Ruhr-actie door te voeren volgcns het voorgcnomen plan. Immers alles gaat, alsof ex geen rede door den Duitschen rijkskanselier is gehouden en niet daardoor de aandacht is gevestigd op de door Duitschland erkende verpliehting tot schadevergoeding. De Franschen hebben de bezetting weer verder uitgebreid. Het douane-kantoor id de voorstad van Karlsruhe, Maxau, is bezet Voorts marcheerde een troepenafdeeling naar de voorstad Knielingen, op 7 K.M. afstand van Karlsruhe. Gister zijn weer eenige stations bezet, w.o. de stations Bochum-Nord, Langendreer en Wattenscheidt. Hierdoor is de rechtstreeksche verbinding Essen—Dortmund geheel verbro ken. Naar uit Bochum bericht wordt, hebben de Franschen gister ook de winkels buiten het afgesloten stadsdeel gesloten. Het gemeentehuis van Miihlheim is ook door de Franschen bezet. Maandag gaat Poincarte naar Bussel om met den Belgischen minister van buitenland- sche zaken te confereeren. De Franschen zetten hun scherpe maatre- gelen tegen de spoorwegmannen, die niet be- reid zijn onder hen te dienen, in het gansche Ruhrgebied voort. Zij hebben het spoorweg- personeel van het traject KehlLegeshurst uit zijn dienstwoningen verdneven. Te Buer hebben zij den spoorwegmannen aan het gemilitairiseerde N.-traject een ulti matum gesteld. Indien binnen 24 uur het werk niet wordt hervat, zullen zij uit hun wo- ningen worden gezet. Te Bottrop hebben de Franschen hun drei- gementen reeds waar gemaakt. Uit de Palts kwamen 1300 gezinnen van spoorwegmannen naar Mannheim, die hun woningcn uiterlijk op 8 Maart moesten ont- ruimen. Van het centraalstation te Essen is gister de eerste D.-trein naar Parijs vertrokken. Zouden de Franschen nu de bezetting van dat station opheffen? DE-BAT OVER DE REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. Bij- de dcbattem in den Rijksdag, die gister ever.de rede van den Rijkstoansietier plaats hadden, stelden de redenaars van alle par- tijeni zich achter deni Kanselier en warem eensgezind in den onvazettelijken wil, zich tegen de Franschen en Belgen te verzetten. De democraat dr. David betoogde, dat met een Frankrijk, dat slechts schadeloosstdiin- gen verlan'gde, steeds eene overeenikomst mo- gelijlk was, m-aar nooit en nimmt-r met een Frankrijik, dat Duitschland diem Rijn en de Ruhr wilde ontrukiken. De oenitrumr a f geva ardigde M arx wees er op, dat het gevoel van haat tegen) Frankrijik gedurende den wereldoorlog in Oost-Duitsch- land niet aanwezig was geweest, m-aar door de handelingen na den oorlog was opgewekt. De leider der Du-itsche Vollcspartij, Strese- mans, riep de natieni, die het vedrag van Versailles mede onderteekend en: daardoor Duitschland den tegeniwoordigen toestand gewaarborgd hadden, op tot eenl protest te gen Frankrijk en was van meening, dat ook de nation, die de in-telectueele ontwerpers van dit ver drag geweest waren, zich moesten aansluiten. Stresemann, die de groot-industrie verte- genwoordigt en dus kan weten hoe men in die kringen den-kt, verklaarde het bericht van het Parijsche blad Journal een verzin- sel, dat de Saksische indusitrie de regeaing had verzocht omi toe te seven. Even onwaar was het bericht, dat de firma Krupp te Es sen de Amcrikaansche vlag zjou hebben i beschen en zich onder Amaikaansche 1 scheming hebben1 gesteld. Sttesem-ann weer- sprak ook het Beuraberioht, dat dte Rijkskan selier een overeenikomst valangde: „Geen verstandig mensch zal zich1 tegen eene over- eenkomst miet Frankrijk verzetten, m-aar Frankrijk heeft alle voorwaarden daarvoor vemietigd". Dr. Hergt (Duftsich-NationaaT) stemde in met Guno's rede. Spreker maakie hierbij slechts het voorbehoud, dat zijln partij het afbreken der diplomatiekte betrekkingen wensc'ht, ben evens repfessaill e-ma a tregelen tegen buitenl anders van Fransche en- Bdgi- .scne nation aliteit. De Duitsch-nationalen kunnen niet begrijipen - aldius spr. 1 dat de regeaing dezen weg niet heeft gekozen. Voorts verklaarde dr. Hergt, dat ziijn partij; niet aocoord ging met bet gememoreerde aan- bod der Duitsche regeering tot regeling der echadeloosstellin'gskwestie. Nu dit eenmaal gedaan is, treedt echter ook de Duitsch-natl- onale volkspartiji gesloten achter de regee ring op. Vertegenwoordigers van' verschillende klel- ne partijen voerden ook nog het woord. Men kan wel zeggen, dat de heele rijksdag vrij eendrachtig achter de regeering staan. De verschillende bladen eveneens. De „Deut- sche All'gemeine Zeitungw noemit de rtsde een bewijs van het onwrikbaar besluit van een groot volk, dat zich niet voor geweld wenscht te buigen De „Lokal Anzeiger" ziet in die rede van den Rijikskanselier de verklaringen van' den aan van kalmte en nuchterheid. Ook d« „Vewi«eh« Zaituag" wijW ep de punten die door een bijna algemeene insitem- ruing in den Rijksdag versterkt werden. Het „Berliner Tageblatt" meent, dat de Rijkskanselier duidelijk in de rede heeft uit- eengezet: Duitschland kan van zijn kant geen nieuwe onderhandelingien beginnen, na- dat Frankrijik het bijl al dergelijke pogingen de deur voor de neus heeft dichtgeslagen, onbekommerd om welke ovcreensiemmings- mogeliikheden ook, den1 weg van het brutale geweld betreden heeft en midden in den vrede n het Duitsche land binnengedrongen is. Oodanks dit heeft de Rijkskanselier Cuno nogmaals vastgesteld, dat Duitschland steeds overleg tusschen de vol'ken wil. Het blad roopt, dat de wereld deze woord-en, waar- achter zich het grootste deel van het Duit sche volk stelt, zal begrijpen. Wellicht draagt deze redte, die met een protest tegen de over- weldiging van millioenen Duitschers door de Franschen begon en met do vaststelling der ghondwettelijike bexeidheid tot overleg eindigde, biji tot opheldering van de overver- hitte Europeesche atmosfeer. De „Vorwarts" wijst ex op, dat wie van de rede van den- Kanselier een- verrassing ver- wachtte, of- een aankondiging van het afbre ken der diplom-atieke betrekkingen met Frank rijk en Belgi€, of een gedetailleerd onder- ndelin-gsprogram, teleurgesteld zal zijn. Het blad legt er verder den; nadruk op, dat de wil van de regeering onder te tegen- woord'ige omstandigheden dioor den wil van de massa wordt be'inv-loed en dat het volk zich daarvan kan bedienen cm zijtn v/il door te zetten. De „Deutsche Zeihing" het oxgaan van den reChtervleugel der Duitsch-nationalen, zegt zeer openhartig: Wiji hadiden gehoopt, dat hij- zou- zeggen: Het verdrag van Ver sailles bestaat voor ons niet mieer. De ont- ruiming van het bezette gebied is de voor- waarde voor het beginnen van onderhande- lin'gen. Vroeger heeft de rijkskanselier ook in d-ien geest gesproben. Hij; is even wel diplo matic® geweest en wil het bij geen en-kele partiji bederven. Da atom heeft nijl een. com- promis-rede gehouden. De Parijsche bladen constateeren- alge- m-eeni, dat de rede van Dro Cun-o vooral be- stemd is om den binnen-landschen politieken toestand te versterken en_ dat ze volstxekt geen verand-ering brengt in den' stand van zaken. Zij noodigen- Pomcart uit stelselma- tig en geduldig de beigonnen actie voort te zetten. Uit Lbnden' wordt gemeld, dat de „Times" er op wijst, dat de rede van Cuno niet posi- tief as eni dat de toestand veXhelderen zou, wanneer Duitechland nauwkeurig mediadeel- de welk bedrag aan; schadevergoedingen- het zou betalen. De houding van het Duitsche Rijlfe zal 'stel-lig den twijtel doen verdwij-nen over Duitsch-lauds goeden wil om aan zijn verplichtingen- te voldoen. De Daily Mail" schrijift, dat de Duitsche bluf totaal mislukt is. De „Morning Posf' verklaart, dat uit de rede duidelijk blijkt, dat Cuno geenl ander middel vindt om de Duitsche campagne K steunen. ENGELAND EN DE PUHR-ACTIE. De hardnekkigheid, waarmede een belang- rijk deel der pers en eenige groepen in het parlement voortdurend het Ruhiyraagstuk ter sprake brengen, zoomede het feit, dat deze kwestie naar aanleiding van het bezoek van Godley te Londen ongetwijfeld binnen zeer korten tijd weer tot vragen of interpellaties in het Engelsche Lagerhuis aanleiding zal ge ven, is oorzaak, dat men binnenkort een nieuwe officieele verklaring der Engelsche re geering verwacht, waarin zeer vermoedelijk een wijziging in het thans gevoerde beleid zal worden aangekondigd. Er gaan zelfs ge- ruchten, dat een spoedige reconstructie van het kabinet niet geheel onmogelijk is. Bonar Law heeft in het Lagerhuis gisteren verklaard, dat er op het oogenblik geen spra ke kan zijn van interventie van Engeland in zake de Ruhr-actie. BELGISCHE MINISTER OVER DE RUHR-ACTIE. In antwoord op vragen van Vandervelde (socialist) verklaarde de Belgische minister van buitcnlandsche zaken, dat de regeeringen van Frankrijk en van Belgie aan de actie in het Ruhrgebied het karakter gaven van een steeds sterker drang, die zonder te verslappen zal worden voortgezet, zoolang Duitschland dS verplichtingen niet nakomt, waartoe het zich schriftelijk verbonden heeft De genomen maatregelen hebben slechts ten doel de beta- ling der schadeloosstellingen- Duitschland's niet erkennen van zijn verplichtingen is voor al hatelijk tegenover het kleine land, welks neutraliteit het plechtig beloofd had te zullen beschermen, maar dat in strijd met lie belofte werd1 overwddigd en tijdens de oo-baximiharti- ge bezetting gedurende vier jaren noodeloos werd verwoest en uitgeplunderd. VEROORDEELD IN BEZET GEBIED. In het proces in- hooger beroep tegen bur- gemeester dr. Jarres van Duisburg, werd door den Belgischen krijgsraad uitspraak ge daan. Terwijl in eerste instantie een gevange- nisstraf van een maand werd opgelegd, werd de straf door den Hoogen Krijgsraad tot twee maanden verhoogd. Door het sinds eenige dagen ingestelde Fransche Hof van AppOl, dat in tweede in stantie de vonnissen der Fransche Krijgsr^- den behandelt. zijn reeds verschillende zaken berecht. In alle gevailen, waarin de baamb- ten van de Duitsche veilighaidspolitie be- klaagden waren, werden de in eerste instan tie opgelegde straffen aanmerkelijk verhoogd EEN RUMOERIG PARLEMENT. Uit Praag wordt gemeld, dat bij de -bcspre- kingen in het Parlement over de douanewet, die door de Duitsche burgerlijke afgevaardig- den niet werden bijgewoond, een emstig tu mult ontstond, zooals het zelfs in deze aan emstig lawaai gewende Kamer slechts zelden is voorgekomen. De communisten begonnen reeds aan het begin der zitting met het lui- den van groote beilen ea het doen klinken van enomie fluiten. De zitting moest worden afgebroken en de president wilde drie communisten laten weg- voeren, daar zij niet vrijwillig gingcn. Twee hunner werden voor Men dagen van het bij- wonen der zittingen uitgesloten. Toen zij buiten waren begon de Slowaak- sche volkspartij hetzelfde spelletje. In weerwil van dit alles kon het wetsont- werp met de stemmen der coalitie in eerste le- zing worden aangenomen. WAT DE DUITSCHE PACIFISTEN W1I.LEN. Dte West-Duitsche afdeelingen van de Deut sche Friedens-gesellschaft publiceeren een ma- nifst, waarin verklaard wordt, dat de bezet ting van het Ruhrgebied een gevolg is van de sabotage der vervullingspolitiek en van de ka- pitaalsmokkelarij der Duitsche kapitalisten, die, evenals Ludendorff in 1918, door een „va banque" politiek het lot van de Duitsche na- tie in de waagschaal stellen. Daarom moet tegenover het eenheidsfront der Duitsch-nationalen een eenheidsfront der ware rechtvaardigheidszin worden gesteld. De Deutsche riiedensgesellschaft verlangt, dat Duitschland's plicht tot herstel van de verwoeste gebieden als een eereplicht wordt erkend. De Duitsche voorstellen in zake de schade- loosstelling moeien onverwijld gepubliceerd worden. Voorts moet een groote hefting van de goudwaarden worden ingevoerd. I> regeering moet zich onverwijld bereid verklaren tot het aanvaarden van een bemid- delingsactie, vooral van den Volkenbond. De regeering-Cuno moet aftreden en ver- vangen worden door een regeering, die een uitsluitend moreelen tegenstand organiseert, welke de militaire poiltiek van Poincare door een eerlijk streven naar vervulling der ver plichtingen zal elimineeren'. DE TTURK-SCHE KWESTIE. De tekst van- het officieele communique, te Angora uitgegeven- aan het einde van het dlebat dler nati'onale vergadering over het door de gealli'eerdeni omtworpem vredesven drag, is te Londen ontvangen-. Het communique zegt: „Hiet verdragsont- werp, door de Ent-ente-mogendhedenj aan onze dlelegatie aangebodien als resu-ltaat der oonferentie te Lausanne, is on-aannemelijk geacht, daar 'het bepalingenl bevat, die n-a- aeelig zito voor onze ona fhankelijikheid. In dien de Entente-mogendbeden mochten aan- dring-en op het aanvaarden van dit verdXag, zooals het nu is, zijn wijl vrij; van verant- woordlelijkbeid1 voor de gevolgen, die er uit zullen voortvloeien. Door de groote meerderhedd der .nationale vergadering is dte regeering gemachtigd, de vreaes-onderh andelin gen! Voort te zetten- op den grondislag van oplossing der zeer be- lan-grijke en- gewich-tige Mosulkwestie binnen1 een bepericten- tijd, vo-lledig en verzekerd be- houd der onm-isbare -en on-afhankelijke rech- ten van onze natie en ons -land in finandee- le, econom-ische en administratieve kwestien en spoedige ontruiming van ons bezet gtebied onmdddellijk na den vrede." DE FRANSCHE LEGERWET. In den loop der besiprekdngen over het wetsontwerp op de recruteering van het le- ger heeft de Senaat een; amendement verwor- peni, waarin de mili-taire diensttijd op twee jaren- wordt vastgesteld. Het amendement-Tauffieb, waarin de mi- lita-ire diensttijd op eeni jaar wordt vastge steld, is verworpen met 193 tegen 108 stem- men. Poincare had verwerping van- dit amen dement gevraagd en de kwestie van vertrou- wen gesteld. DE ONRUST IN IERLAND. Door rebellen was gistermorgen een bom geplaatst in den deurpost van het belasting- kantoo-r te Dublin. Een dettecidve, in dienst van den Vrijstaat, die de deur opende, werd door de ontploffende lx>m gedood. Het kan- toor werd verwoest en de nahijgelegen ge- bouwen beschadigd. I Een belangrijke green priesters uit Wtsir lerland met aan het hoofd; dten aartsbisschop van Cashel, heeft een beroep gedaan op de rebellen om de vijandelijfcheden te staken, in afwadrting eener algemieene veridezin!^ en daama hun wapens over te geven aan de gekozen vertegenwoordigers des volks. HET PROCES STEINMANNMVAJNl.DEN WOUWER. De jury van het Assizemhof van Antwer- pen heeft in dte zaak van dten mooxd1 op den h-eer Steinmann bevestigend geantwoord op de vraag van de schuld van Vain den Wou- wer en van de vooibedachte rade. Ev-eneens heeft de Jury de vraag der schuld van me- vrouw Steinman-n bevestigend beantwoord, dodh ontkennend1 die betreffendte de voorbe- dachte rade. Na 'lan-gdurige beraadslagingen- veroor- dteelde het! H-of Van den Wouwer tot Itevens- langen dwangarbedd en- mevrouw Stwnmann tot vijftien jaar gevangsnissfcraf. OOMPLOT TE MlU'NCHE'Ni ONTDEKT. U-it MunChen wordt bericht, dat op het ein de van Februari een complot, om op geweld- dadiige wijze een verqndering in de Beiersche gron dwet teweeg te brengen^ ontdekt en ver- ijdeld werd door de arrestatie van tot nu toe 15 personal, waarvan er 7 aan het gerecht zijn overgegeven. Vader waren hoofdzakelijk in de zaak -betrolkiken) prof. George Fuchs en de kapelmeester Mackens. De eveneens ge- arresteerde gewezen RerfitSrat dr. Kubler, die reeds weder in1 vrijlheid was gesteld, heeft zich doodjgesch-aten. DE IMBRAAK TNI -HET DUITSCffE G'E- ZANTSCHAP TE ROME. Alangaande het Fransche draadlooze be richt uit Lyon, volgens hetwelfc de -Duitsche jooimalisten te Rome van den -gezant aldaar den wenk zouden hebben ontvangen, de ver- deniking te uiten, dat Fransche agenten bij den in&aak in het gezan-tschap waren betrak- ken, wordt van Duitsche zijde opgemehkt, dat Lyon vergeet, dat de DUi-tsche journaiisten te Rome evenmiln als in andere landen onder den gezant staan, maar hun beroep vrij uitoefe- nen. ITALIANEN MISHANDELD. Een telegram uit Innsbmck aan het „Gior- nale di Roma" meldt, dat 17 Italiaansche ar- beiders vergezeld van een geestelijke, die door. Duitschland reisden om zich naar Bel gie te begeven, aan het station Rosenheim (Beieren) niet uit den- treiu konden stappen. De menigte, die beweerde, dat zij naar het Ruhrgebied werden gezonden, beleedigde hen en sloeg ze met stokken. Alle arbeiders en de geestelijke werden gewond en moesten teru-g- keeren. Twee arbeiders, die zwaar gewond waren, weigerden in het hospitaal te worden opgenomen en gaven a de voorkeur aan naar Italig terug te keeren. Bij aankomst in Inns bruck heeft de geestelijke bij het Italiaansche consulaat een protest ingediend. Wegens den bovenbedoelden aanval heeft de Italiaansche premier Mussolini geprotes- teerd te Berlijn en te Munchen, waarbij hij een voorbeeldige bestraffing en schaaeva- goeding eischt en bovendien ter kennis van de Duitsche en de Beiersche regeering brengt, dat het nieuwe Italie niet toelaat, dat geweid gepleegd wordt tegen Italianen en dat de Ita liaansche regeering vastbesloten .is haar on- derdanen, bet koste wat het wil, te bescher men. EEN SCHAAKWONDER. Te Parijs is een schaakwonder ontdekt: een 13-jarige knaap, Aristide Gromimer, die negentien bekwame schakers in een simnl- taan-spel heeft verslagen. In een koffiehuis werd het spel begonnen en Grommier's tegen- standers bestonden o. a. uit een Engelsche da me, een diplomaat en een kolonel. Gedurende drie en een half uur liep de knaap in zijn ma- trozenpakje af en aan naar de twintig tafels. Ten slotte werden vijftien spelers verslagen; bij vier anderen eindigde het spel met een re mise, terwijl eten het van hem won naar hij erkende: temauwemood! KORTE BBRICHTEN. Volgens officieele mededeelingeni ver- schijnen In Tsjecho-Slowakije op het oogen blik 2060 dag- en wetekbladen en tijdlschrif- ten, waarvan 615 zich op politiek terrein be- wegen. Het aantal- dagblad-en -bedraagt 131. In Januari steeg het aamtal werkloozen in Duitschland van 85.000 -tot 144.000. Het aantal steuntrekkenden is van 105.000 tot 183.000 toegenomen; i De Engelsche regeering heeft een derde nederlaag geleden in de tusschtentijidsche ver- kiezing te Edgehiill in het district Liverpool. Hayes, -lid der arfbdderspartij, kreeg daar 10.300 stemmen, majoor Hills, financiede ondterstaats-secretaris der schatidst, conser- vatief 9250. Uit Leipzig wordt gemeld, dat het ge- rechtshof aldaar den Brusselschen -koopman Jossart, die dezer dagen op de Leipziger Jaarbeurs eenige revo-lverscnotlen op een En- gelschm-a-ni loste, tot twee maanden en drie weken gevangemsstraf heeft veroordeeld. De Italiaansche autoriteiten- hebben den bolsjewistischen agent Radinawitsj doen ar- resteeren en naar dte Zwi-tsersche grens ge- leid. Alle bolsjewistische propagandisten in Ligurie ontvingen hun instructies van Radi- n-owitsj. De Duitsche communist Leutner is en- kele dagen geleden te M-osfcou vermoord. Leutner vertoefde in Moskou helast met een bijzondere missie. De faculteit van rechts- en staatsweten- schappen der universiteit te Freiburg heeft Fritz Thyssen benoemd -tot doctor in dte rech- ten honoris causa. Dat dankf hij natuurlijk aan het feit, dat hij de Franschen weer- strreft. Het moet gebleken zijn, dat Gabriele Ketzler, een van de leidstere dter communisti- sche partij, die herhaalddijk bij -betoogingen te Berlijn is gearrestead, niemand anders is dan de dochter van den bekenden generaal Von dter Goltz. Wegens ophitsing tot oproer in een vergadering in het circus Busch is zij tot drie maanden -gevangenassitraf veroor deeld. -De Belgische Kama heeft een wetsont werp in bebandteling genomen- tot het instel- len van een 'Wekelijikschen rustdag in de jour- nalistitek. De professoren da Finsehe stedien Hel- singfors en Abo hebben in een- door bijna alien, ten getale van 117, onderteekend eym- pathie-adros aan die Duitsche univmiiteateti als b.v. Postpapier, Reteningen, Nota's, Kwitantlas, Enreloppes, Oaze prijzen zfla olst heogo? dan did van antiere drukkerfjan. te kennen- gegeven, dait de giewelddaden der Franschen ook in Finland, de grootste ont- stemming teweegbrengen. Te Ghdcago is Maandag een fam-ilie van zes pasonen gedood- door zuurdampen, die in het huis waar deze menschen woooden ge- hruik-t werden voor het uitroeien van kakker- lakken. Uit Madrid wordt gemeld. dat een mi litate vliegtuig is gevallen, waarmji de be- situuirda en de machinist znjn gedood. Volgens de bladen zijn een twintig ge>- vallen van builenpest te Malaga aangege- ven. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zrtting van gisteren was aan de ord? de voortzetting da behandeling van het wets ontwerp betreffende uitkeering voor over work" aan de onderwijzas. De hea Gahard veroordeelde den grandslag da wet die had moeten zijn: alle overweric da onderwijzers moet betaald- wordtende Staat moet't ova- werfk) ova 19'19' betalen, gemeenten en school- besturen'het overwak in 1920, 1921 en 1922; dc gemeenten moeten niet betalen voor op- drachten door sdhoolbcsturen gegeven. iDe hea Buiten -oordteelde dat hot on twerp niet ver genoeg ging in het wegnemen da on- billlijkheden. iHSj vertvachtte dat vele gemeenten ondowij- zera met een foot zulen wegsturen, als de re geering niet voplidht is om een uitkeering te geven. Ifet weteontwerp beteekent volhardrng in een gepleegd verzuim. Dte -hea Van da Molera hepleitte rechtge- lijkheid voor leasCh'olen bij bijzondere kweek- soholen en afdoend- riiksregding voor sdholen van bijizonderen aard, spedaal echolen voor schipperskindereni Mej. Westerman ging in hoofdzaak met het ontwop mee. De hea Ketelaar wenschte een verplieh ting voor de gemeenten tot betaling. Minister de Vissa het on-twerp verdtedigen- de, zei, dat het ontlwap de nakomin-g is van een belofte door hem gegeven bij de behande- ling van- de motie-Otto. 'De Min. wilde evenals spr. niet anders dan de mogelijkheid openen om onbillijikiheden weg te nemen. Het is spr. dus onmogelijk, de gemeenten te venplichten tot betaling, wat -trouwens in strijd zou zijn met de -geheele ondeTwijs-wetgeving, die het beginsel van autonomic da gemeenten hul- digde. Spr. zal schorsing da beraadblaging vragen, indien het ontwerp niet in dezen- vorm werd aangenomen, daar het -geheel voldoet aan dlen door de Kamer vorilg jaar uitgespro- ken wensch en in beginsel de verpliehting on- aannemeMjk is. Bij de replieken zei de hea Gahard, dat bijl het ontwerp niet in gevaar wil brengen. De heeren Win-tomans en Buiten handha- ven hun standpoint. IDe hea Ketelaar meende dat de minista inzake de betaling ova 1919 zwak staat. De hea v.d. Molen repliceade. Na bestrijding door den minister, werden de amendementen-Bulten en Gahard inge- trokikea en de artilkelen en1 het geheele wets ontwerp z.'h.s. aangen-omen. Kosten overwork bijzondere Leer school. Bij de bdhandeldngi van de conclusie op een adres betreffende uitbetaling da kosten van „over\prk" door het Rijttc aan onderwijzers eena bijzondere leerschool te Leeuwarden, wensdh-te de heer v.d. Molen temgneming da conclusie. De heeren Duys en Ketelaar -wensdhten aannemdn-g da condusde, opdat de Kama, na te hebben gezwicht voor de finandeele bezwa- ren- van den Minister, een eigen uitspraak kan geven. De hea De Wilde achtte dit inconstitutio- neel. De heaen Gerhard en iDresselhuys advi- seerden tot aamneming da conclusie. -De conclusie werd verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Voor stemden links en de hea Buiten. 'De Kama benoemde een aadae oommissie. Bij1 de bdiandeling van de Jachtwet. sprak dte hea De Boa dankbaatiheid uil ova het ontwerp, dat met de bdanigen der landbouwers rekentog houdtvoorts beval hij afechaffing van de healijke jachtredhten aan De hea Hiemstra -achtte toekmning van ALKMAARS

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1