DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM 6c Co. No. 58. Honderd yfff en twinfigste Jaargang, Gaiage Scharloo. Alkmaar. Tel. 490 SUPERIOR CHEVROLET 5 P«rs. TOURING fBOOO 1923 YRIJDAG Direcfceur: 0. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 9 MAART Oil Hummer bestaat nit 2 bladen. Abonnementsprljs bij yooruitbetaling per 8 maanden f2.~, fr, per post f 2=50. Bewljsn. 5 et. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters na&r plaat«mtmte. Brieven franco N.Y. Boet- en Handelsdr. y.1l Hernia Coster Zooii, Toordam C9, Tel. Admtnistr. Ho. 8. Redoctle Ho. 88. Buitenland DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. NHi dr. Cuno( de Duitsche rijlkskanselier, in zijiiie rede voor den riksdag scherp heeft ge- hekeld het Fransche optredcn in het bezette gebied, heeft bet Fransche berichtenbureau te Dussdd'orf zich gehaast om een en ander te rechtvaardigen. Het schrijft: De werkplaat- sen te Darmstadt, onlangs bezet, bevinden zich in de zone van 30 K.M., welke overeen- komstig het verdrag van Versailles de Gealli- ^rden kunnen bezetten, indien zij dit noodig oordeelen. Ten einde de stad Darmstadt met in tweeen te deelen, hebben de Geallieerden in 1918 er van afgezien om dit recht uit te oefenen, waarvan de Franschen nu echter moesten gebruik maken wegens de bouding der Duitsche regeering. De havens van Mannheim en Karlsruhe werden bezet, omdat de Duitschers de vaart in het Rijn-Herne-kanaal hadden -gestremd door het laten zinkcn van vaartuigea Hoewel Duitschland tot nog toe op geen enkel protest een welwillend anhvoord heeft ontvangen, meestal zelfs heelemaal gcen be- richt, hebben zijne vertegenwoordigers te Pa- .rijs, Londen en Brussel eene protestnota inge- diend tegen de verordeningen der intergealli- eerde RijiitandsGommissie, die hun plichtge- trouwe Duitsche spoorwegbeambten met tuchthujs- en doodstraf bedreigt. De nota wiist er ook op, dat door het overlaten van de voltreicking der straf aan de willekeur van een militairen bevelhebber, de veroordeelde Duit schers ook naar de gevangenissen van vreem- de landen gezonden kunnen worden en de straf dus eene regelrechte deporatie kan gemaakt worden, waardoor de executie wordt ontdaan vdn alle overwegingen, die de huma- niteit en het rechtsgevoel van den modemcn tijd ook den zwaarsten misdadiger in het .laatste uur toestaan. Wat deze deportatie betreft, vergeet - Duitschland zeker zijn eigen daden tijdens den oorlog. Wei was er toen een andere regee ring en was het in oorlogstijd, maar het Duitsche volk van thans moet nog boeten voor de wandaden van toen: Trouwens, zachtzinnig toonen zich de Franschen al evenmin, wat blijkt b.v. uit hun vernielen van het Volkshaus te Heme. Door opneming van den inventaris werd geconsta- teerd. dat 63 groote zaaltafels, 431 zaalstoe- len, 162 andere stocloi ontbreken, de gas- kachels geheel zijn doorgebrand, het podium is uitgeplunderd. De dem. arbciders te Heme, aan wie het Volkshaus behoort, zijln buiten- gewoon verbitterd en vragen, of de hceren in- genieurs zich verbeelden, door zullee mid- delen de arbeiders van het Ruhrgebied te win- nen De handelwijze der Franschen in het Ruhr gebied trekt ook al de aandacht in Zweden. On het landscongres der staatskerk te Stock holm heeft de aartsbisschop Soderblom zich zeer scherp uitgelaten over de hcerschappij der bezettende mogendhedem in het Ruhrge bied on Riinland, waar eene erger terrair ver- «nreid werd dan onder eene czaristische heer- schappij. Wat de inning der kolenbelasting betreft, de Franschen nemcn daartoe al een zeer kras- sen maatregel. De tot het Stinnes-concem be- hoorende „Bochumer Verein fur Bergbau ,iind Guszstahl" is n.l. door de Franschen aangemaand voor 15 Maart a.s. de ach+er- stallige „Kohlensteuer" te betalen. Ingeval niet wordt betaald, zullen alle directeurcn in hechtenis worden genomen. Ook andere mij- neh hebben een dergelijke aanmaning van. de Fransche autoriteiten ontvangen. De gevreesde bezetting van het hoofdsia- tion van Dortmund heeft plaats gehad. De Franschen bezetten ook het stadhuis, zoomede verscheidene politiebureaux. Het doel hier- van schijnt het in beslag nemen van kolen en spoorwegmateriaal te zijn, alsook de ontwa- pening en ontbinding der politie van Dort mund, die reeds met onbekende bestemming is wegegevoerd. Na de Fransche ontwapeningsactie in Dortmund is thans de laatste groote stad in 't Ruhrgebied zonder Duitsche politie. De Franschen hebben alle spoorwegbeambten, die in het zuidelijk deel der stad woonden, hun woningen doen ontruimen. Tusschen Dortmund en Langendreer zijn de rails opge- ibroken. Gisternamiddag rukten de troepen, die Dortmund bezet hadden, in de richting Scharmhorst op. Men vermoedt, dat het doel van den Franschen opmarsch de stad Hamtn is, welke 40 K M. ten noord-oosten van Dort mund ligt en nog niet opgenomen was in het bezette gebied. Tot d'usver worden de trei nen, die van het onbezette gebied naar het Wcsten gaan, over Hamm geleid. Ook te Bochuni is gister een actie begonnen In de morgenuren werd de geheele binnen- stad afgesloten. Sterke mihtaire postep. hid den alle personen aan, die geen geldige papie- ren bezaten. Het zakenleven in de stacf staat volkomen stil. De reden van een en ander is niet bekend. Een Fransche eolenne is in Zuid-Oostelijke richting afgemarcheerd en heeft de plaatsen Curninersbach en Marienheide bezet. De Franschen hebben gistermiddag de ha- van van Rheinau bezet, in Baden, aan de spoorlijn MannheimKarlsruhe gelegen. Het station van Langendreer is door de Franschen weer ontruimd. Vicr locomatieven, honderzestig wagons cokes en kolen en veer- tig a vijftig leege wagons werden wegge- voerd. Ook de stations Weitmar en Laer zijn wecr ontruimd. In het spoorwegdistrict Baden is ten ge volge van het kolengebrek en in het bezette gebied van Baden ten gevolge van de staking van het spoorwegpersoneel het spoorwegver- keer bijna geheel tot stilstand gekomen. Al- leen op het traject Mannheim—Karlsruhe- FreiburgBazel zijn al 38 treinen uitgevallen, waaronder vier express- en 12 soeltreinen Ook de internationale door^aande treinen rij- den. niet meer. Twee sneltreinen houden langs omwegen het verkeer tusschen Karlruhe en Bazel in stand. Flet vreemdelinigenverkoer in Baden its in verband hiermee gewelddg achteruit gegaan. Buitenlandera ontaioet men haasf niet meer, de hotels staan grootendeels leeg. Ook het gmesverkoer in Elzas-Lotharingcu is sterk verminderd. De Engelsche bezetting in het Rijnnland heetf ernstig ongerief ondervonden van de Fransche douane-maatregelen, waardoor de Britsche zone geheel is omsingeld. De Engel sche regeering heeft dienaangaande verseh.il- lende vertoogen tot Frankrijk gericht en er den nadruk op gelegd, dat ae Britsche hooge commissaris voor het Rijnland geen deel hedt genomen aan het besluit der Fransche en Bel- gische leden der hooge commissie. die zich net gezag over deze gebieden hebben toege- kend en ook de verantwoordelijkheid voor dit optreden heeft afgewezen. Ook de Engelsche Kamer van Koophandel te Keulen had geklaagd over bemoeilijking van het zaken doen ten gevolge van de Fran sche douanerechten rondom. de Engelsche zone. Van Fransche zijde is daarop toezeg- ging on.tvangen, dat met tegemoetkoming en inachtneming van de Engelsche belangen zal worden opgetreden. Het opleggen van straffen aan onwillilgen (d.w.z. gehoorzamen aan de bevelen der Duitsche regeering) blijift doorgaan. Gister werden weer tieutallen uitwijzingen' bevolen, waaronder van onderscheidene burgemees- ters. De intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft gister 70 douane-amibtenaren, 33 spoor- weg- en 5 postbeambten uitgewezen. Verder zijn ongeveer 15 onderwijzers en 25 particu- liercn e. a. ambtenaren met hun gczinncn uit- gezet. Behalve in deze gevallen heeft de Rijnland1- commissie de laatste dagen uit het oude be zette gebied nog ruim 250 personen uitgewe zen'. Op 5 Maart bedroeg het aantal uit het oude bezette gebied uitgewezenen 935. De krijgsraad te Mainz heeft het hooger beroep van den Oberburgemeister van Obo^ hausen, Havensfein, die tot drie jaar gevan- genisstraf veroordeeld was, afgewezen. De verdediger heeft daarop cassatie aangetee- kend bij het Hof van Cassatie te Parijs. Ha vensfein stond terecht voor het feit, dat de lichttoevoer van het station te Oberhausen was afgesneden. Daar het station nog steeds zonder verlichting is, is thans de stads- schouwburg door militairen bezet. Deze be zetting zal zoo lang gehandhaafd blijvcn, tot- dat het station weer van licht wordt voorzien. Voor den krijgsraad te Werden zal zich we derom een aantal Duitschers te verantwoor- den hebben Onder hen bevindt zich prins Friedrich Wilhelm van Lippe, die er van be schuldigd wordt, Duitsch-nationale propar ganda te Essen te hebben gevoerd. DE ORHEIKSCH1E VliUCHTEL FNGEN TE KONST ANTINDiPE'L. 'Het Vhichtelingencomite van ihet Orieksche Eatriarchaat te Konstantinopel stelt alles in et werk, aldus de bijzondere correspondent van de Daily Telegraph", om een betere sahluilplaats te vinden voor de 2200 Vluchte- lingen, die zich thans te Kawak voor bet mee rendeel in de open lucht bevinden. Het schijhf editer, dat de vluchtelingen, die zich reeds hebben m-gesdieept, dem wi»r schepen reedb drie woken lang worden opge- houden er nog veel erger aan oe zijn. Aam bbord van de „Resjid Poena" zijn de vorige week 40 en de week daarvoor 37 perso nen gestorven van de 1200, die zidh aan boord bevinden. In de Seliemi' Jcazerne te Skoetari, waar tal van vluchtelingen zijn gbhuisvest, en' waar aanvankdijfk versdhnkkelijke toestanden heersdhten., zijn thans eenige verbeteringen tot stand 'gekomen. Het gebouw is schoonge- miaakt en gedesinfecteerd, en de vluchtelin gen beschiikken er thans over een' 'grootere ruinite dan vroeger, nameiltijlk 20 vierkante voet per gezin. IDoch ook dat is geen ruime .evening" voor b.v. zeven personen met al hun have en goed. Zaterdag j.l. stierf de laatste overlevende van een gezin van twaalf personen, waarvan a lile leden aan' de pokken wanen gestorven. Van 21 tot 28 Februari stierven er in de ka zerne 233 personen. De ellendige toestanden die op een vludhte- lingenschip heerechen blijlken wd uit een be- richt uit Konstantinopel. aan de Engelsche bladen, waarin medegedeeld wordt, dat generaal 'Sir Charles Harington, de Britsche oppeibevelhebber, dezer dagen in de haven' te Konstantinopel afscheid nam van het Elseex-regiment, dat naar Indie vertrok. Op nog geen honderd meer daar vandaan lag een groot open vissdhersvaartuig vol' met aan hup lot overgelaten vluchtelingen, die door pottem waren aangetast. Generaal Harington verklaarde dat dit hat droevigste en vraeaelijk- ste aehouwwpd was, dat hijl ooit in Jrija laves had gezien. Er waren m66r dan zeventig vluchtelingen aan boord en vijttien lijken, maar de ongeluk- kigen waren zoo krachteloos, dat ze deze niet over boord hadden kunnen zetten. Op een af- stand kon men het kenmea en Icreunen van de ongehMrigen al hooren. Niemand had sinds den' dag te voren naar deze stakkere omgefkeken, maar de Britsche autoriteiten zijn er toe overgegaan hulp te tie- den en hdbben een' dokier en verplegers aan boord van het dooden-schip gezonden. f.r ia nu een' zeildoek over het open scheepruim gespannen; en er zijn cekens uitgedeela. iHet moeilijike vraagstuik van de hulp aan de vluchtdl'ingen houdt de geallieerde regeerings- cocnmissarissen bezig, want het is te veelom- vattend om door een enkel land te worden ter hand genomen. EF zijln nu al 25.000 van die vluchtelingen te Konstantinopel, terwijl er nog 160(X) onderweg zijin en er nog 20.000 zullen volgen. De toesrtand te Konstantinopel is in ver band met dezen vluchtelin'genstroom hoogst ernstig, want in den naderendea zomer wordt de 9tad bedreigd met allerlei epidemien van typhus, pokken enz., die nu reeds geaniddeld honderd slachtoffera per week onder de vluch telingen maken. DE TURKSCHE KWESTIE. De Nationale Vergaderig had gisteren een rustdag. Van tie® uur's morgens tot acht uur's avonds werd evenwel een buitengewo- ne raad gehouden onder yoorzitterschap van Moestafa Kemai voor het uitwerken van de aan de geallieerden. te zenden nota, overeen- komstig de instructies van de Nationale Ver- gadexing. DE ONRUST IN IERLAND. iBiji het opruimienl van een versperring op deni weg nabiji de hrug van Ballyseedy ont- plofto»een mijn, waardoor drie Iersche eolda- ten werbeni gewond eni acht gevangeni geno men opstandelingerL werden gedood. Onder dezelfae omstandighieden ontplofte ook een mijn nabiji Counteseses Bridge, waar twee solaten werden gewond en vier gevangeni ge nomen1 opstandelingen werden gedood. Een officieele mededeeling van de regee ring van den Ierschen Vrijstaat meldt de ge- vangennieniing van een belangrijik aantal op standelingen, waaronder een gieheele afdee- ling mef w a pens en uit. usting, te iM ayo, en van verschillende leaders te Tipperary. On der- de laatsiten was Lahomey, die sindsi de gevangenneming van Deasy onder-chef van den republi'keinschen gen'eralen staf was. De strijd op de heuvels van Cahersiveen (Kerry) heeft zich onrwikkeld tot een van de ernstigste gevechten, welke sedert den zomer met de opstanddingen hebben plaats gehad. De opstandelingen Itebben zich thans terug- getrokken met achterlating van een en twin- tig dood'en. Aan de zijde van de regeerings- troepen ziji nacht dooden gevallen. Beide partijten hebbeni vele gewonden. BOTSING TUSSCHEN NATIONALIS- STENl EN COM MUNISTEN Een telegram uit Augsburg aan de „Ge- neral Anzeiger" meldt: Tijdens een natio- nialistische bijeenkomst is er een bloedige bot- sing geweest tusschen nation a listen en com- munisten. Er zijn 20 gewondien, van wie 4 ernstig. INTERN ATION A AL SPOORWEG- VERKEER. De conferentie voor de herziening der in ternationale overeenikomst betrefiende het spoorwegvervoer en voor het onderzoek van voorstellen betreffende het ontwerp voor een internationale overeenikomst in zake 'het ve- voer van reizigers en bagage, zal op 1 Mei te Bern bijeen komen. Zeventig geaelegeer- d!eni uit verschillende landen van Europa, o.a. ook Nederland, zullen er aan deelnemen. De conferentie zal ongeveer eeni maand du- ren. Ten einde de gedelegeerden in staat te stellen, de Zwi-tsersche transportonderne- mingen te leeren kennen, zal hun gedurende den tijidi der conferentie een vrijbiljet gegeven worden voor alle Zwitsersche spoorwegen en stoombootlijmen. VFRLANGT FRANKRIJK HERZIENING VAN HET VREDESVERDRAG De correspondent van de „Times" te Parijs is tot de overtuiging gekomen, dat in Frank rijk de roep naar een alomvattende regeling met Duitschland krachtiger wordt: De „Temps", zoo voegt hij daaraan toe, protes- teert weliswaar tegen een ontijdige bespre- king daarover, maar andere bladen zijn min der terughoudend. Er is aanmerkelijk ver- schil van meening, of Engeland aan de op- stelling der voorwaarden zou moeten deelne men. Er wordt nogal over getwist, of zulk een Fransch-Duitsche regeling een nieuw ver drag zou opleveren, waardoor bepaalde ge- deelten van het verdrag van Versailles zouden komen te vervallen. Ook verschilt men van op- vatting over de vraag, welke veranderingen er prccies noodig zijn. Maar wel schijnt men het er buiten officieele kringen vrij algemeen eens over te zijn, dat Poincare de thans gebo- den gelegenheid. niet ongebruikt moet laten voorbijgaan om de gebrefcen in het verdrag van 1919 te herstellen, en het is, zegt de cor respondent, zeker, dat de beweging ten gun- ste van een door Frankrijk onaernomen her ziening'van enkele deelen van het verdrag eroeiende is. Hij beweert zelfs, dat men1 er in Frankrijk voor zou voelen, dit te doen, onge- "cht het goedvinden van Engeland. Dat is, zegt hij, «en gsvaar waar men volsfcwfkt aan dacht aan moet wijiden. De Britsche regeering cheat daar zonder eenigen twijfel op te letten. Na dan een groot aantal Fransche persstem- men te hebben vermeld, ter staving van zijn bewering omtrent deze nieuwe Fransche poll- tiek, geeft de correspondent ten slotte weer het door de „Echo de Paris" samengestelde programma van wat Frankrijk verlangt Vol- gens laatstgerioemd blad is dat hist volgende: 1. Het betalingsschema moet aangepast worden aan de veranderde omstandigheden en de gebieden van de Ruhr en van Rijnland moeten direct of indirect in dienst van de schadevergoedingen worden gesteld. De wij- ze en de duur der bezetting moet worden be- paald. Er moet een welomschreven regime worden ingesteld. 2. Wat de kwestie der veiligheid betreft, art. 42,43-en 44 van het Vredesverdrag, waarbij een gedemilitariseerde zone is inge steld, zeggen niets omtrent eenige controle of garantie, en dit gebrek moet worden Verhol- pen. "Art. 429 spreekt van garanties tegen aanvallen, iets waarvan de doedtreffendheid wordt beoordeeld door de geallieerde regee- ringen, maar welk soort garanties men kan verlangen wordt daarin niet aangegeven. 3. Het vraagstuk van het Saargebied, dat volgens het thans geldende verdrag door een in 1925 te houden plebisciet moet worden op- gelost, dient onmiddellijk tot oplossing te worden gebracht. Anders, zoo wordt betoogd, zal er heftige orieenigheid komen op een oogenblik, dat Duitschland weer op krachten zal zijn gekomen, 4. Cewichtige kwesties van industrteelen en commercieelen aard, die op onvoldoende wijze in het vredesverdrag zijn geregeld, moeten aan een herziening worden onderwor- pen. Uit hoofde van art. 280 zullen, zoo klaagt men, verschillende verplichtingen met betrekking tot tarieven en douanerechten als- mede tot vrijheid van handel ophouden van kracht te zijn vijf jaar nadat het verdrag van Versailles in werking is getreden, tenzij de Volkenbond beslist, dat ze zullen worden ge handhaafd. De aanvoer van cokes uit West- falen is niet afdoende en voor een genoegza- me periode verzekerd, en daarin moet veran- dering- worden gebracht RU&SISCHE SPOOR WE GARB E IDE R'S GEARRESTEERD. Gemeld wordt de arrasitatie van eeni aan tal arbeiders van de Oostzee-lijm der Rus- sische Noord-West-spoorwegen. Ook werden- gearresteerd een aantal spoorwegbeambten!, die als gedelegeerden naar Petrqgrad waren gezonden door het personeel van de Zuider- en- Zuidwester-spooTwegea De. gearresteerden worden) ervan beschul- digd, plannen te hebbeni opgesteld oin den uitvoer van graan uit Rusland te saboteteren. De gedelegeerden werden in het bezit gevon- den van den tekst vxx>r een tekgrami, dat zij van uit Reval moesten zenden aan de bui- tenlandsche bonden' van spoorwegaxheiders om deze er aan te herinneren, dat het grhan, hetvrelk door de sovjet-regeering naar 'hiet buitenland wordt verzonden, wordt onttrok- ken aan de hongenlijdende Russiche bevol- king. i HET COMPLOT IN BEIEREN. De ontdekking der samenizwering heeft ge leid tot het in besllag nemen; van eeni zending geschut, welke, naar beweerd werd, bestemd was voor een' aan den bemedeniloop van d'en Don aui gelegen staat (men bedoelde hierme- de Hongarijie), maar indierdaad in Beieren gelost inoest worden. Onder de gearreseer- den bevindt zich ook de bekende reactionnair, de privaat-docent dr. Ruge uit 'Heidelberg. MUSSOLINI „:NEEF DER KONI'NG IN"'. Uit Rome wordt gemeld dat Mussolini v66r het huwelijik van Yolande zal' worden gedeco- reerd met het commandeurskruis van de An- nuinciade die hem recht geeft op den titel „neef der Koningin" De statuten der orde sdhrijVen voor dat men, om die te verwerven een daad moet heb ben verricht die van groot belang voor het land is. zooals ibijtv. het teeikenen van een vre- desverorag of wan een verdrag ter vergroo- ting van het grondgebiedi des landls. De decoratie van Mtussolini geschiedt nu wegens de annexatie van de Dodecanese. Het merkwaardige is, dat de president van den ministerraad nog geen enkele ridderorde heeft en dat hij) nu opeens de atlerhoogste orde krijlgt. 'Nlog maar 6en Ikeer heeft zich in de ge- schiedenis van Italic iets dergelijks voorge- daan, n.l. in I860, toen de orde aam 'Garibal di werd verleend, die haar echter weigerde. EEN TEGEN9PRAAK. De Duitsche groob-industrieel Friedrich Krupp laa-t verklaren, dat de herhaalde be- richten in de buitenlandsdie bladen, onder welke de „Daily Mail" en de ,,New York Tri bune", dat de finna Krupp zich in Rusland brag houdt met de vervaarddging van oor- logSmateriaal en dat zij, de Putiloff-fabri(?- kem zou hebben overgenomen, van A. tot Z uit de lucht gelgrepen zijn. 'HOE 'MUSSOLINI WENSCHT TE HEERSCHEN. Mtussolini heeft in een rede verklaard te willen regeeren met de goedkeuring van de meerderheid van het volk. Maar in afwach- ting van deze goedkeuring zou hij1 het uiterste van de krachten waarover hij) te beschikken heeft, concentreeren, want, zeide hij, wellicht doet tie kracht' deze goedkeuring terugvinden. Indien' daarentegen de instemming der bevol- king zoude ontbreken, zal er kracht zijnDe burgers moeten uit Vaderlandaliefds ae door de regeering gwtroffea schikkingwa aanvaar- De Superior TOURING is dooi haar prachtlge ljjn alsmede haar krachtige klep in den kop motor de meest aantrekkeljjke wagen. Daarenboven door haar lagen prijs en geringe onderhoudskosten onder ieders bereik. dem of eronder lijden. Mien kan niet ontkenncm, dat Mussolini een krachtige regeering wil. Hi} zou desnoods ze ker wel een diictatuur willen. DE MELKVOORZIENING IN HET RUHRGEBIED. De Belgen hebben de melkzending uit Ne derland* naar het Ruhrgebied stopgezet Gis- teravond hebben zij te Buderich bij Wezel de voor Gelsenkirchen, Essen, Dortmund en Mulheim bestemde melk in beslag genomen. Daar de, melk in verband met de groote schaarschte nog alleen aan kinderen en zieken wordt verstrekt, heerscht thans overal groote verontwaardiging, meldt het Hbld. KORTE IBIE'RIOFTTEN. Ohgeveer honderd-duizemdl ambtena ren zijn gedurende de tween aarl ijksche regee- rimgsjeriwie van President Harding, welke op 4 Maart afliep, uit Amerikaamschen dienst omtslagen. De Fransche regeering zal de Kamer van Afgevaardigden voorstellen' de Verdrages van de Ontwapeningsconferentie te W ashimg- ton goed te keuren, wordt door het Fransche ministere van marine medegedeeld. De Turksche regeering heeft een protest nota gezonden' aan de geallieerde Hooge CocHnissarisscn, wegens de weigering van Griekemlaad die Turksche gevangenen volgens de bepaldngen van de huidige overeenkomst te willem repatrieeren. Troepen hongerige wolvem maken in dien laatSfen tijd de disfricten in het Zuid-Oos- ten van Rusland oiweilig. Te Simsbirsk wer den- een boer, zij-m vrouw, hun twee kinderen, de voor de slee gesipannen paardem en het op die slee vervoerde varken- door de widde dieren verscheurd. De Mlarinebegroofingen van Frankrijk en Engeland vertoonen aanzienlijke bezuini- gingen, en eem aanpassing aan de vlootcon- venties van Washington. De Poolsdhe regeeringlh eeft aan den Gezantenraad eeni wijzigimg van de Poolsch- Litausche demarcatielijn ten gunste van Pa- len verzocht. De afdWlingen der Bd,gische Kamer hebben met groote meerdierheid het wetsont- werp verworpen tot opschorting der toepas- sing van deni acht-urendag. Woensdag woedde over Nieuw-Fnge- land een der hevigsite sneeuwtsormen tijdens dezen winter. Te Boston viiel ruim 22 c. M. sneeuw. Een reiziger vond te Parijs in het net van een spoorwegcoupe in een fretn een pak- kete met Fransche sd atkistbiljetten tier waar- de van 275,000 francs. Het bleek later dat het pakje was achtergelalten door een, ambte- naar van het mimdsterie van financien. - De Fransche regeering heeft een red- dingsmed'aille toegekend aan een Duifsch zeeman, die een rranschman uit dian) Rijn redde. Een 22-jarig Hongaarsch ingetnieur, Jozef Dezsofft, heeft een toestel uitgevonden om electrischen stroom aan de lucht te ont- trekkem. Hoewel de nieuwe uitvinding nog voor veel verbetering vatbaar is, zijn er toch al verScheddere huizCn die dOor Dezsoffi van electrischen stroom worden voorzien. Niaar de ..Independanoe Beige" meldlt, heeft de Duitsche regeering, ten behoeve van de bevollking van het bezette Ruhrgebied, drie soorten „liefdadigheidszegels? uitgegeven, postzegels met een overdruk „Rheinhilfe." De vroegere Noorsche consul te Kobe Nyhuus is wegens beleedigmg van een, Ja- pansche vrouw door het gerechtshof te Tokio tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het Huis van Afgevaardigden' in Tsjecho-Slowakije heeft gister de wet ter be- scherming der republiek in tweede lezing aangenomieti. De geheele opposatie was af- wezig. De meeste exposanteni op de jaarmaikt te Leipzig hebben nun stands reeds geslotcn, omdat ze in't geheel geen bestellingeni ont vangen. De prijzen waren te hoog. Gemengd Yifnws INTERNATIONAL TUINBOUW- CONGRES. H. M. de Koningin heeft, naar wij verne- men, het Beschermvrouwschap aanvaard van het Tnternationaal Tuinbouwcongres, dat van 17 tot 23 September a s. te Amsterdam gehou den zal worden ter gelegenheid van het vijf- tigjarig bestaan der Nederlandsche Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. MAAR V

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1